Gençlik Aşısı ile Yenilenin

Gençlik aşısı, hyaluronik asit, farklı vitamin ve peptitleri içeren bir mezoterapi uygulamasıdır. Siz de sarkan derinizden şikayetçi oluyor, yaşlanmanın etkilerini aynada görmek istemiyorsanız gençlik aşısı yaptırabilirsiniz.

Gençlik Aşısı Nedir?

Gençlik aşısı, cilt kalitesini arttırmak için uygulanan anti aging amaçlı yapılan bir mezoterapi uygulamasıdır.  Gençlik aşısının içindeki ana bileşen hyaluronik asittir.

Dolgu içeriğinde bulunan hyaluronik asitten farklı olarak çapraz bağlar bulunmaz. Bu nedenle su tutucu ve doldurucu özelliği yoktur. Hyaluronik asit cildi besler, cilt kalitesini arttırır ve özellikle ince kırışıklıkları azaltır. 

Hyaluronik asit miktarına ve içindeki diğer bileşenlere göre farklı markalar tarafından farklı isimlerle bilinmektedir. En sık kullanılan gençlik aşıları;  Hyalift, Jalupro, Aquashine, Bio-Expander, Restylane 1, Volite, H100, Profhilo, IAL sistem vb dir.

Her markanın içinde bulunan hyaluronik asit miktarı, vitamin ve peptit çeşitleri farklıdır. 

Hyalüronik asit cilde parlaklık ve nem verir, cildin esnekliğinin artmasını sağlar ve kırışıkları ortadan kaldırır. Yaşlanmanın etkisiyle birlikte cilt dokusu kolajen üretimini azaltır.

Hyaluronik asit ise kolajen üretimini tetikleyerek cildin kendi kendini yenileme sürecini başlatır. Böylece gençlik aşısı cildin cerrahi bir müdahale olmadan daha genç, kaliteli ve sağlıklı görünmesini sağlar. 

Gençlik aşısı, yaşlanmanın getirdiği izleri, sarkmaları ve deformasyonlara yönelik 1-3 seans arası uygulanabilir. 

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit cildimiz ve diğer dokularda bulunan ve bağ dokumuzu destekleyen en önemli bileşendir. Hyaluronik asit, ciltte doğal olarak bulunur fakat yaşlanmanın etkisiyle birlikte hyaluronik asit üretimi azalır. 

Ciltteki hyaluronik asit miktarının günden güne düşmesi, cildin kırışmasına ve sarkmasına yol açar. Gençlik aşısı tam bu aşamada devreye girerek cildin eskisi gibi sıkı ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Gençlik aşısı antioksidan etkisi göstererek cildin yeniden nemlenmesine, parlamasına ve en önemlisi esnekliğini geri kazanmasına yardımcı olur.

Gençlik Aşısı Nasıl Uygulanır?

Gençlik aşısı, mezoterapi yöntemiyle ya da derin dokuya noktasal olarak enjekte edilerek uygulanır. Öncelikle uygulamanın yapılacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Daha sonra gereken bölgeye içerikler enjeksiyon yapılarak uygulanır.

Gençlik aşısı uygulaması ortalama 20 dakika sürer. Eğer hastalar 30-35 yaş aralığında ise ilk gençlik aşısı uygulamasından 15 gün sonra ikinci seans önerilir.

Daha ileri yaşta olan hastalarda ise 3. bir seans uygulanabilir. Gençlik aşısının etkileri ilk üç ay içinde ortaya çıkar. Bu etkiyi devam ettirmek için belirli aralıklar ile gençlik aşısını tekrar yaptırabilirsiniz.

Gençlik Aşısı Hangi Bölgelere Uygulanır?

Gençlik aşılarının en sık uygulandığı bölgeler:

 • Yüz
 • Boyun 
 • Dekolte bölgesi
 • Eller
 • Diz üstleri

Gençlik Aşısı Kimlere Uygundur?

Gençlik aşısı, kırışıklıklar ve hafif sarkma eğiliminde olan, cildi yıpranan herkes için uygundur. Sigara ve alkol kullanan kişilerde daha erken yaşlarda yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.

