Kaş Kaldırma estetiği kişinin daha genç ve canlı görünümü için tercih edilen ve kalıcı bir değişim yaratan uygulamalardır. Ameliyatlı ve ameliyatsız olarak kaşların yüzdeki görünümü değiştirilebilir.

Kaşlar, yüz ifademizin ve mimiklerimizin en etkili silahıdır. Sevindiğimizde, sinirlendiğimizde, şaşırdığımızda veya ağladığımızda neredeyse bütün duygu değişimlerinde kaşlarımız bizim tepkilerimizi ifade eder.

Kaşlarımız olmadan duygularımızı belli etmek, konuşurken vurgu yapmak neredeyse imkânsız hale gelir.

Kaşların görünümünü değiştirmek için boyama, medikal olmayan dövme, mikro-blading gibi de pek çok uygulama vardır, ancak bunlar kaşları kaldırmaz. Kaşları kaldıran cerrahi ve medikal uygulamalar vardır.

İdeal Kaş Şekli Nasıl Olmalı?

Kaş yapısı erkek ve kadınlarda anatomik olarak çok farklıdır. Kadınlarda daha kavisli bir kaş görünümü varken erkeklerde çok daha düz kaş yapısı gözlemlenir.

Yüzümüzde kaş, göz ve burun ile orantılı bir şekilde konumlanmıştır. Yapısal ve yaşa bağlı gelişen kaş düşüklüğü hastanın yorgun ve mutsuz gözükmesine neden olur.

İdeal kaş şeklini tarif etmek için o yılın moda görünümüne bakmak gerekir. Bundan 30 yıl önce ince kaşlar moda iken, günümüzde kalın kaşlar daha fazla talep görmektedir.

İdeal kaş şeklini oluştururken genellikle kaşları alarak farklılaştırmak mümkündür. Ancak bazı kişilerde bu imkânsız olabilir. Özellikle kaşların dış kenarları aşağı doğru dönükse bu ancak medikal ve cerrahi uygulamalar ile yukarıya kaldırılabilir.

Kaş Düşüklüğü Nedir?

Kaşların dış uçlarının aşağı doğru bakmasına kaş düşüklüğü denir. Bu ya genetik olarak doğuştan gelen bir görünümdür ve genç yaşta da görülür, ya da yaş alma ile beraber kaşların yerçekimi etkisi ile aşağı doğru inmesi ile görülür.

Özellikle yaşlandıkça göz ve kaş arası mesafe daralır. Bu görünüm bize mutsuz ve yaşlı bir ifade katar. Sadece kaşlara müdahale edilerek bir miktar şekil değiştirilse de farklı bir görünümü hedeflemek için medikal veya cerrahi olarak kaşların kaldırılması gerekir.

Kaş Kaldırma Estetiği Nedir?

Kaş kaldırma estetiği ile kaşların var olan yerinden daha yukarı getirilmesi hastanın daha dinamik bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olacaktır. Bakışların ve mimiklerin bile değişeceği bu operasyonda, hasta daha canlı karizmatik ve etkileyici görünüme sahip olur.

Yüzdeki kaş konumundan memnun olmayan ve bunu değiştirmek isteyen kişiler kaş kaldırma estetiğine uygun mu belirlemek için öncelikle görmek ve muayene ederek beklentileri bilmek gerekir.

Kaş şeklini güncel moda ikonları belirlediği için bu yönde taleplerin doğru değerlendirilmesi gerekir.

Kaş uçlarının aşağı doğru baktığı kişiler genellikle yüzlerindeki mutsuz ifadeden kurtulmak için kaş kaldırma estetiğine uygundurlar.

Kaş Kaldırma Estetiğinin Etkileri

Kaş kaldırma estetiğinin en önemli etkisi kaş dış uçlarının yukarı doğru çekilerek asılmasıdır. Bu da kaşlarda dış uçları daha yukarıda olduğu bir görünüm sağlar.

 • Kaşlarınız yukarı kaldırıldığı için gözleriniz daha büyük görünür
 • Kaşlara daha kavisli bir etki kazandırılır
 • Kaş ve göz yapısında lifting sağlanır
 • Daha genç ve dinamik yüz görünümü yaratılır
 • Kaş kaldırma estetiği ile alında oluşan kırışıklar azalır

Kaş Kaldırma Kimlere Yapılır?

