Gıdı liposuction çene altında bulunan gıdı bölgesine biriken yağların alınması için yapılan cerrahi bir işlemdir.

Gıdı daki yağ birikimi görüntüsü sadece yağ birikimine bağlı olmayabilir. Çenenin geride olması yada küçük olması çift çene görünüm yaratabilir.

Aynı zamanda gıdı ve boyun bölgesi sarkarak hindi boynu görünümünü alabilir.  Bu durumda sadece gıdı liposuction yeterli olmayabilir, farklı estetik uygulamaların yapılması gerekebilir. 

İstenen görünümü sağlamak için gıdı liposuction yaptırmak isteyen hastalara doğru estetik planlaması yapılmalıdır. 

Gıdı Liposuction Nedir?

Gıdı liposuction jawline ve çene hattını düzenlemek için gıdı bölgesinde oluşan yağ birikiminin liposuction ile dışarı çekilmesi işlemidir. 

Jawline bölgesinin keskin ve net bir görüntü ortaya çıkarması için gıdı bölgesinin düz olması istenir. Bu bölgede yağlanma yaşla ya da kilo ile ilgili değildir, her yaşta ve kiloda görülebilir. 

Gıdı görünümü (çift çene) çenenin geride olmasına ya da küçük olmasına bağlı da görülebilir. Bu durumda çeneyi önde göstermek ve büyütmek gıdıdaki yağlı görünümü azaltabilir. 

Jawline hattını düzeltmek için gıdı liposuction ile beraber çene protez ve çene dolgusu yapılabilir.

Gıdı Liposuction Kimlere Yapılır?

Gıdı Liposuction, gıdısında yağlanmadan rahatsız olan erkek ve kadınlar için uygundur. Belirgin gıdı (double chin) yüzün daha kilolu, daha yaşlı ve yuvarlak görünmesine yol açar.

Gıdıdaki yağlanma yüz ve boynun bütün oralar görünmesine sebep olur. Bu nedenle kişinin yüzü daha büyük ve boynu daha kısa durur.

Gıdıdan alınan yağ dokusu sayesinde gıdı hattı yeniden şekillendirilir ve yüz ile boyun arasında belirgin bir geçiş olur, jawline hattı daha keskin görünür.

Bu nedenle gıdı aldırma yüz estetiği açısından oldukça etkili bir etkendir. Gıdı operasyonu geçirmiş kişiler kendilerini daha zayıf ve gençleşmiş gördüklerini belirtmektedirler.

Gıdı Liposuction Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Gıdı aldırma ile çene ve boyun arasındaki fazla yağlar liposuction tekniği ile dışarı çekilir, böylece;

  • Çene hattı daha belirgin ve estetik olur, 
  • Yüz daha ince ve zayıf görünür,
  • Gençlik etkisi oluşturur.

Gıdı Liposuction Nasıl Yapılır?

Gıdı liposuction tekniğinde gıdıdaki yağ hücreleri kalıcı olarak vücuttan uzaklaştırılır. Ameliyatın ne kadar kapsamlı olduğuna bağlı olarak gıdı Liposuction lokal veya sedasyon uygulaması altında yapılabilir. 

İşlem öncesi hastaya hangi bölgeden liposuction yapılacağı planlanır ve hedef alana çizim yapılır. 

Çene altından ve yağlanmanın büyüklüğüne göre bazen kenarlarından küçük kesiler açılır. Çok ince kanullerle gıdı bölgesine girilir ve fazla yağlar dışarı çekilir. 

Açılan kesiler iz kalmayacak şekilde dikiş atılır. 

Operasyon alanı kapatılır ve gıdı liposuction bandajı takılır.

Eğer gıdıda çok fazla yağlanma varsa Liposuction sonrasında sarkma görülebilir. Gıdı sarkmasını önlemek için Gıdı liposuction ile gıdı germe ameliyatı yapılabilir.

Gıdı Liposuction Sonrası İyileşme Süreci

Gıdı aldırma yaptırdıktan sonra baş ve çene bölgesini çerçeveleyecek bir bandaj takmanız önerilir. 3 gün boyunca baş bandajı takmak gıdının yeni şeklini almasını kolaylaştıracaktır. 3-5 gün içinde gıdı ameliyatından sonra oluşan ödem ve şişlikler iner. 

