Meme büyütme ameliyatı kadın vücudunda estetik görünümü tamamlayan göğüs büyütme estetiğidir. Dolgun büyük memeler kadınların daha estetik, feminen ve çekici hissetmesini sağlar.

Bunu sağlamak için 2 teknik kullanılır; Protezli ve protezsiz (memeye yağ enjeksiyonu) ile meme büyütme

Meme büyütme ameliyatı denince meme protezi ile meme büyütme akla gelir. 

Meme büyütme, dünya çapında en popüler estetik ameliyatlardan biridir. Sadece 2015 yılında dünyada yaklaşık 1,5 milyon göğüs büyütme ameliyatı yapılmıştır. Her yıl meme büyütme ameliyatına olan talep artış göstermektedir. 

Meme büyütme ameliyatı yaptırmayı düşünüyorsanız, mutlaka uzman bir hekimin görüşünü almalısınız. Size uygun olan tekniğin seçimi için doktorunuz ile birlikte karar vermelisiniz.

Yapılan meme büyütme ameliyatında iz isteyip istemediğiniz, protezli mi protezsiz meme büyütme mi istediğinize muayeneniz sırasında karar verilir.

Vücut hattınıza ve göğüs yapısına en uygun silikonu ve silikonsuz meme büyütmeyi doktorunuz size önerecektir. Burada sizin istekleriniz ve istediğiniz büyüklük doğrultusunda meme büyütme ameliyatı planlanır.

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme boyutundan memnun olmayan kadınlar için göğüslerin boyutunu büyütmek, dolgun, dik ve simetrik hale gelmesini amaçlayan cerrahi uygulamadır.

Genel anestezi altında uygulanan meme büyütme ameliyatı farklı teknikler içerir.

Kadınların göğüsleri doğal olarak küçük olabilir ve bu da genetik, kilo kaybı veya emzirmenin bir sonucu olabilir.

Bu gibi durumlarda meme protezi ile kişiye istediği göğüs şekli ve ölçüsü sağlanmaktadır. Kişinin göğüs boyutunda bir değişiklik aramasının nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Birinin diğerinden daha büyük veya daha küçük olduğu asimetrik göğüslere sahip olmak.
 • Göğüslerin sarkması veya içinin boşalması
 • Göğüslerin küçük olması nedeniyle özgüven kaybı
 • Hacim kaybı nedeniyle daha küçük göğüslere sahip olmak.

İdeal Göğüs Ölçüsü Nedir?

Meme protez seçimi yaptıktan sonra sıra geldi göğüs büyüklüğüne karar vermeye… 90’lı yıllarda Pamela Anderson gibi büyük ve ekstra çekici göğüsler çok popülerken günümüzde hastalar daha doğal meme silikonlarını tercih ediyor.

Meme büyütme de kullanılan implantları seçerken sütyen ölçüsü gibi A, B, C ve D gibi kalıplar kullanılmaz. Bunun yerine cc yani santimetre küp ölçüsünü kullanıyoruz.

Bu terim, meme silikonunun kapasitesini gösteriyor. Meme protezleri ortalama olarak 120 cc ila 850 cc arasındadır.

İdeal meme ölçüsü, hastanın vücut orantısına göre değişkenlik gösterebilir. Minyon kişilerde daha küçük göğüsler doğal görünürken, daha yapılı kişilerde ise büyük göğüsler doğal görünebilir.

Meme ölçüsü seçiminde kişinin meme büyüklüğü çok önemlidir. İdeal protez seçimi için;

 • Juguler nokta ile meme başının arası
 • Köprücük kemiğinin orta noktası ile meme başının arası
 • Meme başı ile meme altı kıvrımının arası
 • Memenin alt üst çapı ölçülmelidir.

Meme büyütme ameliyatı öncesinde yapılan bu ölçümler, hastanın protez cebinin çapını bizlere gösterir. Örneğin hastanın cep çapı 10 cm ise, bu hastaya 10’dan daha yüksek çapı olan silikon protez yerleştirmemiz doğal görünmez.

Ortaya yapay bir görünüm çıkabilir. Ayrıca, vücut orantısına göre büyük protez yerleştirmek, meme büyütme ameliyatı sonrasında kapsül kontraktürü oluşmasına yol açar.

Meme Büyütme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Küçük meme boyutundan memnun olmayan tüm kadınlar operasyon için uygundur. 

Genetik nedenlerden dolayı meme boyutu küçük olanlar, sıkça kilo alıp verme sonrası sarkık meme yapısına sahip olanlar, sağlık nedenlerinden dolayı meme gelişimi duran kişiler, memesinde büyüklük farkı olanlar ve meme kanseri sonrasında sorun yaşayanlar meme büyütme operasyonları için uygun kişilerdir.

Tabi ki işlem öncesinde gerekli ultrason ve testler sonucunda herhangi bir risk çıkmaz ise operasyon için tamamen uygunluk belirlenmektedir.

Kişinin genel vücut yapısı, boyu ve kilosuna bakılarak seçilen protezin büyüklüğüne karar verilmelidir. Doğal olmayan bir görünüme yol açmamak için meme dokusu az olan çok büyük bir silikon tercih edilmemelidir.

Protezi seçerken mümkün olduğu kadar doğal sonuç almaya dikkat edilmelidir. 

 • Fiziksel Olarak Sağlıklıysanız; Meme büyütme ameliyatı fiziksel olarak sağlıklı kişilere önerilir. Eğer hamile, kanser, obez ve şeker hastalığı gibi ameliyat olmanıza engel olan faktörler varsa meme büyütme operasyonu sizin için uygun değildir.
 • Gerçekçi Beklentileriniz Varsa; Küçük memeye sahip olan özgüven sorunu yaşayabilirler. Meme büyütme ameliyatı olduktan sonra daha dolgun ve çekici göğüslere kavuşursunuz fakat bunun sizin özgüven sorununuzu azaltacağına emin olamayız. Bu nedenle meme protez ameliyatı ile ilgili gerçekçi hedefler belirlemelisiniz.
 • 20 Yaşından Büyükseniz; Meme büyütme ameliyatı yaptırmak için meme gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Genç kızlar için bu süreç ortalama 20 yaşında tamamlanıyor. Meme gelişimi tamamlanmamış kişilere meme büyütme ameliyatı yapmak doğru olmayacaktır.
 • Göğüslerinizin Çok Küçük Olduğunu Düşünüyorsanız; Göğüsler vücudun genel yapısına göre küçükse ve aynaya baktığınızda göğüsleriniz çok küçük görünüyor, giydikleriniz size yakışmıyorsa meme büyütme ameliyatı için uygun bir adaysınız demektir. 
 • Göğüsleriniz Deforme Olduysa; Hamilelik ve aşırı kilo verme gibi durumlardan sonra göğüslerin içi boş ve hacimsiz görünebilir. Bu durumdan memnun olmayan ve daha dolgun göğüslere sahip olan kadınlar için göğüs büyütme estetiği uygundur. 
 • Göğüslerinizin Şekilleri Eşit Değil İse; Göğüslerden biri diğerine göre gözle görülür derecede küçük veya büyükse meme büyütme estetiği ile iki göğüs arasındaki fark eşitlenir. Genetik sebeplerden veya kaza, hastalık gibi faktörlerden dolayı göğüsleriniz birbirinden farklı olabilir. Eşit olmayan göğüsler için sütyen bulmak, bikini giymek çok zor olacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı vücut şekline uygun olmayan ve küçük olan göğüslerin büyütülmesi işlemidir. İşlem için farklı teknikler kullanılmaktadır.

