Aşırı kilo kaybının negatif yan etkilerinden en gözle görünür olanı karın bölgesindeki derinin gevşemesi, bollaşması ve dolayısıyla sarkmasıdır.

Çoğu zaman da özellikle birkaç doğum yapmış anneler için karın sarkması sinir bozucu olabiliyor. Hassas bir dönemden geçen anneler karın germe ameliyatı ile daha fit ve daha sıkı bir karın görünümüne sahip olmak için sabırsızlanıyorlar.

Bollaşan karın derisini yeniden sıkılaştırmak, deforme olan kasları onarmak için karın germe ameliyatı yaptırabilirsiniz. Karın germe estetiği herkesin istediği hayalini kurduğu vücuda sahip olmasını amaçlıyor.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Tam karın germe ameliyatı 3 problemin düzeltilmesini hedef alır:

 • Gevşeyen cilt görünümü
 • Karın bölgesindeki ayrılan ve yırtılan kaslar
 • Sarkan deri

Karın Germe Ameliyatı ile;

 • Sarkan karın derisi kesilerek vücuttan atılır,
 • Karın derisi gerilerek daha düz bir karına sahip olmanız sağlanır,
 • Göbek deliği yeniden konumlandırılır,
 • Ayrılan Rektus abdominis kaslarının sıkılaştırılır

ise, karın germe ile fıtık ameliyatı bir arada yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nasıl Yapılır?

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nasıl Yapılır

Karın germe ameliyatı hastanede gerçekleştirilmesi gereken bir ameliyattır. Tam ve mini karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır.

Karın germe ameliyatında hangi operasyonun uygun olduğu ve size yapılacak işlemin ayrıntıları, doktorunuz ile görüşmeniz sonucunda belirlenir.

Karın germe ameliyatı sarkan alanın büyüklüğüne ve karın germe ile liposakşın birlikte yapılmasına bağlı olarak 4-6 saat sürmektedir.

Sıklıkla iç çamaşırı altında gizlenebilen ve göbeğin 8-10 cm altında kalan bir kesi hattı yapılır. Göbek deliği üzerindeki alana kadar karın derisi kaldırılır.

Karın kasları görünür hale getirildikten sonra, kasların arasındaki açıklık onarılır. Sonra karın derisi istenen görünümü elde edilene kadar gerilir. Gerilme istenen şekle ulaştığında karın derisi ve deri altı dokusunun fazlalığı kesilerek çıkarılır.

Dikişler pubis bölgesi üstü sezaryen izinin olduğu yerde birleştirilerek kapatılır. Bu arada göbek deliği yeri yeniden konumlandırılarak, göbek deliği bu alana taşınır.

Eğer gerekirse göbek deliği yeniden tasarlanır. Fazla yağlanma ve bölgesel yağ alanları var ise karın germe ile liposakşın birleştirilebilir. Liposuction ile fazla bölgesel yağlar dışarı çekilir.

Göbek bölgesinde, göbek deliği transferi için ikinci bir kesi yapılır. Göbek deliği istenen bölgede yeniden dikilerek yerleştirilir.

Gerekli bölgelere diren denilen içerde biriken sıvı ve kan birikintilerini dışarı taşıyan kanüller konur. Karın germe ameliyatından hemen sonra hastaya uygun özel korse giydirilir.

Tam karın germe ameliyatı, göbek deliğinin alt ve üst bölgelerinde gerçekleşen (karın bölgesinin tamamında) deri sarkması, gevşek cilt görünümü, karın kaslarının ayrılması gibi sorunların çözümünü sağlamaya yönelik bir işlemdir.

Özellikle doğumdan sonra pek çok kadında oluşan Diastatis Rekti yani abdominal ayrılma sorunu karın germe ameliyatı ile çözüme kavuşur. Diastatis Rekti, karındaki gergin kasların hamilelik nedeni ile karnın büyümesiyle esneyerek ayrılmasıdır.

Abdominal kaslarda görülen bu deformasyon hamilelik ilerledikçe artar. Diastatis Rekti hamilelik dışında çömelme veya spor nedenli ağır kaldırma ile de oluşabilmektedir.

Bu sorunu yaşayan kadınlarda idrar kaçırma, şişkinlik, sarkma gibi belirtiler görülmesi olağandır. Eğer karın germe ameliyatı yapılmazsa bu bölgede zamanla fıtık oluşur.

