El gençleştirme orta yaş üstü kişilerde sıklıkla uygulanan bir işlemdir. Yaşlanma belirtileri 30’lu yaşlardan itibaren ciltte etkisini göstermeye başlar. 

Özellikle el bölgesi en çok yıpranmanın görüldüğü bölgeler arasındadır. İnsanlar genellikle yüz bölgelerine özen gösterdikleri için el bölgesi ihmal edilir. Fakat eller çok kullanıldığı için en hızlı deformasyona uğrayan ve yaşlılığı gösteren organlardan biridir.

Ellerde yaşlılığın göstergeleri şunlardır:

* Yağ kaybına bağlı olarak kırışma, kemiklerin belirginleşmesi,

* Cildin kuruması, incelmesi,

* Ciltte renk değişikliği olması. Yaşlılık lekesi denilen kahverengi leke ve çillerin oluşumu,

* Elin hacmini kaybetmesi, şekil değişikliği, bozulmalar oluşma,

El Gençleştirme Kimlere Yapılır?

El gençleştirme işlemi ellerinden memnun olmayan, ellerinde kırışıklık ve yaşlılık belirtisi oluşan herkese yapılır. Bu işlemin yapılması için 18 yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir.

El gençleştirme işlemleri cinsiyet farkı gözetmeksizin kadın ve erkeklere uygulanabilir. Bazı kişilerin geçirdikleri kaza, hastalık gibi olumsuz durumlar sonucunda ellerinde deformasyon oluştuğu görülmektedir. El gençleştirme bu kişiler için de fayda sağlamaktadır. 

El Gençleştirme Nasıl Yapılır?

El gençleştirme işleminde her elin ihtiyacına göre farklı uygulamalar yapılmaktadır. Yağ dokusu azalmış, damarlar belirginleşmiş, kemik yapısı öne çıkmış ellerde el dolgusu denilen işlem uygulanır.

El dolgusunun 2 uygulama çeşidi vardır. İlki kişinin kendi vücudundan liposuction yöntemiyle alınan fazla yağın el bölgesine enjektörle dolgu olarak uygulanmasıdır.

Yağ transferi denilen bu işlem diğer dolgu çeşidine göre daha uzun ömürlü olmaktadır. İkinci dolgu yöntemi hyalüronik asit içeriğinin enjektör yardımıyla elin gerekli noktalarına verilmesi şeklinde yapılır.

Hyalüronik asit insan vücudunda bulunan su bazlı bir maddedir. Hiçbir zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. El dolgusu genellikle elin üst kısmına uygulanır.

Bir takım hastalık, kaza gibi nedenlerle kişilerde oluşan doku kaybı ya da yamukluk gibi görüntü bozuklukları el dolgusu sayesinde giderilebilmektedir.

Elin üzerinde lekeler mevcutsa lazer tedavisiyle çözüm sağlanabilir. Fraksiyonel lazer ve Thulium lazer uygulamaları sayesinde hem ciltteki yaşlılık lekeleri kaybolur hem de kırışıklıklar giderilmiş olur.

El gençleştirme yöntemlerinden biri de Thermage CPT işlemidir. Thermage CPT yöntemi radyofrekans kullanılarak uygulanır. Bu uygulamanın amacı vücuttaki kolajeni sıkılaştırmak ve çoğaltmaktır.

Diğer yöntemlere göre etkisi daha geç görülen bu uygulama ciltte yenilenme ve sıkılık yaratan bir işlemdir.

El gençleştirme işlemlerinde kullanılan bir başka yöntem de PRP uygulamasıdır. PRP (plazma açısından zengin trombosit) içeriği kişinin kendi plazmasının kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Kanından alınan büyüme, yenileme içerikli trombositler kişiye enjekte edilerek genç, hacimli, estetik bir el görünümü sağlanır. 

El dolgusu işlemleri tek seansta 15-20 dakika içerisinde yapılmaktadır. Lazer tedavileri kişinin ihtiyacına göre 2-5 seans aralığında tamamlanmaktadır. El gençleştirme işlemleri tek başlarına uygulanabileceği gibi ihtiyaç halinde kombineli olarak da tercih edilebilir.

el dolguEldeki Kırışıklıklar İçin Hangi Yöntemin Uygulanması Gerekir?

Ellerde görülen kırışıklıklar genellikle yaşlanmaya bağlı nedenlerle oluşsalar da bazı kişilerde genetik nedenlerle, görülen tedavi yan etkisi olarak ya da elin korunmamasından kaynaklı yıpranma etkisiyle genç yaşta da görülebilmektedir.

El kırışıklıkları için öncelikle hekim muayenesi ve tanı gerekmektedir. Doktor uygulanmasında sakınca görmezse dolgu uygulaması kırışıklıklar için en kolay yöntemdir.

Cilt altına yapılan hyalüronik asit dolgusu ya da yağ transferi ile eller eski formuna kavuşur ve kırışıklıklar giderilmiş olur. 

Eldeki kırışıklıklar için uygulanan bir diğer yöntem de PRP uygulamasıdır. Enjektörle yapılan bu uygulama da oldukça kolaydır. 

El Gençleştirme İşlemleri Kalıcı Mıdır?

El gençleştirme işlemlerinin dolgu ile yapılanları geçicidir. Dolgu içeriği olan hyalüronik asit ve yağ maddeleri vücut tarafından absorbe edilerek atılmaktadır.

