Fraksiyonel lazer sivilce izi, yara izi, leke, melazma, kırışıklık, cilt yenileme ve çatlak tedavisinde etkilidir. Fraksiyonel lazer pek çok tedavide kullanılan lazer ışınlarını fraksiyonlara ayırarak etki eden bir cihazlı uygulamadır. Yara İzi, Leke ve Çatlak Görünümüne Son!

Fraksyonel lazerler sivilce izi, yara izi, kırışıklık, yüz sarkması ve çatlak tedavisinde etkilidir. Lazer teknolojisi ile desteklenen bu uygulama akne izleri, geniş gözenek problemi, ameliyat izi ve pigment tedavisi için uygundur.

Fraksiyonel Lazer Nedir?

Fraksiyonel lazer, fraksiyonel dalga boyu lazer teknolojisinden meydana gelir. Fraksiyonel lazer kavramı 2004 yılında geliştirilmiştir. Bu tarihten itibaren lazerle cilt yenileme ve tedavilerinde gelişme yaratmıştır.

Fraksiyonel lazerler, ana lazer ışınını fraksiyonlara yani sütunlara ayırarak mikroskobik ısı sütunları oluşturur. Bu lazer ışın sütunlarının genişliği 100 ila 400 μm ve derinliği yaklaşık 300 ila 700 μm arasındadır.

Fraksiyonel lazerler cilt yüzeyi üzerindeki etkilerine bağlı olarak ablatif (soyucu) ve non ablatif olarak da alt gruplara ayrılabilir.

Ablatif fraksiyonel lazerler 2940 ila 10600 nm aralığında dalga boylarına sahiptir ve cidin tüm kalınlığında etki ederek cildi soyar. Oysa non ablatif fraksiyonel lazerler, 1320 ila 1927 nm arasında değişen dalga boylarındadır ve ciltte sağlıklı alanlar bırakarak soymadan tedavi eder.

Ablatif fraksiyonel lazerler cilt yenilemede daha etkilidir ancakkoyu tenlilerde uzun iyileşme süresine ve daha yüksek komplikasyona neden olurlar.

Ablatif Lazerler:

 • Fraksiyonel CO 2 lazer (10.600nm)
 • Fraksiyonel Er:YAG Lazer (2940 nm)
 • Fraksiyonel Er:YSGG (1790 nm)

Non Ablatif Lazerler:

 • 1410 nm lazer
 • Nd:YAG lazer (1440 nm)
 • 1540 nm Lazer
 • Erbiyum Lazer (1550 nm)
 • Tülyum Fiber Lazer (1927 nm)
 • Diyot Lazer (1927 nm)

Günümüzde genellikle non ablatif lazerler daha güvenli olduğundan kullanımı daha yaygındır. Non ablatif fraksiyonel lazerler koyu tenli kişilerde de güvenle kullanılabilir. Hedeflenen doku ciltteki sudur, bu nedenle kullanımı daha güvenlidir.

Fraksiyonel Lazer Nasıl Uygulanır?

fraksiyonel lazerİlk olarak, cildiniz temizlenecektir. Daha sonra, tedaviden yaklaşık 30 dakika önce, tedavi bölgesine bir topikal anestezik merhem uygulanacaktır. Fraksiyonel lazer uygulaması tam yüz için 30 dakika sürer.

Fraxel lazer tedavisinde acı hissetmez, karıncalanma gibi bir his duyabilirsiniz. Uygulama sırasında cildinizde ısı hissedebilirsiniz. En etkili sonuç için birkaç seans tekrarlanmalıdır.

Fraksiyonel Lazer Sonrası Etkiler Nelerdir?

İşlem sonrasında cildiniz kızarabilir, küçük şişlikler meydana gelebilir. Bunlar birkaç saate geçecektir. Lazer tedavisi, cildinizde pigmentasyon ve prekanseröz noktalarını hedefler.

Bu tedavi genellikle kişinin özel ihtiyaçlarına ve hedeflerine bağlı olarak birkaç seansta gerçekleşir.

Lazer tedavisi cildinizin en derinine giderek ve tedaviye ihtiyaç duyulan kusurların azalmasına yardımcı olacaktır. Fraksiyonel lazer ince çizgiler, ton ve doku onarımı için cilt yüzeyinden uygulanır ve tek seans sonrasında bile gözle görülür bir iyileşme yaratır.

Fraksiyonel lazer sonrası gözle görülür etkiler şunlardır:

 • İyileştirilmiş cilt tonu ve dokusu
 • Azaltılmış kırışıklıklar ve gözenek boyutu
 • İstenmeyen kahverengi lekelerin tedavisi
 • Akne izleri ve cerrahi yara izlerinin tedavisi

Fraksiyonel Lazer Hangi Bölgelere Uygulanır?