Fıtık ameliyatı ve karın germe ameliyatı kombineli olarak yapılabilmektedir. Elbette fıtık aşamasına geçmeden oluşabilecek deformasyonları daha önceden karın germe operasyonu ile gidermek en doğrusudur.

Tam karın germe operasyonu genel anestezi altında ve hastane ortamında gerçekleştirilmektedir. Ameliyat alanının büyüklüğü ve sarkma derecesine göre ameliyat 4-6 saat aralığında sürmektedir. Kişinin karın bölgesinde fazla yağı varsa liposuction ile karın germe ameliyatı kombineli olarak yapılabilir. 

Tam karın germe ameliyatı göbeğin 8-10 cmlik alt kısmından başlayarak göbek deliğinin üstündeki yere kadar olan bölgenin komple derisi kaldırılarak yapılır.

Öncelikle karın kaslarının açıklığı onarılır. Karın derisi istenen düzeyde gerildikten sonra fazlalık deri, altındaki dokuyla birlikte kesilir. Daha sonra kişinin dikişleri en az görünecek şekilde atılır.

Doğum yapan kişilerde dikiş izi sezaryen izinin üzerinden yapılır. Gerekirse göbek deliğinin yeri yeniden belirlenir.

Karın germe ameliyatı liposuction işlemiyle birlikte yapılacaksa önce liposuction yapılarak kişinin yağları çekilir. Daha sonra karın germe işlemi gerçekleştirilir. 

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatı iyileşme süreci 10- 15 günde tamamlanır. Ancak tam sonucun görülmesi ödemlerin tamamen geçmesi ile 3 ayı bulabilir. 

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde korse kullanımı zorunludur. Korse ameliyat bölgesini dış darbelere karşı korumakta ve karnın formunu oluşturmasını sağlamaktadır.

Karın germe ameliyatı sonrasında uyandığınızda unutmamalısınız ki karnınızın çevresinde baskılı bir sargı olacaktır. Bu sargı ameliyat sonrasında oluşabilecek şişme, ödem ve kanamayı azaltmak içindir. Bütün bunlarla birlikte cildin altına yerleştirilmiş dren tüpleri olacaktır.

Bu tüpler 24-48 saat içerisinde alınacaktır, ancak bazen bir kaç gün daha beklenebilir.  Bu drenler içeride olabilecek minimal kanama ve sızıntıların cilt altında kalmasını, drenaj yapmak sureti ile önleyecektir.

Hastanın hastanede kalış süresi 2 gün olmaktadır. Ameliyat sonrasındaki birkaç gün morluk, şişlik, kanama gibi etkiler görülmesi normaldir. Hasta normalde operasyon sonrası evde dinlenecek ve doktor randevularına 2 günde bir devam edecektir. 

Karın germe ameliyatlarından sonra iyileşme sürecini rahat ve hızlı geçirebilmek için pansumanların aksatılmaması, hastanın bol su içmesi, yürüyüş yapması, hareket etmesi oldukça önemlidir.

Pansumanlarda antibiyotik, yara alanı için uygun tedavi ve gerekli destekleyici ilaçlar ayrıca içeride biriken sıvıları atmak için masajlar uygulanmaktadır. 5-6 günden itibaren günlük hafif aktivitelerine dönebilir.

Ameliyat sonrasındaki 10 gün boyunca karın bölgesinde oluşan gerginlik sebebiyle eğik şekilde yürüyecek sonraki zamanlarda yavaş yavaş daha dik yürüyebileceksiniz. Kişinin dik bir hale gelmesi yavaş yavaş kendiliğinden olacaktır. 

Ayrıca yatış pozisyonuda önemlidir; yüzüstü yatılmaması, uyurken iki bacak altına yastık konulması önerilmektedir. Bu yastıklar bacaklarınızın bükülü vaziyette olmasını sağlayacak ve böylece karın bölgesindeki gerginliği azaltacaktır.

Bu öneriyle kişi daha rahat etmekte ve kesi izlerinin iyileşmesi hızlanmaktadır.   

Kişinin tamamıyla iyileşip ameliyat etkilerini gidermesi 1-1,5 ayı bulmaktadır. İyileşme süreci bitene dek cinsel ilişkiye girmemek gerekir. 1-1,5 ay süren iyileşme süresi içerisinde sürekli korse kullanması gerekir.

