Badem göz estetiği, idealize edilen badem görünümlü göz şeklini sağlamayı hedefleyen estetik cerrahi bir işlemdir. Badem göz estetiği farklı cerrahi teknikler ile uygulanabilir.

Hafif yukarı doğru çekik gözler yüze çekici, genç ve estetik bir hava katar. Badem göz estetiğinde amaç bu görünümü kazandırmaktır. Ancak kişinin buna uygun olup olmadığı cerrahi öncesi doktor ile beraber karar verilmesi gereken bir süreçtir.

Badem göz estetiği, gözlerin hafif yukarı ve yanlara doğru çekildiği işleme denir ve amacı göz yapısının daha iri ve çekici görünmesini sağlamaktır. Göz yapısı küçük ve aşağı doğru sarkan kişiler her daim yorgun görünür. Göz yapısının getirdiği bu somurtkan ifade yüze yerleşir. Her ne kadar makyajla gözleri daha çekik ve iri göstermek isteseniz de yorgun görünümden kurtulmak zordur.

Badem göz estetiğinde gözlerin kenarları yukarı doğru çekilerek yüze daha enerjik ve dinamik bir hava kazandırılır. Badem göz ameliyatı, genellikle makyaj ile yapılan kedi gözü görünümünü kalıcı olarak sağlayan, gözün şeklini fiziksel olarak değiştiren cerrahi bir işlemdir.

Badem göz ameliyatında amaç, gözlerin görünümünü badem şeklinde yukarı doğru çekik Bella Hadid in gözlerine benzer bir görünüm hedefler, bu nedenle farklı isimlerle anılan bir operasyondur.

Halk arasında Bella Eyes, Fox Eyes, Cat Eyes gibi farklı isimler ile anılır.  Genellikle makyajla benzer bir görünüm elde edebilmenize rağmen, badem göz ameliyatı daha kalıcı sonuçlar sunar. Minimum iyileşme süresi gerektiren kolay uygulanan bir cerrahidir.

Badem Göz Estetiği NedirBadem Göz Estetiği (Kantoplasti) Nedir?

Badem göz ameliyatında, gözlerin dış köşelerini hafifçe kaldırıp, dışa doğru çekerek size badem şeklinde gözler kazandırmak için tasarlanmıştır. Hastalarımıza bu görünüme sunmak için dört farklı prosedür uygulanabilir.

Bu cerrahilerden hangisinin uygulanacağı göz yapınıza ve istenen etkiyi sağlamak için değişkenlik gösterir.

Kantoplasti: Bu seçenek, öncelikle gözleri köşelerinden hafifçe germek ve onlara badem şekli vermek için dış köşelerinde küçük kesikler yapılır. Bu kesilerden girilerek gözler tam köşelerinden çekilerek yukarı asılır. Kantoplasti genellikle iki saat kadar sürer ve etkileri kalıcıdır. Badem göz estetiği dendiğinde aslında kast edilen cerrahidir ve en çok uygulanan operasyondur.

İp Askı ile Badem Göz estetiği: Bu uygulama cerrahi değildir ve kısa süreli bir iyileşme süresi bulunur. Doktor, istenen tedavi alanlarını lokal anestezi ile uyuşturur. Derinin altına göz kenarlarından eriyen iplikler yerleştirilir. Bu iplikler göz kenarlarını istenen yöne doğru asılmasını sağlayarak kaldırır.

Kaz ayaklarını gidermek için yaygın olarak kullanılsa da aynı zamanda badem göz görünümüne ulaşmak için de etkilidir. Sonuçlar genellikle kullanılan ipe göre değişmek koşulu ile 4 ay ile 6 ay arasında değişebilir. Devamlı etki için tekrarlanması gerekir.

Kalıcı iplerle de yapılabilir, bu ipler ile yapılan badem göz etkisi kantoplasti kadar olmasa da bir miktar yukarı doğru çekilir.

Blefaroplasti: Düşmüş göz kapaklarından fazla derinin kesilerek çıkarılmasını ve gözlere yeniden şekil verilmesini içerir. Gözlere uygulanan en sık cerrahi operasyondur. Estetik cerrahide en çok yapılan ameliyat olan göz kapağı ameliyatı ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak içinde kullanılır.

Gözlerin daha büyük görünmesini sağlar. Ancak tek başına badem göz görünüm vermez. Beraberinde temporal lift ya da ip askı yapmak gerekebilir.

