Leke Tedavisi ile sivilce lekesi, güneş lekesi, hormonal lekeler ve yaşlılık lekeleri gibi cildimizde oluşan lekelerin silinmesi için yapılan medikal ve lazer uygulamalarını içerir.

Cildimizde var olan lekeleri yalnızca kozmetik kremler ve leke serumları ile tedavi etmek neredeyse imkansızdır.

Lekenin tamamen tedavi edilmesi ve cildinizin tek renk görünmesi için medikal cihazlardan ve teknolojik leke tedavisi için yardım almanızı öneririz. Leke tipine, cilt tipine ve beklentinize göre farklı leke tedavisi yöntemleri vardır.

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Ciltte belirli bir bölgede melanin üretimindeki artış lekelere neden olur. Melanin sentezi, güneşe maruz kalma, hastalıklar, hormonlar, yaş, kalıtım, yaralar, iltihaplanma ve akne nedeniyle artar.

Cilt lekelerinin çok çeşitli şekillerde ve nedenlerle ortaya çıktığı bilinmektedir. Farklı renklerde görülebilir; beyaz, siyah, kahverengi, kırmızı lekeler görülebilir.

Cilt lekeleri nedenleri arasında, hamilelikle ilişkili doğum lekeleri, yaşlılık lekeleri, sivilce izleri ve antibiyotikler, doğum kontrol hapları, antidepresanlar dahil olmak üzere bir dizi ilaç yer alır. Cilt lekeleri bazen lazer veya ışık tedavisinden sonrada ortaya çıkabilir.

Cilt lekelerinin ilk sırasında sivilce izleri yer almaktadır. Çoğunlukla ergenlik dönemleri içerisinde meydana gelen bu aknelere yapılan sıkma gibi müdahaleler sonucunda iz ve leke kalmasıyla çok sık karşılaşılır.

Hafif akne genellikle lekelere neden olmaz. Sivilceleri sıkmak ve koparmak o bölgede cildi koyulaştırır ve lekeler oluşturur.

Lekelerin en sık nedenlerinden bir diğeri, melanin üretimini büyük ölçüde uyaran güneşe maruz kalmaktır. Güneşe erken yaşlarda maruz kalmak, ilerleyen yaşlarda melazmaya benzer veya yaşlılık lekelerine benzer koyu lekelere dönüşebilir.

Güneşle beraber görülen cilt lekelerinin oluşumunda hormonların etkisi olabilir. Özellikle yüksek östrojen içeren doğum kontrol ilaçlarının güneş maruziyetinde alınması, kalıcı cilt lekelerine sebep olabilir.

Hormonal faktörlerin neden olduğu cilt lekeleri kloazma ve melazmadır. Kadınlarda görülen lekeler güneşe maruz kalınca östrojen ve progesteron hormonları melanin üretimini artırır.

Özellikle menapoz döneminde kullanılan hormon replasman tedavisinin leke oluşumunu arttırabilir. Leke tedavisinin bu dönemde hormon tedavisinin düzenlemesi ile beraber yapılmalıdır.

Korumasız güneşe direk maruz kalan özellikle yüz bölgesinde geniş alanlarda güneş lekesi denen koyulaşmalar ve renk farkları görülebilir.

Yaşlanmaya bağlı da cilt lekeleri görülebilir. Melanosit hücrelerinin sayıları yaşla birlikte azalır, ancak var olan melanositler büyür ve aktifleşir. Bu değişiklikler, 40 yaşın üzerinde yaşlanmanın etkilerini ciltte belirgin hale getirmektedir.

Sürekli sürtünme olan bölgelerde cilt kararabilir. Bacak arası ve meme altı gibi bölgelerde leke oluşabilir. Geçirilmiş yara iyileşme veya yanık alanları da farklı renkte cilt oluşumu ile lekeye neden olabilir.