Mini karın germe aynı şekilde iyileşme etkileri göstermekle birlikte tam karın germe operasyonuna göre daha küçük bir ameliyat olduğu için iyileşme süreci daha hızlıdır.

15-18 günde aktif yaşamına başlayabilir. 6-8 haftada spor aktiviteleri yapabilir hale gelir. Operasyon sonrasında özel olarak tasarlanan korsenin kullanımı en az dört haftadır ancak korseyi 6 hafta giymeye devam etmeniz önerilir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyat fiyatları yapılacak karın germe ameliyat tekniğine göre değişkenlik gösterir. Karın germe ameliyat fiyatını belirleyen bir diğer unsur doktorunuzun tecrübesi ve bu konuda uzmanlaşmış olmasıdır.

Ayrıca karın germe fiyatlarını bir diğer değiştiren hastane ameliyathane fiyatlarıdır. Önce doktorunuzun belirlenmesi ve sizi muayene etmesi sonrasında yapılacak tekniğe ve hastaneye göre fiyat belirlenmesi daha doğru bir sıralama olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) ÇeşitleriKarın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Çeşitleri

Karın germe ameliyatı farklı teknikler ile yapılabilir. Hangi tekniğin seçileceği kişinin karın bölgesindeki sarkma miktarına ve yerine göre değişkenlik gösterir.

Bu nedenle muayene sırasında doktor hasta ile beraber çıkarılacak deri miktarına ve oluşacak yara izlerinin nerede konumlandırılacağına beraber karar verir. En sık uygulanan teknik tam karın germedir.

 • Tam Karın germe (Full Abdominoplasti): Bu cerrahide karın kasları düzeltilir, fazla deri ve yağ alınır, göbek deliği yeniden konumlandırılır. Cerrahi kesi sezaryen iziyle aynı bölgede ancak daha uzundur. Eğer fazla deri kalçalara kadar uzanıyor ise uzun izli karın germe yapılabilir. 
 • Mini Karın Germe (Mini Abdominoplasti): Bu yöntemde hem daha küçük bir kesik yapılır ve göbek deliğinin yeri değişmez. Göbek deliği altında kalan bölgedeki fazla deri ve yağ alınır, eğer gerekli ise kaslar düzeltilir
 • Endoskopik Karın Germe: Bu yöntemde endoskopik cihazlar kullanılarak karın kaslarına ve deri altı dokular onarılır ancak deri çıkarılmaz. Daha az invaziv bir yaklaşımdır ve iyileşme süreci genellikle daha hızlıdır. 
 • Fleur-de-Lis Karın germe (Fleur De Lis Abdominalisti): Bu yöntem, göbek deliği üstündeki derinin üst ve alt bölümlerini düzeltmek için yapılır. Karın ön duvarında dikey bir kesi ve karın alt bölgesinde 2. bir kesi olur. Bu yöntem genellikle büyük kilo kaybı sonrası sarkan cildi toparlamak için tercih edilir. 
 • Reverse Abdominoplasty: Bu yöntemde çok nadir tercih edilir. Kesi izi meme altlarından kalacak şekilde yapılır. Daha çok göğüs altındaki sarkma ve cilt fazlalığını düzeltmek için kullanılır.

Tam Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Göbek deliğinin hem üstünde hemde altında deri sarkması olan kişiler için uygun olan tam abdominoplasti deri ve deri altı yağ dokusunun çıkarılması, kasların sıkılaştırılmasını, karın derisinin yeniden gerilerek dikilmesi ve göbek deliğinin yeniden yapılandırılmasını içerir.

Büyük miktarda kilo kaybı olan veya doğum sonrası özellikle çoğul ya da büyük gebelik yaşayan kişilerde, karın derisinde gevşeme ve sarkma meydana gelir.

Normal ölçülere ve ortalama kiloya sahip olan kişilerde bile bazen karında bir miktar fazlalık, gevşeklik ve göbek sarkması oluşabilir.

Karın germe ameliyatı aşırı yağın ve fazla derinin alınmasını sağlar. Bazı kişilerde gevşemiş ve ayrışmış olan kasları onarır. Bu işlem de daha düz, gergin bir karın görünümü sağlar.