Meme büyütme ameliyatı, silikon protezler veya kişinin kendi yağı kullanılarak yapılan cerrahi göğüs büyütme işlemidir. 

Meme büyütme ameliyatında küçük göğüsler dolgunlaştırılarak kişinin istediği boyutlara getirilir. Meme büyütme estetiğinde kullanılacak olan protezler ve yağ miktarı hastanın vücut ölçülerine ve doktorun önerilerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Meme büyütme estetiği kalıcı bir işlemdir fakat estetik yaptırdıktan sonra dilerseniz silikonlar tekrar çıkartılabilir ve eski halinize geri dönebilirsiniz. 

Meme büyütme ameliyatı ortalama 1-1,5 saat süren bir işlemdir. İyileşme dönemi 2 haftadır. 2.günden itibaren, normal ev hayatı yaşanır ve 2. haftadan sonra kişi tam anlamıyla normal hayatına döner.

Sonuçlar doğal yaşlanma süreçleri dışında hayat boyu kalıcıdır. Büyüklük istenen şekilde uygulanmakta ve yerleşimi de ameliyatta kontrol edilmektedir.

Silikon ile Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Silikon ile meme büyütme protez şekline ve dokusuna karar verildikten sonra ameliyat genel anestezi ile yapılır. 

 • Meme Protezi daha önce karar verildiği şekilde meme altı çizgisi, koltuk altı veya göğüs ucu çevresinden açılan kesiden yerleştirilir. Silikon yerleştirilirken farklı planlar tercih edilebilir. Kas altı ya da fasya altına yerleştirilebilir. Bu da meme protezinin duruş şeklini değiştirecektir.
 • Anestezi sonrasında meme başı çevresi, meme altı veya koltuk altı bölgelerinden uygun bir yerden kesi yapılır. Bu kesi genellikle 2-3 cm kadardır.
 • Bu kesiler meme bezinin ya da göğüs kasının altında bulunan düzlemlerde uygun büyüklükte bir cep hazırlanarak meme silikonunun bu alana yerleştirilmesi içindir. 
 • İmplant dikkatli bir şekilde istenen doku aralığına yerleştirilir ve dokular dikilerek kapatılır. 
 • Ameliyat sonrasında ilk gün hasta müşahede altında tutulur. Ertesi gün taburcu edilir. 
 • İyileşme sürecinde hastanın eğer ağrısı var ise doktorunun önerdiği ağrı kesicileri belirlenen dozda almalıdır.
 • İyileşme sürecinde meme üzerine uyumama, dar kıyafetler giymemek, memeye darbe almamak, yüzmemek, sigara içmemek gerekir. Aksi takdirde dikişler enfeksiyon kapabilir ve ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.
 • İyileşme dönemini doktorunuzun tavsiye ettiği gibi doğru tamamladığınızda ortaya çıkan sonuç tam istediğiniz gibi olacaktır. İyileşme sürecinde doktorunuzun önerdiği korseli sutyenleri takmanız gerekmektedir. Bu memenin yeni şeklini korumak ve sarkmayı engellemek için önemlidir.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme

Yağ transferi için donör bölgeler belirlenir. Genellikle donör bölgeler kalça, karın, basen bölgesindeki fazla yağ olan bölgelerdir.

Sonrasında ise kişiye enjektörler yardımı ile yağ transferi yapılır.

Transfer edilen yağların yüzde 60 kadarı kalıcıdır. Tamamı kalıcı olarak kalmayacaktır.

Bu yöntem daha doğal bir görünüm isteyen ve silikon taktırmak istemeyen kişiler için oldukça uygundur.

Yağ enjeksiyonu ile meme bir cup büyütülebilir. Daha fazla yağ enjeksiyonu yapıldığında yağlar beslenemez ve yağ nekrozu denilen farklı komplikasyonlar görülebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi 

Meme estetiği öncesi kişi fiziki muayeneye alınır. Fiziki muayenede memelerin ne kadar büyütüleceği, kişinin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı öğrenilir. Ayrıca meme ultrasonu çekilip belli testler yapılır.

Burada amaç kişinin operasyona uygun olup olmadığını öğrenmektir. Herhangi bir sorun yok ise vücut şekline en uygun boyut, şekil ve marka ile beraber kullanılacak olan teknik hasta ile beraber karar verilerek belirlenir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Silikon Seçimi Nasıl Yapılır?

Meme büyütme operasyonunda tercih edilecek silikonlarının büyüklüğü hastanın boyuna, kilosuna ve tercihine bağlı olarak en doğru sonucu almak adına muayene edilerek seçilir.

İlk olarak hastanın istediği göğüs boyutu öğrenilir. Bu seçim hem hastanın kişisel özellikleri, nasıl bir meme istediği hem de doktorun önerisi üzerine belirlenir. Sonrasında vücuduna en uygun olan boyuta karar verilir. Ayrıca hangi şekilde implant takılacağı da belirlenir. 

Protezlerin göğüste nereye yerleştirileceği konusunda, protezlerin uzun ve rahat süreli kullanımı, komplikasyonların minimumda tutulması için ön planda olması gereken hassas konulardan biridir. Meme büyütme ameliyatında meme protezi kas altına veya kas üzerine yerleştirebilir. 

Kişinin yaşı, boyu, meme dokusunun oranı, göğüs kafesinin büyüklüğü gibi kişisel özellikler meme implantı seçiminde etkin rol oynar. Şekil olarak damla ya da yuvarlak silikon seçimi yapılabilir. Boyut olarak düşük, orta, yüksek silikonlardan biri seçilebilir. 

Meme büyütme ameliyatında anatomik(damla) ve yuvarlak şekilli protezlerden hangisinin kullanılması gerektiği yine meme dokusuna, göğüslerin ve vücudun genel yapısına bağlı olarak değişmektedir.

Yuvarlak yapıda olan protezler göğüs dokusunun altına yayılarak memeleri büyük ve geniş gösterir. Bazı kadınların göğüslerin üst tarafı daha boş görülebilir, bu tip durumlarda yuvarlak protez tercih edilir.

Damla şeklindeki silikonlar, meme dokusu çok az olan kadınlarda tercih edilir. Anatomik olarak yaygın kullanımı ile damla silikonlar; göğüslerin üst kısmından alt kısmına doğru ilerlerken yumuşak bir açı yaratmak için idealdir.

Meme büyütme ameliyatında doğal bir görüntü vermek için üst kısmı daha ince aşağıya doğru kademeli büyüyen damla şeklini alan bu protezler; küçük göğüslü kadınların daha doğal ve büyük göğüslere sahip olması için tercih edilir.

meme protezMeme Silikon Çeşitleri

Meme büyütmede kullanılan FDA onaylı birden fazla silikon seçeneği vardır. Meme protezleri büyüklüğüne, silikon yüzeyine, şekline ve içeriğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Size en uygun silikon tipini belirlemek için mutlaka uzman hekiminizin görüşünü almalısınız.

Meme Protez İçeriği: Silikon implantlar ve Serum Fizyolojikli implantlar

Meme protezleri içerik olarak silikon ve serum fizyolojik içerikli protezler diye ikiye ayrılıyor.

