Endoskopik Yüz Germe Endoskopik Yüz Germe, endoskopik alın germe ve endoskopik orta yüz germe işlemlerinin toplamına verilen isimdir.

Endoskopik yüz germe, daha dolgun yanaklar, çıkık elmacık kemikleri ve daha canlı daha dinamik bir yüz ifadesi için yapılan cerrahi bir işlemdir.

Kişiye, adeta gençliğindeki gibi hacimli ve sağlık dolu bir yüz ifadesi sağlar.

Özellikle ileri yaşlarda olup yüzündeki sarkma, deformasyon ve kırışıklıkların fazla olduğu kişiler yerine, henüz yüz gençleştirme ameliyatları için yaşı erken olan; ancak yüzdeki gerginlikte hafif bir azalma ile beraber kırışıklık ve şekil bozukluğu başlangıcı gibi sorunlar yaşayan kişiler için çözüm sunmaktadır.

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Endoskopik yüz germe ameliyatında uzun kesilere yer verilmez. Bu işlem esnasında öncelikle şakak bölgesindeki saçlı kısımda 1-2 cm genişliğinde bir kesi açılır.

Bunun için saçların kesilmesine gerek yoktur. Bu kesilerden uzun ince kanüller ve kamera ile cilt altı dokusuna giriş yapılır. Ardından kişinin alt göz kapağının dışarı bakan yüzeyinde de küçük bir kesi açılır.

Bu açılan kesilerden mini bir kamera yardımıyla içeri girilerek alın, kaş, şakak, orta yüz, ağız köşesi bölgelerinde deri yukarı doğru kaldırılması sağlanarak yüz germe ve sıkılaştırma işlemi yapılır.

Endoskopik yüz germe işlemi sayesinde kişinin alnı gerilip, kaşları kaldırılabilir ve iki kaş arasında kaslar serbest hale getirilerek sık kaş çatmadan dolayı bu bölgede yerleşik olan kırışıklıklar açılabilir. Böylece iki kaş arasında kalıcı botoks etkisi de sağlanmış olur.

Yine endoskopik yüz germe işlemi sayesinde yanaklar yukarı alınarak elmacık kemikleri çıkık hale getirilirken, göz kenarlarının yukarıya doğru alınmasıyla da badem göz görünümü yakalanabilir.

Eğer kişi arzu ediyorsa ve doktor da muayene sonrasında hasta ile hemfikir ise endoskopik yüz germe işlemi esnasında kombine işlem olarak göz kapağı estetiği veya yağ enjeksiyonu gibi uygulamalar da yapılabilir.

Endoskopik yüz germe operasyonları, genel anestezi altında ve ameliyathane şartlarında yapılmaktadırlar. İşlem yaklaşık olarak 2-3 saat kadar sürer.

Ameliyat esnasında açılan kesi yerleri çok küçük olduğundan ve özellikle saçlı derinin altından açıldıklarından, uygulamadan sonra görünen bir bölgede iz kalma riski yoktur.

Endoskopik yüz germe işlemi esnasında, kişinin ihtiyacı doğrultusunda yapılacak olan ek işlemler nedeniyle ek kesi yerlerinin açılması gerekebilir; ancak bu kesi yerlerinin genişliği de yine çok küçük olacağından ameliyat sonrasında kişiyi rahatsız edecek bir ize neden olmazlar.

Endoskopik Yüz Germe İşleminde Neler Yapılmaz?

 • Endoskopik yüz germe işlemi esnasında yüz derisinde herhangi bir kesi yapılmaz. Kesiler yalnızca saçlı deriden yapılır. Bu sayede işlem sonrasında kişinin yüz bölgesinde görünür bir iz kalmaz.
 • Endoskopik yüz germe ameliyatında herhangi bir deri çıkartılmadığı gibi, kas ve bağ dokusuna zarar verebilecek bir müdahalede de bulunulmaz. Bu da uygulamanın risklerinin minimumda tutulmasını sağlamaktadır.
 • Bu işlem sırasında bağ dokusuna herhangi bir tedavi uygulanmadığı için, cilt altı dokularının yaşlanmadığı ve gevşemenin fazla olmadığı erken yaşlarda uygulamanın yapılması çok daha uygundur. Böylece kişiyi rahatsız edebilecek sarkma ve deformasyonlara karşı erkenden önlem alınmış olur.
 • Endoskopik yüz germe işlemi sonrasında mimikler kaybolmaz ve yüz, doğal görünümünü korumaya devam eder. Bu işlem yalnızca yüze, kaybolmaya başlayan formunu geri kazandırmayı sağlar. Kişi, tıpkı saçlarını tepeden topuz yapmış gibi gergin bir cilt ve dinamik bir yüz ifadesine kavuşmuş olur.