Mini Karın Germe Ameliyatı

Mini Karın Germe AmeliyatıMini karın germe ameliyatı, karnın alt kısmında oluşan yüksek orandaki yağlanma sonrasında, esnekliğini kaybetmiş ve aşağıya doğru sarkmış alt karın derisine uygulanan cerrahi bir işlemdir.

Mini Abdominoplasti ameliyatında, kasık bölgesi üstünde tam karın germe işlemine oranla daha küçük bir kesi ile yapılmaktadır.

Karın derisini germe işlemi kasık üstü ile göbek deliği arasında yapılmaktadır, göbek deliğine dokunulmamaktadır, karın gerginleştirilip dikişler alındıktan sonra göbek deliği biraz aşağı çekilmiş görünmektedir.

Mini karın germe estetiği özellikle alt karın kaslarında zayıflıkla beraber sarkmış, gevşemiş ve toparlanamayan alt karın derisine yönelik bir prosedürdür.

Karnın üst bölümünde de yağlanma bulunan hastalarda tam abdominaoplasti önerilir.

Mini karın germe ameliyatı genel anestezi altında 2-4 saat arası sürmektedir. Ameliyat genel anestezi altında hastanede yapılır.

Mini karın germede hedeflenen göbek deliği altındaki fazla derinin çıkarılması olduğundan, kesi sezeryan izinin olduğu yerden ve hemen hemen sezaryen izi kadar bir açıklıktan yapılır.

Göbek altı kaslardaki ayrılma bu bölgeden açılarak dikilir. Fazla deri dikiş bölgesi ile orantılı şekilde kesilerek çıkarılır. Ameliyatın sonucunda sadece ve sadece pubik bölge üstünde kısa bir iz olacaktır.

Karın germe ameliyatında kullanılan dikişler estetik dikiştir ve operasyon sonrasında alınmasına gerek olmaz. Bu özel iplikler vücut tarafından tamamen emilir. Ameliyat sonlandıktan sonra hastaya özel bir korse giydirilir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Karın germe ameliyatı (abdominoplasti) öncesi sürece hazırlanmak için birkaç noktaya dikkat etmek önemlidir.  

 • Doktorunuz: Abdominoplasti öncesi doktorunuz ile beklentilerinizi konuştuğunuzdan ve sizi muayene ettiğinden emin olun. Sonrasında yaşanabilecek problemleri en aza indirmek için iyi iletişim kurmak ve süreç ile beklentileri detaylandırmak önemlidir. 
 • Genel Sağlık Durumu: Muayeneniz sırasında doktorunuz ile var olan hastalıklarınız ve ilaçlarınız paylaşın. Eğer kronik bir rahatsızlığınız var ise takip eden doktorunuz ile cerrahiyi yapacak doktorunuzu iletişime geçirin.
 • Sigara ve Alkol Kullanımı: Sigara içmek yara iyileşmesini bozduğundan operasyon öncesinde azaltın ya da tamamen bırakın. Aşırı alkol tüketimi metabolizmaya zarar verdiğinden bu dönemde bırakın. 
 • Kullanılan İlaçlar: Abdominoplasti öncesinde doktorunuza kullandığınız ilaçları mutlaka bildirin. Özellikle bazı ilaçlar ve hormonlar kanı incelttiğinden bunları farklı ilaçlar ile değiştirebilme veya kesmesi için doktorunuz ile paylaşmayı unutmayın.
 • Beslenme: Sağlığınızı ve iyileşme sürecini maksimum düzeyde tutmak için iyi beslenmek önemlidir. 
 • İdeal Kilo: Abdominoplasti öncesi ideal kilonuzda olmak ve bunu bir süredir koruyor olmak önemlidir. Eğer verilecek kilolarınız var ise bunları verdikten sonra operasyona girin.
 • Ameliyat Öncesi Hazırlık: Kan testleri, görüntüleme tetkikleri gibi doktorunuzun önerdiği tetkik ve araştırmaları yaptırın.
 • Aileden Destek: Ameliyat sonrasında yanınızda birinin olması için gerekli ayarlamaları yapın. Günlük aktiviteler dönmek bir süreç alabilir. 

