Meme estetiği ile göğüslerinizi büyütme, küçültme, dikleştirme operasyonlarıyla vücudunuza en uygun göğüs ölçülerine ve görünümüne sahip olabilirsiniz.

Meme estetiği ameliyatları günümüzde kolay uygulanması ve sonuçlarının tatmin etmesi nedeniyle en fazla tercih edilen ameliyatlardan biridir. Dik ve dolgun memelere sahip olma hayali, son teknolojilerle kolay bir şekilde gerçekleşebilir.

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiğinde hastanın yaşına, kilosuna, boyuna ve vücut oranına göre nasıl bir şekil ve hacime sahip olduğu iki ve üç boyutlu ölçümlerle kontrol edilir.

Bu ölçümlerden hareketle meme büyütme, küçültme toparlama ve meme ucu estetiği hastaların ihtiyacına göre belirlenmekte ve yapılacak operasyonlar bu yönde gerçekleşmektedir.

Yalnız kalıtımsal faktörlerin etkisi ile değil yaş almaya bağlı olarak da memelerde sarkmalar meydana gelebilir. Kadınlarda vücut yapısını deforme edebilen hamilelik sürecinde de doğum sonrasında da meme yapısı farklılıklar gösterir.

Yaşam kalitesinin artırılması ve hastanın kendine olan özgüveninin yenilenmesi bakımından meme estetiği önemli bir yer tutmaktadır. Yağ enjeksiyonu endikasyonları sınırlı sayıda seçenek bulundurmaktadır. Bu bakımdan meme implantları çok daha fazla tercih edilmektedir.

Meme asimetrisini ve dış görünümünü düzeltme, implant uygulamasıyla hacim artışı sağlama, memenin büyüklüğünden kaynaklı sırt ve boyun ağrılarının oluşması ve duruş bozukluklarını ortadan kaldırma ile hastanın kendisine uygun olan ve istediği görünüme kavuşmasının sağlanması hedeflenmektedir.

Meme implantı uygulaması meme büyütme ve meme şekillendirme için yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir.

Meme implantlarının yuvarlak ya da damla şekilli, pürüzsüz ya da pürüzlü bir dokuya sahip olması gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Bu seçeneklerle kadınların hayalindeki meme görüntüsüne kavuşması ve kendi özgüveninin yerine gelmesiyle beraber kendini daha iyi hissetmesi hedeflenmektedir.

Meme büyütme operasyonları genel olarak mastopexy yani meme dikleştirme operasyonu ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilmektedir.

Meme küçültme ameliyatları genel olarak hastanın duruş bozukluğu, sırt ve boyun ağrıları gibi olumsuz faktörleri ortadan kaldırmak amacıyla uygulanmaktadır.

Hastanın fizyolojisine uygun biçimde planlanan operasyonlarla memeyi yeniden şekillendirmek, boyut ve hacim kazandırma işlemleri hedeflenerek operasyonlar gerçekleştirilmektedir.

Meme Estetiği Kimlere Uygundur?

Meme estetiğinde,meme gelişiminin tamamlandığı yaş sınırı 18 dir. 18 yaşından itibaren ihtiyacı olan ya da meme görüntüsünden memnun olmayan hastalar yaptırabilir.

Meme estetiği, aşağıdaki kişilere uygulanabilir:

 • Memelerde dolgu kaybı yaşayan,
 • Yaşa bağlı olarak meme sarkmaları yaşayan kadınlar,
 • Memelerde simetri problemi olan,
 • Memelerin büyüklüğü ya da küçüklüğü nedeniyle kendilerine güven problemi yaşayan kişiler, Yetersiz meme gelişimine sahip hastalar,
 • Bel – göğüs orantısı olmayan kişiler
 • Kanser gibi dokuları etkileyen hastalıklarla memelerden birini ya da her ikisini kaybetmiş hastalara uygulanmaktadır.

Yirmili yaşlardan başlayarak meme problemi yaşayan ya da sadece meme görüntüsünü değiştirmek isteyen hastalar meme estetiği yaptırabilmektedir.

Hastanın vücut yapısına, estetik ameliyattan beklentisine, kilosuna göre hasta ve doktorun ortak kararı ile belirlenen meme operasyonu günümüz teknolojisiyle rahatça gerçekleşebilmektedir.

