Meme dikleştirme ameliyatı, memelerin ölçüsüne bağlı olmaksızın sarkan meme görünümünün, büyüklüğünü değiştirmeden meme dokusunun toparlanmasını ve memelerin dik görünmesini hedefleyen estetik cerrahi işlemdir. 

Her kadın dik ve dolgun memelere sahip olmayı arzular. Kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik ve emzirme süreci memelerin sarkmasına neden olabilir. 

Zaman içerisinde bu farklı sebepler nedeniyle meme bölgesinde bulunan bağlarda elastikiyet kaybı meydana gelir. Bunun sonucu olarak da kişiyi hem görünüş açısından hem de psikolojik olarak rahatsız eden sarkma ve deformasyonlar ortaya çıkar.

Bu nedenle bu kişiler kalıcı bir çözüm arayışına girerler.

Meme estetikleri günümüzde kadınların en sık tercih ettiği operasyonların başında gelmektedir. Meme büyütme, küçültme, meme asimetrisi düzeltme, meme dikleştirme gibi operasyonlar sonrasında daha kadınsı ve çekici bir görünüm ortaya çıkmaktadır. 

Şekil olarak dik ve iyi bir meme görünümüne sahip olmak kadınların kendine olan özgüvenlerini yerine getirmektedir. Ayrıca kadınlar istedikleri gibi giyinip kendini daha güzel hissetmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir? 

Meme dikleştirme ameliyatları, memedeki sarkmayı ortadan kaldırmak amacıyla yapılan ve meme dokusuna şekil verilerek üzerindeki cildin daha gergin, memeyi daha yukarıda tutması hedeflenerek sonuçlandırılan estetik operasyondur.

Eğer meme boyutu büyük ise ilk olarak fazla doku alınır sonrasında ise dikleştirme işlemi yapılır. Eğer memeler hem küçük hem de sarkık ise meme büyütme işlemi ile yeniden şekil verme işlemi yapılmaktadır.

Küçük meme boyutlarında dikleştirme için silikon protez yerleştirilebilir veya yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kimler İçin UygundurMeme Dikleştirme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur? 

Genetik ve çevresel faktörlerden dolayı meme sarkması yaşayan her kadın meme dikleştirme için uygundur. Meme küçüklüğü, meme büyüklüğü nedeniyle sarkma, meme asimetrisi gibi problemler yaşayan kadınlar meme dikleştirme işlemini yaptırabilir. 

 • Hamilelik ve emzirme süreçlerinin tamamlanmasının ardından verilmesi planlanan fazla kilolar verildiyse, 
 • Göğüste meydana gelen hacim ve elastikiyet kaybı ile sarkmalar kişiyi rahatsız ediyorsa, 
 • Meme uçları ve meme başları aşağıya dönük duruyorlarsa 
 • Sütyen ile desteklenmediğinde meme başları meme katlantı bölgesinin altına düşüyorsa 
 • Anatomik olarak yaş aldıkça bir meme diğerine göre daha sarkık duruyorsa 

genel sağlık durumları da uygun olduğu sürece bu kişilere rahatlıkla meme dikleştirme operasyonu uygulanabilmektedir.

Meme Sarkması Nedenleri Nelerdir? 

Memenin gelişim çağı itibari ile aldığı şekil ve pozisyon zaman içerisinde oluşan yerçekimi deformasyonları, hamilelikler ve/veya emzirme sonrasında kadın göğsündeki değişiklikler meme dokusunda sarkmaya yol açar. 

Kilo alıp vermek ve genetik faktörler de memelerin sarkmasına neden olabilir. Ayrıca deri elastikiyeti kaybolmuşsa göğsün hem şekli değişir hem de meme dokusunda sarkma ve dikliğini kaybetme gibi sonuçlar gelişir.

En yaygın olanlarını sıralayacak olursak; 

 • İlerleyen yaş,
 • Genetik nedenler,
 • Yanlış çamaşır kullanımı,
 • Hamilelik ve emzirme dönemi sonrası oluşan sarkmalar,
 • Aşırı kilo alıp verme sonrası meme sarkması görülür.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde doktorunuz ile ilk muayeneniz yapılır. Fiziki muayene sırasında hastanın memesinde olan sorunlar belirlenir. Sonrasında ise kişinin sağlık geçmişi dinlenir. 

Herhangi bir kronik rahatsızlık var mı, sigara alkol kullanımı, sürekli ilaç kullanımı gibi bilgiler öğrenilir. 

