Vaser Liposuction  liposuction ameliyatında kullanılan VASER cihazı nedeni ile vaser liposuction olarak adlandırılır.

Vaser, yağ hücrelerine yönelik ultrasound enerjisi ile liposuction uygulamasını kolaylaştırır ve sonuçlarını arttırır.

Vaser Liposuction Nedir?

Liposuction ameliyatı sırasında yağı eritmek için Vaser cihaz kullanımı yardımı ile yapılan uygulamaya Vaser Liposuction denir. 

Liposuction en fazla merak edilen ve son yıllarda estetik cerrahi de en çok talep edilen operasyonlardan birisidir. Liposuction kelimesinin anlamı ‘yağ çekme’ dir.

Klasik liposuction da yağlar kanullerin yardımı ile mekanik olarak parçalanarak çekilir. Ancak yağ parçalama işlemini kolaylaştıran cihazlar kullanılabilir. 

Vaser liposuctionda kullanılan Vaser cihazı ultrasonik enerjiyi kullanarak yağların arasındaki bağları parçalar ve diğer dokulara zarar vermez. Bu da liposuction yapılmasını kolaylaştırır ve işlem sırasında sadece yağlara yönelik uygulama yapılmasını sağlar.

Vücudumuzdaki cilt altı yağ dokusu vücudumuzun her bölgesinde eşit yoğunlukta değildir. Yağ dokusunun dağılımı hormonal ve genetik sebeplerden farklı bölgelerde yoğunlaşabilir.

Bölgesel yağlanma problemi olan hastalarda Liposuction iyi sonucu verir. 

Yağın vücuttan emilmesi işlemini yapan Vaser teknolojisi, bölgesel yağların alınmasını ve vücudun şekillendirmesine yardımcı olur. Vaser Liposuction kadın hastalarda en zor bölgelerden karın yağları, basen, bacaklar ve kalça bölgelerinde, erkek hastalarda ise göbek ve bel bölgesinde uygulanır.

Vaser liposuction bir kilo verme uygulaması değildir. Vücut hatlarını bölgesel olarak inceltip şekillendiren, forma sokan ve hatların güzelleşmesini sağlayan bir işlemdir.

Vaser Liposuction Nasıl Etki Eder?

Vaser Liposuctionın, uygulandığı bölgeye üç temel etkisi olan bir mekanizma bulunmaktadır. 

 1. Lazerin yaydığı fotomekanik etki, uygulanan bölgedeki yağ hücrelerinin zar yapısını ve hücre bütünlüğünü bozar. Eriyen yağ hücreleri sıvı haline gelir. Bu sıvı, hücrelerin arasındaki alana yayılır. Erimiş duruma geçen yağ hücreleri ince bir kanül aracılığıyla ve düşük basınç ile vakumlama yöntemiyle dışarı alınır.
 2. Vazer enerjisi, yağ dokusu içindeki kan damarları ve sinirlere zarar vermez. Böylece daha az kanam ve daha az ağrı olur.  Ayrıca vaser liposuction yapılan bölgede hematom denilen kanlı sıvı birikmesi, kanama ve morluk görülmez. Ödem dediğimiz genel şişkinlik hali normal liposuction ile karşılaştırıldığında daha az oluşur.
 3. Ultrasonik enerji ile cilt altı dokuda yeniden onarım ve bağ dokusu oluşumunu artırarak ciltte belirgin toparlanma ve gerilme oluşturulur. Sıkılaşma etkisi aylar içerisinde artarak görülür.

Vaser Liposuction Nasıl Uygulanır?

Vazer liposuction ameliyathane şartlarında ve anestezi altında yapılmalıdır. Ancak küçük bölgelerde az miktarda yapılan uygulamalarda lokal anestezi kullanılabilir. 

Liposuction öncesi doktorunuz sizi görür ve ameliyatı planlar. Gerekli bölgelerde çizim yapar. 

Anestezi sonrası planlanan bölgelerin yakınında iz kalmayacak bölgelerden 1 ile 2 mm boyutunda minik kesi uygulanır.Vaser Liposuction uygulamasında yağ dokusunun içine bir miktar sıvı verilir.

