Memeye yağ enjeksiyonu ile meme büyütmek, protez kullanmayı tercih etmeyen kişiler için alternatif bir meme büyütme yöntemidir.

Daha doğal ve estetik bir şekilde, büyük memeye sahip olmak için kendi vücut yağınızı değerlendirebilirsiniz. Bu işlemde Vaser liposuction yöntemiyle alınan yağlar, sıvı forma dönüştürülür ve memelere seviye seviye enjekte edilerek meme büyütülür.

Memeye yağ enjeksiyonu ile protez kullanılmadan meme büyütmek mümkündür. Kişinin kendi yağı kullanılarak göğüs büyütme yapılabilir. Yağ enjeksiyonu son yıllarda doğal ve damla şeklinde meme isteyen kadınlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Memeye Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Memeye yağ enjeksiyonu, vücudun farklı bölgelerinden alınan fazla yağın liposuction ile alınarak, kök hücreden zengin hale getirilmesi için farklı teknikler kullanılarak konsantre edilmesi sonrası memenin gerekli bölgelerine şekil verilerek enjekte edilmesini içerir.

Memenin her yerine farklı oranlarda dağıtılan yağlar sayesinde tıpkı silikon meme gibi dik ve dolgun, doğal estetiğe sahip göğüsler oluşturulur.

Memeye yağ enjeksiyonu ile meme büyütme de meme 1 cup daha büyük olacak şekilde yapılır ve protez ile meme büyütme kadar kalıcı olmayabilir.

Enjekte edilen yağların bir kısmı tıpkı kilo verdiğimizde kaybettiğimiz bel basen yağları gibi azalma gösterebilir. Bu nedenle memeye enjekte edilen yağların istenen kalıcılığa ulaşması için tekrar etmek gerekebilir.

Uygulamanın nasıl yapıldığı ve daha detaylı bilgi için Kök Hücre ile Doğal Meme Büyütme sayfamızı ziyaret ediniz.

Memeye Yağ Enjeksiyonu Kimlere Yapılır?

Memeye yağ enjeksiyonu meme büyütme ameliyatı yapılırken protez istemeyen ya da protezin uygun olmadığı kişiler tarafından tercih edilir.

Ayrıca memesinde eşitsizlik yani asimetri olan ya da meme şeklinde küçük değişimler isteyen kişiler tarafından tercih edilerek doktorun onayı ile uygulanır. 

Memeye yağ enjeksiyonu için en önemli kriter kişinin yeterli fazla yağı olmasıdır. Bu yağ fazlalığı basen, bel ve karın bölgelerinden alınabilir.

Memeye Yağ Enjeksiyonu ile Protezsiz Meme Nasıl Büyütülür?

Memeye yağ enjeksiyonu genel anestezi altında yapılır. Öncelikle hastanın yağ alınacak bölgeleri ve yağın memelerin hangi bölgesine transfer edileceğini belirlemek için çizim yapılır.

Yağ enjeksiyonu ile protezsiz meme büyütmek için öncelikle hastanın fazla yağlı olduğu bölgeden yağ dokusu liposuction ile dışarı çekilir. Bu uygulama için Vaser liposuction yöntemi tercih edilir.

Vaser liposuction sayesinde yağlar canlı haldeyken saflaştırılır ve uygulama yapılan bölgeye önceden belirlenen miktarda kas aralarına farklı seviyelerde enjekte edilir. İstenen görünüm elde edildikten sonra operasyon tamamlanır.

Genellikle beklenen görünümden biraz daha fazla yağ enjeksiyonu yapılır. Çünkü yağ dokusu ameliyat sonrası bir miktar erir. Eriyen yağ miktarı % 20 -30 arasıdır. Böylece yağ dokusuyla doldurulan memeler daha uzun süre şeklini korur.

Enjekte edilen yağın konsantre edilmesi ve kök hücreden zengin hale getirilmesi bir diğer yöntemdir burada da yağ dokusunun kalıcılığının artması sağlanır.

Memeye yağ enjeksiyonu sırasında hastanın diğer bölgelerine de yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütmenin dışında meme dikleştirme ve meme asimetrisinde, memeyi eşitleme ya da meme protezi ile meme büyütülürken şekil verme amaçlı memeye farklı miktarlarda yağ enjeksiyonu yapılarak uygulanabilir.

Memeye Yağ Enjeksiyonu Sonrası 

Memeye yağ enjeksiyonu sonrasında bir miktar ödem olması normaldir. Yaklaşık 1 ay içinde göğüslerin son hali görünür hale gelir. Bu dönemde size verilen toparlayıcı sutyeni düzenli kullanmanız ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanız işlemin kalıcılığı ve sonucu açısından önemlidir. 

Bu doğrultuda ilk günlerdeki görüntü sonuç için bir gösterge değildir. Göğüsleriniz size çok büyümüş gelebilir ancak 1-2 hafta içinde gerçek görünümüne ulaşacaktır.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme Avantajları

 • Yağ enjeksiyonu ile meme büyütmenin avantajlarını sıralayacak olursak:
 • Kendi yağınız kullanılır,
 • Yabancı bir madde vücudunuzda bulunmaz,
 • Doğal görünüm sağlar,
 • Meme asimetrisinde etkili sonuç sağlar,
 • Yağların alındığı bölgeler incelir

Memeye Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme Kalıcı Mı?