Günümüzde daha güvenli ve kalıcı olduğu için meme büyütmede silikon içerikli protezler daha çok tercih edilir.

İmplant Dokusu: Pürüzsüz ve Pürtüklü Protez

Silikon yüzeyleri düz ve tırtıklı olarak iki gruba ayrılır. Düz silikon ile pürtüklü silikon arasında dışarıdan bakıldığında belirgin bir fark olmaz ve meme büyütme ameliyat sonucunu etkilemez.

Pürtüklü silikonlar daha az kapsül yaptığı için günümüzde daha çok kullanılıyor.

Dokulu yani pürtüklü silikonlar, diğerlerine göre daha az kayma ve dönme sorunu yaratırlar.

Protez Şekli: Yuvarlak ve damla şeklinde protez şekilleri bulunmaktadır. Hangisinin kullanılacağına doktorunuz vücut şeklinize uygun olarak karar verecektir.

Meme Büyütme Ameliyatında Silikon Nereye Yerleştirilir?

Meme şeklini süt kanalları ve süt bezlerini kapsayan yağ tabakası oluşturur. Göğüse şeklini veren de bu yağ ve bez tabakasıdır. Memenin altında ise pektoral göğüs kası yer almaktadır.

Meme büyütmede silikon kas altına ya da üstünde bulunan fasya altına yerleştirilebilir. Her iki tekniğin de kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Ayrıca kimi zaman dual planda yerleştirilebilir. Dual plan da bir kısmı kas altında olacak şekilde protez yerleştirmedir. 

Gerekli meme dokusu oluşmayan kişilerde genellikle protezin kas altına koyulması çok daha güzel sonuç verir. Bu teknik göğüslere daha doğal bir görünüm sağlamaktadır. Ancak kas altına yerleştirilen silikonlar zaman içinde kas hareketlerinden dolayı yer değiştirebilir. 

Kas üstüne yerleştirilen protezlerin sertleşmesi, dalgalı ve daha yapay bir görüntüye neden olması ihtimali olmakla birlikte, meme büyütme tekniği olarak daha kolaydır ve yeterli meme dokusu olan hastalar için idealdir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci 

Meme protezlerinde, yüksek kalitede bir ameliyat sürecine sahip olmanın temeli, istenilen büyüklükte, doğal görünümü ile doğru bir sonuç almaktır. Sonuç olarak meme küçüklüğü sorunu olan bir kadında meme silikonu hızlı, güzel ve iz bırakmayan, güzellik veren bir yöntemdir.

 • Meme büyütme ameliyatı sonrası ilk birkaç gün zor geçen bir süreçtir. Ameliyattan hemen sonra odanızda uyandığınızda göğüs bölgeniz bandajlı olacaktır. Hemşireniz sizin için doktorunuzun düzenlediği tedaviyi hastanede uygulanacaktır. Meme büyütme sonrası bir gün hastanede kalmanız gerekir.
 • Hastanede 1 gece sonrası her şey yolunda giderse ertesi gün taburcu olacaksınız. Doktorunuz size evde kullanmanız üzere ağrı kesiciler ve enfeksiyondan korunmak için antibiyotik verecektir. O gün bandajlarınız çıkacak ve operasyonun iyileşmesini ve sonucun düzgün ilerlemesini sağlamak için size önerdiği korse sütyeni 4 hafta kadar takmanız gerekecektir.
 • İlk hafta evinizde dinlenmeniz önerilir. Ameliyattan sonra sporcu sütyeni giymeniz önerilir. Ameliyatın üçüncü gününden itibaren göğüs çevrenizdeki ödem ve morluklar kaybolmaya başlar.
 • 1 hafta sonra doktorunuz sizi kontrole çağıracak ve ameliyat sonrası son durumunuzu değerlendirecektir.
 • Yaklaşık üç hafta sonra kendinizi çok daha iyi hissedecek ve yaklaşık beş hafta sonra hemen tamamen iyileşmiş olacaksınız.
 • Ameliyattan sonra bir ay boyunca önerilen korseli sütyeni giymeye devam etmelisiniz. Tamamen iyileşme süresi 6-8 hafta kadardır. 6-8 hafta sonra istediğiniz görünümde olan meme büyüklüğü ve şekli ortaya çıkmış olacaktır. Ödemin tamamen geçmesi ve protezlerin olması gerektiği yerde durması ile memelerin son görünümü alması 6. ayı bulabilir.
 • Meme büyütme ameliyatından sonra iyileşmek ve memelerin son halini alması için bir süre gerekir ve bu süreçte yeni göğüslerinizin nasıl olacağı ve nasıl görüneceği konusunda heyecanlı olabilirsiniz. Bu nedenle, iyileşme sürecinizi olabildiğince konforlu ve hızlı hale getirmek önemlidir.
 • Yaklaşık iki ay yürüyüş dışında diğer sporlardan uzak durmanız gerekir. Özellikle kollarınızla ağır kaldırma, itme gibi hareketleri yapmamanız gerekir.
 • Sonuçlarınızın son halini aldığı 4. haftadan sonra memelerinizin şeklini görebileceksiniz. Yaklaşık üç ay sonra cerrahınızla tekrar bir takip görüşmesi yapmanız önerilir. 

Göğüs büyütme ameliyatından sonra, herhangi bir sorun ya da kafanıza takılan bir soru varsa doktorunuzla hemen iletişime geçmeniz önerilir.

İyileşme sürecinde en etkin olan faktörün vücudun doğal iyileşme yeteneğine bağlıdır. Bir diğer etkende yapılan cerrahi işlemin türü ve büyüklüğüdür. Meme büyütme sonrası normal hayata dönüş ve hatta tatile gidene kadar iyileşmenizin birçok seviyesi vardır.

Yaptığımız aktivitelerde herhangi bir ağrı ya da acı varsa zorlamamanız önerilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Bakım İpuçları

Aşağıda verdiğimiz öneriler genel olarak hastalarımıza iletiyoruz. Ancak bu uygulamalar cerrahtan cerraha değişebilir veya bireysel olarak değişen ihtiyaçlar olabilir. Böyle durumlarda farklı öneriler doktorunuz tarafından size iletilecektir.