Endoskopik Yüz Germe İşlemi İçin En Uygun Adaylar Kimlerdir?

Endoskopik yüz germe işlemi,

 • Henüz yüzündeki yaşlanma etkilerini yeni yeni görmeye başlamış,
 • Çok derin kırışıklıkların oluşmadığı,
 • Yalnızca sık mimik yapmaktan dolayı ince çizgilerin oluştuğu,
 • Yoğun kaş çatmanın sonucunda iki kaş arasında çizgilerin belirdiği,
 • Yüzün şeklinde minimal form bozuklukları dışında belirgin bir sarkma ve deformasyonun olmadığı,

30’lu yaşlarının başında olup psikolojik açıdan stabil ve ne istediğini bilen kişiler için en uygun yüz germe işlemidir. Bu sayede henüz daha minimal değişimler mevcutken, yakın zamanda kaybedilen canlılık ve dinamik görüntü yüze geri kazandırılmış olur.

Bunların yanı sıra, henüz yüz bölgesinde herhangi bir sarkma veya deformasyon başlamamış olsa da bazı kişilerin doğuştan gelen sarkık göz çevresi formu nedeniyle mutsuz ve yorgun bir yüz ifadesi olabilmektedir.

Yine bu kişiler endoskopik yüz germe işlemi sayesinde istedikleri dinamik görünüme kavuşabilmektedirler.

Endoskopik Yüz Germe İşleminin Amacı Nedir?

Endoskopik Yüz GermeEndoskopik yüz germe işleminde amaç, henüz daha yeni sarkmaya ve kırışmaya başlamış olan yüzdeki cilt altı dokularını daha sarkmanın başındayken olması gereken yere almak ve böylece yanak ve elmacık kemiğinin çıkık olmasını, göz altı torbalarının giderilmesini ve burun kenarı ile iki kaş arasında yeni oluşan kırışıklıkların açılmasını sağlayarak yüzün genç ve dinamik görünümünün korunmasıdır.

Endoskopik yüz germe işlemi klasik yüz germe ameliyatlarına göre çok daha erken yaşta yapılıp cildin genç görünümünün çok daha fazla korunmasını sağlamaktadır.

Derin kırışıklıklar ve yoğun sarkmalar ile deformasyonlar oluşmadan önce yüz bölgesine yapılan minimal ve risksiz müdahaleler sayesinde kişinin yüzündeki yaşlanma belirtileri yavaşlatılarak kontrol altına alınmış olur.

Endoskopik Yüz Germe İşleminin Etkileri Kalıcı Mıdır?

Endoskopik yüz germe işleminin etkileri her ne kadar kalıcı olsa da zamanla yaşlandıkça ve yer çekiminin etkisiyle beraber yüz bölgesinde deformasyon ile sarkmalar meydana geldikçe, kişi yeni bir cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyabilir.

Ancak endoskopik yüz germe işlemi sayesinde, kişi sağlıklı beslenmesine ve cilt bakımına dikkat etmeye devam ederse, yeni bir cerrahi operasyon geçirmese dahi her halükârda yaşıtlarından 7-8 yaş daha genç göstermeye devam edecektir.

Bu nedenle bu işlemin kalıcılık oranı daimî olmamakla beraber diğer yüz gençleştirme uygulamalarına oranla çok daha uzun süreli etki sağlamaktadır.

Endoskopik Yüz Germe İşlemi Sonrası Hastayı Neler Bekler?

 • Endoskopik yüz germe işlemi sonrasında hastanede yatış süresi bir gecedir.
 • Endoskopik yüz germe ameliyatı sonrasında yüzde hafif şişlik ve morluk oluşması oldukça normaldir.
 •  Cilt yapısı hassas olan kişilerde ameliyat bölgesinde geçici bir hissizlik de oluşabilmektedir. Ancak bu durum birkaç hafta içerisinde tamamen düzelir.
 • Endoskopik yüz germe işleminden sonra hastanın orta düzeyde bir ağrısı olabilir. Bu ağrı hafif ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla geçebilen bir ağrıdır.
 • Yüz germe işlemi esnasında yüze sarılan ve yüze verilen formun korunmasında yardımcı olan bandajlar uygulamadan yaklaşık bir hafta sonra doktor tarafından alınır. Bandajların alınmasıyla beraber hasta rahatlıkla sosyal yaşantısına geri dönebilir.
 • Bu bir haftalık süreç sonunda oluşan morluk ve şişlikler de önemli ölçüde azalmış olur.
 • Yine aynı şekilde bu dönemden sonra makyaj yapılmasında da herhangi bir sakınca yoktur.
 • Endoskopik yüz germe işleminin sonuçlarını görebilmek için ise diğer estetik cerrahi operasyonlarında olduğu gibi iyileşme sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Bu süre yaklaşık olarak 2-3 ay kadardır. Bu sürenin sonunda yüzdeki şişlik ve hafif morluklar tamamen geçip, yüz nihai formuna kavuşmuş olur.