Kimyasallara maruz kalmak, yanıklar, yaralar, sedef hastalığı veya atopik dermatit ve akne gibi cilt sorunları lekeleri oluşturabilir. Cilt hastalıkları anormal derecede yüksek melanin sentezine neden olarak koyu lekeler oluşturabilir.

Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde cilt lekelerinin çok çeşitli çözüm uygulamaları yer almaktadır. Cilt lekesinin oluşumuna göre öncelik etkeni ortadan kaldırmaktır. Sonrasında ciltteki lekeli bölgenin değerlendirilerek lekenin türüne ve yaygınlığına göre tedavi protokolleri uygulanabilir.

Eğer medikal tedavi ile geçebilecek lekeler ise düzenli tedavi sonrası leke takibi ve yapılmalıdır. Sonrasında kalıcı olan bölgelere lazer tedavileri uygulanabilir. Yada ilaç ve lazer ile kombinasyon tedavileri uygulanabilir.

Ağızdan alınan reçeteli ilaçlar daha pahalı olmasının yanı sıra krem tedavilerine göre daha ciddi yan etkilere sahiptir. Tedavide kullanılan traneksamik asit ve izotretinoin içeren tabletlerin egzama, melazma ve diğer leke tedavilerinde kullanılabilir.

Kremler, cilt lekelerini tedavi etmek için kullanılan popüler bir ilaç türüdür çünkü ağızdan alınanlardan daha ucuzdur. Cilt lekeleri için en sık reçete edilen krem tedavisi steroid içeren kremlerdir.

Ancak, steroidli kremlerin uzun sürekli kullanımının olumsuz sonuçlarını önlemek için dikkatli olunmalıdır.

Kremler ve klinik çalışmalar, salisilik asit, tretinoin, betametazon gibi maddelerin cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan kremlerle faydalı olduğunu göstermiştir. Ancak kremler leke tedavisinde tek başına etkili olmayabilir, diğer tedaviler ile kombine edilmesi gerekebilir.

Oktafloretol A, fukoidan ve fukoksantin gibi doğal içerikler, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı özelliklere sahiptir. Akne, egzama ve gül hastalığı gibi çeşitli cilt hastalıklarının neden olduğu cilt lekelerinde kullanılabilir.

Teknolojideki gelişmelerle birlikte lazer tedavisi, cilt lekelerinin tedavisinde uzun süredir tercih edilen yöntem haline gelmiştir. Daha yüksek hassasiyet, daha hızlı iyileşme süreleri ve daha iyi sonuçlar sağlayan lazerler leke tedavisinde daha etkilidir.

Leke Tedavisi Yöntemleri

Leke tedavisinde, genellikle evde krem tarzı uygulamalar sıkça kullanılmaktadır. Ancak leke tedavisinin daha etkin olması açısından medikal tedavilerden faydalanmak gerekir.

Farklı medikal tedavi seçenekleri farklı leke türleri ve derinlikleri için uygulanabilir. En sık kullanılan leke tedavisi yöntemleri şunlardır:

 • Kimyasal peeling,
 • Cosmelan Dermamelan,
 • Mezoterapi,
 • Dermapen,
 • Hydrafacial,
 • Baby Face Lazer (LaseMD lazer),
 • Fraksiyonel Lazer,
 • Q Switch Lazer
 • Morpheus 8 ile Altın iğne
 • OxyGeneo cilt bakımı,
 • Somon DNA

Kimyasal Peeling ile Leke Tedavileri

Kimyasal peelingler, kullanılan kimyasala ve yönteme bağlı olarak cilt katmanlarına farklı derinliklerde kontrollü hasar vererek etki gösterir. Bu kimyasallar dikkatli kullanılmalıdır.

