Post bariatrik cerrahi, son zamanlarda obezite cerrahisi denen bariatrik cerrahinin artışı ile beraber artmıştır. Bunun nedeni kilo verme sonrası vücuttaki deformasyona yönelik çözüm arayışıdır.

Post bariatrik cerrahi sarkan derinin toparlanması ve estetik bir vücut görünümüne kavuşmayı sağlayan bir dizi cerrahi operasyonlardır.

Obezite Nedir?

Obezite kişinin yağ kitlesinin diğer vücut bileşenlerine (kas, kemik, kan vs.) göre fazla olmasıdır. Bunu hesaplamak için vücut kitle indeksi denen hesaplama ile belirlenir.

BMI denen vücut kitle indeksi hesaplaması kilogram olarak vücut ağırlığının m2 olarak boya bölünmesidir. Bir kişiye obez demek için BMI in 30 un üzerinde olması gerekir.

Obezite sorunu ile günümüze milyonlarca kişi savaşmaktadır. Genetik nedenler, sağlıksız ve hareketsiz yaşam tarzı, bazı hastalıkların etkisi nedeniyle çoğu işi obezite sorunu ile yaşamaktadır.

Obezite kontrol altına alınmadığında tüm hayatı kötü yönde etkilemektedir. Bu nedenle son yıllarda bariatrik cerrahi denen bir yöntemle kişilerin hızlı ve etkili kilo kaybı ile sağlıklarına kavuştukları gözlemlenmiştir.

Bariatrik Cerrahi (Tüp Mide Ameliyatı) Nedir?

Bariatrik Cerrahi hızlı ve etkili kilo kaybını sağlayan midenin küçültülmesi ya da kısmen devre dışı bırakılmasını sağlayan operasyonlardır. Genel cerrahi uzmanları tarafından yapılır. Ameliyat sonrasında 1 ya da 2 yıllık süreçte hasta var olan fazla kilolarını vererek ideal kilosunda sabitler.
Ancak hızlı ve fazla miktarda kilo kaybına bağlı olarak vücutta sarkmalar meydana gelir.

Midenin yüzde seksenlik bölümünün ameliyat ile alınması ya da üstüne katlanması ile midenin küçültülmesi işlemine denilmektedir. Midenin ciddi bir kısmının alınması ile birlikte geriye kalan mide şeklinin tüpe benzemesi operasyona ismini vermiştir.

Kişiler daha küçük mideye sahip oldukları için artık daha normal ve az bir şekilde beslenmektedir. İştah düzeyi azalmakta, porsiyon boyutları da tüp mide ameliyatı sonrasında küçülmektedir.

Yapılan ameliyat cerrahi ve ciddi bir operasyondur. Bu nedenle alanında uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde ortaya oldukça ciddi sorunlar çıkabilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında kişinin yaşam şekli haliyle değişir. Beslenmesi daha sağlıklı hale gelir. Burada önemli olan operasyon sonrasında verilen ciddi kilolar sonrasında vücudun formunu korumaktır.

Fazla miktarda kilo verirken, derinin sarkması da olağandır.
Derinin sarkmasını engellemek için spor ve egzersizleri mutlaka hayatınıza dahil etmeniz gerekir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Vücut Sarkmaları Nerede Görülür?

Bariatrik cerrahi öncesi kişilerin aldığı kilolar ağırlıklı hangi bölgede ise o bölgede daha fazla olmak üzere vücut derisinin genişleyen kısmının içinin boşalmasına bağlı olarak deri fazla gelerek sarkmaya başlar. Bu da vücudun genel görünümünde çirkin bir görünüm oluşturur.

Kişi zayıflasa da istediklerini giyemez ve aynaya çıplak bakamaz hale gelir. Bunu için yeni bir çözüm arayışı başlar buda post bariatrik cerrahi olarak adlandırılan bir dizi operasyonları içerir.

Post kelimesi zaten sonra manasındadır ve bariatrik cerrahi sonrası germe operasyonlarını içerir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında hasta belirli miktarda kiloyu 6 ay 1 sene zarfında verir. Bu süreçte fazla kilo kaybı ile beraber, deri bu kilo verimine hızlı adapte olamaz ve vücut şeklinde deformasyonlarla beraber form kaybı yaşanabilmektedir.