Endoskopik Yüz Germe İşleminin Öncesinde ve Sonrasında Hastanın Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Endoskopik Yüz Germe Her estetik ameliyatında olduğu gibi endoskopik yüz germe ameliyatının da tecrübeli ve uzman doktorlar tarafından steril ameliyathane şartlarında yapılması ve işlem öncesinde hastanın detaylı muayene edilerek hastaya uygun yöntemlerin seçilmesi oldukça önemlidir. Her yüz kemik yapısı, cilt dokusu ve deri elastikiyeti kendisine özeldir. Bu nedenle hastanın doktor seçimi yaparken standart yaklaşımla çözüm önerilerinde bulunan bir doktor yerine, kendisine özel yaklaşımda bulunan ve detaylı bir şekilde hastanın durumunu inceledikten sonra hastaya uygun yöntemi sunan doktoru seçmesi oldukça önemlidir.
 • Genellikle endoskopik yüz germe işlemi 30’lu yaşların başında yapılmasına rağmen yaşlanmayı durduran bir işlem değildir. Hastanın beklentisinin de bu yönde olması ve ilerleyen yaşlarda mevcut görünümünden memnuniyetsiz olması halinde başka işlemlerin gerekebileceğinin bilincinde olması gerekmektedir.
 • Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi endoskopik yüz germe işlemi öncesinde hasta geçirdiği tüm hastalık ve operasyon bilgilerini doktoru ile paylaşmakla yükümlüdür. Bu sayede oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilmiş olur.
 • Endoskopik yüz germe işleminin sonrasındaki süreçte kişinin beklentilerinin karşılanması işlemin memnuniyet yaratması açısından önemlidir. Bu nedenle kişinin beklentisinin çok radikal değişimlerden ziyade, daha iyi ve daha canlı bir yüz formuna sahip olması yönünde olmalıdır.
 • Endoskopik yüz germe işlemi öncesinde hasta yüzünde rahatsız olduğu tüm alanları doktoru ile detaylı olarak paylaşmalıdır. Bu sayede doktor hastanın beklenti ve isteklerini çok daha iyi anlayıp kombine çözümler üretebilmektedir. Örneğin, birçok hasta yüz bölgesindeki sarkmalar ve deformasyonlar toplanırken gıdı bölgesinin de toparlanmasını talep edebilmektedir. Bu sayede işlem sonrasında maksimum fayda sağlanmış olur.
 • Tüm cerrahi işlemlerin öncesinde olduğu gibi endoskopik yüz germe ameliyatının yaklaşık bir ay öncesinde sigara ve alkol tüketimi ile kan sulandırıcı ilaçların alımına ara verilmelidir. Sigara ve alkol tüketimi genel anestezi alacak olan hastanın ciğerlerini etkilediği gibi, ameliyat sonrasında da iyileşme sürecinin uzamasına neden olmaktadır.
 • Sauna ve hamam gibi sıcak ortamlar yüz bölgesindeki ödemi arttırabileceğinden dolayı endoskopik yüz germe ameliyatının ardından yaklaşık bir ay boyunca böyle ortamlardan uzak durulması tavsiye edilir.
 • Tüm yüz estetik ameliyatlarından sonra olduğu gibi endoskopik yüz germe ameliyatından sonra da hastanın 3 ay boyunca kendisini güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmaktan koruması ve yüksek faktörlü güneş kremi kullanması gerekir.
 • Ameliyat sonrasında kişinin yüzünde yaşıtlarından 7-8 yaş genç gösterecek şekilde bir canlanmanın ve toparlanmanın olmasıyla beraber özgüveninde artış, psikolojisinde de düzelme yaşanır. Bu durumun korunabilmesi için işlem sonrasında hastanın doktorun önereceği belirli aralıklarla kontrole gidiyor olması ve cilt bakımına özen gösteriyor olması önemlidir.

Endoskopik Yüz Germe Fiyatları

Endoskopik yüz germe ameliyatı, Quartz Klinikte Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas tarafından yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Aynı zamanda endoskopik yüz germe ameliyat fiyatı kişinin yüzündeki sarkma ve deformasyonların derecesine, komplike bir uygulama olup olmayacağına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Endoskopik yüz germe ameliyatı fiyatlarının belirlenmesinde doktorun uzmanlık seviyesi ve tecrübesi de oldukça önemlidir. Bu nedenle yüzündeki sarkma ve deformasyonlardan rahatsız olan, daha yolun başındayken çözüm bulma arayışına giren hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.