terleme tedavisiTerleme tedavisi aşırı terleme yaşayan, aşırı terleme yaşamasa dahi yaz kış farketmeksizin giydiği kıyafetin içinde rahat ve özgüvenli hissetmek isteyen herkesin imdadına yetişiyor. Terleme kişilerin kendilerine olan özgüvenlerinin azalmasına, kötü koku sorununa ve toplum içinde tedirgin davranmalarına yol açar. Normalden fazla terleyen ve bu konuda hassas kişiler yanında yedek kıyafet taşır, özel günlerde koyu renkli giyinmekten kaçınırlar.

Günümüzde gelişen terleme tedavisi yöntemi sayesinde çok hızlı ağrısız acısız şekilde 20 dk bu sorunu çözebiliyoruz. Terleme için botoks yaptırmak son zamanların en yaygın işlemlerinden biri. Siz de terleme tedavisi için botoks yaptırarak istediğiniz gibi giyinebilir, aşırı terlemekten korkmayarak günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Neden Terleriz?

Aslında terlemek vücudumuzun sağlıklı çalıştığının doğal bir işaretidir. Aşırı sıcak havalarda veya stres, utanma gibi durumlarda vücudumuzun ısısı artar. Beynimiz de bu vücut ısısını dengelemek için ter bezlerinin çalışmasını destekler. Terlemek, vücut ısısını ideal derecede tutmaya yardımcı olur. Normal ölçüde terlemek vücut ısısını korumamızı ve vücudun sağlıklı çalışmasını sağlar.

Bazı kişilerde ise ter bezlerinin aşırı çalışması, fazla terlemeye yol açar. Normalden fazla terlemek kişilerin günlük hayatını etkiler, sosyal olarak kendilerini güvende hissetmelerine engel olur. Aşırı terleyen kişilerde kötü bir koku oluşur ve kıyafetlerinin üzerinde ter lekesi belirir. Elleri aşırı terleyen bir kişi tokalaşmaktan çekinir, yeni tanıştığı insanlara karşı mahcubiyet hisseder.

Aşırı Terlemenin Nedenleri Nedir?

Aşırı terlemenin birçok sebebi vardır. En bilinen iki sebepten birincisi, psikolojik, stres ve duygusal sebepler. İkinci nedeni ise kişinin menopoz döneminde olması, yüksek tansiyon veya tiroid gibi altta yatan farklı faktörlerinin olması. Bazı kişilerin ilaç, alkol ve uyuşturucu kullanması da aşırı terlemeye neden olabilir.

Eğer dönemsel olarak aşırı terlediğinizi fark ediyorsanız mutlaka Quartz Poliklinik’e gelerek aşırı terlemenin sebebini araştırmalısınız. Bazen aşırı terleme sorununu ergen yaş gruplarında da görüyoruz. Hormonal değişimler de aşırı terlemeye neden olabilir. Bunların takibini yaparak ter bezlerinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı terleyen kişilere terleme tedavisi yapılarak ter bezleri kontrol altına alınabilir. Terleme tedavisi için botoks uygulaması tercih ediliyor. Sadece 10 dakika süren botoks uygulaması sayesinde aşırı terleyen bölgedeki sinir iletimi geçici bir süre ile durdurulur.

Terleyen bölgeye botoks yapmak, o bölgedeki kolinerjik sinirleri etkisiz hale getiriyor. Böylece bu bölgede ter üretilmiyor ve dışarı atılmıyor.

Terleme tedavisi için aşırı terleyen bölgedeki 10-15 farklı noktaya 100 ila 150 ünite arasında botoks uygulanır. Aşırı terleme tedavisi için genellikle koltuk altı, el ve ayak tabanlarına botoks yapıyoruz. Botoks yaptırdıktan sonra etkisini 3-7 gün içinde görmeye başlıyorsunuz. Aşırı terleme için botoks yaptırdıktan sonra 6 ay boyunca bu bölgede terleme oluşmaz.