Özellikle operasyon sonrası hızlı ve çok kilo kaybı yaşayan kişilerde deri sarkması ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

Oluşan deri sarkmalarını düzeltmek, daha estetik bir görünüm elde etmek için tüp mide ameliyatı sonrasında belli bir süre geçince post bariatrik estetik ameliyatlar yapılabilmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Obezite, aşırı kilo alıp verme, metabolizma hastalıkları nedeniyle sarkan derinin toparlanması ve gerilmesi için yapılan işlemlere Post bariatrik cerrahi denilmektedir.

Bariatrik cerrahi sonrasında sıkılaşma için her ne kadar spor yapılsa da hızlı kilo kaybına bağlı istenilen sonuç alınmayabilir.

Bu gibi durumlarda Post bariatrik cerrahi ile sarkan deri vücuttan alınır ve daha estetik bir görüntü için ortaya çıkar. Body lifting olarak da bilinen bu işlemin plastik cerrahi uzmanı doktorlar tarafından uygun ortamlarda yapılması gerekir.

Post bariatrik cerrahi vücudun belli başlı alanlarına yapılır. Bu alanları sıralayacak olursak;

 • Karın bölgesi,
 • Memeler,
 • Yüz ve boyun kısımları,
 • Kollar,
 • Kalça,
 • Sırt
 • Bacaklar kısmıdır.

En çok yapılan bölge ise karın kısmıdır. Obezite gibi kilo problemleri sonrasında en fazla karın bölgesinde sarkma görülmektedir. Bu sarkmalar kişinin hayatını etkiler, kilo verilmiş olsa bile vücut deformasyona uğradığı için tam anlamıyla mutlu hissedilmez.

Estetik açıdan kötü bir görüntünün olması kişilerde özgüven kaybının devam etmesine ve rahat olmamasına neden olur. Sarkmalar için günümüzde en etkili yöntem Post bariatrik cerrahidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Kaç Kilo Verilebilir?

Tüp mide ameliyatı olduktan sonra verilecek kilo kişiden kişiye değişmektedir. Tüp mide operasyonu sonrası ortalama 1-1,5 yıllık bir süreçte kişinin ideal kilosuna ulaşması beklenir.

İdeal kilo her kişide farklılık gösteren yaş, boy, cinsiyet gibi özellikler dikkate alınarak belirlenen kriterdir. İdeal kiloyu ölçmek için vücut kitle endeksi kullanılır.

Kişinin tüp mide ameliyatı sonrası ulaştığı ideal kilosunu 1 yıl koruyabilmesi sağlıklı yaşamayı benimsemiş olduğunu gösterir. Bu 1 yıl boyunca vücut kitle endeksi 30’un altında olmalıdır. Bu süreçten sonra dilerse germe ameliyatı olabilir.

Post Bariatrik Cerrahi Kimlere Yapılır?

Post bariatrik cerrahi bariatrik ameliyat gruplarından birini geçirmiş ve daha sonrasında vücudu deformasyona uğramış kişilere yapılmaktadır.

Bariatrik ameliyat sonrasında kişilerde ciddi kilo kayıpları yaşanır. Bu kilo kayıpları vücut derisinin ciddi şekilde sarkmasına neden olabilmektedir.

Bariatrik Cerrahi sonrasında kilo verme sürecini tamamlamış ve en az 4-6 ay geçmiş, kilo vermesi durmuş, kilosu sabit olan kişilere Post bariatrik cerrahi yapılabilmektedir. Ayrıca bu kişilerin genel olarak sağlık durumlarının stabil ve işleme elverişli olması gerekmektedir.

Genel sağlık durumu özellikle dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çünkü Bariatrik cerrahi kısmen bazı besin maddelerinin emilimini bozduğu için genel vücut sağlığını da etkilemektedir.

Post bariatrik germe ameliyatlarının yapılması için genel sağlık durumunun da iyileşmesini beklemek gerekebilir.

Post Bariatrik Cerrahi Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılır?

Post bariatrik cerrahi işlemi öncesinde hasta mutlaka fiziki muayene ile değerlendirilir. Fiziki muayene sırasında mutlaka hastanın sağlık geçmişi dinlenir.

Boy kilo oranı, son 4-6 ay içerisindeki kilo değişimi öğrenilir. Gerekli kan ve hormon testleri yapılır. Herhangi bir ilaç kullanımı var mı, şeker ve kolesterol rahatsızlığı var mı öğrenilir.

