Selülit Tedavisi
Selülit Görünümü Sizi Rahatsız Mı Ediyor?
Doktor kontrolünde size uygun olan selülit tedavisi yöntemleri ile selülitlerinize veda edin!
Yağ birikimleri cildin altındaki bağ dokusuna doğru basınç yaptığında meydana gelir. Selülit oluşumu kadınlarda çok daha yoğun bir şekilde görülür. Portakal kabuğunu andıran selülit dokusu tedavi edilebilir, doğru uygulamalarla selülit yok edilebilir.

Selülit Nedir?

Ciltteki fibröz bağ dokusu bantları üzerinde deriye doğru itilen yağ hücreleri deri yüzeyinde selülit olarak karşımıza çıkar. Genellikle kadınların çoğunluğunda bulunan bu cilt görünüm bozukluğu bir yağlanma problemi değildir. Genellikle uyluk bölgesinde, kalçada, karın, üst bacaklarda ve kollarda selülit görülür. Selülit oluşumunun kiloyla ilgisi yoktur, zayıf kişilerde veya diyet yapan kişilerde de görülebilir.

Selülit Neden Olur?

Selülit oluşumunun tam olarak nedeni hala bulunamamıştır. Genellikle birden fazla sebep vardır. Bunların başında genetik faktör gelir, genelde ailevi faktörlerden dolayı görülebilir. Yaş faktörü, beslenme, sıvı tüketimi, kıyafet alışkanlıkları da selülit görüntüsü üzerinde etkilidir.
Selülitin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, cildin yüzeyinin altında yer alan dermatolojik tabakadaki bağ dokusu ile bunun hemen altındaki yağ tabakasının etkileşimi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda bu tabakadaki yağ hücreleri ve bağ dokusu dikey olarak düzenlenir. Yağ hücreleri deri tabakasına doğru çıkıntı yaparsa, bu çukurlarla karakterize görünümü verir. Erkeklerde doku, cildin çapraz yapısına sahiptir, bu da neden selülit olma olasılığının kadınlardan daha az olduğunu açıklayabilir.

Genetik

20’li yaşlardan itibaren vücudunuzda selülit oluşuyorsa bunun nedeni genetik olabilir. Erken yaşlarda oluşmaya başlarsa genellikle bu durumun genetik olduğunu gösterir. Genetik faktör söz konusu ise tedavi edildikten sonra tekrar görülebilir. Bu nedenle genetiğinde selülit olan kişiler hayat tarzına dikkat etmeli, bol su tüketmeli ve egzersizlerle vücudunu sıkı tutmalıdır. Genetik faktörler kişinin metabolizma hızına, yağın deri altına dağılımına, etnik kökene ve dolaşım düzeylerine bağlanabilir. Bunlar selülit gelişimini etkileyebilir.

Lenf bezlerinin yavaş çalışması

Lenf bezleri, vücudumuzdaki atıkların dışarı atılmasına yardımcı olan drenaj mekanizmasıdır. Sağlıksız beslenme, az su tüketimi gibi sebepler lenf bezlerinin çalışmasını yavaşlatır. Lenf bezleri olması gerektiğinden daha az çalıştığında selülitler gün yüzüne çıkar.

Yaşlanma

İnsanlar çoğu zaman yaşlanmanın selülitlere neden olduğunu düşünür. Bu kısmen doğrudur. Çünkü yaşlanan cilt altındaki bantlar daha belirgin bir hale getirir. Yaşla birlikte kolajen dokusu azalır, deri sarkmaya başlar. Elastikiyetini kaybeden deri, selülitleri cilt yüzeyine çıkarır.

Beslenme alışkanlığı

Beslenme alışkanlığı selülitlerin en önemli nedenlerinden biridir. Bol su içmemek, yeterli derecede protein tüketmemek bağ dokuların oluşumunu destekler. Bol yağ tüketmek, sigara içmek ve spor yapmamak da selülitlerin en yaygın sebepleridir. Egzersiz yapan kişilerde çok daha az görülür.
Çok fazla yağ, karbonhidrat ve tuz ve çok az lif tüketen insanların daha fazla miktarda selülite sahip olma olasılığı yüksektir. Dar pantolon giymek, sıkı iç çamaşırı giymek de kan akışını yavaşlatır bu da cilt altı bağ dokusnun bozulmasına neden olabilir.