Yanma ve cilt tahrişi gibi hafif etkilerden daha ciddi olumsuz etkilere neden olabilirler. Bu yüzden doktor tarafından kullanılmalıdırlar. En sık kullanılan kimyasal peelingler şunlardır:

Glikolik asit; Glikolik asit tedavi konsantrasyonları gerekli peeling derinliğine bağlı olarak %20 ila %70 arasında değişir ve genellikle melazma tedavisinde altın standart kimyasal peeling olarak kabul edilir. Aynı zamanda ince kırışıklıkları ve güneşten zarar görmüş cildi de iyileştirebilir.

Salisilik asit; Salisilik asit (SA), söğüt ağacı kabuğundan doğal olarak oluşan bir β-hidroksi asittir.

Tedavi konsantrasyonları çalışmaya bağlı olarak %20 ile %30 arasında değişir ve konsantrasyonlarda, çok sayıda çalışma melazmanın tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir.

Jessner Solusyonu; JS, resorsinol, SA, laktik asit ve etanolden oluşan bir karışım peelingidir. Farklı maddelerin bu karışımda sinerjik olarak çalışır.

Triklorasetik asit: Trikloroasetik asit (TCA), hem yüzeysel hem de orta derinlikte peeling olarak değişen konsantrasyonlarda kullanılabilen bir peelingtir. TCA %10-25’lik bir konsantrasyonda kullanılır.

Cosmelan – Dermamelan İle Leke Tedavisi

Cosmelan ve Dermamelan, leke tedavisinde kullanılan özel bir peelingdir. Melazma, Kloazma, güneş lekeleri, akne sivilce lekeleri ve yaşlılık tedavisinde kullanılır.

Leke olna cilt bölgesinde etkisini ilk seansda melanin pigmentini azaltarak ve sonrasında melanin üretimini baskılayarak gösterir.

İlk ve etkin seans doktor tarafından yapılır ve sonrasında tedavi evde devam edilir. Cosmelan hafif ve yüzeysel lekelerin tek seanslık tedavisinde kullanılırken, Dermamelan derin ve yoğun lekelerin tedavisinde kullanılır.

Cosmelan ve Dermamelan etkisi tedavi sonrası 1. haftada görülmeye başlar ve evde devam eden tedavi ile maksimum etki ortaya çıkar.

Leke Mezoterapisi

Leke mezoterapisi lekelere yönelik melanin varlığını azaltacak medikal içerikli ürünlerin cilt altına mikro dozlarda enjeksiyonunu içerir.

Leke tedavisinde sıkça kullanılan içerikler C vitamini, glutatyon, retinoik asit, arbutin ve vitamin kombinasyonlarıdır.

Bu vitaminlerin leke açmaya yönelik olanları farklı üreticilerde farklı kombinasyonlar ile satılmakta ve kullanılmaktadır. Leke tedavisinde süreç en az 4-6 seans gerektirir.

Eğer leke derin ve zor ise lazer tedavileri ile desteklemek gerekebilir. Uygulamanın detayları ve nasıl yapıldığı hakkında bilgi için bu sayfamızı ziyaret edin.

Dermapen Leke Tedavisi

dermapen 2Dermapen leke tedavisi amaçlı kullanımı, ciltteki renk eşitsizliğini düzenleyerek genişleyen gözenekleri daraltmayı hedefler. Dermapen, 2012 yılında ABD’de en iyi cilt gençleştirme uygulaması seçildi.

Cilt yapısındaki kolajen üretimini hızlandırarak lekelerin azalmasına ve cildin genç görünmesine yardımcı olur.

Dermapen prosedürü, cildin en yüzey tabakası olan epidermise zarar vermeden, doğrudan deri altına odaklanır. 0,02 mm’lik ultra ince mikro iğneler, cilde hızla ve dik bir şekilde girip çıkarılır.

Bu işlem, ciltte mikroskobik kanallar oluşturarak derinin kendi kendine iyileşme yeteneğini harekete geçirir. Dermapen prosedürü, kolajen ve elastin üretimini teşvik eder ve ciltteki leke görünümünün belirgin bir şekilde azalmasını sağlar.

