Botox, günümüzde özellikle yüzdeki kırışıklıklarının giderilmesi ve derin kırışık oluşumunu engelleyen toksin enjeksiyonudur.

Uygulaması kolay olduğundan ve işlem süresinin kısa olması sebebiyle dünyada en çok tercih edilen estetik girişimdir. Yaklaşık 20 yıldır tıp dünyasında farklı tedavilerde de kullanılan Botox uygulaması, geçici ama sonuçlarının tatmin ettiği görünüme sahip olmanızı sağlamaktadır.

En sık uygulama alanlarında alın kırışıklığı, kaş arası, göz çevresi, kaz ayakları ve boyun bölgesi yer almaktadır FDA onayı almış ve birçok, kişide kolayca uygulanmış ve belirginleşen kırışıklıkları ciddi ölçüde açtığı görülmüştür.

Botox Nedir?

Botoks, Botilinium bakterisinin toksinin kasları felç etme etkisinden yararlanmak için enjeksiyon yolu ile kontrollü olarak kasılmanın durdurulmasıdır. Pek çok farklı alanda kullanılmaktadır.

Estetik amaçlı mimik kaslarının kasılımını azaltmak amacı ile düşük dozlarda enjeksiyonu kırışıklıkları azaltırken, yeni kırışıklık oluşumunu engeller.

Gün içinde hepimiz mutlaka mimik kullanırız. Yüzümüzde yer alan binlerce mimik kası vardır, mimik kullanımına bağlı olarak yüzümüzde kırışıklıklar meydana gelir ve yaşımız olduğundan daha büyük görünür.

Botox enjeksiyonu, yaşın ilerlemesi ile birlikte belirginleşen mimik çizgilerini ortadan kaldırır.

Yalnızca estetik anlamda daha genç ve pürüzsüz görünen bir cilde sahip olmak isteyenlerin değil, çeşitli cilt rahatsızlıkları nedeniyle oluşan sorunlardan kurtulmak isteyenlerin de başvurduğu bir yöntemdir.

Botox Etki Mekanizması

Botox uygulandığı alanda geçici felç etkisi yaratır. Sanılanın aksine, kasın tamamına değil yapılan bölgenin 1-2 cm çevresinde etkili olur. Yüz enjeksiyonlarında, mimik kaslarının hareketlerini kısıtlar, derin kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Fakat hastanın derin kırışıklıkları varsa sadece bu kırışıklıkları hafifletebilir. Tamamen engelleyemez. Beraberinde dolgu uygulaması da kullanılır ise derin kırışıklıkların yüzeyselleşmesi sağlanabilir.

Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal protein yapısında bir toksindir ve dinamik kırışıklıklara yol açan kasları geçici süreyle felç yaparak, kırışıklıkları giderir, ince çizgiler ve çok derin olmayan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır, eğer çok daha derin kırışıklıklar var ise bunların hafiflemesini sağlar.

Botox Nasıl Yapılır?

Botilinium toksini içeren farklı markalardan alınan toz halindeki botoks farklı oranlarda sulandırılarak kullanılır. Botoks enjeksiyon ile kasların çevresine farklı dozlarda enjekte edilir.

Fazla enjeksiyonu kası tamamen felç ederken az enjeksiyonu etki oluşturmayabilir. Bu nedenle doğru dozun doğru bölgeye enjekte edilmesi yüz görünümünü değiştirmeden kırışıklıkları azaltma etkisi oluşturur.

Genellikle yüze kırışıklık önleme amaçlı üç bölgeye enjeksiyon yapılır. Kaş arası, alın ve göz çevresine yapılan botoks enjeksiyonları istenen görünümü sağlar.

Botoks yapılmadan önce yapılacak alan cilt temizlenir. Mimik kasları hareket ettirilerek hangi bölgeye ne kadar enjeksiyon yapılacağı kalem ile belirlenir. Daha sonra dozu ayarlanan botoks bu bölgelere enjekte edilir. Enjeksiyonu sonrası koruyucu krem sürülerek işlem tamamlanır.