Gerçekçi Beklentiler: Ameliyat sonrası bir miktar ödem ve morluk normaldir. Ödemin tam inmesi ve operasyonun net sonucunun görünmesi zaman alacaktır. Bu süreçte sabırlı olmak ve doktorunuzun önerilerine uymak önemlidir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Komplikasyonları Nelerdir?

Karın germe ameliyatı fazla miktarda deri ve yağ çıkarıldığı için komplike bir ameliyattır ve bir takım komplikasyon riski içerir.

Genel ameliyat komplikasyonları: Kanama, enfeksiyon gibi her cerrahi operasyonda görülebilecek komplikasyonlar

Yara sorunları; Geç iyileşme, yara izinde düzensizlik ya da istenmeyen yara izleri, lokal ödemin kalıcı olarak deri altında düzensizlik oluşturması görülebilir.

Göbek deliği ile ilgili komplikasyonlar; Konumunun iyi ayarlanamaması ya da dikişlerin düzensiz iyileşmesi sonrasında kötü görünüm olabilir.

Karın Germe Revizyonu Nedir?

Önceden geçirilmiş karın germe ameliyatı sonrasında oluşan sonuçları düzeltmek ya da iyileştirmek için yapılan ameliyattır. İlk karın germe ameliyatı sonrası oluşmuş yetersiz iyileşme ya da komplikasyonlardan kaynaklı problemleri düzeltmeyi hedefler.

Bazen tekrardan karın germe ameliyatı yapılabilir ya da soruna yönelik tedaviler yapılır. 

Karın germe ameliyatı sonrasında en sık görülen sorunlar:

Karın germe revizyon ameliyatı, yukarıdaki sorunları çözmek ya da düzeltmek için yapılabilir.

 • Estetik Görünüm: İlk ameliyat sonrasında istenilen estetik görünüm elde beklentilerden farklı ya da yetersiz olabilir. Asimetri, cilt fazlalığı, yara izinin yeri gibi sorunlar tekrar düzeltilebilir.
 • Komplikasyonlar: İlk abdominoplasti sonrasında enfeksiyon, dikişlerde geç iyileşme, yara sorunları gibi komplikasyonlar gelişebilir. Bunlar ya yara izine yönelik yapılan düzeltmeler ile ortadan kaldırılabilir.
 • Kas Zayıflığı: Karın kaslarının yetersiz sıkılaştırılması sonrasında karın bölgesindeki sarkma devam ediyor ise yeniden kasların sıkılaştırılması gerekir. Karın germe revizyon ameliyatı, yukarıdaki sorunları çözmek ya da düzeltmek için yapılabilir. 

Karın Germe Ameliyatına Uygun Muyum?

Karın germe ameliyatına karar vermeden önce karın bölgesindeki kas ayrılması ve sarkmanın derecesini belirlemek önemlidir. Özellikle ilk muayene de otururken ve ayakta karın derisinin sarkması ve elle muayene ile karın kaslarının ayrılıp ayrılmadığı kontrol edilmelidir.

Sarkmanın göbek deliğinin üstünde ve altında olmasına, ayrıca karın kas ayrılmasının derecesine göre tam veya mini karın germe yapılması yönünde karar verilir. Eğer göbekte fıtık mevcut Karın germe ameliyatı sarkmanın derece sine göre iki farklı şekilde yapılabilir.

Eğer sigara içiyorsanız, karın germe ameliyatından sonra en iyi sonucu almak için sigarayı azaltmanın hatta bırakmanın en doğru karar olduğunu bilmeniz gerekir. Sigara vücudumuzdaki damarları daraltmak sureti ile kan akımını azalttığından yavaş ve kötü bir iyileşme gerçekleşecektir.

Aspirin gibi bazı ağrı kesiciler ve doğum kontrol ilaçları kanamayı arttırabileceğinden karın germe ameliyatından birkaç hafta önce kesilmelidir.

Fiziksel muayene karın germe ameliyatı için iyi bir aday olup olmadığınızı ortaya koyacaktır. Unutulmamalıdır ki abdominoplasti direkt bir kilo verme ya da karın yağlarından kurtulma operasyonu değildir, vücut hatlarını düzeltme ve iyileştirme ameliyatıdır.

Kimler Karın Germe Ameliyatı Düşünmelidir?

