Gummy Smile NedirGummy smile botoks gülerken diş etlerinin görünümünü azaltan burun kenarlarından gülüşü etkileyen kaslara uygulanan botoks enjeksiyonudur. 

Gülerken diş etlerinin görünmesi rahatsız edici olabilir. Gummy smile denen bu görünüm kişinin gülme çizgisi, diş etinin üzerinde ise güldüğü zaman estetik olmayan diş etlerinin göründüğü bir görüntü oluşur.

Yüz yapısı ile uyumlu ve dengeli ağız yapısı kişilere daha samimi, güvenli gülüşler sağlar.

Gülüşü doğrudan etkileyen kasların yukarı doğru çekişini azaltmak için botulinum toksin kullanılır. İhtiyaca göre 2, 4 bazen de 5 ayrı noktaya uygulanan enjeksiyon ile 4-6 aya kadar etkili güzel bir gülüş sağlar.

Gummy Smile Nedir?

Gülme çizgisinin yukarıda olması, kişinin diş etinin her güldüğünde görünmesi estetik bir görüntü oluşturmaz. Gülüş sırasında üst ve alt dudakların uyumu, bu uyumun içinde ön dişlerin yeri de çok önemlidir. Normal şartlarda, üst dudak üst çene ön kesici dişlerin 2/3ünü kapsamaktadır.

Üst dudakların altından 2-4 mm ön kesimi dişler görünür. Özellikle kadınlarda görülen bazı durumlarda ön kesicilerin uzun olması gülüş sırasında ön üst dişlerin daha görünür olmasına yol açar.

Bu durumda gülüş sırasında üst kesiciler tamamen görünür olur hatta üst gingiva denen diş eti 1-2 mm da ortaya çıkar.

Üst dudaklar, bazı durumlarda gülme olmadan bile ön kesici dişleri ortaya çıkarır hatta diş etlerini de gösterir. Bu vakalara gummy smile denilir.

Gummy smile tedavisi diş tedavileri ile beraber botoks uygulaması ile kombinlenebilir. Yani diş eti botoksu da denen bu uygulama üst dudağın gülünce diş çizgisini bir miktar aşağı indirerek diş etlerinin görünmesini engeller.

Gummy Smile Nedenleri?

Gummy Smile BotoksGummy smile genellikle doğuştan aileden gelen kalıtımsal ağız ve diş yapısından kaynaklanır. Normal konuşmada görünmeyen diş etleri gülünce görünür hale gelir.

Bu gummy smile görünümü diş eti tedavileri ile bir miktar düzeltilir. Ancak Bazen yeterli olmaz. Bu durumda gummy smile botoks enjeksiyonu yardımcı olur.

Gummy Smile Botoks Nasıl Yapılır?

Gummy smile botoks uygulaması öncesinde lokal anestezik krem sürülerek kişinin rahat bir uygulama geçirilmesi amaçlanır.

Gummy smile probleminden sorumlu olan kas levator labi süperior, alaque nasi, levator labii superioris, depressor septi nasi, zigomatik majör ve zigomatik minor kasıdır. 

Botox işlemi, aktif hareketlerle birlikte üst dudağın üst kısmına veya burun kenarlarına, yönüne göre enjeksiyon uygulanacak kaslar belirlenir. Daha sonra Nazolabial çizgi üzerinde uygun görülen kası gevşetecek noktalara botoks enjeksiyonları uygulanır. 

Gummy smile botoks uygulaması için Botulinum toksini kullanılır. Botox, Clostridium botulinum adı verilen bir bakteri tarafından üretilir. 

Botoks uygulaması 15-20 dakika sürer, hastalar işlem sonrası günlük hayatına devam edebilir.

Gummy smile botoks oldukça etkin bir uygulamadır, ancak bazen üst dudak ne kadar aşağı inse de diş etleri görünebilir. Bunun için gummy smile botoks öncesi doktorunuzdan görüş alabilirsiniz veya kapanma az da olsa gülüşün kalitesini değiştirebilir. 

Gülüşü ve ağız kullanımını bozmayacak şekilde yapılması önemlidir.

Diş Eti Botoksu Nereye Yapılır?

