Mezoterapi, tıbbi ve estetik iyileştirme amacı ile sıvı bileşik karışımları ( ilaçlar, bitki özleri, vitaminler ve diğer bileşenler) içeren ve mezodermi (cildin orta tabakası) uyaran bir enjeksiyon tedavisidir.

İlaçların cilde doğrudan enjeksiyonunu içeren teknik, ilk olarak 1952 yılında Fransız doktor Dr. Michel Pistor tarafından uygulanmış ve “mezoterapi” olarak adlandırılmıştır.

Kullanılan içerikler, özel tek kullanımlık mikro iğneler ile derinin mezodermis tabakasına verilir. İlacın mikro damlaları yavaşça kan akımı ile emilir; sonuçlar genellikle ilk tedaviden sonra görünür hale gelir.

İlaçların cilde doğrudan enjeksiyonunu içeren teknik, ilk olarak 1952 yılında Fransız doktor Dr. Michel Pistor tarafından uygulanmış ve “mezoterapi” olarak adlandırılmıştır.

Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Mezoterapi ilk olarak ağrıyı gidermek için icat edildi; ancak yağ ve selülit giderme, yüz gençleştirme gibi kozmetik uygulamalarda kullanımı ile popülarite kazandı. Günümüzde mezoterapi aşağıda sıralanan tedavilerde kullanılmaktadır:

 • Selülit tedavisi
 • Lokal yağ eritme
 • Kılcal damar tedavisi
 • Vücut şekillendirme
 • Saç dökülmesi
 • Keloid skar tedavisi
 • Akne
 • Yüz gençleştirme
 • Kırışıklık teavisi
 • Çatlak tedavisi
 • Leke tedavisi
 • Melasma
 • Vitiligo
 • Egzema
 • Alopesi

Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Mezoterapi öncesi hangi bölgeye ne amaçla mezoterapi yapılacağı belirlenir. Mezoterapi yapılacak alan temizlenir ve oluşabilecek acı ve ağrı hissini en aza indirmek için lokal anestezik krem sürülerek beklenir.

Sonrasında yeniden temizlenen alana cilt altına enjeksiyon yapılacak içerik hazırlanarak, ince mezoterapi iğneleri ile enjeksiyon yapılır. Enjeksiyon yapılırken farklı teknikler yada yada mezoterapi tabancası uygulamayı hızlandırıcı cihazlar kullanılabilir.

Mezoterapide En Sık Kullanılan  İçerikler Nelerdir?

Mezoterapide vitaminler, bitkisel ilaçlar ve diğerleri dahil olmak üzere çok çeşitli maddeler kullanılmaktadır. Bunlar şunları içerir:

 1. Yağ eriten ilaçlar: – Fosfatidil kolin, aminofilin, teofilin, kafein, efedrin, kalsiyum piruvat, karnitin, organik silisyum gibi.
 2. Kollajen artışı sağlayan içerikler – tretinoin, organik silisyum, Hyalüronidaz, kollajenaz
 3. Cilt nemlendirme ve sıkılaştırma sağlayan-Hyaluronik asit, proklorperazin, dimetilaminoetanol (DMAE), silika, glikolik asit.
 4. Antioksidan etkili leke azaltan ajanlar: C vitamini (hiperpigmentasyon ve melazma), glutatyon, glikolik asit, piruvat, biyotin (alopesi), pantotenik asit, E vitamini ve A, selenyum, çinko, bakır, magnezyum, krom gibi mineraller, a-lipoik asit ve melatonin
 5. Saçlı deriyi uyaran ve saç gelişimini arttıran – Finasterid, minoksidil, buflomedil
 6. Kollajen ve elastin sentezini arttıran – CRP 1000 ve bakır peptid.
 7. Mikro dolaşımı arttıran – pentoksifilin, kumarin, arnika, ginko biloba, melilotus, yohimbin.

Yüze Mezoterapi Nasıl Etki Gösterir?

Yaşlandıkça, cildimiz kurur ve incelir ve kolajen ve cilt elastikiyeti azaldığı için kırışıklık ve sarkma olasılığı artar .Yüz mezoterapisi diğer adıyla Mezolifting ciltte lifting etkisi yaratan, cilt sarkmalarına, cilt kırışıklıklarına etki eden ve cildi yenileyen natürel bir uygulamadır.