Botulinum Toksini markalarının farkının ne olduğunu öğrenmek için  Dysport Botoks sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Botoks Nereye Uygulanır?

Botoks vücudun tüm alanlarına yapılabilen bir uygulamadır. En sık botoks yapılan alanlar şunlardır:

Estetik amaçlı yüz ve boyun bölgesi: Yüz ve boyun bölgesinde oluşan kırışıklıklar göze hemen çarptığı için en sık bu alanlara uygulanmaktadır. Yüzde alın, iki kaş arası, göz çevresi, burun, çene, ağız çevresi gibi alanlara botoks yapılarak pürüzsüz bir cilt elde edilir.

Tedavi amacıyla yapılan vücut bölgeleri: Aşırı terlemeyi önleme amaçlı koltuk altı, avuç içi; migren ağrısı için baş, ense, şakak; idrar kaçırma için genital bölge, nörolojik sorunlar için kafa bölgesine Botoks yapılmaktadır. Ayrıca yüz felci geçiren kişilere yüzün eski formunu oluşturma amaçlı yüz botoksu yapılmaktadır.

Botoxun uygulama alanı ve tekniğine bağlı olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır. Botox genellikle yüz bölgesine yapılmaktadır. Tabi ki vücudun farklı yerlerine de farklı nedenler ile uygulanabilir. Fakat botoxun en sık ve etkinin en iyi görüldüğü yer yüz kısmıdır. Kullanılan botox uygulamalarını sıralayacak olursak;

 • Kaş Arası Botoks

Kaşları sürekli çatan kişilerde kaşların arasındaki kaslar çok güçlü olduğundan derin çizgiler oluşabilir. Özellikle kaş arasında derin iki çizgi şeklinde kendini gösterir. Bu çizgiler derinleşmeden botoks enjeksiyonu ile erken dönemde derinleşmesi engellenebilir. Var olan derin kaş arası çizgilerine dolgu ile yüzeysel hale getirilebilir.

 • Alın Botoksu

Alın çizgileri yüz mimikleri ile alakalıdır ve yüzümüzde özellikle konuşurken farkında olmadan yaptığımız pek çok mimik alın çizgilerinin olmasına ve yaşlandıkça derinleşmesine neden olur.

Alın botoksu erken yıllarda minimal düzeyde uygulandığında hem mimikleri bozmaz hem de alın kırışıklıklarının görünmez olmasını sağlarken derinleşmelerinide engeller.

 • Çene Botoksu

Çene bölgesinde var olan şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılmaktadır. Çene yan kısımlarda yer alan masseter kaslarının diş sıkma ve tek taraflı çiğneme nedeni ile büyümesini küçültmek botox yöntemi ile mümkündür. Bu tek taraflı büyüme yüzün simetrisini bozabilir.  Çenenin kalp şeklinde görünmesi için sıklıkla tercih edilmektedir.

 • Koltuk Altı Botoksu – Terleme Botoksu

Genetik ve hormonal problemlerden dolayı bazı kişilerde aşırı terleme sorunu görülebilmektedir. Aşırı terleme sorunu kişide özgüven kaybına, toplum içinde rahat olmamaya neden olan bir hastalıktır. Aşırı terleme sorununu botox yöntemi ile çözmek mümkündür.

Koltuk altına yapılan botox aşırı terlemeyi engellemektedir. Botoks etkisi ter bezlerinin ter üretimini engeller. Aynı zamanda botox sayesinde aşırı terlemeye neden olan ter bezi kaslarının çalışmasını da azaltmaktadır.

İşlem ortalama olarak 15-20 dakika kadar sürmektedir. Botoks yaklaşık 4 ay boyunca terlemeyi önler. Etki süresini uzatmak için tekrarlamak gerekir.

 • Gummy Smile Botoks

Gülmek gün içerisinde sıkça yaptığımız bir eylemdir. Çoğu kişi düzgün bir ağız ve diş yapısına sahip olmadığını düşündüğü için toplum içinde rahatça gülemez. Özellikle diş etlerinde var olan sorunlar nedeniyle rahatça gülemeyen kişiler vardır.