Kaş Kaldrma: Temporal lift, kaşları yukarı kaldırmayı amaçlar ve göz çevresindeki cildi gerer. Kalıcı ipler ile yapılan bu kaş kaldırmada gözlerde köşelerinden yukarı doğru çekilir. Ancak temporal bölgeyi yukarı doğru çektiğinden gözlere bu şekilde etki eder. Ancak kantoplasti gibi direk göz kenarından çekilmediği için etkisi farklıdır.

Badem Göz Nedir?

Badem göz gözün dış kenarının hafif yukarı doğru çekilmiş durduğu badem şeklinde görünen göz şeklidir. Farklı isimlerle de anılır. Fox eyes, cat eyes ya da bella eyes olarak benzerliklere gönderme olarak farklı kültürlerde farklı isimler alır. 

Badem Göz NedirBadem Göz Estetiği (Kantoplasti) Kimlere Uygundur?

Göz yapısını değiştirmek isteyen, göz kenarında kırışıklar olanlar, yaşlanmanın etkisiyle göz kenarlarında düşüklük görülen kişiler badem göz estetiği yaptırabilir.

Badem göz estetiği hem göz yapısında değişiklik sağlar hem de anti-aging etkisi yaratır. Özellikle 20’li yaşların sonlarından itibaren yapılabilir. Badem göz estetiğinin etkisi 5-7 yıl olacaktır. Sonrasında etkisi yerçekimi nedeni ile azalınca, badem göz estetiğini tekrarlayabilirsiniz. 

Badem Göz Ameliyatı (Kantoplasti) Nasıl Yapılır?

En sık kullanılan teknik olarak bilinen kantoplasti yani badem göz estetiği cerrahi bir işlemdir. Lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. 

Anestezi ve dezenfeksiyon sonrası göz kapaklarının dış ve üst köşesinden minik bir kesi açılır. Medikal ipler açılan kesiden girilerek, göz kapağı dış uç kenarlarına içerden yerleştirilerek, göz kenarları yukarı doğru çekilir ve saçlı deri içine çiviler ile sabitlenir.

Bu ipler erimez ve kaybolmaz. Kantoplasti de en önemli nokta iki tarafın simetrik kaldırma sağlamasıdır. Daha sonra açılan kesiler estetik dikiş ile kapatılır. Dikiler bantlanır. 

Bu askılama işlemi kemik zarına sabitlendiği için 5 ila 7 sene arasında kalıcılığa sahiptir. İki göz estetiği ortalama 60-90 dakika sürer. İşlemden sonra herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Operasyon sonrası kolaylıkla günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Hafif bir ödem olabilir, buz uygulaması ile bu ödem de hızla geçecektir.

Estetik türü fark etmeksizin işlem yapılmadan önce ilk olarak doktorun fiziki muayenesi gerekir. Fiziki muayene sırasında estetik yaptıracak kişinin sağlık geçmişi dinlenir. Devamlı kullandığı bir ilaç var mı, herhangi bir hastalığı var mı, göz hastalıkları geçirdi mi bu gibi sorular sorulur.

Fiziki muayenede göz çevresindeki sorunlar belirlenir ve kişinin badem göz estetiği için uygun olup olmadığına karar verilir.  Estetik operasyonda uygulanacak teknik hasta ile beraber kararlaştırılır.

Badem Göz Ameliyatı Öncesi

Badem göz estetiği yapılmadan önce muayene olmak gerekir. Bu muayenede operasyon için uygun olup olmadığınız ve nasıl bir görünüm istediğinizi doktorunuz ile tartışabilirsiniz. İstediğiniz etki için doktorunuz hangi tekniklerin kullanılabileceğini, etki sürelerini ve sonuçta ne beklenmesi gerektiğini size anlatacaktır.

Kantoplasti cerrahi bir müdahaledir ve öncesinde çizim yapmak ve ameliyatı planlamak gerekir. Operasyon öncesi kan sulandırıcı ilaç ve vitamin kullanmamak önemlidir. Doktorunuz ile var olan sağlık problemlerinizi ve kullandığınız ilaçları paylaşmayı unutmayın.

Badem Göz Ameliyatı Sonrası

Kantoplasti ameliyatı sonrası göz kapaklarına ince bantlar yerleştirilmektedir. İlk 3-4 saat boyunca müşahede altında tutulursunuz. Sonrasında herhangi bir sorun veya komplikasyon yok ise taburcu edilirsiniz. Pansuman için doktorunuzun belirlediği zamanlarda mutlaka gitmeniz gerekir. İlk günler gözlerinize buz uygulamanız oluşabilecek herhangi bir morluk veya ödemi azaltacaktır.