Yaş almaya bağlı olarak oluşmaya başlayan ve çevresel faktörlerle ilerleyebilen kırışıklık tedavisinde kullanılarak, kırışıklıkları önlemek ve azaltmanın yanı sıra, daha canlı görünen, lekesiz, parlak bir cilt oluşturmak için yapılan estetik uygulamadır.

Mezoterapi vitaminleri ve besinleri artırarak cildimizi daha sağlıklı ve genç bir hale getirebilir. Enjeksiyonlar, bitki özleri, hormonlar, vitaminler, enzimler, peptitler, mineraller, hyaluronik ve amino asitlerin bir karışımıdır.

Tedaviniz sırasında, enjeksiyonlar cildin sadece 1-4 mm derinliğine girecektir. Yaşlanma geciktirici kremlere kıyasla mezoterapi daha etkilidir çünkü doğrudan cilde enjeksiyon veya mikro iğne ile aşılanır.

En önemlisi, sivilcelerin temizlenmesine yardımcı olabilir ve diğerlerinin yanı sıra erken yaşlanmaya karşı savaşabilir.

Yüz Mezoterapisi İçeriği Nedir?

Mezoterapi içerikleri kullanılacak amaca yönelik farklılık gösterir. arasında zengin antioksidanlar, multi vitaminler, amino asitler, enzimler ve Hyaluronik asit (Dermal Dolgu enjeksiyonlarında bulunan ana bileşen) bulunur.

Tek bir seansın sonuçları anında hissedilebilir ve art arda birden fazla tedaviyle (6 ila 10), hastalar genel olarak gençleşmiş bir görünüm etkisi görürler.

Aslında Mezoterapi erken yaşlanma, yorgun görünüm, sivilce izleri, kırışıklıklar ve ince çizgiler, hiperpigmentasyon ve çatlakların iyileştirilmesi için önerilen bir tedavi şeklidir. Yüz, boyun ve el çevresindeki cildi gençleştirmek için mezoterapi uygulanabilir.

Mezoterapi İyileşme Süreci Nasıldır?

Bu prosedürün enjekte edilebilir doğası nedeniyle, hastalar tedavi sonrası ciltte hafif rahatsızlık, kızarıklık ve ödem yaşayabilir. Ağrı ve rahatsızlık hissini hafifletmek için, ilk olarak enjeksiyonun uygulandığı cilt bölgesine uyuşturucu bir krem ​​sürülür.

Kızarıklık, hafif tahriş ve nadir durumlarda morarma görülebilir, ancak bu tür yan etkiler birkaç gün içinde azalır ve kaybolur.
Düzenli olarak yapıldığı takdirde cilt daha sağlıklı ve daha yenilenmiş görünecektir.

Mezoterapi Fiyatları Nedir?

Mezoterapi fiyatları uygulanacak seans sayısına ve uygulanacak tedavi içeriklerine göre değişmektedir. Her kişinin ihtiyacı olan Mezoterapi içeriği ve seans sayısı farklılık göstermektedir.

Özellikle mezoterapi içerikleri markasına ve miktarına göre farklı fiyatlandırılabilir. DOktorun tecrübesi ve yapılan kombinasyonlar fiyatları değiştirir.

Vücut Şekillendirme için Mezoterapi Uygulanır Mı?

Mezoterapi, selülit tedavisi, lipoliz veya “yağ eritme” ve vücut şekillendirme için bir tedavi yöntemi olarak 50 yılı aşkın bir süredir uygulanmaktadır.

Mezoterapi, selüliti ve fazla yağı eritmek ve azaltmak için bir enjeksiyon içerir. Ayrıca cildi sıkılaştırmaya ve lenfatik drenajı uyarmaya da yardımcı olabilir.

Liposuction ile karşılaştırıldığında mezoterapi ile selülit tedavisi, yağ aldırma için invazif olmayan bir seçenektir. Fazla yağı yok etmek istiyor ancak cerrahi yol kullanmak istemiyorsanız, etkisi daha az olsa da küçük bölgesel yağlanmalarda mezoterapi denenebilir.

Saç Dökülmesi için Mezoterapi Uygulanır Mı?

Yağ kaybı ve yaşlanmayı geciktirici tedavilerin yanı sıra mezoterapi saç dökülmesi için de faydalıdır. Saç dökülmesi ve incelmesi besin eksikliğinden kaynaklanabilir.

