Selülit Tedavisi

Selülit Görünümü Sizi Rahatsız Mı Ediyor?
Doktor kontrolünde size uygun olan selülit tedavisi yöntemleri ile selülitlerinize veda edin!
Yağ birikimleri cildin altındaki bağ dokusuna doğru basınç yaptığında meydana gelir. Selülit oluşumu kadınlarda çok daha yoğun bir şekilde görülür. Portakal kabuğunu andıran selülit dokusu tedavi edilebilir, doğru uygulamalarla selülit yok edilebilir.

Selülit Nedir?

Ciltteki fibröz bağ dokusu bantları üzerinde deriye doğru itilen yağ hücreleri deri yüzeyinde selülit olarak karşımıza çıkar. Genellikle kadınların çoğunluğunda bulunan bucilt görünüm bozukluğu bir yağlanma problemi değilidir. Genellikle uyluk bölgesinde, kalçada, karın, üst bacaklarda ve kollarada görülür. Selülit oluşumunun kiloyla ilgisi yoktur, zayıf kişilerde veya diyet yapan kişilerde de görülebilir.

Selülit Neden Olur?

Selülit oluşumunun tam olarak nedeni hala bulunamamıştır. Genellikle birden fazla sebep vardır. Bunların başında genetik faktör gelir, genelde ailevi faktörlerden dolayı görülebilir. Yaş faktörü, beslenme, sıvı tüketimi, kıyafet alışkanlıkları da selülit görüntüsü üzerinde etkilidir.
Selülitin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, cildin yüzeyinin altında yer alan dermatolojik tabakadaki bağ dokusu ile bunun hemen altındaki yağ tabakasının etkileşimi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda bu tabakadaki yağ hücreleri ve bağ dokusu dikey olarak düzenlenir. Yağ hücreleri deri tabakasına doğru çıkıntı yaparsa, bu çukurlarla karakterize görünümü verir. Erkeklerde doku, cildin çapraz yapısına sahiptir, bu da neden selülit olma olasılığının kadınlardan daha az olduğunu açıklayabilir.

Genetik

20’li yaşlardan itibaren vücudunuzda selülit oluşuyorsa bunun nedeni genetik olabilir. Erken yaşlarda oluşmaya başlarsa genellikle bu durumun genetik olduğunu gösterir. Genetik faktör söz konusu ise tedavi edildikten sonra tekrar görülebilir. Bu nedenle genetiğinde selülit olan kişiler hayat tarzına dikkat etmeli, bol su tüketmeli ve egzersizlerle vücudunu sıkı tutmalıdır. Genetik faktörler kişinin metabolizma hızına, yağın deri altına dağılımına, etnik kökene ve dolaşım düzeylerine bağlanabilir. Bunlar selülit gelişimini etkileyebilir.

Lenf bezlerinin yavaş çalışması

Lenf bezleri, vücudumuzdaki atıkların dışarı atılmasına yardımcı olan drenaj mekanizmasıdır. Sağlıksız beslenme, az su tüketimi gibi sebepler lenf bezlerinin çalışmasını yavaşlatır. Lenf bezleri olması gerektiğinden daha az çalıştığında selülitler gün yüzüne çıkar.

Yaşlanma

İnsanlar çoğu zaman yaşlanmanın selülitlere neden olduğunu düşünür. Bu kısmen doğrudur. Çünkü yaşlanan cilt altındaki bantlar daha belirgin bir hale getirir. Yaşla birlikte kolajen dokusu azalır, deri sarkmaya başlar. Elastikiyetini kaybeden deri, selülitleri cilt yüzeyine çıkarır.

Beslenme alışkanlığı

Beslenme alışkanlığı selülitlerin en önemli nedenlerinden biridir. Bol su içmemek, yeterli derecede protein tüketmemek bağ dokuların oluşumunu destekler. Bol yağ tüketmek, sigara içmek ve spor yapmamak da selülitlerin en yaygın sebepleridir. Egzersiz yapan kişilerde çok daha az görülür.
Çok fazla yağ, karbonhidrat ve tuz ve çok az lif tüketen insanların daha fazla miktarda selülite sahip olma olasılığı yüksektir. Dar pantolon giymek, sıkı iç çamaşırı giymek de kan akışını yavaşlatır bu da cilt altı bağ dokusnun bozulmasına neden olabilir.

Hormonal faktörler

Hormonlar,selülit gelişiminde önemli bir rol oynar. Östrojen, insülin, noradrenalin, tiroid hormonları ve prolaktin, cilt dokusnunun yapısal üretim sürecinin bir parçasıdır. Kadınlarda östrojenin menopoza yaklaşımda azalması, cilt altındaki bağ dokusuna kan akışının da azalması anlamına gelir. Östrojen seviyeleri düştüğünde yağ hücreleri de büyür.

Bu faktörler, yağ kalıntılarını daha görünür olmasını sağlar. Deri altındaki yağ bağ dokusu zayıfladığında, bilinen çukurlaşma etkisi ortaya çıkar. Yaş ayrıca cildin daha az elastik, daha ince ve sarkma olasılığının artmasına neden olur. Bu selülit gelişimini artırır.

Selülit dereceleri nelerdir?

Her selülit aynı değildir. Selülit tedavisine başlamadan önce hangi selülit tipi olduğunuz iyi değerlendirmeli ve derecesine göre bir tedavi araştırmalısınız. 2009 yılında yayınlanan bir çalışma ölçeğine göre selülitleri 3 farklı derecede değerlendirebiliriz.
Derece veya hafif:

1. Derecedeki selülitler hafif olarak görülür. Sık portakal kabuğu görünümünde değildir, daha çok dalgalı bir görüntüsü vardır.

2.Dereceli-orta selülit: Selülitin derinliği beş ila dokuz arasında derecelendirilir. Beyaz peynirin dış çevresine benzeyen bu selülit görünümü erkenden tedavi edilmediğinde portakal kabuğuna dönüşür.

3.Dereceli-şiddetli: Derinliği 10 veya daha derin yoğunluktadır. Yoğun selülit görüntüsü bol ve sarkık hava yaratır.

Selülit Tedavisi Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Selülit Tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.