Buz uygulamasını direk yapmamanız gerekir. Bir beze veya havluya sarıp buz uygulamasını yapabilirsiniz. Ayrıca gözünüze çok baskı yapmamaya da özen göstermelisiniz.

İlk günler gözlerinizi korumanız gerekir. Darbelerden, çok fazla sabun veya yıkama jellerinden uzak durmalısınız. Ortalama bir hafta sonunda gözünüzde meydana gelen şişlik, morluk veya benzeri durumlar iyileşmiş olacaktır.

İlk dönemlerde özellikle şişliklere bağlı gözlerde yanma, batma ve sulanma gibi şikayetler olabilir.  Bu şikayetler kısa sürede geçer, ancak doktorunuzun verdiği göz damlaları ve ilaçların düzenli kullanımı ve iyi yara bakımı ile sıkıntılar azalarak kaybolacaktır.

İlk hafta cildinize herhangi bir makyaj uygulamamanız gerekmektedir. Tam olarak 10 gün sonunda ise tamamen iyileşmiş olacaksınız. 

Badem Göz Ameliyatı (Kantoplasti) Fiyatları

Badem göz estetiği ve diğer estetik türlerinde sabit fiyat vermek doğru değildir. Badem göz estetiği yapılırken kullanılan teknik ve nerede nasıl uygulanacağı fiyatları değiştirebilir. Kullanılan cerrahi teknik (kantoplasti mi ip askı mı), anestezi yapılıp yapılmayacağı badem göz fiyatlarını değiştirebilir. 

Estetik fiyatlarını etkileyen çok fazla faktör bulunmaktadır. Estetiği yapan doktorun tecrübesi, klinik donanımı, hastanın durumu, estetik yapılırken kullanılan malzemelerin kalitesi fiyatı etkileyen ana unsurlardır.

En doğru fiyat bilgisini almak için mutlaka işlemi yaptırmadan istediğiniz doktora muayene olun. Muayene sonrasında yapılacak olan işlemlere göre en doğru fiyat bilgisi size verilecektir.

Badem Göz Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

İşlemden sonra aynı gün taburcu olup günlük hayata devam edebilirsiniz.

Bir miktar şişme ve morlukların oluşması normaldir. İlk gün ağrılarınız olabilir, bu dönemde doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz. 1 hafta içinde ödem ve morluklar azalarak kaybolur.

İyileşme sürecinde bazı durumlara dikkat etmeniz gerekir. İlk gün yüz su ile yıkanmaz ve herhangi bir şey sürülmez. Baş yukarıda (iki yastık ile) ve sırt üstü yatmak ödemi azaltacaktır.

İkinci günden sonra duş alabilirsiniz. İlk hafta boyunca göz ve çevresine herhangi bir makyaj veya bakım uygulanmaz. Bu süreçte gözlerinizi direk olarak güneş ışınlarından korumak için gözlük kullanmanızı öneririz. Ameliyattan 1 hafta sonra dikişler alınır.

Bu iyileşme sürecinde doktorunuzun talimatlarını dinlemek ve reçete edilen ilaçlarınızı kullanmak önemlidir.

Badem Göz (Kantoplasti) Ameliyatının Avantajları

Son zamanlarda badem göz estetiği popüler bir hal aldı. Özellikle sosyal medya fenomenleri ve ünlülerin yaptırdığı bir işlem iken artık çoğu kadının yaptırdığı bir işlem haline geldi. Badem göz ameliyatı ile daha çekik, çekici ve iyi bir görünüme sahip olabilirsiniz ve badem göz ameliyatı sonrasında aynı gün günlük hayata dönmek mümkündür.

Badem göz ameliyatı +18 yaş üzeri her kadın veya erkek yaptırabilir. Bu uygulama sayesinde ilerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan göz çevresi kırışıklıkları, sarkmalar, düşük göz görünümü gibi sorunlar da ortadan kaldırılmaktadır.