Her yönüyle cilt yenileme tedavisi olarak, cildinizin doğal güzel görüntüsünü sağlamak
Için fraksiyonel lazer, yüz ve vücudun her cilt alanında kullanabilir. Fraksiyonel lazer tedavi alanları:

 • Yüz
 • Boyun
 • Göğüs çevresi
 • Eller
 • Kollar
 • Bacaklar
 • Karın
 • Kalça

Fraksiyonel lazer tedavisi uygulama yapılan alanın genişliğine göre 40 dakikadan 3 saate kadar sürebilir. yüzde yarım saat yeterli olurken, çatlak tedavisinde çatlaklı alanların genişliğine göre 3 saati bulabilir.

Fraksiyonel Lazer Kaç Seans Uygulanır?

Soruna yönelik hedeflenen sonuçlara tipik olarak çoklu tedavilerde ulaşılır ve genellikle yaklaşık 2-4 hafta arayla minimum 3 ila 5 seans önerilir. Sonuçlar hızlı geliştiği için en iyi sonuç 2-3 ay içinde görülecektir.

Etkili sonuçlar genellikle fraksiyonel lazer ile yapılan ilk tedaviden sonra görülür. Tipik olarak cilt, cilt dokusunda ve tonunda gözle görülür bir iyileşmenin etkileri uygulamadan bir hafta sonra belirgin olacaktır.

Bu zaman çerçevesinde Fraksiyonel lazer uygulanan bölge tam iyileşmeye başlayacak ve hasarlı dokunun yerine yeni kolajen ve elastin üretimine olanak tanınacaktır.

Fraksiyonel Lazer Uygulama Fiyatları Nedir?

Fraksiyonel lazer fiyatları işlem yapılacak bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca soruna göre tedavi bölgesi, seans sayısı doktor tarafından belirlenir.

Seanslar tekli uygulama yada paket olarak alınabilir. Tedavinin doktor tarafından yapılması önemlidir, çünkü fraksiyonel lazerler doğru kullanılmadığında yanık ve diğer sorunlara neden olabilir.

Fraksiyonel Lazer Karın Bölgesinde Etkisi Olur Mu?

Fraksiyonel yüzey yenileme, santimetre kare başına binlerce mikroskobik tedavi alanı oluşturur ve cildin doğal yara iyileşme yanıtını uyararak onarım ve gençleşmeyi sağlar.

Fraksiyonel lazer, karın bölgesinde de etkili sonuçlar ortaya çıkarır. Karın bölgesindeki çatlaklar, ameliyat izlerinde olumlu sonuçlar yaratır.

Karın germe uygulamasından sonra l karın bölgesinde çatlak görünümünü düzeltmeye ve azda olsa sarkmanın azaltılmasına cildi yenileyerek yardımcı olur.

Fraksiyonel Lazer Skar Tedavisi İçin Nasıl Kullanılır?

Skarlar ve akne izleri için 1550 nm fraksiyonel lazer dalga boyu kullanılır. Ablatif olmayan lazerler iyileşme sürecinde günlük hayatın akışını bozmaz.

Lazer, cildinizin yeniden inşasına yardımcı olmak için her bir gözeneğe derinlemesine girerek yeni kolajen üretimini uyarır.

Birçok kişi, cildinize hızlı bir şekilde yapışan bir lastik bant gibi hissettiğini söylerken, mikroskobik lazer ışınlarının her biri de tedavi edilen cilt alanına biraz sıcaklık sağlayabilir.

Uyuşturma etkili krem, işlemden bir saat önce uygulanır, böylece herhangi bir rahatsızlık varsa en aza indirilir. Prosedür yüz bölgesinde yaklaşık 30 dakika sürmektedir, bu da kişinin öğle yemeği molası sırasında uygulanabileceği anlamına gelir.

Fraksiyonel Lazer Güvenli bir Uygulama mıdır?

Fraksiyonel lazerler farklı markalar tarafından cihaz uygulamaları olarak tedaviye yönelik başlıkları ile üretilmiştir. Tüm dünyada kullanılan FDA onaylı ve güvenli bir non ablatif lazer uygulamasıdır.

Kullanan kişilerin bu konuda eğitimli ve tecrübeli olmasının yanı sıra cihazların bu lazer ışınlarını doğru dalga boylarında kontrollü olarak iletmesi güvenli uygulama olmasını sağlamaktadır.

Fraksiyonel Lazer Kimlere Yapılmaz?

 • Uygulama yapılacak kişinin eğer cildinde bir enfeksiyon varsa bu kişilerde yapılmaz.
 • Bağışıklık yetmezliği olan, kortizon gibi bağışıklık sistemini zayıflatan ilaç kullananlara uygulama yapılmaz.
 • Gebe ve emzirme döneminde olan kadınlara yapılmaz.
 • Kanser hastaları için uygun değildir.
 • Akne tedavisi için ilaç kullanan kişilere tedaviden yaklaşık 6 ay sonra uygun olabilir.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler için ilaç kesildikten 10 gün sonra uygun olur.
 • Ten rengi çok koyu olan hastalarda leke riskinden kaynaklı uygulama doktor kontrolünde uygun ise yapılabilir.