Kişinin estetik operasyon için uygun olup olmadığını öğrenmek için ultrason çekilir ve eğer gerekliyse mammografi yapılır. Ameliyat öncesi gerekli kan testleri yapılır. Herhangi bir sorun ve risk yok ise kişiye ameliyat için gün verilir. 

Ameliyat gününe kadar kan sulandırıcı ilaçlar, sigara ve alkol kullanılmaması gerekmektedir.  

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme memelerdeki sarkma derecesine ve hastanın istekleri doğrultusunda farklı veya kombine teknikler ile genel anestezi altında tam teşekküllü bir hastanede yapılması gerekir.

Estetik operasyon gününde sırası ile; 

 • İlk olarak genel anestezi yapılır. Anestezi etkisini gösterdikten sonra uzman cerrah ve ekibi işleme başlar. 
 • Eğer kişinin göğüsleri yeterli büyüklükte ise ilk olarak fazla deri alınır. Fazla doku alınırken atılan kesi meme altı ve göğüs ucu çevresini içine alacak şekilde yapılır. Burada amaç meme başının daha dik bir konuma taşınması ve memeye yeniden şekil verirken izlerin çamaşır içinde kalacak şekilde ayarlanmasıdır.
 • Eğer hastanın memesinde hafif dereceli bir sarkma varsa meme altına protez konularak sonuç alınabilir. Yoğun sarkması olan hastalarda; tıpkı meme küçültme ameliyatında olduğu gibi derideki fazlalık alınarak daha dik ve estetik bir görünüm sağlanır. 
 • Meme Protezi istenen büyüklüğe göre ve modele göre değişkenlik gösterebilir. Protez kullanılan meme dikleştirme operasyonlarında, protezin vücuda yerleştirilebilmesi için meme başından veya meme altından küçük bir kesi açılır. 
 • Bazı hastaların göğüslerinde fazla sarkma meydana gelmiş olabilir böyle durumlarda sarkma fazla ve meme bezi miktarı yeterli değil ise bu tip hastalara protez desteği ile aynı zamanda fazla derise çıkarılarak meme başı yukarı taşınarak yapılır. 
 • Bu durumda meme dikleştirme operasyonu sonrasında olabilecek olan iz, kesi yerinin büyüklüğü ile toparlanacak olan sarkıklık ve deri gevşekliğine göre değişkenlik göstermektedirler.
 • Son olarak dikleştirme sonrası dikişler ile kapatılır ve ameliyat sona erer. 
 • Bandajla kapatıldıktan sonra korseli sütyen giydirilir. 
 • Ortalama olarak 2-4 saat kadar sürmektedir. 
 • Ameliyat sonrasında hasta 24 saat kontrol altında tutulur. Herhangi bir risk veya sorun yok ise taburcu edilir. 

Meme Dikleştirme Yöntemleri Nelerdir? 

Meme durumuna göre farklı teknikler kullanılmaktadır. 

 1. Meme dokusu yeterli büyüklükte ancak sarkık ise meme başı lolipop tekniği ile yukarı taşınır meme bezi kendi içinde dikilerek toparlanır ve şekil verilir. Fazla deri çıkarılır ve geri kalan deri birleştirilerek kapatılır. Lolipop tekniği meme başının areoladan çepeçevre ve alta doğru ters t şeklinde bir kesi izi bırakarak yapılır.
 2. Kişinin meme boyutu küçük ve sadece minimal sarkma var ise yağ enjeksiyonu yapılarak yağın fazla olduğu bir bölgeden liposuction ile alınan yağlar boşalmış meme bölgelerine enjekte edilerek yeniden şekil verilir. 
 3. Meme boyutu küçük ve yeterli fazla yağı olmayan kişilerde sarma derecesi de az ise tek başına silikon protez yerleştirilerek hem büyütme hem de dikleştirme işlemi yapılır. 
 4. Fazla büyüklükten dolayı memelerde sarkma var ise meme küçültme işlemi yapıldıktan sonra dikleştirme işlemi yapılmaktadır.

Meme Dikleştirme Sonrası İyileşme NasıldırMeme Dikleştirme Sonrası İyileşme Nasıldır? 

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Operasyon 2-5 saat arasında sürebilir.

Hasta 1 gün hastanede kalır. Sonra ayaktan kontrollere gelmek üzere taburcu edilir. 