Badem göz ameliyatının birden fazla avantajı vardır. Bu avantajları sıralayacak olursak;

  • Düşük göz görünümü şekli düzeltilir.
  • Daha çekik göz görünümüne sahip olursunuz.
  • Badem göz ameliyatı sonrasında çekici ve daha toplu bir yüz görünümü ortaya çıkar.
  • Göz altı, göz çevresi sorunlarından kurtulursunuz.
  • Yaşlanma ile birlikte gelen göz çevresi sorunları düzeltilir.

Kantoplasti Riskleri Nelerdir?

Tüm cerrahiler gibi riskler taşır ancak bu risklerin görülme olasılığı nadirdir. Kanama, enfeksiyon ve dikiş izlerinin görünür olma riski vardır. Bunların görülmemesi için maksimum özen gösterilmesi ve tecrübeli ellerde yapılması önemlidir.

Bir diğer risk de iki gözde farklı çekilme ve iyileşme den dolayı asimetri olasılığıdır. Ancak ikinci bir müdahale ile düzeltilebilir.

Badem Göz Ameliyatı Sonrası İz kalır Mı?

Operasyon sonrasında herhangi bir iz kalmaz. Göz üstü kenarlarından açılan kesilerde dikişler çok küçük ve az olduğu için oluşan iz doğal göz çizgileri ile birleşmektedir. Endoskopik yapılan badem göz de kesi saç içinde kaldığından dışarıdan görülen bir iz olmaz.

Badem Göz Estetiği Kalıcı Mı?

Farklı yöntemler ile yapıldığından kalıcılık süresi kullanılan tekniğe göre değişir. Operasyon PDO ip askılama tekniği ile yapılırsa ortalama olarak 6 ay kadardır. Bu süreç sonunda isterseniz tekrardan işlemi yaptırabilirsiniz.

Kalıcılığı daha uzun olan badem göz ameliyatı (kantoplasti) 5 ila 7 sene arasında etkilidir. Sonuçlar kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ancak yer çekimi etkisi operasyon zamanla etkisini kaybedecektir.

Badem Göz Estetiği Ağrılı Mı?

Hayır değildir. Uygulama lokal anestezi altında yapılır. Bu nedenle işlem sırasında herhangi bir ağrı veya sızı hissedilmez. İşlem sonrasında da sizi rahatsız edecek veya günlük hayatınızı etkileyecek bir sorun ortaya çıkmaz. Hafif ağrılarınız olursa ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir.

Kantoplasti İçin Yaş Sınırı Nedir?

Estetik uygulamalar için yaş sınırı +18’dir. Bu yaş altında olan kişilere ağır yaralanma ve görme kaybı gibi durumlar söz konusu olmadığı sürece herhangi bir göz estetiği uygulanması doğru olmaz. 

Badem Göz Estetiği Başka Ameliyat ile Birleştirilir Mi?

Badem Göz EstetiğiBadem göz estetiği ile diğer medikal estetik işlemlerini ve yüz cerrahilerini de beraber yaptırabilirsiniz.

Badem göz estetiği ile göz çevrenize botox yaptırarak kırışıklarınızdan kurtulabilir, gözlerinizin daha çekik görünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer kaşlarınızda da düşüklük varsa iple kaş ve şakak askılama estetiği uygulanabilir. Ya da diğer yüz bölgelerine dolgu uygulanabilir.

Gözlerinizin ilk bakışta genç ve çekici görünmesi için göz çevresinde etkili olacak estetik işlemleri değerlendirmelisiniz. Kaş kaldırma, göz altı ışık dolgusu, göz kapağı estetiği gibi işlemler göz çevrenizde bütünüyle gençlik etkisi yaratacaktır.

Ayrıca yüz ile ilgili diğer cerrahi işlemlerde operasyon ile birleştirilebilir. Ayrıca, gamze estetiği, yağ enjeksiyonu bişektomi gibi cerrahiler ile yüzünüzdeki değişimleri tamamlayabilirsiniz.

Badem Göz Estetiğini Neden Yaptırmalıyım?

Badem göz estetiği öncelikle en doğal görünen estetik işlemlerden biridir. Badem göz estetiği yüzünüzde minik ve etkili bir dokunuş yaratacaktır. Gözlerinizin daha iri görünmesini sağlayacak, yüzünüzdeki somurtkan ifadeyi silecektir. Özellikle kaş düşüklüğü olan kişilerin tercih edebileceği bir tedavidir. 

Erkekler Badem Göz Estetiği Yaptırabilir Mi?