Leke tedavisi için Dermapen uygulamasını, lekenizin durumuna bağlı olarak 4-6 seans arasında önermekteyiz. Dermapen tedavisini yıl boyunca alabilirsiniz.

Her seans arasında yaklaşık 4 hafta olmasını tavsiye ederiz. Dermapen uygulaması yaptıranlar, işlem sonrasında leke görünümünün aşamalı olarak azaldığını ve seanslar tamamlandıktan sonra cildin daha düzgün, sıkı ve genç göründüğünü belirtiyorlar.

HydraFacial Leke Tedavisi

HydraFacial, cilt gençleştirme ve leke tedavisi için seçilen kapsamlı bir cilt bakım yöntemidir. Vakum tekniği kullanarak cildi derinlemesine temizleyen HydraFacial bakım cihazı, hem yeni leke oluşumunu engeller hem de cilt tonunu açarak mevcut leke görünümünü azaltır.

HydraFacial bakımı, derin temizlik, peeling, yenilenme, nemlendirme ve antioksidan koruma adımlarını sıralı bir şekilde uygulanır. Bu dört aşamalı bakımda, vortex başlığı kullanılarak cildin en derin katmanlarına ulaşılarak kapsamlı bir temizlik sağlanır.

Cilt kontrollü bir biçimde soyulur ve ölü hücreler, gözeneklere sıkışan yağ ve kir dışarı atılır.

HydraFacial cilt bakımının bu denli kıymetli olmasının nedeni, kişinin cilt sorunlarına özel serumların kullanılmasıdır. Bu kişiye özel bakımda, leke tedavisi için cildi aydınlatmayı ve cilt tonunu açmayı amaçlayan serumları seçebilirsiniz.

HydraFacial uygulaması yaptıranlar, ilk seans sonrasında lekelerin belirgin bir şekilde açıldığını ve cildin daha canlı göründüğünü belirtiyorlar. İsterseniz HydraFacial cilt bakımını diğer leke tedavi yöntemleriyle birleştirebilirsiniz.

HydraFacial cilt bakımı hakkında daha fazla bilgi için;  https://www.drleylaarvas.com/hydrafacial-nedir

Baby Face Lazer Leke Tedavisi

Baby face uygulaması, thulium lazer kullanılarak gerçekleştirilen cilt bakımı ve cilt dokusunun yenileme işlemidir. Bu uygulamada yer alan thulium lazer ışınları sayesinde cilt dokusu üzerinde mikro-kanallar açılmakta dokunun durumuna göre ihtiyacı olan A ve C vitamini,

Tranexamicacid ve resveratrol içeren ampuller cilt dokusunun alt katlarına uygulanmaktadır.

Baby face beauty uygulaması, thulium lazerin etkisi ile yenileyici içerikli ampullerin cilt yenileyici etkilerinden maksimum verimle yararlanılmaktadır.

Bu cilt yenileme işlemi sırasında uygulama sürecinde lekeli cilt azaltılarak, planlanan seans uygulama sayısı içinde daha yüksek dozda lazer uygulaması yapılarak, lekelerin tamamen silinmesi amaçlanır.

Baby Face Beauty’nin thulium lazer destekli cilt bakım cihazı, 1927 nm dalga boyuna sahip olup, ciltte her dakika 6.000 mikro-kanal oluşturur.

Bu mikro kanallar, ciltte kontrollü bir hasar yaratıp, cilt lekelerinin kendini iyileştirmesini hedefler. Bu sistem, deri altındaki kolajen üretimini teşvik ederek, cilt tonunu kademeli olarak açar, ciltteki düzensizlikleri düzeltir ve cilt lekelerinin rengi her geçen gün daha az belirgin hale gelir.

Baby Face Beauty bakımında, nano-partikül aktif ilaçlar, antioksidanlar ve vitaminler içeren bir kokteyl serum hazırlanır. Bu vitamin kokteylleri, cildin ihtiyaç duyduğu besinleri mikro kanallar aracılığıyla doğrudan deri altına ulaştırır.