Hormonal faktörler

Hormonlar, selülit gelişiminde önemli bir rol oynar. Östrojen, insülin, noradrenalin, tiroit hormonları ve prolaktin, cilt dokusunun yapısal üretim sürecinin bir parçasıdır. Kadınlarda östrojenin menopoza yaklaşımda azalması, cilt altındaki bağ dokusuna kan akışının da azalması anlamına gelir. Östrojen seviyeleri düştüğünde yağ hücreleri de büyür.

Bu faktörler, yağ kalıntılarını daha görünür olmasını sağlar. Deri altındaki yağ bağ dokusu zayıfladığında, bilinen çukurlaşma etkisi ortaya çıkar. Yaş ayrıca cildin daha az elastik, daha ince ve sarkma olasılığının artmasına neden olur. Bu selülit gelişimini artırır.

Selülit dereceleri nelerdir?

Her selülit aynı değildir. Selülit tedavisine başlamadan önce hangi selülit tipi olduğunuz iyi değerlendirmeli ve derecesine göre bir tedavi araştırmalısınız. 2009 yılında yayınlanan bir çalışma ölçeğine göre selülitleri 3 farklı derecede değerlendirebiliriz.
Derece veya hafif:

1. Derecedeki selülitler hafif olarak görülür. Sık portakal kabuğu görünümünde değildir, daha çok dalgalı bir görüntüsü vardır.

2.Dereceli-orta selülit: Selülitin derinliği beş ila dokuz arasında derecelendirilir. Beyaz peynirin dış çevresine benzeyen bu selülit görünümü erkenden tedavi edilmediğinde portakal kabuğuna dönüşür.

3.Dereceli-şiddetli: Derinliği 10 veya daha derin yoğunluktadır. Yoğun selülit görüntüsü bol ve sarkık hava yaratır.

Selülit Tedavisi Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Selülit Tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Popodaki Selülit Nasıl Geçer?

Selülit tedavisi için evde uygulanan yöntemler açıkcası zaman ve para kaybı olarak nitelendirilmektedir. Neticede bu tür işlemlerden olumlu dönütler almak çok uzun zaman gerektirmektedir. Popo bölgesi selülitlenmesi için kullanmayı en çok tercih ettiğimiz cihaz Velashape III tür. Eşsiz kullanım kolaylığı ve derinlemesine etkili sonuçlarıyla vücut şekillendirme tedavisinde kullanılan bu cihaz, yağ dokularının hacmini ve görünümünü azaltmak için kızılötesi ve RF ile beraber mekanik masajla birleştiren tek cihaz olma özelliğindedir. İnatçı selülitlerin vücuttan gitmesi Velashape III ile çok kolaydır. Bu üç sistemin bir arada kullanılması maximum seviyede sonuç almaya yardımcı olmaktadır. Bu teknolojinin artı özelliklerinden biri de popodaki yağlanmalara etki ederken aynı zamanda sıkılaştırıcı etkisinin de olmasıdır. Mekanik vakum masajı teknolojisiyle kan dolaşımını ve lenf drenajını hızlandırarak yağ hücrelerinin vücuttan daha kolay atılmasını sağlamaktadır. Birinci seanstan hemen sonra popodaki sıkılaşma hemen belli olmaktadır. Detaylı muayene sonrasında kaç seans almanız gerektiğine karar verebilirim.

Mezoterapi ile Selülit Tedavisi

Selülitleriniz sizi rahatsız ediyorsa yalnız değilsiniz. Selülitten kurtulma veya en azından azaltma arzumuz birçok tedavi seçeneğine yol açmıştır. Orada bu kadar çok tedavi varken, neyin işe yaradığını bilmek zor olabilir. Selülit, kadınların çoğunu etkiler ve kabul edilemez bir kozmetik kusurdur. Bu nedenle selülit azaltmada etkili yöntemler aranmaktadır. Mezoterapi ile selülit tedavisi, günümüzde mevcut olan en etkili yöntemlerden biridir. Mezoterapide kullanılan etkin içerikler doğrudan selülitli bölgelere enjekte edilir ve bu sayede tedavi edilecek alanlarda oldukça seçici olabiliyoruz. Sonuç, eşit ve pürüzsüz bir cilt ve en doğal şekilde selülitte dramatik bir azalmadır.