Cerrahi için hazırlık dönemi genellikle kişinin kan değerlerinin stabil ve cerrahiye uygun hale getirilmesi için geçen süredir. Bu süreçte cerrahi ile beraber oluşacak kan kaybı ve çıkarılacak doku miktarı göz önüne alınır.

Sonrasında hangi bölgelerde sarkma olduğu ve ne kadar deri alınacağı planlanır. Bazen operasyon birden fazla bölgeye yapılacaksa bu operasyonlar iki ayrı zamanda planlanabilir.

Burada hasta bütün olarak değerlendirilir ve genel sağlık durumu ve çıkarılacak deri miktarı hesaplanır. Tüm bu değerlendirmeler sonucu plastik cerrahi doktoru kişinin işlem için uygun olduğunu onaylar ise Post bariatrik cerrahi uygulanır.

Bu operasyonların tümü hasta için gerekli ise operasyonlar kişinin sağlığına göre 2 ya da 3 seans da yapılır. Bu süreçte seans arası hastanın iyileşme sürecine bağlıdır ve en az 6 ay aralar ile yapılması planlanır. Hangi bölgelerin öncelikli olduğu hasta ile doktor beraber karar verir.

Post Bariatrik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Post Bariatrik cerrahi aslında fazla derinin çıkarılarak cildin yeni vücut şekline göre yeniden gerilmesi işlemidir. Gerilen bölgeler karın, kollar, bacaklar sırt bölgelerini içerir.

Bu bölgelere ek olarak yüzde de yağ kaybına bağlı sarkma görünüm bozuklukları varsa yüz germe ve yağ enjeksiyonları yapılabilir.

Cerrahi operasyonda yapılan işlemlerin sırası şu şekildedir:

 • İlk olarak hastaya genel anestezi uygulanır. Anestezi sonrasında muayene sırasında belirlenen sarkmanın olduğu bölgelere germe, toparlama veya gerekir ise yağ enjeksiyonu işlemleri yapılır.
 • Fazla derinin vücuttan atılması için derinin kesilmesi gerekir. Kesilme sonrasında kalan bölgede deri gerilerek dikiş atılır.
 • İşlem sona erdikten sonra kişi 1 yada 2 gün müşahede altında tutulur. Herhangi bir risk yok ise sonrasında taburcu edilir. Taburcu edilme süresi değişkenlik gösterebilir.
 • İşlem sonrasında hastaya uygun ölçülerde korse giydirilir. Bu korsenin mutlaka kullanılması gerekir. Aksi takdirde yapılan cerrahi işlemin etkisi olmayacaktır. Korse sayesinde toparlanma ve gerilme daha hızlı olacaktır.

Ameliyat sona erdikten ve iyileşme dönemi bittikten sonra mutlaka düzenli aralıklar ile genel muayeneler yapılır. Burada amaç kişinin genel durumunu kontrol altında tutmaktır.

Post Bariatrik Cerrahi Hangi Ameliyatları Kapsar?

 • Karın Germe; eğer sarkma sadece karın bölgesinde ise karın germe ya da uzun izli karın germe yapılabilir.
 • Meme Dikleştirme; memedeki yağ kaybına bağlı memelerin içi boşalarak aşağıya doğru sarkma görülen kişilerde meme dikleştirme yada küçültme yapılabilir.
 • Kol germe; Kollarda zayıflamaya bağlı sarkma olan kişilerde kollardaki fazla deri alınarak kol germe ameliyatı yapılır.
 • Bacak germe, Bacaklarda sarkmaya bağlı dize doğru yığılma ve genel bacak görünümünde bozulma olan kişilerde bacak germe yapılır.
 • 360 derece vücut germe (body lifting); popo ve sırt bölgesi ile beraber karın bölgesindeki sarkma tek seferde 360 derece kesilerek çıkarılır. Pantolon çıkarma ameliyatıda denir.
 • Popo germe; popo bölgesinde sarkma olanlarda poponun üstünden yada sırt bölgesinden deri çıkarılarak germe yapılır.
 • Sırt Germe; Sırt alanında sarkma varsa sütyen izinin geldiği bölgeden deri çıkarılarak germe işlemi yapılır.
 • Yüz Germe, yüzdeki yağların kaybolması ile sarkan boyun ve yüz bölgesinde fazla deri çıkarılarak germe yapılabilir, eğer gerekliyse yağ enjeksiyonu da yapılabilir.
 • Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yapılan Estetik Operasyonlar

Tüp mide ameliyatı sonrası yapılan estetik operasyonlar kişinin sorunlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Sarkmanın en fazla yaşandığı bölgeler kollar, bacaklar, sırt, basen, karın bölgesi ve gıdı kısmıdır.

