Sakal ekimi nasıl yapılır, sakal ekimi için uygun kişiler kimlerdir, uygulamanın aşamalarını ve detayları hakkında merak ettiklerinizi derledik. Sakal ekimi günümüzde birçok erkeğin başvurduğu bir yöntemdir.

Sakalların çıkmaması, dökülmesi veya belli bölgelerde sakal kaybının yaşanmasının altında farklı nedenler yer almaktadır. Sakal kaybının yaşanması erkeklerde özgüven eksikliğine neden olmaktadır.

Özellikle belli alanlarda sakal dökülmesi estetik görüntüyü bozduğu için erkekler toplum içerisinde kendini kötü hissedebilmektedir. Saç ekimi gibi sakal ekiminin de belli aşamaları vardır.

Çoğu kişi sakal kısmına ekim yapıldığını bilmemektedir fakat günümüz estetik teknolojisi artık çoğu soruna çözüm getiren bir hal almıştır.

Sakal Ekimi Nedir?

Sakal ekimi, yüzünde sakal bölgesinde kılların istediği yoğunlukta çıkmadığı ya da belirli bölgelerde boşluklar olan kişilere yapılan sakal ekimidir. 

Sakal Ekim Yöntemleri

Sakal ekim yöntemleri saç ekimi ile benzerdir.

Kullanılan teknikler greft alma teknikleri olarak;

 • FUT,
 • FUE,
 • DHI 

Bu 3 teknikte de kılların alınışı farklı ekimi aynı şekilde yapılır. Sakal ekiminde en önemli ve dikkat edilmesi gereken alınan köklerin tek tek ayrılarak doğru açı ile yüzdeki cilde zarar vermeden yerleştirilmesidir.

En sık kullanılan yöntem FUE dir.  Fue yöntemi hakkında detaylı bilgi için, https://www.drleylaarvas.com/fue-sac-ekimi

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ekimini kısaca açıklayacak olursak; yüzün sakal olmayan ve sorunlu bölgelerine saç veya vücuttan alınan kıl köklerinin transfer edilmesi işlemidir. Saç kısmından alınan saç kökleri genellikle enseden alınmaktadır.

Vücuttan alınan kökler ise kıl kökü açısından uygun daha doğrusu elverişli alanlardan seçilmektedir.

sakal ekimi 1Sakal Ekimi Nasıl Yapılır? 

Sakal ekiminin nasıl yapıldığının aşamaları:

 • İlk olarak doktorunuz sizi muayene eder. 
 • Sonrasında sakal veya bıyık bölgesinde ekim yapılması gereken alanlar belirlenir.
 • Belirlenen alanlara kaç adet greft ekleneceği ile ilgili hesaplama yapılır. Transfer için kıl kökü alınacak alanlar belirlenir.
 • Ekim işlemi öncesinde hastadan bazı testler istenir. Bu testler genellikle kan testleridir.
 • Hasta operasyona hazırlanır. Operasyon için lokal anestezi yapılır.
 • Kıl kökü alınacak alanlardan kökler dikkatli bir şekilde toplanır. Nakil işlemine kadar özel bir solüsyon içerisinde bekletilir.
 • Son olarak ise toplanan kıl kökleri sakal alanında ekim yapılacak bölgelere dikkatli bir şekilde transfer edilir.
 • Böylelikle sakal ekim işlemi sona erer. Sakal ekim işlemi aşama olarak saç ekim işlemi ile aynıdır.

Sakal ve Bıyık Aynı Anda Ekilebilir Mi?

Sakal ve bıyık aynı anda ekilebilir. Önceden açıklıklar hesaplanmalı ve kök alımı buna göre yapılmalıdır. 

Sakal Ekiminde Kanalların Açılması Nasıl Olmalı?

Sakal ekiminde alınan kökler sakal istenen bölgeye yerleştirilmeden kanal açma işlemi uygulanır. Kanal açmada kılın çıkış yönü çok önemlidir. Bu nedenle açılan kanalların var olan sakalların çıkış yönü ile aynı yönde olacak şekilde açılması önemlidir. 

Yüzde açılacak kanalların daha düzgün görünmesi için iğne de kullanılabilir. Bu iğneler 0,6-0,7 mm inceliğindedir. İğne ile kanal açılması aynı zamanda 35-40 derecelik yeterli kıl çıkış yönü açısının sağlanmasını da kolaylaştırır. 

Sakal Ekimi Nereden Alım Yapılır?

Sakal ekimi için alınacak kökler için boyun bölgesi ya da ense bölgesindeki saç kökleri kullanılabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bu köklerin tekli olarak ekilmesidir. 

Boyun bölgesinden alım yapılırken iz kalmaması için dikkat edilerek yapılması gerekir. 

Sakal Ekimi Öncesi

Sakal ekimi yapılmaya karar vermeden önce sakal çıkmasının tamamlanmış olması gerekir. Sakallar son halini ergenlik bittikten ve birkaç yıl geçtikten sonra son halini almıştır. Sonrasında arada boşluklar ya da seyrek çıktığı alanlar görülebilir. 