Karın bölgesinde sarma ve fazlalık bulunan kişiler karın germe ameliyatı düşünebilirler. İdeal kiloda oturuken ve öne eğildiğinde karın derisinin sarkan kişilerde yapılabilir. Ancak sarkma yoksa sadece liposuction bu bölgeyi şekillendirmeye yardımcı olabilir.

Özellikle doğum sonrası karın germe yaptırmayı düşünenler için tavsiyem yeni bir bebek daha düşünüyorsanız bu operasyonu sonraya ertelemektir. Karın germe tekrar yapılabilir ancak büyük bir cerrahi olduğundan bunu bir sefer yapmak daha doğrudur.

Karın Germe Sonrası Beklentim Ne Olmalı?

Karın germe ameliyatı sonrası beklentiler operasyonun içeriğine göre değişkenlik gösterir. Ancak ideal olarak düz ve gergin bir karın, ince bel ve iyi konumlanmış göbek deliği sonuçta ortaya çıkmalıdır.

Ancak kişinin var olan kilosu ve karın derisindeki sarkma miktarı sonuçları ve yara izini uzunluğunu değiştirecektir. Bu nedenle ameliyat öncesinde doktorunuz ile sonuçta ne beklemeniz gerektiğinizi size özel olarak doktorunuza sormanız ve sonraki süreçte neler yaşayacağınız öğrenmeniz süreci daha iyi tolere etmenizi sağlayacaktır. Karın germe yaptıranlar içeriğimiz bu konuda daha detaylı bilgi vermektedir.

Karın Germe Ameliyatında İz Kalır mı?

Tam bir abdominoplasti de bikini çizgisi denilen iç çamaşırı içinde bir iz kalmaktadır. Tam karın germe operasyonundaki kesi çizgisi sezaryen çizgisinden uzun olmaktadır.

Sezaryen izi ile aynı yerde, yönü belin iki yanına doğru olan biraz daha uzun bir dikiş izi alanı olur. Bu çizgi bikini altında kalacak şekilde planlanmaktadır.

Karın germe sonrasında dikişler iyileşene kadar izlerin oluşumunu azaltmak için çok germemek önerilir. Ayrıca silikon bantlar ile bu dikiş izi bölgesi desteklenerek izlerin hızla silikleşmesi sağlanır.

Mini karın germede ameliyat izi sezaryan izi kadardır. Hatta sezaryan yapılan izin olduğu bölgeden açılır. Germe işlemi yapıldıktan sonra iç çamaşırı içinde kalacak bir iz kalır.

Karın germe sonrası izler 1 sene sonra hala kalıcı şekilde görülüyorsa lazer tedavileri ile izler silikleştirilebilir. İz tedavisinde en etkili lazer fraksiyonel lazerdir. 4-6 seansta karın germe ameliyat izleri giderilebilir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Sonrası Hamile Kalabilir Miyim?

Karın germe ameliyatından sonra hamile kalabilirsiniz. Karın germe ameliyatı gebe kalmayı ve doğumu etkilemez. Fakat kısa zaman içerisinde çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için karın germe ameliyatını ertelemek en akılcı karar olacaktır.

Çünkü karın germe sonrası tekrar gebe kalındığında ameliyatın etkileri bozulabilir ve yeniden tekrar karın germe gerekebilir.

Kısaca Karın Germe

Amaç Karın derisini germe, fazla deriyi çıkarma, liposuction
İz Kalır Mı? İzler iç çamaşırı içinde kalır.
Operasyon Süresi 6 – 10 Saat
Anestezi Genel Anestezi
Hastane Kalış Süresi 2 gün
İyileşme Süresi 2 Hafta
Ağrılı Mı? Ameliyat sonrası ilk 3 gün ağrı kesici ile geçen ağrı
Operasyon Riskli Midir? Herhangi bir riski bulunmamaktadır.
Sonuçlar 4-6 hafta sonra görülür.

Karın Germe Estetiği Kalıcı MıdırKarın Germe Estetiği Kalıcı Mıdır?

Karın germe ameliyatı kalıcı bir operasyondur. Etkisi ömür boyu sürer. Fakat burada kişinin beslenme şekli aşırı kilo alıp verme durumuna göre değişkenlik gösterir.

Ameliyat sonrasında kişi yeniden hamile kalabilir. Hamilelik döneminde çok kilo alımıyla kişide yeniden sarkma görülme olasılığı artmaktadır.

