Genital (Vajinal) Bölge BeyazlatmaGenital (vajinal) bölge beyazlatma tedavisi, dış genital organlarda zamanla görülen cilt kararmalarını açarak, normal cilt rengine getirmek için yapılan uygulamalardır.

Sadece kıyafetlerde yaşanılan sorunlar değil, cinsel ilişki sırasında da genital bölgedeki karartı, kadınlarda özgüven sorununa yol açabilir.

Genital beyazlatma ile genital bölgenin koyu rengi açılarak bu istenmeyen problemleri tedavi eder.

Vajina veya anüs çevresinin genel renk görünümünden endişe duyuyorsanız, lazer uygulamasıyla vajina beyazlatma tedavisi yaptırarak genital beyazlatma sağlayabilirsiniz.

Genital Bölge Neden Kararır?

Genital bölgede kararma, var olan cilt renginin yer yer yada bölgesel olarak normal cilt renginden 1 yada 2 ton koyulaşmasıdır. Bu koyulaşma bu bölgedeki derideki melanin pigment artışına yada dağılımına bağlıdır.

Bu kararma görünümü bikini çevresinden taşabilir yada cinsel hayat içerisinde rahatsız edici olabilir. Genital kararma farklı nedenler ile olabilir:

 • İlerleyen yaş faktörü,
 • Gebelik,
 • Kalıtsal etkiler,
 • Aşırı miktarda melatonin üretimi,
 • Hormon dengesizlikleri özellikle östrojende artış,
 • Doğum kontrol haplarının kullanılması,
 • Genital bölgeye uygulanan kozmetik ürünler,
 • Genital bölgedeki enfeksiyonlar,
 • Genital bölgeyi sık tıraş etmek,
 • Dengesiz beslenme,
 • Vitamin eksikliği,
 • Obezite,
 • Dar ve sıkı pantolonlar giyme,
 • Sentetik iç çamaşırı gitmek,
 • Yanlış epilasyon uygulamaları,
 • Ağda ve Jilet uygulamaları.

Vajinal Bölge Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Genital bölgede beyazlatma için bu bölgedeki deriyi soyarak yenileme ya da melanin pigmentlerini hedefleyen lazer tedavileri etkin bir tedavi sağlar.

 • Lazer Tedavileri:

Kararmayı tedavi etmek için lazer uygulamaları sıkça kullanılmaktadır. Lazer ile vajina beyazlatma yöntemi son yıllarda çoğu kadın tarafından tercih edilmektedir.

Vajina beyazlatma uygulamaları ameliyatsız estetik yöntemleri olarak bilinmektedir. Genellikle kısa süren ve acı vermeyen uygulamalardır. İşlem rahatlığı nedeniyle tercih edilmektedir. Farklı lazerler kullanılabilir. LaseMD (Baby Face Lazer), Fotona SP Dynamis, Q-switch lazerler kullanılabilir.

 • Enzimatik (Dermamelan):

Genital beyazlatmada etkinliği kanıtlanmış iki aşamalı bir tedavi olan Dermamelan Intimate, enzimatik peeling tedavisidir. İçeriğinde azelaik asit, ferulik asit, fitik asit, kojik asit, laktik asit, salisilik asit, niasinamid, glisiriza kökü ekstresi, azeloil glisin bulunan genital beyazlatma için özel üretilmiş bir üründür.

Genital (Vajinal) Bölge BeyazlatmaLazer ile Genital Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Vajina beyazlatma işleminde amaç deri altında yer alan ve koyulaşmaya sebep olan melanin pigmentlerini yok etmektedir.

Vajina beyazlatma veya anüs beyazlatma gibi işlemler FDA onaylı lazerler ile yapılır.

Lazer cilt beyazlatma tedavisi, anüs, perine ve iç uyluk bölgelerin deki koyulaşmış deri alanlarını hedefler. Anesteziye gerek yoktur.

Vajinal bölgedeki koyu renkli dokular, 30 dakika içinde daha açık renkli bir görünüm kazanır. Lazer ile genital beyazlatma öncesindeki 3 gün bu alana krem sürmemeli, tıraş etmemeli veya solaryuma girmemelisiniz.

Genital beyazlatma için lazer cihazı kişiye özel ayarlanabilir. Uygun dozda ışın, kişinin iç dudak, dış dudak, anal bölge, vajina ve vulva bölgelerine doktor tarafından uygulanır.

Vajina beyazlatma işlemi ortalama olarak 45 dakika sürmektedir. Sadece 2-4 seans olarak uygulanır. Lazer ile genital bölge beyazlatma 3-4 seans arasında tamamlanır.

LaseMD ile beyazlatmada Thilium lazer enerjisi kullanılırken, Fotona SP Dynamis fraksiyonel lazer enerjisi ve Qswitch ErYag lazer enerjisini kullanır. Burada hedeflenen melanin pigmentidir.

Sorunlu alana uygulanan lazer işlemi ile deri altında yer alan pigmentler uyarılır. Parçalama işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında uyarılan deride yeni pigment üretimi başlar. Yeni pigment üretimi derinin doğal haldeki rengini almasını sağlar.

Koyulaşmaya neden olan melanin pigmenti lazer işlemi sonrasında parçalanıp yok edilir, melanin pigment dağılımı düzeltilerek genital kararmalar hedeflenir ve cilt vücut rengi ile eşitlenir.

İşlem sonrasında vajinanın rengi yüzde 40’a kadar açılma gösterir. Vajina beyazlatma tedavi yöntemlerinde krem ve losyonlar da kullanılmaktadır. Bu yöntem lazer yöntemine göre daha uzun süren ve daha az etki gösteren bir tedavi şeklidir.

Eğer kararma geniş bir alana yayılmış ise lazer tedavisi öncesinde kişiyi hazırlamak için lokal anestezi kremleri uygulanmaktadır. Vajina beyazlatma işlemi kalıcı bir yöntem değildir.

Kişiden kişiye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Çevresel faktörler ve hormonsal değişimler sonrasında tekrardan ortaya çıkabilmektedir.

Genital beyazlatma işleminden sonra ilk birkaç gün dar kıyafetlerden uzak durmalı, daha rahat kıyafetler tercih etmelisiniz.

Enzimatik Vajinal Beyazlatma (Dermamelan)  Nasıl Yapılır?

Doktor tarafından ilk enzimatik tedavi, peeling ve maske uygulanmasından oluşur ve depigmentasyon yapılır ve bu alandaki melanin pigmentlerini hedef alınır.

Bu ilk tedavi sonrasında uygulamanın 2. Aşamasında 48. Saatten itibaren ev de devam edilmelidir. Devam krem ve solusyonları, sonrasında hasta tarafından doktorun talimatlarına uygun kullanılır.

Sonuçların devam edebilir olması ve etkinliği için evde yapılan 2. Aşamanın düzenli uygulanması önemlidir.

Dermemelan tedavisi kolay uygulanabilir ve herhangi bir rahatsızlık vermez ve sonraki günlerde normal hayata mükemmel uyum sağlar.

Kısa ve uzun vadede hedeflenen sonuca ulaşmak için ev protokolünün izlenmesi esastır.  Tek seanslı bu tedavi sonrasında %60-70 başarı oranına sahiptir.

Genital Beyazlatma Sonrası Neler Yapmak Gerekir?

Lazer ile genital beyazlatma sonrası bölgeyi olabildiğince temiz tutmanız gerekecektir. Tedaviden sonra en az üç gün boyunca cinsel ilişkiden kaçınmanız önerilir. Sonrasında devam eden tedavi seanslarına düzenli uygulatmak önemlidir.

vajinal beyazlatmaGenital Beyazlatma Fiyatları

Genital beyazlatma fiyatları kullanılan etkin lazer teknolojisine ya da peeling yöntemine göre değişkenlik gösterir.

Ayrıca tedavinin kaç seans yapılacağı ya da hangi bölgelere uygulanacağı genital beyazlatma fiyatlarını değiştirebilir. İşlemin doktor ya da estetisyen tarafından yapılacak olması da fiyatları değiştirebilir.

Unutmamak gerekir ki uygun olmayan lazerler ile yapılan tedaviler lekelerin artmasına neden olabilir.

Vajina Kararması Evde Nasıl Geçer?

Vajina kararması olmaya başladıktan sonra erken evrede renk açıcı kremler kullanmak sorunun ilerlemesini engelleyebilir. Ancak kararma olduktan sonra evde uygulanan bir tedavi ile geçmesi beklenmez.

Vajina kararması durumu genellikle fark edildiği anda müdahale edilince kısa sürede geçen bir durumdur. Evde doğal yöntemler uygulayarak bile vajina kararmasının önün geçebilirsiniz. Fakat kararma çok fazla ve azalmıyor ise lazer ile veya enzimatik vajina beyazlatma tedavisi uygulanır.

Genital Beyazlatma Kremleri İşe Yarar Mı?