Aşırı Terleme İçin Botoks Yaptırmanın Riski Var Mı?

FDA onaylı botoks işleminin riski yoktur. Botoks uygulaması, o bölgedeki kas ve sinirlere geçici olarak etki gösteriyor. Yani botoks uygulamasının etkisi geçtiğinde eskisi gibi ter üretmeye devam edeceksiniz.

Genellikle botoks uygulamasının etkisi 6 aydan sonra azalıyor. Eğer yeniden botoks yaptırmak ve terlemenizi durdurmak istiyorsanız 6 aydan sonra tekrar botoks yaptırabilirsiniz.

Terleme Tedavisinin Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Terleme Tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Koltuk Altı Terlemesi Tedavisi

Koltuk altı terlemesi tedavisi ile yaşam kalitenizi arttırın!

Terleme, vücudun su, tuz, vücut ısısını ayarlayarak sıcaklık ve soğukluk dengesini sağlayan, doğal metabolizmik bir durumdur. Kişinin isteği dışında çalışan terleme mekanizması yaşam kalitesini düşüren bir durumdur.

Vücutta yaklaşık dört milyon civarında bulunan ter bezleri erkeklerde daha yoğun olarak çalışmaktadır. Terleme vücut ısısının belirli bir düzeyde stabil kalması için ter bezlerinin sıvı üretilmesidir. Vücudun ısı dengesini ayarlar ve korur.

Ter bezlerinin aşırı çalışması sonucunda vücutta olması gerekenden çok daha fazla miktarda sıvı kaybı oluşur. Terleme nedeni bir hastalığın habercisi olduğu gibi lokal terlemeler de oluşabilmektedir.

Koltuk Altı Terlemesi Neden Olur?

  • Vücudumuzun tümünü etkileyen kalp-damar ve kan hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları,  böbrek ve idrar yolu hastalıklarıyla kanser gibi sistemik hastalıklar,
  • Diyabet, cushing sendromu, tiroid bezinin aşırı çalışması sonucu oluşan ve büyümeyi etkileyen hipertiroid, yeterli miktarda tirod hormonu üretilmemesi sonucunda ortaya çıkan hipotiroid, polikistik over, çoklu endokrin neoplazmi gibi metabolizmayı hızlandıran hormonal bozukluklar ve hastalıklar;
  • Kadınlardaki menstürasyon döneminin bitmesiyle beraber yumurtlama sürecinin bittiği dönem olan menapoz  ve menapoz sonrası dönem
  • Fazla kilo alımıyla beraber kişide görülen aşırı yağlanma sonucu obez, morbid obez ve süper obezite
  • Psikolojik ve duygusal sebepler, stres, kaygı, endişe, içe kapanıklık gibi durumlar
  • Birtakım ilaçların kullanımı da terlemeye sebep olmaktadır.

Koltuk Altı Terlemesi Teşhisi

Koltuk altı terlemesi yaşayan ve bu durumdan yakınan kişilere öncelikle muayene sırasında çeşitli sorular sorularak bazı tahlil ve tetkikler istenir. Bu tahlillerin ve tetkiklerin neticesinde ortaya çıkan bir hastalık durumunda hastalığın tedavi edilmesiyle beraber terleme sorunu da ortadan kalkar.

Yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda bir hastalık ortaya çıkmamışsa, o zaman lokal terlemeden bahsedilir. Lokal terleme için yapılan tedavi işlemi için birkaç seçenek mevcuttur. Botoks işlemi bu tedavilerden en etkili, acısız ve hızlı olanıdır.

Koltuk altı Terlemesi Kişiyi Nasıl Etkiler?

Koltuk altı terlemesi istem dışı gelişen vücudun çeşitli durumlara otomatik olarak verdiği bir sonuçtur. Kişinin yaptığı spor sonrasında , stresli, huzursuz, heyecanlı, sinirli ya da kaygı hissettiği durumlarda ortaya çıkarak doğal bir tepki verir.

