Yüz germe ameliyatı yüzdeki sarkma ve kırışıklıkları gidermek için yapılan, sarkmış bölgeler yukarı doğru çekilirken, fazla olan derinin çıkarıldığı cerrahi bir uygulamadır. Yüz germe sonrası cilt daha sıkı ve genç görünür. 

Yüz gerdirme ameliyatı, en popüler kozmetik cerrahi işlemlerden biridir. Yanakların kaldırılmasına ve yüz yüzeyinin sıkılaşmasına yardımcı olan estetik cerrahi bir işlemdir. 

Yüz yaşlandıkça içerdiği kas tabakası, yağ tabakası ve cilde yapışık olduğundan cilt ile birlikte sarkmaya başlar. Yüz germe ameliyatı sırasında cerrah yüz derisini sadece yağ ve kasları germeden, dışarıda bırakarak sıkılaştırırsa bu geçici çözüm sağlar. Sadece kısa bir süre için yağ ve kasların sarkmasını kamufle eder.

Yüz Germe Nedir?

Yüz germe ameliyatı sarkan yüz derisini ve derin kırışıklıkları azaltmak için, yüzdeki fazla derinin çıkarılmasını ve altındaki dokunun kaldırılmasını sağlayan cerrahi bir işlemdir. 

Hiçbir şey yaşlanmayı durduramaz. Zaman geçtikçe yaşlanma kaçınılmazdır. Ancak bir nevi yaşlanmayı geciktirme işlemi olan yüz germe ameliyatı fazla deriyi ortadan kaldırır ve yüz görünümünüzü 5-10 yıl geriye götürür.

Prosedür yüzünüzün görünümünü iyileştirir ve gerçek yaşınızdan daha genç görünmenizi sağlar.

Bazı hastalar, daha önce başarısız bir yüz germe ameliyatı geçirdikleri için zorunlu bir çözüm ararlar.  Revizyon ameliyatları, birincil ameliyattan daha fazla zorluk çıkarır. Bu nedenle ilk ameliyatınız çok önemlidir. Amaç, tek seferde en iyi sonucu elde etmektir.

Ameliyatsız Yüz Germe Mümkün Mü?

Ameliyatsız yüz germe farklı teknikler ile yapılabilir ancak etkisi yüz germe ameliyatı kadar tam bir değişim içermez. Değişim minimaldir ve genç yaşlarda sarkmalar başladığında uygulanması tercih edilir. 

Ameliyatsız yüz germe teknikleri iyileşme sürecini minimum yaşamak, hızlı bir etki almak isteyen kişiler için uygundur. Günümüzde ameliyatsız germe teknikleri cihaz teknolojileri sayesinde oldukça ilerlemiştir. 

Ameliyatsız gençlik uygulamaları ile oldukça etkili ve hızlı bir sonuç alabilirsiniz. Size en uygun ameliyatsız yüz germe işlemleri için cildinizdeki sarkmanın derecesini ve taleplerinizi değerlendirmek gerekiyor. En sık yapılan ameliyatsız yüz germe uygulamaları:

