Karın Germe Yaptıran Hastamızın Deneyimlerini Sizlerle Paylaştık. Karın germe ameliyatına karar vermek zor bir süreçtir. Ameliyat süreci ve sonrası hakkında pek çok yorum duyar ve karar sürecini erteleriz. Bu zorlu süreçte en iyi kararı alabilmeniz için sizlerle karın germe yaptıran hastamızın bizimle paylaştığı tüm deneyimi paylaşıyoruz.

Karın Germe Ameliyatına Nasıl Karar Verdim?

Bir yıl önce, gözlerimde yaşlarla aynada kendime baktım. Eskiden kusursuz görünen vücudum 2 doğumdan sonra tamamen değişti ve acınacak bir hale dönüştü. Doğumdan önce gurur duyduğum göğüslerim ve bedenimle kendimi çok iyi hissediyordum. Zaman zaman kilo alıyordum ama bu hatlarımı daha yuvarlak ve güzel gösteriyordu.

32 yaşında ilk doğumumu yaptım, bir yıl sonra bir bebek daha dünyaya getirdim. Hem birinci hem ikinci hamileliğim sırasında emzirme dönemlerinde çok kilo aldım. Bu kiloları vermek için denemediğim diyet kalmadı. Tüm bu diyetler ile 35 kg verebildim. Deniz tatilinden nefret eder haldeydim, eskisi gibi bikini değil yaşlı mayosu gibi karnımı ve sarkan göğüslerimi saklayacak mayoları giymek zorunda kalıyordum.

Kısacası, korkunç bir depresyondaydım. Kendime aynada dahi bakmaya katlanamıyordum. Göğüslerim bir yaşlı kadına aitti sanki, karnım çatlak içindeydi ve fazla deriyi nasıl saklayacağımı bilemiyordum. Bu mutsuzluk tüm hayatıma yansımıştı, evliliğim bundan zarar görüyordu. Mutsuz bir kadın çocuklarına ve eşine karşı ne kadar iyi olabilirse o kadar iyiydim.

Bunu düzeltmek için her yolu denedim. Spora yazıldım, haftada 3 gün deli gibi spor yapıyordum. Reklamlarını gördüğüm her çeşit hapı, kremi kısaca umutla her şeyi denedim. Tüm bu işkence gibi süreç ve girişimlerden sonra, kendimi kandırmayı bıraktım ve eski halime dönmem, bundan zevk almam gerektiğine ve bunun için asıl yapılması gerekeni yapmaya karar verdim. Vücuduma yeniden âşık olmak istiyordum, bundan utanmamak istiyordum. Tüm araştırmalarım sonucunda karın germe ve meme dikleştirme ameliyatı olmam gerektiği fikrine varır varmaz bu konuyu ciddiye almaya karar verdim.

Karın Germe için Plastik Cerrah Seçme Aşaması

Hemen söylemeliyim ki, cerrahi olarak bir şey yaptırmak fikrine alışmak, güzellik için acı çekmek fikri bana hiç doğru gelmiyordu. Ama bu görüntüden kurtulmalıydım. Karar verdikten sonraki aşamada bunu nasıl yapacağım konusunda hiçbir fikrim yoktu. Çevremde kimse bu tür bir estetik olmamıştı. Tanıdığım arkadaşlarım beni bu fikrim den caydırmaya çalışmak için hep kötü sonuçlardan bahsediyordu.

Bu konuda kendi incelemelerime güvenmeye karar verdim, internette bu konuda araştırmalar yaptım, YouTube videolarını izledim. Ardından buna dayanarak bu konuda kendimi en rahat hissettiğim plastik cerrah adaylarını seçtim ve her birinden randevu aldım. Sezgilerime, gördüklerimi ve duyduklarımı analiz etme yeteneğime güvenmeye karar verdim.

Karın germe ve meme dikleştirme gibi karmaşık operasyonlar beni beklediğinden, en iyi plastik cerrahlarla görüştükten sonra seçimimi yaptım. Bu süreç yaklaşık 3 gün sürdü ve kendine güveni tam olan, ameliyatın gidişatını ve sonrasında neler yaşayacağımı olabildiğince detaylı anlatabilen, riskleri ve iyileşme sürecini anlatan bir plastik cerrahta karar kıldım. Benim için en doğru olan bana olacakları ve beklentilerimin ne kadarının doğru bir şekilde sonuçlanacağını net olarak anlatan cerrah oldu.

