İdeal Sütyen Kadınlarda göğüs ölçüleri hayatları boyunca ergenlikle başlayan meme boyutu sorunsalı gençlikte, üniversite çağlarında, evlenince, hamilelikte, emzirme döneminde değişime uğruyor. Sadece hamilelik dönemine baktığımızda bile göğüs ölçülerinin birkaç kez değiştiğini görüyoruz.

Bir kadın için vücut hatlarına hâkim olunsa bile yıllar içinde farklılık gösteren göğüsler için uygun sütyeni bulmak her zaman kolay olmayabiliyor.

Hamileliğin başlarından itibaren göğüs büyüklüğüne uygun sütyen seçimi, göğüsleri sıkıştırmıyor, hamilelik döneminin rahat geçmesine yardımcı oluyor.

Birçok kadın göğüslerine uygun sütyen takmadıkları için meme altlarında kaşıntı, kızarıklık, tahrişe sebep olabiliyor. Vücudun hareketlerine bağlı olarak göğüslerdeki hareket, yanlış sütyen takımında meme kaslarının uzamasına ve sarkmasına sebep olabiliyor.

Kadınların yarısından fazlasının göğüs ölçülerini tam bilmediklerinden, doğru sütyen takan kadınların göğüslerinde çok fazla sarkma görülmez.

Sütyen Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Her ne kadar kadınların birçoğu sutyensiz durmayı daha rahat olarak kabul etseler de sütyen kullanımını bir alışkanlık haline getirmemek, kadınların göğüslerinin uzun vadede sarkmasına, şekil bozukluklarına ve sağlık problemlerine yol açar. Yanlış sütyen kullanımı da aynı sütyen kullanmamak gibi kadında negatif etkiler oluşturur.

Sütyen kullanımıyla kadınlarda sırt ağrıları azalır, göğüs sarkması önlenir, meme dikleşerek belli bir formda durur. Sütyen askılarının bol ya da gevşek olmaması vücutla uyum içinde bulunması kadının gün içindeki performansını da etkiler. Konforlu bir sütyen seçimi yoğun çalışma ortamında bulunan kadınların rahat etmesini sağlar.

Sütyen Ölçüsü Nasıl Alınır?

Doğru sütyen ölçüleri için göğüs altı ve göğüs çevresi ölçümlerinin doğru alınması çok önemlidir. Özellikle göğüs altından ölçü alırken mezuranın çok sıkılmaması ya da çok fazla gevşek bırakılmaması gerekir.

Ölçümlerde çıkan sonuç en yakın sütyen ölçüsüne tamamlanmalıdır. Doğru alınan göğüs ölçüsü hesaplaması ile doğru seçilen sütyen ile kadınlar çok daha rahat ediyorlar.

Meme altı çevresi mezurayla ölçüldüğünde 86 ya da 87 çıkan bir kadın sütyen ölçüsünü daha yakın olan 85 olarak seçmeliler. Eğer göğüs altı ölçüsü 88-89 olarak çıkıyorsa o zaman da sütyen ölçüsünü 90’a tamamlamak gerekir.

Göğüs çevresi ise göğüs büyüklüğünü belirler. Göğüs altından tuttuğumuz mezurayı bu sefer biraz daha yukarıda tutarak yani sırttan göğüs ucuna gelecek şekilde tutulan mezura ile göğsün ölçüsü alınır.

Göğüs ölçüsünden göğüs altı ölçüsünün çıkarılmasıyla kup ölçüsü elde ediliyor. Bir örnek verecek olursak, birinci ölçüm (göğüs altı ölçüsü) 85 çıktı.

İkinci ölçüm ise (göğüs ölçüsü) 95 çıktı. 95-85= 10 çıkan değer kup ölçüsünü belirtiyor. Doğru sütyen ölçüleri için göğüs çevresinin göğüs altı ile arasındaki fark bulunur.

Kup ölçüsünde iki değer arasında çıkan sonuç değer

  • 6.5 cm’den küçükse A,
  • 6.5-13 cm: B
  • 14-19,5 cm: C
  • 19.5-26 cm: D olarak belirleniyor.

Hangi Sütyen Modelini Almalıyım?

Göğüs ölçüsünü tam olarak aldınız. Peki şimdi hangi sütyen modelini alacaksınız? En hoşunuza gideni mi yoksa en rahat hissettiğiniz modeli mi? Sütyenlerin balenli balensiz, süngerli süngersiz, yarım, tüm, destekli, toparlayıcı özellikli gibi birçok farklı çeşidi bulunuyor.

Eğer göğüs ölçüleriniz küçükse ve biraz daha büyük görünmesini istiyorsanız destekli sütyenleri tercih etmelisiniz. Push-up olarak da adlandırılan bu sütyenler göğüslerinizi olduğundan daha büyük gösterme özelliğine sahip oluyorlar. Push-up boyutunun konfor ve rahatlık açısından sizi rahatsız etmemesi gerekiyor.