Gıdı estetiği yaptıran hastalarımız 5. Günden itibaren iş hayatına dönebiliyorlar. Gıdı Liposuction ameliyatında çok ince kanüller kullanıldığı için ameliyat izi görülmeyecek kadar az olur. Zamanla Liposuction izi tamamen kaybolacaktır.

Gıdı Liposuction Fiyatları

Gıdı liposuction fiyatları tek alan liposuction uygulama fiyatı olarak değerlendirilir. Genel anestezinin varlığı fiyatları değiştirebilir. Gıdı liposuction fiyatları doktorun tecrübesine ve hastanelerin operasyon ücretine göre değişkenlik gösterir.

Doğru gıdı liposuction fiyatı için doktorunuz ile muayene olduktan sonra ihtiyacınıza göre fiyat belirlenmesi daha uygun olacaktır. 

Gıdı Liposuction Sonrası Kaç Gün Korse Takılır?

Gıdı liposuction sonrası korse yada bandaj takılması uygulama yapılan alanı korumak ve ödem oluşumunu engellemek ve şekillendirmek için yapılması gerekir.

İlk 5 gün sürekli olarak (gece-gündüz) korse kullanımı mecburidir. Korse gıdı bölgesini hem dış darbelerden korur hem de bölgenin şeklini oluşturmasını sağlayarak sıkı bir gıdı yaratır. 

Korse bölgedeki şişliğin azalmasında da etkilidir. İlk 5 gün sonrasında 2 hafta süreyle sadece geceleri (10-12 saat) korse kullanımı önerilir. 

Kullanılan korse/ bandaj gıdı bölgesi için özel üretilmiş, konforlu bir malzemedir. Kişide rahatsızlık hissi yaratmaz. Bu nedenle korse takılıyken günlük işler yapılabilir, çalışma hayatına dönülebilir. 

Gıdı Liposuction Sonrası Ödem ve Şişlik Nasıl Geçer?

Gidi LiposuctionGıdı liposuction operasyonu sonrasında da bir miktar ödem ve şişlik oluşacaktır. Her cerrahi işlem sonrasında ödem, morarma, şişlik gibi yan etkilerin oluşması doğal ve beklenen bir sonuçtur.

İyileşme sırasında, ödem ve şişliğin kısa sürede inmesi i̇çin hastalarımıza üç hafta süresince özel bir korse kullanmalarını tavsiye ediyoruz. 

Korse, ödemin inmesine yardımcı olacağı gibi, her zamankinden daha fazla miktarda su tüketmek, ödemin vücuttan çok daha hızlı atılmasını sağlayacaktır. 

İyileşme süresi boyunca tuzlu gıdalardan kaçınmak, hazır yiyecekler yerine daha doğal beslenmek ve uygulama yapılan bölgeye önereceğiniz şekilde masaj yapmak oluşabilecek ödem ve şişliklerin inmesi için pozitif yönde katkı sağlayacaktır. 

Süreç içerisinde alkol tüketmemek ve sigara kullanmamak da iyileşmesinin hızlanması açısından önemlidir. Daha detaylı bilgi almak için iletişim hattımızdan bize ulaşarak randevu alabilirsiniz.

Gıdı Liposuction Sonrası Masaj Yapılır Mı?

Gıdı liposuction sonrası uygulama bölgesinde ödem, şişlik, kızarıklık, karıncalanma gibi etkiler gayet normaldir. Tüm belirtiler maksimum 5 gün içerisinde kaybolacaktır. 

Bu durum sizi rahatsız ediyorsa gıdıya soğuk kompres uygulayabilir ya da masaj yapabilirsiniz. Doktorunuz masaj tavsiye ettiğine göre uygulamanızda bir sakınca bulunmamaktadır. 

Masaj uygulaması parmak uçlarıyla, çok hafif bir şekilde krem ya da jel yardımıyla yapılır. Uygulanması, parmak uçlarının dairesel hareketlerle aşağıdan yukarıya doğru minik minik bastırılmasıyla olur. Bu 5 günlük dönemde bol su içmenizi, düzenli korse kullanmanızı da tavsiye ederim.

Gıdı Liposuction Tehlikeli Mi?

Gıdı liposuction işlemi günümüzde sıklıkla talep gören, kolay uygulanan ve alanında uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde oldukça düşük riskli bir cerrahidir. 

