Sivilce Nasıl Geçer?Sivilce Akne İzi Tedavisi de sivilce ve akne oluşum nedenini bilmek önemlidir.

Sivilce ve akneler farklı sebepler ile farklı yaş gruplarında oluşur ve oluşumu genellikle genetik, ailesel, çevresel faktörlere bağlıdır.

Sivilce ve akne izi oluşmadan aknenin erken dönemde düzenli tedavisi akne izi oluşumunu azaltır ve oluştuktan sonraki uzun süreli tedavilerden kaçınmamızı sağlar.

Akne izleri oluştuktan sonra bu izlerin doktor tarafından değerlendirilerek bir tedavi kombinasyonu oluşturulması ve düzenli aralıklar ile tedavi edilmesi izlerin silinmesini sağlar.

Akne Nedir?

Akne, folikül, deri hücreleri ve sebum dengesindeki (ciltteki yağ bezlerinden salgılanan yağlı, mumsu bir madde) kılların bir araya toplanarak oluşturduğu bir inflamatuar cilt sorunudur.

Beyaz başlı noktalar, siyah noktalar, küçük pembe kabartılar “papüller”, püstüller, nodüller “derin cilt sivilceleri” ve kistler bulunur. Şiddetli bir akne sonrası, genellikle cildi görünür ve engebeli izler bırakır.

Akne genellikle ergenlik dönemiyle ilişkilendirilirken, birçok yetişkin bu rahatsız edici cilt probleminden muzdariptir. Genetik olarak aileden kaynaklı görülebilir.

Akne her yaşta görülse de, en büyük yüzdesi 11 ila 30 yaşları arasındadır. Aknenin gelişiminde hormonlar büyük rol oynar.

Akne iltihaplı bir durumdur, ancak medikal tedavi ve lazer uygulamaları ile özel bir tedavi gerektirebilir. Sivilce ve aknenin iz bırakmadan tedavi edilmesi için cildin doğru şekilde ve çok dikkatli tedavi edilmesi önemlidir.

Sivilce ve Akne Nasıl Oluşur?

Her kıl folikülünün tabanında, cildi sağlıklı ve ışıltılı tutmak için uygun miktarda salgı üreten bir yağ bezi vardır. Bu saç folikülü kökleri kir, ölü hücreler, döküntü veya makyaj ile dolar hale geldiğinde, yağ birikerek bir sivilce oluşturur. Komedon tedavisi, kıl folikülünde biriken kir ve yağın temizlenmesini ve cildin sağlıklı bir şekilde parlamasını sağlar.

Bazen bu büyümeler bakterilerle dolar ve cilt hücrelerine yayılmasını daha da kötüleştirir. Mantarlı püstül, lezyon, kist veya nodül haline gelebilirler.

Ergenlik yıllarında androjen hormonunun aşırı üretimi veya yağ bezlerinin işleyişinde genel bir değişiklik dahil olmak üzere sivilce oluşumuna katkıda bulunan birkaç faktör vardır. Aknenin genetik olması ve nesilden nesile geçme ihtimali de vardır.

Akne izleri sadece fiziksel görünüm değil, aynı zamanda özgüven sorunları da oluşturabilir.
Sivilce izleriyle uğraşan birçok insan görünüşlerinden utanır ve hatta bazıları kalıcı sivilce izlerinin bir sonucu olarak daha düşük özgüvenle yaşar.

Akne, insan nüfusun%80’inden fazlasını etkiler ve aktif akne sorunlarını yaşamış, bitirmiş olsanız bile, geride kalan sivilce akne izi ve renk değişikliğinden rahatsız olabilirsiniz ve sonsuza dek cildinizde iz bırakabilirsiniz.

Sivilce Akne İzleri Nasıl Oluşur?

Sivilce ve akne izleri aknenin sık görülen bir komplikasyonudur. Aktif sivilcelerin iyileşmesi sırasında derinin hasar görmesi sonucu sivilce izleri oluşabilmektedir.

Sivilce ve akne izleri, sivilce ve aknelerin oluştuktan sonraki süreçte iyileşirken sürece bağlı olarak oluşan geride kalan doku çökmesi, lekelenme, deride kabarıklık yada girinti çıkıntı şeklinde kendini gösterir.

Kişilerin çoğu sivilcelerini gidermekte zorlanır. Bu bazen bir iltihabı yok etmek için kişilerin sıkması sonucu sebep olan izlerdir. Bazen de vücut tarafından salınan fazla kolajen nedeniyle zarar verici izler bırakır.