Hem içten hem de dıştan beslenen cilt dokusu, kendini yoğun bir yenilenme sürecine sokar. Baby Face Beauty’nin etkin sonuçlarını görmek için en az 4 seans önermekteyiz.

Leke Tedavisi için Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel lazer uygulaması cilt lekelerinin ortadan kaldırılması, akne izlerinin tedavi edilmesi, gençlik etkisi başta olmak üzere çok sayıda cilt sorununda başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Uygulamanın kısa süreli olması, sosyal hayatı olumsuz bir şekilde etkilememesi ve etkilerinin çok başarılı sonuçlar vermesi sayesinde cilt lekeleri uygulamaları içerisinde ön planda yapılmaktadır.

Fotona SP Dynamis fraksiyonel lazer uygulaması cilt dokusunun yenilenmesinde kullanılan lazer uygulamasıdır. Tedavi edici özelliğinin çok yüksek olması ve yan etkilerinin yok denecek kadar az olması sayesinde günümüzde çok sık yararlanılmaktadır.

Fraksiyonel lazer uygulaması cilt dokusunun alt ve üst katmanlarında etkisini göstermektedir.

Lazer ışını cilt dokusuna minik sütunlar şeklinde gönderilerek bölge üzerinde özellikle soyma etkisinden faydalanarak, yeni hücre oluşumunun tetiklenmesi sağlanır.

Lekeli yüzeyi soyarak yeni cildin yapılanmasını sağlar. Lekeli olan eski cilt giderek yerine yeni cilt dokusu oluşur. Böylece cilt tonu eşitlenir ve lekeler kaybolur. Kolaylıkla her bölgeye uygulanabilir.

Fraksiyonel lazer tedavisi, cildi sıkılaştırır, yeniler ve melazma, güneş lekesi, akne lekesi ve yaşlanma lekesi gibi görünümleri giderir.

Ayrıca, zarar görmüş ve lekeli dermis tabakasını harekete geçirir ve dermisin kolajen ve yeni hücre oluşumunu uyarır. Her fraksiyonel lazer oturumunda, leke görünümünün %20’sinin azaldığını ve yüzünüzdeki renk dengesizliğinin düzeldiğini fark edersiniz. İdeal sonuç için ortalama 3 ila 5 seans arasında yaptırılması önerilir.

Fraksiyonel lazer uygulamasından sonraki ilk gün cildinizdeki kızarıklar geçer, cilt daha pürüzsüz görünmeye başlayacaktır. Deri altında tetiklenen kolajen üretimi 2-3 ay boyunca devam edecektir.

Q Switch Lazer İle Leke Tedavisi

Q-switch lazerler melazmanın tedavisinde oldukça etkilidir. Cilt hücrelerini sağlam bırakırken melanin pigmentini seçici olarak yok ettiği düşünülmektedir. Bu nedenle, daha az cilt hasarına ve yan etkiye neden olur. Ancak tedavi aralıklı ve tekrarlayan seanslar gerektirir ve lekelerin tekrarlama olasılığı vardır.

Diğer lazerler ile kombine tedavilerde daha etkili sonuçlar verebilir.

Altın İğne Leke Tedavisi (Morpheus 8)

Altın iğne fraksiyonel radyo frekans yöntemi, cildi gençleştirmek ve leke görünümünü hafifletmek için kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Fraksiyonel radyo frekans aleti ve altın iğne uçları aracılığıyla deri altına yüksek frekanslı radyo dalgaları yollanır. Bu RF dalgaları, cilt altında kontrollü bir hasar yaratarak deri altındaki onarım sürecini tetikler.

Altın iğne seansı genellikle 35-40 dakika arası sürer. İşlem sırasında yüzünüze lokal anestezik krem uygulandığı için ağrı duymazsınız. Seans sonrası normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Altın iğne işlemi cilt yüzeyinde bir hasar veya iz bırakmaz. Sadece deri altına odaklanılır.