Mezoterapi vücudun farklı bölgelerini gençleştirmek, sıkılaştırmak, tonlamak ve inceltmek için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Ayrıca selüliti azaltmaya, kilo vermeyi teşvik etmeye, çatlakları ve yaşlanan cildi tedavi etmeye ve sarkan cildi sıkılaştırmaya yardımcı olmak için kullanılır. Bir dizi doğal özüt, amino asit, ilaç ve vitamin içeren formüller deri altına enjekte edilir. Kullanılan mezoterapi içerikleri ayrıca, hücreleri gençleştirir, bu da onları daha aktif hale getirir ve daha fazla kolajen ve elastin üretimini uyarır.

Mezoterapi ile selülit tedavisinde kullanılan formülümüz, vücuttaki sorunlu bölgelere enjekte edildiğinde, yerel metabolizma hızını artırarak hücrelerin yağ depolamasını engelleyerek mevcut yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlar. Vücut mezoterapi enjeksiyonları, uyluklar, alt kısımlar, aşk kolları, gıdı ve yağ cepleri gösteren diğer alanlar gibi lokalize yağ ve selüliti hedef alır.

Çoğu hasta, anestezik krem ​​olmasa bile mezoterapiyi iyi tolere eder. Ancak isterseniz işlemden önce krem ile lokal anestezi yaptırabilirsiniz.

Mezoterapi, tüm dünyada 1952 yılından itibaren kullanılan estetik amaçlı tıbbi bir uygulamadır. Anti aging uygulamalarından, cilt yenilemeye, bölgesel zayıflamadan, selülit ve çatlak iyileştirmelerine kadar, birçok tedavide kullanılır. Kadınlarda özellikle bacak bölgelerinde görülen portakal kabuğu görünümündeki selülitlerden mezoterapi yöntemiyle kolayca kurtulmak mümkündür. Mezoterapi cildin altında bulunan elastin ve kolajen gibi yapıları uyararak etkisini gösterir. Mezoterapi tekniği, problemli olan bölgeye doğrudan deri içine veya deri altına enjeksiyon yöntemi ile yapılır. Lenfatik dolaşımı,  kan dolaşımını ve immün sistemindeki mikro dolaşımı etkileyerek dokulardaki yağları parçalayıp, deri altı yağ birikintilerinin de küçülmesini sağlar.

Mezoterapi direkt olarak bölgeye uygulandığı için doğrudan etkisini görebilirsiniz. Uygulama minimum dozda ve seyrek aralıklarla yapılmalıdır.  Mezoterapi boyun, karın, göbek, bel, sırt, uyluklar ve diz bölgesine yapılabilir. Bağ dokusundaki bozulmuş olan alanları yeniden yapılandırır ve selülit görünümünde düzelme sağlar. Mezoterapi ile selülit tedavisinde kullanılan enjeksiyonlar, yağ hücrelerini etkiler, onları daha az görünür hale getirir.

Mezoterapi ile Selülit Tedavisi nedir?

Mezoterapi, vitaminler, mineraller, amino asitler, homeopatik ilaçlar, medikal ilaçlar ve bitki bileşimlerinin özel bir karışımını içeren bir dizi enjeksiyondur. Bu karışım, selülitin en belirgin olduğu bölgede, derinin altına yerleştirilir. Mezoterapi tedavisi, vücut yağını azaltır ve ciltteki düzensiz selülit görünümünü tedavi eder. Cildin gevşemiş bölümlerini sıkılaştırma özelliği bulunan mezoterapi, kolajen dokusunun onarılarak vücudun yeniden yapılandırılmasını sağlar. Mezoterapi, vücut yağını azaltmak ve etkilenen bölgede kan dolaşımını artırarak selüliti gidermek için kullanılır. Aynı zamanda, belirgin kırışıklıkların giderilmesi ve hastaya daha genç bir görünüm kazandırılması için de tercih edilir.

Mezoterapi Formülü şunları içerebilir:

  • Vitaminler
  • Mineraller
  • Amino asitler
  • Tiroksin ve kalsitonin gibi hormonlar
  • Homeopatik ilaçlar
  • Kolajenaz ve hiyalüronidaz gibi enzimler
  • Bitki özleri

Başlangıçta bu terapi, ağrı, iltihaplanma ve cilt hasarı gibi sorunları düzeltmeye yardımcı olmak için cilde iyileştirici maddeler vermeyi amaçlıyordu. Aynı fikirle, şimdi selülit önleyici bir tedavi olarak kullanılıyor. Yağ dokusunun depolandığı ana alanları karın, uyluk, popo, kollar, bacaklar ve kalçadır. Aynı zamanda gevşek cildi sıkılaştırmak, vücudu yeniden şekillendirmek ve kırışıklıkları gidermek için de kullanılır.

