kol liposuctıon 2Kol liposuction, kollarda biriken fazla yağların cerrahi olarak alınmasıdır. Özellikle üst kolların kalın görünmesi rahatsız edici olabilir. Bu rahatsız edici görünüm eğer kas artışına değil yağlanmaya bağlı ise liposuction ile düzeltilerek kollar inceltilebilir.

Kol Liposuction kollarında daha fit, sıkı ve kusursuz görünümler isteyen kişilerin ilk tercih ettiği ameliyatlardan biridir.

Kol derisi, vücuttaki en ince deriye sahip bölgelerden biri olduğu için sarkmaya daha meyillidir.

Kollarda biriken fazla yağlar, derinin hızlıca deforme olmasına neden olur. 30’lu yaşlardan itibaren cildin elastikiyeti azaldığı için kol derisi fazla yağları taşıyamaz ve sarkmaya başlar.

Kolda Yağlanma Sebepleri

Kolların kalın ya da ince oluşu genellikle genetiktir. Ancak kilo alıp vermede kol görünümünü etkileyebilir. Kilo verseniz bile daha önce alınan kilolardan kalan yağlar, bu bölgede kalıcı olabilir.

Kol Liposuction Nedir?

Kol Liposuction ile üst kollardaki yağları azaltmaya ve kola yeniden şekil vermeyi sağlayan cerrahi uygulamadır. Ancak unutmamalıdır ki kol liposuction ön kola yapılmaz.

Üst kol içi derisi ince olduğundan liposuction sonrası sarkma görülebilir. Bu durumda J plasma uygulaması veya kol germe ile beraber yapılması önerilebiklir.

Kol germe veya kollardan yağ aldırma işlemleri sayesinde sarkan kollar toplanarak daha zayıf ve kusursuz kollara sağlanabilir.
Kollardaki yağlar için Vaser Liposuction veya klasik Liposuction uygulanabilir.

Kol Liposuction (Yağ Aldırma) Kimlere Uygulanır?

Kol liposuction tek başına daha çok kol derisi henüz sarkmamış ve liposuction sonrası sarkma ihtimali az olan kişilere tavsiye edilir.
Kol liposuction, vücudunun geneline göre daha kalın kollara sahip olan kişilere de önerilir.

Üst kolda biriken yağları vücuttan doğal yöntemlerle uzaklaştırmak oldukça zordur. Kollardaki yağları diyet ve sporla eritmeye çalışsanız da bütün yağların gitmesini beklemek hayal olabilir.

Ancak kolda sarkma var ise liposuction ile beraber kol germe önerilir. Ancak çoğu hasta kol germeyi yara izinden dolayı çok tercih etmez. Bu durumda liposuction ile beraber J plazma uygulanabilir. Bu cihaz ile yapılan kol liposuction sonrası kollarınız daha ince ve fit görünebilir.

Kol Liposuction Öncesi Hazırlık

Kol liposuction öncesinde doktorunuzun sizi görmesi cilt yapınızı anlaması liposuction yapılmadan önce neler olacağını anlatması önemlidir.
Operasyon öncesi herhangi bir engelleyici durum yok ise kol liposuction yapılabilir.

1 hafta öncesinden kan sulandırıcı ilaçları ve bitkisel ilaçları bırakmanız önerilir. Sigara ve alkol kullanımını da iyileşmeyi bozduğu için operasyon öncesi ve sonrasında bırakmanız tavsiye edilir.

Kol Liposuction Nasıl Yapılır?

Kol liposuction öncesinde fazlalıkların olduğu bölgeler doktor tarafından çizilerek operasyon planlanır.

Kol liposuction ameliyatı genel anestezi altında ameliyathane ortamında yapılır 2-3 mm’lik ince kanüller kullanılarak vücut çizgilerinde gizlenecek şekilde kesiler açılır ve bu kesilerden kol derisinin altındaki yağ dokularına ulaşılarak liposuction ile vakum yöntemiyle dışarı çekilir.

Kol liposuction ameliyatının izleri oldukça minimaldir ve kol kıvrımının arasına gizlenir. Bu nedenle kol liposuction ameliyatının izleri dışarıdan bakıldığında belli olmaz.

Kollarında aşırı yağlanma ile birlikte sarkma olan kişilere kol germe ameliyatı da önerilir.

