İzsiz Jinekomasti Ameliyatı

Erkek hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de Jinekomastidir. Jinekomasti, erkeklerde kadın tipinde meme dokusu oluşmasıdır, yani erkeklerin normalden büyük göğüslere sahip olması. Jinekomastinin nedenlerinin başında hormonal dengesizlikler, kullanılan ilaçların yan etkisi, karaciğer sorunları, siroz, uyuşturucu kullanımı veya bazı kanser türleri görünebilir. Genetik nedenlerden dolayı da erkeklerde büyük meme sorunu görünebilir. Ani kilo kaybı veya sık sık kilo alıp vermek de erkeklerin göğüs yapısında büyüklüğe ve sarkıklığa neden olabilir. Erkek çocuklarında görülen fizyolojik jinekomasti sorunlarının %90ı kendiliğinden bir sene içinde geçer. Yetişkinlerde gelişen büyük meme problemi jinekomasti ameliyatı ile düzeltilebilir. Günümüz teknolojisi sayesinde bu operasyonlar izsiz olarak gerçekleşebiliyor. Böylece operasyon sonrası günlük hayatınıza hızla geri dönebiliyorsunuz.

Jinekomasti Tipleri Nelerdir?

Jinekomastinin üç ana tipi vardır. Bunlar; Glandüler jinekomasti, mikst tip, lipomatöz yani yalancı jinekomasti.

Glangüler jinekomastide gerçekten kadınsı meme dokusunda artış görülür. Lipomatöz tipi jinekomastide ise sadece yağ dokusunda artış görülür. Mikst yani karışık jinekomasti de ise hem meme dokusunda büyüme hem de yağ dokusunda artış görülür. Jinekomasti sorunu yaşayan hastaların çoğunda karışık tip jinekomasti görülür. Yani hem kadınsı meme dokusu hem de yağ dokusunun fazla olduğu gözlemlenmiştir.

İzsiz Jinekomasti nasıl yapılır?

Büyük meme sorunu yaşayan erkek hastalara izsiz bir şekilde jinekomasti operasyonu yapılabilir. Liposuction yöntemiyle yapılan jinekomasti operasyonunda iz kalmaz. Liposuction genel anestezi altında yapılır. Liposuction için göğsün kahverengi olan halka kısmından incecik kanüllerle girilir ve içerideki yağ ve meme dokusu alınır. Bu operasyonda hem meme dokusu hem de yağ dokusu eşit şekilde alındığı için işlem sonrasında doğal bir görünüm yakalanır. Liposuction yöntemi en çok yağ dokusunun fazla olduğu hastalarda başarılı sonuç verir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Liposuction sonrası içeriye kanama olmasını önlemek için baskılı, sıkı bir pansuman yapılmalıdır. Bu sargıyı işlem yapılan bölgede iki gün tutmalısınız. Bu işlemde eriyen dikiş kullanıldığı için dikiş alma işlemi olmayacaktır. Liposuction ile yapılan jinekomasti operasyonunda dren kullanılmaz. Bu sayede hastalar operasyon sonrasındaki hafta gündelik hayatına kolayca devam edebilir.Jinekomasti ameliyatındansonra ağrıneredeyse hiç olmamakta, sadece sıkılığın verdiği birhis olmaktadır. Ameliyat sonrasındaki ilk hafta şişleriniz yavaş yavaş inecek ve operasyonun etkileri görülmeye başlanacaktır. 1 ay sonra üzerinizi çıkardığınızda herhangi bir iz görünmeyecektir. Göğüslerinizde bu dönemde sertlik olabilir, bu normaldir. Sertlikler 3 ay sonra geçecektir. Jinekomasti operasyonundan sonra 1 ay kadar korse giymek gerekmektedir. 6 ay sonra ise ameliyat olmamış gibi en iyigörünüme kavuşmuşolursunuz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir