Çarpık bacak estetiği, alt bacakları çok ince ve diz içleri yağlı görünümü nedeni ile bacakların arasında açıklık olan kişilere yapılan bacak estetiğidir. 

Çarpık bacak görünümü özellikle kadınlarda özgüven sorunlarına neden olabilir. Bu durum giyimini etkileyebilir ve dış görünüm ile ilgili endişelere neden olabilir.

Çarpık bacak görünümü kemik yapısından kaynaklanabilir ve bu kemik eğriliği düzeltme cerrahileri oldukça ağır cerrahiler olduğundan bunun yerine estetik olarak görünümü düzeltme  estetikleri ile görünüm iyileştirilebilir. 

Çarpık bacak tedavisinde hastanın vücudundan fazla yağın alınarak bacakta görünüm için gerekli kısımlara transfer edilmesi ile çarpık bacak görünümü giderilebilir.

Çarpık bacak estetiğine kullanılan yağ dolgusu tekniği zor ve yorucu bir ameliyat değildir. Hastalar aynı gün içinde evlerine dönebilir. Kadınların kendilerine güven içinde etek ve elbise giymeleri için çarpık bacak estetiği tavsiye edilir.

Çarpık Bacak Nedir?

Çarpık bacakların tespiti küçük yaşlardan itibaren yapılabilir. Çarpık bacakların anlaşılması için kişinin iki topuğunu yan yana getirmesi istenir. Bu iki topuk yan yana geldiğinde diz bölgesinde açıklık varsa ve bu kısım birleşmiyorsa çarpık bacak problemi sizde var demektir.

Ancak bu görünüm kemik eğriliğinden kaynaklanıyor ise bunun tedavisi ancak ortopedi doktoru tarafından kemiklerin kırılıp yeniden kaynama süreçleri ile ilerler. Zorlu ve uzun bir tedavidir.

Çarpık Bacak Nasıl Düzeltilir?

carpık bacak estetiği 2İnce ve çarpık görünümlü bacakların düzeltilmesi için yağ transferi kullanılır. Ancak çok zayıf kişilerde kullanılabilecek yağ yoksa alt bacak silikon protezi kullanılır. Bacaklardaki kemik eğriliği düzeltilemese de bacaklardaki yağ dağılımının eşitsizliğinden meydana gelen bozukluklar yağ transferi ile giderilir.

Bu teknik sayesinde kemiklere değmeden sadece yağ transferiyle yapılan çarpık bacak estetiği ile ince veya çarpık bacaklar eşit ve kusursuz bir görünüme kavuşturulur.

Yağ transferinde hastanın bölgesel yağlanma olan bölgesinden liposuction ile yağ alınarak kapalı yağ enjeksiyonu tekniğiyle bacaklardaki zayıf görünen iç bölgelere aktarılır. Yağ enjeksiyonu yöntemiyle bu bölgelere ekstra hacim kazandırılarak çarpık görünüm ortadan kaldırılabilir.

Kendi yağınız herhangi bir bölgeden alınır. Hacim verilmek istenen bölgeye özel işlemlerden geçirilerek ince kanüller yardımıyla verilir. Yağlar özellikle eğriliğin olduğu, genellikle dizin hemen iç ve alt kenarındaki bölgeye dengeli bir biçimde enjekte edilir.

Operasyon sonrasında en az 15 gün basınçlı varis çorabı giyilmesi önerilir. Çok konforlu ve kısa bir işlemle çarpık bacaklarınızdan kurtulabilirsiniz. Çekilen yağ, özel bir işlemle hava ile temas etmeden ihtiyaç olan bölgeye aktarılır, böylece çekilen yağ canlılığını korur.

Çarpık bacak estetiğinde yağ dolgusu ile yapılan düzeltme ameliyatı kalıcıdır ve kişiler ömür boyu sürecek kusursuz bacak görünümüne kavuşur. Bu teknikle kişinin hem üst hem de alt bacaklarındaki eşit olmayan yağ birikimi de düzeltilebilir.

Çarpık Bacak Estetiğinde Yağ Transferi Neden Tercih Edilir?

Bacaklar vücut estetiğinin olmazsa olmaz noktalarından biridir. Bacaklar vücudun bütününü etkiler.

Bu nedenle alt veya üst bacaktaki uyumsuzluk sorunu bütün bacağın görünümünü değiştirir.

Yağ transferi tekniği ile alt ve üst bacak arasında uyum sağlanabilir. Yumuşak doku üzerinde oldukça etkili sonuçlar alınabilen bu teknik sayesinde çarpık bacaklar eşit bir görünüme kavuşturulur.

Yağ transferinin avantajlarından biri de kapalı lipokit tekniği sayesinde daha uzun süre canlı kalan ve daha fazla depolanan yağ miktarına ulaşmasıdır.

Çekilen yağlar, kök hücreden zengin bir hale getirildiği için transfer edilen yağ dokusunun tutunma süresi çok daha uzundur. Yumuşak doku düzenleme ve şekil verme amaçlı kullanılan yağ transferleri ince bacaklarda dolgun bir görünüm sağlar.