Bu sıvı ile yağ dokusunun şişmesi sağlanır. Bu kesilerden vücut içine sokulan kanüller aracılığıyla Vaser ile ultrasound enerjisi verilir. 

Uygulama yapılacak bölgeye Ses enerjisi şişmiş hale gelen yağ hücrelerini patlatarak katıdan sıvı hale dönüştürür ve yağların tamamen erimesi sağlanır.

Homojen olarak erime gösteren yağlar aspirasyon özelliğindeki özel kanüller aracılığıyla çekilerek vücut dışına çıkartılır. Burada uygulanan ultrasonik enerji hiçbir şekilde dokulara ve damarlara zarar vermez.

İstenen görünüm sağlandıktan sonra kanüller çıkarılır ve kesiler kapatılır. Hastaya uygulama alanına yönelik sıkı bir korse giydirilir. 

Uygulama süresi bölgeye göre değişir. Yüz, çene altı bölgesinde bu süre 15-20 dakika iken kollarda 30 dakika, bacaklarda 30-40 dakika arasıdır. 

Vaser liposuction sonrasında iyileşme çok hızlı biçimde gerçekleşir. Vaser üst teknolojisi sayesinde dokularda ve ciltte sıkılaşma sağlanır. Kolajen üretimi aktif hale getirilerek cildin elastikiyet derecesi de bir miktar artırılabilir.

Yağ hücrelerinin sıvılaştırılıp vücut dışına çıkarılmasıyla beraber deride genişleme görülür. Vaser Liposuction ile deri dokusu sıkılaşarak işlem yapılan bölgeye oturması sağlanır. Deri gerginleşmeye başlayarak yavaş yavaş vücut formunu alır.

Vaser Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Kadın ve erkeklerde bölgesel yağlanmalar farklı bölgelerde oluşmaktadır. Yine de büyük çoğunlukla aynı yerlerde oluşan yağ fazlalıklarının Vaser liposuction ile vücut dışına çıkartılabilir. 

Kadınların tercih ettiği bölgeler göbek, alt karın, üst karın, bel, kalça, basen, üst bacak, kol, omuz, sırt bölgesinde uygulanmaktadır. 

Erkeklerin tercih ettiği yağ aldırma bölgesinin başında göbek ve bel bölgesi gelmektedir. Kilolu erkeklerin ortak problemi olan meme büyümesi yani jinekomasti operasyonlarında da Vaser Liposuction rahatlıkla ve güvenle kullanılmaktadır.

Vaser Liposuction ile alınan bölgesel yağlar meme büyütme, meme dikleştirme, dudak dolgusunda, çene ve yüz dolgusunda, yine popo dikleştirme ve popo büyütme estetiğinde rahatlıkla kullanılmaktadır. 

Bacak eğrilik problemlerinde, yüz kırışıklıklarının azaltılmasında da güvenle kullanılan bu yağlarla istenilen vücut formu da elde edilebilir.

Vaser liposuction ile alınıp istenilen bölgeye nakledilen yağların bir bölümü zamanla eriyebilir. Yapılan bu işlemde yağlarda %40 civarında bir kayıp yaşayabilmekte ancak yağların %60’ı ömür boyu kalıcılığa sahiptir.

Vaser LiposuctionVaser Liposuction Kimlere Uygundur?

FDA tarafından onaylı bir teknolojiye sahip olan Vaser Liposuction diğer tüm yağ alım tekniklerinin önüne geçmiştir.

Vaser Liposuction uygulaması, 18 yaş üstü, sağlık problemi olmayan herkese uygulanabilir. 

Liposuction için uygun olan hastalar kilosu normal ya da normalin biraz üzerinde olan ama; vücutlarında bölgesel olarak yağlanması bulunan ve cilt elastikiyeti iyi olan kişilerdir.

Kilo alımında vücudumuz belirli bölgelere fazla yağ depolar. Bu bölgeler genel olarak vücudumuzda fazla çalışmayan ve yağ alımına müsait olan bölgelerdir.

Vaser Liposuction uygulaması diyet ve spor yapmasına rağmen bir türlü bölgesel yağlanmalarından kurtulamayan kişiler tarafından tercih edilir. 