Bu kısımları toparlamak için egzersizler ve spor yeterli değil ise estetik operasyonlara başvurulmalıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası yapılan estetik operasyonlar;

Meme Estetikleri

Özellikle kadınlarda fazla kilo vermeden dolayı memelerde sarkma meydana gelebilmektedir. Sarkmayı toparlamak için meme dikleştirme veya küçültme ameliyatı yapılabilmektedir.

Operasyonun yapılabilmesi için kilo vermenin sabitlenmesi yani kişinin istediği kiloya ulaşmış olması gerekir. Kilo verme tamamlandıktan sonra üzerinden bir süre geçmesi beklenir.

Eğer memede çok fazla hacim kaybı yaşanmış ise yağ enjeksiyonu veya silikon yardımı ile meme dolgunlaştırma işlemleri de yapılabilmektedir.

Karın Germe

Karın bölgesi tüp mide ameliyatı sonrasında en fazla sarkma görülen alanların başında gelir. Özellikle genel kilosu karın bölgesinde toplanan kişiler kilo verdikten sonra bu bölgede sarkmalar yaşanır.

Bu sarkmaları toparlamak için karın germe ameliyatı yapılabilmektedir. Karın germe ameliyatında sarkan yani fazla olan deri kesilir. Sonrasında ise karın duvarında sıkılaştırma işlemleri yapılır.

Kol Germe

Üst kolun alt kısmı kilo verdikten sonra sarkmaya oldukça eğilimlidir. Tüp mide ameliyatı sonrasında ciddi kilo veren kişilerin kol kısmında sarkmalar görülebilmektedir. Bu sarkmaları toparlamak ve daha düzgün bir form elde etmek için germe ameliyatı yapılmaktadır.

Dirsek ve koltuk altı arasında kalan kısmın gerilmesi ile daha düzgün bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Fazla yani sarkan deri ameliyat ile çıkarılır. Ameliyattan sonraki süreçte 3 hafta kadar kol korsesi kullanmak gerekir.

Bacak Germe

Bacak kısmı tüp mide ameliyatı sonrasında deforme ve sarkmaların en fazla görüldüğü alanlardan biridir. Özellikle bacak arası kısmında yer alan deri sarkar.
Derinin sarkması nedeniyle o bölgede tahriş ve deri deformasyonları meydana gelebilmektedir. Ameliyatta bacağın iç kısmında yer alan fazla yani sarkmış deri çıkarılır. İşlem sonrasında korse kullanımı şarttır.

Popo Dikleştirme ve Kaldırma

Yağlanmanın fazla olduğu bölgelerden biri olan popo kısmında tüp mide ameliyatı sonrasında sarkma ve şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir.

Poponun üst kısmında yer alan fazla deri operasyon ile alınır. Sonrasında ise popo yukarı doğru çekilerek gerilir. Böylelikle dikleştirme sağlanmış olur. Operasyondan sonra doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca toparlayıcı korse kullanmanız gerekmektedir.

Yüz ve Boyun Germe

Yüz ve boyun bölgesinde kilo vermeden kaynaklı sarkmalar meydana gelebilmektedir. Özellikle gıdı bölgesinde oluşan sarkmalar estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olmaktadır. Germe işlemleri sayesinde yüz, boyun ve gıdı bölgesinde oluşan sarkmalar giderilmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi.Post Bariatrik Cerrahi Fiyatları Nedir?

Estetik ve sağlık konularında internet sitelerinde fiyat vermek doğru değildir. Çünkü Sağlık Bakanlığının internet sitelerinde fiyat verme konusunda yasaları vardır.

En doğru fiyat bilgisi için işlemi yaptıracağınız kliniğe gidip doktora muayene olmanız gerekir.

Muayene sonrasında yapılacak işlemler belirlenir. Bu işlemlere göre size en doğru fiyat bilgisi çıkarılır.