Ameliyat sonrası ufak tefek sızılar dışında problemsiz seyreder. Eğer diren uygulaması kullanıldı ise 24-48 saatte direnler çekilebilir. 

Dikişler 7-12 gün arasında alınır. Ameliyat sonrasında yaklaşık 2 ila 3 hafta kadar hastalar gerginlik ve hafif ödem hissedebilirler. Bazı hastalar da morarmalar görülebilir, fakat bu durum geçicidir. Her ameliyatta olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatı da bazı risk ve komplikasyonlar taşımaktadır.

Ameliyattan sonraki ilk 3 gün duş almanız önerilmez. Meme Dikleştirme Ameliyatı 

Sonrasında şişme ve morarma ortalama olarak 5-10 gün içerisinde kendiliğinden geçecektir. 

İyileşme döneminde mutlaka doktorunuzun önerdiği korseli sütyen kullanmalısınız. Sütyen kullanımı meme şeklinin korunması ve iyice oturması için önemlidir. 

İyileşme süreci boyunca yüz üstü uyumamalısınız. Herhangi bir darbeye karşı göğüs bölgesini korumalı, ağır spor ve egzersizlerden uzak durmalısınız. 

İlk zamanlar meme ucunda ve çevresinde his kaybı yaşanabilir. Bu durum geçicidir. Ameliyat sonrası ağrıları azaltmak için doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanmalısınız. 

Meme Dikleştirme Sonrası Bakım

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iz kalmaması için ameliyat sonrasında hastanın yapması gerekenler ile uyması gereken kurallar vardır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hastanın yara bakımında gösterdiği özen ve doktorun tavsiyelerine birebir uyuyor olması oldukça önemlidir. Kişi bunlara ne kadar fazla özen gösterirse o kadar hızlı bir iyileşme olup iz kalma riski de o kadar azalmaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iz kalmaması için kişinin yapabilecekleri:

 • Ameliyat sonrasında kesi yerlerinin temiz tutulması,
 • Eğer doktor gerekli gördüyse kullanılmasını söylediği özel sütyenlerin yine doktorun belirttiği süre boyunca aksatılmadan takılması,
 • Doktorun meme dikleştirme ameliyatı sonrası yara iyileşmesini hızlandırmak amacıyla önereceği merhem ve kremlerin düzenli kullanılması,
 • Yara iyileşmesini geciktirmesi nedeniyle iyileşme süresi boyunca sigara ve alkolden uzak durulması,
 • Ameliyat sonrasında bir süre ödemi arttırıp iyileşme sürecini geciktireceği için sauna ve hamam gibi sıcak ortamlardan uzak durulması,
 • Doktorun belirteceği süre boyunca ağır kaldırmaktan ve ağır sporsal faaliyetlerden uzak durulup göğüs kaslarının ve dokusunun zorlanmasına karşı dikkat edilmesi,
 • Meme dikleştirme operasyonlarında açılan kesi yerlerinin daha belirgin hale getireceğinden dolayı direkt güneş ışınına maruz bırakılmaması ve yüksek faktörlü güneş koruyucu kremlerin güneşe maruz kalındığı zamanlarda düzenli olarak kullanılması,
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında kesi ve dikiş yerlerinin kaşınmaması, ovulmaması veya tırnaklanarak zarar görmesine karşı dikkat edilmesi meme dikleştirme ameliyatı sonrasında yara iyileşme sürecini hızlandırırken, dikiş izlerinin de kişinin rahatsız olmayacağı minimum seviyede kalmalarını sağlamaktadır.

Meme Dikleştirme Fiyatları 

Meme dikleştirme ameliyatında fiyatı etkileyen birden fazla unsur vardır. Bunlar ameliyatın yöntemi, hastane donanımı ve doktor tecrübesi bu konuda fiyat farkı oluşturur.

Kullanılan teknik, meme dikleştirmede protez kullanılıp kullanılmayacağı fiyatları değiştirebilir. Estetik ve sağlık konularında internet sitelerinde fiyat vermek doğru değildir. 

En doğru fiyat bilgisi için estetik işlemi yaptıracağınız kliniğe gidip doktora muayene olmak gerekir. Muayene sonrasında yapılacak işlemler belirlenir. Bu işlemlere göre size en doğru fiyat bilgisi çıkarılır. Dikleştirmede protez kullanımı fiyatı değiştirecektir.

