Bıyık ekimi günümüzde yaygın ve pratik bir şekilde yapılabiliyor. FUE saç ekimi yöntemi ile yapılan bıyık ekimi sayesinde sağlıklı ve gür kıllara kavuşabilir, erkeksi bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Bıyık çizginiz, ön görüşmelerde belirlenerek en doğal görünüm amaçlanır. Bıyık erkeklerin genel duruşlarını ve görüntülerini etkileyen bir faktördür. Genellikle Türk erkekleri bıyık bırakmayı sever. Çoğu erkek hayatının bir döneminde veya sürekli olarak bıyık bırakır.

Bıyık bırakmak erkekler için bir stil konusudur. Ayrıca bıyık veya sakal ile yüzlerinde beğenmedikleri alanları kapatıp daha iyi bir görünümde olan erkekler de vardır. Erkeklerde bıyık alanında kıl çıkmaması çeşitli nedenlerden dolayı yaşanmaktadır. Bu nedenler genetik ve çevresel faktörler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Bıyık sorunu yaşayan erkeklerin bazılarında özgüven kaybı, toplum içinde kendini rahat hissetmeme, estetik açıdan istedikleri görüntüde olmamadan dolayı yaşanan psikolojik durumlar vardır. Günümüz estetik teknolojisi ile artık bu tarz sorunlar sorun olmaktan çıkmıştır. Saç ekiminde olduğu gibi bıyık ekimi de kolayca yapılabilmektedir.

Bıyığın yoğunluğu ve kıl kalitesini etkileyen birden fazla neden vardır. Ancak bunların en yaygın olanı hormonal sebeplerdir. Kıl kökünü geliştirecek ve sıklaştıracak hormonların azlığı, genellikle genetik yapıdan kaynaklanır.

Erkeklik hormonu olan testosteronun, normalin altında olduğu kişilerde sakal eksikliği ya da kaybı ortaya çıkabilmektedir. Kıl köklerinin hiç olmaması veya az olması da genetik yapıdan kaynaklanmakta ise hormonal bir sorun yok demektir.

Bunun haricinde, çeşitli sebeplerle oluşan yara ve yanık izleri kıl köklerine lokal anlamda zarar verdiği için bıyık kaybına sebep olabiliyor. Ergenlik sürecinden sonraki 3-4 sene içinde gelişen ve olgunlaşan bıyık yapısı önemli bir hormonal değişiklik olmadığı sürece, kendine has yapısını korumaya devam eder.

Burada herkes tarafından bilinen yanlış bir kanı olarak sakalların jilet vuruldukça sertleşeceği inancına da değinmekte yarar var. Saç köklerinin genetik kodlarından kaynaklanan Di Hidro Testesteron (DHI) eksikliği olduğu durumlarda jilet ile tıraş yapılmasının herhangi bir olumlu etkisi olduğu görülmemiştir.

Bıyık Ekimi Kimlere Uygundur?

Bıyık ekimine başlanmadan önce, kıl kaybının nedeni ve yoğunluğu belirlenir. Kişinin ergenlik dönemini atlatmış olması ön koşul olarak görüldükten sonra 24 yaşına kadar da beklenmesi tavsiye edilmektedir. Hormonal rahatsızlıklar ve metabolik hastalıklar bu süreçte dikkatlice araştırılmalıdır.

Sadece köselik yani tümden bıyık olmaması durumunu yaşayan kişilerde değil seyrek bıyık yapısı durumlarında da sakal ekimi yapılabilir. Yüzünde kıl köklerinin az olduğu ya da hiç bıyığın olmadığı kişilerde de bıyık ekimi yapılabilir. Ayrıca bıyık görüntüsünden rahatsız olan ve stilini değiştirmek isteyen kişilerde bıyık ekimine başvurabilir.

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

bıyık ekımıBıyık ekimi, FUE veya günden güne daha az tercih edilen FUT yöntemiyle yapılmaktadır. Bıyığın, öncelikle nereye ekileceği belirlenir. Bölgesel dökülmeler ya da seyrek görünüm sebebiyle ekim yapılacak durumlarda ekim bölgesi kişiden kişiye değişiklik gösterecektir.

Her ne kadar yüz bölgesindeki diğer sakalların donör bölge olarak kullanılması mümkün olsa da genellikle ense bölgesinden alınan greftlerle bıyık ekimi tercih edilir.

Kıl kökünün sakal bölgesinden alındığı ekimlerde, saç kökleri, boyun, elmacık kemiği ve çene altı önemli olmayan kıllardan toplanarak gerekli görülen bölgelerde kıl yoğunluğu elde edilebilir.

Bıyığın hiç olmadığı durumlarda hastayla ortak tercihe bağlı olarak 1000 ile 3000 arası kök ekimi sağlıklı görünüme kavuşmak için yeterli olur.

FUE yönteminde öncelikle bıyık ekimi için ihtiyaç duyulan saç kökleri, donör alandan ihtiyaç duyulduğu kadar tek tek toplanır. Daha sonra köklerin nakledileceği alanda nokta halinde kanallar açılır ve toplanan kökler bu alana doğal bir açıyla yerleştirilir

Operasyon lokal anestezi altında yapılır. Ciltte açılan kanallar manuel punch adında özel bir kanal açma yöntemiyle mikro punch olarak adlandırılan 0,6 mm & 0,8 mm’lik medikal araçlarla açıldığı için ciltte kesikler açılmaz, böylece yüzde dikiş izi kalmaz ve ekim sonrası bıyık bölgesindeki kıllar ekildiği gibi tek tek çıkarak doğal bir görüntü yakalanır.