Mezoterapide kullanılan ilaçlar, yağ hücresi zarını ve yağları bir arada tutan yapılarını bozan doğal olarak bulunan proteinler ve enzimlerdir. Yıkılan yağ daha sonra vücut tarafından metabolize edilir, bazıları karaciğer tarafından yeniden kullanılır, bazıları diğer hücreler tarafından sindirilir ve geri kalanlar böbrekler tarafından atılır. Tek bir seansta bile birçok yağ hücresi eritilir.

Selülit, kadınlarda ve erkeklerde her yaş grubunda görülebilen bir dolaşım rahatsızlığıdır. Genel olarak hormonal faktörlere bağlı olarak lenf drenajı sorunu sonrasında meydana gelir. Selülitin sebebi, cildi tutan, yağı hapseden ve böylece çukur etkisine neden olan bağ dokusu bantlarıdır. Selülit formülü ile kullanılan mezoterapi iğneleri, bağ doku bantlarını değil yağ hücrelerini yok etmeye yarar. Yağ depozitleri  eritilerek sertleşmiş bağ doku düzeltilir. Böylelikle pürüzsüz, lekesiz bir görünüm oluşur.

Mezoterapi ile Selülit tedavisi kaç seans yapılmalı?

Bazen “sıvı liposuction” olarak adlandırılan mezoterapi, doğal olarak oluşan protein ve enzimlerin enjeksiyonları ile altta yatan yağ zarını ve yapılarını parçalama işlemidir. Vücut, tahrip olmuş yağ hücrelerini metabolize ederek dışarı atar.

Mezoterapi tedavileri, selülit probleminin ne kadar yoğun olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Mikro dolaşımı tetikleyip, hareketlendirecek ve bağ dokuyu düzenlemeye yarayan etken maddeler karıştırılır ve bu karışım oldukça kısa ve ince iğnelerle uygulanır. Genellikle ayda 10 ila 15 kür gerektirebilir. Mezoterapi yapılan bölgeye az miktarlarda enjekte edilir. Enjeksiyondan sonra, etkilenen nokta bir miktar şişebilir. Genel olarak ağrı ve acı olmaz. Kişinin ağrı eşiği düşük olduğu durumlarda ağrı kesici ile bu süreci daha rahat geçirilebilir. Mezoterapi ile selülit tedavisi, süreklilik gerektiren bir tedavi metodudur. Sağlıklı ve dengeli beslenme şekliyle, düzenli egzersiz faaliyetleri ile zararlı alışkanlıkların bırakılması mezoterapi tedavisinin etkisini arttıracaktır.

Mezoterapi ile selülit tedavisi sonuçları nasıldır?

Mezoterapi tedavisinin sonuçları kişiden kişiye göre değişebilir. Mezoterapi uygulaması sonrasında yüksek proteinli gıdaların tüketimini azaltmak gerekmektedir. Ayrıca sigara, alkol, kafein kullanmaması doktor tarafından önerilir. Uygulama sonrasında cilt hassasiyeti bulunan kişiler, uygulama yapılan bölgede morarma, şişlik, kızarıklık yaşanmaması için soğuk uygulama yapılır. Uygulama sonrasında pansumana ihtiyaç duyulmayan ayaktan tedavi yöntemidir. Uygulama sonrasında kişi rutin hayatına devam edebilir. Bu bakımından oldukça konforlu bir uygulama niteliğindedir. Mezoterapi uygulaması sonrası kişilerde 1-3 beden arasında küçülme sağlanabilir. Selülit görünümünde azalma olacak, cildiniz daha pürüzsüz görünecektir. Egzersiz ve diyetle desteklendiği takdirde etkileri daha uzun ve daha kalıcı olmaktadır.

