Göz çevresi botoksu, göz çevresindeki kaz ayaklarını gidermek için yapılan düşük doz botoks enjeksiyonudur.

Yüz çizgilerinin ve kırışıklıkların oluşmaya başlaması, gülme, gülümseme, kaş çatma ve diğer yaşam tarzından kaynaklı faktörlerin birleşmesinden kaynaklanır.

Bu eylemler de ilk olarak göz çevresinde gerçekleşir. Çok ince kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bunlara kaz ayağı denir.

Dermal dolgular, kimyasal peelingler, cilt sıkılaştırma gibi bunlara yönelik birçok modern tedavi mevcut olsa da, göz çevresi botoks tedavisi en sık uygulanan tedavidir.

Göz çevresi botoksunun avantajları her zaman vardır çünkü alın ve göz çevresindeki çeşitli kırışıklıkları tedavi etmek için invaziv olmayan ve kolay uygulanan bir yaklaşımdır.

Göz çevresindeki botoks kırışıklıkları düzeltebilir ancak gençleşmiş görünümü korumak için dört ila altı ay arasında tekrarlanması gerekir.

Göz çevresindeki kaz ayakları denen kırışıklıklara uygulanan botoks aynı zamanda kaş ile göz arasındaki mesafeyi genişletir ve gözlere genç ve fresh bir görünüm verir.

Bu tedavi iyileşme sürecine neden olan “göz kapağı” ameliyatından kaçınmak isteyen hastalar için ideal bir seçenektir. Çünkü düşen göz kapaklarını da bir miktar yukarı kaldırır. Özellikle erken dönem göz kapağı düşmesine karşıda bir tedavi seçeneği gibi bakılabilir.

Botox, kasların kasılmasına neden olan sinir uçlarını bloke ederek çalışır ve ince mimik kaslarının kasılmasını durdurur ve “dinamik” kırışıklıkların görünümünü en aza indirir.

Kozmetik cerrahide, çoğunlukla yüzün üst üçte birlik kısmına ve özellikle kaş, kaz ayağı ve yatay alın kırışıklıkları arasındaki çizgilere enjekte edilir. Bu bölgeler de direkt olarak göz çevresini işaret eder.

Göz çevresi botoksu özellikle kaz ayaklarının görünümünü ve alın ortası çizgilerini yumuşatmak, asimetrik göz kapakları veya kaşları düzeltmek için kullanılır.

Bununla birlikte, sarkık göz kapakları ve diğer istenmeyen yan etkilerden kaçınmak için uzman doktor tarafından yapılması önemlidir.

Botoks ile her türlü kırışıklığın azalmadığını unutmamak önemlidir. Örneğin, kozmetik sorunları güneş hasarından kaynaklanan ince çizgiler ve yumuşak doku atrofisi “büzülme” nedeniyle derin kırışıklıklar olan hastalar botoks tedavisinden hiç veya çok az iyileşme elde edecektir.

En önemlisi kırışıklıklar derinleşmeden göz çevresi botoksunun düzenli uygulanması gençlik görünümünü uzun süre korumayı sağlar.

Yumuşak doku atrofisinin neden olduğu derin kırışıklıklarda, kozmetik cerrahi uzmanlarının önerdiği gibi, dermal dolgu enjeksiyonu veya yağ transferi en iyi seçenek olmaya devam ediyor çünkü yüzdeki hacim kaybının yerini alabiliyor.

Bazı Botox uygulayıcıları, bölgedeki kasların günlük işlevler için gerekli olduğunu ve zayıflatılmaması gerektiğini düşündükleri için yüzün alt yarısına botoks uygulamaktan tamamen kaçınırlar ve alın dışındaki bölgede en sık göz çevresini tedavi etmek için kullanılabilir.

Göz Çevresi Botox Tedavisi Nedir?