Bıyık Ekimi Avantajları Nedir?

Bıyık ekimi, birçok kişi için çeşitli avantajlar sunabilir. İşte bıyık ekimi avantajlarından bazıları:

 1. Estetik Görünüm: Bıyıklar, yüz simetrisini ve dengeyi iyileştirebilir. Bıyık ekimi, seyrek veya dolgun olmayan bıyık bölgelerini doldurarak daha kıllı, daha dolgun ve daha çekici bir görünüm elde etmenizi sağlar.
 2. Kendine Güven: Bıyık eksikliği veya seyrek bıyıklar, bazı kişilerde özgüven eksikliğine ve kendini iyi hissetmeme sorunlarına neden olabilir. Bıyık ekimi, bireylere daha güçlü bir imaj sunarak özgüvenlerini artırabilir.
 3. Stil ve Kişilik İfadesi: Bıyık, bir kişinin stil ve kişilik ifadesini yansıtabilir. Bıyık ekimi, istenen şekli ve tarzı elde etme imkânı sunar, böylece kişi kendini daha iyi ifade edebilir.
 4. Gençleştirici Etki: Bıyık ekimi, yaşlanmanın etkilerini hafifletebilir. Yaşlanma süreciyle birlikte bıyık dökülmesi ve seyrelme yaşanabilir. Bıyık ekimi ile kaybedilen bıyıklar geri kazanılır ve gençleştirici bir etki yaratılır.
 5. Bakım Kolaylığı: Doğal bıyıkları olmayan veya seyrek bıyıklara sahip olan kişiler, bıyıkları olmayan bölgeleri düzenlemek veya tıraş etmek zorunda kalmazlar. Bıyık ekimi ile, bıyık bakımı daha kolay hale gelir ve düzenli tıraş gerekliliği ortadan kalkar.

Bıyık Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Bıyık ekimi operasyonu ekilecek kök sayısına göre 4-6 saat arasında sürer. Operasyonda, punch uçlarının yüzde açtığı küçük deliklerden çıkan kanın pıhtılaşması nedeniyle kıl köklerinin bulunduğu bu alanlarda kırmızılık görülür. Bu kızarıklıklar kıl köklerinin daha iyi beslenmesine neden olacaktır. Bu normaldir, bu görünüm bir hafta içinde düzelir.

Bıyık ekimi operasyonundan sonra hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur, ertesi günü günlük yaşantısına geri döner. Saç ekimine benzeyen bir yol olan bıyık ekiminden sonra iki hafta içinde ekilen kıl kökleri şok bir dökülme yaşar. Geçici olan bu dökülme sonrasında kişinin genetik yapısına göre kıl kökleri 4-8 ay içinde tamamen çıkacaktır.

Bıyık Ekimi Kaç Günde İyileşir?

Bıyık ekimi sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle aşağıdaki aşamaları takip eder:

İlk Günler:

 • Bıyık ekimi operasyonunun ardından ilk günlerde bölgede kızarıklık, şişlik ve hafif ağrılar olabilir.
 • Operasyon sonrası bölgeye yerleştirilen pansumanları değiştirmek ve hijyenine dikkat etmek önemlidir.
 • İlk günlerde istirahat etmek ve fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekebilir.

1 Hafta:

 • Bıyık ekimi sonrası ilk hafta içinde kabuklanma ve kabuk dökülmesi gözlenebilir. Bu normal bir süreçtir ve genellikle hafif kaşıntıya neden olabilir.
 • Kabukların düşmesiyle beraber ekilen bıyık kökleri belirgin hale gelir.
 • Bu dönemde derhal cildinizi çizmemek veya kazımamak önemlidir.

1 Ay:

 • İlk ayın sonunda bıyık ekimi sonucunda elde edilen bıyıklar yavaş yavaş daha kalıcı hale gelir.
 • Bıyıkların şekli ve yoğunluğu iyileşme süreci boyunca değişebilir.
 • Bazı bölgelerde bıyık ekimi yapılan alanların tamamen iyileşmesi biraz daha zaman alabilir.

İyileşme süreci kişinin cilt yapısı, operasyon sonrası bakım ve iyileşme hızı gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, operasyon sonrası düzenli kontrolleri ve doktorunuzun önerilerini takip etmek önemlidir.

Bıyık Ekimi Fiyatları

Bıyık ekimi fiyatlarını etkileyen birçok neden vardır. Bunlar; 

 • Doktor tecrübesi,
 • Klinik donanımı,
 • Hastanın sorunlu alanlarının ne kadar olduğu, 
 • Bıyık ekiminde kullanılacak olan tekniğin hangisi olduğu, 
 • Ekim ile birlikte bıyık stili yapılıp yapılmadığı, ayrıca sakal alanına da ekim yapılıp yapılmayacağı gibi konular fiyatı etkilemektedir. 

Bıyık ekimi saç ekimi ile benzer bir süreçten oluşmaktadır. Mutlaka uzman bir doktor ve ekibi ile birlikte dikkatli yapılması gereken estetik işlemdir. Ayrıca internette yer alan fiyatların doğruluğuna inanamamanızı tavsiye ederiz. Çünkü Sağlık Bakanlığının kuralları gereği internet siteleri üzerinden sağlık ile ilgili işlemler hakkında fiyat vermek yasal değildir.

Bıyık ekimi fiyatları ve muayene ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve doktorlar Bıyık ekimi fiyatları hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır.

Daha sağlıklı olmanız ve kendinizi daha mutlu hissetmeniz için birçok hastalığın tedavisinde alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Bıyık ekimi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.