Gıdı germe ameliyatı ile kıyaslandığından uygulaması ve iyileşme süreci de oldukça kısa olan gıdı liposuction uygulamasının tecrübeli doktorlar tarafından yapılması halinde tehlikeli bir operasyon değildir.

İşlemin ardından hafif derecede ödem ve şişliğin görülmesi oldukça normalken, bu hafif yan etkiler de ilk bir hafta içerisinde büyük ölçüde azalmaktadır. Birinci ayın sonunda ise gıdı bölgesi nihai görünümüne kavuşur.

Gıdı Liposuction İyileşme Süresi Ne Kadar?

Gıdı liposuction iyileşme süreci 5-7 gündür. Ancak oluşan bir miktar ödem ve sertlik yaklaşık 1 ayın sonunda azalır ve son görünümünü alır. 

Uygulama sonrasında ilk 5 gün sürekli olarak korse kullanmak gerekir. Sonraki 2 hafta sadece geceleri korse kullanımı gerekmektedir. 

İyileşme sürecinin hızlı ve sonucun iyi olması doktorunuzun tavsiyeleri ile doğru ilişkilidir.

Erkeklerde Gıdı Nasıl Eritilir?

Gıdı eritme yöntemi için evde yapılan uygulamalar masaj ve yoga hareketleri önerilmektedir. Ancak gıdı bölgesindeki yağlanma hareket alanı kısıtlı olduğundan eritilmesi zor bir alandır. Bu nedenle kesin bir sonuç için gıdı liposuction ile kalıcı bir çözüm oluşturulabilir. 

Gıdı eritme  yöntemi bakımından kadın ve erkekler arasında herhangi bir farklılık olmamaktadır.

Gıdı Sarkması Nedir?

Gıdı sarkması boyun altında hemen çeneden başlayan derinin sarkması ve hindi boynu şeklinde görünüm oluşturmasıdır. 

Gıdı sarkmasına bu bölgedeki yağlanma da etki eder. Sarkma görünümün daha kötü hale getirebilir. Bu durumda hem gıdı liposuction hemde çene hattını belirginleştirmek için çene hattı geride olan kişiler için çene dolgusu yada protezi yapılırken, eğer sarkma fazla ise boyun germe yapılabilir.

Gıdımın Sarktığını Nasıl Anlarım ?

Boyun bölgesinde yandan bakıldığında aşağı doğru bir iniş ve yağ birikimi varsa ve hatta önden bakıldığında çift çene görünümü varsa gıdınız sarkmış olabilir. 

Elinizle gıdınızı tuttuğunuzda bu alanda bir yağ dokusu hissediyorsanız yağlanma var demektir. 

Gıdı Liposuction Kalıcı Mı?

Gıdı liposuction sonuçları kalıcıdır. Ancak kilo aldığınızda tekrar görülebilir. Bu nedenle kilonuzu korumanız önerilir. 

Gıdı Lipoliz Sonrası Sarkma Olur Mu?

Gıdı lipoliz ile gıdıdaki yağ birikintisine yağ eritici içeriklerin enjeksiyonu sonrası eriyen yağların vücut tarafından emilmesi beklenir. Sonuçlar hemen görünmez, zaman içinde etki miktarına göre erime görülür. 2-3 seans tekrar edilmesi gerekir. Yeterli gelmez ise seanslar devam edebilir. 

Gıdı Liposuction Kaç Yaşında Yapılır?

Gıdı  liposuction 18 yaş sonrası gıdı bölgesinde yağ birikiminden şikayetçi olan ve bununla ilgili çözüm isteyen bireylere yapılabilir. 

Ameliyatsız Gıdı Eritmek Mümkün Mü?

Ameliyatsız gıdı eritmek lipoliz ile olabilir. Ancak 2-3 seans devam etmek gerekir. Eğer az miktarda yağ birikimi varsa tek seans etkili olabilir. 

Gıdı Liposuction ile Gıdı Lipoliz Farkı Nedir?

Gıdı liposuction da tek seans da gıdıdaki yağ birikimi alınır, etkisi hemen görünür, sonuçları kalıcıdır. Gıdı lipoliz de 2-3 seans devam etmek gerekir, sonuçlar zamanla görülür ve sonuçlar geçici olabilir.