Göz çevresi botoks tedavisi, gülme, kaş çatma gibi mimiklerin neden olduğu kırışıklıkların ve ince çizgilerin giderilmesi ve doğal olarak genç bir görünüm elde edilmesi için güvenli ve etkili bir yöntemdir.

Botoks veya dysport ile yapılabilir. Göz çevresinde belirlenen bölgeye küçük miktarlarda botoks enjeksiyonu yapılır.

Uygulama sonrası 1 hafta sonra yapılan kontrolde eksik bölgeler tamamlanır. Göz çevresi botox bir ila on gün arasında sonuç verebilen hızlı ve minimal invaziv bir prosedür kullanıyoruz.

Botoks tedavisinin sonuçları ilk tedavide 6 ay, sonraki tekrarlayan işlemlerde ise 6-9 ay arasında gözlenebilmektedir.

Göz Çevresi Kırışıklık Nasıl Giderilir?

Göz Çevresi BotoksGöz çevresi kırışıklık nasıl giderilir, göz çevresinde oluşan kırışıkların sebepleri ve tedavi yöntemleri nelerdir içeriğimizden öğrenebilirsiniz. Göz çevresi kırışıklığı özellikle kadınların estetik görünümünü bozan can sıkıcı bir sorundur.

İlerleyen yaş, bakımsızlık ve cilt tipi nedeniyle kırışıklık problemi yüzümüzün birçok yerinde zamanla kendini gösterebilmektedir. Yüzde yer alan tüm kırışıklıklar gerekli müdahale ve bakımlar yapılmadığı sürece derinleşip daha belirgin hale gelmektedir.

Yüz kırışıklıklarını engellemek için yetişkinlik dönemi ile birlikte cildinize iyi bakmanız gerekmektedir. Özellikle göz çevresinde yer alan kırışıklıklar gözün güzel görüntüsü bozmaktadır.

Ayrıca bu bölgede yer alan kırışıkların derinleşmesi daha yaşlı bir görünümde olmanıza neden olmaktadır. Göz kırışıklığı yaşlanmanın doğal bir belirtisidir.

Herkeste zamanla görülmektedir. Fakat bazılarımızda daha erken ortaya çıkmaktadır. Derinin yapısı, mimiklerin ölçüsü, kullanılan kozmetik bakım ürünleri de kırışıklıkların erken oluşmasına neden olabilmektedir.

Farklı tedavi yöntemleri için Göz Çevresi Estetiği sayfamızı ziyaret ediniz.

Göz Çevresi Botoks Özellikleri ve Faydaları

Ciltteki kırışıklıkları ve çizgileri azaltarak gençliğin güzelliğini geri getirir.

 • İnce çizgilerin ve derin kırışıklıkların başlamasını önler.
 • Son derece kontrollü tedavi, gülümseme ve kaş çatma gibi doğal yüz ifadelerinin korunmasını sağlar.
 • Prosedürün non-invaziv yapısı, herhangi bir iyileşme süresi gerektirmez. Tedaviden hemen sonra normal günlük aktiviteler yapılabilir.
 • Doğal olarak etkisi kendiliğinden azalacak, kalıcı olmayan bir prosedürdür.

Cilt sıkılaştırma ve lazer işlemleri gibi işlemlerle, ister tek başına ister kombine olarak kullanılsın, göz çevresi botoksu daha taze, daha genç bir görünüm sağlayabilir.

Cildiniz için en iyi işlemin hangisi olduğunu öğrenmek için kliniğimizde bir takip randevusu alabilirsiniz. Sizinle oturup tedavinizden beklediğiniz sonuçları tartışabiliriz.

