Terleme tedavisi aşırı terleme yaşayan, aşırı terleme yaşamasa dahi yaz kış farketmeksizin giydiği kıyafetin içinde rahat ve özgüvenli hissetmek isteyen herkesin imdadına yetişiyor.

Terleme kişilerin kendilerine olan özgüvenlerinin azalmasına, kötü koku sorununa ve toplum içinde tedirgin davranmalarına yol açar. Normalden fazla terleyen ve bu konuda hassas kişiler yanında yedek kıyafet taşır, özel günlerde koyu renkli giyinmekten kaçınırlar.

Günümüzde gelişen terleme tedavisi yöntemi sayesinde çok hızlı ağrısız acısız şekilde 20 dk bu sorunu çözebiliyoruz. Terleme için botoks yaptırmak son zamanların en yaygın işlemlerinden biri.

Siz de terleme tedavisi için botoks yaptırarak istediğiniz gibi giyinebilir, aşırı terlemekten korkmayarak günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Neden Terleriz?

Terleme, vücudun su, tuz, vücut ısısını ayarlayarak sıcaklık ve soğukluk dengesini sağlayan, doğal metabolizmik bir durumdur.
Vücutta yaklaşık dört milyon civarında bulunan ter bezleri erkeklerde daha yoğun olarak çalışmaktadır.

Terleme vücut ısısının belirli bir düzeyde stabil kalması için ter bezlerinin sıvı üretilmesidir. Vücudun ısı dengesini ayarlar ve korur.

Aslında terlemek vücudumuzun sağlıklı çalıştığının doğal bir işaretidir. Aşırı sıcak havalarda veya stres, utanma gibi durumlarda vücudumuzun ısısı artar.

Beynimiz de bu vücut ısısını dengelemek için ter bezlerinin çalışmasını destekler. Terlemek, vücut ısısını ideal derecede tutmaya yardımcı olur. Normal ölçüde terlemek vücut ısısını korumamızı ve vücudun sağlıklı çalışmasını sağlar.

Bazı kişilerde ise ter bezlerinin aşırı çalışması, fazla terlemeye yol açar. Kişinin isteği dışında çalışan terleme mekanizması yaşam kalitesini düşüren bir durumdur.

Normalden fazla terlemek kişilerin günlük hayatını etkiler, sosyal olarak kendilerini güvende hissetmelerine engel olur. Aşırı terleyen kişilerde kötü bir koku oluşur ve kıyafetlerinin üzerinde ter lekesi belirir.

Elleri aşırı terleyen bir kişi tokalaşmaktan çekinir, yeni tanıştığı insanlara karşı mahcubiyet hisseder.

Aşırı Terleme (Hiperhidroz) Nedenleri Nedir?

Hiperhidroz, aslından anormal düzeyde terleme ile karakterize sık görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Görülme sıklığı %1-5 arasında değişir ve her iki cinsi de eşit şekilde etkiler.

Hiperhidrozun %90 ınının neden kaynaklandığı bilinmez ve geri kalan % 10 ise farklı bir hastalığa bağlı görülebilir. Bu hastalıklar hormonal, sinirsel olabilir. Ayrıca bir ilacın yan etkisi, enfeksiyon, kanser veya kalp hastalıklarına da bağlı olabilir.

Primer hiperhidroz dediğimiz sebebi bilinmeyen aşırı terleme de sıklıkla çocukluk veya ergenlik döneminde aşırı terleme belirtileri başlar. En sık etkilenen bölgeler eller, ayaklar, koltuk altları, yüz, baş ve kasıklardır.

Hiperhidroz, yaşam kalitesini olumsuz etkiler ve hem fiziksel sorunlara hem de psikolojik sorunlara neden olabilir. Ayrıca aşırı terlem sorunu olan kişiler bununla ilgili yardım almaya utanır.

Ancak hiper hidrozun kesin bir tedavisi olmadığından en doğru yaklaşım yaşamı olumsuz etkileyen belirtilerin azaltılmasına yöneliktir.