Sivilce akne izi tedavileri oldukça zahmetlidir çünkü sivilceler kendiliğinden iyileştikten sonra bile görünümü olumsuz etkileyebilecek izler bırakabilirler. Özellikle sıkma sonrası tahriş olan ve zedelenen cilt sivilce akne izi gibi görünüm bırakarak leke yapabilir.

Akne İzleri Nasıl Görünür?

Aktif sivilce ve akneler on yıl veya daha uzun süre devam edebilir ancak geçtikten sonra sivilce izleri ömür boyu kalıcıdır. Akne izinin yaygınlığı, tedavi öncesi aknenin yeri ve ciddiyeti ve etkili tedaviden önceki aknenin süresi ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Yüzde akne izi her iki cinsiyeti de eşit derecede etkiler ve akneye sahip kişilerde %95’ine varan oranda görülür.

Çoğunlukla akne izi şiddetli inflamatuar nodülokistik aknenin sonucudur, ancak aynı zamanda yüzeysel iltihaplı sivilcelerin tırnaklarla sıkıştırılmasının veya koparılması sonrasında olabilir.

Hiperproliferasyona veya kollajen kaybına bağlı olarak üç genel akne izi türü vardır:

 • Hipertrofik akne skarı
 • Keloid akne skarı
 • Atrofik akne skarı.

Bir kişinin aynı cilt bölgesinde aynı anda bir veya daha fazla iz türü bulunabilir.

Atrofik akne skarları, akne izi hastalarının neredeyse %80 ila %90’ında görülür. Bu skarlar ciltteki akne altındaki deride kollajen kaybı ve derin dermiste iltihaplanma ve ardından kontraksiyon nedeniyle ciltte girintiler olarak ortaya çıkar.

Atrofik akne skarları ayrıca ciltte daha derinlere uzanabilen keskin kenarlı V şekilli epitel yolları oluşturabilir veya ciltte daha derinlere uzanabilen keskin dikey kenarları olan yuvarlak veya oval bir skar olarak görülebilir.

Hastalarında sıklıkla %60 ila %70 girintili kontrakta akne izi, %20 ila %30 keskin kenarlı ve şekilli ve %15 ila %25’inde dikey kenarlı yuvarlak skarlar görülür. Bu üç skar tipinin genellikle aynı kişide beraber görülmesi, aralarında ayrım yapılmasını zorlaştırmaktadır.

Hipertrofik ve keloidal akne skarları, kollajenaz aktivitesinin azalmasıyla birlikte aşırı kollajen birikimi gösterir. Tipik olarak hipertrofik akne skarları, orijinal yaralanma bölgesinin sınırları içinde kalan, kabarık, sert pembe lezyonlardır.

Ancak keloid ile karıştırılmamalıdır çünkü keloidler kırmızımsı-mor renkte görünür ve genellikle orijinal yaranın sınırlarının ötesine uzanan papüller ve nodüller şeklini alır.

Sivilce ve Akne İzi Tedavileri

Akne skarının tedavisi, çeşitli yüzey yenileme türlerini (kimyasal peeling, lazerler, dermabrazyon), enjekte edilebilir dolgu maddelerinin kullanımını ve ayrıca dermapen gibi mikro iğneleme, subsizyon, punch eksizyonu gibi cerrahi yöntemleri içerir.

Akne izinin rengi dokusu ve şekli her bir akne izi için tedavi seçimini etkileyebilir, bu nedenle birkaç yöntem bir arada kullanılması tek başına tek bir yöntemle karşılaştırıldığında daha fazla fayda sağlayabilir.

Akne skarlarının tamamen tedavisi şu anda mevcut olan tedavi yöntemleriyle sağlanamayabilir. Aknenin erken etkili tedavisi muhtemelen sivilce sonrası akne izini önlemek veya sınırlamaktır.

Akne İzi Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Akne izi tedavisinde, yüzde oluşturduğu izin şekli ve derinliğine göre farklı tedaviler tek başına yada kombine şekilde uygulanabilir.

Bazı cilt soyma tedavileri tek seanslık bir uygulama olsada sürecin çok ağrılı ve zor olması nedeni ile tekrarlayan kombine tedaviler tercih edilmektedir. Bu tedaviler aşağıdaki gibi sıralanabilir:Ablatif Lazerler

 • Non Ablatif lazerler
 • Fraksiyonel lazer
 • Radyofrekans
 • Kimyasal peeling
 • Dolgu enjeksiyonları
 • Micro iğneleme
 • Subsizyon
 • Kombine tedaviler (Fraksiyonel lazer ve PRP, Fraksiyonel lazer ve subsizyon, Micro iğneleme ve kimyasal peeling)

Ablatif Lazerle Akne İzi Tedavisi

Geleneksel ablatif lazerle (cildi soyan lazerler; CO2 lazer gibi) cilt yenileme, akne izlerinin bir kısmını ortadan kaldırarak kolajenin yeniden şekillenmesine ve cildin yenilenmesine olanak sağlar.