Post Bariatrik Cerrahi hakkında daha fazla bilgi almak için öncelikle doktorunuzla görüşüp istediğiniz operasyonları planlamanız gerekir. Bu operasyonlar tek tek yada birlikte yapıldığında fiyatlar değişebilir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası İyileşme Dönemi Nasıldır?

Post Bariatrik Cerrahi İyileşme post bariatrik hastalarda biraz uzayabilir. Bu sürecin daha iyi yönetilebilmesi için hastanın genel sağlık durumu çok önemlidir ve bu süreci iyileştirmek için destek tedavileri verilebilir.

Bu süreçteki en önemli faktör ameliyat yaralarının iyi takip edilerek doktorunuzun direktiflerine uymaktır.

Genellikle iyileşme dönemi toplamda 4-6 hafta kadar sürmektedir. İlk 3 hafta boyunca yorucu aktivitelerden kaçınmanız gerekir. 3 hafta sonrasında normal hayatınıza yavaşça geri dönüş yapabilirsiniz.

Korse kullanımı iyileşme döneminde oldukça önemlidir. Korseyi düzenli giymelisiniz. Aksi takdirde sarkmalar toparlanamaz. Ameliyat sırasında atılan dikişler kendiliğinden iyileşecektir.

İyileşme döneminde dikiş ve genel durum kontrolü için doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir. İki hafta sonrasında dikişler alınır.

Bu süreçte doğru ve dengeli beslenmelisiniz. Günlük yürüyüşler, hafif egzersizler ile iyileşme dönemini geçirmelisiniz.

Bu süreçte oluşabilecek ağrı hissini azaltmak için doktorunuzun önerdiği ilaçları doğru dozda kullanmalısınız. Sigara alkol kullanımı yasaktır.

Çünkü bunların kullanımı iyileşme dönemini uzatacaktır. Ameliyat sonucu oluşan yara izleri ise ortalama olarak 10-12 ay gibi bir süreçte azalacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Deri Sarkması Nasıl Engellenir?

Bariatrik cerrahiden sonra eski rutininiz tamamen değişecektir. Verdiğiniz kilolar ile birlikte cilt sarkması oluşacaktır. Fakat bu cilt sarkmaları bazen geçici bir durum olabilmektedir.

Özellikle ameliyattan sonraki 6-18 aylık süreç içerisinde vücudunuzda köklü değişiklikler oluşacaktır.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki oluşan sarkmaların çoğu geçicidir. Tabi ki bu durumu sizin yaşınız, genetik yapınız, derinin elastikiyeti, yaşam tarzı etkileyebilmektedir.

Yeni hayatınızda başlarken beslenme düzeninizin doğru olması için mutlaka bir beslenme uzmanından destek almalısınız. Size özel olarak hazırlanan beslenme listesini doğru bir şekilde takip edip uygulamalısınız.

Deri sarkmasını engellemek için mutlaka spor ve egzersiz yapıp hareketli bir yaşam şekli oluşturmalısınız. Böylelikle verdiğiniz kilolar kalıcı bir hale gelecek, ayrıca vücudunuzun formu da bozulmayacaktır.

Eğer sigara kullanıyorsanız uzmanlar ameliyattan sonraki süreçte sigarayı bırakmanızı önermektedir. Sigara kullanımı derinin deforme olmasını sağlar ve sarkmaların toparlanmasını ciddi oranda engeller.

Bu süreçte derinin toparlanması ve sarkmasını engellemek için korse etkisi yaratan kıyafetleri giymeniz önerilir. Bu kıyafetler sizi daha sıkı bir hale getirip vücut formunun bozulmasını engelleyerek daha derli toplu bir görünüm sağlar.

Eğer gevşek deri kısımları var ise bu bölgelerdeki cilt sorunlarını engellemek için pudra kullanabilirsiniz. Pudra nemi ve teri kontrol edip deri tahrişlerinin önüne geçecektir.

Tüp Mide Sonrası Vücut Germe Estetiği Tek Seferde Mi Yapılır?

Tüp mide ameliyatı sonrası meydana gelen sarkmaları gidermenin en etkili yolu ise germe ameliyatı dediğimiz vücut şekillendirme operasyonudur.

Vücut germe estetiği karın, kol, bacak, göğüs, popo ve vücut germe bölgelerine ayrı yapılacağı hepsi bir arada yapılabilir. Burada önemli olan kişinin ameliyat öncesi sağlık durumudur.