Bu alışkanlıkların ciltte oluşturduğu hasarlar gençlik aşısı ile tedavi edilerek daha az görünür hale getirilir. Gençlik aşısı, yağlı/kuru tüm cilt tipleri için uygundur.

Gençlik Aşısı Neye İyi Gelir?

 • Matlaşan cildi canlandırmak için,
 • Yüz, boyun, dekolte bölgesinde kırışıklıkları azaltmaya kırışıklık tedavisi için,
 • Göz çevresinde cildi lifting etkisi vermek için,
 • Cilt elastikiyetini yenilemek için,
 • Tüm yüzde başlayan sarkmaların toparlanması için,
 • El üstü ve diz bölgesini gençleştirmek için,
 • Akne ve izlerin tedavisi için kullanılabilmektedir. 

Gençlik aşısı 30’lu yaşlardan itibaren yapılabilir. Size en uygun gençlik aşısını ve kaç seans yaptırmanız gerektiğini mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Gençlik aşısının etkileri kalıcıdır. Fakat yaşlanma sürecini durdurmak imkânsız olduğu için kişinin yüzünde yeni sarkmalar ve kırışıklar olması doğaldır. Gençlik aşısı yaptırdıktan sonra sigarayı azaltmak, bol su içmek ve güneşten uzak durmak etki süresini uzatacaktır.

Neden Gençlik Aşısı Yaptırmalıyım?

Gençlik Aşısı ameliyatsız bir uygulama olduğu için öğle arasında bile yaptırabilirsiniz. Gençlik aşısı yaptırdıktan sonra yüzünüzde iz kalmaz. İğne girişlerinin olduğu yerde kızarıklık görünmesi çok normaldir. 2-3 gün içinde yüzdeki kızarıklıklar kendiliğinden geçecektir.

Gençlik Aşısı Kaç Doz Uygulanır?

Gençlik AşısıGençlik aşısı için stabil bir işlem protokolünden bahsetmek mümkün değildir. Çünkü her hastanın ihtiyacı, cilt yapısı, uygulanan içerik gibi etkenler uygulamanın kaç doz yapılacağını ve kaç seans süreceğini belirlemektedir.

Bu nedenle her hastada doz sayısı ve seans süresi farklılık gösterir. Ancak ortalama olarak belirtmek gerekirse 2-3 seans şeklinde uygulanır. Her seans aralığında en az 2 hafta bulunmalıdır.

Gençlik Aşısının Kalıcılığı Ne Kadar?

Hastanın cilt yapısı, yaşı, sahip olduğu diğer koşullar işlemin kalıcılık süresini belirlemektedir. Genelde kalıcılığı 1 yıl kadar sürse de bazı kişilerde bu süre daha uzayabiliyor. Gençlik aşısı düzenli olarak uygulandığı takdirde çok daha uzun süre cildinizde etkisini gösterir.

Gençlik Aşısının Etkileri Nelerdir?

Gençlik aşısının en büyük etkisi cilde kaybettiği elastikiyeti geri sağlamasıdır. Genç bir cildin ihtiyacı olan hyaluronik asit 30’lu yaşlardan sonra vücutta azalır.

Gençlik aşısı ile hücre yenilenmesini harekete geçirerek kolajeni aktive eder. Kolajen üretimi ile birlikte cilt kalitesi arttırılır ve cildin kendi yukarı doğru toparlaması gerçekleşir.

Uygulamadan sonra yüzünüz yerçekiminin aksine yukarı doğru toparlanıp daha sıkı bir hal alacaktır. Aynı zamanda ince kırışıklıklar açılacak ve cilt canlanacaktır.

Gençlik Aşısı Göz Altına Uygulanır Mı?

Gençlik aşısı göz altına da rahatlıkla uygulanabilir. Gençlik aşısı içeriğinde hyaluronik asit bulundurur. Bu etken madde insan vücudunda da doğal olarak bulunduğu için cilde herhangi bir zararı yoktur.

Özellikle botoksa ihtiyaç duymayan ve göz altlarında ince kırışıklıklara sahip olan bireylerde gençlik aşısı sayesinde kırışıklıklar önlenir. 