Meme estetiği yaptırmak isteyen kişilerin vücutlarının gelişim dönemini tamamlamaları, bu dönem tamamlayıncaya kadar beklemek ve hızlı karar verilmemesi önerilir.

Kilo alımı ya da kaybı memelerin formunu etkileyebildiği için kilo vermeyi düşünen kişilerin öncelikle kilo vermeleri tavsiye edilmektedir.

Kilo alıp vermek yapılan meme estetiğini etkilememekte ancak memenin görüntüsünü doğrudan etkileyebilmektedir. Meme dokusu meme bezi ve yağ dokusundan oluşur.

Memedeki değişimlerde, kişinin fiziki özellikleri ve tercihleri göz önünde bulundurulmalıdır. Hasta ile ortak karar çerçevesinde uygulanan estetik cerrahiler, hastaya uygunluğunun yanı sıra hastanın yapılan işlemi benimseyebilmesi için oldukça önemlidir.

Meme estetiği kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlamak amacıyla yapılan ameliyatlardır. Kadınlarda üç ana başlıkta ameliyatı ele alınabilir.

 1. Augmentasyon Mamoplasti (Meme Büyütme Ameliyatı): Bu operasyon küçük memelere veya yaşa bağlı olarak hacim azalması ve küçülme yaşayan memelere, ani kilo alıp vermeye bağlı olarak deformasyon sorunu olan memelere, doğum sonrasında şekil kaybı oluşan memelere ya da gelişimsel olarak vücut yapısıyla orantısız olan memelere hacim kazandırmak amacıyla yapılmaktadır.
 2. Redüksiyon Mamoplasti (Meme Küçültme Ameliyatı): Redüksiyon Mamoplasti, gelişimsel nedenlerden dolayı ya da kilo alımına bağlı olarak büyüyen memelere uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra meme dokusundaki çeşitli tümörler de meme büyüklüğüne sebep olabilmektedir. Vücuda uyumlu olmayan aşırı büyük göğüsler kadınlarda postür bozukluğuna, boyun ve sırt ağrılarına yol açmaktadır. Meme Küçültme ameliyatıyla meme dokusundaki yapı fazla yağ dokusu alınarak küçültülmekte ve hastanın daha hafif, sağlıklı, estetik olarak düzgün duran bir vücuda sahip olması sağlanmaktadır.
 3. Mastopeksi (Meme Dikleştirme Ameliyatı): Meme Dikleştirme operasyonları genel olarak Meme Büyütme ve Meme Küçültme ameliyatları ile eş zamanlı olarak yapılmaktadır. İlerleyen yaş ile beraber meme dokusunun esnek yapısını kaybetmesi, hormonal sebepler, emzirme dönemi, hamilelik ya da ani kilo kaybı gibi nedenler memelerin sarkmasına sebep olur. Meme ucu çevresinden meme kıvrımına yapılan dikey kesi ile meme altına yerleştirilen protezlerle meme dikleştirme işlemi yapılmaktadır.

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme estetiği öncesi yapılan muayene ile kişinin boyu, yaşı, memelerinin boyutu, göğüs kafesinin genişliği ve beklentileri belirlenerek en uygun estetik seçenek değerlendirilir. Sonrasında meme büyütme, küçültme ve dikleştirme amacı ile ameliyat planlanır.

Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüsleri vücuduna oranla daha büyük olan hastalar çoğunlukla sırt ağrısı, omuz ağrısı, nefes darlığı ve postür bozukluğu gibi problemlerden şikayetçi olmaktadırlar.

Vücut yapısıyla orantısız büyüklükte olan göğüslere, görünümü düzeltmek ve küçültmek amacıyla meme küçültme operasyonu uygulanır.

Meme küçültme operasyonları ile hastada oluşan sağlık problemlerinin giderilmesi amaçlanırken aynı zamanda hastanın yaşadığı estetik kaygı da giderilmiş olur.

Bütün cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi meme küçültme operasyonlarında hekim tercihi çok büyük önem taşımaktadır.

Meme küçültme ameliyatları ortalama 2 ile 2,5 saat içinde ve genel anestezi ile tamamlanmaktadır. Meme küçültme operasyonunda fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkarılarak kişinin vücut ölçülerine göre şekillendirilir.

