Yanak DolgusuYanak dolgusu orta yüz bölgesinde özellikle elmacık kemikleri üzerine yapılan dermal dolgu enjeksiyonudur.

Elmacık kemiklerinin daha belirgin, yanakların daha dolgun olması yüze genç bir ifade kazandırır. Aynı zamanda yüzü genel olarak biraz yukarı kaldırır.

Bu da yüze genç ve dinamik bir ifade verir. Siz de yaş almakla birlikte yüzünüzün hacim kaybettiğini düşünüyorsanız Hyaluronik asit yanak dolgusu ile yüz hatlarınızı yeniden şekillendirebilirsiniz. 

Yüz estetiğini tamamlayan en önemli adımlarından ve en çok talep alan uygulamalarından biri de yanak dolgusudur. 25’li yaşlar itibari ile cilt altı dokusu hacim kaybetmeye başlar.

Kolajen üretiminin yavaşlaması ile birlikte yüzünüzdeki gençlik ifadesi kaybolabilir. Eski fotoğraflarınızdaki gibi hacimli ve belirgin yanaklara sahip olmak için yanaklara dolgu dokunuşu sizin için en güzel sonucu sağlayabilir.

Yanak Dolgusu Nedir?

Yanak dolgusu orta yüz hattındaki çöküntü ve zayıf görünümü güçlendirmek ve doldurmak için yapılan dolgulardır. 

Yanak dolgusunun en önemli etkisi, yüzdeki zayıf estetik görünümünü doldurmak ve hastanın yüzüne belirgin bir elmacık kemiği görünümü yaratmaktır.

Yanaklara dolgu yapıldıktan sonra kişilerin yüz hatları daha belirgin ve genç görünür. Hyaluronik asit yanak dolgusu ile yanaklar geriye doğru dengelenir.

Yanaklara dolgu sayesinde yanak hafif bir şekilde yukarı kaldırılır ve daha yuvarlak görünmesi amaçlanır. Yanak dolgusundan sonra yüzün geneli daha kalkık görünür ve lifting etkisi ortaya çıkar. 

Dolgunun bir diğer etkisi ise alın ve çene çıkıntıları arasındaki fark eşitlemektir. Böylece yüz, altın orana kavuşur. Yanak kontürünün ortaya çıkmasını ve yanak üzerindeki kırışıkların daha az belirgin olmasını isteyen kişilerin tercihi yanak dolgusundan yana oluyor.

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yanak dolgusu çapraz bağlı hyaluronik asit dolgusu ile yapılır. Dolgu uygulamasından önce yüze anestezik krem sürülerek hasta işleme hazırlanır.

Sonrasında yüzün ihtiyacı olan bölgelerine dolgu enjeksiyonu yapılır. Yanak dolgusu işlemi 15 dakika içinde tamamlanır. İyileşme sürecine gerek olmayan bu estetik dokunuşu isterseniz öğle aranızda veya iş çıkışı yaptırabilirsiniz.

Yanak dolgusundan sonra yüzünüzde hafif bir kızarıklık ve minimal şişlik olması normaldir. Dolgudan sonraki 3.günden itibaren yanaklarınız daha doğal görünmeye başlayacaktır.

Yanak dolgusu yaptırdıktan bir hafta sonra yanaklarınıza doğal bir dolgunluk geldiği, göz çevresindeki oyukluğun azaldığını, burun şeklinizin daha belirgin olduğunu yüzünüzün daha simetrik estetik ve canlı hale geldiğini göreceksiniz.

Yanak Dolgusu Kimlere Yapılır?

Yanakları çökük ve elmacık kemikleri geride olan ve bu nedenle yüzünde çökmüş bir ifade bulunan kişiler yanak dolgusu yaptırabilirler. Yanak dolgusu aynı zamanda yüzünde asimetri problemi olan kişilerde de farklı oranlarda dolgu enjeksiyonu ile simetriyi sağlayabilir.

Yanak dolgusu kadın erkek herkese uygulanabilir. Ancak erkek ve kadınlarda yanak formu farklıdır. Bu gözetilerek dolgu yapılması erkeklerde feminen yada kadınlarda maskülen görünümü engelleyecektir. 

Yanak Dolgusu Öncesi

Yanak dolgusu yapılmadan önce muayenede neden memnun olmadığınız ve nasıl bir görünüm istediğiniz ile bilgileri doktorunuzla paylaşmak gerekir. Doktorunuz hangi bölgeye ne kadar dolgu yapılırsa nasıl bir etki göreceğinizi size açıklayacaktır. 

Yanak dolgusu enjeksiyon işlemidir, kanama ve morlukların olmaması için öncesinde kan sulandırıcı ilaç ya da vitamin kullanıyorsanız bir süre bırakmak gerekir. 