Genellikle tek seanslık bir tedavidir, ancak tedavinin kalıcı eritem, ciltte renk kaybı, leke, enfeksiyonlar ve yeni bir iz oluşturma gibi olumsuz etkileri vardır. Ayrıca bir iyileşme süresi iki haftaya kadar uzayabilir ..

Non Ablatif Lazer İle Akne İzi Tedavisi

Ablatif olmayan lazerle cilt yenileme, cildi korurken ısı hasarı oluşturur ve buharlaşma, yeni kolajen oluşumu yoluyla kolajenin yeniden şekillenmesini uyarır, bu da akne izinde iyileşmeye yol açar.

Fraksiyonel Lazer İle Akne İzi Tedavisi

Fraksiyonel lazer ile cilt yenileme ciltte tüm cilt katmanlarınca mikroskobik sütunlar oluşturur ve cilt yüzeyinin yenilenmesini tetikler. Bu yaklaşım, ablatif olmayan cilt yenilemeden daha etkilidir ve ablatif yüzey yenilemeyle karşılaştırıldığında daha hızlı iyileşme sağladığından tercih edilir.

Fraksiyonel ve ablatif olmayan lazer ile cilt yenileme, daha düşük yan etkisi olduğundan, ablatif lazer ile cilt yenilemeden daha çok tercih edilir hale gelmiştir.

Sivilce izlerini azaltmak, kolajen üretimini artırmak ve daha derin dermal seviyeleri onarmak için cildin en derin katmanlarının altına iner. FDA onaylı flazer prosedürü, hücre yenilenmesini içeriden dışarıya uyarır ve 3 ila 4 seansta daha pürüzsüz bir cilt oluşturur.

Kimyasal Peeling İle Akne İzi Tedavisi

Kimyasal peelingler (glikolik asit, fenol, salisilik-mandelik asit veya trikloroasetik asit kullanan) küçük çöküntü ile görülen akne izlerinin tedavisinde kullanılır, ancak derin akne izlerinin tedavisinde kullanılmaz. Kimyasal peeling, subsizyon ve mikroiğneleme kombinasyonu daha iyi sonuçlar sağlar.

Dermabrazyon İle Akne İzi Tedavisi

Dermabrazyon, cildin bir kısmını çıkarmak için farklı aletlerin kullanılmasını içerir. Uygulamanın bir avantajı, doktorun yara kenarlarını hassas bir şekilde aşındırmasına olanak sağlamasıdır.

Bazı sivilce izlerinde etkili olabilir ancak genellikle derin akne izlerinde kullanılmaz . Olumsuz etkiler arasında ciddi ağrı ve önemli bir iyileşme süresi bulunur. Dermabrazyon sonrası yara izi, lekelenme ve milia oluşumu da meydana gelebilir .

Dermapen İle Akne İzi Tedavisi

Dermapen prosedürleri sivilce izlerinin görünümünü azaltabilir. Yeni kolajeni uyarmak amacıyla cilt katmanları boyunca çoklu sayıda delik oluşumu sağlar.

İğneleme tedavisi, daha çoki sivilce izlerinin iyileşmesinde tercih edilir. Dermapen ile akne izi tedavisinin avantajları arasında düşük maliyet, nispeten kısa bir iyileşme süresi (iki ila üç gün) ve sonrasında leke riskinin çok düşük olması yer alır.

Dermapen tedavisi çoğu kişi tarafından iyi tolere edilir ve ağrı minimaldir. Lazere karşı olanlar için dermapen hoş bir seçenektir. Özellikle somon dna ile kombinasyonunda harikalar yarattığını belirtmek gerekir.

Eksizyon İle Akne İzi Tedavisi

Cilt Eksizyonu, küçük (<3 mm) yuvarlak izleri için etkili bir tedavi olabilir. Yara izine eşit veya biraz daha büyük çaplı bir punch biyopsi aleti, dokuyu deri altı yağ tabakasına kadar kesmek ve yara izini çıkarmak için kullanılır.

Sonuçlar iyidir ancak akne izinde sonrasında büyüme meydana gelebilir.