Ayrıca yanık, yara izi ya da geçirilmiş bir cilt hastalığına bağlı sakallar dökülebilir ya da travma sonrası bu alanlarda çıkmayabilir. Bu durumda sakal ekimi yapılabilir. 

Sakal ekimi öncesi bu konuda uzman doktorların araştırılarak ön görüşme yapılması ve öncesinde planlanması önemlidir. Genellikle 1 cm2 ye 20- 30 greft ekilir. Buna göre boşluklar hesaplanarak ne kadar greft kullanılacağı önceden hesaplanır. 

Sakal ekimi saç ekimiyle aynı şekilde yapılan bir uygulamadır. Saç ekiminde kullanılan FUE tekniği sakal ekiminde de kullanılmaktadır. 

Sakal Ekimi Kimlere Yapılır?

Sakal ekimi için uygun olan kişiler;

 • Yüzünün belli bir alanında sakal çıkmayan kişiler,
 • Bıyık bölgesinde kayıp yaşayan kişilere,
 • Sakal stilini beğenmeyen kişilere,
 • Bazı hastalıklar veya ilaçlar yüzünden sakalları dökülen kişilere uygulanmaktadır.

Sakal Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Sakal ekiminin kişiler için avantajları;

 • Kaybolan özgüven duygusu geri gelir. Aynaya baktığınızda kendinizi daha çok beğenir ve toplum içerisinde yüzünüzü saklama gereksinimi duymadan rahatça hareket edebilirsiniz.
 • Var olan sakal stilinizi beğenmiyorsanız sakal ekimi ile istediğiniz stilde sakal görünümüne kavuşabilirsiniz.
 • Gelişen estetik teknolojisi ile sakal ekim işlemi sırasında çok fazla acı, ağrı gibi durumları yaşamazsınız.
 • Sakalların yenilenmesi ve ekim yapılan alanın iyileşmesi hızlıdır. Kısa süre içerisinde ekim yapılan sakal görünümü normale dönmektedir.
 • Sakal ekim işlemi sonrasında belli bir süre sonra (iyileşme sağlandıktan sonra) tıraş olmaya devam edebilirsiniz.

Sakal Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Sakal ekimi sonrasında iyileşme sürecinde dikkatli olmak gerekir. Dikkatli olup doktor tavsiyelerine uyulmadığı takdirde operasyonun başarı oranı oldukça düşer. Sakal ekimi sonrası iyileşme süreci aşamaları;

 • Ekim sonrasında ekim yapılan alana ilk gün su değmemesi, yüzün yıkanmaması gerekir.
 • İlk 10 gün boyunca sakal bölgesi mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır. Bu süreçte sakallarınıza herhangi bir kozmetik veya bakım ürünü de kullanmamalısınız.
 • Ekim sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu uyku pozisyonudur. Yüz üstü veya yana doğru yatmamaya çalışın. Yüzünüz yukarıda herhangi bir yere temas etmeden uyumanız gerekir. Uyku pozisyonunuza ilk 3-4 gün dikkat etmeniz gerekir.
 • Ekim sonrasında ilk iki hafta boyunca ekim yapılan alanlarda dökülme yaşanır. Yaşanan bu dökülme normaldir.
 • Ekim yapılan alanlarda yer alan kılların dökülerek, yeniden uzaması 4-8 ay kadar sürer. Bu süre kıl köküne bağlı olarak kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir.
 • Ekim ile birlikte oluşan deri kabuklanmaları birkaç gün içerisinde kendiliğinden dökülecek ve iyileşecektir.
 • İyileşme süresi boyunca doktorunuzun varsa verdiği losyon veya ilaçları doğru ve düzenli kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • İyileşme süresi boyunca sakal kesimi veya tıraş olunmamalıdır. Bu süreçte doktor kontrolü ile ilerlemek gerekir.

Sakal Ekim Fiyatları

Sakal ekimi fiyatlarını etkileyen birçok neden vardır. Bunlar;

 • Doktor tecrübesi,
 • Klinik donanımı,
 • Hastanın sorunlu alanlarının ne kadar olduğu,
 • Sakal ekiminde kullanılacak olan tekniğin hangisi olduğu,
 • Ekilecek greft sayısı,
 • Ekim ile birlikte sakal stili yapılıp yapılmadığı gibi konular fiyatı etkilemektedir.

Sakal ekimi saç ekimi ile benzer bir süreçten oluşmaktadır. Mutlaka uzman bir doktor ve ekibi ile birlikte dikkatli yapılması gereken estetik işlemdir. 

Sakaldan Saç Ekimi Yapılır mı?

Saç ekimi için kişinin vücudundan seçilecek donör bölge genellikle ense bölgesi olmaktadır. Ense bölgesindeki saç kökleri vücuttaki en güçlü ve dayanıklı olan saç kökleridir.