Gülümsediğiniz zaman diş etlerinizin görünmemesini veya daha estetik görünmesini istiyorsanız Gummy Smile Botox uygulamasını yaptırabilirsiniz. Kusursuz ve çekici bir gülüşe sahip olmak için 15 dakikalık bir işlem yeterli olmaktadır.

Gummy smile botoks ile üst dudak kaslarına yapılan botoks enjeksiyonu üst dudağın daha aşağı doğru inmesini sağlar. Bu diş etlerinin daha az görünmesini sağlar. Ancak dudak burun arası mesafeyi bir miktar uzun gösterebilir.

 • Nefertiti Botoks

Boyun bölgesinin daha uzun ve çene hattının daha keskin görünmesini sağlamaktadır. Bu işlem ismini Mısır döneminden almaktadır. Mısır döneminde uzun boyun ve keskin çene hattı görüntüsüne nefertiti denilmekteydi. Çene ve boyun hattının yeniden yapılandırılması sağlanmaktadır.

Özellikle boyun derisine yapışık olan platisma kaslarının yaşlandıkça belirgin hale gelmesi ile boyunda oluşan bant görünümünü gidermede kullanılır. Bu bantlar giderilirken aynı zamanda boyundaki kırışıklıklarda azaltılmış olur.

 • Baby Botoks

Baby Botox işleminde amaç daha doğal bir görünüm elde etmektir. Bu nedenle botox dozu normalden daha düşük olacak şekilde ayarlanmaktadır. Böylelikle erken yaşlarda bu uygulamayı yaptırıp hem minik kırışıklık ve çizgilerin görünümünü azaltabilir hem de istediğiniz yüz hatlarına sahip olabilirsiniz. Sanatçı botoksu da denilen bu botoks uygulaması daha kısa sürelerde yenilenmesi gerekebilir.

 • El Ayak Botoksu

El ayak terlemesi fazla ve sürekli olan kişiler sosyal hayatta bunun sıkıntısını yaşamaktadır. El ayak botoksu bu terlemeyi azaltmak için tercih edilen bir uygulamadır. Uygulamada el içine ve ayak altlarına ince uçlu bir iğne ile yüzeysel olarak botoks enjeksiyonu yapılır.

 • Mezobotoks

Mezoterapi şeklinde yüzeysel yapılan botoks enjeksiyonudur. Yüzdeki çok ince çizgileri düzeltir. Cilde bir aydınlık verir.

 • Boyun Botoksu

Sırt kısmına doğru boyun omuz arası bölgeye botoks enjeksiyonu yapılarak boynu inceltir.

 • Brotoks

Brotoks erkeklere yapılan ve yüz ifadesini feminize etmeden yani kadınsı ifade vermeden doğru noktalara yapılan botoks enjeksiyonudur. Alın, kaş arası ve göz çevresine farklı dozlarda ve farklı noktalardan botoks enjeksiyonu yapılır.

Botox Uygulama Aşamaları

 • Tüm estetik işlemler öncesinde mutlaka fiziki muayeneler yapılmalıdır. Fiziki muayeneler sırasında hastanın sağlık geçmişi, var olan estetik görünüm problemleri belirlenir.
 • Sonrasında kan sulandırıcı ilaç kullanıp kullanmadığı veya allerji gibi önemli bilgiler öğrenilir.
 • Sonrasında ise kişinin beklentilerini de gözeterek enjeksiyon yapılacak bölge tespit edilir.
 • Yapılacak olan botox uygulaması muayenehane şartlarında doktor tarafından yapılmalıdır.
 • İşlem öncesinde kişiye uygulama esnasında oluşabilecek acıyı en aza indirmeyi sağlayan anestezik krem sürülür. Kısacası lokal anestezi yapılır.
 • Botoks uygulaması çok ince iğneler ile yapılan enjeksiyon işlemidir. Botox işlemi için belirlenen müdahale alanlarına işlemler yapılır.
 • Botoks uygulaması sonrasında buz kompresi yapılıp ağrı en aza indirgenir. Böylelikle uygulama sona erer.