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütmede eklenen yağların bir kısmı, işlemden sonraki birkaç ay içinde vücudunuzun aktivitelerine bağlı olarak erimeye başlayabilir. Enjekte edilen yağların bir kısmı ilk aylarda erirken, geri kalan yağlar ömür boyu göğüslerinizde kalabilir.

Ancak ani ve hızlı kilo kayıpları ya da sık sık kilo alıp verme memeye enjekte edilen yağlar da vücudun bir parçası olduğundan bu bölgeleri etkileyerek küçülmeye neden olacaktır. 

Bu nedenle memeye yağ enjeksiyonu yapılırken ideal kilonuzda olmanız sonuçları uzun süre koruyabilmeniz açısından önemlidir. Verilecek kilonuz varsa önce kilo verip sonra meme yağ enjeksiyonunu planlamanız önemlidir.

Memeye Yağ Enjeksiyonu Fiyatları Nedir?

Memeye yağ enjeksiyonu fiyatları kullanılan tekniğe, hastaneye ve doktorun tecrübesine göre değişkenlik gösterecektir. En doğru fiyat muayene sonrası doktor ile belirlenen cerrahi teknikler ve hastane seçimi sonrasında belli olur.

Yağ Enjeksiyonu Sonrası Memede Yağ Erimesi Olur mu?

Yağ enjeksiyonu ile yapılan meme büyütme operasyonunda kullanılan yağlar sizin dokularınız içerdiği için daha doğal sonuçlar elde edilebilir ancak meme protezi uygulamasında da doğal sonuçlar almak mümkündür.

Burada hekimin tecrübesi ve hastayı doğru yönlendirebiliyor olması çok önemlidir. 

Hasta da eğer hekimin doğru yönlendirmeleri doğrultusunda doğru meme protezini seçerse oldukça doğal bir sonuç yakalanabilir. Burada önemli olan hasta-hekim arasındaki iletişimin doğru olmasıdır. 

Yağ enjeksiyonu ile yapılan meme büyütme işlemi için öncelikle vücudunuzda fazla yağ bulunan bölgelerden yağ alınması ve bu yağların özel işlemlerden geçirilerek transfere hazır hale getirilmesi gerekir.

Sonrasında göğüs bölgesine enjekte edilerek göğsün şekillendirme işlemi tamamlanır. Ancak bu uygulama protez ile meme büyütme işlemi kadar kalıcı etkilere sahip değildir. 

Enjekte edilen yağların bir kısmı süreç içerisinde kilo alıp vermeye bağlı olarak eriyebilir, bu nedenle istenilen sonucun elde edilebilmesi için işlemin tekrar edilebilmesi gerekebilir.

Silikon protez ile meme büyütme işleminde ise meme içine yerleştirilen protezin zaman içerisinde erimesi, küçülmesi söz konusu değildir.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Şekli Değişebilir Mi?

Yağ enjeksiyonu ile sadece meme büyütme değil, memelerdeki simetri bozukluğu da düzeltilebilir ve meme silikon ameliyatından sonra göğüs aralarına yağ dokusu enjekte edilerek daha yuvarlak ve doğal görünen memelere sahip olunabilir.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yapılırken, hastanın vücudundaki fazla yağ dokuları alınarak meme dokusuyla kas arasına yerleştirilir. Bu bölgeye yerleştirilen yağ dokusu, kas üzerine yerleştirilen yağ dokusundan daha kalıcı ve daha naturel görünür.

Ancak protezsiz memeye uygulanan yağ enjeksiyonu ile yapılan meme büyütmede kişinin fazla yağı olması gerekir. Çok zayıf olan kişilerde sadece yağ ile protezsiz yapılmaz.

Memeye Konulan Yağın Kalıcılığı Ne Kadardır?

Memeye konulan yağların %40-60 ı kişiye göre değişmekle beraber kalıcılığını korur. Eğer erime fazla miktarda olursa tekrar yağ enjeksiyonu gerekebilir. Memeye yağ enjeksiyonu 2 seans olarak yapılırsa yağlar daha kalıcı olur.

Fazla miktarda yağ enjeksiyonu yapılması yağların beslenmesini bozar ve bu bölgede yağ nekrozu dediğimiz yağların ölümü nedeni ile daha zor komplikasyonlar görülebilir. 

Kaynak

 • Breast Autologous Fat Transfer Entirely Under Tumescent Anesthesia: Safety and Efficacy.

  Salmon PJM.Dermatol Surg. 2022 Dec 1;48(12):1324-1327. doi: 10.1097/DSS.0000000000003609. Epub 2022 Oct 21.PMID: 36449875
 • The Safety of Fat Grafting: An Institutional Retrospective Review.

  Fang HA, Soto E, Pigg R, Smith M, Boyd CJ, Ananthasekar S, Fix RJ, Kilic A, Denney B, Patcha P, Myers RP, de la Torre JI, Collawn S.Ann Plast Surg. 2022 Jun 1;88(5 Suppl 5):S473-S477. doi: 10.1097/SAP.0000000000003234.PMID: 35690941