 • Uyku: Göğüslerin şişmesini azaltmak için sırtınızı yastıklarla desteklemeli ve ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta sırt üstü yatmalısınız.İlk 3 ay yüzüstü yatmayın. Bir tarafa doğru yattığınızda o memede daha çok ödem olabilir buda asimetri gibi görünebilir. Uyku pozisyonu bu nedenle önemlidir.
 • Ağrı kesici: Ağrı kesicilere ihtiyacınız varsa, parasetamol içeren ağrı kesiciler önerilir. Lütfen aspirin gibi kan sulandırıcı özelliği olan ilaçlardan sakının çünkü bunlar kanamaya neden olabilir.
 • Yara bakım: Lütfen Arnica ve Silikon bazlı krem ya da bantları cerrahınızın önerdiği şekilde kullanınız.
 • Medikal sütyen: Meme büyütmeden sonra dört haftaya kadar gece gündüz medikal sütyeninizi giymeniz gerekecektir. Farklı sütyen denemeleri yapmanız bu dönemde önerilmez.
 • Pansuman: Ameliyattan hemen sonra göğüslerinizde bandaj olacaktır. Bandaj 24 saat sonra çıkarılır. Ameliyat izine uygulanan bant 3 hafta kadar kalacaktır. Herhangi bir pansuman gerekmeyecektir. Ancak bantlar herhangi bir sızıntı için kontrol edilir.
 • Dikişler: Meme büyütmede eriyen dikişler sıklıkla kullanılır. Bu nedenle dikiş alma süreci yoktur.
 • Duş: Operasyondan sonra 48 saat duş almamanız önerilir. Sonrasında kısa süreli, ılık bir duş alabilirsiniz.
 • Ödem: Ödemin %80’i ameliyattan sonra birinci ay geçer, geri kalan ödemde 6 ay içinde tamamen geçecektir.
 • Dokunma hassasiyeti: Göğüsleriniz muhtemelen 1 ay boyunca dokununca duyarlı olacaktır. 1 Ay sonra bu zamanla geçecektir.
 • Skar / yara izi: Ameliyat izinin üzerindeki bantlar 3 hafta kalır. Daha sonra bunlar çıkarılır ve yara tamamen kapanmış olacaktır. Kalan izin hızlıca kaybolması için 3 ay silikon bant kullanılır. Ameliyattan sonra yara izleri yaklaşık altı hafta boyunca sert ve pembe olacaktır. Bunlar birkaç ay içinde iyileşecek ve kaybolacaktır. Yara izlerinin tamamen kaybolması bir yıl veya bir buçuk yıl kadar sürebilir.
 • Güneşlenme: Yara izlerini, ameliyattan sonraki en az ilk yıl süresince güneşten korumanız önerilir.
 • Beslenme ve Su: İyileşmeyi desteklemek ve enfeksiyonu önlemek için dengeli bir beslenme ve yeterli sıvı alımını önemlidir. Ameliyattan sonra iştahsızlık olabilir ancak protein alımı önemlidir.
 • Aktivite seviyesi: Herhangi bir ameliyattan sonra, hızlı iyileşme, tromboz oluşumunu önlemek ve kabızlığı engellemek için ayağa kalkmak ve hareket halinde olmak önemlidir. Ameliyattan sonra kendinizi yorgun hissediyorsanız, lütfen vücudunuzu dinleyin. Bu tamamen normaldir ve genellikle genel anestezinin yan etkisi kaynaklı olabilir. Operasyon sonrası gün içinde her saat başı odanın içinde dolaşmak yeterli bir aktivitedir. Her gün bu aktivite seviyenizi yavaşça artırın. Kollarınızı başınızın üzerine kaldırmak ve ağır eşyaları kaldırmak (ör. Alışveriş çantaları ve çocuklar) dahil olmak üzere, baskı uygulayan herhangi bir faaliyetten kaçının. Yüzme ve aerobik gibi egzersizlere genellikle meme büyütme ameliyatından dört ila altı hafta sonra yeniden başlanabilir.
 • Sigara içmek: Sigara yaranın iyileşme hızını azaltabilir. Sigara içmek ayrıca yara enfeksiyonu tetikleyebilir Sigara içiyorsanız, ameliyattan önce sigara azaltmanızı veya mümkünse tamamen bırakmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Yukarıdaki maddeler dışında kafanıza takılan farklı sorularınız cevaplamak için doktorunuz yanınızda olacaktır. Herhangi bir sorunda doktorunuzla iletişime geçmeniz problemlerin erken müdahalesini sağlayacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Emzirme

meme büyütme sonrası emzirme

Meme büyütme ameliyat öncesinde bebeğini emzirdiği bilinen hastalar, meme büyütme ameliyat sonrasında da bebeklerini emzirebilirler.

Göğüs büyütme ameliyat öncesinde bebeğini emziremediği bilinen hastalar ameliyat sonrasında da bebeklerini emziremez. 

Protezler meme dokusunun altına yerleştirildiğinden, memenin süt kanalları ile herhangi bir ilgisi yoktur ve süt kanallarına zarar vermez.

Yani meme büyütme protezlerin bebek emzirmeyle doğrudan bir ilişkisi saptanmamıştır.

Ancak meme başından silikon yerleştirme için kullanılırsa süt bezlerine zarar verebilir. Bu nedenle bebek sahibi olma planlarınız var ise doktorunuz ile paylaşırsanız, operasyonu buna göre planlayacaktır.

Meme Büyütme Fiyatları

Meme büyütme ameliyat fiyatları birkaç kritere bağlı olarak değişkenlik gösterir. 

İlk olarak hastaya hangi yöntem ile estetik yapılacağı belirlenmelidir. Meme büyütme estetiği yaparken göğüs kısmına farklı işlemler yapılıp yapılmayacağı, doktor tecrübesi, protez markası ve şekli, klinik donanımı gibi konular fiyatı etkilemektedir. 

Meme büyütme ameliyat fiyatını en çok etkileyen meme büyütmede kullanılan protezin markası ve modelidir. Markasına karar verdikten sonra meme büyütme fiyatını etkileyen diğer faktörler de meme büyütme ameliyatının yapıldığı hastane ve ameliyatı yapan doktorun tecrübesidir.

En doğru fiyat bilgisi için estetik işlemi yaptıracağınız kliniğe gidip doktora muayene olmanız gerekir. Muayene sonrasında yapılacak işlemler belirlenir. Bu işlemlere göre size en doğru fiyat bilgisi belirlenir.

Meme Büyütme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

meme büyütmeHer ameliyatta olduğu gibi meme estetiği ameliyatları da kimi riskleri beraberinde taşımaktadır. Risklerin başında kanama, enfeksiyon, yara iyileşme sorunları yer almaktadır. Ayrıca anestezinin bir takım olası komplikasyonları mevcuttur. 

Çok nadir olsa da silikon protezlerin zaman içinde aşınma, deformasyon ve protezde sertleşme gibi riskleri vardır. Fakat bu riskleri en aza indirmek için operasyon öncesinde önlemler alınır hastaya yapılan belli tetkikler ile tedaviler sağlanmaktadır.

Böylece olası riskleri ortadan kaldırmak yada en aza indirmek sağlanmaktadır. Bu nedenle uzman bir hekim tarafından uygun şartlarda operasyonun yapılması gerekir.

Operasyon öncesinde doktorunuzun sizden isteyeceği tahliller ile diğer risklerden korunmuş olursunuz. Çok nadir görülen bir risk de zaman içerisinde takılan silikon protezin etrafında kapsül oluşmasıdır.

Tecrübeli bir doktor ile yola çıkarak iyi markada bir silikon kullanarak bu gibi riskleri de en aza indirgeyebilirsiniz. 

Meme Büyütmede İstenen Sütyen Bedenleri Nedir?

Meme büyütmede en çok istenen sütyen ölçüsü C cup dır.

Sütyen ölçüsü kadınların en çok karıştırdığı konulardan biri. Göğüs ölçüsü ve sütyen ölçüsü birbirinden farklıdır. Günümüzde sütyenler A,B,C ve D ölçülerine göre üretiliyor.

Peki, doğru sütyen ölçüsünü nasıl bulacağınızı biliyor musunuz? Doğru sütyen ölçüsü için önce sırtınızı ölçmelisiniz. Sırt ölçünüz 80, 85 veya 90 cm olabilir. Bu sütyen ölçüsündeki rakamı ifade eder.