Eğer göğüs ölçüleriniz büyükse ve sütyen taktığınız halde kol altına doğru yayvan bir şekilde durmasını istemiyorsanız o zaman toparlayıcı özelliği bulunan sütyenleri tercih etmelisiniz. Büyük göğüslerde ayrıca balen adı verilen sütyen altında sütyen içinde meme alt tabanına oturacak şekilde dizayn edilmiş modelleri seçmesinde yarar var.

Balenler göğüs ağırlığını göğüs kasına yüklenmesini önlüyor ve göğüs sarkmasının önüne geçiyor. Ayrıca geniş omuz askılı modelleri tercih etmeniz, sırtınıza binen ağırlığın biraz olsun hafiflemesine yardımcı oluyor.

Büyük göğüslü kadınlar ince askılı modelleri tercih ettiğinde sütyen askıları omuzları tahriş edebiliyor hatta kırmızı izler oluşturabiliyor. Sütyen modelinde bulunan yan destekler ise göğüslerin toparlanmasını ve daha yuvarlak, daha seksi görünmesini sağlıyor.

Unutmamak gerekir ki estetik cerrahi ile büyük memeler meme küçültme ile, küçük memeler meme büyütme ile vücut ile orantılı boyutlara getirilebilir. Böylece istediğiniz ölçüde ve görünümde göğüslere kavuşabilirsiniz.

Sütyen Modelleri Hakkında Birkaç Cümle

Sütyen Çeşitleri

T-Shirt Sütyeni: Hemen hemen bütün kadınlar tarafından en sık kullanılan ve adından da anlaşılacağı üzere t-shirt ya da gömleklerin altına kullanılan sütyenlerdir. Vücudu sıkıca sarmaları sayesinde hem kullanışlı hem de iz yapmıyor. Göğüsle mükemmel uyum sağladığı için kusursuz görünüyor.

Toparlayıcı Sütyen: büyük göğüslü kadınların rahatlıkla kullanabileceği sütyenlerdendir. Kullanımı rahattır ve göğüsleri toparlayıcı özelliktedir. Büyük göğüsleri 1 ya da 2 kup küçük gösterme özelliği bulunuyor.

Dolgulu sütyen: Göğüsleri olduğundan daha dolgun gösterme özelliğine sahip olan bu sütyenler aynı zamanda günlük kullanımda da oldukça rahattır.

Push-Up Sütyen: Küçük göğüslü kadınların taktığı zaman göğüs ölçüsünü 1 ya da 2 kup büyük gösteren ve dekolte kıyafetlerle güzel duran bir çeşittir. İçindeki dolgu oranı dolgulu sütyenlere göre biraz daha fazladır.

Straplez Sütyen: Askısız bir yapıda olduğu için tek omuz ya da straplez kıyafetlerle rahatlıkla kullanılır. Arkasında bulunan silikon bantlar sütyenin kaymasını engeller özelliktedir.

Balkonet Sütyen: Göğüsleri alttan saran yarım modelli bir sütyendir. Genellikle küçük göğüslü kadınların kullanmayı tercih ettiği ve göğüsleri çok çekici gösteren bir modeldir.

Sporcu Sütyeni: Göğüsleri sıkmadan sarıp sarmalayan yapısıyla meme operasyonları sonrasında ve spor yaparken güvenle ve rahatlıkla kullanılan sütyenlerdir.

Soft Cup Sütyen: Genellikle uyku sırasında takılan, üzerinde dikiş, tel olmayan oldukça rahat sütyenlerdir.
Silikon sütyen: Arkadan bağlama kopçası bulunmayan silikon bir modeldir. Göğüslere yapışır ve kaldırma özelliği bulunur. Arkası açık kıyafetlerde rahatlıkla kullanılır.

Emzirme Sütyeni: Anne adaylarının dolabında olması gereken emzirme sütyenlerini emzirme sırasında çıkarmaya gerek yoktur. Sadece göğüs bölgesindeki düğmenin açılması yeterli olmaktadır.

Yanlış Sütyen Seçtiğimi Nasıl Anlarım?

Seçtiğiniz sütyeni taktığınız zaman göğüsleriniz yanlardan çıkıyorsa, göğüs ucunuz sütyenden taşıyorsa, sütyen sıkıyorsa, göğüs çevresinde ya da omuzlarda iz bırakıyorsa o zaman sizin için doğru bir seçim olmadığı anlaşılır.

Sütyenin orta kısmı göğüs kafesine tam olarak oturmalıdır. Sütyeni taktığınız zaman sırt bölümü yukarıya kalkmamalı, askıları omzunuzdan düşmemeli. Sütyeniniz göğüslerinizin konforunu sağlamalı aynı zamanda görsel olarak da sizin tercihinize göre modelli ve dokulu olmalıdır.