 • Dolgu Uygulamaları; Yaşlanmanın etkisi ile birlikte ciltteki kolajen doku azalır, yağ dokuları erimeye başlar. Cildinizi genç tutan yağ dokuları azaldıkça yüzünüzde çökmeler gözlenir. Yanaklarınız eskisi kadar dolgun görünmez, göz altında koyu halkalar belirginleşir. Yaşlılık etkisi olarak görülen bu sonuçlar dolgu uygulamaları ile ortadan kaldırmak mümkündür. Hyalüronik asit olgunun etkisi kişiden kişiye değişmekle beraber yaklaşık 1-1,5 yıl sürer.
 • Botox Botoks işlemi derin ve orta dereceli kırışıkların devamlılığını durdurmak bugüne kadar gelmiş kırışıklıkları ortadan kaldırmak için yapılır. Ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları içinde botoks, en yaygın olarak uygulanan işlemdir. Botox uygulaması alın bölgesine, kaş arasına, dudak kenarlarına, göz çevresine ve boyun bölgesine uygulanabilir. Ameliyatsız yüz gerdirme yaptıracak kişilerin aklına ilk olarak botoks geliyor. Botoks uygulaması 15 dakikada tamamlanır ve etkisini 4 – 6 ay boyunca yüzünüzde görebilirsiniz. Botoks tekrar tekrar yaptırabilir.
 • Thermage ile Tek Seansta Gençlik Thermage ile cildinizde anında lifting etkisi görebilirsiniz. Ameliyatsız yüz germe işlemi yaptırmak isteyenler Thermage uygulaması ile etkili bir sonuç alabilir. Thermage ile cildin en alt katmanına gönderilen radyo frekans dalgaları cildin yeniden yapılanması sağlanırken cilt altı kolajeni uyararak harekete geçiren bu yöntem zaman içinde kendi kolajen üretimini hızlandırmak da oldukça faydalıdır. Thermage uygulaması cildin yukarı doğru kaldırılmasını sağlar, gıdıyı toparlar ve ciltteki kırışıkları azaltır. Thermage uygulamasından sonra kolajen üretimi tekrar hızlandığı için cildin yeniden yapılandığını gözle göreceksiniz. Thermage işleminin en etkili sonucunu 3 ay sonra görebilirsiniz.
 • Ulthera Uygulaması ile Yüz Germe Ulthera cildin yukarı doğru kaldırılmasını sağlar. Tamamen ağrısız, acısız ve kesisiz olarak gerçekleşen bu işlem hastaların daha genç ve taze görünmesini sağlar. Ultherapy, deep sea teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji cildin altında sıcak noktalar yaratır, böylece cilt kendi kendini onarma sürecine başlar. Yeni kolajen dokusu üretmeye başlayan cilt daha sıkı ve daha genç görünmeye başlar. Ulthera seansının etkisini 3 ayın sonrasında görebilirsiniz. Ulthera uygulaması ortalama 30 dakika sürer. Ameliyatsız yüz gerdirmek isteyenler için Ulthera harika bir alternatiftir.
 • İple yüz germe: Ameliyatsız yüz germe işlemleri arasında en hızlı sonucu iple yüz germe estetiği ile de alabilirsiniz. İple askı yöntemi ciltte sarkma olan bölgelere uygulanır. İple kaş kaldırma, iple yüz askı, iple yanak kaldırma gibi uygulamalar yüzün daha gergin görünmesini sağlar. İple askı işleminden sonra yüzde herhangi bir iz kalmaz. Minik kesilerden içeri girilerek sarkan dokular iplerle yukarı doğru kaldırılır. İple yüz kaldırmada kullanılan medikal ipler mimiklerle uyumlu olduğu için ciltte donuk ve doğal olmayan bir görüntü yaratmaz. İple yüz gerdirme 30 lu yaşlardan itibaren önerilir.

Yüz Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Yüz germe ameliyatı yüz bölgesinde kırışıklık ve sarkma yaşayan herkese uygulanabilir. Ameliyat için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekse de 30 yaşına dek istisna durumlar dışında bu ameliyata gerek olmamaktadır. 

30-50 yaş aralığında görülen kırışıklıklar için ameliyatsız dolgu yöntemleri ya da iple yüz germe daha çok kullanılmaktadır. 

Yüz germe ameliyatı yaşlanma etkilerinin belirgin derecede oluştuğu 50 yaş ve üstüne sıklıkla uygulanan bir işlemdir. Son yıllarda erkek hastalarımızda yüz germe ameliyatlarına ilgi artışı başlamıştır. Cinsiyet farkı gözetmeksizin erkeklere de yüz germe operasyonu uygulanır.

Yüz germe ameliyatı çeşitli tekniklerle uygulanan bir operasyondur. İhtiyaca göre yüzün orta kısmı ya da tamamını kapsayacak şekilde yapılır. Operasyonun amacı yüz derisinin gerginleştirilerek fazla derinin alınmasıdır.

Gereken durumlarda boyun, kaş, alın bölgelerine de müdahale etmek gerekebilir. Böylelikle yüz bölgesi gergin, genç, pürüzsüz görünümüne kavuşur.

Yüz Sarkması Ne Zaman Başlar?

30’lu yaşlardan itibaren yaşlandıkça, tipik olarak yüz ve boyun bölgesinde ince bir şekilde başlayan ve zamanla kademeli olarak artan bir dizi sorunla karşı karşıya kalırız. Bunlar genellikle şunları içerir:

 • Alında, göz çevresinde, yanaklarda ve boyunda çizgiler.
 • Cilt sarkması ve yüz yaşlanması.
 • Gıdı, boyun ve çenede veya burundan ağız kenarına kadar gevşek deri ve kıvrımlar.
 • Aşağıya doğru dönmeye başlayan bir gülümseme.
 • Yanak çevresinde hacim kaybı.
 • Yorgun görünen yüz.