Ter bezlerinin aşırı çalışması sonucunda vücutta olması gerekenden çok daha fazla miktarda sıvı kaybı oluşur. Terleme nedeni bir hastalığın habercisi olduğu gibi lokal terlemeler de oluşabilmektedir.

Aşırı Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hiperhidroz için tedavi seçenekleri arasında;

 • Lokal antiperspirantlar
 • İlaç tedavileri yer alır. Bu tedaviler rahatsız edici ve etkisiz kalabilir.
 • Lazerler: Mikrodalga bazlı enerji cihazları ile koltuk altı ter bezlerinin yok edilmesi diğer bir yöntemdir. Etkili olsada uygulama sonrası görülen yan etkiler nedeni ile tercih edilmemektedir.
 • Cerrahi; Ter bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması sadece koltuk altı ve eldeki terlemelere uygulanabilir. Ancak yine enfeksiyon riski yüksek olduğundan tercih edilmemektedir.
 • İyontoferez; akım verilerek ter bezlerinin aktivitesini durdurmayı hedefler. İyontoferez kısa süreli terlemeyi durdursa da etkileri uzun süreli değildir.
 • Botoks; Aşırı terleme de belirtileri azaltmaya yönelik en etkili tedavi botoksdur. Terlemeye bağlı etkileri kişiye göre değişen oranlarda azaltır. Bu etki tek bir tedavi ile 4-6 ay sürer.

Botoks ile Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı terleyen kişilere botoks ile terleme tedavisi yapılarak ter bezleri kontrol altına alınabilir. Terleme tedavisi için botoks uygulaması 10 dakika sürer ve aşırı terleyen bölgedeki sinir iletimi geçici bir süre ile durdurulur.

Terleyen bölgeye botoks yapmak, o bölgedeki kolinerjik sinirleri etkisiz hale getirir. Böylece bu bölgede ter üretilmez ve dışarı atılamaz.

Terleme tedavisi için aşırı terleyen bölgedeki 10-15 farklı noktaya 100 ila 150 ünite arasında botoks uygulanır. Aşırı terleme tedavisi için genellikle koltuk altı, el ve ayak tabanlarına botoks yapılabilir.

Botoks yaptırdıktan sonra etkisi 3-7 gün içinde görülür. Aşırı terleme için botoks yaptırdıktan sonra 4-6 ay boyunca bu bölgede terleme oluşmaz.

Botoks ile Terleme Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Botoks ile terleme tedavisi koltuk altı, baş, eller ve ayaklara uygulanabilir. Etkinliği terlemenin durumuna göre değişir.

Genellikle koltuk altında botoksun terlemeyi önleme etkisi fazladır ancak el ve ayaklarda bu etki kişinin aşırı terleme durumuna göre değişir. Bazı kişilerde tamamen geçerken, bazı kişilerde azaltma yönünde etki gösterir ancak tamamen geçiremeyebilir.

Terleme Tedavisi Fiyatları

Terleme tedavisi fiyatlarında kullanılan botoks miktarı tedavinin fiyatını belirler. Terleme tedavisinde bir bölge için kullanılan botox miktarı yüze kullanılan botoksun 3 katı kadardır.

Terleme tedavisinde doktorun tecrübesi ve kliniğin donanımı fiyatlarda değişkenlik oluşturabilir.

Koltuk Altı Terlemesi Neden Olur?

