saç ekimi greft Saç ekimi kaç greft olmalı sorusu yoğun saç dökülmesi yaşayan kişilerin cevabını sıklıkla araştırdıkları sorulardan biridir.

Saç ekimi yapılmadan önce kişinin saç kayıp tarzının belirlenmesi çok önemlidir. Eğer kişinin saçlarındaki aktif dökülme devam ediyorsa, saç ekim işlemi sonrasında da dökülmeler devam edeceği için saç ekim işlemi bütün fonksiyonunu yitirmektedir.

Uzman kişiler tarafından hasta detaylı bir şekilde muayene edilmezse ve saç dökülmesinin yoğun olarak devam etmesine rağmen saç ekim işlemi yapılırsa, uygulama sonrasında kişi memnuniyetsiz olacak ve daha da kötüsü saçının farklı bölgeleri sürekli olarak kelleşmeye devam edecektir.

Dolayısıyla hem hasta memnuniyeti açısından hem de gereksiz maliyetlerden sakınmak açısından saç ekim işleminin uzman kişilerin yapacağı muayene sonrasında yine bu kişiler tarafından uygulanıyor olması oldukça önemlidir.

Saç ekimi kaç greft olmalı sorusunun cevabından önce dilerseniz greft nedir biraz ondan bahsedelim. Greft, bir doku parçasıdır. Etrafındaki sinir ve damar bağlantılarıyla beraber saçtan veya vücudun başka bölgesinden alınır. Ardından vücutta bu dokuya ihtiyaç duyulan bölgeye nakil edilir.

Özellikle saç ekim işlemleri kapsamında bakacak olursak, derisiyle beraber başka bir yere nakil edilmek üzere alınan saç kökü öbeğidir. Her bir greft alımında 2-4 arası saç teli doku beraberinde gelir. Greft ve saç telleri birbirlerinden farklıdır.

Saç ekimi kaç greft olmalı sorusunun cevabına bakacak olursak, uygun greft sayısı saç ekim işleminden önce tecrübeli ve uzman doktor tarafından yapılacak olan muayene esnasında belirlenir.

Bu muayenede saç grefti hesaplama araçları sayesinde doktor kesin bir sayı verebilmektedir. Her ne kadar sınırsız saç ekimi yapılabileceğini vurgulayan saç ekim merkezleri olsa da böyle bir durum söz konusu değildir. İmkânsız ama kişide saç kökünün sınırsız olduğunu varsaysak bile seans başına ekilen greft sayısının sınırsız olması mümkün değildir.

Her seansta, kişiye göre değişkenlik göstermekle beraber, maksimum 6.000 greft yani ortalama 12.000-18.000 adet saç teli ekilebilmektedir. İdeal olan rakam ise seans başına 5.000 greft yani 10.000-15.000 adet saç teli ekiminin geçilmemesidir.

Bu sayıdan fazla greft ekilme işleminde saç derisinin beslenmesi bozulacağı için nekroz yani doku ölümü riski vardır. Doku ölümünün gerçekleşmesi halinde bir veya birden fazla saç hücresinde geri dönülemez şekilde hasar oluşur.

Greft alımı esnasında yüksek sayıda greft alımına bağlı olarak donör bölgede yoğun kanama meydana gelirse kanamanın durdurulması için adrenalin enjekte edilmesi gerekebilir.

Yoğun miktarda enjekte edilen adrenalin ise deride kan akışını engelleyeceği için donör bölgede bulunan saç dokularını öldürür ve nekroza neden olur.

Bu durumda hem donör bölgede hem de ekimin yapılacağı bölgede kalıcı kelleşme meydana gelir. Saç ekiminde uzman olmayan kişilerce yapılan bu hata, tek seansta çok sayıda greft ekilebilir iddiası uğruna yapılmış ve hasta için geri dönüşümü olmayan ve oldukça riskli sonuçlar doğuran bir hatadır.

Kaç Greft Ekildiği Nasıl Anlaşılır?

Kaç greft ekildiği nasıl anlaşılır sorusunun cevabı uygulanan tekniğe göre değişmektedir. FUT (Foliküler Unite Transplantasyonu) ile FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniğinin uygulanması esnasında alınacak olan greft sayıları birbirlerinden farklıdır. FUT tekniğinde kökler topluca alınıp ekildiği için seans başına 2.000-4.000 adet arasında greft ekimi yapıldığı bilinir.

FUE tekniğinde ise önce kökler tek tek alınır. Alınan greftlerin boyutlarına ve sayılarına bağlı olarak saç ekiminin yapılacağı bölgede tek tek kanallar hazırlanır. Bu süre zarfında alınan greftler kurumamaları ve bozulmamaları için özel kapların içerisinde gazlı bez ve özel solüsyonlarla bekletilirler.