Sütyen ölçüsünde A, B gibi harfleri belirlemek için göğsünüzü ölçmelisiniz. Bunun için meme başınızdan sırtınıza kadar olan olan bölgeyi ölçün.

Daha sonra memenin altında kalan katlanma çizgisinden başlayarak sırtınızı ölçün. Daha sonra bu iki rakamı birbirinden çıkararak göğüs büyüklüğünü bulun. Aşağıdaki tablodan bulduğunuz rakamın hangi harfe denk geldiğini öğrenin.

Örneğin, iki ölçüm arasındaki fark 19 ise, sütyen ölçünüz D cup demektir. Göğüs büyütme ameliyatı öncesi istediğiniz sütyen ölçüsünü belirlemeniz önemlidir.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında hayal kırıklığına uğramamak, çok büyük olmuş ya da küçük olmuş dememek için doğru sütyen ölçüsünü belirlemek ve karar vermek önemlidir.

Hangi meme hangi sutyen içeriğimizde ilginizi çekebilir.

Doğal Yöntemlerle Evde Meme Büyütme Mümkün Mü?

Meme dokusu evde uygulanan kremlerle, masajlarla ya da sporla büyüyebilecek bir organ değildir.  Bunlar kesinlikle doğruyu ya da gerçeği yansıtmayan bilgilerdir. Meme büyütmenin tek yolu meme büyütme estetiğidir. 

Meme ağırlıklı olarak yağ dokusundan ve meme bezinden oluşan bir organdır ve memeye şeklini veren de yağ ve bez dokusudur. Memenin büyümesi için yağ dokusunun artması gerekir ancak krem, masaj, spor gibi doğal yöntemler bu konuda etkili değildir.

Sadece kısa süreçte büyümüş gibi gelir, ancak etkisi kalıcı değildir. Bu nedenle meme büyütmek isteyen bir kişinin mutlaka estetik bir operasyondan faydalanması gerekir.

Meme büyütmenin iki yolu vardır. Biri protez takılarak yapılan büyütmedir. Diğer yöntem ise memeye yağ enjeksiyonudur. Doğal ölçüler seçildiğinde ve uzman bir hekim tarafından profesyonelce yerleştirildiyse dışarıdan belli olmaz.

Asimetrik Göğüsler İçin Tek Taraflı Silikon Takılabilir Mi?

Memeleriniz eşit değilse, farklı boyutlardaki protezler kullanılarak göğüsleriniz eşit büyüklüğe getirilebilir. Bu gibi durumlarda iki memeye de silikon takılabilir fakat göğüslerin eşitsizliği dikkate alınarak farklı boyutlarda silikonlar tercih edilir.

Eğer memelerden biri çok küçük diğeri büyükse benzer boyuta getirmek için tek taraflı silikon protez de önerilebilir.

Meme Büyütmede Kapsül Kontraktürü Nedir?

Kapsül kontraktürü, silikon kullanılan meme büyütme ameliyatından sonra zamanla protezin etrafında normalden fazla sertleşen ve ağrı yapan bir kapsülün oluşmasıdır.

Aslında her protezli meme büyütme estetiğinden sonra silikonun etrafında kapsül oluşur, bu normaldir. Fakat bazı hastalarda oluşan kapsül kontraksiyon dediğimiz büzülmeye neden olur.

Bu büzülme yani kapsül kontraksiyonu protezi de sıkarak memede şekil bozukluğuna neden olur ve ağrı yapar. 

Meme büyütme ameliyatı sonrası ileri dereceli kapsül oluşma oranı %1- 2’dir. Uzman hekimler tarafından meme büyütme ameliyatı olduğunuzda meme kapsülü oluşma riski daha az olacaktır.

Genellikle kapsül oluşumu meme büyütme ameliyatından sonraki ilk 3- 12 ay arasında çıkar. Meme silikonu sonrasında ortaya çıkan kapsüller dört gruba ayrılır.

1.Derecedeki kapsüller: Normal görünümlü olur ve yumuşak dokudadır. Meme ölçüsünde ve silikon şeklinde değişiklik olmaz. Bu kapsüllerin alınmasına gerek yoktur, meme için zararlı değildir.

2.Derecedeki kapsüller: Hafif sertlik görülür. Meme şekli ve silikon şekli normaldir, ağrı olmaz. Bu kapsüllerin ameliyat ile alınmasına gerek görülmez.

3.Derecedeki kapsüller: Meme sertleşmesine yol açar. Memede hafif şekil bozukluğu da yaratabilir. Doktor gözetiminde takip edilmesi önerilir. Genellikle bu kapsüller ameliyat ile alınmalıdır.

4.Derecedeki kapsüller: Göğüslerde aşırı sertlik ve ağrıya sebep olur. Dışarıdan bakıldığında meme görünümünde farklılık oluşur. Bu durumda meme protezi ve kapsül ameliyatla alınmalıdır. Eğer gerekliyse yeniden silikon koyulabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatında İz Kalır Mı?

Meme büyütme sonrasında silikon protez giriş yerlerinde iz kalması doğaldır. Protezin nereden yerleştirildiğine bağlı olarak meme başının çevresinde ya da memenin alt kısmında bir iz kalacaktır.

Göğüs büyütme ameliyatı için 4 farklı noktadan silikon yerleştirilebilir; bu noktalar koltuk altı, meme başı çevresi, meme altı ve göbektir. 

Meme başı çevresinde yapılan kesi areola adı verilen kahverengi kısmın çevresinde oldukça küçük bir yara izi olarak iyileşmek ile birlikte teknik olarak süt kanallarının kesilmesi gerekebilir.

Meme büyütme ameliyatında meme altı kesisinde ise meme bezine ve süt kanallarına hiçbir zarar gelmeden; meme altı oluğuna oturan minimal bir yara izi ile iyileşme gerçekleşir.

Göğüs büyütme ameliyatında koltuk altı girişinde meme üzerinde hiçbir kesi yapılmadan koltuk altından giriş yapılmaktadır.

Yara izleri, meme ameliyatı sonrası erken dönemde hafif kızarık olarak görünüm alsa da zaman içinde giderek solmakta ve belirsiz hale gelmektedir.

Genellikle meme büyütme ameliyatında kesi meme altı çizgisinden atılır. Burada amaç iyileştikten sonra dikişlerin izinin meme altı çizgisi ile birleşip doğal bir görünümde olmasını sağlamaktır. 1 sene sonrasında iz silinerek kaybolur.

Meme Büyütme de Yuvarlak mı Damla Silikon Mu?

Meme büyütmede kullanılan meme protezler şekil yönünden iki farklı gruba ayrılır; Yuvarlak ve damla şeklindeki protezler. Yuvarlak göğüs protezi yatay ve dikey olarak birbirine eşittir.

Yani tam olarak yuvarlaktır. Yuvarlak silikonlar göğsün üst tarafını da doldurduğu için özellikle dekolte giymeyi seven kadınlar tarafından tercih ediliyor.

Bir diğer seçenek ise damla şeklindeki silikonlardır. Damla silikonların alt tarafı, üst tarafına göre daha yoğundur. Bu nedenle doğal meme şeklini anımsatır.

Eğer göğüslerinizde doğal ve anatomik olarak kendi memenize benzeyecek bir görünüm arıyorsanız meme büyütmede damla meme protezleri tercih edebilirsiniz.