Bu nedenle kişi doğum sonrası yeniden karın germe ameliyatı olabilir ya da karın germe ameliyatını erteleyerek doğum sonrasında tek karın germe operasyonu gerçekleştirebilir.

Karın germe estetiğinden sonra yeniden yapılandırılan karın kasları ve karın derisinin esnememesi için kişinin diyetine dikkat etmesi gerekmektedir.

Yeniden kilo alımı ve yeni bir gebelik ameliyat etkilerini bozabilir. Özellikle erkeklerde aşırı kilo alımı ve kadınlarda yeni bir gebelik karın germenin etkilerini bozarak tekrar yapılması gerekebilir.

Bol su ve sağlıklı besinlerin belirli oranda yenildiği beslenme programıyla kişi yeniden kilo almaz ise alt karın bölgesinin estetik görünümü de aynı kalacaktır.

Karın Germe Sonrası Cinsel İlişki

Karın germe büyük bir ameliyattır. Özellikle tam karın germede dikişlere iyi bakılması ve fazla gerilmemesi gerekir. Bu nedenle cinsel hayatınıza 2 hafta sonrası dönmeniz tavsiye edilir.

Bu süreç ağrı ve gerginlik devam ediyorsa uzayabilir. Herhangi bir aşamasında doktorunuzun tavsiyesine uymanız önerilir.

İkinci Kez Karın Germe Ameliyatı Olabilir Miyim?

Hastalar, fazla kilolarını verdikten sonra oluşan sarkmalardan dolayı karın germe ameliyatına ihtiyaç duyabilirler. Ancak bu ameliyattan sonra aşırı kilo almamaya dikkat edilmelidir.

Tekrar kilo alıp verme ya da doğum yapma gibi durumların olması halinde deride yeniden sarkmalar ve karın kaslarında açılmalar meydana gelebilir.

Özellikle doğumdan sonra karın kasları deformasyona uğrayıp zamanla gerginliğini kaybedebilir. Bu gibi durumların olması halinde hastalar ikinci karın germe ameliyatını yapmak isteyebilirler.

İkinci kez karın germe ameliyatı olmak mümkündür. Ancak iki ameliyat arasında belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Bu sürenin minimum 1 yıl civarında olması gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak bu süreye doktorunuz sizi gördükten sonra karar verecektir. Bu nedenle doktorunuz ile süreci görüşebilir en uygun zamana birlikte karar verebilirsiniz.

Ayrıca ikinci ameliyat ilk ameliyata göre daha dar bir kapsamda olabilir. Birinci ameliyatta vücut birçok işlem görebileceği için ikinci ameliyatta daha küçük işlemler uygulanabilir.

Diastasis Rekti veya Abdominal Ayrılma Nedir?

Yeni doğum yapan annelerin %60’ında kas ayrılması yani diastezis recti problemi görülür. Diastasis Rekti yani karındaki baklava kaslarının ortadan ayrılması durumu doğum yapan kadınlar arasında yaygındır.

Uterus büyüyen bebeğe uyum sağlamak amacıyla karın kaslarını germektedir. Tekli, ikiz ya da çoğul gebeliklerde karın içindeki basınç artar. Bu bebeğin büyük olması ile de gerçekleşir.

Kaslar olması gereken normal yapısını kaybederek aşırı derecede esneyerek orta hattan ayrılır. Hamilelik döneminin sonuna gelindiğinde kadınların karnında 9 cm ila 35 cm arasında genişleme olduğu görülür.

Karın bölgesindeki bu büyüme abdominal kasların ayrılmasına veya kas rectusunun yırtılmasına yol açar. Abdominal kaslarda görülen bu deformasyon için cerrahi müdahale ile birleştirilmesi gereklidir.

Karnın düzleşmesi için yapılan ağır kaldırma egzersizleri ya da çömelme hareketleri Diastasis Rekti problemine neden olan bir başka sebeptir. Bu durum kadınlarda idrar kaçırma, göbekte sarkma ve karında mide bölgesinden başlayan şişkinliğe sebep olur.

Diastasis Rekti problemi kadınlarda ağırlık merkezi değiştiğinden sırtta ve pelviste ağrıya yol açar, fıtık gelişmesine zemin hazırlar ve fıtık oluşumuna yol açar.