Meme dikleştirme ameliyatları, uzman kişiler tarafından yapıldığında sonuçlarıyla kişiyi oldukça mutlu eden ameliyatlardandır. Memeye şekil verip kişiyi rahatsız eden sarkıklıklar giderilirken aynı zamanda memenin büyütülmesini veya küçültülmesini de mümkün kılarlar. 

Meme Dikleştirme İzi Ne Zaman Geçer?

Her ne kadar meme dikleştirme operasyonu sonrasında minimumda kalacak olan izlerin kişiyi rahatsız etmeyecek boyutlarda olduğu söylense bile, bu operasyonu olmayı düşünen kişiler ameliyat sonrasındaki beklentilerinden emin olabilmek adına iz konusunda ekstra hassas davranılır.

Meme dikleştirme ameliyatında kullanılan cerrahi tekniğe bağlı olarak sadece meme başında, meme başında ve altında düz bir çizgi şeklinde veya meme başı ve ters T şeklinde bir iz olabilir.

Bazı hastalar için meme dikleştirme operasyonu tek başına yeterli olmayabilir. Memeye istenilen şekil ve boyutun kazandırılması için göğüs dikleştirme ameliyatı sırasında protez kullanılması gerekebilir. 

Meme dikleştirme operasyonları sonrasında izlerin geçme süreci ise şu şekildedir:

 • Meme dikleştirme operasyonundan yaklaşık bir hafta sonra, ameliyat esnasında dikiş yerlerinin üzerinin kapatıldığı ve yara kapanmasında etkili bantlar durmaktadır. Devamında doktorun uygun gördüğü zamanda bu bantlar çıkarılır.
 • Meme dikleştirme operasyonundan yaklaşık bir ay sonra, kesilerin yapıldığı yerlerdeki yaralar tamamen kapanırken dikiş izleri kırmızı ve belirgin bir haldedir.
 • Meme dikleştirme operasyonundan yaklaşık 3 ay sonra, dikiş izlerinin rengi solup belirginliğini kaybetmeye başlar.
 • Meme dikleştirme operasyonundan yaklaşık 6 ay sonra, doktorun verdiği ve izlerde etkili olan merhem veya kremleri düzenli kullanıp, iyileşmeyi geciktiren sigara ve alkolden bu sürede uzak durmuş olan kişilerde dikiş izleri belirginliğini iyice kaybetmeye başlamıştır.
 • Meme dikleştirme operasyonundan ise Meme dikleştirme izinin yaklaşık bir sene sonra izlerde solma ve devamında da cilt rengine iyice yaklaşarak belirginliğini önemli ölçüde kayberek, dikiş izleri tamamen beyazlaşıp cildin rengine iyice yaklaşmış hale gelir.
 • Meme dikleştirme ameliyatlarının sonrasında çok koyu veya çok açık tenli kişilerde dikiş izlerinin biraz daha belirgin olması mümkünken, buğday tenlilerde çok daha kısa sürede silikleşmeye ve belirginliğini kaybetmeye başlamaları mümkündür.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar NelerdirMeme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar Nelerdir? 

Her estetik operasyon da olduğu gibi meme dikleştirme işleminde de kanama ve enfeksiyon riski vardır.

Bunu engellemek için daha doğrusu bu tarz komplikasyonlar ile karşılaşmamak için doktor ve klinik seçimi oldukça önemlidir.

Normalde kanama riski oldukça düşüktür. Ayrıca kanama oluşsa bile çok az bir miktar olacaktır. Kanama ve enfeksiyon gibi durumların önüne geçmek için doktorunuzun önerdiği ilaç ve kremleri mutlaka kullanmalısınız. 

Eğer sigara içiyorsanız ve ameliyat sonrasında da devam ederseniz yara iyileşmesi bozulduğu için cilt kaybı yaşanabilir. Bu durumun önüne geçmek için ameliyattan en az bir hafta önce ve ameliyattan sonra iyileşme döneminde sigara içmemelisiniz. 

Çok az bir risk olsa da bazı durumlarda asimetri sorunu oluşabilmektedir. 

Meme Protezi ile Göğüs Dikleştirme Yapılır Mı?

Özellikle memeleri küçük ve az sarkma görülen kadınlarda meme protezi ile meme dikleştirme yapmak mümkündür.

Meme dikleştirme için protez kullanılarak var olan göğüslerinden daha büyük göğüslere de kavuşacaklardır. Ancak meme boyutundan memnun olan kadınlarda protez ile dikleştirme yapılamaz.