Fraksiyonel Lazerin Tedavilerde Etkisi Nedir?

 • Akne: Güvenli ve etkilidir
 • Akne skarları: Güvenli ve etkilidir
 • Melazma:Güvenli ve etkilidir
 • Leke Tedavisi: Özellikle güneş lekelerinde güvenli ve etkilidir
 • Cilt Yenleme: PRP, dolgu ve mezoterapi ile kombine edildiğinde etkileri artar
 • Yara İzleri:Yara izlerinde silinmede etkilidir çoklu seans gerekebilir.
 • Çatlaklar: Güvenli ve etkilidir.

Fraksiyonel Lazer Tek Seans Yeterli Mi?

Fraksiyonel lazerler eğer ablatif dediğimiz tüm yüzü soyma gibi bir işlem yapılmayacaksa ve tedavi kontrollü gidecekse tek seans yeterli değildir. Soruna göre 4-6 seans önerilir.

Ancak tedavinin iyileştirici etkisi ilk seans sonrası görülecektir. Takip eden seanslarla etkinliği ve sonucu artarak devam eder.

Fraksiyonel Lazer Sonrası Yüz Nasıl Olur?

Lazer uygulamasından hemen sonra cilt kızarıktır. Eğer derinlemesine çalışılan yoğun alanlar var ise yer yer pıhtılaşmalar görülebilir. Kızarıklıklar aynı gün içinde azalarak geçer. Sonrasında kabuklanarak devam eder ve 1 hafta içinde kabuklar dökülür.

Fraksiyonel Lazer Cildi Beyazlatır Mı?

Cilt beyazlatmada fraksiyonel lazer etkin olarak kullanılmaktadır. Ancak genellikle tüm vücut beyazlatma yapılmaz. Cildin koyulaştığı koltuk altı, genital ve yüze yapılabilir.

Fraksiyonel Lazer Sonrası İz Kalır Mı?

Fraksiyonel lazer doktor tarafından uygulanmalıdır. Lazerin yanlış kullanımı nedeni ile yanık oluşmadığı sürece iz kalmaz.

Fraksiyonel Lazer ile Altın İğne Aynı Mı?

Altın iğne fraksiyonel radyofrekans enerjisidir, fraksiyonel lazer ise fraksiyonel lazer ışığı enerjisidir. İkisi birbirinden farklı enerjiler kullanan cilt yenileme sistemleridir. Ayrı ayrı yada beraber cilt sorunları için kullanılabilir.

Fraksiyonel Lazer Sonrası Leke Kalır Mı?

Fraksiyonel lazer sonrası leke kalmaz ancak tedavi sonrası bir süre lekeler artabilir. Sonrasında ilerleyen tedavilerde lekelenme azalarak düzelir.

Fraksiyonel Lazerde Soyulma Ne Zaman Başlar?

Fraksiyonel lazerin uygulama derinliğine ve enerjisine göre soyulma yapılabilir. Soyulma sonrası cilt kendini yenilerken kabuklanma ve tekrar kabukların dökülmesi ve yeni cildin yeni şekli görülür.

Fraksiyonel Lazer Kesin Çözüm Mü?

Fraksiyonel lazer pek çok sorunda kesin çözüm olabilir ancak leke gibi tekrarlayan sorunlarda tedavi sonrası süreçte cildi korumak ve beslemek önemlidir.

KAYNAKLAR

 • Efficacy of fractional laser, radiofrequency and IPL rejuvenation of periorbital region.
  Kołodziejczak A, Rotsztejn H.
  Lasers Med Sci. 2022 Mar;37(2):895-903. doi: 10.1007/s10103-021-03329-7. Epub 2021 May 14.
 • Laser therapy for treating hypertrophic and keloid scars.
  Leszczynski R, da Silva CA, Pinto ACPN, Kuczynski U, da Silva EM.
  Cochrane Database Syst Rev. 2022 Sep 26;9(9):CD011642. doi: 10.1002/14651858.CD011642.pub2.
 • Fractional Laser-assisted Hair Regrowth and Microneedling for the Treatment of Alopecia Areata: A Review.
  Dabek RJ, Roh DS, Ozdemir D, Austen WG Jr, Bojovic B.
  Cureus. 2019 Jun 19;11(6):e4943. doi: 10.7759/cureus.4943.
 • A systematic review and meta-analysis on the effects of the ultra-pulse CO2 fractional laser in the treatment of depressed acne scars.
  Lin L, Liao G, Chen J, Chen X.
  Ann Palliat Med. 2022 Feb;11(2):743-755. doi: 10.21037/apm-22-70.
 • Nonablative Fractional Laser Resurfacing in Skin of Color: Evidence-based Review.
  Kaushik SB, Alexis AF.
  J Clin Aesthet Dermatol. 2017 Jun;10(6):51-67. Epub 2017 Jun 1.