Vulva denilen kadın cinsel organının görünümünde, estetik amaçlı yapılan cerrahi girişimlerine vulvoplasti (dış dudak) estetiği denir.

Cinsel organdaki en önemli olan yapı dış dudaklardır. Dış dudak, her iki tarafta önden arkaya doğru uzanan, iç dudaklardan daha kalın ve hafifçe dolgun görünümlü deri kıvrımlarından oluşur. Kadın cinsel organı, iç dudak, dış dudak, klitoris, idrar deliği ve vajina girişinden meydana gelir.

Dış dudak uzunluğu önden arkaya doğru 7-9 cm, genişliği de 2-4 cm arasındadır. Genital bölgedeki dış dudakların şekli, büyüklüğü, rengi, dolgunluğu gibi özellikler kişiden kişiye değişebilir.

Kadınların yaşadığı coğrafyaya, ırkına, yaşına ve genetik özelliklerine göre dış dudak görünümü değişebilir. Genç kadınlarda dış dudaklar dolgun ve diri görünürken, yaşlanmanın etkisiyle yıpranır ve sarkık bir görünüme bürünür.

Cinsel organın estetik görünümü, kadınların öz güvenini ve cinsel hayatını etkiler.

Dış Dudak Sarkması Nedir?

Kadın cinsel organında dış dudağın büyüklüğü ve dolgunluğu vulvanın şeklini belirler. Dış dudaklar bazı kadınlarda daha dolgun olurken, bazılarında ise daha zayıftır.

Bazı kişilerde ise her iki dış dudak asimetrik olarak birbirinden farklı olabilir. Doğuştan gelen problemlerden kaynaklı, dış dudaklar normalden daha dolgun yada küçük olabilir.

Bunun üzerine pubis adı verilen kasık dolgunluğu da eklenince kişilerde tayt ve bikini giyildiğinde estetik olmayan görüntüler ortaya çıkabilir.

Sadece estetik açıdan değil, dolgun dış dudaklar aynı zamanda ter ve vücut sıvılarının birikmesine neden olduğu için kötü koku ve bakteri oluşumuna da meyillidir. Bu durumlar hem genital sağlığı etkiler hem de kişinin cinsel hayatını sıkıntıya sokar.

Aynı zamanda yaşla vulvalar zayıflar ve içindeki yağ doku azalarak sarkabilir.

Küçük dış dudaklar ise labiaların dışarıda görünmesine neden olabilir. Bu görünümde rahatsız edici olabilir.

Vulvoplasti Ameliyatı Nedir?

Vulvoplasti ameliyatı, dış dudakların görünümünden rahatsız olan kişiler için vulvanın görünümünü değiştiren estetik cerrahidir. Vulva yapısına düzeltmeye yönelik farklı cerrahiler yapılabilir.

Dış dudakların büyük olan kişilerde dış dudaklar fazla deri alınarak küçültülebilir.  Vulvada sarkma olan yada küçük olan kişilere yağ enjeksiyonu ile büyütme yada dolgunlaştırma yapılabilir.

Vulvoplasti ameliyatı için cinsel ilişkiye girmiş olması veya hiç cinsel birliktelik yaşamamış olması önemli değildir. Bu ameliyat kızlık zarının olduğu bölgeden çok uzaktır ve kızlık zarına zarar vermez.

Dış Dudak Küçültme – Vulvoplastisi

Vajinal bölgedeki dolgun dış dudaklar liposuction işlemiyle küçültülebilir. Eğer aşırı dış dudak dolgunluğu varsa ve liposuction yeterli gelemz ise küçültmek için cerrahi işlem tercih edilir.

Dış dudağın bir kısmı kesilerek çıkarılır. Dış dudak küçültme lokal anestezi altında yapılabilir, fakat bu ameliyatın yanında başka bir işlem daha tercih ederseniz genel anestezi tercih edilmelidir

Dış Dudak Büyütme – Vulvoplastisi

Bazı kişilerde ise dış dudaklar olması gerekenden daha zayıf ve incedir. Yeterli dolgunluğa ulaşmayan dış dudaklar, iç dudakların daha belirgin görünmesine neden olur. Vulvaya yağ enjeksiyonu ile daha dolgun bir hale getirilebilir.

Kişinin kalça, karın, bacak gibi bölgelerinden alınacak yağ dokusu dış dudaklara transfer edilir. Bu yağların bir kısmı vücut tarafından emilir fakat geri kalan kısım kişinin dış dudakları için yeterli olacaktır. İhtiyaç halinde işlem tekrarlanabilir. Yağ transferi genel anestezi altında gerçekleşir.

Vulvoplasti Sonrası İyileşme Süreci

Vulvoplasti ameliyatı ortalama 1 saat sürer. Hastanede kısa bir süre dinlendikten sonra evinize dönebilirsiniz. Ağrılı bir ameliyat olmadığı için iyileşme süreci hızlıdır. Ameliyattan 3 gün sonra duş alabilirsiniz.

Operasyonda kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için pansumana gerek yoktur. İyileşme süresince genital bölgenin hijyenine dikkat etmelisiniz. Genital bölgenin hassasiyeti 3 hafta boyunca sürer. 3. haftadan sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Vulvoplasti Dış Dudak Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak vulvoplasti dış dudak estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.