Yuvarlak Silikon Avantajları

 • Göğüsleri daha dolgun gösterir
 • Hafif dereceli sarkmaları toplar
 • Şekil bozukluğu yapmaz, uzun yıllar boyunca dolgun görünümü korur
 • Damla Silikon Avantajları
 • Anatomik olarak daha doğal görünür
 • Yuvarlak memeye göre daha sert olur
 • Sarkma yapmaz

Meme büyütmede seçilen protezin büyüklüğü, kişinin omuz genişliği, meme kapasitesi, kilosu, boyu ve talebine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kaç cc meme protezi seçileceğine doktorunuz ile birlikte karar vermelisiniz.

Meme Silikonu Patlar Mı?

Hayır patlamaz. Silikon protezler koheziv jel içerikleri ile doldurulur ve etrafında daha güçlü bir silikon kılıf bulunur. Bu da kesilmedikçe patlama olmaz.

Göğüs Büyütme Silikon Protezler Riskli Mi?

Kullanılan meme silikonları FDA tarafından onaylıdır ve sağlık açısından bir riski yoktur. Ancak kullanılan protezlerin markası ve FDA onaylı olması yaptırmadan önce araştırılmalıdır. Cerrahi öncesi yapılan testler cerrahi bir engel oluşturmuyor ise sağlık için bir risk oluşturmaz.

Silikon Protezler İstenmediğin de Çıkarılabilir Mi?

Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezlerinin ömrü 15-20 yıl olarak bilinir fakat biz ömür boyu garantili protezler kullanıyoruz. Fakat silikon protezlerden memnun kalmaz ya da boyutunu değiştirmek ve çıkartmak isterseniz cerrahi müdahale ile protezler çıkarılabilir.

Meme Protezlerinin İçerikleri Nedir?

Meme protezlerinin içeriklerine göre farklılık çeşitleri vardır. Silikon jel ve saline olarak farklı çeşitleri protez içeriğinde kullanılabilir. Ancak günümüzde en çok silikon jel içerikli protezler kullanılmaktadır.

Bu silikon jel meme protezleri zedelenmez ve yırtılmaz. Yırtılsa bile içerisinden silikon akıp diğer dokulara zarar vermez. 

Meme Büyütme Sonrası Sütyen Kullanımı Nasıl olur?

Meme büyütme ameliyatından sonra biz hastalarımıza yaklaşık 1 ay boyunca sporcu sütyeni dediğimiz balensiz ve demirsiz olan sütyeni önermekteyiz. Takılacak sütyenin meme dokusuna bası ve iz yapmaması gerekmektedir. 

Sütyenin, dikiş yerine herhangi bir baskı oluşturmaması gerekir. Hastalarımız operasyondan 1 ay sonra balenli sütyen kullanımına başlayabilir.

Ama dolgulu yada push-up dediğimiz göğüse baskı yapan ve ortada birleştirip yukarı çıkartan tarzdaki sütyenleri bir süre tercih etmemeleri gerekir. Bu tip olan sütyenler memeye takılan silikon protezin yer değiştirmesine sebep olabilir.

Ayrıca bu tarz sütyenleri uzun süreli kullanmaları meme dokusuna baskı yaparak doku kaybı veya doku ezilmesine aynı zamanda meme de simetri bozukluğuna neden olabilir. 

Diğer bir konuda hastalarımızın meme estetiğinden sonra sütyen takmadan gezmek istemesidir. Sütyen kadınlar için faydalı bir giysidir. Aynı zamanda sütyen meme de oluşabilecek sarkmayı da önler.

Kişiler doğru sütyeni tercih ettikleri sürece takmalarını önermekteyim ama tabi bazı zamanlar sütyen kullanmadıkları günlerde olabilir.

Meme büyütme ya da meme küçültme ameliyatlarından 2 ay sonra sütyen alınmasını önermekteyiz. Çünkü operasyon sonrasında iyileşme süreci tamamlanmış ve gerçek göğüs ölçünüz oluşmuş olacaktır. 

Bu yüzden sütyen alımı için ilk 2 ay beklemekte fayda vardır. Bir de ameliyat sonrasında sütyen ölçüm ne olacak şeklinde sorularla gelir hastalarımızdan.

Şunu karıştırmamak gerekir operasyon sonrası göğüs kafesi ve çevresinin ölçüsü değişmez sadece “cup “ olarak adlandırdığımız sütyenin iç kısmındaki bölümde küçülme ya da büyüme söz konusu olur.

Meme büyütme ameliyatından sonra memenin kendini tam olarak toparlaması yaklaşık olarak 6 ay sürer, bu süreçte dolgulu yani push up sütyenler kullanılması tavsiye edilmez.

Meme Büyütme Ameliyatı Süt Kanallarına Zarar Verir mi?

Meme büyütme estetiği memeye yağ dolgusu ve meme protezi ameliyatı olarak iki şekilde yapılmaktadır. Memeye yağ dolgusu vücuttan alınan yağların meme altındaki kas dokusuna enjektörle nakledilmesidir. 

Meme protezi meme ucu, koltuk altı, meme altı gibi bölgelerden kesi ile yapılan meme kasının altına ya da üstüne implantın yerleştirilmesidir. 

Her iki meme büyütmede de süt kanallarına zarar verilmemektedir. Ameliyat sonrasında kişi kolaylıkla emzirme yapabilir. Meme dolgusu kişinin kendi vücudundan alınan yağdan oluştuğu için tamamıyla doğal ve zararsızdır.

Meme protezi FDA onaylı silikon kaplamalı içi koheziv jelden oluşan bir malzemedir. İnsan sağlığına hiçbir zararı yoktur.

Meme Büyütme Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Evet ağrılı bir işlemdir. Operasyon genel anestezi altında gerçekleşir o yüzden ameliyat süresince bir şey hissedilmez, fakat ameliyat sonrasında bir miktar ağrı olur.

Meme büyütme ameliyatı yaklaşık 1-2 saat süren bir girişimdir. Operasyondan sonra ki gün hasta taburcu edilir. Genellikle ameliyat sonrası ilk 2 gün istirahat edilmesini önermekteyiz. Ağrı durumu kas altına konulan protezlerle kas üstüne konulan silikon protezlere göre değişiklik gösterir.

Kas altına konulan protezde hasta ağrıyı biraz daha fazla hissedebilir. Genellikle kol hareketleri yapıldığında ağrı biraz fazla olmaktadır. Bu durumda sadece ilk günlerle sınırlıdır.

Her operasyon sonrasında olduğu gibi meme ameliyatı sonrasında da hastaya bir takım ağrı kesiciler verilir. 

Meme Büyütme Sonrasında Ağrı Olur mu?

Operasyon sonrasında ağrıların olması ile doğal ve geçici bir durumdur. Protez bir yer kapladığından bunun alışma süreci zaman alabilir. Ağrı ile beraber gerginlik hissi olabilir. Bu dönemde ağrı kesiciler kullanılır ve hareketler kısıtlanabilir. 1 ay içinde geçecektir.

Göğüs içine yerleştirilen protezlerin istenilen alana yerleştirilebilmesi için göğüs içindeki dokular kesilir, kesi yapılan bu alanlarda kesi kaynaklı travmalar oluştuğu için iyileşme sürecinde ağrı olması normaldir.

Genellikle bu ağrılar ağrı kesici ile kontrol altına alınamayacak kadar şiddetli olmaz ama ağrının şiddetini belirleyen bazı etkenler de söz konusudur. 