Eğer ense bölgesinde yeterli saç kökü yoksa ya da alınması uygun bulunmuyorsa sırt, göğüs, bacak, sakal bölgesi donör bölge olarak kullanılabilir. Sakal bölgesinden genellikle çene altı ve boyun kısımlarındaki saç kökleri kullanılmaktadır.

Donör bölge lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra mikro cerrahi aletlerle greftler alınır. Alınan greftler ekime hazır hale getirildikten sonra ekim yapılacak bölgede açılan kanallara yerleştirilerek saç ekim işlemi tamamlanır. 

sakal ekimi 2Sakal Ekimi İçin Kaç Greft Gerekir?

Sakal ekimi için açık olan ve dolması istenen bölgenin büyüklüğüne göre genellikle 500 ile 2500 arasında greft ekimi yeterli olabilmektedir. 

Favori ekimi yapılacak ise bu sayı daha düşüktür. 250 ile 400 arasında greft ekimi yapılabilir.

Ancak ekilecek greft sayısı kişiden kişiye değişim gösterir. Muayene olduktan sonra daha doğru bir karara varılacaktır.

Bıyık ekimi için genellikle 300-500 arası ekim gerekirken, yanak bölgesi için 700-1000 kök gerekebilir.

İdeal bir kişide her 1 cm’de 25 ile 30 greft olması gerekir. Sakal bölgesinde ortalama olarak 500 ile 2500 greftlik bir ekim yeterli olmaktadır.

Fakat bu bilgiler geneldir. Kişilerin dökülmesi ne derecededir ne kadar greft aktarımı gerekir gibi sorular greft sayısını farklılaştırabilir. Bu nedenle yapılacak muayene sonucunda, ihtiyacınız olan greft miktarı kesin olarak belirlenebilir.

Sakal Ekimi Acıtır Mı?

Sakal ekim işleminin öncesinde ilgili bölge lokal anestezi ile uyuşturulduğundan dolayı işlem sırasında hastalarımız herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler.

Yalnızca işlem bitip anestezinin etkisi geçtikten sonra müdahale edilen bölgede hafif bir ağrının hissedilmesi oldukça normaldir ve ağrı kesici ilaçlarla bu süreç de rahat geçer.

Ekilen Sakal Ne Zaman Çıkar?

Kliniğimizde sıklıkla uyguladığımız sakal ekimi işlemini FUE tekniğiyle yapmaktayız. Bu teknikte, ense bölgesinden alınan kökler transfer işlemiyle sakal alanındaki gerekli noktalara aktarılmaktadır.

Sakal ekimi sonrasında günlük hayatınıza hemen dönebilirsiniz. Uygulama noktalarında oluşabilecek kızarıklıklar 1 hafta içerisinde geçecektir. 14 gün içerisinde ekim yapılan tüm kıllar şok etkisi dediğimiz bir dökülmeye uğrar.

Yüzünüz bu süreçte ekim yapılmadan önceki halinizle aynı olacaktır. Bu nedenle endişelenmenize gerek yok. Bu süreç kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 4 ile 8 ay arası uzunluğundadır.

Süreç bitiminde ekim yaptığımız noktalarda sağlıklı, gür bir biçimde kendi sakalınız çıkar. Bu sayede dilediğiniz sakal görünümüne kavuşmuş olursunuz.

Sakal Ekimi Kalıcımı Tekrar Dökülebilir Mi?

Sakal ekimi kalıcıdır, çünkü ekilen kıllar dökülmeye karşı dirençli olan ense bölgesinden ya da boyundan alınır. Ekimden sonra çıkan sakallar diğer bölgelerden ayırt edilmez. Eğer bir dökülme yaşanırsa bu tüm sakallar ile ilgili bir süreç olabilir.

Ekilen Sakal Beyazlar Mı?

Ekilen sakallar da saçlar da sizin dokunuzdur, diğer saç ve sakallarınız beyazladığında bunlarda beyazlayacaktır. Saç beyazlamasını genetik yatkınlık belirler. 

Sakal Ekimi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç ekimi yapabilen plastik cerrahi, dermatoloji ya da saç ekimi konusunda uzmanlaşmış doktorlara gidilebilir. 

Sakal Ekimi Sonrası Ne Zaman Tıraş Olunur?

Sakal ekimi sonrası 4 hafta sonra tıraş olmaya başlanabilir. İlk 1 ay sakalların sadece makasla kısaltılması önerilir. Tıraş olmaya jilet ile başlanmalıdır ve 6 ay boyunca makina kullanmak gerekir.

2hafta ile 3 ay arasında ekilen sakallar dökülebilir, endişelenmemek gerekir, tekrar daha gür olarak çıkacaktır.

Sakal Ekimi Merkezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sakal ekiminde tecrübeli olan, daha önce sakal ekimi yapmış ve uzmanlığında saç ekimi doktoru olan merkezler tercih edilmelidir.