Yine aynı şekilde meme başı da küçültülen memeye göre tekrar düzenlenir ve durması gereken yere taşınır. Kişinin meme başı ve çevresinden meme altına doğru inen 5-6 cm’lik ‘vertikal’ yani ‘dikine tek çizgi’ adı verilir.

Meme küçültme operasyonunda yaptığımız vertikal çizgi en küçük ve en az şekilde tamamlanmaktadır. Tek memeden 1000 gram doku ile deri çıkarılabilecek ameliyatlarda bahsi geçen vertikal çizgi uygulaması tercih edilmektedir.

Eğer tek memedeki doku ve deri fazlalığı 100 gram ve üzerinde ise vertikal çizgi ters T şeklinde olur ve bu iz memenin alt kıvrımına denk geldiği için belirgin şekilde görülmez. Operasyondan 12-15 gün sonra dikişler alınmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Hamilelik süreci ve doğum sonrasında vücutta kilo alıp verme, emzirme ya da yapısal özelliklere bağlı olarak birtakım deformasyonlar görülebilmektedir.

Memedeki sarkık görüntü ve oluşan deformasyon meme dikleştirme operasyonu ile düzeltilebilmektedir. Memeleriniz arasında görüntü farkı varsa ve bu fark sizi rahatsız ediyorsa yine meme dikleştirme ameliyatından faydalanabilirsiniz.

Meme dikleştirme operasyonundan sonra bir hafta istirahat önerilir ve 3 ay boyunca ağır sporlardan kaçınmanız gerekmektedir.

Operasyondan sonra 1,5 ay boyunca sporcu sütyeni adı verilen özel sütyenlerden takmanız tavsiye edilir. Sporcu sütyeni takmanız, memelerinizin yeni oluşturulan formunu korumaya yardımcı olmanızı sağlar.

Meme Büyütme Ameliyatı

meme estetiğiMeme büyütme ameliyatında meme dokusuna yerleştirilen meme silikonları kullanılmaktadır. Meme silikonlarında iki seçenek bulunmaktadır; içi silikon jel ile dolu olanlar ve içi serum fizyolojik ile dolu olanlar mevcuttur.

Bu iki tip meme protezinde de dış yüzey silikondan oluşmaktadır.

Kişinin vücut yapısı ve tercihi göz önünde bulundurularak kendisine en uygun protez tercih edilmektedir. Meme protezlerinde damla protez ve yuvarlak protez olarak iki seçenek mevcuttur.

Vücut postürüne en uygun protez tercih edilmelidir. Protezlerin dış yüzeyleri düz ya da pütürlü olabilmektedir. Size uygun protezin hangisi olacağı ilk muayeneden sonra sizinle paylaşılır.

Meme büyütme operasyonunda meme protezi hastanın vücudundaki üç farklı bölümden yapılabilmektedir. Meme altından, meme başı çevresinden ya da koltuk altından yapılacak kesiyle meme protez rahatlıkla yerleştirilebilmektedir.

Meme büyütme operasyonunda bu üç teknikten hangisinin kullanılacağına, hastanın beklentisi ile birlikte doktor karar vermelidir.

Meme büyütme ameliyatları yaklaşık olarak 1,5 ile 2 saat arasında sürmekte ve genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Ameliyatta kullanılacak yöntem en az bozulma oluşturacak şekilde yapılmış olsa da meme ayası dediğimiz bölgede izler kalabilir. İzlerin görünürlüğü zamanla kaybolacak ve belli belirsiz bir hal alacaktır.

Ameliyattan sonraki süreçte yaklaşık 1,5 ay boyunca doktorun tavsiye ettiği sporcu sütyenini kullanmak iyileşme sürecinizin hızlanmasına da yardımcı olmaktadır.

Sporcu sütyeniyle, protez takılan memenin deformasyonu engellenmiş olur. Operasyondan 1,5 ay sonra memelerdeki ödemler iner ve meme dolgun ve diri görünümüyle sizi memnun edecek doğal haline kavuşur.

Meme Estetiği Fiyatları Nedir?

Göğüs estetiği fiyat meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme ameliyatlarına göre değişiklik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde belirtmeleri yasal değildir. 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak

Meme estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Meme Estetiğinden Sonra Emzirebilir Miyim?

Meme estetiği hangi estetiğin yapıldığı sve tekniği emzirme sürecini etkileyebilmektedir. Meme estetiğinde özellikle doku çıkarılması yada meme başındaki areola bölgesinden yapılan kesiler emzirmeyi etkiler.