Genellikle muayene sonrası kan testleri ile beraber planlama yapılır. operasyonlar karmaşıklığına, çıkarılacak deri miktarına ve etkilediği vücut bölgesine göre iki veya üç seansta yapılabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma Olur mu?

Tüp mide ameliyatı sonrası vücut derisi sarkar, fakat bu durumu düzeltmek mümkündür. Operasyon sonrasında kilo verimi ile deride sarkmalar meydana gelebilmektedir.

Sarkmaların bir kısmı geçicidir. Kalıcı olmalarını engellemek için spor ve egzersizleri hayatınızın vazgeçilmezi haline getirmek gerekir.

Tüp mide ameliyatı sonrası genel olarak vücudunuzun sarkmasını engelleyecek korse kıyafetleri düzenli olarak giymenizi önermekteyiz. Böylelikle derinin sarkması engelleneceği gibi daha şekilli bir vücut hattı da ortaya çıkacaktır.

Tüp Mide Sonrası Germe Ameliyatı Olmak İçin Kaç Kiloya Düşmek Gerekir?

Tüp mide ameliyatının sonrasında kilo vermenizle beraber vücudunuzda sarkmaların meydana gelmesi oldukça normaldir. Bu sarkmaların büyük bir kısmı ameliyat sonrasında uygulanan düzenli beslenme ve egzersiz programları sayesinde herhangi bir müdahale olmaksızın geçmektedir.

Ancak geçmediği takdirde popo, bacak, kol ve karın germe estetik ameliyatlarının yapılmaları mümkündür. Yalnızca bu ameliyatların yapılabilmesi için fazla olan ve ameliyat sonra verilmesi hedeflenen tüm kiloların verilmiş olması ve yaklaşık 6 ay kadar sabit kilonun korunuyor olması önemlidir.

Aksi halde germe ameliyatlarının sonrasında siz hala kilo vermeye devam edecek olursanız, sarkmaların yeniden oluşması söz konusu olabilir. Bu durumda da yapılan ameliyattan istediğiniz verimi almamış olursunuz.

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olmalıdır?

Vücut kitle endeksi 30 üzeri olan kişiler yaptırmalıdır. Vücut kitle indeksi boy kilo oranı ile hesaplanmaktadır. Obez kişiler bu oran 30 ve üzerinde yer almaktadır.

Ayrıca hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, tip 2 şeker hastalığı, insülin direnci, osteoartrit (romatizma), uyku apne sendromu, karaciğer yağlanması gibi hastalıkları olan kişilerde bu hastalıklardan dolayı dengesiz ve fazla kilo almaktadır. Bu hastalığa sahip kişiler de tüp mide ameliyatı olabilir.

Tüp Mide Sonrası Memelerim Nasıl Dikleşir?

Tüp mide ameliyatlarından sonra memelerde sarkma meydana gelebilir. Bu sarkmalar eğer sporla sıkılaşmayacak durumda olursa ve sizi çok rahatsız ederse, ideal kilonuza kavuşmanızın ardından 6 aylık bir sürenin geçmesiyle beraber meme dikleştirme veya meme küçültme ameliyatı ile dik görünüm sağlanabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Deri Sarkması Nasıl Toparlanır?

Vücut germe ameliyatları kişinin ihtiyacına göre planlanır. Sarkma tüm vücuttaysa tam vücut germe ameliyatı yapılır. Bölgesel sarkmalar görülüyorsa ameliyat o bölgelerde (sadece karın, sadece kol ve bacak gibi) planlanabilir. Sarkmanın derecesi de ameliyatın niteliğini değiştirmektedir.

Deri germe ameliyatını hastane ortamında genel anestezi altında gerçekleştirilir. Kişinin fazlalık deri ve yağları alınarak vücudun o bölgesinde toparlanma sağlayarak pürüzsüz bir görüntü yaratılır.

Kişi ameliyat sonrasında korse ile 1,5 ay iyileşme sürecine girer. 1,5 aylık sürenin sonunda sarkan derilerinden kurtulmuş, estetik, genç, idealindeki görünüme kavuşmuş hale gelir.

Tüp Mide Sonrası Germe Estetiği Kaç Ay Sonra Yapılır?

Tüp mide ameliyatının ardından meydana gelen vücuttaki sarkmaların giderilmesi için yapılan germe ameliyatları maalesef kilo verme sürecinde yapılmaz.