Yüz gerdirme işlemi, yaşlanmayı geciktiren ürünler ve kremlerin sunamayacağı daha uzun süreli sonuçlar isteyen herkes için bir seçenek haline gelir.

Yukarıdaki sorunlardan bazıları, invaziv olmayan prosedürlerle geçici olarak ele alınabilirken, diğerleri bazı ince müdahaleler gerektirebilir. Herkes farklıdır ve farklı gereksinimleri vardır.

Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Yaşlanma belirtilerini azaltan bir yüz germe ameliyatı, farklı teknikler ile yapılan cerrahi bir prosedürdür. Sarkan fazla derinin alınmasını ve yüzün gerilmesini sağlayarak, yüzünüzün daha genç görünmesini sağlar. 

Yüz germe ameliyatı öncesinde doktorla muayene sırasında sarkmanın derecesi ve hangi yüz germe tekniğin kullanılacağı belirlenir. Ameliyat doktor tarafından planlanarak yüzde çizimi yapılarak planlanır. Bazen farklı teknikler bir arada kullanılabilir. 

Yüz germe ameliyatları genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında yapılır. Ameliyat sırasında kesi saç içlerinden ve kulak iç çizgisinden yapılarak üstteki deri kaldırılır ve alt bölgelerdeki derin dokular sıkılaştırılır.

Fazla deri kesilerek çıkarılır ve yara izi görünmeyecek şekilde dikilerek kapatılır. Daha sonra yüz bandajlanarak operasyon tamamlanır. 

Yüz germe ameliyatı, kullanılacak tekniğe göre yaklaşık 2-4 saat sürecek. 1 gün hastanede kalınır. 

Yüz gerdirme ameliyatı tüm yüze ya da bölgesel olarak üst yüz, orta yüz ve alt yüz germe olarak yapılabilir ve hangi bölgede problem varsa o bölge hedeflenir. 

Yüz germe özellikle orta ve alt yüzdeki yaşlanma izlerini ortadan kaldırmak için yapılan en etkili yüz gençleştirme estetiğidir. Böylece cildiniz daha dinamik ve genç görünecektir.

İhtiyaçlarınıza göre ameliyatı burun estetiği, göz kapağı ameliyatı, alın germe, kaş kaldırma ve diğer işlemler ile birleştirilir.

Yüz germe de doğru olan, fazla derinin çıkarılmasının yanı sıra yüz kaslarının, yağ tabakası ve kılıfları ile birlikte yukarı doğru kaldırılmasıdır. Böylelikle gençlik çağında yanak ve yüz dokularının görünümü yeniden ortaya çıkar.

smas tekniği

Yüz Germe Ameliyatı Hangi Bölgeleri Kapsar?

 • Tüm yüz -Tüm yüze uygulanan kaldırma işlemidir.
 • Üst yüz veya alın germe- Hem alın hem şakak bölgesi hedeflenir.
 • Orta yüz- Sadece orta yüz yani elmacık kemiklerinin kalkmasını hedefler ve orta yüz yukarı doğru gerildiğinde alt yüz de bununla birlikte yukarı çekilir.
 • Alt Yüz- Özellikle çene altına doğru yüzdeki sarkmaları hedefler. Bu mini lift te aynı etkiyi yaparak alt yüz ve boyun bölgesine etkilidir

Yüz Germe Ameliyatı Teknikleri

Yüz bölgesinde farklı bölgelerdeki sarkma ve kırışıklık etkisi değişkendir. Yapılan yüz germede kullanılan teknikler bu sarkma derecesine göre belirlenir. 

Temel olarak, teknik detaylardan kaynaklanan modifikasyonlardan bağımsız olarak 3 ortak teknik vardır. Her teknik farklı yaş grubuna hitap eder.