Vaser Liposuction, vücut konturunu bozan yağ birikimlerini neredeyse iz bırakmaksızın uzaklaştırmaya yarar, vücut şeklini düzeltebilir.

Vaser Liposuction için uygun olan hastalar; vücut ağırlığı normal olan, sıkı ve elastik bir cilde sahip, ama vücutlarında bölgesel yağlanma olan hastalardır.

Liposuction uygulaması, bilindiğinin aksine, kilo vermeye yardımcı bir işlem olarak kullanılmaz. Vaser Liposuction yöntemi ile alınan yağlar aspiratör yerine enjektörde biriktirilerek, vücudun diğer bölgelerine dolgunluk vermek amacıyla kullanılabilir.

Vaser Liposuctionın Avantajları Nelerdir?

 • Minimal cerrahi bir yöntemdir,
 • Küçük alanlarda lokal anestezi altında uygulanabilir,
 • Vücutta şekil düzeltilmesiyle birlikte sıkılaşma sağlanır.
 • Daha az ödem, şişlik daha az morluk, daha az ağrı olur.
 • Daha güvenlidir, daha az kanama olur.
 • Uzun süre sıkı bandaj ve drenaj uygulanmasına gerek yoktur.
 • Erken dönemde günlük hayata dönülür.
 • Yağ seçici özelliği olan Vaser Liposuction sinir ve damarlara zarar vermez.
 • Vaser Liposuction’da kullanılan kanüllerde rende tarzı bıçaklar bulunmadığı için yağlar sinir ve damarlar tahrip edilerek alınmaz. Dolayısıyla ameliyat sonrası minimal düzeyde morarma ve şişlik görülür.
 • Vaser Liposuction’da vücuttaki yağın parçalanması için ultrasonik ses dalgaları kullanılır.
 • Vaser cihazının V modu ile deri altında ultrasonik probun dolaştırılması ile deride ısınma sağlanır, bu sayede ciltte sıkılaşma artar, cildin sarkma olasılığı azalır.
 • Vaser Liposuction sonrası ciltte herhangi bir kesi izi oluşmaz, dolayısıyla ameliyat sonrası iz kalmaz.

Vaser Liposuction Kimlere Yapılır?

Vaser Liposucton yöntemi aşağıdaki kişilerde uygulanabilir:

 • 18 yaşından büyüklere,
 • Sağlık problemleriniz bulunmuyorsa,
 • Vücut kitle endeksiniz normal aralıktaysa,
 • Bölgesel fazlalıklarınız bulunuyorsa,
 • Diyet ve spor ile dirençli yağlarınızdan kurtulamıyorsanız
 • İdeal vücut kitle indeksine sahipseniz
 • Cilt elastikiyetiniz orta ve orta üstü sıkılıktaysa
 • Lokalize yağ fazlalıkları bulunuyorsa
 • İki ya da üç alanda aspirasyon ihtiyacı varsa

Vaser Liposuction teknolojisi düşük komplikasyon riski ile güvenli ve etkili bir yağ aldırma yöntemidir.

Vaser Liposuction Öncesi Yapılması Gerekenler

Vaser Liposuction öncesinde yemek yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve kilonuzu korumanız gerekir.  Ameliyattan sonra vücut hatlarınızın değişmemesi ve fit görünmeniz bakımından önemlidir. 

Vaser liposuction öncesi sigara kullanımını bırakmalı, genel sağlık kriterleri için kan tahlili yapılmalıdır. İşlem öncesinde herhangi bir gribal enfeksiyonda ya da soğuk algınlığı alma durumunda işlemin ertelenmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Vaser Liposuction Sonrası İyileşme Süreci 

Vaser liposuction sonrası, hastalar ilk 8 saat içinde ayağa kalkar. Erken mobilizasyon yani hareketlenmek ya da yürümek oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası 3-5 gün içinde kişi normal hayatına döner.

Ameliyat Sonrası 2-4 hafta boyunca korse mutlaka giyilmelidir. Bu cildin adaptasyonu ve ödemin azalması için mutlaka gereklidir.

Yağ dışında çevre dokuya zarar vermeyen Vaser Lipo yöntemi sonrası cilt adaptasyonu daha hızlı gelişir. Lenfatik drenaj masajı, her gün en az 35 dakikalık yürüyüş, proteinden zengin- karbonhidrattan fakir beslenme hızlı iyileşmeyi sağlar. Hızlı etki görülmesi psikolojik olarak da oldukça motive edicidir.