Meme protezi ile dikleştirme, izsiz göğüs dikleştirme yaptırmak isteyen kadınlarında tercihi olabilir. Meme protezi konduğunda memeler dikleşir ve daha güzel bir görünüm alır. 

Eğer sarkma fazla, cilt dokusu fazla ve meme bezi boyutu küçük ise memeler, protez konsa bile sarkık görünebilir, bu nedenle protez ve dikleştirme beraber yapılır.

Meme Dikleştirme Yağ Enjeksiyonu ile Yapılır Mı?

Meme-DikleştirmeGöğüs dikleştirme için kullanılan bir diğer teknik hastanın kendi yağlarının kullanıldığı yağ enjeksiyonudur. Yağ enjeksiyonu memesinde fazla sarma olmayan ancak hafif içi boşalmış gibi görünen memeler için uygundur.

Hastanın fazla yağ bulunan bölgelerinden liposuction ile alınan yağlar saflaştırılarak yoğunlaştırılır ve baş göğüs içlerine yağ dolgusu olarak enjekte edilir. 

Yağ enjeksiyonunun en güzel yanı kişinin kendi dokusu olmasıdır. Ancak yeterli yağ dolgusu için kişinin kendine ait fazla yağı olması gerekir. Çok zayıf kişilerde uygulanmayabilir. 

Hem protez hem yağ enjeksiyonu beraber yapılabilir, özellikle memelerinde hacim kaybı olan ve bu nedenle sarkan kadınların tercihi olabilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Meme dikleştirme ameliyatlarında memedeki sarkıklığın boyutuna göre kesi yöntemi uygulandığından kesi ve dikiş yerlerinde ameliyat sonrasında iz olması oldukça normaldir

Meme dikleştirme ameliyatlarından sonra kalan iz ise, operasyonda uygulanacak olan tekniğe göre değişkenlik göstermektedir ve memedeki sarkıklık ile deformasyon ne kadar fazla ise izin oluşacağı alan da o kadar geniş olur.

Meme dikleştirme ameliyatlarının izsiz olmaları, ameliyat esnasında kesi ve dikiş yapıldığı için mümkün değildir.

Ancak iyileşme süreci boyunca doktorun önereceği krem ve merhemlerle bu iz minimuma indirilmeye çalışılır.

Bu operasyonların sonrasında kalan izler, rahatlıkla gizlenebilen bölgelerde olup renginin de solmasıyla beraber kişiyi asla rahatsız etmeyecek hale gelirler.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hafif miktarda iz kalsa bile, bu kalan izler kişiyi sarkık ve deforme olmuş meme görüntüsü kadar rahatsız etmeyecek seviyededir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra Korse Sütyen Ne Kadar Kullanılır?

Göğüs dikleştirme operasyonu sonrası ortalama 6 hafta özel sütyenli korse takılması önerilir. Böylece meme daha iyi toparlar ve istenilen sonuç elde edilir. 

Bu korse sütyen ayarlanabilirdir ve kullanılırken doktorun önerdiği sıkılıkta olmalıdır. Gece gündüz çıkarmadan giyilmelidir. Sadece banyo sırasında çıkarılarak tekrar takılır.

Bu süreç boyunca yoğun spordan uzak durmalı ve göğüs/kol kaslarınıza zarar verecek hareketler yapmamalısınız.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Dren Kullanılır Mı? 

Diren hastanın ameliyat içeriğine göre kullanılabilir. Sadece dikleştirme yapılmış ise gerekli olmayabilir. Ancak küçültme ile beraber meme dikleştirme yapılmış ise ve fazla meme dokusu çıkarılmışsa kullanılması gerekebilir. Genellikle kullanılan tekniğe göre doktor karar verir.

Emzirme Döneminde Göğüs Dikleştirme Yapılır Mı? 

Emzirme döneminde yaptırılması risklidir. Emzirme dönemi sona erdikten sonra yaptırmanızı öneririz. Hatta tüm meme estetikleri emzirme dönemi bittikten en az 6 ay sonra yapılması önerilir. Böylece meme bezleri küçülmüş ve meme son şeklini almış olacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Emzirebilir Miyim?

Süt verme fonksiyonunun korunması, seçilen tekniğe ve memenin sarkıklık derecesine göre değişir. Meme başının alttaki meme dokusundan ayrılmadığı tekniklerde süt kanallarının korunması sağlanır. 