 • Klasik Yüz Germe; Sarkması fala olan kişilere yapılır. Yara izi Şakaklardan başlayarak kulak öünden kulak arkasına kadar uzanır. Alın, orta yüz, çene ve boyun hattını hedefler. 
 • Mini Yüz Germe (Kısa İzli Yüz Germe); MACS Lift de denen mini yüz germe, sarkması daha az olan kişilerde uygulanır. MACS (Minimal Access Cranial Suspension), klasik face lift ameliyatının mini bir versiyonudur. Bu nedenle yanak ve çene hattı bölgesini içeren alt yüzdeki hafif veya orta dereceli sarkmaların düzeltilmesi için faydalıdır. Eğer gerekli ise orta yüz bölgesine göz altından girilerek yukarı kaldırılır.Mini yüz germede cerrahi kesi kulak önünden sınırlıdır, kulağın arka tarafına uzanmaz.
 • Endoskopik Yüz Germe; Küçük kesiler ile endoskopik kamera ile girilerek cilt altı dokuları toparlar. Fazla deri çıkarılmadığı için sarkması az olan kişilerde kullanılır. 
 • Derin Plan Yüz Germe; Cilt altında yağ kaybına kas ve dokuların sarkmasına bağlı sarkma görünümü fazla olan kişilerde, görünümü düzeltmek için klasik yüz germe gibi deri kesilir. Alttaki kas dokusu ve diğer derin dokular yeniden şekillendirilir. Fazla deri çıkarılır.  
 • SMAS Yüz Germe: Süperficial Muskulonöropatik Sistem (SMAS) normalde cilt altında kasların bağlı bulunduğu bir ağ gibi düşünülebilir. Yüz derisinin açıldıktan sonra bu ağın sıkılaştırılmasını içeren bir tekniktir. Cilt fazlalığı kesilerek çıkarılır. 
 • Yüze Yağ Enjeksiyonu; yaşlanmaya bağlı yüzdeki doku kaybı ve çökmeleri düzeltmek için yüz germe ile beraber yağ enjeksiyonu yapılabilir. Bu yüzün daha dolgun ve genç görünmesini sağlayacaktır.

Klasik Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Klasik yüz germe ameliyatı yanakları, çene çizgisini ve boynu sıkılaştıran en kapsamlı tekniktir. Bu tekniği yanakları sarkık, yüz ve boyundaki ciltte gevşemiş ve kırışmış kişiler için tercih edilir. İşlem sadece yüz dokusunu düzeltmekle kalmaz, aynı zamanda boyun germe etkisi de sağlar.

Yüz ve boyun bölgesini içine alacak şekilde, şakak bölgesinde saç içlerinde ve kulağın ön kenarı boyunca ve kulak arkasına doğru cilt kesilerek yüzü örten deri alttaki dokudan ayrılır.

Daha sonra kas dokusunun SMAS denilen kılıfı ile yukarı doğru çekilir, kaslar sıkılaştırılır ve iç dikişlerle sabitlenir. Böylelikle yüzdeki sarkıklık içerden kaldırılmış olur.

Ayrılmış yüz derisini gerilerek alt dokuya uydurularak fazla deri çıkarılır ve dikiş ile kapatılır.  Cerrahi yara izi kulak kenarına yerleştiği için yandan ve yakından bakıldığında görünür bir iz kalmayacaktır.

Mini Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mini yüz germe ameliyatında tüm yanak ve boyun bölgesindeki cilt kaldırılır. Deri diseksiyonu SMAS’ı açığa çıkarır. 

Genellikle SMAS’ın kendisini katlarız ve sıkılaştırmak ve kaldırmak için plikasyon dikişleri ile sabitlenir. Bu nedenle gevşek doku içerden kaldırılarak uzun süreli etki sağlanır.

SMAS uygulamasından sonra, daha pürüzsüz bir cilt yüzeyi elde etmek için yüzeysel kırışıklıkları düzeltmek için fazlalık cildi çıkarılır. Sonunda gizli ve emilebilir dikişlerle kesiği kapatılır.

İyileşme sürecinde yaşayacağınız şey neredeyse klasik bir teknikle aynıdır. Ancak mini yüz germe de yara izi daha kısa olacaktır. Böylece daha hızlı iyileşebilir ve gündelik hayatınıza daha erken dönebilirsiniz.

mini yüz germeTüm yanak ve boyun bölgesindeki cilt kaldırılır. Deri diseksiyonu SMAS’ı açığa çıkarır. Genellikle SMAS’ın kendisini katlarız ve sıkılaştırmak ve kaldırmak için plikasyon dikişleri ile sabitlenir.

