Burun estetiği, yüz görünümü ile uygun olmayan burun anatomik yapısını değiştiren ve yüze orantılı hale getiren cerrahi bir işlemdir.

Yüzümüzün tam ortasında bulunan ve yüzün altın oranını direkt olarak etkileyen burun, güzel bir yüz elde edilebilmesi için dünyada en çok tercih edilen estetik operasyonların başında gelmektedir.

Burun Estetiğinde naturel hatlarda burun oluşturmak son derece önemlidir. Yüzümüzün ortasında yer alan burnumuz üzerinde girinti ve çıkıntılar bulunan üç boyutlu bir formdadır.

Burnun genel görüntüsünde değişiklikler yaparak yeniden form vermek ve yüz hatları ile uyumlu hale getirebilmek burun estetiğinin amacıdır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun Estetiği diğer adıyla Rinoplasti, burun yapısındaki fiziksel görünümün cerrahi olarak değiştirilmesidir. Burnun yeniden şekillendirilmesi ve form verilmesi anlamına gelen Rinoplasti estetik operasyonlar arasında en sık uygulanan ameliyattır.

Burun estetiği yaptırmanın çeşitli nedenleri vardır. Doğuştan gelen burun kusurlarında ya da sonraki zamanlarda yaralanma gibi çeşitli travmalardan dolayı form bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılmaktadır.

Burun deformasyonlarını düzeltmek için ya da hastalardaki burundan kaynaklı solunum sıkıntılarını gidermek ve hastaların daha rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla da uygulanmaktadır.

Yüz şeklindeki ifadeye etki eden ve yüz çekiciliğini ve güzelliğini gölgeleyebilen burun problemlerini, burun estetiği ile çözümlenebilir.

Burun yapısından, şeklinden memnun olmayan kişiler ya da nefes alma zorluğu çeken hastalar sosyal hayatlarında özgüven sıkıntısı yaşayabilmektedirler. Burun Estetiği yani Rinoplasti ile kişinin anatomik yapısına uygun bir görünüm oluşturulmaktadır.

Burun Estetiğinde hastanın burun deformitesine ya da solunum durumuna göre operasyon yapılır. Burun kemiği, burun kıkırdağı, burun ucu, deri tabakasının her biri ya da kombine edilmiş şekilde birden fazlası operasyon sırasında değiştirilebilir.

Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Burun Estetiği yaptırmak isteyen kişilerde birtakım burun problemleri bulunmaktadır;

 • Burunda kalıtımsal olarak bulunan yüz orantısına aykırı durumlar,
 • Burnun yüz orantısına göre geniş ya da uzun olması,
 • Burun kemiği eğrilikleri (deviasyon),
 • Burun kemiğinde bir kazadan ya da darbeden kaynaklı kırık, ezilme gibi durumlarda burnun formunda değişiklik olması,
 • Burunda yüz altın oranına uygun olmayan asimetri durumlarında,
 • Burun ucu düşüklüğü ya da aşırı kalkıklığı,
 • Burun deliklerinin orantısız biçimde olması burun estetiğine başvuruları artıran sebeplerdendir.

Burun operasyonunda kullanılacak olan yöntem kişinin kalıtsal özelliklerine uyum sağlamakla beraber genel olarak var olan sorunun çözümüne yönelik olmaktadır.

RinoplastiBurun Estetiği Öncesi

Rinoplasti estetiğini planlarken hastanın çene, göz, yanak ve yüz bütünü ile genel uyum sağlayan bir burun yapısı oluşturulması sağlanır.

Hastaya özel kişiselleştirilmiş bir operasyon planı çerçevesinde uygulanan ameliyatlarda hasta memnuniyeti daha yüksek olmaktadır.

Burada hastanın burun yapısını neden değiştirmek istediği, hangi sıkıntılardan dolayı yaptırmak istediği, burun yapısının yeni formunun nasıl olacağı hakkında cerrah ile ayrıntılı görüşme sonrasında alınan ortak kararla operasyon gerçekleştirilir.