Botox Sonrası İyileşme Dönemi

Botox uygulaması sonrasında ilk 30 dakika kişi kontrol altında tutulur. Sonrasında herhangi bir sorun yok ise kişi taburcu edilir. İyileşme döneminde botox yaptığınız alana göre dikkatli olmanız gereken durumlar vardır.

Yüzünüzün şeklinin istediğiniz gibi olması ve botox uygulamasının başarılı olması için iyileşme döneminde dikkat etmeniz gerekenler;

 • İlk iki saat başınızı öne eğmemelisinz, bu şekilde botoks enjekte edildiği alanı etkiler.
 • İlk gün yüzünüze su değdirmemeli, herhangi bir peeling tarzı uygulama yapmamalısınız.
 • Doktorunuzun da onayı ile buz uygulaması yapabilirsiniz.
 • İlk günler cildinize makyaj veya kimyasal içerikli ürün sürmemeye özen göstermelisiniz.
 • Botoxun tam etkisi 2 hafta içinde kendini göstermektedir.
 • İlk günler yüzünüzde veya uygulamanın yapıldığı alanda şişkinlik görülmesi normaldir.

Kimler Botox Yaptırmalı?

Hayatın her alanında görünüşüne önem veren binlerce kadın ve erkek kırışıkları gidermede botulinum toksinini bu etkisinden faydalanabilir.

 • Alın bölgesinde kırışıklık olanlar,
 • Dudak çevresi kırışıklığı yaşayanlar,
 • Göz çevresinde kırışıklığı olanlar,
 • Koltuk altı aşırı terleme sorunu olanlar,
 • Gülerken diş etleri görünenler,
 • Kaş arası bölgesinde derin kırışıklığı olanlar,
 • Geceleri uyurken dişlerini sıkanlar,
 • Tek taraflı çene büyümesi olanlar
 • Diş sıkması olanlar
 • El ayak terlemesi olanlar botoks yaptırabilir.

Botox Fiyatları Nedir?

Botox fiyatlarını etkileyen birden fazla unsur vardır. Doktor tecrübesi, hangi botox çeşidinin uygulanacağı, hangi bölgelere botox yapılacağı, botoks kullanım miktarı gibi nedenler fiyatı etkilemektedir.

Tecrübeli ve hasta memnuniyeti yüksek doktorların tedavinizi yapması botoks fiyatlarını artıra bilmektedir.

Botoksun Etkisi Ne Zaman Başlar?

BotoxBotoks yapıldıktan sonra etkisi 3. gün den başlayarak 10 gün içinde tamamen ortaya çıkar. Eğer gerekirse 2. haftada rötuş yapılması gerekebilir.

Tabi bu süre kişiden kişiye ve uygulama dozuna göre değişiklik göstermektedir. Düzenli uygulama yaptıran kişilerde etki süresi zamanla daha uzun olabilir.

Botoks Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botoxun etkisi 4 -6 ay civarında sürer. 6. aydan itibaren etkisini kaybetmeye başlar. Bu süre bazı kişilerde daha kısa, bazılarında ise daha uzun sürebilir bunun sebebi, uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre vücut tarafından metabolize edilme özelliğiyle ilgilidir.

Etkisi geçince, işlem gören bölge eski haline döner. Etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır. Uygulamanın tekrarlanması tedavinin kalıcılığının ve etkisinin ömrünü uzatır.

Botoksun Yaş Sınırı Var Mı?

Botox daha iyi görünmek isteyen yetişkinler için uygundur. Kırışıklık tedavisinde bir alt ve üst yaş sınırı belirlemek zordur. Rahatsız edici oranda kırışıklıklar varsa, 20li yaşlarda bile tedavi arayışına rastlamak mümkün.

Çok ileri yaşlarda, tek başına etkin bir sonuç sağlamak zor olsa da yüz gençleştirme ameliyatları ile birlikte tatmin edici sonuçlar alınabilir.

Botoks Yapılınca Yüz İfadesi Kaybolur Mu?