Bu nedenle gevşek doku içerden kaldırılarak uzun süreli etki sağlanır. SMAS uygulamasından sonra, daha pürüzsüz bir cilt yüzeyi elde etmek için yüzeysel kırışıklıkları düzeltmek için fazlalık cildi çıkarılır. Sonunda gizli ve emilebilir dikişlerle kesiği kapatılır.

Endoskopik Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Sorun yanak dokusunda sarkma, kırışıksızlık ve yanaklarda deri fazlalığı oluştuğunda endoskopik yüz germe ameliyatını tercih edilir. Ancak sarkması ve deri fazlalığı çok olan kişilerde uygulanması deri çıkarılmadığı için çok tercih edilmez.

Endoskopik yüz germe ameliyatı, klasik yüz gerdirmeye göre daha genç yaş grubuna hitap etmektedir. Hatta 20’li ve 30’lu yaşlarında daha canlı bir yüz görünümü hissetmesi gereken kişiler için bile mümkündür. Bu yöntem klasik teknikten çok daha yenidir.

Başlangıçta saçla kaplı şakak alanının her iki yanında 2 cm uzunluğunda kesi uygulanır. Sonra cilt kesisinden bir kamera yerleştirilir. Kamera görüşünün rehberliğinde şakak ve yanak bölgesindeki yumuşak dokuları alttaki kemiğin üzerinden kaldırılır.

Kemikten ayrılan yüzün yumuşak dokularını yukarı doğru çekerek sabitlenir. Sonunda cilt kesilerini gizli dikişlerle kapatılır.

Endoskopik yüz germe ameliyatı yaklaşık 1.5-2 saat sürmektedir. Bir gece hastanede kalınır. Kesiler küçük olduğu ve işlem kansız olduğu için daha az ağrı hissedersiniz.

Endoskopik yüz germe ameliyatının iyileşme süresi klasik yüz gerdirme ameliyatına göre daha kısa ve daha rahattır. 2-3 gün sonra orta derecede ağrı hissedersiniz. Reçete edeceğimiz ağrı kesici ilaçlar ağrıyı hafifletecektir.

Ameliyattan 2-3 saat sonra hareketli olacaksınız. Kendinizi iyi hissediyorsanız akşam hastaneden ayrılabilirsiniz. Ancak dinlenmeye ihtiyacınız varsa, gece kalabilirsiniz.

Endoskopik yüz germe ameliyatından 2 gün sonra duş alabilirsiniz.

Her hastada olmamakla birlikte bazı hastalarda göz çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Ancak şişlik ve morluklar 7-10 gün içinde kendiliğinden düzelir.

Normal canlı ve fiziksel aktivitelere dönmek, şişlik ve morluk kaybolana kadar zaman alır.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz germe ameliyatında hasta güvenliği açısından genel sağlık durumu kontrol edilmelidir. Var olan kronik hastalıklar doktorunuz ile paylaşılmalıdır. 

Yüz görünümündeki sorunlar ameliyat gerekliliği açısından kaç yaşında olduğunuzdan daha önceliklidir. Yüzünüzün daha genç görünmesi için kaldırılması gerekiyorsa, yaşınız ne olursa olsun ameliyat düşünülebilir.

Muayene sırasında yaşınıza ve beklentilerinize göre en uygun yüzü geren teknik doktor ve hasta ile beraber belirlenir. 

Ameliyat öncesi kan sulandırıcı ilaç, vitamin ve bitki çayları kesilmelidir. Aynı zamanda sigara kullanımı yara iyileşmesini bozulacağından bırakılması tavsiye edilir.

Yüz Germe Ameliyatı Fiyatları

Yüz germe ameliyatı fiyatları hastaya hangi cerrahi tekniğin uygulanacağına, yapıldığı hastanenin donanımına ve doktorun tecrübesine göre değişkenlik gösterir. 

Yüz germe ameliyatında özellikle göz kapağı estetiği, lip lift ve yağ enjeksiyonu birlikte yapılabilir. Bu durumda yüz germe fiyatları yükselecektir. 

En doğru fiyat bilgisi doktorunuz ile görüştükten ve yapılacak ameliyat kombinasyonlarına göre değişebilir. 