Meme içine yerleştirilen silikon protezlerin yerleştirilebileceği farklı alanlar vardır; protezler, meme içindeki kas dokusunun altına yada üstüne yerleştirilebilir.

Eğer protez kas altına yerleştirilirse uyum sağlayana kadar ağrı yaşama olasılığınız artar. Meme protezinin hangi bölgeye yerleştirileceği hastanın beklentisine göre değişiklik gösterebilir ancak hekimin görüşü de bu noktada önemlidir. 

Ağrı genelde ilk 3 gün yoğun hissedilir bunu da ağrı kesicilerle azaltabiliriz. Sonraki günlerde hastanın ödemi azalmaya başlar, böylece kol ve gövde hareketlerini daha rahat sağlayabilir.

Uygulama bölgesine buz kompres uygulanması da rahatlatıcı etki sağlamaktadır. Meme protezi sonrasında ilk 3 gün dinlenilmesi sonrasında günlük hayata devam edilmesi tavsiye edilir. 

Memede Silikon Nereye Yerleştirilir?

Meme Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatı Birlikte Yapılır Mı?

Meme protezleri ile göğüslerinde hafif sarkması olan hastaların göğsün de bir miktar dikleşme olmaktadır.

Eğer kişinin göğsünde çok fazla sarkma varsa ve göğüslerinin daha büyük görünmesini istiyorsa böyle durumda hem dikleştirme hem de meme büyütme ameliyatı birlikte yapılmaktadır. 

Aynı şekilde büyük göğüslerinden şikayetçi olan hastalar içinde meme küçültme ameliyatı ile birlikte meme dikleştirme operasyonunu da gerçekleştirebiliriz.

Tek bir anestezi altında hem silikon protez takma hemde meme dikleştirme operasyonu yapılabilmektedir.

Meme büyütmede meme içine yerleştirdiğimiz silikon protez memede hafif dikleşme olmasını da sağlıyor. Eğer sadece büyütme ile giderilebilirse silikon protez yerleştirilir. Ancak giderilmeyeceksek oranda bir sarkma varsa her iki operasyonu kombine şekilde yaparız.

Meme Büyütme Sonrası Hissizlik Olur Mu?

Meme Büyütme ameliyattan sonraki ilk günler his kaybı oluşabilir. Fakat bu durum geçicidir. İyileşme dönemi ile beraber memedeki hisler yavaş yavaş geri dönecektir.

Meme Büyütme Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Nedir?

Tüm cerrahi estetik operasyonlar için yaş sınırı +18’dir. Biz özellikle meme ameliyatları için +20 yaşı önermekteyiz. Çünkü vücut 18’li yaşlarda bile gelişmeye devam etmektedir.

Bu nedenle vücut yapısının ve meme büyüklüğünün tam oturması sonrası cerrahi yapılması istenmeyen sonuçlardan korunmayı sağlar.

Meme Büyütme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kullanılan tekniğe bağlı olarak meme büyütme ameliyatı süresi değişkenlik gösterebilmektedir. Genel olarak meme büyütme operasyonları 1-1,5 saat kadar sürmektedir.

Eğer aynı anda dikleştirme veya başka bir operasyon daha yapılıyor ise bu süre artarak değişkenlik gösterebilmektedir. Eğer yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yapılacaksa süre 2-2,5 saate uzayabilir.

Meme Büyütme Ameliyatından Kaç Gün Sonra Normal Hayata Dönülür? 

İlk 3 gün ağrılar yoğun olabilir. 5-7 gün sonra normal hayata geri dönülebilir. Kollar ile ağır birşey kaldırmamak ve itme hareketi yapmamak gerekir. 1 Ay sonra tam iyileşme gerçekleşir. 

Meme Büyütme Kalıcı Mıdır?

Kullanılan teknik işlemin kalıcılık süresini etkilemektedir. Silikon ile meme büyütme operasyonunun kalıcılık süresi ortalama 10 yıl kadardır. Yağ enjeksiyonunda ise süre farklılık göstermektedir. Memeler yaş ile beraber sarkabilir. Kilo alıp vermede memelerin formu bozulabilir.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Ne Zaman Egzersiz Yapabilirim?

Ameliyattan sonraki gün hafif hafif yürümeye başlayabilirsiniz. Ameliyat sonrası yürümek kan pıhtılaşma riskini azalttığı için sizin için çok yararlı olacak. Ameliyattan hemen sonra hastaların birkaç saatte bir 5-10 dakika arasında yürümesini öneriyoruz.

Eski egzersiz rutininize dönmek için 5-6 hafta beklemelisiniz. Ameliyattan bir ay sonra hastalarımız kendini daha iyi hissediyor. Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında eğer ağrınız yoksa kollarınızı yormayacak egzersizlerle spor yapmaya başlayabilirsiniz.

Hamilelik ve Emzirirken Meme Estetiği Yaptırabilir Mi?

Hayır yaptıramaz. Hamile ve emzirme döneminde olanlara herhangi bir estetik operasyon yapılması sağlık açısından uygun değildir. Emzirme dönemi bittikten en az 6 ay sonra meme protezi yapılabilir.

Meme bezleri gebelik ve emzirme döneminde büyüdüklerinden mutlaka küçülüp normal şeklini almasını beklemek ve operasyonu buna göre planlamak gerekir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Korse Kullanılır Mı?

Meme büyütme sonrası doktorunuzun önerdiği korse sütyenleri kullanmalısınız. Böylelikle meme şekli daha düzgün olacaktır. Ayrıca korse kullanım süresi bittikten sonra meme ölçünüzü uygun olan sütyen kullanmaya da özen göstermelisiniz.

Erken dönemde korse sutyeni bırakmak meme şekline zarar verebilir, ödeme neden olabilir. Ameliyat sonrası süreçte doktorunuzun talimatlarına tam uyum ameliyat sonuçlarını olumlu etkileyecektir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Dikişler Alınır Mı?

 Operasyon sırasında atılan dikişler kendiliğinden eriyip kaybolan dikişlerdir. Bu Nedenle alınmaz. 

Göğüs Büyütme Sonrası Enfeksiyon Oluşur Mu?

Hayır oluşmaz. Enfeksiyon oluşmaması için hastane sürecinde ve sonrasında hastaya antibiyotik tedavisi düzenlenir. Ancak silikonun yerleştirildiği bölgeye iyi bakılmalı ve doktorun talimatları uygulanmalıdır.

Meme Büyütme Sonrası Ne Zaman İşe Dönebilirim?

İşe geri dönüş sürecinde yapılan işteki aktivite, işe dönüş süresini değiştirebilir. Masa başı bir iş yapıyorsanız bir hafta sonra dönebilirken, bedeninizle çalışıyorsanız bunu iki hafta sonraya ertelemek daha doğru olacaktır.

Meme estetiğinden sonra bazı hastalarımız iki gün içinde işine dönebiliyorlar. Özellikle masa başında çalışan, çok fazla yorulmayan kişiler ameliyattan sonraki ilk 2-3 gün içinde yavaş yavaş çalışmaya başlayabilirler.

Genellikle hastalarımızın ameliyattan sonraki ilk 5 günü dinlenerek geçirmelerini tavsiye ediyoruz. Ameliyattan 5 gün sonra işe geri dönmeye hazır olacaksınız.