Prime İncelme ile Selülit Tedavisi

Prime İncelme teknolojisi, cilt içindeki farklı derinliklerdeki dokulara odaklanarak, güvenli ve derin ısıtma sağlayan ve hastanın yağlarını eritmeyi amaçlar. Odaklı Derinlik Kontrol teknolojisi, değişken derinlik kontrolü sayesinde kişinin vücuduna göre özelleştirilen bir uygulama ile esneklik sağlar. Hastanın cilt tipine, tedavi edilen alanın cilt kalınlığına ve endikasyona göre tedavi en uygun sonuçlar için uyarlanmıştır. Prime İncelme teknolojisi, kontrollü ısı vererek kişinin yağ hücrelerini azaltmayı, selülit görünümünü en aza indirmeyi amaçlar. Eğer siz de ameliyatsız incelme etkisi görmek istiyorsanız Accent Prime İncelme cihazı ile en kısa sürede tanışmalısınız.

Prime İncelme Teknolojisi Nedir? 

Prime İncelme, ultrason ve radyo frekansı (RF) teknolojilerindeki en son yenilikleri doğal, uzun ömürlü sonuçlar ile etkili ve yüksek oranda özelleştirilmiş uygulamalar sunmak için bir araya getiriyor.

Ultrasonik enerji, inatçı yağ hücrelerini etkin bir şekilde bozarak, tedavi alanı boyunca homojen olarak dağılır.

Daha sonra RF gücü, daha konsantre enerji tedavisi ile sonuçlanan dokuya termal derin ısıtma üretmek için kullanılır. Bu benzersiz kombinasyon, tedavi süresi ve seans sayısını azaltırken daha güçlü sonuçlar verir. Prime incelme teknolojisinde yağ hücrelerine hem de kolajen lifleri hedeflenir. Kişiler incelirken aynı zamanda kolajen lifleri sıkılaşarak selülit görünümü de azalır.

Prime İncelme Selülitlere Nasıl Etki Eder?

Soğuk Shear Wave ve Sıcak Ultrason

Prime İncelme, yağ hücrelerini çevreleyen dokuları zarar vermez, patentli teknolojisi sayesinde sadece yağ hücrelerini seçici olarak hedefler. Kesme dalgası titreşimleri, yağ hücresi membranlarını bozarak, kademeli bir parçalanmaya ve depolanmış yağın serbest kalmasına yardımcı olur. Hasarlı yağ hücreleri daha sonra lenfatik sistem yoluyla doğal bir şekilde vücuttan atılır. Kademeli olarak yağ hücrelerinden arınan vücut hatları daha ince bir görünüm kazanır, kıvrımlar belirginleşir.

Mikroplazma

Eşsiz mikroplazma teknolojisini kullanan Accent Prime İncelme modülü, cildin hem temizlenmesi hem de ısıtılmasıyla cilt yenileme işlemini sağlar. Kontrollü performans ve odaklanmış enerji iletimi sayesinde Prime incelme, yağ hücrelerini çevreleyen sağlıklı dokuyu sağlam bırakırken yağdan etkilenen bölgeyi tedavi eder. Bu işlem sayesinde epidermisin yenilenmesi ile cildin daha hızlı iyileşmesini sağlanır.. Prime İncelme, deriyi sıkılaştırır, vücudu şekillendirir ve selülit görünümünü en aza indirir.

Prime İncelme Kimlere Önerilir?

Prime incelme uygulaması, diyet ve spor yapmasına rağmen bölgesel yağlarından kurtulamayan kişiler için öneriliyor. Zayıflama sürecinizin sonunda bir türlü bacaklarınız istediğiniz incelikte görünmüyorsa sizin için Accent Prime cihazı uygun olacak.

Prime incelme işlemi zayıflama yöntemi değildir. Bu nedenle kişinin aşırı kilolu olmaması sadece bölgesel yağlarının olması beklenir. Zayıf olmasına rağmen selülitleri olan kadınlar için de Accent Prime uygundur. Bu yöntem sayesinde sadece selülit olan bölgelere odaklanarak kişinin vücudundaki pürüzleri tedavi edebiliriz. Liposuction gibi vücut şekillendirme ameliyatından sonra Accent Prime yaptırarak vücudunuzu kum saati gibi göstermek mümkündür.

Selülit Tedavi ve iyileşme süreci

Prime incelme uygulaması sadece 20 dakika sürer. İhtiyaç olan bölgeler uyuşturulmadan uygulanır. Haftada 1 kez olacak şekilde 4 seans önerilir fakat kişinin durumuna göre 1 veya 2 seans daha eklenebilir. İşlem sonrasında bölgede hafif bir kızarıklık olur ve bir-iki saat sonra geçer. Kişi günlük yaşantısına işlem sonrasında geri dönebilir.