Yanak Dolgusu Sonrası 

Yanak dolgusu yapıldıktan sonra etkisini hemen görürsünüz. İşlem sonrasında hafif kızarıklık, morarma ve şişlik görülebilir. Bunu azaltmak için buz uygulayabilirsiniz. 1 hafta içinde şişlikler ve morluklar azalarak kaybolur. 1 hafta sonunda son etki kalacaktır.

Dolgu yapıldığı gün günlük hayatınıza dönebilirsiniz. İlk 2-4 saat yüzünüzü eğmemek dolguların yerleşmesini sağlayacaktır. Sıcak ortamlardan uzak durmak, alkol almamak ve ağır aktivitelerden kaçınmak gerekir. 

Yanak Dolgusu Fiyatları

Yanak dolgusu fiyatları, uygulanacak dolgu miktarına ve markasına göre değişiklik gösterebilir. Yanak dolgusu fiyatları uygulayan kişinin tecrübesine ve kliniğin hizmet kalitesine göre değişkenlik gösterebilir.

Ayrıca dolgular 1 ml olarak hesaplanır ve kullanılacak dolgu miktarı da yanak dolgusu fiyatlarını değiştirebilir.

Yanak Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Yanak dolgusu kalıcı değildir. Yanak dolgusunun vücutta ne kadar kaldığı, kullanılan Hyaluronik asit dolgusunun kalitesine ve hastanın kaç ml dolgu yapıldığına bağlıdır.

Kullanılan yüz dolgusunun markası ve içeriğine göre yüz dolguları 12-18 ay arasında kalıcılık gösterir. Dolgular tekrarlandıkça etkileri ve kalıcılıkları artar. 

Kalıcı Yanak Dolgusu Mümkün Mü?

Kalıcı yanak dolgusu ancak yağ enjeksiyonu ile yapılabilir. Yağlar liposuction yöntemi ile fazla olan bir bölgeden alınarak yüzde gerekli alanlara enjekte edilir. Yağ dolgusunun kalıcılığını arttırmak için kök hücreli yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Yanak Dolgusu Kaç Yıl Sürer?

Yanak dolgusunun etkisi kullanılan dolgu içeriğine göre değişmekle beraber 12-18 ay sürer. Bunun nedeni dolgu maddelerinin içinde bulunan hyaluronik asitin bir süre sonra vücut tarafından emilmesidir. Etkisi azalmaya başladığında tekrar yaptırılırsa kalıcılığı daha uzayacaktır. 

Hamilelikte Yanak Dolgusu Yapılır Mı?

Dolgu işlemlerinin birçoğunda son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan hyaluronik asit bazlı dolgu maddesinden yararlanırız. Hyaluronik asit insan vücudunda halihazırda bulunan bir madde olduğu için son derece sağlıklı ve güvenlidir.

Bu nedenle biz hastalarımıza hyaluronik asit bazlı dolgu yaptırırken gönül rahatlığıyla yaptırmalarını öneririz. Ancak her ne olursa olsun nadir de olsa hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri alerjik tepkimeye yol açabilmektedir. Böyle risk az da olsa var olduğundan gebelik dönemindeki hastalarımıza herhangi bir dolgu uygulamasını tavsiye etmiyoruz.

Yanak Dolgusu Masajla Erir Mi?

Dolgular hareketin fazla olduğu bölgelerde daha hızlı erir. Ancak yanak bölgesi hareket eden bir alan değildir. 

Masaj eğer doktor önerdi ise yapılmalıdır. Sürekli masaj dolguların yayılmasına, etkisinin azalmasına ya da farklı bir bölgeye kaymasına neden olabilir.

Yanak Dolgusu Yüzü Gençleştirir Mi?

Çıkık elmacık kemikleri ve dolgun yanaklar genellikle gençlik görünümüdür. Yaş aldıkça yanaklar çöker elmacık kemikleri zayıflar. Bu nedenle yanak dolgusu yüzü gençleştirir.ve aynı zamanda simetriyi sağladığı için genel bir güzellik etkisi oluşturur.  

Yanak Dolgusu Burnu Küçük Gösterir Mi?

Yanaklar zayıfladıkça burun gibi önde olan organlar daha dikkat çeker. Yanak dolgusu ile yüz hatları daha dolgun ve dengeli hale geleceği için burun daha küçük görünebilir. 

Yanaklara Yapılan Dolgu Kaç cc?

 Yanaklara genellikle 1-2 ml dolgu yapılması yeterlidir. Ancak çökmeler ileri derecede ise daha fazla dolgu gerekebilir. Bu nedenle muayene sırasında doktorunuz size net olarak ne kadar dolgu yapılsa nasıl bir etki oluşturur söyleyecektir.

Yanak Dolgusunun Kalitesi Önemli Mi?

Yanak dolgusu için kullanılan dolgular farklı marka ve üretim merkezleri içerir. Dolgu içeriklerinin CE belgesinin olması, Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olması önemlidir.