Bu nedenle yapılacak ameliyat öncesi çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız doktorunuz ile bu konunun paylaşılması cerrahi yaklaşımını etkileyecektir.

Emzirmenin mümkün olmadığı yada zarar görebileceği ameliyatlar meme küçültme ve dikleştirme ameliyatlarıdır. Meme büyütmede silikon yerleştirme meme areola bölgesinden değilde farklı bir alandan yapılırsa emzirmeyi etkilemez.

Meme Estetiği Sonrası Tekrar Sarkma Olur Mu?

Meme estetiği sonrası kilo alıp verme ve yaş alma ile tekrar sarkma görülebilir. Bu durumda ameliyatı tekrar etmek gerekebilir. Bunu engellemek için yapılacak en önemli şey ideal kilonuzda iken meme estetiği yaptırmak ve kilo alımından kaçınmaktır.

Aksesuar Meme Estetik Olarak Alınır Mı?

Aksesuar meme dokusu, süt hattı boyunca polimastinin bir parçası olarak gelişir. Bu kadınlarda çok daha yaygın bir durumdur. Koltuk altı aksesuar meme dokusunun genişlemesi hamilelik ve emzirme döneminde gözlenir.

Cerrahi konsültasyona başvurmanın en yaygın nedeni, karsinom gelişimi endişesidir.

Gelişme, normal meme dokusuna benzer şekilde hormona bağlıdır. Böyle bir karışıklığın üstesinden gelmek için, bu tür şüpheli tüm kitlelere sitoloji veya eğer bir sonuç vermiyorsa kitleden biyopsi yapılması önerilir.

Kanıtlanmış iyi huylu aksesuar meme dokusunun yönetimi, esasen konservatiftir, ancak bazı yazarlar semptomatik lezyonların tedavisi veya estetik görünüm için estetik cerrahi olarak çıkarılması savunmuştur.

Aksesuar meme ve meme başı dokuları genellikle ergenlik dönemi ya da gebeliğe kadar belirti vermezler.

Bu dönemlerde hormonların etkisi ile büyürler. Aksesuar memeyi düzeltmek için birçok olası tedavi vardır; ancak genellikle aksesuar meme dokusunun eksize edilmesi önerilir. Bazı durumlarda liposuction ile de desteklenebilir.

KAYNAKLAR

 • The Search for the Ideal Female Breast: A Nationally Representative United-States-Census Study
  Christoph Wallner, Vanessa Dahlmann, Paolo Montemurro, Sherko Kümmel, Mattea Reinisch, Marius Drysch, Sonja Verena Schmidt, Felix Reinkemeier, Julika Huber, Johannes Maximilian Wagner, Alexander Sogorski, Mehran Dadras, Maxi von Glinski, Marcus Lehnhardt, Björn Behr
  Aesthetic Plast Surg. 2022; 46(4): 1567–1574. Published online 2022 Jan 18. doi: 10.1007/s00266-021-02753-y
 • A pilot study on aesthetic treatments performed by qualified aesthetic practitioners: efficacy on health-related quality of life in breast cancer patients
  Serena Oliveri, Flavia Faccio, Silvia Pizzoli, Dario Monzani, Carolina Redaelli, Mirella Indino, Gabriella Pravettoni
  Qual Life Res. 2019; 28(6): 1543–1553. Published online 2019 Feb 20. doi: 10.1007/s11136-019-02133-9
 • Clinical Evaluation of Safety and Efficacy of Radiofrequency-Assisted Lipolysis on Breast Envelope and Nipple-Areola Complex Position
  Jacob G. Unger, Nneamaka Agochukwu-Nwubah, Spero Theodorou, G. Patrick Maxwell
  Plast Reconstr Surg. 2022 Dec; 150(6): 1200–1210. Published online 2022 Sep 15. doi: 10.1097/PRS.0000000000009729
 • Assessment of Breast Aesthetics
  Min Soon Kim, Juliano C. Sbalchiero, Gregory P. Reece, Michael J. Miller, Elisabeth K. Beahm, Mia K. Markey
  Plast Reconstr Surg. Author manuscript; available in PMC 2011 May 19.
  Published in final edited form as: Plast Reconstr Surg. 2008 Apr; 121(4): 186e–194e. doi: 10.1097/01.prs.0000304593.74672.b8