Bu ameliyatların yapılabilmesi için öncelikle ilk 1-1,5 yıl içerisinde hedeflenen kilonuza ulaşmış olmanız ve sonrasında da en az 6-12 ay boyunca hedef kilonuzu koruyor olmanız gerekmektedir.

Tüp Mide Sonrası Tüm Vücut Gerilir Mi?

Verilen kilo miktarı genellikle normalin çok üzerinde olduğundan tüp mide ameliyatları sonrasında birçok hastada deri sarkması görülebilir. Bu sarkmalar hastaya göre farklılık göstererek kimi hastada bazı bölgelerde olurken kimi hastalarda vücudun her bölgesinde olur.

Post Bariatrik Cerrahi İçin Yaş Sınırı Nedir?

Bu tarz cerrahi operasyonlar için yaş sınırı +18 olmakla birlikte sadece doktor yönlendirmesi ile yapılmalıdır.

Postbariatrik Cerrahi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bariatrik cerrahi sonrası kilo kaybı tamamlandıktan ve en az aynı kiloda 6 ay kaldıktan sonra yapılması planlanmalıdır.

Post Bariatrik Ameliyat Sonrası İz Kalır Mı?

Evet kalır fakat oluşan izler vücut hat çizgileri ile birleşir ve genellikle çamaşırların altında kalır. Bu da ortaya doğal bir görünüm çıkarır.

Post Bariatrik Operasyonun Riskleri Nelerdir?

Operasyonun riskleri tamamen cerrahi işlemi yapan cerraha ve kişinin sağlık durumuna bağlıdır. Eğer iyi bir cerrah doğru yöntemler ile operasyonu yapmış ise ortaya herhangi bir risk çıkma olasılığı çok düşüktür.

İyileşme döneminde ödem, morarma, kızarıklık ve ağrı gibi etkiler yaşayabilirsiniz. Bunlar doğal ve iyileşme dönemi bittiğinde sona erecek durumlardır.

Post Bariatrik Cerrahide Sonuçlar Kalıcı Mıdır?

İşlem sonrasında aşırı kilo alıp vermediğiniz, hamilelik yaşamadığınız sürece post bariatrik germe ameliyatlarının sonuçları kalıcı olacaktır.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Hamile Kalabilir Miyim?

Evet kalabilirsiniz. Yapılan işlem estetik bir uygulamadır. Bu nedenle üreme hücreleri ve organları üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Cinsel Hayat Ne Zaman Başlar?

İyileşme döneminiz sona erene kadar cinsel ilişkiye girmekten uzak durmanız gerekir. Germe ameliyatlarından sonra iyileşme döneminde cinsel ilişkiye girmek ağrılı bir ilişki yaşamanıza ve operasyonun başarısına negatif yönde etkiye neden olacaktır.

Post bariatrik ameliyatlar sonrası cerrahi yapılan bölgeye göre süreç değişebilir bu nedenle doktorunuzun verdiği süreç en doğrusu olacaktır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Ameliyatı Şart Mı?

Hayır eğer istemiyorsanız yaptırmanız gerekmez. Bu operasyonlar genel görünümünden şikayetçi olan kişiler için uygundur.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrasında His Kaybı Yaşanır Mı?

Yaralar iyileştikten bir süre sonra hisler geri gelir ancak bunun için 1 yıl kadar beklemek gerekebilir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme ve Diyet Nasıl Olmalı?

Bu operasyonlar sonrasında kilo almamaya ve vermemeye dikkat etmek gerekir.

Bu nedenle beslenmeye dikkat edilmesi önemlidir. Ancak yara iyileşmesi için genel sağlık durumu da korunmalıdır. Bu nedenle proteinden yüksek beslenilmesi önerilir.

Post Bariatrik Cerrahi ile Body Lifting Aynı Şey Mi?

Bodylifting post bariatrik cerrahinin beden bölgesini içerir, yani kol ve bacakları kapsamaz. Daha çok 360 derece lifting body lifting olarak adlandırılır.

Zayıflama Ameliyatı Yalnızca Mide Küçültme Sonrası Mı Yapılır?

Hayır bu operasyonlar ayrı ayrı ayrı şikâyet olunan bölgeler için yapılabilir. Ya da yaşlanmaya bağlı tıpkı bariatrik cerrahi gibi sarkması olan kişilere de yapılabilir.