Olmadık zamanlarda ve olmadık durumlarda kişi isteği dışında ortaya çıkan terleme sonucunda toplum içinde zor durumda kalabilir. Kıyafetlerdeki kötü görüntünün yanı sıra koltuk altındaki kötü koku da kişinin kendisinin ve toplum içinde olduğu zamanlarda diğer kişilerin rahatsızlığına sebep olur.

Terleme sorunu olan ve bu sorununun farkında olan kişiler genellikle özgüven kaybı yaşarlar. İçlerindeki endişe ise daha fazla terlemelerine sebep olarak utanç kaynağı haline gelmesine neden olur. Endişeli tavırlar sergileyen kişi toplum içinde farklı algıya sebep olur.

Farklı davranışları yüzünden diğer insanlar tarafından da güven teşkil etmezler. Çoğu zaman yanlarında yedek kıyafet taşıyan bu kişiler için terleme hayatlarını negatif etkilemenin yanı sıra psikolojik baskıya da sebep olmaktadır. Bu kısır döngü botoks tedavisi ile hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulabilir.

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Önlenir?

Koltuk altı terlemesi yaşayan bir kişi birkaç saatliğine terlemelerini engelleyebilir ancak tamamen önüne geçemez ve ya bitiremez. Antiperspirant içerikli deodorantlar terlemenin süresini kısaltabilirler. Ancak terleme bu şekilde önlenemediği için devam ederek kişiyi zor durumda bırakmaya devam edebilir. Sadece koltuk altında oluşan kötü kokuya sebep olan bakterileri baskılayarak parfüm kokusu ortaya çıkmasına sebep olur.

Koltuk altı terlemesi için kişinin günde bir ya da günde iki defa duş almasının yanı sıra koltuk altı temizliğine dikkat ederek kıllardan arıtılmış olmasını sağlamalıdır. Bunun yanı sıra alüminyum zirkonyum cholorohydrate ajana sahip fresh antiperspirant stick kullanımı ile birkaç saatliğine terleme ve koku oluşumunu engellenmektedir.
Koltuk altı terlemesinin azaltılması için kıyafet seçimi de oldukça önemlidir.

Naylon içermeyen ham pamuk kıyafetler cildin nefes almasını sağlayarak terlemeyi azaltıcı özelliğe sahiptir. Kışın giyilecek ham yünden yapılan kıyafetler yine terlemenin azalmasını sağlamaktadır. Özellikle yaz ayları yaklaşırken yapmaya daha çok zaman ayırdığımız spor aktiviteleri ve egzersizler yapılırken özel üretim terlemeyi azaltan kıyafetler seçilerek terleme azaltılır.

Koltuk Altı Terlemesine Çözüm

Terleme sorunu yaşayan ve bu durumdan negatif etkilenen kişiler için öncelikle terleme tedavisi yapılarak ter bezlerinin çalışması kontrol altına alınır. Botoks uygulaması koltuk altı terlemesinin önüne geçen ve durduran bir tedavi şeklidir.

Botoks uygulandığı bölgedeki kas ve sinirleri geçici felce uğratan, estetikte çok sık olarak kullanılan bir uygulamadır. Botoks içeriğinde bulunan botulinum toksini, kas yapısına uygulandığı zaman sinir iletimi kısa süreliğine durdurularak ter bezlerinin çalışması engellenir. Bu şekilde ter üretimi durdurulur ve vücut içinde bulunan nemin koltuk altlarından dışarı atılmasının önüne geçilir.

Koltuk altı terleme tedavisi için koltuk altında bulunan yaklaşık 10 ile 15 ayrı noktadan botoks uygulaması yapılır. Her bir noktaya 100 ile 150 ünite içeren botoks uygulaması ile aşırı terleme yaşanan bölgedeki sinirlerin çalışması geçici olarak engellenir. Koltuk altı terlemesi için etkin, hızlı ve konforlu bir uygulama olan botoks işlemi bu sorunun çözümünde başarı sağlamaktadır.