Dr. Leyla Arvas, İstanbul ve Türkiye’deki en iyi kadın plastik cerrahtı ve incelemelerim son derece iyiydi. Tüm you tube videolarını izledim, cv sini okudum ve ben vücudumu ona emanet etmeye karar verdim.

Doktorla Ön Görüşmem

Doktor görüşmelerimi yapmadan önce farklı yerlerden fiyat aldım, operasyon maliyetini ve bunun neleri içerdiğini dikkatle inceledim. Abdominoplasti ve meme dikleştirme ameliyatı ucuz değil, hatta oldukça maliyetli, ancak bu maliyet içinde oldukça farklı süreçlerin toplamı olduğunu gördüm.

Yapılan tetkikler, hastane ameliyathane kullanımı, hastanede kalış süreci, doktor cerrahi ücreti, korseler, ameliyat sonrası bakım ve kontroller fiyatın tümünü oluşturuyordu. Bütün bunlar maliyet olarak yüksek olsa da bu eğer istenen sonuca ulaşmamı sağlayacaksa, 1 sefere mahsus bir ödeme olacaktı. Ve benim bir bedenim var, her şeye para harcıyoruz zaten hatta şimdiye dek yaptığım diyet, spor vs bundan daha maliyetliydi. Bende kendim için buna değeceğine karar verdim.

Muayene sırasında ameliyattan bir gün önce neler yapılacağı, hastaneye gidip hangi testleri vereceğimi, meme ultrasonu yaptırmam ve anestezi doktoru ile görüşmem gerektiği söylendi. Fotoğraflarım çekildi. Bu fotoğraflar sonrasındaki değişimimin kanıtı olacaktı.

Muayenem sırasında cerrahım iki ameliyatı ayrı ayrı yapmayı önerdi. Sürecin daha kolay atlatacağımı söyledi. Ancak tüm kâbusun olabildiğince çabuk bitmesini istedim ve çocukları bir hafta boyunca bırakmam gerekiyordu, bunu bir kez daha yapamayacağımı, mümkünse aynı operasyonda ikisini de beraber yaptırmamın mümkünse tercih edeceğimi söyledim. Sonuç olarak sağlık durumum izin verdiği için doktorum iki ameliyatı birlikte yapabileceğini söyledi.

Tüm muayeneler ve test sonuçları bir hafta içinde tamamlandı. O zaman hissettiğim şey panikti, çok korktum ve operasyonun kendisinden çok, nihai sonuçtan ve ameliyat sonrası süreçten daha çok korktum. Ameliyat sonrası kötü hikayeler kâbus gibi aklımdan çıkmıyor ve yalnız kaldığım her dakika korkum artıyordu.

Karın germe ve meme dikleştirme fiyatları doktorum gibi bu konuda tecrübeli olan cerrahlar arasında benzerdi. Bu işlemlerle ilgili bilgileri incelerken inanılmaz fiyat aralığında tekliflerle karşılaştım. Hatta yarı fiyatına yapan doktorlar bile vardı. Ama doktorumun tecrübesine ve hastanenin bu konuda yeterliliğine güveniyordum.

Bu büyük bir ameliyattı ve olabilecek komplikasyonlar vardı ve mutlaka bir yoğun bakım servisinin varlığı benim için çok önemliydi. Ayrıca operasyon sonrası süreçler, kontroller masajlar, korsemde bu fiyatın içindeydi.

Karın Germe ve Meme Dikleştirme Ameliyatı Günü

Karın germe ve meme dikleştirme operasyon günüm artık belliydi ve bir çarşamba günüydü. Hastaneye operasyon günün sabahı aç ve susuz olarak gitmek gerektiği söylendi.

İlk başta çok endişelendim ve son anda her şeyi iptal etmeyi düşündüm, ancak kendime bakınca bana bir şeyleri değiştirme zamanının geldiğini tekrar hatırlattı. Hastanede bana gereken eşyaları hazırladım ve kız kardeşimle beraber sabah erkenden hastaneye gittim.

Hastane çok temizdi, sağlık personeli özenli ve kibardı ve odam çok temizdi. Odanın sıcaklığı çok iyiydi, buzdolabım, TV um vardı, tıpkı otel odası gibi konforluydu.

Doktorum ameliyat öncesi beni görmeye geldi. Vücudumu tekrar kontrol etti ve beni özel kalemler ile çizerek ameliyatımı planladı. Bu son plandı. Son olarak bana bir isteğim olup olmadığını ve neler yaşayacağımı tekrar anlattı.