Çarpık Bacak Estetiği Fiyatları

Çarpık bacak estetiği fiyatları işlemin yapılacağı hastaneye ve doktorun tecrübesine göre değişir. Çarpık bacak düzeltmede uygulanacak teknik fiyatları değiştirebilir. Öncelikle doktor muayenesi ve sonrasında fiyat belirlenmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Çarpık Bacak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci?

Çarpık bacak ameliyatı liposuction işlemi yardımıyla vücudunuzdan yağ alma uygulaması yapılması ve yağ enjeksiyonu tekniği ile alınan yağların özel işlemden geçerek bacaklarınızın uygun bölgelerine transfer edilmesi olarak tanımlanır.

Bu uygulamada genel anesteziden yararlanılır ve genel olarak ameliyat 2 saat sürmektedir. Uygulama sonrası ilk gün hastanede yatışınız gerçekleşir. Daha sonraki zamanlarda ise evde dinlenmeye devam edebilirsiniz.

Tam olarak iyileşmenin gerçekleşmesi için 2 ay gibi bir süre geçmelidir. Bu süre boyunca bacaklarınızı zorlayacak ve ameliyat bölgesine zarar verecek her türlü aktiviteden uzak durmalısınız.

Operasyon sonrası ameliyat bölgesinde ödem, şişlik ve ağrı gibi yan etkiler meydana gelebilir. Bunlar oldukça olağan ve normaldir.

Ağrılar basit ağrı kesiciler ile rahatlıkla ortadan kaldırılabilir. Ameliyattan sonraki süreçte en az bir ay süreyle bacaklarınızı saran özel bir korse takmanız gerekir. Bu korse bacaklarınızın yeni şeklini almasına yardımcı olduğu için oldukça önemlidir.

Çarpık Bacak Egzersizle Düzelir Mi?

Çarpık bacak rahatsızlığı kemik eğriliği veya düzensiz yağ dağılımı nedeniyle oluşabilir. Kemik eğriliği kaynaklı oluşmuş ise maalesef yapabileceğimiz bir şey yoktur ancak düzensiz yağ dağılımı nedeniyle meydana gelmişse bu durumu kalıcı olarak düzeltmenin tek etkili tedavisi yağ enjeksiyonudur.

Egzersiz yapmak bacaklarınızdaki kasları çalıştırarak daha sıkı ve formda bir görüntü elde etmenizi sağlar. Belki bir miktar çarpıklığa çözüm getirebilir ancak tam olarak düzelmesi için en etkili tedavi bacak estetiği ameliyatı olmaktır.

Ameliyattan korkuyorsanız dolgu uygulaması ile de çarpık bacak probleminiz çözülebilir ancak belirtmek gerekir ki dolgu uygulaması kalıcı değildir ve tekrar gerektirir.

Çarpık bacak görüntüsünün oluşmasının sebebi iki bacak arasında kemik eğriliği ya da bacaklarımızdaki yağ dağılımının orantısız olmasıdır.

Çarpık bacak görüntüsünden kurtulmak için kemik eğriliğinden ya da yağ dağılımındaki dengesizlikten dolayı iki bacak arasında oluşan boşluğun giderilmesi gerekir. Maalesef yapılacak hiçbir egzersiz iki bacak arasındaki bu boşluğun kapanmasını sağlamaz.

Çarpık bacağın en basit çözümü yağ enjeksiyonu uygulamasıdır. İki bacak arasındaki boşluğu kapatacak şekilde bacaklara enjekte edilen vücut yağları ile bacakların estetik ve çekici bir görünüme kavuşması sağlanır.

Çarpık Bacak Ameliyatsız Nasıl Düzelir?

Çarpık bacak görüntüsünü ameliyatsız düzeltmek mümkün değildir. Ortopedi ameliyatları ile kemiklere müdahale edilebilir ya da estetik olarak yapılan yağ enjeksiyonları ile görüntüyü gizlemeye yönelik operasyon yapılabilir.

Kemiğe müdahale edilen operasyon zorlu ve uzun tedavi süresi gerektiren operasyonlardır. Bu yüzden size önerim yağ enjeksiyonu. Korkmanızı ya da endişe etmenizi gerektirecek bir operasyon değildir bu. İyileşme de hızlı ilerler.

Bu yöntemde vücudunuzun farklı bölgelerinde, özellikle sizi rahatsız eden kalıcı yağlanmalarınızın olduğu bölgelerden Liposuction ile yağ alımı yaparız. Sonrasında aldığımız bu yağları bacaklarda çarpık görüntü oluşturan boşluk kısımlara enjekte ederiz.

Çok kısa bir süre içerisinde de iyileşip normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Bu yöntemle yaptığımız işlem hem sizi daha mutlu eder hem daha konforlu olursunuz hem de daha beğendiğiniz sonuçlar alırsınız.