Koltuk altında normalden fazla terleme aşağıdaki nedenlerden oluşabilir:

 • Vücudumuzun tümünü etkileyen kalp-damar ve kan hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, böbrek ve idrar yolu hastalıklarıyla kanser gibi sistemik hastalıklar,
 • Diyabet, cushing sendromu, tiroid bezinin aşırı çalışması sonucu oluşan ve büyümeyi etkileyen hipertiroid, yeterli miktarda tirod hormonu üretilmemesi sonucunda ortaya çıkan hipotiroid, polikistik over, çoklu endokrin kanser gibi metabolizmayı hızlandıran hormonal bozukluklar ve hastalıklar,
 • Kadınlardaki menstürasyon döneminin bitmesiyle beraber yumurtlama sürecinin bittiği dönem olan menapoz ve menapoz sonrası dönem,
 • Fazla kilo alımıyla beraber kişide görülen aşırı yağlanma sonucu obez, morbid obez ve süper obezite,
 • Psikolojik ve duygusal sebepler, stres, kaygı, endişe, içe kapanıklık gibi durumlar,
 • Birtakım ilaçların kullanımı da terlemeye sebep olmaktadır.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi Öncesi Ne Yapmalıyım?

Koltuk altı terlemesi yaşayan ve bu durumdan yakınan kişilere öncelikle muayene sırasında çeşitli sorular sorularak bazı tahlil ve tetkikler istenir. Bu tahlillerin ve tetkiklerin neticesinde ortaya çıkan bir hastalık durumunda hastalığın tedavi edilmesiyle beraber terleme sorunu da ortadan kalkar.

Yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda bir hastalık ortaya çıkmamışsa, o zaman lokal terlemeden bahsedilir. Lokal terleme için yapılan tedavi işlemi için birkaç seçenek mevcuttur. Botoks işlemi bu tedavilerden en etkili, acısız ve hızlı olanıdır.

Koltuk Altı Terleme Tedavisi Farklı Mıdır?

Terleme sorunu yaşayan ve bu durumdan negatif etkilenen kişiler için öncelikle terleme tedavisi yapılarak ter bezlerinin çalışması kontrol altına alınır.

Bunun için cerrahi olarak bu b bölgedeki ter bezlerinin zedelenmesi şeklinde yapılan cerrahiler vardır. Ancak enfeksiyon riski fazla olduğundan önerilmez.

Botoks uygulaması koltuk altı terlemesinin önüne geçen ve durduran bir tedavi şeklidir. Ancak süreli bir tedavidir. Tedavinin etkinliğini koruması için tekrarlanması gerekir.

Botoks uygulandığı bölgedeki kas ve sinirleri geçici felce uğratan, estetikte çok sık olarak kullanılan bir uygulamadır. Botoks içeriğinde bulunan botulinum toksini, kas yapısına uygulandığı zaman sinir iletimi kısa süreliğine durdurularak ter bezlerinin çalışması engellenir.

Bu şekilde ter üretimi durdurulur ve vücut içinde bulunan nemin koltuk altlarından dışarı atılmasının önüne geçilir.

Koltuk altı terleme tedavisi için koltuk altında bulunan yaklaşık 10 ile 15 ayrı noktadan botoks uygulaması yapılır. Her bir noktaya 100 ile 150 ünite içeren botoks uygulaması ile aşırı terleme yaşanan bölgedeki sinirlerin çalışması geçici olarak engellenir.

el terlemesıEl Terlemesi Nasıl Geçer?

El ve avuç içi terlemesi palmar hiperhidroz olarak adlandırılır. Bu tıbbi durum birey için utanma ve özgüven kaybına neden olabilir.

Hastaların sosyal hayatını, eğitim hayatlarını, meslek durumlarını ve kariyerlerini etkileyebilir. Kısacası avuç el terlemesinin yaşam üzerinde önemli olumsuz etkisi olduğunu biliyoruz.

Her türlü terleme tedavisinde sıklıkla botulinum toxin yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Botulinum toxin uygulandığı bölgedeki ter bezlerinin etrafında bulunan minik kas fonksiyonlarını geçici olarak durdurduğu için sonradan ter bezi faaliyetlerini de geçici olarak durdurduğu keşfedilmiş terleme tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Özellikle de koltuk altı, yüz, el ve ayak terlemelerinde tercih edilen botoks tedavisiyle 7-9 ay süreyle bölgede terlemeye yol açan uyarıları azaltmaktadır.

