Dysport Botoks Uygulamasının Farkı Nedir?

Botoks-dysport, aynı amaç için kullanılan, molekül yapısı olarak farklılık gösteren botilinum toksinidir. Temel formülleri farklı olsada aynı faydayı sağlarlar. Örneğin dysport botoksa oranla daha küçük molekülde yapılara sahiptir. Ayrıca botoks uygulamasından daha kısa sürede etkili olduğu bilinmektedir.

Dysport daha minik molekül yapısına sahip olduğu için botokstan daha geniş bir alanda faaliyet göstererek bazı ciltlerde avantaja bazı ciltlerde de dezavantaja neden olabilmektedir.

Botoks tedavisi daha küçük alanlarda daha çok etkilidir. Dysport ise tam tersine küçük alanlarda o kadar da etkili olmayan bir uygulamadır. Dysport daha geniş tedavi alanlarında kullanılır, çünkü daha küçük molekülde bir yapılanmaya sahiptir.

Botoks ile dysport arasındaki en önemli farkı dysport uygulamasının daha hızlı bir etki yaratmasıdır. Bazı hastalar aralarındaki farkı çok net fark edemese de birçok hasta dysport uygulamasının daha etkili olduğu ve mimik kullanımını sağlamada daha başarılı olduğunu tespit etmiştir.

Dysport botokstan daha az maliyetli olabilmektedir. Ancak daha küçük molekülde yapıya sahip olduğundan üründen daha fazla temin etmek gerekir ki, bu durum da hem dysport hem de botoks tedavisi maliyet fiyatını aynı orana çıkarmaktadır.

Bu noktada önemli olan nokta kişinin cilt yapısıdır. Maliyet hemen hemen aynı olacaktır ama iki bileşiğin yapısı oldukça farklıdır ancak uygulamalar benzer özellik gösterir.

Dysport ve botoks uygulamasının her ikisi de FDA onaylı uygulamalardır. Her ikisi de vücutta farklı nedenlerle ortaya çıkan kırışıklıkların tedavisinde kullanılır.

Botoks, dysport uygulamaları kırışıklıkları azaltır, bu nedenle mimikler üzerinde de hafif bir azalma meydana gelebilir. Vücudun çeşitli bölgelerine uygulanırlar.

Botoks ve dysport uygulamaları kalıcı uygulamalar değildirler. Tedavi bölgesine üzerinde geçici bir etkene sahiptir. Ancak düzenli aralıklarla bu uygulamanın tekrarlanması kalıcılık seviyelerini artıracaktır.

Botoks Nedir? Dysport Nedir?

Botoks ve dysport, botulinum toksini içeren ve clostiridium botulinum adlı bakteriden meydana gelen ve amacı kas gevşetmek olan ilaçlara denir. Sanılanın aksine yılan zehiri ile bir ilgisi yoktur.

Botoks daha çok estetik amaçlı olarak kırışıklıkların önüne geçmede tercih edilse de tıpta pek çok alandaki uygulamalar da artışa geçmiştir.

Dysport Uygulaması Nedir?

Dysport botoks ile benzer özelliklere sahip bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Kırışıklıkları yumuşatmaya ve önlemeye yarar.

Botoks ile etkileri hemen hemen aynı olsa da dozaj üniteleri arasında minik bir fark bulunmaktadır. Botoks ile dysport arasındaki en önemli farkı dysport uygulamasının daha hızlı bir etki yaratmasıdır. 

Botoks Ne Zamandır Estetik Amaçla Kullanılmaktadır?

Botoks yaklaşık olarak 20 yıldır, hatta daha bile fazla bir zamandır kas kasılmalarını önlemek ve kırışıklıkları azaltmak amacı ile tıp dünyasının farklı bölümlerinde kullanılmaya devam etmektedir. Estetik ve dermatoloji alanında ise 1992 yılından itibaren revaçta olmaya başlamıştır.

Botoks Dysport Hangi Bölgelere Uygulanır?

Botoks ve dysport tedavileri vücudun birçok yerindeki kırışıkları gidermek için kullanılmaktadır. Bu bölgeler:

  1. Göz çevresinde yer alan kırışıklıklar
  2. Alın bölgesinde yer alan kırışıklıklar
  3. Kaşların arasında kalan bölgedeki kırışıklıklar
  4. Burun kenarında bulunan kırışıklıklar
  5. Boyun çizgileri
  6. Burun ucunu kaldırma
  7. Üst dudakta yer alan kırışıklıklar
  8. Çene bölgesinde bulunan kırışıklıklar.
  9. Terleme tedavisi olarak, el içi bölgesine, ayak ve koltuk altına uygulanabilmektedir.

Botoks-Dysport Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Botoks veya dysport uygulamasından sonra en az 4 saat boyunca dik bir şekilde durmak önemlidir. Bu sayede botoks dysport ilacının tedavi bölgesinde sabit olarak durması sağlanır.