Eğer hastanın göğüsleri çok büyükse ve yoğun sarkma problemi yaşıyorsa hastanın bilgisi ve onayı dahilinde süt kanallarından feragat edilebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Göğüsler Tekrar Sarkar Mı?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hamilelik veya fazla kilo alımı gibi etkenler sonucunda göğüsler tekrar sarkabilir. Bu nedenle göğüs dikleştirme ameliyatı olmayı düşünen hastaların çocuk planları tamamlandıktan sonra bu operasyonu olmalarını öneriyoruz.

Ameliyat sonrası kilo almamaya özen göstererek sarkmaların önüne geçilebilir.

Meme Dikleştirme Sonrası His Kaybı Olur mu? 

Ameliyat sonrası iyileşme döneminde his kaybı yaşanır. Fakat iyileşme dönemi sona erdiğin bu durum tamamen geçer. Yani kalıcı bir yaşanmaz.

Ancak yine de kullanılan tekniğe göre değişkenlik gösterebilir. Doktorunuz ile bu konuda konuşmak ve sonrasında his kaybı riskini öğrenebilirsiniz.

Meme Dikleştirme Operasyonu Sonrası Sonuç İstediğim Gibi Olmaz ise? 

Eğer sonucu beğenmezseniz, iyileşme döneminiz sona erdiğinde ve belli bir süre geçtikten sonra eğer gerekli ise revizyon ameliyatı yapılabilir. Genellikle meme dikleştirme, sonrasında hasta memnuniyeti yüksek olan bir ameliyattır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Mamografi Çekilmeli midir? 

Mamografi özellikle 40 yaş üzeri hastalar için istenmektedir. 40 yaş altı hastalarda meme ultrasonu ameliyat öncesi kanser taraması için yeterlidir.  

Bu tetkiklerin yapılması kanser riskini elimine etmek içindir.

Meme Dikleştirme Sonrası İşe Dönüş Kaç Gün Sonradır? 

Ortalama 3-7 gün sonrasında işe dönüş yapabilirsiniz. Ancak efor gerektiren bir işiniz varsa bu süre daha da uzayabilir. Doktorunuz yapılan ameliyat tekniğine göre sizi bu konuda yönlendirecektir.

Kilo Alıp Verme Sonrasında Tekrardan Meme Sarkması Olur Mu?

Aşırı derecede kilo alıp verme durumunda sarkma tekrar yaşanabilir. Fakat eskisi kadar büyük çaplı olmayacaktır. Yine de meme küçültme yaptıracağınız dönemde ideal kiloda olmanız sarkmaları en aza indirecektir.

Meme Dikleştirme Kalıcı Bir İşlem midir? 

Vücudunuzun deformasyona uğraması aşırı kilo alıp verme, hamilelik, meme kanseri gibi durumlar sonrasında tekrardan meme şekli değişebilir. Bu nedenle kalıcılık ömrü yaşam tarzınıza, beslenmenize bağlı olarak değişmektedir. 

KAYNAK:

 • Breast Lift with and without Implant: A Synopsis and Primer for the Plastic Surgeon. Ramanadham SR, Rose Johnson A. Plast Reconstr Surg Glob Open. 2020 Oct 28;8(10):e3057. doi: 10.1097/GOX.0000000000003057. eCollection 2020 Oct. PMID: 33173660 
 • Breast Lift Algorithm for the Treatment of Breast Implant Illness Requiring Implant Removal. Mowlavi A, Asghari A, Heydarlou D, Gavilanes E, Sin Z, Mirzania H. Aesthetic Plast Surg. 2023 Jun;47(3):934-943. doi: 10.1007/s00266-022-03178-x. Epub 2022 Nov 22. PMID: 36414723
 • Breast Equalization Augmentation: The Use of Ultrasonic Assisted Liposuction for Correction of Primary Breast Asymmetry with Bilateral Augmentation. Peterson B, Alajmi H, Ladak A, Samargandi OA. Aesthetic Plast Surg. 2022 Apr;46(2):667-674. doi: 10.1007/s00266-021-02528-5. Epub 2021 Aug 30. PMID: 34462800 
 • Breast Auto-augmentation (Mastopexy and Lipofilling): An Option for Quitting Breast Implants. Graf RM, Closs Ono MC, Pace D, Balbinot P, Pazio ALB, de Paula DR. Aesthetic Plast Surg. 2019 Oct;43(5):1133-1141. doi: 10.1007/s00266-019-01387-5. Epub 2019 May 7. PMID: 31065751