Bu aşamada hekimin işinde ehil olması son derece önemli bir husustur.

Burun Estetiğinde hastanın yüzüne tam uyum sağlayan bir burun yapmak için hastanın cerrahla aşamalı görüşmeler sağlaması gerekmektedir;

 • Hasta, neden burun estetiği yaptırmak istediğini, varsa sorun ve sıkıntılarını doktorla görüşmelidir. Yüz ifadesinde değişikliğe sebep olabilen burun yapısı estetiğinde, yüz hatlarını iyi bilen, bunu doktora iyi ifade edebilen hastanın operasyon sonrasındaki memnuniyeti çok daha fazla olmaktadır.
 • Burun estetiği yaptıracak olan hastanın burun dokuları estetik cerrah tarafından muayene ve kontrol edilip operasyon için uygun olup olmadığı belirlenmelidir.
 • Operasyon sırasında ya da operasyon sonrasında ortaya çıkabilecek riskler konusunda estetik cerrah hastayı bilgilendirmektedir. Burada doktor ile hasta iletişiminin iyi olması çok önemlidir.
 • Burun ameliyatından önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımı kesilmeli, ameliyat sırasında kişinin solunum yollarından enfeksiyonunun olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Estetik cerrahın hastayı, yapılacak ameliyat hakkında detaylı anlatımı ve değerlendirmeleri sonrasında operasyon planlamasına geçilmelidir.
 • Burun Estetiği operasyonundan önce doktorunuza, kullandığınız ilaçları varsa kan sulandırıcı özellikteki ilaçları söylemeniz ameliyatın gidişatı bakımından önem teşkil ettiği için, en az iki hafta öncesinde doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir.
 • Operasyon öncesinde sigarayı kullanmayı bırakmak ya da ara vermek gereklidir. Sigara operasyon sonrasındaki iyileşme süresini uzatır, yavaşlatır ve enfeksiyon kapma riskini artırır.

Burun Estetiği operasyonunun kapalı ya da açık olmasına plastik cerrah karar verir. Cilt yapısına ve hasta ihtiyacına göre seçilen doktorun seçtiği her iki teknikte de gözle görülür bir iz kalmamaktadır.

Kişiye özel tasarlanıp uygulanan burun estetiğinde çok fazla kalkık ve sivri burun yapısı daha sonraki yıllarda hastayı rahatsız edebilmektedir. Bu bakımdan doktorunuzun bu yöndeki tavsiyelerini dinlemek sonrasında memnuniyet için önemlidir.

Burun Estetiğinde Uygulanan Cerrahi Teknikler Nelerdir?

Çoğu cerrahi prosedürün uygulama şekli kişiye ve cerrahın seçtiği tekniğe bağlı olarak değişir. Tüm teknikler burun estetiği olarak adlandırılsa da, hastanın istenen sonucu ve anatomisi her zaman hangi operasyonun tercih edileceğini yaklaşımı belirleyecektir.

Burun estetikleri aşağıdaki gibi kategorize edilebilir. İlk ikisi en sık uygulanan iki tekniktir, diğerleri beraber ya da ayrıca yapılabilir.

 • Açık Rinoplasti
 • Kapalı rinoplasti
 • Tipplasti
 • Sekonder rinoplasti
 • Burun dolgusu
 • Septoplasti

Açık Rinoplasti

Açık burun estetiğinde ise hastanın burnunun ucundan iki burun deliğinin arasındaki deride dudağa minik bir kesi yapılarak burun cildi kaldırılır.

Açık rinoplasti de iç buruna erişmek için burun delikleri arasındaki cilt kesilerek burun içine ulaşılır. Bu nedenle açık operasyon olarak adlandırılır. Bu kesiden burun içine girilerek burnun içerisindeki kıkırdak ve kemikler yeniden şekillendirilmektedir.

Açık rinoplastide tüm burun içine daha rahat ulaşılabilir ve burun yapısına yeniden şekillendirme konusunda daha fazla özgürlüğe sahiptir.