Kaş kaldırma kaşları yerçekimi, yaşlanma ve çeşitli nedenlerle aşağıya düşmüş kişilere uygulanan bir işlemdir. Bu ameliyatlı veya ameliyatsız kaş kaldırma ile kişideki yorgun, mutsuz, yaşlı ifade kaybolur yerine dinamik, canlı, genç ve estetik bir görünüm sağlanır.

Kaş kaldırma 18 yaşını doldurmuş kadın ve erkek herkese yapılmaktadır. İhtiyaca göre tek kaşa uygulanabileceği gibi iki kaşa da uygulanmaktadır.

Kaş kaldırma sonucunda kişinin alın bölgesindeki kırışıklıklar azalır, gözler daha çok meydana çıkacağı için hem görme kalitesi artar hem de estetik bir görüntü oluşur.

Kaş kaldırma estetiği, kişinin ihtiyacına göre alın germe, göz kapağı estetiği gibi farklı işlemlerle kombine uygulanabilir.

İple kaş kaldırma için en verimli zaman yaş alınmayla ve yer çekimiyle beraber yüz hatlarında ve kaşlarda sarkmaların başladığı 30’lu yaşlardan sonrasıdır.

Yaşın alınmasıyla beraber yer çekiminin de etkisiyle kaşların ve göz kapaklarının görünümünde oluşan sarkma ve deformasyonlar, yüzün tüm ifadesini etkilemektedir.

İple kaş kaldırma sayesinde yüzün ifadesi canlanırken, kişinin görüş açısında iyileşme ve özgüveninde de artış sağlanmış olur. Hastanın yüzündeki cilt sarkma ve deformasyonunun seviyesine göre, iple kaş kaldırma işlemi diğer medikal estetik işlemlerle kombine olarak da uygulanabilir.

Kaş Kaldırma Nasıl Yapılır?

Kaş kaldırma estetiği farklı yaklaşımlar ile yapılabilir. Bunlar:

Ameliyatsız kaş kaldırma, iple kaş kaldırma ve kaş kaldırma ameliyatıdır.

 • Ameliyatsız kaş kaldırma botoks, dolgu gibi medikal enjeksiyonlar ile yada Ulthera, Thermage, Morpheus8 gibi teknolojik cihazlar ile yapılabilir,
 • İple kaş kaldırma minimal invaziv bir uygulamadır.
 • Kaş kaldırma ameliyatı ise cerrahi olarak kaşların asılmasını içerir.

Ameliyatsız Kaş Kaldırma Yöntemleri

Kaş kaldırma ameliyatsız olarak yapılabilir. Bunun için medikal ya da cihazlı uygulama, ip askılar tercih edilebilir.

Botoksla Kaş Kaldırma; En hızlı kaş kaldırma botoks enjeksiyonu ile yapılabilir. Ancak botoks kaş şeklini değiştirmeyecektir. Sadece göz ile kaş arası mesafeyi bir miktar arttıracaktır.

Dolgu ile Kaş kaldırma; Temporal bölgeye yapılan dolgular da kaş uçlarını bir miktar yukarı taşıyacaktır.

Ulthera ile Kaş Kaldırma; HİFU da denen ulthera uygulaması kaşların üst kısmına uygulanarak bu bölgede kolajen liflerin kısalmasını ve kolajen oluşumunu aktive eder. Buda kaşları bir miktar yukarı doğu kaldırır.

İğneli Radyo Frekans (MORPHEUS 8) ile Kaş Kaldırma; özellikle altın iğneler ile cilt katmanlarına radyo frekans enerjisi verilerek temporal bölgedeki cildin yukarı doğru lifting etkisi hedeflenir. Doğru bölgeye ve doğru uygulama yönünde atış yapılması etkini görünür olmasını sağlar.

İple Kaş Kaldırma

İple kaş kaldırma, yaş alımına bağlı olarak gelişen alın bölgesinde kaş ve göz kapaklarının düşüklüğü ile sarkıklığına ameliyatsız çözüm sunan minimal invaziv bir uygulamadır.