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Yüz germe ameliyatları çok ağrılı işlemler değildir. Yüzünüzde çok az ağrı, morarma, ödem (şişlik), gerginlik ve uyuşma hissedilir. Ameliyat sonrası iyileşme döneminde, hepsi normaldir 

Ağrı, herkesin tahammül edebileceği kadardır ve ağrı kesiciler ağrıyı kolayca giderebilir. Gün geçtikçe şişlik ve morluk azaldıkça yüz hatlarınız normal görünmeye başlayacaktır.

Hasta operasyon sonrasında hekiminin tavsiyelerine uyar ise eğer iyileşme sürecini oldukça konforlu şekilde tamamlayabilir. 

Hastayı en çok operasyon sonrasında ki şişlik ve morluklar rahatsız etmektedir. Fakat bu komplikasyonlar yüz germe işlemi sonrasında çok normaldir.

Bu durumda ortalama 7 ila 10 gün içerisinde geçmektedir. Bu dönemde yüksek yastıkla sırt üstü yatmak iyileşme sürecini ödemi azaltarak hızlandıracaktır.

Şişlik (ödem) ilk 1-2 haftada hızla azalır. Geri kalan hafif ödemin ortadan kalkması ve yüz şeklinin son halini alması yaklaşık 3-4 ay sürer.

Şişliğin hızla geçtiği ilk haftalarda yüz yüzeyindeki gerginlik ve uyuşukluk gün geçtikçe azalır. Deri altındaki sinir bağlantısının kesintiye uğramasına bağlı uyuşma geçicidir. Yara iyileşme sürecinde sinirler arasında yeniden bağlanma kuruldukça duyular iyileşir.

Morlukların kaybolması kişinin hassasiyetine göre değişmektedir. Hassas kişilerde bu süre bazen 2 haftaya kadar uzayabilir. Endoskopik yüz germe ameliyatı sonrası görülen morarma görece daha azdır.

Dikişler yaklaşık bir hafta sonra alınır. Dikiş alındıktan sonrada normalleşme süreci başlar. Operasyon sonrasında hareket oldukça önemlidir.

Kişi ameliyat sonrasında hafif egzersizler ve yürüyüşe başlayabilir. Böylece hasta kendisini daha dinç hissedecek ve iyileşme süreci hızlanacaktır. 

Tüm yüz ameliyatlarında olduğu gibi hastanın direk gelen güneş ışınlarında 3 ay kendisini korumalıdır. Hastanın ameliyattan beklentisi yani yüzün son şeklini alması kişinin cilt kalınlığına ve yapılan işlemlere bağlı olarak ortalama 3 ayı bulacaktır.

Yüz Germe Ameliyatı Riskli Mi?

Yüz germe ameliyatı riski hastanın tıbbi durumuna ve yaşına göre değişebilir. Erken dönemde görülen riskler, enfeksiyon ve kanamadır, geç dönemde asimetri ve iyileşmede bozukluğa bağlı yara iyileşmesinde bozulmadır.  

Sigara ve şeker hastalığı, baş boyun cerrahisinin tüm cerrahi prosedürlerinin riskini arttırır; özellikle klasik yüz germe de cilt nekrozuna neden olabilecek yara iyileşmesini uzatır. Mümkünse hasta güvenliği için ameliyattan 10-15 gün önce sigarayı bırakmak veya azaltmak en iyisidir.

Sinir hasarı, klasik yüz gerdirme tekniğinden sonra oluşabilecek oldukça nadir bir komplikasyondur.

Kapsamlı intraoperatif kanama kontrolü ve antibiyotik ilaçlarla hematom (yaranın içinde kan toplanması) ve enfeksiyon riskleri en aza indirilir. 

Endoskopik yüz germede listelenen riskler çok daha azdır. Hastaya uygun cerrahi teknik ve uygun ilaç tedavisi ile riskler en aza indirilir, bu nedenle ameliyat iyi bir hasta deneyimi ve memnuniyeti sağlar.

Yüz Germe Ameliyatının Komplikasyonları Nelerdir?

Yüz germe ameliyatı boyun ve yüz bölgesindeki sarkmaları uzun ömürlü olarak ortadan kaldıran etkili bir uygulamadır. Ancak cerrahi bir operasyon olduğundan ameliyatsız yöntemlere kıyasla iyileşme süresi daha uzundur ve birtakım komplikasyonlar barındırır.