Gummy Smile Botox uygulaması ile gülerken diş eti görünümünü yok etmede başarılı sonuçlar alıyoruz. Bu yöntem, her iki burun deliğinin yan kısmına enjektör yardımıyla botox verilmesiyle yapılmaktadır.

Botoxla bu alandaki kasların hareketi engellenerek gülündüğü zaman üst dudağın yukarı kalkması engellenir ve diş eti görünümü oluşmaz. 

Gummy Smile Botoks Kalıcı Mı?

Botox işleminin kalıcılığı 4-6 ay arasıdır. Etkinin devam etmesi için enjeksiyonlara devam etmeniz önerilir. Zamanla bu bölgedeki kaslar zayıflar ve botoks uygulama aralıkları açılır.

Diş Eti Botoks Kim YaparDiş Eti Botoks Kim Yapar?

Gummy smile botoks işlemi estetik hekimler tarafından gerçekleştirilir. İşinde yeterli bilgi ve tecrübeye sahip estetik doktorlar istediğiniz sonuçları elde etmenizde size yardımcı olacaktır.

Bu uygulama uzman hekimler tarafından klinik ve özel hastanelerde yapılmaktadır. 

Gummy Smile Botox Fiyatları

Gummy smile botoks fiyatları yapılan botoks miktarına göre değişkendir. Doktorun tecrübesi ve hizmet kalitesi fiyatları değiştirebilir.

Gummy Smile Botoksunu Kimler Yaptırmalı?

Gülünce ya da konuşurken diş etleri görünen kişiler diş eti botoksunu her yaşta yaptırabilir. 18 yaş altında yapılması aile onayı ile yapılabilir.

Gummy Smile Tedavisi Kimlere Yapılmaz?

Diş etleri gülünce görünmeyen gülüşü normal olan kişilere yapılmaz. Aynı zamanda dudak burun mesafesini de bir miktar uzatacağından zaten uzun olan kişilerde minimal yapılması önerilir.

Diş Eti Botoksu Sonrası

Botos enjeksiyonu sonrası aşağıdakilere dikkat etmeniz botoksunuzun etkili ve uzun süreli olmasını sağlar:

  • Başınızı 2-4 saat aşağı eğmemelisiniz. Botoksun farklı bölgelere yayılımı farklı kaslarda etki etmesine neden olabilir.
  • Sıcak ortamlardan uzak durmanızı öneririz. Sıcak botoksun yıkımını hızlandırır.
  • Yapıldığı akşam sırt üstü uyumanızı tavsiye ederiz.
  • Botoksun etkisi 3. gün ortaya çıkmaya başlar.
  • 14. gün son halini almış olur.
  • 2. haftada doktorunuzun kontrol randevusuna gitmeyi unutmayın, doktorunuz eğer gerekli ise size botoks ile düzeltmeler yapacaktır.

Gummy Smile Botoks Yan Etkileri Nelerdir?

Botoksun yan etkisi yoktur. Ancak farklı bir kas grubuna enjeksiyon yapılırsa dudağınızın o bölümü düşebilir. Bu nedenle doğru uzmanlar tarafından yapılması önemlidir. Bu dudak düşmesi kalıcı değildir. 4-6 ay içinde botoksun etkisi geçince geçer.

Gummy Smile Botoks Etkisi Ne Zaman Görülür? Ne Kadar Sürer?

Diş eti botoksunun etkisi 3. gün başlar, 14. günde tam sonuç görünür olur. Botoks etkisi 4-6 ay arasında sürer. Tekrar gülünce diş etleri görünmeye başladıysa tekrarlamak gerekir. Düzenli yaptırmak botoksun etkisini uzatabilir.

Diş Eti Botoksu İfademi Değiştirir Mi?

Diş etlerini saklamaya yönelik botoks ifadenizi değiştirmez ancak gülüşünüzü değiştirebilir. Zaten amaçlanan gülerken diş etlerinin görünmesini önlemektir.

Gummy Smile Botoksu Yemek Yememde Soruna Neden Olur Mu?

Yemek yerken herhangi bir soruna neden olmaz, ağız yapınızı bozmaz sadece gülerken dudaklar daha aşağıdan başlar.