Burun ucu ve kıkırdak yapısındaki problemlerde daha çok açık burun estetiği tercih edilmektedir.

Birçoğu, burnunda kesi izi olması fikrinden çekinir, ancak yara izi genellikle fark edilmeyecek şekilde yerleştirilir.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı bir rinoplasti de burun deliklerinden burun içindeki sorunlu bölgeye ulaşılarak düzeltme yapılır. Kesiler burun deliklerinin içinden yapılır. Bu tür burun estetiği işlemi, burun yapısında fazla problem olmayan hastalar için daha uygundur.

Burun estetiğinin hangi teknikle yapılacağına doktor ve hasta yapılacak olan düzeltmeye göre beraber karar verirler.
İyileşme süresi daha hızlı olan bu teknikte burun ucunda herhangi bir iz kalmaz.

Ameliyat süresi açık ameliyata oranla daha kısa olan bu teknikte hastanın burnundaki his duyuları korunur.

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti)

Tipplasti de denen burun ucu estetiği sadece burun ucu değişiklikleri için kullanılır. Burun kemerinde de değişiklik isteniyorsa tek başına burun ucu estetiği yeterli olmaz.

Genellikle burun ucu düşüklüğü, burun ucunun top şeklinde görünmesi, burun deliklerinin şeklinin düzeltilmesi tip plasti olarak adlandırılabilir. Bu hem açık hem de kapalı cerrahi ile yapılabilir.

Sekonder Rinoplasti

Rinoplasti ameliyatının karmaşıklığı göz önüne alındığında, ilk rinoplasti sonrası iyileşme döneminde değişimler nedeni ile düzeltmeler veya modifikasyonlar gerektirebilir.

Böyle bir durumda cerrah, ikincil rinoplasti olarak da bilinen bir revizyon cerrahisi yapmak zorunda kalabilir. Bu dönemde, beklenen görünüme bağlı olarak açık veya kapalı cerrahi gerekebilir. Ya da bazen kostal kıkırdak alınarak buruna yerleştirilmesi gerekebilir.

Dolgu ile Rinoplasti

Özellikle rinoplastiden korkan ve küçük bir şekil düzenlemesi, dermal dolgu maddesi enjekte edilerek sağlanabilecek hastalara uygulanabilir.

Genellikle rinoplasti değil burun dolgusu olarak adlandırılır, çünkü herhangi bir kesi veya dikiş söz konusu değildir. Dolguların cerrahi bir düzeltme kadar uzun süreli sonuçları yoktu ve burun boyutunu küçültmez.

Kemik Eğriliği Estetiği (Septoplasti)

Kemik eğriliği (deviasyon), burun içinde ortadaki kıkırdak ve kemik duvarının sağ ayda sola doğru eğilmesine verilen isimdir. Deviasyon yani burnunda kemik eğriliği problemi yaşayan kişiler genellikle nefes almada problem yaşarlar.

Özellikle efor halinde burundan yeterli miktarda nefes alamadığı için sabah kalktığında ağzının kuru olduğunu hisseder, paslı bir tat ağzına gelir.

Deviasyon aynı zamanda kişinin horlamasına yol açar, sürekli ağız solunumuna yönlendirir. Burundaki deviasyon, kemik eğriliği estetiği ile düzeltilerek, tüm bu solunumsal sorunlar çözülebilir.

Deviasyon düzeltme ameliyatının amacı burnun ön kısmındaki ve burun sırtındaki desteği koruyarak burun içerisindeki kıkırdak ve kemik eğriliğinin (deviasyon) düzeltilmesidir. Septoplasti ile beraber rinoplasti yapılabilir.

Burun Ameliyatı (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatı hem fiziksel görünümü hem de solunum güçsüzlüğü problemini çözmek için tercih edilen ve yapılması uygun görülen bir operasyon biçimidir.