Gençlik Aşısı Fiyatları

Gençlik aşısı fiyatları içeriklerine göre farklı markalarda farklı fiyatlar ile bulunur ve paketlenmiş enjektör şeklinde kullanıma hazırdır.

Fiyatlar kliniğe göre, doktora göre içeriğe göre değişkenlik gösterir. Gençlik aşısı fiyatları seans seans ya da 2 ya da 3 seans kapsayacak şekilde olabilir.

Jalupro Gençlik Serumu Nedir?

Jalupro cildi gençleştirmek için kullanılan içerisinde çapraz bağ içermeyen hyaluronik asit ve cildi besleyen 4 aminoasit bulunan 2.5 ml lik bir enjeksiyondur.

Bu dört amino asit Glisin, L-prolin, L-lisin, L-lösin dir. Bu içerik sayesinde ilk uygulamadan hemen sonra etkiler görülmeye başlar. 

Cildi nemlendirirken, cilt tonunu eşitler, sarkmalar üzerinden zaman içinde bir kaldırma etkisi oluşturur. Aynı zamanda yara izi, akne izi, çatlak tedavisinde de kullanılır. 1 ya da 2 seans uygulanır ve etkisi yaklaşık 1 yıl sürer. 

Gençlik Aşının Avantajları

Gençlik aşıları ana bileşeni olan hyaluronik asit üzerinden etkisini gösterir. En bilinen avantajları:

 • Cildi besler, canlandırır ve parlaklık verir,
 • Cildi leke ve kırışıklıklara karşı güçlendirir,
 • Lifting etkisi ile cildi toparlar,
 • Elastikiyet kaybını önler.

Gençlik Aşısı Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gençlik aşıları farklı marka ve içeriklerde olduğundan yaptırmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Hem beklentilerinizi hem de sonuçta ne görebileceğiniz konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Gençlik Aşısı Mı Dolgu Mu?

Gençlik serumlar ve dolguların ortak içeriği hyaluronik asittir. Ancak dolguda hyaluronik asit çapraz bağlar ile bağlanmıştır ve su tutma özelliği vardır. Bu nedenle enjekte edildiği alanda hacim vererek doldurma özelliği oluşturur.

Gençlik aşısında ise bulunan hyaluronik asit ve diğer bileşenler cildi desteklemek ve beslemek için bulunur. Su tutma özelliği yoktur. Bu nedenle enjekte edildiği bölgede hacim sağlamaz ve dolgu gibi etki göstermez.

Gençlik Serumunun Etkisini Ne Zaman Görürüm?

Gençlik aşısının etkisi 2 hafta içinde görünür olmaya başlar. Kolajen aktivasyonu ile lifting etkisi 3. ayda görünür olur. Gençlik aşısı genellikle ilk seanstan itibaren cildinizde etkilerini hissetmeye başlayacağınız bir uygulamadır.

Seanslar arttıkça gençlik aşısının olumlu sonuçlarını daha çok fark etmeye başlarsınız. Çoğunlukla en az 2 seans bu tedavinin uygulanması önerilir. Gençlik aşısında her seans arasında en az 2-3 hafta bulunması gerekir.

Uygulamanın etkilerini anında hissedeceğiniz bu tedavinin kalıcılık süresi 6 ila 12 ay arasında değişmektedir. Bu zaman aralığı her hastada farklılık gösterir. Hastanın cilt yapısı uygulamanın kalıcılık süresinde oldukça etkilidir.

Tedavinin etkilerini cildinizde daha uzun süre hissetmek isterseniz devamlı olarak yeniletmeniz gerekmektedir.

Gençlik Aşısının Uygulanması İçin En Uygun Yaş ve Mevsim?

Her mevsim yapılabilen gençlik serumu ince kırışıklıkların oluşmaya başladığı 30 lu yaşlardan itibaren yapılabilir. Düzenli olarak yapılırsa gençlik etkisi uzun süre kendini korur.

Gençlik Aşısı Sadece Yüze mi Uygulanır?

Gençlik serumu sadece yüze değil, boyun, dekolte, eller ve diz üstlerine uygulanabilir.