Botox aslında yüz kaslarını geçici bir şekilde felce uğratarak kasların hareketinin kısıtlanmasını sağlar ve kırışıklık oluşmasını önler. Eğer doğru alanlara doğru miktarda botox maddesi uygulanırsa yüz ifadesinde hiçbir değişim oluşmaz.

Genellikle fazla miktarda yapıldığında yüzde şaşkın bir ifade ya da donuk bir görünüm olabilir. Bu kaçınılması gereken bir sonuçtur.

Yanlış uygulamalarda bir bölgedeki kas tamamen aktivitesini kaybederse bu görünümde o bölge felç olmuş gibi görünebilir. Böyle bir durumda botoksun etkisinin geçmesini beklemekten başka yapılacak bir tedavi yoktur.

Botox yaptırdıktan sonra herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız yüz kaslarını iyi tanıyan, alanında uzman bir hekimle görüşmek doğru yaklaşım olacaktır.

Botox Yapılan Bölgede Şişlik Olur Mu?

Kalıcı hiçbir yan etkisi yoktur. Botoks bir dolgu maddesi değildir, bu nedenle uygulama yapılan bölgede herhangi bir şişme ve dolgunluk olmaz. Uygulanan bölgede yapıldığı gün enjeksiyon yerlerinde bir miktar kırmızılık kalabilir bu 1-3 gün içinde tamamen geçecektir.

Botoks Yaptırdım Geri Alınabilir Mi?

Botoks yaptırdıktan sonra beğenmez pişman olursanız. Yapılacak tek şey botoks etkisinin geçmesini beklemektir. Botoks yaptırdım pişman oldum ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Botox Yaptırınca Yüz Şişer Mi?

Botoks Botulinum toksini içeriğinden oluşmaktadır. Bu toksin kas hareketlerini kısıtlayarak cildin gergin olmasını sağlar. Bu sayede kırışıklık görünümü yok olur, cilt pürüzsüz ve canlı bir hale kavuşur. Botoks enjektörle uygulanan bir işlemdir.

Uygulama sonrasında şişlik yapmaz. Yüzde şiş görünüm dolgu uygulanınca geçici süreli olmaktadır. Botoks sonrası bazı hassas ciltlerde kızarıklık oluşabilir. Bu kızarıklıklar 1-2 gün içerisinde geçmektedir. Kişi rahatlama amaçlı yüzüne buz kompres uygulayabilir.

Botox yüzde şişkinliğe yol açan bir uygulama değildir. Çoğunlukla dolgu uygulaması ile karıştırılmaktadır. Dolgu uygulamasından sonra işlem bölgesinde geçici şişlik ve ödem oluşur.

Ancak botox sonrası böyle bir oluşum söz konusu olmaz. Yalnızca uygulama yapılan alanda hafif kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu kızarıklıklar da geçicidir.

Botoks Riskli Mi?

Botox uygulamasının hızlı ve tatmin edici sonuçlar verdiğini görüyoruz. Çok ince uçlu iğneler ile uygulama yapılmasına rağmen bazı kişilerde iğnenin girdiği yerde birkaç gün kadar iğne izi olabilir. Çok az da olsa morarma görülebilir. Fakat bu durum geçicidir. Her işlemde olduğu gibi alanında tecrübeli bir doktor seçmek oldukça önemlidir.

Botoks Sonrası Neler Yapılmalıdır?

İşlem sonrası morarma olmaması için yaklaşık 10 dakika kadar buz uygulaması yapılabilir. Uygulama sonrası 2 saat kadar başın öne veya arkaya eğilmemesi gerekir.

Ayrıca sıcak alanlardan uzak durmak botoksun etkinliğini arttıracaktır. Bu süre tamamlandıktan sonra kişi normal hayatına geri dönebilir.

Botox ile Cilt Lekelerinden Kurtulabilir Miyim?

Botoks, cilt kırışıklarını düzelten bir işlemdir. Lekeleri düzeltmede bir etkisi olmaz. Leke tedavisi için farklı lazerler tercih edilebilir.

Botox ile Dudak Kaldırma Mümkün Mü?