Burun kişinin genetiksel özelliklerine göre her insanda farklı olarak bulunan kişiye özel bir organdır. Üstü deri ile kaplı olan burun yapısının üst bölümü kemikten ve alt bölümü kıkırdaktan meydana gelmektedir.

Burun solunum ve tat alma sistemi içerisinde en önemli organımızdır. Operasyon öncesi bazı noktalar önemlidir;

 • Burun Estetiği ameliyatı hijyenik hastane ortamında ve hastaya genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ortalama süresi 1 ile 5 saat arasında değişebilmektedir.
 • Kullanılan tekniğe, hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilen burun estetiğinde sıralı bir dizi aşaması bulunmaz.
 • Operasyon hastanın özelliklerine ve anatomisine göre kişiselleştirilerek uygulanmaktadır.
 • Her cerrahın kendi uyguladığı teknikler ve yaklaşımlar vardır. Açık ya da kapalı teknik kullanılarak yapılır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası

Burun ameliyatından sonra burnun formunu korumak için Termal Splint adı verilen özel bir atel kullanılır. Atel yaklaşık olarak bir hafta boyunca yerinde kalır. Hastalar operasyonun yapıldığı gün taburcu edilmektedirler.

Burun Estetiği sonrasında göz çevresinde burun ve yan dokularda morluklar ve şişlikler görülebilir. Genel iyileşme süresi 5 gün olmaktadır ancak operasyondan sonra bir hafta istirahat verilir. Bu sürede hastanın kanaması ve şişliğini azaltmak için göğüs hizasından daha yukarıda konumlandırılan bir pozisyonda dinlenmesi tavsiye edilir.

Burundaki şişlikler haftanın nefes almasını zorlaştırabilir. Ödemin azaltılması amacıyla buz kompresinin yanı sıra burun içi spreyleri şişliğin inmesine yardımcı olur, burun içi kanallarının açılarak hastanın daha rahat nefes alması sağlanır.

Hasta, istirahat döneminden sonra iş hayatına rahatlıkla geri dönebilir.
Gözlük kullanımı, buruna zarar vermemek için yaklaşık 1 ay sonra kullanılmalı, bu süre zarfında spor yapmaya ara verilmelidir. Burun son şeklini operasyondan bir yıl sonra almaktadır.

Kadınlarda ve erkeklerde uygulanabilen burun estetiği sonrasında net sonucun görülmesi 6 ay ile 1 yıl arasında değişiklik gösterebilmektedir.
Müdahale edilen burnun formu, yapılan ameliyatın büyüklüğüne, burun dokularının yeni formuna alışması ve oturmasına ya da operasyon sırasındaki komplikasyonlara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Operasyondan sonra hastanın beklentisini tam olarak karşılayabilmek adına mini düzeltme operasyonları gerçekleştirilebilmektedir.
Burun Estetiğinde hastanın cilt doku özelliğinin yanı sıra, kemik ve kıkırdak yapısı, cilt hassasiyeti iyileşme sürecini etkilemekte ve burnun alacağı son durumu belirlemektedir.

Burun Estetiğinde başarı yüze uyum sağlama, altın oran çizgilerine uygun, naturel ve estetik bir burun elde edilmesiyle ölçülmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Sizi Neler Bekliyor?

Burun Estetiği yapılan hastalarda operasyonun içeriğine göre iyileşme süresi değişmektedir. Burun estetiği sonrası süreç şu şekilde ilerler;