Sempatik sinir sisteminin aşırı duyarlılığını bloke ederek terlemeyi azaltmaktadır. Bu yüzden herhangi bir terleme sorunu yaşayan hastalarıma Botox uygulaması ile tedavi gerçekleştiriyorum.

Koltuk altı Terlemesi Kişiyi Nasıl Etkiler?

Koltuk altı terlemesi istem dışı gelişen vücudun çeşitli durumlara otomatik olarak verdiği bir sonuçtur. Kişinin yaptığı spor sonrasında, stresli, huzursuz, heyecanlı, sinirli ya da kaygı hissettiği durumlarda ortaya çıkarak doğal bir tepki verir.

Olmadık zamanlarda ve olmadık durumlarda kişi isteği dışında ortaya çıkan terleme sonucunda toplum içinde zor durumda kalabilir. Kıyafetlerdeki kötü görüntünün yanı sıra koltuk altındaki kötü koku da kişinin kendisinin ve toplum içinde olduğu zamanlarda diğer kişilerin rahatsızlığına sebep olur.

Terleme sorunu olan ve bu sorununun farkında olan kişiler genellikle özgüven kaybı yaşarlar. İçlerindeki endişe ise daha fazla terlemelerine sebep olarak utanç kaynağı haline gelmesine neden olur. Endişeli tavırlar sergileyen kişi toplum içinde farklı algıya sebep olur.

Farklı davranışları yüzünden diğer insanlar tarafından da güven teşkil etmezler. Çoğu zaman yanlarında yedek kıyafet taşıyan bu kişiler için terleme hayatlarını negatif etkilemenin yanı sıra psikolojik baskıya da sebep olmaktadır. Bu kısır döngü botoks tedavisi ile hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulabilir.

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Önlenir?

Koltuk altı terlemesi yaşayan bir kişi birkaç saatliğine terlemelerini engelleyebilir ancak tamamen önüne geçemez ve ya bitiremez. Anti perspirant içerikli deodorantlar terlemenin süresini kısaltabilirler.

Ancak terleme bu şekilde önlenemediği için devam ederek kişiyi zor durumda bırakmaya devam edebilir. Sadece koltuk altında oluşan kötü kokuya sebep olan bakterileri baskılayarak parfüm kokusu ortaya çıkmasına sebep olur.

Koltuk altı terlemesi için kişinin günde bir ya da günde iki defa duş almasının yanı sıra koltuk altı temizliğine dikkat ederek kıllardan arıtılmış olmasını sağlamalıdır.

Bunun yanı sıra alüminyum zirkonyum klor hidrat ajana sahip fresh antiperspirant stick kullanımı ile birkaç saatliğine terleme ve koku oluşumunu engellenmektedir.

Koltuk altı terlemesinin azaltılması için kıyafet seçimi de oldukça önemlidir.

Naylon içermeyen ham pamuk kıyafetler cildin nefes almasını sağlayarak terlemeyi azaltıcı özelliğe sahiptir. Kışın giyilecek ham yünden yapılan kıyafetler yine terlemenin azalmasını sağlamaktadır.

Özellikle yaz ayları yaklaşırken yapmaya daha çok zaman ayırdığımız spor aktiviteleri ve egzersizler yapılırken özel üretim terlemeyi azaltan kıyafetler seçilerek terleme azaltılır.

Koltuk Altı Botoks  İle Terleme Tedavisi Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Koltuk altı terlemesi için uygulanan botoks tedavisinin etkisi ortalama olarak bir hafta içinde kendisini göstermektedir. Yapılan uygulamanın süresi 30 dakika kadar kısa bir sürede yapılmaktadır. Bu bakımdan oldukça konforlu ve etkin bir tedavidir.

Uygulama boyunca ve uygulamadan sonra herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Koltuk altı botoksu yaptırdıktan sonra ortalama 4-6 ay boyunca uygulama alanında terleme meydana gelmez.

