Dudak Estetiği

Dudakların şekli, çekici bir yüzün olmazsa olmazıdır. Dudaklar doğuştan ince, biçimsiz ya da zaman içinde incelip dolgunluğunu kaybeder. Kadınların en değer verdikleri yerlerden biri olan dudaklarıdır. Hacimli ve dolgun dudaklar kadınlar için çok büyük anlam taşır. Sadece görüntü olarak değil, kadınlara güven verir ve kendilerini çekici hissetmelerine yardımcı olur.

Dudaklarını küçük ve ince bulan kadınlar, dudaklara küçük işlemlerle kalıcı çözümler sunan dudak estetiği girişimleri sayesinde daha kalın ve dolgun bir görünüme kavuşabilir. Hastanın durumuna göre iki farklı yöntem ile dudak estetiği girişimi gerçekleştirilebilir. Bunlar yağ enjeksiyonu ya da kolajen veya hyalüronik asit içeren dolgu enjeksiyonlarıdır.

Yağ enjeksiyonu nedir?

Yağ enjeksiyonu yöntemi ile dudakların kalın ve dolgun bir görünüm elde etmesi mümkündür. Yağ enjeksiyon yöntemi, lokal anestezi altında ameliyathane ortamında gerçekleşir. Vücudun yağ fazlalığı olan bölümden alınan yağ, gerekli işlemden geçirildikten sonra dudaklara geri enjekte edilir. Eğer hastanın yüzünde derin farklı kırışıklıklar varsa onun da tedavisinde kullanılabilir. İşlem yaklaşık 1 saat sürer. Sedasyon altında yapılacağı için hasta birkaç saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilir.

Yağ enjeksiyonu sonrası iyileşme süreci

Operasyon sonrası eve çıkabilir, günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Ameliyat sonrası yağ verilen bölgede az miktarda ödem olması gayet normaldir. Özellikle dudak çok daha hassas bir bölge olduğu için beklenenden çok daha fazla şişer. Bu çok normal bir süreçtir. Dudaklarınıza buz koyarak masaj yapabilirsiniz. Dudağın kendine gelmesi ve son halini alması 2 hafta sonra mümkün olur.

Dudaklara uygulanan yağ enjeksiyonu kalıcı mıdır?

Yağ enjeksiyonu operasyonundan sonra 3-6-ay içinde konulan hücrelerin % 50 si eriyip vücut tarafından emilecektir. Bu yüzden doktor kontrolleri ile alınan yağın farklı seanslarda tekrarlanması gerekebilir. Son zamanlarda geliştirilen bazı cihazlar sayesinde alınan yağlar hava ile temas ettirilmeden ilgili bölgeye transfer edilebilmektedir. Bu sayede doku kaybı daha az olduğu için yağların kalıcılık süresi de uzamaktadır.

Dolgu nedir?

Dudak estetiği girişimlerinde en çok tercih edilen yöntem hylüronik asit dolgu enjeksiyonlardır. Bu yöntem ameliyatsız bir yöntem olup çabuk ve pratik olarak hastaya uygulanabilir. Zahmetsiz ve güvenli bir yöntem olan dolgu, çok ince başlıklı bir iğne yardımı ile 10 dakika gibi kısa bir sürede uygulanır.

Dudak dolgusu kalıcı mıdır?

Dudak dolgunlaştırma, şekillendirme, kontur koruma, sarkma ve dudak asimetrilerin de kullanılabilen dolgu, 4-6,5 ay boyunca etkisini gösterir. İşlemin tekrarlanması kalıcılığı etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Dudak estetiği türleri

Kişinin kendi yağ dokusu

Dudak kalınlaştırmak ve dudak dolgunlaştırmak için yağ enjeksiyonu yapılabilir. Yağ enjeksiyonu ile kişiden alınan yağlar kişinin dudaklarına enjekte edilerek dudaklarda daha doğal ve dolgun bir görünüm amaçlanır. Transfer edilen yağ dokuları dudaklarda bir süre sonra kendiliğinden erir. 6 ay sonra yağ dolgusunun sadece %40’ı kalır.

Yağ transferi ile daha dolgun dudaklara kavuşmak isteyenler 1 yıl sonra yağ enjeksiyonunu tekrarlayarak daha uzun bir süre dolgun dudaklara kavuşabilirler. Kişiden liposuction yöntemi ile alınan fazla yağlar dudak büyütme, göğüs büyütme ve yüz bölgesindeki estetik uygulamalar için kullanılabilir.

Hyaluronic Asit

Hyaluronic asit, vücutta bulunan ve vücudun su tutmasına yardımcı olan bir moleküldür. Bu molekül, kişinin yaşı ilerledikçe vücutta azalır. Yaşlanma faktörüyle birlikte azalan Hyaluronic asit, dışarıdan yapılan takviyelerle desteklenebilir. İncelen, hacimsiz görünen dudaklar Hyaluronic dudak dolgusu ile tekrar istenen forma kavuşturulur.