 • Hastalar genel olarak 4 ile 6 saat içerisinde ayağa kalkmakta ve dolaşmaktadırlar.
 • Ameliyat sonrasında burnun içinde kanamaya karşı burun içine tampon veya silikon splintler deki hava kanalları özel serumlarla yıkanarak açık tutulur. Bu silikonlar burunda iki gün kalır, ikinci günün sonunda çekilir. Çekilme işleminden sonra burun yıkanmaya devam edilir.
 • Burunda oluşabilecek kabuklanmaları azaltmak için nemlendirici damlalar kullanılmalıdır.
 • Burun ameliyatı sonrasında hastaların beslenmelerine dikkat etmesi, sigara içmemeleri ve içilen ortamda bulunmamaları çok önemlidir.
 • Ameliyattan sonraki ilk günlerde şişlik, morarma, ödem ve hafif kan sızıntıları oluşabilmektedir. Bu komplikasyonların azaltılması için hastalara buz kompresi yapılması önerilmektedir.
 • Bazı durumlarda hastanın burun içi ödem normalde birkaç gün sürebilmektedir. Hastaların nefes almakta zorlandığı bu durumda burun içi spreyi ve krem kullanımı doktor tarafından tavsiye edilir. Böylelikle burun kanalları açılarak hastanın daha rahat nefes alması sağlanır. Burun spreyi burun içindeki ödem ve şişliğin azaltılmasını da sağlamaktadır.
 • Burun ameliyatı olan hastalarda çoğunlukla ödem oluşur. Burun çevresinde ve yüzde oluşan ödemler ve şişkinlikler çok normaldir. Bu şişkinlikleri buz kompresi uygulayarak en aza indirebilirsiniz.
 • Burun estetiği sırasında operasyonun normal seyrinde gitmesi ve herhangi bir komplikasyon olmaması durumunda, ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra burun ateli çıkarılır, hasta bir ile 10 gün içerisinde değişen sürede iş hayatına geri dönebilmektedir.
 • Hastanın iyileşme sürecinde başının ve omuzlarının altına bir yükseklik koyarak uyuması tavsiye edilir. Göğüs hizasından yüksekte olması gereken baş bölgesinde uyuma sırasında kanama olması bu şekilde engellenmektedir.
 • Operasyondan sonraki ilk 15 gün burun ile ilgili sert hareketlerden sakınılmalıdır. Burun içine su çekerek yapılan burun temizliğinde buruna kuvvet uygulandığı için bu tür hareketlerden çekinmek daha doğru olacaktır.
 • Burun estetiği operasyonundan yaklaşık üç hafta sonra morluklar kaybolur ve ödem iner. İlk üç hafta ağır spor yapmaktan kaçınılmalı, çarpmalardan korunmalıdır.
  Burun operasyonundan sonra burnun tam olarak şeklini alması 6 ile 1 yıl içinde değişmektedir. Burun cerrahisinin sonuçları kalıcıdır.

burun estetıgıYaşın ilerlemesiyle beraber aynı vücudumuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi burun bölgemizde de yapılan ameliyata rağmen değişiklikler görülebilmektedir.

Deri kalınlaşması ya da kıkırdak doku fazlalaşması görülebilmektedir. İhtiyaç olma durumunda burun estetiği minik dokunuşlarla tekrarlanabilir ve hatalı bölüm düzeltilebilir.

Burun estetiği yapacak olan doktor bu bakımdan çok büyük önem taşımaktadır. Estetik cerrahi doktorunuz ile burnunuzun üç boyutlu modellemesi üzerinde konuşarak burnunuz ile ilgili sıkıntılarınızı anlatabilir, ne istediğinizi açıklayabilir ve yeniden şekillendirme konusunda daha önce yaptığı operasyonlardan referans isteyebilirsiniz.

Burun estetiği diğer bütün büyük operasyonlar gibi kanama, enfeksiyon ve olumsuz anestezi etkileri gibi riskler taşımaktadır.

Burun estetiğine özel, burundan nefes almada zorluk, eşit olmayan burun delikleri, asimetri burun yapısı, burun ve çevresinde kalıcı uyuşma yaşanması, kalıcı şişlik ya da kalıcı renk değişimi, yara izi gibi durumlarda rinoplastiye ek olarak başka cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatları yapılan operasyona, tekniğe, cerrahiyi yapan doktorun tecrübesine ve hastaneye göre değişkenlik gösterebilir. Rinoplasti denen burun estetiğinin kıkırdak alınarak düzeltilmesi ya da revizyon rinoplastisi olması fiyatları değiştirecektir.

Burun estetiğine septoplasti eklenmesi ya da açık veya kapalı teknikle yapılması rinoplasti fiyatlarını değiştirecektir.

Burun Estetiği Herkese Uygulanabilir Mi?

Burun Estetiği burunda yapısal bir bozukluk olan ya da burnunun görünümünden rahatsız olan, yüz ifadesini daha olumlu ve çekici göstermek isteyen kadın ve erkek hastalar için uygulanabilmektedir.

Burun kanallarının darlığından şikayetçi olan, nefes almakta zorlanan ya da sadece estetik kaygılardan dolayı endişe yaşayan hastalar tercih etmektedir.

Hastanın genetik özellikleri göz önünde bulundurularak tasarlanan burun estetiğinde yüz ile tam uyumlu, doğallığın ön planda olduğu bir burun yapısı tasarlanmalı ve hasta memnuniyeti en üst seviyede sağlanmalıdır.

Burun Estetiği Sonrası Şekli Ne Zaman Oturur?

Burun estetiği ameliyatı sonrası şişliklerin geçmesi ve burunun asıl biçimini alması kişinin burun yapısına bağlı olarak 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Genellikle tam olarak ödemin geçmesi ve burunun son şeklini alması 1 yılı bulur.

Burun derisi ince olan kişilerde ameliyat sonrası şişlikler (ödem) de az olacağından neredeyse 4-6 ay içinde burunları asıl şekline gelmektedir.

Kalın burun derisine sahip kişilerde ise ödem cildin su tutma kapasitesi de artacağından şişlikler daha fazla olacak ve ödemin tam olarak geçmesi 1-1,5 yılı bulabilmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Ağrı Olur Mu?

Burun estetiği cerrahi bir işlemdir ve genel anestezi altında yapıldığından herhangi bir acı veya ağrı hissetmezsiniz.

Burun estetiği ameliyatından sonra bazı hastalarımız hafif bir ağrı hissetmektedir ancak ağrı kesicilerle bu ağrıyı kontrol altına alınabilir.

Burun ameliyatından sonraki ilk hafta oldukça önemlidir. Nefes almada zorluk çekeceğiniz için biraz zorlu geçecektir. Nefes almadaki zorluk ağrıdan daha rahatsız edicidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Burun estetiği ameliyatları başka bir operasyonla birleştirilmediği takdirde 2 ile 3 saat arasında sürmektedir.

Kişide nefes alma zorluğu da bulunuyorsa o zaman hastaya Septorinoplasti operasyonu yapılır. Bu operasyonun süresi ise 4 ile 5 saat arasında değişmektedir.

Burun yapısını düzeltmek için kaburgadan kıkırdak alınacaksa ya da revizyon rinoplasti yapılacaksa ameliyat süresi 4-5 saate uzayabilir.

Burun Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

 • Daha öz güvenli olmanızı sağlar.
 • Yüzünüzün daha güzel ve estetik görünmesini sağlar.
 • Operasyon sırasında atılan kesi ve dikiş içten olduğu için herhangi bir iz kalmaz.
 • Burundan dolayı yaşadığınız sağlık sorunları çözülür. Daha rahat nefes almanızı ve uyumanızı sağlar.
 • Daha iyi koku almanızı sağlar.

Burun Eti Burun Estetiği ile Aynı Zamanda Alınır Mı?

Burun eti burun konkalarında polip denilen yapılar ya da konkaları çevreleyen zarın kalınlaşması ile oluşur.

Konka, burnun her iki yan duvarında yer alan boşluklara verilen isimdir. Konka, alt, orta ve üst olarak burunda üç çift bulunur. Burun döngüsü dahilinde alt konkalar bir sağda bir de solda olmak üzere periyodik olarak kanla şişerek havayı nemlendirir, ısıtır ve filtre eder.

Bu konkaların duvarlarında anormal bir büyüme olduğunda burun tıkanıklığı görülür.