Uzun süren bu uygulama boyunca bir yandan greftler çıkarılırken bir yandan da kök sayısına göre sınıflandırma işlemi yapılmaktadır. Greft alımı tamamlandıktan sonra, tüm greftler petri kaplarında dizilerek ekim işlemi için hazır hale getirilirler. Bu esnada kapların içerisinde duran ve ekimi yapılacak olan greft sayıları net bir şekilde ortaya çıkmış olur.

1 Greft Kaç Saç Teli Eder?

1 greft kaç saç teli eder sorusu kafaları oldukça karıştıran bir sorudur. Her bir greftte ortalama 2-4 saç teli bulunmaktadır. Ancak saç ekimi işlemi özelleştirilmiş bir işlem olduğu ve birçok faktöre göre değişkenlik gösterebildiği için yalnızca ortalama bir rakam söylemek mümkündür.

Bu noktada bazı saç ekim merkezleri ya da plastik cerrahlar ekim yapılacak olan greft sayısını hasta ile paylaşırken, bazıları ise direkt ekeceği saç teli sayısını telaffuz etmektedirler.

Buna göre kabaca bir hesaplama yapılacak olursak, her bir greftin ortalama 3 saç teline sahip olduğunu düşünürsek, 2.000 greft saç ekimi yapacağını söyleyen bir saç ekim merkezi ile 6.000 adet saç teli ekeceğini söyleyen bir saç merkezi arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Aslında her ikisi de aynı şeyi söylemektedir; ancak farklı bir algı yaratarak hastanın kendisini seçmesini sağlamaya çalışmaktadırlar.

Tüm bunların yanı sıra saç foliküllerinde bulunan saç köklerinin sayısını ve greft başına düşen foliküler yoğunluğu etkileyen faktörlere bakacak olursak;

  • Irk: Farklı etnik kökenlere sahip insanların farklı saç yoğunluklarına sahip oldukları kanıtlanmıştır.
  • Saç rengi: Folikül yoğunluğunu belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Örneğin, kızıl saçlı kişilerde ortalama 90.000 adet saç kökü bulunurken, siyah saçlı kişilerde ortalama 110.000 saç kökü, kahverengi ve sarı saçlı kişilerde ise ortalama 140.000 adet saç kökü bulunabilmektedir.
  • Yaş: Saçtaki folikül yoğunluğu yaşla beraber gittikçe azalmaktadır. Özellikle 30’lu yaşlar itibariyle belirgin bir düşüş olmakta, 20’li yaşlarda yakalanan folikül yoğunluğu 40’lı yaşlarda yakalanamamaktadır.

Yukarıda saydıklarımıza ek olarak her bir insan bir diğerinden farklıdır. Dolayısıyla aynı etnik kökenli, aynı saç rengi ve yaş durumuna sahip kişilerin bile folikül yoğunluğu aynı olmayabilmektedir.

Bu nedenle 1 greftin kaç saç teli ettiği ve saç ekimi için kaç greft gerektiği gibi soruların en doğru cevabı uzman bir doktor tarafından muayene edildikten sonra kişiye özel olarak verilebilmektedir.

4500 greft

1 cm2 ye Kaç Greft?

1 cm2’ye kaç greft ekileceği, doğal bir görünüme sahip olmak için oldukça önemlidir. Natural duran saçlar için 1 cm2 başına ekilmesi gereken greft sayısı belirli bir rakamın altına inmemelidir.

Genellikle cm2 başına 20-30 adet greft ekilmesi ideal yoğunluktur ve işlemin verimliliği açısından oldukça yeterlidir.

Diğer bir yandan 1 cm2 başına ekimi gerçekleştirilecek olan greft sayısı hastanın yoğunluk beklentisine, sahip olmak istediği görünüme ve nakil öncesi alımın yapıldığı bölgedeki verimliliğe bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Hastanın memnuniyetinin sağlanacağı bir sonuca ulaşabilmek için tüm bu işlemlerin uzman bir doktor tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Saç ekimi alanında uzman ve deneyimli bir doktor, donör bölgeden alınacak olan saç miktarını oldukça iyi bir şekilde belirler.

Aksi halde donör bölgeden çok fazla saç alınırsa bu sefer bu bölgede saçların seyrekleşmesi hatta bölgenin kelleşme riski meydana gelebilir. Ancak donör bölge oldukça verimli bir bölgeyse ve kelleşme riski bulunmuyorsa, bu durumda doktor rahatlıkla fazla sayıda saçı alabilmektedir.

Yine donör bölgedeki saçlar ince, cılız ve seyrek ise, bu kişilerde yapılan saç ekim uygulamaları memnun edici sonucu veremeyebilirler. Tüm bu önemli detaylara, yalnızca tecrübeli ve alanında uzman doktorlar karar verebilmektedirler.