Eğer ameliyattan önce sağlığınız iyiyse ve genelde hızlı iyileşme gösteriyorsanız, iyileşme süreniz daha kısa olma eğilimindedir. Cerrahınız, sizi işe dönme süreci ve sonrası hakkında tavsiyelerde bulunacak ve yönlendirecektir.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Ne Zaman Araç Kullanabilirim?

Meme büyütme de kullanılan anestezi nedeniyle ameliyattan sonraki ilk 24 saat araba kullanmanıza izin verilmez. Hızlı iyileşme tekniği ile hastalar ameliyattan 24-48 saat sonra araba kullanmaya başlayabilirler.

Ancak yine de ilk günler kollarınızı kullanmak zor olacaktır. Direksiyonu çevirmek ve arabayı güvenli bir şekilde kullanmak için kollarınızı ve üst vücudunuzu yeterince iyi kullanabileceğinizi hissettiğinizde araba kullanmaya başlamalısınız.

Genellikle hastalarımız ameliyattan sonraki birkaç gün içinde araba kullanmaya başlayabiliyor.

Meme Büyütme Ameliyatı ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

İnternette karşımıza meme silikonları ve meme estetiği ile yanlış haberler çıkabiliyor. İnternette meme büyütme estetiği ile ilgili çıkan yanlış bilgileri sizi endişelendirmesin. 

YANLIŞ: Meme Büyütme Estetiği Kalıcı Değildir.

DOĞRU: Meme Büyütme Estetiği Kalıcıdır!

Meme büyütme ameliyatı cerrahi bir işlemdir. Silikon ile meme büyütmeden sonra göğüsleriniz kalıcı olarak büyür. Göğüs altına yerleştirilen silikon protezler küçülmez veya erimez.

Eğer yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yaptırdıysanız, meme büyütmeden sonra yağlarınızın %40’ının erimesi normaldir. Meme büyütme için tekrar ihtiyaç duyarsanız yeniden yağ enjeksiyonu yaptırabilirsiniz.

YANLIŞ: İzsiz Meme Büyütme Estetiği Mümkün.

DOĞRU: Meme Büyütme Estetiğinde Minimal Kesi İzi Olur.

Bunun için hem doğru hem yanlış diyebiliriz. Silikon protez ile yapılan meme estetiğinde göğüs çevresinde kesi açılır. Koltuk altı, göğüs altı, meme ucu veya göbek bölgesinden kesi açılarak protez yerleştirilir.

Protezle yapılan meme büyütmede ufak ameliyat izi kalır. Eğer ameliyat izini sildirmek isterseniz Fraxel Dual yaptırabilirsiniz.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yaptırırsanız göğsünüzde iz kalmaz. Minik iğne ucuyla yağ transferi sağlanır ve dikiş atılmaz.

YANLIŞ: Meme büyütme Sahte Bir Görünüm Sağlar

DOĞRU: Meme büyütme ameliyatı sonrası Doğru Uygulamada Gerçeğinden Ayırt Edilemez

Meme büyütmeden sonra sahte ve yapay bir görünüm oluşmasından endişe edilir fakat bu endişe yersizdir. Vücut yapınıza uygun silikon tercih ederseniz ve uzman bir hekim tarafından göğüs büyütme ameliyatınız yapılırsa sahte bir görünüm oluşmaz.

Eğer doğal görünen meme büyütme ameliyatı istiyorsanız, silikon protez ameliyatı ile birlikte yağ enjeksiyonu işlemini kombinleyebiliriz.

YANLIŞ: Meme büyütmeden Sonra Emziremezsin, Süt Bezleri Zarar Görür.

DOĞRU: Meme Büyütme de Süt Kanallarına Dokunulmaz ve Emzirebilirsiniz.

Göğüs büyütme ameliyatında süt kanallarına dokunulmaz. Meme büyütme ameliyatı öncesi doktorunuzla görüşürken mutlaka emzirmek istediğinizi söyleyin. Göğüs büyütme ameliyatını süt kanallarına dokunmadan yapmak mümkün.

Meme Büyütme için Türkiye Dışından Gelen Hastalara Öneriler

Avustralya’da, Amerika’da ve Avrupa’da sağlık ve cerrahi maliyetlerinin artmasıyla birlikte giderek artan sayıda Türkiye’ye sağlık turizmi gelişiyor. 

Yurt dışından gelen hastalarımız hem ekonomik maliyeti düşürmek hem de zamandan tasarruf etmek için kombine ameliyat olmayı tercih ediyorlar. Meme büyütme ameliyatı ile burun estetiği gibi farklı ameliyatları birleştirerek tek ameliyat ile iki farklı sonuç elde edebilirsiniz.

Yurt dışında ameliyat olduktan sonra ülkenize dönmeden önce mutlaka hekiminizin onayını alın. Çok hızlı bir sürede ülkenize dönmek, uzun saatler uçmak sağlığınız için risk oluşturabilir.

Bu nedenle biz hastalarımıza ortalama bir hafta boyunca Türkiye’de dinlenmelerini daha sonra ülkelerine gitmelerini öneriyoruz. Meme büyütme ameliyatından bir hafta sonra uçağa binebilirsiniz.

KAYNAKLAR

 1. A review of the use of silicone implants in breast surgery.Chao AH, Garza R 3rd, Povoski SP.Expert Rev Med Devices. 2016;13(2):143-56. doi: 10.1586/17434440.2016.1134310. Epub 2016 Jan 13.PMID: 2669070. 
 2. Capsular Contracture after Breast Augmentation: An Update for Clinical Practice. Headon H, Kasem A, Mokbel K.Arch Plast Surg. 2015 Sep;42(5):532-43. doi: 10.5999/aps.2015.42.5.532. Epub 2015 Sep 15.PMID: 26430623
 3. The Incidence and Outcomes of Breast Implants Among 1696 Women over more than 50 Years. Peterson MN, Giblon RE, Achenbach SJ, Davis JM 3rd, TerKonda SP, Crowson CS.Aesthetic Plast Surg. 2023 Aug 14. doi: 10.1007/s00266-023-03535-4. Online ahead of print.PMID: 37580563
 4. Quantification of Breast Volume According to age and BMI: A Three-Dimensional MRI Analysis of 400 Women. Estler A, Zanderigo E, Wessling D, Grözinger G, Steinmacher S, Daigeler A, Jorge C, Santos Stahl A, Feng YS, Schipperges V, Nikolaou K, Stahl S.Aesthetic Plast Surg. 2022 Nov 23. doi: 10.1007/s00266-022-03167-0. Online ahead of print.PMID: 36418548
 5. One-Stage Mastopexy-Lipofilling in Cosmetic Breast Surgery: A Prospective Study. Mangialardi ML, Ozil C, Lepage C.Aesthetic Plast Surg. 2021 Oct;45(5):1975-1985. doi: 10.1007/s00266-021-02327-y. Epub 2021 May 12.PMID: 33982157
 6. Breast Equalization Augmentation: The Use of Ultrasonic Assisted Liposuction for Correction of Primary Breast Asymmetry with Bilateral Augmentation. Peterson B, Alajmi H, Ladak A, Samargandi OA.Aesthetic Plast Surg. 2022 Apr;46(2):667-674. doi: 10.1007/s00266-021-02528-5. Epub 2021 Aug 30.PMID: 34462800 Review.