Her cerrahi i işlemde ortak görülen komplikasyonlardan enfeksiyon, kanama, dikiş açılması ve yara ayrışmaları yüz germe ameliyatında da ortaya çıkabilir.

Bunlara ek olarak doku kayıpları, saç kaybı, saç derisinde hissizleşme, deride çökme ve birtakım pürüzler de meydana gelebilir. 

Özellikle sigara kullanan biri iseniz yara iyileşmeleri çok daha uzun sürebilir. Fakat bilinmelidir ki bu komplikasyonlar kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Dikkat etmeniz gereken nokta ise operasyonu uygulayacak olan cerrahı doğru analiz etmekten geçer. Alanında uzman tecrübeli bir doktor ile gerçekleştirilen yüz germe ameliyatının riskleri de daha az olacaktır.

Her operasyonun belirli oranlarda risk taşıdığını bilmemiz ve operasyon öncesinde ve sonrasında bu çerçevede planımızı yapmamız gerekmektedir.

Ameliyat olmaya karar verildiği zaman size ameliyat öncesinde söyleyeceğimiz riskleri de kabullenmiş olursunuz. Yüz germe ameliyatının risklerini en çok artıran faktör sigara kullanımıdır. 15 gün öncesinde sigarayı bırakmak operasyonun sağlıklı geçmesi, enfeksiyon riskinin azalması ve iyileşme sürecinin kısalması bakımından oldukça önemlidir. 

Yüz germe operasyonunda yüzde istenmeyen yara izleri oluşabilmekte. Cilt altında bulunan yağ dokusunun ölmesiyle yani yağ nekrozu ile oluşabilecek riskler, anestezi riskleri, dokularda sıvı toplanması, deride bozukluklar, yüz sinirlerinde oluşabilecek sinir zedelenmesi, hematom yani kanama oluşması, enfeksiyon meydana gelmesi istenmeyen ancak yüz germe ameliyatı risklerinden birkaçıdır.

 Operasyon sonrasında ağrıların devam etmesi, yüzdeki morarma ve şişliğin 10 günden fazla sürmesi, yaraların iyileşme süresinin uzun olması yüz germe operasyonunun risklerindendir.

Operasyon öncesinde özellikle sigarayı bırakmak son derece önemlidir. Bu riskleri bilerek alınan önlemler sonrasında ameliyata karar vermek çok daha doğru olmaktadır.

yüz germe estetigiYüz Germe Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 • Yanakların belirginleşmesini sağlar,
 • Daha keskin ve çekici bir yüz şekli oluşturur,
 • Yüzde oluşan sarkmaların, kırışıklıkların düzelmesinde oldukça etkilidir,
 • Daha genç ve sağlıklı görünmenizi sağlar,
 • Gözlerin daha belirgin olmasını sağlar ve göz çevresinde var olan sarkmış derinin alınması nedeniyle görme kalitesini arttırır,
 • Gülüş çizgilerinin daha net ve doğal olmasını sağlar.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

Yüz germe ameliyatı sırasında atılan kesiler kulak çizgisinde ve şakak bölgesindeki saçlı deriden yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında iz kalsa bile gözle görülür bir alanda olmadığı için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrasında Hissizlik Oluşur Mu?

Ameliyat sonrasında iyileşme dönemi sona erene kadar geçici bir his kaybı yaşanmaktadır. Bu his kaybı iyileşme döneminde ve sonrasında yavaş yavaş düzelecektir. Kısacası kalıcı bir his kaybı yaşanmayacaktır.

Yüz Germe Ameliyatı Kalıcı Mıdır? 

Ameliyat sonrası kalıcılık süresi oldukça uzundur. Yaşam şekli, yaş gibi faktörlere bağlı olarak 7-15 yıl arasında bir kalıcılık ömrü mevcuttur. Ancak yer çekimi ve yaşlanma devam ettiği için sarkma devam eder. Bu da ameliyatın etkilerini zamanla azaltacaktır.

Yüz Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer? 

Ameliyat süresi kullanılan tekniğe ve ameliyat kombinasyonlarına göre kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Fakat operasyon süresi ortalama olarak 2-5 saat sürmektedir.

Yüz Germe Sonrası Günlük ve İş Hayata Dönüş Süresi Nedir? 

Genellikle bir hafta sonra kişiler günlük ve iş hayatına tamamen dönebilmektedir. Bir süre yüzdeki ödem devam eder ancak bu normal hayatı etkilemez.