Subsizyon İle Akne İzi TedavisiSubsizyon İle Akne İzi Tedavisi

Subsizyon, düzensiz veya çöken akne izlerinin tedavisinde kullanılır; Akne izini alttaki dokuya bağlayan fibrotik şeritleri kesmek için cilt yüzeyine paralel yerleştirilen bir bistüri veya iğne kullanılır.

Yan etkileri arasında morarma ve şişme, kanama ve enfeksiyon yer almaktadır.

Dolgu Enjeksiyonu İle Akne İzi Tedavisi

Dolgu enjeksiyonu deri altına çöken akne izleri için kullanılır. Enjekte edilebilir dolgu enjeksiyonlarının sivilce izlerinin görünümünü iyileştirdiği öne sürülmüştür; kolajen, yağ transferi ve enjekte edilebilir dolgu maddeleri enjeksiyon için yaygın olarak kullanılmaktadır. Etkileri kullanılan dolgu maddesinin türüne göre 3 ila 18 ay kadar sürmektedir.

Steroid Enjeksiyonu İle Akne İzi Tedavisi

Steroid enjeksiyonları; Hipertrofik akne izleri klasik olarak kortikosteroid enjeksiyonları ile tedavi edilmektedir. Kombine tedavi yöntemlerinin kullanılması maksimum başarı potansiyelini sağlar.

Klinik araştırmalar, bu tür akne izleri için daha yeni ajanların (örn. bleomisin, soğan ekstraktı, imiquimod, mitomisin C) ve lazer tedavisinin (atımlı boya, fraksiyonel) kullanımını giderek daha fazla desteklemektedir.

Radyofrekans İle Akne İzi Tedavisi

Morpheus 8 ile altın iğne tedavisi ciltte bir dizi küçük delikler oluşturan, kolajen ve elastinin doğal üretimini uyaran, düzensiz yara dokusunu onaran gelişmiş bir mikro iğneli radyofrekans teknolojisidir.

Yeni kolajen üretildikçe, cildiniz doğal bir ışıltı kazanır ve prosedür izleri, çatlakları ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.

Micro needling, hafif ve orta dereceli akne izleri için basit ama etkili bir tedavidir ve herhangi bir kesinti gerektirmez.

Akne İzinden Korunma

 • Sıkma ve Patlatma Dürtüsünden Kaçının.

Bu kadar cezbedici olsa da asla kör bir sivilceyi sıkmaya ya da patlatmaya çalışmamalısınız. Genel olarak sivilceyle ilgili bu genel kuralı duymuşsunuzdur, ancak özellikle kör sivilcelerle takip etmek çok önemlidir.

Sivilceler cilt yüzeyinde olmadığı için, kendi kendinize temizlemek zor ve hatta bazen imkansızdır. Sivilceyi sıkmaya çalışma eylemi sonuçta iltihabı kötüleştirir ve bu da bölgeyi dokunuşa daha hassas hale getirebilir.

Ciltte artan kızarıklık ve izlerden bile daha belirgin hale gelebilir. Bu sıkma ve patlatma sonrası sivilce akne izi şeklinde kalıcı olabilir.

 • Sıcak Kompres Uygulayın.

Sıcak kompresler sivilcelerin birkaç şekilde yok olmasına yardımcı olabilir. Birincisi, sivilceden kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilirler. Sivilcenin beyaz kafa oluşturmaya başladığında özellikle sıcak kompres faydalıdır.

Sıcak kompresi günde üç ila dört kez 10 ila 15 dakika uygulayın. Bu, sivilcenin irini serbest bırakmasına ve iyileşmesine izin verebilir.

 • Akne ve Sivilcelerin Dermatolog Tarafından Tedavi Edilmeli.

Sivilceler ve akneler, tedavi edilmesi en zor cilt sorunlarından biridir. Sivilceden kurtulmak, aynı zamanda cildinize zarar vermekten kaçınmak zaman ve azim gerektirir.

Sivilce evde yapılan tedavilere yanıt genellikle yanıt vermez, sadece acısını hafifletir. Doktora muayene olmak en doğru çözümdür! Gereken ihtiyacınız için size en uygun ve sağlıklı çözümleri sunabilirler.

Ancak artık sivilce akne izi oluşmuşsa yine bunula ilgili medikal çözümler aramak daha doğrudur.

 • Cildin Temiz Tutulması Önemli.

Cildin temiz tutulması için evde yapılan bakım ve temizlik uygulamalarının yanı sıra medikal cilt bakımları ve cihazlı uygulamaların düzenli yapılması önemlidir.