Botoks uygulamasından sonraki 3-4 gün spor yapmamak, sauna ya da buhar banyosu gibi aşırı sıcak ortamlarda bulunmamak gerekir. Bu tür aktiviteler botoksun etkisini yitirmesine sebep olabilir.

Koltuk Altı Terleme Botox Tedavisinin Riski ya da Yan Etkisi Var Mı?

Koltuk altında olan lokal terleme sonucunda yapılan botox uygulanması FDA yani ABD Ulusal Gıda Dairesi Tarafından onaylanmıştır. İnsan sağlığı için herhangi bir risk ya da yan etkisi bulunmayan bu işlemde botoksun etkisi geçtikten sonra, ter bezleri eski haline dönerek ter üretmeye devam eder.

İşlemin kalıcılığının sağlanması bakımından yılda 2 kez düzenli olarak yapılan koltuk altı botoks uygulamalarıyla terlemenin önüne geçilebilir.

Terleme Tedavisi Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Terleme tedavisinde kullanılan yönteme göre terleme tedavisi sonuçları ve etkinliği görülür. Terleme tedavisinde en etkin ve sık kullanılan botoks uygulamasının etkileri 5-7 gün içinde görülmeye başlar.

Terleme Tedavisi Kesin ve Kalıcı Mı?

Terleme tedavisi sonuçları aşırı terleme nedenine ve tedavisine göre değişir. Eğer nedeni belirli bir hastalığa veya ilaca bağlı ise nedenin düzeltilmesi ile terleme normalleşecektir.

Ancak Primer hiperhidroz dediğimiz nedeni bilinmeyen aşırı terlemede tedavi sonuca yönelitir ve farklı tedavilerin farklı etkileri vardır.

En çok tercih edilen botoks ile terleme tedavisi kesin sonuçlar vermeyebilir. Ancak etkili olduğu durumlarda tedavi 4-6 ay süre ile etkindir. Etinin devamı için tekrarlanması gerekir.

KAYNAKLAR

 1. Botulinum toxin-B and the management of hyperhidrosis.
  Baumann LS, Halem ML.
  Clin Dermatol. 2004 Jan-Feb;22(1):60-5. doi: 10.1016/j.clindermatol.2003.11.001.,
 2. Botulinum toxin type A and B improve quality of life in patients with axillary and palmar hyperhidrosis.
  Rosell K, Hymnelius K, Swartling C.
  Acta Derm Venereol. 2013 May;93(3):335-9. doi: 10.2340/00015555-1464.
 3. The impact of hyperhidrosis on patients’ daily life and quality of life: a qualitative investigationP. Kamudoni, B. Mueller, J. Halford, A. Schouveller, B. Stacey, M.S. Salek Health Qual Life Outcomes. 2017; 15: 121. Published online 2017 Jun 8. doi: 10.1186/s12955-017-0693-x
  PMCID: PMC5465471
 4. Setting research priorities for management and treatment of hyperhidrosis: the results of the James Lind Alliance Priority Setting Partnership
  Louise Jane Dunford, Kathy Radley, Margaret McPhee, Louise McDonald, Richard John Oliver, Anton Alexandroff, Hana Amber Hussain, Janice Adasa Miller, Maryrose Tarpey, Andrew Victor Clifton Clin Exp Dermatol. 2022 Jun; 47(6): 1109–1114. Published online 2022 Mar 4. doi: 10.1111/ced.15122
 5. Minimally Invasive Sympathicotomy for Palmar Hyperhidrosis and Facial Blushing: Current Status and the Hyperhidrosis Expert Center Approach
  Michiel Kuijpers, Judith E. van Zanden, Petra W. Harms, Hubert E. Mungroop, Massimo A. Mariani, Theo J. Klinkenberg, Wobbe Bouma
  J Clin Med. 2022 Feb; 11(3): 786. Published online 2022 Jan 31. doi: 10.3390/jcm11030786