İşlem sonrası yüzünüzde içten gelen bir gençlik ve sıkılık hissi olacaktır. Altın iğne işlemini yara izleri, akne izleri, yanık izleri veya cilt lekeleri için kullanabilirsiniz.

OxyGeneo Cilt Bakımı ile Leke Tedavisi

OxyGeneo+ üç farklı uygulamanın yapıldığı leke tedavisini de amaçlayan bir cilt bakımıdır. OxyGeneo cilt bakımında cildin içeriden beslenmesi ve cildin elastikiyetinin artırılması amaçlanır. Bu sayede cilt bariyeri güçlendirilir ve kullanılan bileşenlerle cilt tonu aydınlatılır, daha parlak bir görünüm kazanır.

OxyGeneo + cilt bakımı, cildin oksijenlenmesini teşvik etmek için yüzde minik karbondioksit kabarcıkları gönderir. Bu işlem sonucunda, cildin temel aktif besin maddeleri emilir ve cilt yüzeyindeki lekeler ve ince çizgilerin azaldığı gözlemlenir. OxyGeneo cilt bakımının ikinci aşamasında ise NeoBright serum kullanılarak cilt aydınlanır ve bir tür leke tedavi yöntemidir.

NeoBright serum, cilde uygulandığında en üst düzeyde aydınlanma ve gençleşme sağlar. Cilt üzerindeki lekelerin görünümünü hafifletir ve cilde gereken oksijeni sağlar. Kullanıldıktan sonra, güneş, sivilce ve yaşlanma lekelerinin yoğunluğu azalır.

Somon DNA Aşısı ile Leke Tedavisi

Somon DNA’sı gençleşme ve leke tedavisinde kullanılır. Kuru, lekeli ve çizgili ciltler üzerinde etkili olup, cildin daha canlı ve genç bir görünüm kazanmasını destekler.

Somon DNA aşısı, saf hyaluronik asit ve somon balığı spermlerinden elde edilen DNA molekülleri içerir. Bu aşı, cilt altı kolajen üretimini teşvik ederek cildin gençleşmesini ve yenilenmesini sağlar. Ciltteki renk dengesizliği düzelir ve lekelerin görünümü yavaş yavaş hafifler. Somon DNA aşısının uygulanması genellikle 10-20 dakika sürer.

En iyi sonuç için 4 seanslık Somon DNA tedavisi önermekteyiz. Somon DNA aşısının ilk seansından itibaren fibroblast hücrelerde ve kolajen sentezinde bir artış gözlemlenmektedir. Somon DNA uygulaması, hyaluronik asit ile cilt hücrelerinin suya doymasını sağlar ve böylece cilt nemli kalır. Bu da ciltte gençlik etkisi yaratır.

Leke Tedavisi Fiyatları

Leke TedavisiLeke Tedavisi fiyatlarını belirlerken doktor muayenesi ile lekenin derinliği ve hangi lazer ya da enjeksiyonunun uygulanacağı planlanır. Leke tedavisi lekenin derinliğine göre uzun süreli tedavi ve farklı lazer uygulamaları gerektirebilir.

Leke tedavisi ile düzelen cilt yine de bir süre sonra leke oluşturabilir. Bu nedenle sürekli doktor kontrolünde olmak gerekebilir.

Cilt Lekesi Nasıl Önlenir?

Cilt lekesini önlemek için cilt lekesine neden olabilecek faktörleri ortadan kaldırmak veya azaltmak gerekir. Güneşten korunmak cilt lekelerinden korunmanın ilk yoludur.

Bunun için en etkili yol, günlük kullanımda 30 SPF nin üzerinde koruyuculuk içeren ve özellikle demir oksit içeren güneş koruyucuların tercih edilmesidir.