Koltuk Altına Yapılan Botoks İşleminin Sonuçları Ne Zaman Görülmeye Başlanır?

Koltuk altı terlemesi için uygulanan botoks tedavisinin etkisi ortalama olarak bir hafta içinde kendisini göstermektedir. Yapılan uygulamanın süresi 10 dakika kadar kısa bir sürede yapılmaktadır. Bu bakımdan oldukça konforlu ve etkin bir tedavidir.

Uygulama boyunca ve uygulamadan sonra herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Koltuk altı botoksu yaptırdıktan sonra ortalama 4-6 ay boyunca uygulama alanında terleme meydana gelmez. Botoks uygulamasından sonraki 3-4 gün spor yapmamak, sauna ya da buhar banyosu gibi aşırı sıcak ortamlarda bulunmamak gerekir. Bu tür aktiviteler botoksun etkisini yitirmesine sebep olabilir.

Koltuk altı Terlemesi İçin Yapılan Botox Tedavisinin Riski ya da Yan Etkisi Bulunuyor Mu?

Koltuk altında olan lokal terleme sonucunda yapılan botox uygulanması FDA yani ABD Ulusal Gıda Dairesi Tarafından onaylanmıştır. İnsan sağlığı için herhangi bir risk ya da yan etkisi bulunmayan bu işlemde botoksun etkisi geçtikten sonra, ter bezleri eski haline dönerek ter üretmeye devam eder. İşlemin kalıcılığının sağlanması bakımından yılda bir kez düzenli olarak yapılan koltuk altı botoks uygulamalarıyla terlemenin önüne geçilebilir.

El Terlemesi Nasıl Geçer?

El ve avuç içi terlemesi palmar hiperhidroz olarak adlandırılır. Bu tıbbi durum birey için utanma ve özgüven kaybına neden olabilir. Hastaların sosyal hayatını, eğitim hayatlarını, meslek durumlarını ve kariyerlerini etkileyebilir. Kısacası avuç el terlemesinin yaşam üzerinde önemli olumsuz etkisi olduğunu biliyoruz. Her türlü terleme tedavisinde sıklıkla botulinum toxin yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Botulinum toxin uygulandığı bölgedeki kas fonksiyonlarını geçici olarak durdurduğu için sonradan ter bezi faaliyetlerini de geçici olarak durdurduğu keşfedilmiş terleme tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle de koltuk altı, yüz, el ve ayak terlemelerinde tercih edilen botoks tedavisiyle 7-9 ay süreyle bölgede terlemeye yol açan uyarıları azaltmaktadır. Sempatik sinir sisteminin aşırı duyarlılığını bloke ederek terlemeyi azaltmaktadır. Bu yüzden herhangi bir terleme sorunu yaşayan hastalarıma Botox uygulaması ile tedavi gerçekleştiriyorum.

Terleme botox ile geçer mi?

Botoks uzun yıllardır hem estetik ile ilgili konularda, hem de sağlık alanında birçok sorunu çözmemize yardımcı olur. Hem tedavilerde, hem de koruyucu önlem olarak kullanılır. Terleme tedavisinde de botox kullanıyoruz Ter bezlerinin hemen ucunda bulunan küçük kaslar terlerin hızlıca dışarı atılmasını sağlar. Botoks etkisi ile bu kaslar hedeflenerek paralize edilir. Ter bezlerinin yoğun olarak bulunduğu bölgeler koltuk altları, avuç içleri ve ayak tabanlarıdır. Botox bu tip durumlarda terleyen bölgedeki ter bezi kaslarının botoks ile felci sağlanır ve oradaki aşırı terlemeyi durdurur. Yapıldıktan 5-7 gün sonrasında etkisi görülmeye başlanır ve 6-8 aya kadar devam eder. Hamilelik ve emzirme sürecindeki anneler hariç herkese uygulanabilir. Ancak tiroid probleminizi çözdükten sonra terlemeniz devam ediyorsa terleme botoksunu deneyebilirsiniz.