Vaser Liposuction teknolojisi yağ dokusuna karşı seçici bir özellikte bulunmasından dolayı kas, bağ ve damarlara zarar vermez. Bu bakımdan iyileşme süreci daha hızlı olmaktadır. 

Uygulama yapıldıktan birinci haftanın sonuna doğru azalan şişlikler ve ödem yaklaşık 10 gün sonra azalır. Vücutta ödemin atılarak derinin normal yapıya ulaşması yaklaşık 1 ay civarı sürer. Vücuttaki ödemin atılabilmesi için medikal masaj uygulanabilir.

Operasyon sonrasında uygulama yapılan alana göre 4-6 hafta aralığında özel medikal korse giyilmesi operasyon sonucunun etkinliğini yükseltir. Sonrasında daha kıvrımlı ve ince hatlara sahip olabilirsiniz. 

Vaser Liposuction girişiminden sonra genelde kişiler 2 gün içinde duş alabilir. Korse banyo esnasında çıkarıldıktan sonra tekrar giyilmeye devam edilir.

Vaser Liposuction işlemi her mevsimde uygulanabilme özelliğine sahiptir. Ancak bu işlem sonrasında korse giyme zorunluluğu olmasından dolayı yaz aylarında korse kullanımı hastalara zor ve sıkıcı gelebilir. Bu bakımdan serin ya da soğuk aylarda yaptırmak daha uygun olmaktadır.

Eğer hasta uygulama sonrası dinlenme süresini serin bir yerde geçirebilecekse o zaman istediği mevsim vaser liposuction uygulamasını yaptırmasında herhangi bir sorun olmaz. 

Vaser Liposuction işleminden sonra kanüller için açılan mini kesilerin güneşten korunması gerekmektedir. Güneşten ve sıcaktan koruma sağlandığı takdirde istenilen her dönem bu işlem yapılabilmektedir.

Vaser Liposuction sonrası diyet ve spor alışkanlığına dikkat edilmezse, kilo alınması kaçınılmazdır. Bu durumda yağ oluşumu belirli bölgelerde değil, tüm bölgelerde eşit şekilde olur. Diyete dikkat edildiği sürece sağlıklı, şekilli ve fit bir görünüm sağlanır.

Vaser Liposuction Fiyatları

Vaser Liposuction fiyatları uygulama yapılacak bölgeye, doktorun tecrübesine göre değişmektedir. 

Bu chazlı bir liposuction uygulamasıdır, bu nedenle fiyatı klasik liposuctiondan farklı olabilir. Vaser lipısuction fiyatını değiştiren bir diğer etkende anestezi şeklidir. Ayrıca liposuctionın yapıldığı hastanede fiyatları değiştirebilir. 

Vaser Liposuction Sonrasında Diren Takmak Şart Mı?

Vaser Liposuction sonrasında diren kullanımına gereksinim duyulup duyulmayacağı liposuction yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre değişmektedir. 

Gıdı gibi küçük bölgelere Vaser Liposuction uygulandığında diren kullanımına gerek duyulmaz ama daha büyük bölgelere işlem yapıldığında diren kullanımına ihtiyaç duyulabilir.

Diren kullanımın nedeni, Vaser Liposcution uygulaması sırasında doku aralarında sıvı birikimini önlemek ve biriken sıvının da vücuttan hızlı atılmasını sağlayarak ödem oluşmasını önlemektir.

Popoya Vaser Liposuction Yapılır Mı?

Vaser liposuction popoya güvenle uygulanabilir. Vaser liposuction uygulaması sıarsında alınan bu yağlar istenirse vücuttaki başka bölgeye transfer edilerek vücut şekillendirme de yapılabilmektedir. 

Vücudu bir sanatçı gibi form verip ve şekil almasını sağlamak hem hastayı hem de cerrahı memnun etmektedir. Popo bölgesinde oluşacak sarkmaya karşı popo lifting işlemi için bu yağlar kullanılabilir ve popo kaldırma uygulaması yapılabilir.