Ameliyatım saat 11’de idi ve kolumdan serum takılmış, üstüme hastane giysisi giymiş olarak bekliyordum. Daha sonra bir hemşire beni yatağımla beraber ameliyathaneye götürmek üzere odamdan aldı. O sırada bana hafif bir rahatlatıcı bir tedavi vermişlerdi. Kendimi gevşemiş, tüm gerginliğim gitmiş hissetim.

Asansörle ameliyathaneye alındım. Ameliyathanede beni karşıladılar ve ameliyatımın olacağı salona aldılar. Kimseyi tanımıyordum, kendimi tam yalnız hissetmeye başladığımda, doktorum Dr. Leyla Hanım, yanıma geldi. Elimi tuttu ve her şey çok güzel ve kolay geçecek dedi. Bu beni o kadar rahatlattı ki anlatamam. Sonrasında anestezi etkisi başladı ve sonrasını hatırlamıyorum.

Ameliyatım yaklaşık 9 saat sürdü ama ben bu saati hiç hatırlamıyorum. Uyandığımda odamdaydım. Kendimi ilk girdiğim odamdaki yatağımda buldum. Hiç bir acı, ağrı hissetmiyordum. Sadece tüm vücudum tutulmuş gibiydi. Dizlerimin altında bir yastık vardı. Sırtımda yastıklar ile desteklenmişti. Kolumda serum ve ağrı pompası hemen elimin altındaydı. Hemşire ağrı hissederseniz basabileceğimi ve bu ağrınızı azaltacak dedi.

Bu yüzden yatarken herhangi bir ağrım olmuyordu. Sadece sağa yada sola doğru dönmeye çalıştığımda karnımda bir gerginlik hissi oluyordu. Buda daha dikkatli olmama gerektiğini bana hatırlatıyordu. Ayağa henüz kalkamayacağım için sonda takmışlardı.

Ameliyat sonrası ilk gece zaten anestezinin sonraki etkisi ile rahat geçmişti. Yaklaşık 6-7 saat sonraydı sanırım, bir şeyler yemeye başladım. Zaten açlık hissetmiyordum. Ama yürümeden önce yemek yemem gerektiğini söylediler.

Sonrasında hemşirelerin yardımı ile ayağa kalktım ve ilk yürüyüşümü beraber yaptık. Bir süre dik yürümemem ve öne doğru hafifçe eğik yürümem gerektiğini söylediler. Dikişlerim henüz çok yeniydi ve açılmasını istemiyorlardı.

Odama girdiğim ve hatta uyandığım andan itibaren tek düşüncem sonucun nasıl olduğu idi. Ama üzerimde vücudumu tam saran sıkı bir korse vardı, bu nedenle her şey net olarak görünmüyordu.

Zaten dren denilen fazla kan ve vücut sıvılarını toplayan bir çeşit pompa borulardan korsenin dışına sarkıyordu. Sadece ilk pansuman sırasında kendime bakma fırsatı buldum ve vücudum daha daralmış görünüyordu.

Doktorum duruşumdan, yara izlerinden ve hafif ödemden tam belli olmayacağını söyledi ve son sonuç için biraz daha beklemeliymişim. Yinede memelerimin yeni hale her şeye değerdi. Meme dikleştirme yaptırmaya karar vermek hayatımın en iyi kararı olmuştu.

2 gün sonra beni taburcu ettiler. Doktorum drenlerin nasıl boşaltılacağını ve neler yapmam gerektiğini bana detaylıca anlattı. Yaklaşık 15 gün dik yürümemem gerektiğini, dizlerimin altında 2 yastıkla V şeklinde uyumamı ve ilaçlarımı düzenli kullanmam gerektiğini söyledi. 2 gün sonrasına kontrol için bir görüşme ayarladı. Bu iki gün evde geçirdim.

Çocuklarım beni görünce korkmasınlar diye onları anneme bırakmıştım. Bu yüzden evde rahat bir dinlenme fırsatım oldu. Evde direnlerim dolduğunda boşaltıyor ve çıkan sıvı miktarını ve rengini bir kâğıda yazıyordum. Fazla ağrım yoktu, olduğunda ağrı kesiciler hemen geçiriyordu.

Korsemi çıkarmamam gerekiyordu. Ama itiraf etmeliyim beni biraz sıkıyordu ama katlanabilirdim. Bu sonucumun daha iyi olmasını sağlayacak ve ödemi engelleyecekti. Bu süreç geçecekti ve buna değerdi.