Özellikle deviasyon olan kişilerde bir taraftaki konka daha çok havaya maruz kalır ve kalıcı olarak şişer. Bu da burnun tamamen tıkanmasına yol açar.

Orta konka balon gibi havayla şişerek sinüslerin ağzını tıkar ve sinüzite yol açar. Orta konka şişmesi burnun ortasındaki duvarı karşıya iterek deviasyona sebep olur.

Eğer konkalar nefes almayı zorlaştırıyorsa burun eti ameliyatı ile burun estetiği birlikte yapılabilir.

Burun etinin ya da konkaların küçültülmesi için birden fazla yöntem vardır. Radyofrekans, elektrokoterizasyon ve burun etinin cerrahi yöntemlerle kesilmesi bu yöntemler arasında sayılır.

Günümüzde burun etinin küçültülmesi için en sık tercih edilen yöntem radyofrekans enerjisidir. Bu yöntemle burun eti kesilmeden büzüştürülerek minimal bir hale getirilir.

Konka bülloza yani havalı orta burun eti ameliyatında genellikle kamera eşliğinde buruna girilerek balon şeklinde şişmiş olan burun etinin sinüslerin ağzına bakan yarısı kesilip çıkartılır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün Müdür?

Evet mümkündür. Dolgu yöntemi ile burun şekli düzeltilebilir. Fakat bu yöntem kalıcı değildir ve belli aralıklarla yenilenmesi gerekir. Ayrıca tamamen istediğiniz burun görüntüsü ortaya çıkmayabilir. Burun şeklinde ufak tefek bozukluklar var ise dolgu yöntemi denenebilir.

Burun Estetiği Sonrası Yeni Şekil Ne Zaman Oturur?

Operasyondan ortalama 2 hafta sonra şişkinlikler düzelir. Yeni burun şeklinin tamamen oturması ise 1 yıl kadar sürmektedir.

Burun Estetiği Kalıcı Mıdır?

Burun estetiği sonrası ortaya çıkan sonuç kalıcıdır. Burnunuz herhangi bir darbe almadığı sürece şekli bozulmayacaktır. Fakat dolgu uygulamalarında dolgu zamanla eridiği için kalıcılık süresi ortalama 6-12 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Burun Estetiği Riskleri Nelerdir?

Burun estetiği doğru doktor ve klinikte doğru yöntemler ile yapılmadığında ortaya çıkan sonuç istediğiniz gibi olmayabilir, kıkırdak ve kemik dokusuna zarar gelebilir. Bu nedenle burun estetiği öncesinde detaylı araştırma yapıp ona göre karar vermeniz gerekmektedir.

Burun Estetiğini Sağlık Sigortası Karşılıyor Mu?

Eğer devlet hastanesinde muayene olduğunuzda ve sağlık açısından estetik yaptırmanız doktor tarafından onaylanır ise devlet kurumlarında işlem yaptırabilirsiniz. Fakat özel hastane ve kliniklerde estetik işlemlerini sigorta karşılamamaktadır.

Estetik Sonrası Ortaya Çıkan Yeni Sonucu Beğenmezsem Ne Olur?

Bu gibi bir risk yaşamak istemiyorsanız geçici dolgu uygulaması ile ilk işlemi yaptırabilirsiniz. Böylelikle ortaya çıkan sonuçtan memnunsanız kalıcı burun estetiğini yaptırmanız daha doğru olur.

Ayrıca 3d simülasyon yöntemleri burun estetiği öncesinde yeni burun şeklinin nasıl olduğunu görebilirsiniz. İşlem sonrasında eğer yeni burun şeklinizi beğenmezseniz iyileşme dönemi sonrasında tekrardan estetik müdahale yaptırabilirsiniz.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Burun Estetiği Yaptırılır Mı?

Hayır yaptırılmaz. Bu dönem sona erdikten sonra yaptırmanız önerilir.

Burun Estetiği Nefes Alma Kalitesini Etkiler Mi?