Vaser Liposuction Bir Kilo Verme Yöntemi Midir?

Vaser Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Bu ameliyat, vücutta kalıplaşmış ya da yer etmiş fazla yağların dışarıya alımı ve vücudun yeniden şekillendirilme işlemi olarak nitelendirilir. 

High Def Vaser Liposuction Nedir?

High Definition Vaser Liposuction da yapılan uygulamada vücuda kaslı bir görünüm vermek liposuction yapılması ve alınan yağların kas görünümünü desteklemek için enjekte edilerek kullanılmasıdır.

High Def Vaser Liposuction hem kadınlar hem de erkekler yararlanabilir. Bu işlem en çok kol, karın ve bel bölgesine uygulanıyor. Bunların yanı sıra sırt ve bacaklarda da High Definition Vaser Liposuction kullanılabilir. Her ne kadar spor yapsanız da belli olmayan kas görünümünü bu işlem ile ortaya çıkarabilir.

Vaser Liposuction Kilo Verdirir Mi?

Vaser Liposuction zayıflama tekniği değil, bölgesel yağlardan arınma yöntemidir. Vaser liposuction işlemin deri altındaki yağ hücrelerini çıkararak bölgesel incelme sağlar. Fakat en başta belirtmekte fayda var; kişinin egzersizlerle kurtulamadığı yağlarından arınması sağlanır. 

Yağ aldırma bir kilo verdirme yöntemi değildir ancak bir miktar kilo verilir. Vaser liposakşın ile verilen kilo, alınan yağ miktarı ile bağlantılı olsa da görüntü açısından daha fazla kilo vermiş gibi görünürken tartıdaki kayıp daha az olabilir.

Liposuction ile görülen en büyük etki şekillenen bir vücuttur. Tekrar kilo alma durumunda kalan yağ hücreleri genişler ancak hiçbir zaman eski haline dönmez. Yani aynı bölgelerden tekrar vücudun diğer alanlarından farklı olarak daha az yağlanma görülür.

Ancak bu bölgelerde birkaç yağ hücresi kalsa bile bu hücreler yağ depolayabilir ve kilo alma durumunda eşit olmayan genişlemeler ile düzensiz görüntü oluşturabilir.

 Vaser Liposuction ile Ne Kadar Yağ Çekilir?

Yağ alma uygulamasında tercih edilen vaser ile alınacak yağ miktarı, kişinin yaşı ve sağlık durumuna göre belirlenir. 

Vaser Liposuction ile ortalama olarak karın bölgesinden 2-3 litre, bel bölgesinde 3 litre, kalçadan da 4 litreye kadar yağ alınabilir. Alınan yağlar bir miktar sıvıda içerir. Ancak vaser liposuctionda alınan yağ oranı diğer tekniklere göre daha fazladır. 

Vaser liposuctionda tavsiye edilen maksimum yağ alma miktarı vücudun % 10 u geçememelidir. Daha fazla alınması sağlık açısından risk oluşturabilir.

Unutmamak gerekir ki yağlar da vücudun bir parçasıdır ve canlı dokulardır. Vaser ile ihtiyaca göre 100 cc’den 8 litreye kadar yağ çekilebilir. Bu miktar kişinin ihtiyacına göre ve sağlıkla alınabilecek yağ miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Vaser Liposuction ile Kaç Beden İncelme Sağlanır?

Vaser Liposuction ile incelme sağlanabilir ama ne kadar incelme sağlanacağı kişinin vücut şeklinin durumuna göre değişir. Hastanın durumuna göre iki-üç beden incelme görülür. Özellikle belirli bölgelerden alındığı için daha çok incelmiş gibi görünüm elde edilir.

Vaser Liposuction Sonrası Yağlar Tekrar Kullanılabilir mi?

Vaser Liposuction ın en güzel yanı, alınan yağların yüksek kalıcılık oranı ile meme, popo ve yüz gibi alanlara istenen miktarlarda transfer edilebilmesidir.

Yağ enjeksiyonu dolgu maddesi gibi kullanılarak istenen alanlara hacim ve dolgunluk verir. Aynı zamanda yağ hücrelerinin içindeki kök hücreler sayesinde nakledildiği dokuyu yeniler.