Saç Ekim’inde En Fazla Kaç Greft Ekilir?

Saç ekiminde en fazla kaç greft ekilir sorusu saç ekim işlemi yaptırmak isteyen kişilerin cevabını merak ettiği sorulardandır. Bazı saç ekim merkezleri sınırsız greft ekilebileceğini söyleseler de böyle bir durum söz konusu değildir.

Tek seansta çok yoğun greft alımı başarısız bir işleme ve hasar görmüş bir kafa derisine neden olabileceği gibi, geri dönüşümü olmayan ve kalıcı kellikle sonuçlanan nekroz oluşumuna da neden olabilir.

Tek seansta alınması uygun olan greft sayısı ise kişinin saç yoğunluğuna, donör bölgenin durumuna ve ekim yapılacak olan bölgedeki açıklığın kapatılması için ihtiyaç duyulan saç teline göre değişiklik göstermektedir.

Tek seansta çok fazla greft alımı, doğru işlem yapılıp istenen sonuca hızlıca ulaşılabileceği anlamına gelmez. Önemli olan alınan foliküllerin hayatta kalması, kurumaması ve kişide doğal duracak olan bir görünümün sunuluyor olmasıdır. Bireysel farklılıkları göz etmek hastayı tatmin edici sonuçlar vermeyecektir.

saç ekimi greft sayısı

Enseden En Fazla Kaç Greft Alınabilir?

Enseden en fazla kaç greft alınabilir derseniz, ense bölgesinde kötü görüntüye sebep olmayacak kadar greft alınabilir deriz.

En ileri derecedeki saç dökülmesinde bile ense ve kulak arkasında 10.000-12.000 adet arasında greft bulunmaktadır ve bunlardan yaklaşık 6.000 adedi saç ekiminde nakil edilip kullanılmak üzere uygundur.

Bu sayı seyrekleşmenin olduğu bölgelerde doğal bir görünüm elde edebilmek için genellikle yeterlidir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kafanın ön ya da tepe kısmındaki kişiyi rahatsız eden seyrekleşme durumunu düzeltilirken, ensede görüntü bozukluğuna neden olabilecek bir açıklığın meydana gelmiyor olmasıdır.

Enseden saç ekimi esnasında donör bölge olarak kabul edilen ense bölgesinden alınacak olan saçların kaliteli olması, alındığında bölgede seyrekleşmeye neden olmayacak bir yoğunluğa sahip olması ve ince saçlardan oluşmaması gerekmektedir.

Bir Seansta Kaç Greft Saç Ekilebilir?

Bir seansta kaç greft ekilebilir sorusunun cevabı yine tıpkı diğer sorularda olduğu gibi kişiye özeldir. Bir kişiden toplanabilecek maksimum greft sayısı kişiye göre değişkenlik göstermekle beraber yaklaşık 10.000 adet civarıdır. Aynı günde tek seans içerisindeyse maksimum 5.000 adet greft saç ekilebilmektedir.

Greft alımının gerçekleşeceği donör bölgesi kusursuz durumda olan kişilerde ise yaklaşık 6.000 adet civarı ekilebilecek greft bulunur. Ancak bu oldukça nadir görülen bir durumdur.

Genellikle 20’li yaşların başlarındaki hastalarda bu durumla karşılaşılır. Ancak donör bölgeden bu kadar yoğun greft alınmasının riski vardır.

Kişinin yaşı ilerledikçe saç dökülmesinin devam etme durumu olacağından dolayı ve daha öncesinde saç ekim işleminde kullanılmak üzere donör bölgeden çok sayıda greft alınması nedeniyle, ikinci bir saç ekim işlemi için greft alınabilecek bölgesi kalmamakta ve hastaya bu durumda çözüm sunulamamaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, bir seansta kaç greft saç ekilebileceği kişinin bütçesine de bağlı bir durumdur. Seans başına 2.500-3.000 adet ile 1.000 adet greft ekilmesi aynı maliyette değildir.

Ancak hastanın saç dökülmesi ve kelleşme yaşadığı bölgeye fark edilebilir bir sonuç için en az 3.000 adet greft ekilmesi gerekiyorsa, 1.000 adet greft ekiminin yapıldığı bir işlem hastayı memnun etmeyecektir.

Bu gibi durumlarda hastanın işlem sonucunda memnuniyetsiz olmasındansa, bütçesel olarak uygun maliyeti karşılayabileceği bir dönemde saç ekim işleminin yapılması çok daha doğrudur.

Bu şekilde yapıldığı takdirde hasta işlemden memnun ayrılacak, işlem sonucunda istediği sıklıkta ve görünümdeki saçlara kavuşacaktır.