Yüz Germe Ameliyatı Tekrar Yapılabilir Mi? 

Yüz germe ameliyatının etkisi zamanla azalır ve sarkma etkisi yeniden başlar ise tekrardan yüz germe yapılabilir. Ayrıca yüz germenin etki süresini uzatmak için farklı tedaviler ile bu süreç uzatılabilir.

Yüz Germe Ameliyatı İçin Hangi Yaşlar Uygundur? 

Bu tür operasyonlar için 40 yaş sonrası uygundur. Bu yaştan sonra eğer yüzünüzdeki sarkma ve kırışıklık rahatsız edici boyuta ulaşırsa yüz germe yapılabilir. Ancak sonuçta komplike bir cerrahi olduğundan mümkün olduğunca geç yaşlara bırakmak daha doğrudur.

Yüz Germe Ameliyatı Ağrılı Bir İşlem Midir? 

Evet ağrılı bir işlemdir. Bu nedenle lokal ya da genel anestezi altında yapılmaktadır. Anestezi etkisi geçtikten sonra normal olarak ağrılarınız oluşacaktır. Bu ağrıları en aza indirgemek için buz uygulaması ve doktorunuzun sine önerdiği ilaçları düzenli kullanmanız gerekmektedir.

Erkekler de Yüz Germe Ameliyatı Yaptırabilir Mi? 

Evet yaptırabilir. Yüz germe operasyonu her iki cinste de etkili sonuçlar veren bir uygulamadır.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Yüz Germe Ameliyatı Yapılır Mı?

Hamilelik döneminde herhangi bir estetik operasyon yapılmamaktadır. Yan etkileri ve cerrahi süreç ile ilgili komplikasyonlar bebeğe zarar verebilir. Emzirme dönemi sona erdikten sonra yaptırabilirsiniz.

Yüz Germe Ameliyatı Başka Ameliyatlar ile Birlikte Yapılabilir mi? 

Evet yapılabilir. Yüz bölgesine uygulanacak diğer estetik operasyonlar ile birlikte germe işlemi aynı anda yapılabilmektedir. Özellikle lip lift ve göz kapağı estetiği, yüz germe ile beraber en sık yapılan kombinasyonlardır.

Yüz Germe Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Cildin tekrar sarkmasını engellemek için doğru bakım ürünleri, fazla kilo alıp verme gibi sarkmaya neden olabilecek durumlardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir. Ancak cilt kalitesi bu sürecin uzun ya da kısa olmasını etkiler. Ancak yerçekimi etkisi ile sarkma zaman içinde olacaktır.

Yüz Germe Ameliyatı Olduğum Anlaşılır Mı?

Yüz germe ameliyatı iyileşme süreci tamamlandıktan ve yara izleri iyileştikten sonra sizi tanımayan kişiler tarafından kolay anlaşılmaz. Yara izleri genellikle görünmeyecek şekilde saçlı deri içine, kulak çizgileri ve arkasına gizlendiğinden anlaşılmaz. 

Sizi tanıyan kişiler yüzünüzdeki değişimi fark edecektir. Genellikle değişin hızlı ve etkili olduğu için anlaşılır.

Yüz Germe Ameliyatında Sonuçlar Ne Zaman Alınır?

Yüz germe sonrası ödem geçtikten sonra ameliyatın ilk görünümü sonuçlanır. Ancak son halini alması için ödemin tamamen geçmesi gerekir, buda 4-6 ay sürebilir. 

KAYNAK 

 • Face-Lift Surgical Techniques.Jacono AA. Facial Plast Surg Clin North Am. 2020 Aug;28(3):xv-xvi. doi: 10.1016/j.fsc.2020.03.013. PMID: 32503725
 • Rhytidectomy (Face-Lift Surgery). Sanan A, Most SP. JAMA. 2018 Dec 11;320(22):2387. doi: 10.1001/jama.2018.17292. PMID: 30535220
 • Face Lift. Wan D, Small KH, Barton FE. Plast Reconstr Surg. 2015 Nov;136(5):676e-689e. doi: 10.1097/PRS.0000000000001695. PMID: 26505725
 • Evidence-based medicine: Face lift Mustoe TA, Park E. Plast Reconstr Surg. 2014 May;133(5):1206-1213. doi: 10.1097/PRS.0000000000000091. PMID: 247765514776551