Göz Çevresi Kırışıklığı Nedenleri

Göz çevresi kırışıklık nedenleri kişiden kişiye göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Göz çevresi kırışıklığına neden olan sebepleri sıralayacak olursak;

 • Göz ve çevresinin güneş ışınlarına maruz kalması,
 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • Cilt bakımının yapılmaması,
 • Gayet doğal olan ve hayatın bir parçası olan gülümseme gibi eylemlerin sürekli tekrarlanması,
 • Yetersiz E Vitamini,
 • Çevresel faktörler,
 • Genetik faktörler,
 • Stres, sinir, depresyon halleri,
 • Aşırı kilo alıp verme,
 • Yaşlılık,
 • Düzensiz ve sağlıksız beslenmedir,

Yukarıda yer alan nedenlerden dolayı göz çevresi etrafında kırışıklıkların oluşması oldukça doğaldır. İnsanlar ile iletişimde genellikle gözler büyük rol oynar.

Buda biri ile iletişimdeyken direk göz ve çevresine karşıdaki kişi veya kişilerin bakması demektir. Durum böyle olunca göz hastalıkları, göz çevresi kırışıklıkları, göz torbası gibi sorunlar direk olarak dikkat çekmektedir.

Bu nedenle göz ve çevresinde kırışıklık gibi sorunların olması özellikle kadınlarda kendini daha yaşlı hissetmeye özgüvenin azalmasına neden olmaktadır.

Unutulmamalıdır ki göz çevresi kırışıkları herkeste ilerleyen yaş ile ortaya çıkmaktadır. Çok fazla derin ve rahatsız edici ise günümüz sağlık teknolojisi ile estetik müdahaleler eşliğinde kolayca tedavi edilebilmektedir.

Göz Çevresi Botoks Fiyatları

Göz çevresi botoks fiyatları yapılan botoks dozuna, kullanılan botox marka ve miktarına göre değişir. Ayrıca botox fiyatlarını belirleyen bir diğer faktörde doktorun tecrübesidir. Genellikle kaz ayakları botoksu, alın ve kaş arası ile beraber 3 bölge olarak uygulanır.

Botoks İle Kaşlarda Değişiklik Yapılabilir?

Botoksun yüz bölgesi mimik çizgileri dışında kaş ve çevresine de etkileri vardır. Kaşların düşük olması kişiyi daha yaşlı, bazen de daha öfkeli gösterir.

Burada botoks ile kaşları aşağı çeken kaslar bloke edilerek kaşlar köşelerden biraz yukarı kalkar ve daha etkileyici bir hal alır. Botox kaş kaldırma ameliyatının alternatifi olmayıp diğer botoks uygulamaları ile kombine edilerek yapılabilir. Botoks kaş kaldırma işlemi oldukça doğal bir şekilde yapılabilmektedir.

Göz Çevresi Botoks Tedavisi Neleri İçerir?

Botoks kliniğimizde prosedürlerimiz için FDA onaylı maddeler kullanıyoruz. Botoks, sertifikalı doktorumuz tarafından ince bir iğne ile enjeksiyon yoluyla hedef bölgeye uygulanır.

Tüm prosedür, minimum rahatsızlık ile sadece 15 dakika sürer. İşlemin çabukluğu ve basitliği sayesinde anestezi uygulanmasına gerek duyulmaz, bu da tedaviden hemen sonra günlük rutininize devam edebileceğiniz anlamına gelir.

Botos kırışıklık karşıtı enjeksiyonlar, kırışıklıklar ve ince çizgilerle mücadele söz konusu olduğunda en iyi tedavilerden biri olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, iğnelerden korkmanız durumunda başka alternatif tedaviler de vardır veya cerrahi olmayan farklı bir tedaviyi düşünmek isteyebilirsiniz.

Göz Çevresi Botoks Etkisi Ne Zaman Görülür?

Botoksun etkisi 2 haftada net olarak görünmeye başlar. Dysport ta bu süre daha kısadır.

Göz Çevresi Botoks Ne Kadar Kalıcı?

Botoks enjeksiyonları 4-6 ay arasında kalıcılığı varıdr bu nedenle bu süre sonrasında etkinin devam etmesi için tekrarlanması gerekir.