Botox ile dudak kaldırma uygulaması yapılabilir. Hemen dudak üstüne yapılan dudak çevresindeki orbicularis oris kaslarına yapılan botoks enjeksiyonu dudağı bir miktar yukarı kaldırabilir.

Lip Flip denen dünyada da yaygın kullanılan bir uygulamadır. Alt dudağı da dışa doğru kıvırmak için kullanılabilir. Bu etki kalıcı değildir. 4-6 ay sonra tekrarlanması gerekir.

Botoks ile Boyun İncelir Mi?

Özellikle omuz boyun arası kaslara yapılarak, kasların kuvveti azaltılır. Bu etki boynu daha uzun ve ince gösterir. Aynı zamanda boyun ağrılarına da iyi gelir.

Emzirirken Botoks Yapılır Mı?

Emzirirken botoks yapılabilir. Ancak o gün emzirmemek gerekir. Kana karışarak bebeğe etki etme riski almamak için 24 saat geçmesini beklemek gerekir.

Botoks Etkili Krem İşe Yarar Mı?

Maalesef hiçbir krem botox etkisini göstermez çünkü botoxun kas içine enjekte edilmesi gerekir. Kremler ise derinin çok üst tabakasında kaldığından kasları etkilemezler.

Aynı zamanda botox etkili kremler kişiye özel olmadığı için bazı yan etkileri olabilir. Kızarıklık, kaşıntı, kabuklanma gibi şikayetleriniz olabilir fakat bu yan etkiler geçicidir.

Botoks Sonrası Yapılmaması Gerekenler

Botoks sonrası hemen günlük yaşama dönülebilir. Ciltte hafif miktarda kızarıklık, şişlik oluşabilir. Bu etkilerin yok olarak botoks etkisinin tam olarak oluşması 1 haftada gerçekleşir.

Kişi dilerse botox yapılan alana buz kompres uygulayabilir. Botokstan istenen verimi tam olarak alabilmek için işlem sonrası yapılmaması gerekenler şunlardır:

 • Uygulama bölgesine darbe almak: Botoks yapılan alan ilk 7 gün hassas yapıda olacağından darbe almamak gerekir. Bu nedenle hızlı hareket etmekten kaçınmalı, botoks bölgesi özel olarak korunmalıdır.
 • Güneşlenmek: Güneş ışınları botoks yapılan alana olumsuz etki eder. İlk hafta güneşte kalınmamalı, yaz mevsiminde açık havada bulunurken uygulama alanının üzeri örtülerek kapatılmalıdır. Solaryuma gitmek de botoks yaptırdıktan sonra yapılmaması gereken bir durumdur.
 • Su ile temas etmek: Botoks yapıldıktan sonra ilk 6 saat uygulama alanı su ile temas etmemelidir. Botokslu alan işlem sonrasında hassas olacağı için su ile temas o alanda ekstra deformasyon yaratabilir.
 • Sıcak banyo yapmak, buharlı ortamlarda bulunmak: Botoks yapıldıktan sonra ilk 6 saatten sonra ılık/soğuk duş almakta sakınca yoktur. Botox yapılan alanda deformasyon oluşturan ve botoks etkisini azaltan durumlardan biri de sıcak su ile temastır. Botokstan sonra sıcak banyo yapılmamalı ve hamam, sauna gibi yoğun buharlı ortamlarda durulmamalıdır.
 • Yorucu faaliyetlerde bulunmak: Botokstan sonra spor yapmak, yorucu aktivitelerde bulunmak, eşya kaldırmak /taşımak yapılmaması gereken davranışlardır. Bu nedenle botoks sonrası bol bol dinlenilmelidir. İstenirse terleme oluşmayacak şekilde ve yorucu olmayacak derecede hafif yürüyüş yapılabilir.
 • Zararlı alışkanlıkları sürdürmek: Botoks sonrası sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar sürdürülmemelidir. Dengeli beslenmeli, sağlıklı gıdalar tüketilmeli, uyku düzeninin sağlanmasına dikkat edilmelidir.
 • Kuaför hizmetleri almak, makyaj yapmak: Botoks sonrasında uygulama alanına makyaj, epilasyon, peeling gibi işlemler yapılmamalıdır. Doktorun önerisi dışında krem, kozmetik kullanılmamalıdır. Botoks sonrasında uygulama alanına dövme, kalıcı makyaj gibi uygulamalar da yapılmamalıdır.
 • Masaj yapmak, ovmak, kaşımak: Botoks yapılan alana masaj yapmak, ovmak, kaşımak o bölgenin deformasyonuna neden olacağı için kesinlikle yapılmamalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanmak: Botoks sonrasında kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Ağrı kesici, vitamin gibi ilaçların kullanımı için doktordan mutlaka onay alınmalıdır.
 • Üzerine yatmak: Botoks yapılan alan dik tutulmalıdır. Botoks baş bölgesine yapıldıysa baş öne eğilmemeli, dik tutulmalıdır. Uyurken ya da yatarken uygulama alanı üzerine yatmamalı, ters yönde yatılmalıdır.