 • Medikal Cilt Bakımı: Akne ve sivilcede en önemli konu oluşmadan önlem olmak veya oluşan bakterileri doğru şekilde durdurmaktır. Bu şekilde uzman ellerde iz bırakmadan iyileşme ve temizlik geliştirmek adına doğru ürünlerin kullanımı ile yapılan medikal cilt bakımı, manuel olarak uygulanan akne ve önleyici akne tedavisi olarak her yaştan kadın ve erkek için en uygun tedavilerden biridir.
 • Hydrafacial: Antioksidanlar, peptidler ve hyaluronik asitle dolu süper serumlar aracılığıyla cildi derinlemesine temizler, özel asitleri ile arındırır ve nemlendirir. Yeni oluşacak akne ve sivilceleri engelleyeceği için, sivilce akne izi oluşumuna karşı en iyi önlemdir.

Sivilce Akne İzi Tedavisi Fiyatları

Sivilce akne izi tedavisi fiyatları yapılan tedaviye ve seans sayısına göre değişim gösterir. Tedavi fiyatlarını belirlemek için öncelikle akne izleri doktor tarafından muayene edilmelidir. Akne tedavilerinde düzenli cilt bakımı yapılması iz oluşumunu azaltacaktır.

Akne izlerinin tedavisine yönelik farklı müdahaleler bazen önemli maliyetlere neden olabilir. Akne izleri çoklu seanslar ve kombine tedaviler gerektirebilir.

Kullanılan dolgu miktarları veya yapılan küçük cerrahi girişimler fiyatları yükseltebilir. Ancak sonuçların kalıcı ve etkin olması için gerekli olabilir.

Aynı uygulamanın maliyetleri bazen farklı ülkeler veya bölgeler arasında önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Ayrıca bu konuda doktorun tecrübesi ve kliniğin teknolojik cihaz donanımı da akne izi tedavisi fiyatlarını etkileyebilir.

Akne İzi Kalıcı Mı?

Akne izi aknenin iyileşme sonrası cilde verdiği zarar ölçüsünde ve bıraktığı iz derinliğinde kalıcılığı değişir. Yüzeyel akne ve sivilce izleri zaman içerisinde hafileyebilir. Ancak kalıcı akne izleri derinliğine ve şekline göre farklı kombine tedaviler ile silinebilir veya azaltılabilir.

Sırttaki Sivilce LekeleriSırttaki Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sırttaki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? Yazımızdan bölgesel olarak sırttaki sivilceler için çözüm yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Bakteriler deri altında büyüdükçe, folikülden doğal olarak dışarı atılamadığında, bölge şişer ve sivilce oluşur.

Birkaç farklı sivilce türü vardır ve sivilceleri olan birçok kişide bu lekelerden bir veya daha fazlası vardır.

Yüzdeki Akne İzi Nasıl Geçer?

Akne izleri genellikle yüzde derin skar dediğimiz izler bırakabilir ve bu izler genellikle akne izi tedavisi kombinasyonları ile geçer.

Akne izinin yoğunluğu ve derinliğine göre farklı tedaviler doktor tarafından önerilir bu tedaviler farklı cihazlar ile yapılan lazer tedavilerini, subsizyonu, kimyasal peelingleri ve dolgu enjeksiyonlarını içerir.

En Etkili Akne İzi Tedavisi Nedir?

Akne izi tedavisinde öncelik oluşan izin derinliği, etkilediği alan büyüklüğü ve izlerin çeşitleridir. Bu nedenle tek bir yöntem çok etkilidir denemez. Ancak genellikle en etkili yöntem cildi derin soyan ablatif lazerlerdir.

Ancak bu lazerlerinde hem uygulanış zorluğu, hem sonrasındaki sürecin zorlu ve uzun süreli iyileştirme gerektirmesi ve aynı zamanda enfeksiyona açık olması nedeni ile az tercih edilmesine neden olmaktadır.

KAYNAK

1.Kurokawa I, Danby FW, Ju Q, et al.: New developments in our understanding of acne pathogenesis and treatment. Exp Dermatol. 2009;18(10):821–32. 10.1111/j.1600-0625.2009.00890.x [
2. Plewig G, Kligman AM: Acne & Rosacea.Springer-Verlag,2005.
3. Cunliffe WJ, Holland DB, Clark SM, et al.: Comedogenesis: Some new aetiological, clinical and therapeutic strategies. Br J Dermatol. 2000;142(6):1084–91. 10.1046/j.1365-2133.2000.03531.x
4. Zouboulis CC, Picardo M, Ju Q, et al.: Beyond acne: Current aspects of sebaceous gland biology and function. Rev Endocr Metab Disord. 2016;17(3):319–34. 10.1007/s11154-016-9389-5