Ayrıca cilt yüzeyinde oluşan sivilce akne yada yaraların düzgün takip edilmesi dokunarak yada sıkarak cilt hasarı oluşturulmaması ve erken dönemde tedavi edilmesi lekelere karşı cildimizi korur.

Yaşlanmaya bağlı leke oluşumunun azaltılması yada geciktirilmesi için, genç yaşlardan başlayarak cildi korumak ve düzenli bakımını yapmak gerekir.

Cilt hastalıklarından yada hormonlardan kaynaklanan hastalıkların kronik bir sorun olmadan tedavisi ve takibi için doktor takibinde tedavilere uyulması önemlidir.

Leke Tedavisi Ne Zaman Yapılmalı?

Leke tedavisi güneşten kötü etkilendiği için yaz aylarında yapılması önerilmez. Leke tedavisi yapılırken her ne kadar güneş koruyucu kullanılsa da güneş ışınlarının en aktif olduğu bu dönemden kış aylarının tercih edilmesi önerilir.

Leke tedavileri genellikle Türkiye için Eylül Haziran ayları arasında yapılması önerilir. Bu dönemdede mutlaka güneş koruyucu kullanmak gerekir.

Cilt Bakım Kremleri ile Yüzde Leke Tedavisi Yapılır Mı?

Cilt bakım kremleri ile yüzde leke tedavisi etkili değildir. Cilt bakım kremleri ve serumlar cildi korumaya yönelik rol oynarlar. İçerikleri arasında niasinamid, kojik asit, meyan kökü özü ve dut özü gibi lekeler ile savaşmak için özel olarak üretilmiş maddeler bulunur.

Bu yeni ürün, kimyasallar kullanarak lekeleri azaltır, cilt tonunu açar, rengi eşitler, parlatır ve dokuyu geliştirir.

Krem ve serumlarda bulunan kojik asit, ciltteki renk değişikliğini önler. Niasinamid ise melanin oluşumunu azaltır.

Cildin istenmeyen reaksiyonlar veya yan etkileri yaşamasını önlemek için, kremlerin veya serumların aynı zamanda parabenler ve diğer zararlı koruyucu maddeler içermemesi gerekir.

Leke Tedavisi İçin En Etkili Yöntem Nedir?

Lekenin nedenine, büyüklüğüne ve derinliğine göre tedavi için etkili yöntemler değişkendir. En önemlisi tedavinin doktor kontrolünde yapılmasıdır.

Genellikle tekrarlayan medikal ve lazer tedavilerinin kombinasyonları etkin sonuçlar ortaya çıkarır. Lekeler azaldıktan yada tamamen kaybolduktan sonra cildi tekrar leke oluşmaması için korumak önemlidir.

Yüzde Leke Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Yüzde leke tedavisi tekrarlayan belirli aralıklı seanslar gerektirir. Leke olan ciltlerde lekenin büyüklüğüne ve tedavi şekline bağlı olarak, düzenli olarak 4-8 seans arasında 3-4 haftada bir yapılmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken yüzde leke tedavi seanslarının düzenli yapılması ve leke yeniden oluşmadan kaybolmasının sağlanmasıdır.

Lazer Tedavisi Leke Tedavisinde Ne Kadar Başarılı?

Lazerle leke tedavisinin başarısı yeni gelişen teknolojik cihazların gücüne bağlı olarak değişir.

Çok sayıda lazer cihazı var ve hepsi Q switch lazer olarak bilinir, fakat Q switch cihazın adı değil çalışma sisteminin adıdır.

Bu cihazların üretici firmasının teknolojik yatırımının doğru kullanılması ile lazer cihazlarının hassasiyet ve güçleri artar. Bu da lazer ile leke tedavisi yapılırken fark yaratır.

Ayrıca cihazları kullanan kişinin bu kişideki tecrübesi de önemlidir. Hangi lekeye hangi dalga boyunda ve derinlikte lazer kullanılacağı leke tedavisinin hassas noktasıdır.

