Terleme Tedavisi

Terleme tedavisi aşırı terleme yaşayan, aşırı terleme yaşamasa dahi yaz kış farketmeksizin giydiği kıyafetin içinde rahat ve özgüvenli hissetmek isteyen herkesin imdadına yetişiyor. Terleme kişilerin kendilerine olan özgüvenlerinin azalmasına, kötü koku sorununa ve toplum içinde tedirgin davranmalarına yol açar. Normalden fazla terleyen ve bu konuda hassas kişiler yanında yedek kıyafet taşır, özel günlerde koyu renkli giyinmekten kaçınırlar.

Günümüzde gelişen terleme tedavisi yöntemi sayesinde çok hızlı ağrısız acısız şekilde 20 dk bu sorunu çözebiliyoruz. Terleme için botoks yaptırmak son zamanların en yaygın işlemlerinden biri. Siz de terleme tedavisi için botoks yaptırarak istediğiniz gibi giyinebilir, aşırı terlemekten korkmayarak günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Neden Terleriz?

Aslında terlemek vücudumuzun sağlıklı çalıştığının doğal bir işaretidir. Aşırı sıcak havalarda veya stres, utanma gibi durumlarda vücudumuzun ısısı artar. Beynimiz de bu vücut ısısını dengelemek için ter bezlerinin çalışmasını destekler. Terlemek, vücut ısısını ideal derecede tutmaya yardımcı olur. Normal ölçüde terlemek vücut ısısını korumamızı ve vücudun sağlıklı çalışmasını sağlar.

Bazı kişilerde ise ter bezlerinin aşırı çalışması, fazla terlemeye yol açar. Normalden fazla terlemek kişilerin günlük hayatını etkiler, sosyal olarak kendilerini güvende hissetmelerine engel olur. Aşırı terleyen kişilerde kötü bir koku oluşur ve kıyafetlerinin üzerinde ter lekesi belirir. Elleri aşırı terleyen bir kişi tokalaşmaktan çekinir, yeni tanıştığı insanlara karşı mahcubiyet hisseder.

Aşırı Terlemenin Nedenleri Nedir?

Aşırı terlemenin birçok sebebi vardır. En bilinen iki sebepten birincisi, psikolojik, stres ve duygusal sebepler. İkinci nedeni ise kişinin menopoz döneminde olması, yüksek tansiyon veya tiroid gibi altta yatan farklı faktörlerinin olması. Bazı kişilerin ilaç, alkol ve uyuşturucu kullanması da aşırı terlemeye neden olabilir.

Eğer dönemsel olarak aşırı terlediğinizi fark ediyorsanız mutlaka Quartz Poliklinik’e gelerek aşırı terlemenin sebebini araştırmalısınız. Bazen aşırı terleme sorununu ergen yaş gruplarında da görüyoruz. Hormonal değişimler de aşırı terlemeye neden olabilir. Bunların takibini yaparak ter bezlerinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı terleyen kişilere terleme tedavisi yapılarak ter bezleri kontrol altına alınabilir. Terleme tedavisi için botoks uygulaması tercih ediliyor. Sadece 10 dakika süren botoks uygulaması sayesinde aşırı terleyen bölgedeki sinir iletimi geçici bir süre ile durdurulur.

Terleyen bölgeye botoks yapmak, o bölgedeki kolinerjik sinirleri etkisiz hale getiriyor. Böylece bu bölgede ter üretilmiyor ve dışarı atılmıyor.

Terleme tedavisi için aşırı terleyen bölgedeki 10-15 farklı noktaya 100 ila 150 ünite arasında botoks uygulanır. Aşırı terleme tedavisi için genellikle koltuk altı, el ve ayak tabanlarına botoks yapıyoruz. Botoks yaptırdıktan sonra etkisini 3-7 gün içinde görmeye başlıyorsunuz. Aşırı terleme için botoks yaptırdıktan sonra 6 ay boyunca bu bölgede terleme oluşmaz.

Aşırı Terleme İçin Botoks Yaptırmanın Riski Var Mı?

FDA onaylı botoks işleminin riski yoktur. Botoks uygulaması, o bölgedeki kas ve sinirlere geçici olarak etki gösteriyor. Yani botoks uygulamasının etkisi geçtiğinde eskisi gibi ter üretmeye devam edeceksiniz.

Genellikle botoks uygulamasının etkisi 6 aydan sonra azalıyor. Eğer yeniden botoks yaptırmak ve terlemenizi durdurmak istiyorsanız 6 aydan sonra tekrar botoks yaptırabilirsiniz.

Terleme Tedavisinin Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Terleme Tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.