Botoks Başka İşlemlerle Birlikte Uygulanır Mı?

Botoks aynı bölgeye uygulanmamak şartıyla dolgu, mezoterapi, PRP, lazer gibi çeşitli uygulamalarla bir arada yapılabilir. Botoks yapılan alana aynı seansta başka bir işlem yapılmama nedeni Botoks etkisinin başka işlem nedeniyle oluşmamasıdır.

Botoks Herkese Uygulanır Mı?

Botoks cildinde başlangıç seviyesinde kırışıklık olan kişilere uygun bir işlemdir. İleri seviyedeki kırışıklık, çizgi, çökme oluşumları için dolgu ya da ameliyatlı yöntemler önerilir. Botoks uygulayabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

Hamile veya emzirme dönemindeki kadınlara botoks yapılması önerilmez. Kişinin alerjik reaksiyon riski bulunmamalı ve bazı nörolojik hastalıkları olmamalıdır. Botoks bu şartları sağlayan kadın, erkek herkese uygulanabilir.

Botoks Nerede Yapılır?

Botoks doğru alana, doğru dozda, doğru şekilde uygulanmazsa ciddi sağlık sorunlarına ve kötü estetik görünümlere yol açabilir. Kişinin sağlık geçmişi, alerjileri, kronik rahatsızlıkları botoks için risk oluşturabilir. Bu nedenle Botoksun mutlaka dermatolog ya da plastik cerrah denetiminde uygulanması gerekir.

Steril koşulların sağlanması, güvenilir, risksiz bir uygulama yapılması için Botoks işlemi mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı klinik, muayenehane, hastane gibi resmî kurumlarda yaptırılmalıdır.

Göz Kenarındaki Derinleşen Çizgiler için Botoks Yeterli Olur Mu?

Yüzde oluşan kırışıklıkların tedavisinde en etkili ve en yaygın biçimde kullanılan uygulamalardan biri botoxtur ancak botox kırışıklığın oluşmasını önleme yönelik uygulanan bir estetik prosedürüdür.

Elbette ki var olan kırışıklıklar üzerinde de etkili olacaktır ancak çok fazla derinleşen çizgilerin tedavisinde beklentiyi karşılamayabilir.

Botoxun çalışma mekanizması kırışıklık oluşumunun başladığı alanda yer alan kaslar üzerinde geçici felç etkisi yaratarak buradaki mimiklerin yoğun bir şekilde kullanılmasını önlemektir.

Mimikler yoğun olarak kullanılamadığı için kırışıklık oluşmaz ancak botox var olan kırışıkların tamamen geçmesini sağlayacak bir cilt yenileme uygulaması değildir. Bu nedenle derinleşen çizgileriniz için başka tedavi yöntemleri kullanılması gerekebilir.

Botoks ile Yüzde Germe Etkisi Yaratılır Mı?

Botoks tüm yüze mezo botoks şeklinde uygulanabilir. Bu etki ince kırışıklıkları açar. Ancak sarkma varsa etki etmez. Yüze sadece bir canlılık ve gençlik hissi verir.