Hastaneden çıktıktan sonra 2. gün doktoruma gittiğimde korsemi çıkardıklarında rahatlamıştım. Her şey çok güzel görünüyordu. Evet bu acılara değmişti ve bu süreç bitecekti, memelerimden sarkan pompaları çekeceklerdi. Ağrılı olduğunu duymuştum ancak hafif bir sızıdan başka bir şey hissetmedim.

Burada akıntı bir miktar daha devam edecekti bunun için gazlı bez koydular ve korse sütyenimi giydirmeden yaralarımı kontrol ettiler. Her şey yolundaydı ama ameliyat izleri bantların altında idi o nedenle çok net görünmüyordu.

Karnımdaki pompalar bir süre daha kalacaktı. Yine korsemi sıkıca giydirdiler. Hafif morluklarım vardı ama bunlar çok normaldi. Banyo yapmak istiyordum ama bunun için birkaç gün daha beklemeliydim. 2 gün sonra tekrar kontrole gelecektim.

Ameliyat sonrası neredeyse bir hafta geçmişti ve bu 2. kontrolde tüm pompalar çıkmıştı. Artık daha iyi hissediyordum ama hala eğik yürüyordum. Bu eğik yürüme 12. güne kadar sürecekti. Dikkat etmeliydim ve ettimde. 7. günümde duş aldım, rahatladım. Bantlarımı açtılar ve yara izlerimi ilk defa gördüm ve bantları değiştirdiler. Sonrasında 1 hafta sonrası kontrol için tekrar randevulaştık.

10. günde artık daha dik yürüyebiliyordum ama hala karın bölgemde bir gerginlik vardı. Göbek deliğim ve dren yerlerim için bir krem vermişlerdi onu kullanıyordum. Dikişler eriyen dikişler olduğu için almaya gerek yoktu. 1 hafta aralar ile kontrole gidiyordum. 3. haftada bantları tamamen çıkardılar artık sadece kremlerimi kullanıp bir hafta sonrasında silikon bantlarım ile yara izlerinin görünümünü azaltma tedavisine başladım.

Korsemi 4 hafta gece gündüz sıkı bir şekilde kullandım ve bir iki hafta daha günde 12 saat daha giymeye devam ettim. Korseyi çıkarmaya başladığımda bir hafifleme hissetmiştim. Vücudum muhteşem bir biçim almıştı.

Yine de hala yara izlerim ve hafif bir hissizliğim vardı. Bu izler çamaşırımın içinde kalıyordu yine de kalıcı mı olacaklar geçecekler mi bilmiyordu. Karnımdaki çatlak izleri %70 oranında kaybolmuştu, bu inanılmazdı. Memelerim çok güzel olmuştu ama meme başı etrafındaki izleri görüyordum. Her geçen gün izler daha az görünüyordu. Kullandığım silikon bantlar oldukça etkiliydi.

3. ayımda ödemlerimin çoğu geçmişti, morluklar tamamen kaybolmuştu. Düzenli olarak yara izlerime silikon bant kullanmaya devam ediyordu. Daha iyi hissediyordum. 3. ayımda ve 6. ayımda doktorum beni görsün diye kontrole gittim. Fotoğraflarım her gittiğimde çekiliyordu ve süreçteki değişimim bana gösteriliyordu. Eski günlük hayatıma tamamen dönmüştüm.

Bir Yıl Sonra ki Estetik Sonuçlarım

Meme dikleştirme ve karın germe sonrası 12 ay geçti ve aynada kendime her baktığımda bu kadar pahalı bir operasyona karar verdiğim ve doğru doktoru yani Dr Leyla Arvas’ı seçtiğim için hiç pişman olmadım.

Siz de meme dikleştirme veya karın germe yaptırmayı düşünüyorsanız fiyatların sizi korkutmasına izin vermeyin. Her şeye para harcıyoruz ve kendimiz bundan daha fazlasını hak ediyoruz. Artık kendime istediğim sütyeni alıyor, dar kıyafetler ve bikinileri istediğim modelde seçebiliyorum.

Eski halimi ve o psikolojimi tamamen unuttum, kendime güvenim tam ve sanki etrafıma ışık saçıyorum. Eşimle ve çocuklar ile ilişkim hiç daha iyi olmamıştı. Bu hayatımın en zor kararıydı ama doğruydu.