Dudak dolgusunun kalıcılığı genellikle 4-6 ay arasındadır. Sadece 5 dakika süren işlemde, ihtiyaca uygun noktalara dolgu enjektesi yapılır. Dudak çizgisi belirginleştirme, dudak kenarındaki çizgileri azaltma ve dudaklarda daha kalın bir görüntü için Hyaluronic asit tercih edilir.

Dudak dolgusu sonrası iyileşme süreci

Dudak dolgusu girişimi sonrasında dudakta şişme olabilir. İğne giriş yerlerinde morluklar oluşabilir. Fakat bu 2-3 gün sonra tamamen geçmiş olacaktır. Buz kompresi ile doktorun talimatlarına uyduğunuz da bir sorun ile karşılaşmazsınız. Dudak bölgesi oldukça hassas bir bölgedir. Bu yüzden hacim verilebilmesi için yöntemin doktor tarafından doğru uygulamayı seçmesi çok önemlidir. Dudak estetiği işlemleri deneyimli bir estetik cerrah tarafından yapılmalıdır.

Dudak estetiği kimlere uygundur?

İnce olan dudakları bir miktar kalınlaştırmak yanında, zaman ile yumuşak dokuların azalması nedeniyle eski dudak dolgunluğunu kaybeden ve dudak çevresindeki ince kırışıklıklardan kurtulmak isteyen hastalara bu yöntemi önerebiliriz. Kalın dudakların hayalini kuran kadınlar için bu operasyonlar oldukça etkilidir.

Dudak İnceltme

Dudaklarının kalınlığından şikâyetçi olan kadınlar için dudak küçültme operasyonu yapılır. Kalın olan dudağın mukozasından (kırmızı renkli kısım) elips şeklindeki bir parça altındaki yağ dokuları ile birlikte çıkartılır ve uygun bir teknikle dikilir. Bu işlem lokal anestezi ile yapılır. Oluşan şişlik ve morluklar birkaç gün içinde kaybolur. Mukozada yapılan dikişlerin izleri görünür olmadığından ameliyat sonrası herhangi bir iz problemi oluşmamaktadır.

 • Dudak İnceltme Estetiği

  Dudak İnceltme Estetiği Dudaklarda uygulanan birkaç estetik türü vardır. Bazen genetik olarak yada geçirilen operasyonlara bağlı olarak dudakların kalın görünmesine neden olan kırmızı kısım daha büyüktür. Dudaklarda kalın görüntüye sebep olan kırmızı kısmın küçültülmesi ve dıştan içe doğru ilerletilmesi ile dudak inceltme işlemi yapılır.

 • Dudak Asimetrisi Düzeltme

  Dudak Asimetrisi Düzeltme Dudaklarımız yüzümüzde önemli bir yere sahiptir. Bazen daha önce geçirilmiş operasyonlar bazen ameliyatlardan sonra dudaklarda asimetriler görülebilir. Bazen de doğuştan dudaklarda asimetriler meydana gelir. Bu asimetrilerin giderilmesinde dudak dolguları başarılı bir şekilde kullanılır.

 • Hyaluronik Asit Dolgusuyla Dudak Kalınlaştırma

  Hyaluronik Asit Dolgusuyla Dudak Kalınlaştırma Dudağa hacim kazandırmak, dolgunlaştırmak, şekillendirmek ve dudak çevresindeki kırışıklıkları azaltmak için gereksinim duyulur. Aynı zamanda bu dolgu maddesi dudak şekillendirip, kontur hattını belirginleştirir ve kırışıklıkları azaltır.Hyaluronik asit dolgusu sayesinde hem dudak çizgisi belirginleştirilir, hem de dolgun bir dudak görünümü yaratılır.

 • Dudak Kalınlaştırma

  Dudak Kalınlaştırma Dudaklarının ince olmasından yakınanların ya da dudaklarına dolgunluk kazandırmak isteyenlerin tercih etmiş olduğu estetik bir uygulamadır. Dudak kalınlaştırma işlemi, kadınların güzellik simgesi olan dudaklarını hem estetik hem de kadınsı göstermek amacıyla yapılan dolgu işlemidir.

 • Dolgun Dudak İçin Estetik Yöntemler

  Dolgun Dudak İçin Estetik Yöntemler Dudaklar estetik ve fonksiyonel açıdan yüzümüzün önemli bir yapısıdır. Dudakların rengini ve ıslaklığını veren mukoza denen kısım dudakları gösteren temel yapıdır. Dudakları dış ortama ve çevre yapılara birleştiren deri, bu iki dokunun arasında kalan ve dudağın hem fonksiyonu hem de dolgun ya da zayıf görünmesinde önemli rol oynayan kaslar, yağ ve bağ dokuları oluşturur.