Bu nedenle doğru lazer cihazları ve doğru kullanıcı doktor ile lazerle leke tedavisi en başarılı leke tedavisidir.

Lazerle Leke Tedavisi Kalıcı Mı?

Lazerle leke tedavisinin kalıcılığı sonrasında lekeye yol açan nedeni ortadan kaldırmaya ve yeni leke gelişiminden korunmaya bağlıdır. Leke tedavisi sonrası güneşten korunmak diğer önemli etkendir. Mutlaka güneş koruyucu kullanmak gerekir.

Leke Tedavisi Yöntemleri Herkes İçin Uygun Mudur?

Leke tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri yada kombinasyonları leke sorunu yaşayan kişiler için uygundur.

Ancak önce doktor kontrolü şarttır. Bazı lekeler başka bir hastalığın belirtisi olabilir, bu yüzden tedavi edildikten sonra değerlendirilmelidir.

Leke Tedavisi Sırasında Güneş Koruyucu Krem Kullanmak Neden Önemlidir?

Güneş koruyucular leke tedavisi sonrası lekelerin tekrarlamaması için önemlidir. Hangi güneş koruyucunun kullanılacağını doktorunuz size önerecektir. Özellikle tedavi sonrası bu konuda dikkatli olmak ve her gün düzenli kullanmak önemlidir.

Güneş ışınlarına maruz kalmamak ve leke tedavisini uzun süreli yapmak için hava kapalı olsa bile UV ışınlarından güneş koruyucu krem ile korunmalısınız.

Leke Tedavisi Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Leke tedavisi ilk seanstan itibaren etkisini gösterir. İlerleyen seanslarda etkisi artarak devam eder. Ancak uzun süreli ve tekrarlayan seanslar istediğinden bunlara uymak ve düzenli tedavi önemlidir ve sonucu etkiler.

Botoks ile Cilt Lekelerinden Kurtulabilir Miyim?

Botoks enjeksiyonları kırışıklık tedavisi için kullanılır, leke tedavisinde bir etkisi yoktur. Ancak lekeler kırışıklıkların arasında ise yoğun görünür ve botoks uygulaması sonrası kırışıklıklar hafiflediğinde daha az görünür olur.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş lekeleri tıpkı diğer lekeler gibi tedavi edilebilir. Medikal ve lazer tedavileri uygulanabilir. Ancak tekrar güneş gördüğünde yeniden görülebilir. Bu nedenle güneşe çıkarken mutlaka doktor tavsiyesine göre güneş koruyucu krem kullanmak gerekir.

H100 Aşısı Lekelere İyi Gelir Mi?

H 100 aşısı yoğun hyaluronik asit içeren bir enjeksiyon uygulamasıdır ancak leke tedavisi amacı ile kullanılmaz. Ancak cildi yenilediğinden leke tedavisini destekleyebilir.

KAYNAKLAR

1. Del Bino S., Duval C., Bernerd F. Clinical and biological characterization of skin pigmentation diversity and its consequences on UV impact. Int. J. Mol. Sci. 2018;19:2668. doi: 10.3390/ijms19092668.

2. Martin A.R., Lin M., Granka J.M., Myrick J.W., Liu X., Sockell A., Atkinson E.G., Werely C.J., Möller M., Sandhu M.S., et al. An unexpectedly complex architecture for skin pigmentation in Africans. Cell. 2017;171:1340–1353. doi: 10.1016/j.cell.2017.11.015.

3. Nasti T.H., Timares L. MC 1R, Eumelanin and Pheomelanin: Their role in determining the susceptibility to skin cancer. Photochem. Photobiol. 2015;91:188–200. doi: 10.1111/php.12335.

4. Solano F. Photoprotection and skin pigmentation: Melanin-related molecules and some other new agents obtained from natural sources. Molecules. 2020;25:1537. doi: 10.3390/molecules25071537.