Özellikle deviasyona bağlı bir nefes alma sorunu var ise ve rinoplasti ile septoplasti bir arada yapıldıysa nefes alma sorunları geçecektir. Ancak rinoplasti içeriğinde sadece görünüm düzeltilmesine yönelik estetik yapıldıysa nefes alma sorunu devam edebilir.

Bu nedenle rinoplasti öncesi doktorunuz ile nefes alma sorununuz var ise bununla ilgili bilgi vermeyi unutmamak gerekir.

Rinoplasti Sonrası Günlük Hayata Dönüş Süresi Nedir?

Rinoplasti sonrası ortalama 2 gün sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. İş hayatına dönmek için bir hafta geçmesi gerekmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Morluk ve Ödem Oluşur Mu?

Burun estetiği sonrasında yüzde göz altlarında morluk ve ödem oluşması normaldir. Bu morluklar yaklaşık 2 hafta içinde tamamen geçecektir. Ödem ise bir süre daha devam eder. Genellikle burun çevresindeki ödem 1 ay içinde geçer.

Burunun kendisindeki ödemin geçmesi ise 1 yılı bulabilir.

Burun Estetiği Sonrası Dudak Şekli Değişir Mi?

Üst dudağınız daha kalkık ve daha güzel duracaktır. Ayrıca yüzünüzün genel görüntüsü de daha iyi bir şekilde olacaktır.

Birden Fazla veya Üst Üste Burun Estetiği Yaptırılır Mı?

Birinci burun estetiği sonrası ortaya çıkan sonuç istenilen gibi değil ise düzeltme amaçlı bir operasyon daha yapılabilir. Fakat bunu doktorunuzun karar vermesi gerekir. İyileşme dönemi sona ermeden yeni burun şekli oturmadan tekrar işlem yapılması sağlıklı değildir.

KAYNAK

 • Grafting in Modern Rhinoplasty. Halepas S, Lee KC, Castiglione C, Ferneini EM. Oral Maxillofac Surg Clin North Am. 2021 Feb;33(1):61-69. doi: 10.1016/j.coms.2020.09.003. Epub 2020 Nov 3. PMID: 33153889
 • Preservation Rhinoplasty: The Endonasal Cottle Push-Down/Let-Down Approach. Friedman O, Ulloa FL, Kern EB. Facial Plast Surg Clin North Am. 2021 Feb;29(1):67-75. doi: 10.1016/j.fsc.2020.08.006. PMID: 33220845 Review.
 • Rhinoplasty Complication Requiring Multiple Revisions. Raskin J, Borrelli M, Nasrollahi T, Chen H. Ear Nose Throat J. 2022 Dec;101(10_suppl):23S-25S. doi: 10.1177/01455613221123826. Epub 2022 Aug 27. PMID: 36036419
 • Gender-confirming Rhinoplasty. Berli JU, Loyo M. Facial Plast Surg Clin North Am. 2019 May;27(2):251-260. doi: 10.1016/j.fsc.2019.01.003. PMID: 30940391 Review.
 • Rhinoplasty. Becker DG. J Long Term Eff Med Implants. 2003;13(3):223-46. doi: 10.1615/jlongtermeffmedimplants. v13.i3.80. PMID: 14516187 Review
 • Rhinoplasty: panel discussion. Adamson PA, Constantinides M, Kim AJ, Pearlman S. Facial Plast Surg Clin North Am. 2014 Feb;22(1):25-55. doi: 10.1016/j.fsc.2013.09.001. PMID: 24290994 Review.
 • Nonsurgical rhinoplasty: prevention and management of associated complications. Mella J, Oyer S. Curr Opin Otolaryngol Head Neck Surg. 2022 Aug 1;30(4):241-248. doi: 10.1097/MOO.0000000000000818. PMID: 35906976 Review.
 • Open rhinoplasty. Adamson PA. Otolaryngol Clin North Am. 1987 Nov;20(4):837-52. PMID: 3320871 Review.