Kol germe ameliyatında ise sarkan deri kol içinden kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Böylece koldaki deformasyon ortadan kalkar, kol yapısı yeniden şekillendirilir. Kol germe ameliyatının izi, kolun iç kısmında kaldığı için çok belirgin değildir.

Koldan Yağ Aldırma Sonrası İyileşme Süreci

Kol Liposuction ameliyatı olan kişilerin daha hızlı iyileşmesi için kol korsesi veya bandajı kullanması önerilir. Doktorunuzun önerdiği bu korseyi minimum 1 hafta ila 15 gün arasında kullanmanız gerekmektedir.

Bu süreçte çok ağır eşyalar taşımamalı, kollarınızı çok fazla yukarı kaldırmamalısınız.

Kol Liposuction ameliyatından sonra, kesi olan bölgelerinizi en az 10 gün boyunca güneşten korumalısınız.


Kol Liposuction

Kol Liposuction Fiyatları

Kol liposuction fiyatları, anestezi şekline, hastaneye ve doktorun bu konudaki tecrübesine göre değişebilir.

Eğer operasyona farklı cerrahiler kombine edilirse fiyatlar değişecektir.

Ayrıca vaser veya J plasma gibi cihazların kullanımı da fiyatlarda değişikliklere neden olabilir.

Koldan Yağ Aldırmanın Riskleri

Koldan yağ aldırmanın cerrahi riski düşük olsada en önemli riski liposuction tek başına yapıldığında kolda sonrasında sarkma olmasıdır. Bu nedenle cilt kalitesinin önceden değerlendirilmesi operasyonda nasıl bir yol izleneceğini belirler.

Kol Liposuction ile Kol Germe Aynı Anda Yapılabilir Mi?

Kol liposuction ve kol germe aynı anda yapılabilir. Ancak kol germe ameliyatı sonrasında kol içlerinde iz kalacağı unutulmamalıdır.

Koldan Yağ Aldırmak İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Koldan yağ aldırma tek başına daha çok genç hastalara tavsiye edilir. Yaşlandıkça kollarda sarkma başladığından sonrasında kol germe ile kombine edilmesi önerilir.

Koldan Yağ Aldırma (Liposuction) Ne Zaman Yapılmalı?

Koldan yağ aldırma liposuction ile yapılır ve özellikle genç yaşlarda yapılması tavsiye edilir. Çünkü yaşlandıkça kol içi derisi gevşemem ve sarkma eğilimindedir.

Kol liposuctionı sonrası kol içi bölgede sarkma görülebilir.
Eğer kol içinden fazla miktarda yağ alınacaksa ve sarkma kaçınılmaz ise J plazma ile plazma enerjisi kullanılarak bu bölgedeki deri sıkı hale getirilebilir.

Kol Liposuction Sonrası İz Kalır Mı?

Koldan yağ aldırma yapılırken liposuction kanülleri için açılan kesiler çok küçüktür ve genellikle koltuk altı çizgileri içine gizlenir. Bu nedenle kol liposuction sonrası iz kalmaz. Ancak kol liposuction ile birlikte germe yapılırsa kol içlerinde iz kalacaktır.

KAYNAK

 • Application of a Proposed Multi-Positional Circumferential Arm Liposuction Method and Quantification of its Clinical Efficacy Evaluation
  Yunpeng Gu, Ning Kang, Qianwen Lv, Yue Qi, Zhenjun Liu, Weiwei Chen, Xuejian Sun, Haodong Chen, Gui-e Ma, Zuoliang Qi
  Aesthetic Plast Surg. 2021; 45(3): 1115–1124. Published online 2021 Feb 2. doi: 10.1007/s00266-020-02121-2
 • A Case Series of Lymphatic Injuries After Suction Lipectomy in Women with Lipedema
  Thomas F. Wright, Karen L. Herbst
  Am J Ca35016
 • A Systematic Review of Subsurface Radiofrequency Treatments in Plastic Surgery
  Eric Swanson
  Ann Plast Surg. 2022 Sep; 89(3): 274–285. Published online 2022 Jan 26. doi: 10.1097/SAP.0000000000003093
  se Rep. 2022; 23: e935016-1–e935016-9. Published online 2022 Jul 11. doi: 10.12659/AJCR.9