Hyalüronik asit ile yapılan dolgu işlemlerinin etkisi 1 yıla varan kalıcılığa sahipken yağ transferi ile yapılan dolgu 3 yıla dek sürmektedir.

Lazer işlemleri ise, kalıcı uygulamalar olmasına rağmen yeniden ihtiyaç duyulmaması kişinin özenine bağlıdır. Güneş altında kalmak, uygun olmayan kozmetik kullanımı gibi hatalar neticesinde ellerde yeniden lekelenme oluşabilmektedir.

Bu nedenle lazer uygulaması sonrası doktor tavsiyelerini yerine getirmek oldukça önemlidir.

El Gençleştirme İşleminde Acı Duyulur Mu?

El gençleştirme uygulamalarında acı duyulmamaktadır. Dolgu işlemi öncesinde el bölgesine anestezik krem sürülerek hissizleşme sağlanır. Bu sayede kişiler lokal anestezi ile enjektör etkisini hissetmezler.

Lazer uygulamaları ise çoğunlukla hiç anestezi kullanmadan gerçekleştirilir. Lazer işlemlerinde lokal anestezi uygulaması sadece ağrı eşiği çok düşük olan kişilerde psikolojik olarak rahatlatma amaçlı kullanılmaktadır. 

El Gençleştirme Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

El gençleştirme sonrasında iyileşme süreci oldukça kolay olmaktadır. Lazerle yapılan el gençleştirme işlemleri 1-2 hafta içerisinde iyileşme sürecini tamamlamaktadır.

Dolgu ile yapılan uygulamalar 1 hafta içerisinde iyileşme sağlamaktadır. İşlemler sonrasında el bölgesinde oluşabilen şişlik, morarma, kızarıklık gibi etkiler birkaç gün içerisinde tamamen kaybolmaktadır.

Bu etkilerden rahatsızlık duyan kişiler soğuk kompres uygulayarak rahatlama sağlayabilirler. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken durumlar ve kişiye tavsiye edilen öneriler şunlardır:

 • Bol su tüketilmesi
 • Elin darbelerden korunması
 • Elin çok çalıştırılmaması
 • Kozmetik kullanılmaması
 • 24 saat sıcak banyo yapılmaması
 • Güneşte kalmamak
 • Elin nemli yapısını korumasını sağlamak için nemlendirici kullanmak
 • Kabuk oluşması durumunda kabuğun koparılmaması gerekmektedir.

el gençleştirmeEl İçine Dolgu İşlemi Yapılır Mı?

El içi (avuç içi) bölgesine dolgu yapılması pek rastlanan bir durum değildir. Genellikle dolgu el üstü bölgesine uygulanmaktadır. 

El terlemesi sorununun çözümü için avuç içine botoks tercih edilmektedir. Yine de bazı istisnai durumlar dolgu yapımını gerektirebilir.

Avuç içi bölgesinin çökmesi, doku kaybı, nem eksikliği gibi durumlarda dolgu yapımı gerekebilir. 

El Gençleştirme Uygulamalarının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

El gençleştirme ile kişinin elde ettiği pek çok avantaj mevcuttur:

 • Pürüzsüz, genç bir el görünümüne kavuşma sağlanır. 
 • Kurumuş, sarkmış, hacmini kaybetmiş, kırışık, lekeli el görüntüsü kaybolur.
 • Kişinin moral ve motivasyonu artar.
 • İş hayatında el görünümü önemli sektörlerde kişiye avantaj sağlar.
 • Ameliyat olmadan, kısa sürede yapılan bir işlemle el gençleşmesi sağlanmış olur.
 • Ele ihtiyaç duyduğu nem geri kazandırılır.

Evde El Gençleştirme Yapılır Mı?

Evde bitkilerle veya kozmetik ürünlerle yapılan el gençleştirme uygulamaları eldeki yaşlılık etkilerini gidermeye, hacim kaybını yeniden sağlamaya yönelik bir fayda sağlamaz.

Evde kullanılan krem, serum, tablet uygulamaları ancak ellerin nemli kalmasını sağlayabilir. Ayrıca pek çok krem ve kozmetik içeriğinde insan sağlığına zararlı içerikler de bulunabilmektedir.

Cildin bu içeriklere ne reaksiyon göstereceği belli değildir. Pek çok kişi bu tür ürünlerin kullanımından kaynaklı alerji, kızarıklık, tahriş, sivilce gibi nedenlerle tedaviye gelmektedir.

Bu nedenle sadece hekim tavsiyesiyle kişiye uygun olan işlem yaptırılmalı, hekim onaylı krem, kozmetik gibi ürünler kullanılmalıdır.  

El Gençleştirme Fiyatları

El gençleştirme fiyatları seçilen uygulamaya göre farklılık göstermektedir. Uygulamaların bile sabit bir fiyatları yoktur. Çünkü dolgu uygulamalarında kullanılan dolgu miktarı kişiden kişiye değişmektedir.

Lazer işlemlerinde ise, hangi tür lazer tedavisinin uygulanacağı ve kaç seans verileceği gibi kriterler fiyatı belirler.

El gençleştirme işlemleri klinik ortamında ve doktor denetiminde yapıldığı için fiyat bu etkiler ışığında da oluşmaktadır. Sağladığı memnuniyet ve elde edilen fayda düşünüldüğünde el gençleştirme işlemleri oldukça uygun fiyatlı işlemlerdir.