Evet yaptırabilir. Göz çevresi estetiklerinde cinsiyet ayrımı yoktur. Düşük veya sorunlu göz görüntüsüne sahip erkekler de badem göz ameliyatı yaptırabilir. Erkekler için farklı herhangi bir risk yoktur.

Badem Göz Ameliyatı Komplikasyonları Nelerdir?

Operasyon sırasında direk deriye işlem yapıldığı için ilk hafta morluk, kızarıklık veya ödem oluşması normaldir. Bu durum birinci hafta sonunda geçecektir.

Cerrahiye ait enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonlar nadir görülse de olabilir. Böyle bir durumda doktorunuz ile hemen iletişime geçerseniz kontrol altına alınabilir.

En sık görülen istenmeyen durum asimetridir. Her iki gözde farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu durumda revizyon ile düzeltme yapılır.

Badem Göz Yaptırdığım Anlaşılır Mı?

Hayır anlaşılmaz. Dışarıdan bakılınca anlaşılması zor bir estetik müdahaledir. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra sizi eskiden tanıyanlar göz şeklinin değiştiğini anlayabilirler.

Badem Gözü Beğenmezsem Düzeltilebilir mi?

Eğer operasyondan memnun kalmazsanız yapılan askılama işlemi düzeltilebilir ve eski göz görünümünüze geri dönüş yapabilirsiniz. Ancak bir süre beklemeniz ve sonucun son halini gördükten sonra karar vermenizi öneririz.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Badem Göz Estetiği Yaptırabilir Miyim?

Her iki dönemde tamamlanmadan yapılması önerilmez. Hamilelik döneminde herhangi bir estetik müdahale uygun değildir. Doğumdan ve emzirmeden sonraki sürece bırakabilirsiniz.

Gebelik ve emzirme dönemleri yoğun hormon etkisi altındaki dönemlerdir ve bu süreçlerde yüz daha ödemli olabilir. Bu süreçler tamamlandıktan ve bir süre geçtikten sonra cerrahi tedaviler düşünmek daha doğrudur.

Badem Göz Ameliyatı Gözü Etkiler Mi?

Hayır etkilemez. Badem göz estetiğinin göz ile herhangi bir ilişkisi yoktur. Göz kapaklarınızı ve genel göz yapınız düşük ise badem göz ameliyatı sonrasında daha iyi görebilirsiniz. Yani iyi anlamda göz sağlığınız görme açısından etkilenir. Ancak ameliyat sonrası doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir.

Badem göz ameliyatından hemen sonra bir miktar ödem nedeni ile gözle açık kaldığı için kuruluk olabilir. Bu dönemde doktorunuzun verdiği göz damlalarını kullanarak gözleri nemli tutmak göz sağlığını korumanızı sağlayacaktır.

Badem Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Kaç Gündür?

İşlemden 7-10 gün sonra tamamen iyileşme olur. Çekik göz şekli daha net ortaya çıkar. Ancak bir miktar ödem devam edebilir. Ödemin tam geçmesi 4-6 haftayı bulabilir. Son etki 3. ayda net olarak görünür. 

Badem Göz Estetiği ile Doğal Görünüm Oluşur mu?

Ortaya çıkan göz şekli son derece doğal ve çekici olacaktır. Özellikle ilk bir aylık süreç sonrasında yeni göz şekliniz tamamen oturur ve doğal bir görünüm ortaya çıkar.

Çekik Göz Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Makyaj ve Bakım Yapılabilir?

1 haftalık süreç sonrasında gönül rahatlığı ile makyaj ve bakım yapabilirsiniz. Ancak burada doktorunuzun son önerisini dinlemek ve doktorunuz izin verdiğinde yapmak daha doğrudur. 

KAYNAK

  • Cosmetic Lateral Canthoplasty: Preserving the Lateral Canthal Angle Yeon-Jun Kim, Kyu Ho Lee, Hong Lim Choi, Eui Cheol Jeong Arch Plast Surg. 2016 Jul; 43(4): 316–320. Published online 2016 Jul 20. doi: 10.5999/aps.2016.43.4.316
  • Ortiz-Monasterio F, Rodriguez A. Lateral canthoplasty to change the eye slant. Plast Reconstr Surg. 1985;75:1–10.
  • Fox SA. Lengthening and shortening the palpebral fissure. Arch Ophthalmol. 1971;86:401–403. Han BK, Jung HS.
    Lateral canthoplasty using lateral cantotomy and Y-V advancement. J Korean Soc Plast Reconstr Surg. 2007;34:641–646.