Tam karın germe ameliyatı ile karın bölgesindeki bu kaslar orta hatta getirilir, parantez açıklığına sahip deformasyon birleştirilerek tedavi edilir ve karın kasları sağlam bir şekilde dikilerek eski görünümüne kavuşması sağlanır.

İleri zamanlarda oluşması muhtemel fıtıklar ve daha büyük karın deformiteleri de bu şekilde önlenmiş olur. Karın germe ameliyatı sonrası hastanın karnı düz, gergin ve estetik bir görünüme sahip olur.

Tam Karın Germe Ameliyatı ve Liposuction Beraber Yapılır mı?

Tam karın germe ameliyatı ile Liposuction ile beraber yapılması oldukça yaygındır. Zaten karın bölgesi düzeltildiğinden, özellikle bel çevresi yağları alınır ve karın bölgesi görünümsel olarak tamamen yeniden yapılandırılmış olur.

Ayrıca istenirse bacak ve kol liposuction da karın germeye eklenebilir. Ancak liposuction yapılacak alanların büyüklüğü önemlidir.

Bu kararı doktorunuzun vermesi daha doğru olacaktır. Eğer karın germede çıkarılacak deri ve yağ tabakası fazla ise karın çevresi liposakşını işleme eklenebilir ancak kol, bacak kalça gibi ek alanların yapılması sağlığınız açısından tehlikeli olabilir.

Bir anda vücuttan fazla miktarda doku alınması dolaşım sistemini bozabilir aşırı kan kaybına yol açarak sağlığınız için problem teşkil ederek komplikasyonlara neden olabilir.

Liposuction ile vücuttan çekilen bölgesel yağları, vücut ve yüz şekillendirmek amacıyla kullanılabilir. Unutulmamalı ki yağlarımız kıymetlidir.

Karın bölgesinden çekilen fazla yağlar kişinin meme büyütme estetiğinde, yanak estetiğinde veya popo büyütme estetiğinde değerlendirilebilir. Kombine estetik ameliyatları hastanın daha etkili değişimler yaşamasına ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Hamilelik Sonrası Liposuction Uygulaması Yeter mi?

Hamilelikte alınan fazla kiloların bir kısmı doğumdan sonra verilirken, bir kısmı maalesef kalıyor. Alınan fazla kilolar emzirme süresi sonrası yapılan uygun diyet ve egzersiz programlarıyla verilebilir.

Ancak diyet ve spora rağmen verilemeyen inatçı kilolar ve bölgesel yağlanmalar doğumdan yaklaşık 1 yıl sonra yapılan liposuction ameliyatı ile tamamen yok olabilir.

Liposuction ile özellikle karın, bel, basenler gibi inatçı yağ birikimlerinin olduğu yerlerde etkili sonuç alınabilir. Böylece hastalar hamilelik öncesindeki formlarına ve kıyafetlerine kavuşabilirler.

Karın Germe Ameliyatı ve Meme Estetiği Beraber Yapılabilir mi?

Karın germe ameliyatı ile beraber meme estetiği birlikte yapılabilir. Özellikle meme küçültme veya dikleştirme en çok tercih edilen kombinasyondur.

Karın germe ameliyatı tercih edenler genellikle tüm vücutlarında bir iyileştirme isterler. Bu nedenle karın germe ile beraber liposuction ve meme estetiği ve hatta popo büyütme en çok istenen kombine ameliyatlardır.

Hastanın sağlığı izin verdiği süreçte birlikte yapılmasında bir sakınca yoktur. Ancak bazen bu kombine ameliyatların iki seferde yapılması tercih edilebilir.

Karındaki Çatlaklar Karın Germe ile Geçer mi?

Karın germe ameliyatı ile özellikle göbek altında kalan alt karın bölgesinde olan çatlaklar karın germe ile bir miktar gidebilir. Özellikle gebelik sonrası alt karın bölgesinde yoğunlaşan çatlakları azaltır.

Ancak çatlaklar üst karın bölgesinde ise bir etkisi olmaz. Çatlak tedavisi olarak fraksiyonel lazer kullanılabilir. Özellikle çatlaklar kırmızı renkte ise erken dönemde yapılan lazer tedavileri oldukça etkin olacaktır.