Genital beyazlatma kremleri pek çok marka tarafından satılmaktadır ancak işe yaradığı hakkında kesin kanıtlanmış bilgi yoktur. Bu tür leke tedavilerinin doktor gözetiminde yapılması daha doğrudur. Renk açıcı kremler içlerinde asitler içerebilir ve bunlar lekelerin artmasına yada kalıcı olmasına sebep olabilir.

Vajina Kararmasını Önlemenin Yolları Nelerdir?

Vajina kararmasının önüne geçmek için belli başlı rutinleri uygulamanız yeterli olacaktır. Böylelikle genital bölge sağlığınızı da korumuş olacaksınız. Vajina kararmasını önlemenin yolları;

 • Hava geçiren pamuk kumaştan yapılan çamaşırları tercih edin.
 • Güneşlenirken veya bronzlaşırken dikkatli olun. Çok fazla güneş altında kalmamaya özen gösterin.
 • Kullandığınız ilaçların hormonlarınızı etkileyip etkilemediğine dikkat edin. Bunun için düzenli kontroller ile sağlık durumunuzu izleyebilirsiniz.
 • Gebelik döneminde kararmanın önüne geçmek için doktorunuzun önerdiği krem veya losyonları kullanabilirsiniz.
 • Ağda ve jilet yaparken, uygulamalar arasında kararma fark ederseniz doktorunuza başvurun.

Kıl dönmesi gibi kıl kökü enfeksiyonlarından oluşan kararmalarda uzak durmak için bu bölgeyi temiz tutmak ve enfeksiyon oluştuğunda tedavi etmek önemlidir.

Lazerli Genital Beyazlatma Cinsel Hayata Etkisi Var Mı?

Lazerli uygulamalar sonrasında bir miktar kızarıklık ve ödem oluşması normaldir. Lazerle genital beyazlatma sonrası 1 hafta cinsel ilişkide bulunulmaması önerilir.

Bu bölgedeki cildin iyileşmesi için zaman vermek gerekir. Kararma tedavisi sonrası renk değişimi düzeldikten sonra seks sırasında kadının özgüveni arttığı ve dış görünüm endişeleri azaldığı için daha mutlu bir cinsel hayat gerçekleşir.

Lazer Genital Kararmaya Nasıl Etki Eder?

Ciltte bulunan melanosit hücreleri melanin pigmenti salgılar. Bu pigment de cildin koyulaşmasına, kararmasına neden olur. Lazer ışınları, melanosit hücrelerini parçalayarak, melanin yapımını ve salınımını önler. Böylece cilt açılır ve daha pürüzsüz bir görünüm sağlanır.

Vajinal Beyazlatma Cilde Zarar Verir Mi?

Vajinal beyazlatma doktor kontrolünde yapılan bir işlem olduğundan çevre dokulara ve cilde zarar vermez. Doktorunuz tedavinizi soruna göre düzenleyecektir.

Ancak evde yapılan tedavilerde sorunun nedenine yönelik değil sadece souca yönelik olduğundan cilde zarar verebilir, lekelerin artmasına ya da kalıcı olmasına neden olabilir.

Vajina İç Dudak Kararması Farklı Mı?

Genellikle çoğu kişi vajina kararmasını sadece dış kısımda görülen deri rengi değişikliği olarak yorumlar. Fakat kadınlarda vajinan iç kısmında da kararmalar meydana gelmektedir.

Vajina iç dudak kararmasının belli başlı nedenleri vardır. Vajina kararması iki ayrı kolda incelenmektedir. Biri dış vajina alanının kararması, diğeri ise iç dudak kısmının kararmasıdır. Her ikisinin ortaya çıkma nedenleri farklıdır.

Bu nedenler;

 • Düzenli cinsel hayat,
 • Yanlış epilasyon uygulamaları (Vajina bölgesini jiletle temizlemek gibi),
 • Doğum yapmak,
 • Vajinanın iç kısmında meydana gelen enfeksiyonlar,
 • Vajinanın PH değerinin bozulması ile ortaya çıkan kuruluk durumları,
 • Genital bölgede meydana gelen mantar hastalıkları,
 • Dar ve hava geçirmeyen kıyafet kullanımı,
 • Sürtünme durumlarıdır.

Yukarıda yer alan nedenlerden dolayı çoğu kadında vajinanın iç dudak kısmında kararmalar meydana gelmektedir. Özellikle cinsel hayatı aktif kadınlar partnerlerinin bu görüntüyü görmesinden dolayı rahatsız olabilmektedir.