Uygulama sonrasında 4 saat geçtikten sonra yüz su ile temas edebilir ve istenirse makyaj uygulanabilir. Botoks dysport uygulaması sonrası 1-2 gün süreyle aşırı sıcak olan ortamlardan ve güneş ışığından korunmak önemlidir.

Botoks ve Dysport Tedavilerinin Etki Süreleri Ne Kadardır?

Botoks veya dysport etki süresi kişiden kişiye farklılık gösteren bir uygulamadır. Kişinin sigara-alkol kullanımı, düzenli kullandığı ilaçlar, sahip olduğu hastalıklar ve uyku ve beslenme düzenine göre dysport botoks etkisinin devam süresi de değişiklik gösterir. Fakat genel olarak bir süre vermek gerekirse bu 4 ila 6 ay arasındadır. 

Botoks Dysport Tedavilerinin Yan Etkileri Nelerdir?

Dysport - BotoksBotoks dysport tedavisinin yan etkileri hemen hemen hiç yoktur. Yalnızca bazı hastalarda işlem sonrası hafif bir baş dönmesi görülebilir. Ek olarak basit bir kapatıcıyla kapatılması mümkün olan tedavi bölgesinde hafif bir morluk görülebilir.

Eğer botoks dysport tedavisi hatalı olarak uygulanmış ise veya işlem sonrasında ilk dört saat dik pozisyonda durulmamışsa, ya da verilen ilacın doğru yere değil de göz kapağına yakın bir noktaya kaymışsa üst göz kapağı aşağı doğru sarkabilir.

Fakat bilinmelidir ki bu durum geçicidir. Ve oldukça nadir ortaya çıkan bir yan etkidir.

Botoks Dysport Tedavisi Sonrasında Mimiklerde Kayıp Yaşanır mı?

Botoks veya dysport tedavisi sonrası alınan sonuçlar ve mimik kaybı yaşanıp yaşanmayacağı enjeksiyonun uygulandığı bölgeye ve verilen miktara bağlı olarak değişiklik arz eder.

Alın ve kaş bölgesinde mimik yapmaya yarayan kaslar bir miktar engellenebilir, ancak istenirse kaslar hafif düzeyde hareketli olacak biçimde daha düşük doz uygulaması ile bir işlem yapılması uygundur. Botoks dysport uygulamasında yalnızca işlem yapılan tedavi bölgesindeki kaslar uygulamada etkilenir. Diğer bölgelerde herhangi bir hareketlilik oluşmaz.

Botoks veya Dysport Tedavilerinin Kimlere Uygulanması Doğru Değildir?

Botoks dysport uygulamalarının gebe olan kadınlar veya emzirme döneminde olan anneler tarafından uygulanması önerilmemektedir. Aynı zamanda nöromüsküler birtakım rahatsızlıklara sahip olan kişilerin, çeşitli kanama problemleri olanların ve tedavinin uygulanacağı bölgede ciddi deri rahatsızlığı bulunan kimselerin de bu uygulamayı yaptırması doğru bulunmaz.

Botoks Dysport Nasıl Uygulanmaktadır?

Botoks dysport uygulaması yüzümüzde çeşitli mimikleri yapmamızı sağlayan kaslara yoğunlaşan ve mimiklerimizi azaltarak aynı oranda kırışıklıkları da azaltan bir uygulamadır. Botoks dysport etken maddesi cilde enjekte edildikten sonra ciltte gerilme sağlanır ve kırışıklıkların artışı önlenir.

Botoks dysport uygulaması yapılmadan önce kişinin daha çok rahat etmesi için tedavi bölgesine topikal bir anestezi kremi sürülerek tedavi bölgesi uyuşturulur. Sonrasında ise botoks dysport neredeyse hissedilmeyecek incelikte tedavi bölgesine enjekte edilmektedir.

Uygulama yaklaşık olarak 10 ila 15 dakika arasında sürmektedir. Uygulamanın yapıldığı bölgenin tam olarak oturması ise botoks da 2 haftayı, dysport ta ise 2-4 günü bulabilmektedir.

Botoks dysport tedavisi genellikle ağrısız ve acısız bir uygulamadır. Fakat bazı hastaların acı eşiğine göre, sonrasında tedavi bölgesine buz kompresi uygulayabilmektedir. İşlem bitiminden sonraki birkaç gün çok fazla cilt ile temas sağlanmamalıdır. 

Botoks Dysport Sonuçları Nelerdir? Kişi Ne Beklemelidir?

Botoks dyport uygulaması mimik kullanımını azaltarak ciltteki kırışıklıkların gözle görülür derecede yok olmasını ve cildin yumuşamasını sağlar. Ancak unutulmamalıdır ki bu uygulama ömür boyu kalıcı bir uygulama değildir.

İşlemin 4 ila 6 ayda bir tekrarlanması etkinliğini artıracaktır. Özellikle dysport etkisi genellikle botoksa göre daha kısa sürede kaybolur.

Botoks-Dysport Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Botoks fiyatları ya da Dysport fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Botoks ve dysport satışı yapmıyoruz, sadece botoks ve dysport uygulama fiyatlarını bizi arayarak öğrenebilirsiniz.