Saç derisine vitamin ve enzimler enjekte ederek saç dökülmesini tedavi etmeye, saç kalitesini iyileştirmeye ve yeni saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabiliriz. Bu etki aşağıdaki gerçeklere dayanmaktadır:

 • Kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Saça besin sağlar.
 • Saç köklerindeki hormonları dengelemeye yardımcı olur.

Uygulamanın nasıl yapıldığını öğrenmek ve ayrıntılı bilgi için Saç Mezoterapisi sayfamızı ziyaret ediniz.

Cilt Beyazlatma ve Gençleşme İçin Mezoterapi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mezoterapi, meme başı, koltuk altı ve cinsel organlar gibi en mahrem alanlarımızı canlandırmak için ideal bir çözümdür. Vitamin ve besin maddelerinin hassas, güvenli ve etkili formülasyonunu kullanır.

Her zaman açıkça konuşulan bir şey olmasa da bu özel alanların görünümü birçokları için ortak bir endişe kaynağıdır. Güneşe maruz kalma, ergenlik, hamilelik, kilo alımı, sürtünme ve yaşlanmanın bir sonucu olarak daha koyu cilt rengi oluşabilir.

Yaygın bir yanılgı, aşırı pul pul dökülmenin alanı hafifletebileceğidir, ancak bu genellikle ters etkiye sahiptir ve daha fazla pigmentasyona yol açabilir. İyi haber şu ki, mezoterapi cilt beyazlatmaya yardımcı olabilir! Uygulamalar ağrısızdır ve kesinti süreleri çok azdır veya hiç yoktur.

Mezoterapi 1 Seans Yeterli Mi?

Mezoterapi 1 seans uygulamada etkin bir görünüm sağlamaz. Genellikle 4-6 seans uygulamalar yapılacak tedavi ve içeriğine göre değişken biçimlerde ve süreçlerde önerilir. Seans sayısı doktor tarafından soruna yönelik olarak belirlenir.

İlk seans sonrasında etkisi minimaldir ve tekrarlayan seanslarda seans sayısı ilerledikçe etkinliği gözle görülür hale gelir.

Mezoterapi Kimlere Yapılmaz?

Mezoterapi yapılması önerilmeyen kişiler:

 • Hamile ve emziren kadınlar
 • İnsüline bağımlı diyabet
 • Kanama bozuklukları olanlar,
 • Felç geçmişi
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanananlar,
 • Kalp ve böbrek hastalığı olanlar,
 • Herhangi bir ciddi kronik sistemik hastalığı olanlar

KAYNAKLAR

 • Systematic review of mesotherapy: a novel avenue for the treatment of hair loss.
  Gupta AK, Polla Ravi S, Wang T, Talukder M, Starace M, Piraccini BM.
  J Dermatolog Treat. 2023 Dec;34(1):2245084. doi: 10.1080/09546634.2023.2245084.
 • Consideration of Supervision of Mesotherapy Needles for Cosmetic Injection.
  Zhan N, Guo Q, Zou Y, Zeng Z.
  Zhongguo Yi Liao Qi Xie Za Zhi. 2023 Feb 8;47(2):201-203. doi: 10.3969/j.issn.1671-7104.2023.02.016.
 • Effects of mesotherapy introduction of compound glycyrrhizin injection on the treatment of moderate to severe acne.
  Chen Y, Han W, Li S, Nie Y, Chen P, Sun J, Chen Y, Li L.
  J Cosmet Dermatol. 2023 Jul;22(7):1973-1979. doi: 10.1111/jocd.15681. Epub 2023 Apr 10.
 • Evaluation of the efficacy and safety of hyaluronic acid and supplemented with amino acids, and glutathione or colin, for the prevention and treatment of wrinkles on the face, neck, décolleté and hands.
  Svolacchia F, Svolacchia L, Marchetti M, Prisco C, Inchingolo F, Amuso D, Giuzio F, Scarano A.
  Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2023 Apr;27(3 Suppl):99-108. doi: 10.26355/eurrev_202304_31326.
 • Evaluating the effect of tranexamic acid as mesotherapy on persistent post-acne erythema: A before and after study.
  Bazargan AS, et al. J Cosmet Dermatol. 2023. PMID: 37082869 Clinical Trial.