İple kaş kaldırma uygulamaları, kaş kaldırma estetik ameliyatından korkan, genel anestezi almak istemeyen veya sağlık sorunları nedeniyle genel anestezi alamayan kişilerin tüm bu sorunlarına kısa süreli bir uygulamayla çözüm olmaktadır.

İple kaş kaldırma işlemi, lokal anestezi altında uygulanan ve işlem süresince hastanın son derece konforlu olup herhangi bir ağrı veya acı hissetmediği bir işlemdir.

Bölgenin uyuştuğu teyit edildikten sonra saç çizgisi ön sınırından yaklaşık 1 mm’den küçük açılan delikler aracılığıyla ipler cilt alt dokusuna yerleştirilir ve yukarıya doğru çekilerek sarkmanın olduğu bölgede gerginlik sağlanmış olur.

İçinden geçirilen iplerin yukarıya doğru asılmasıyla beraber kaş bölgesinde istenen gerilme sağlanmış olur.

İple kaş kaldırma işlemi esnasında açılan bu delikler oldukça küçük olduğu için işlem esnasında dikiş atılmaz ve işlem sonrasındaki süreçte de herhangi bir pansumana ihtiyaç duyulmaz.

Yalnızca doktorun gerek gördüğü durumlarda işlem sonrasındaki ilk bir hafta boyunca antibiyotikli krem uygulanması ve uygulamanın yapıldığı bölgenin herhangi bir enfeksiyona karşı korunması gerekebilir.

İple kaş kaldırma uygulamasında eskiden kullanılan ve vücut tarafından zaman içerisinde eriyen PDO iplerin kalıcılığı 6-12 ay kadarken, yeni teknoloji ile bu işlem için özel olarak üretilen Fransız iplerinin etkisinin kalıcılığı 5-7 yıl arasında olmaktadır.

Sonrasında oluşabilecek olan hafif şişme ve morarma dışında herhangi bir yan etkisi bulunmayan iple kaş kaldırma işleminin ardından maksimum 2 gün içerisinde hasta normal yaşamına dönebilmektedir.

İşlem esnasında açılan delikler çok küçük olduğundan dolayı uygulama sonrasında herhangi bir pansuman ve iyileşme süreci de bulunmamaktadır. Sağladığı tüm bu kolaylıklardan dolayı iple kaş kaldırma uygulaması sıklıkla tercih edilmektedir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı

Kaş kaldırma ameliyatı istenilen kaş şekline ve tekniğe göre değişir. Kaşın her bölgesi farklı cerrahi girişler ile kaldırılabilir. Kaş kaldırma estetiğinin yöntemi, hastanın doktorun muayenesi sonrası karar verilir.

Direk Kaş Kaldırma: Kaşın üst çizgisinden fazla deri kesilerek çıkarılır. Kaş istenen pozisyona taşındıktan sonra estetik dikişler ile kapatılır. Özellikle ileri yaşta tercih edilir. Ancak iz kalma ihtimali fazla olduğundan gençlerde tercih edilmez.

Endoskopik Kaş Kaldırma: Hastane ortamında genel anestezi altında yapılır. Endoskopik kameralar ile saç çizgisinin gerisinden küçük bir kesi ile girilerek kaşlar istenen bölgelerden polyester kalıcı ipler ile kafatasına ya da endolift denen özel bir materyal ile kafatası kemiğine asılarak yukarı kaldırılır. İstenen yükseklik ayarlandıktan sonra açılan kesiler kapatılır. Endoskopik kaş kaldırma etki süresi en az 5-7 yıldır.

Temporal lift ile Kas Kaldırma: Cerrahi tekniklerde en çok istenen kaşın dış ⅓ ünün kaldırılmasıdır ve bunun için yapılan işlem temporal lift denilen operasyondur.

Temporal lift endoskopik ya da klasik teknikle yapılabilir. Burada saç içinden küçük bir kesi ile girilerek kaşların dış kenarları, özel ipler ile gerilerek temporal kasın kendisine asılarak ile sabitlenir.

Kemiğe sabitlenmediği için kolay uygulanır ve lokal anestezi ile yapılması nedeni ile tercih edilir. Ancak unutmamak gerekir ki hiçbir uygulama sonsuza kadar etkisini korumaz, çünkü yaşlanma süreci devam eder.

Kişinin aynı ameliyatta hem alın germe hem de kaş kaldırma estetiği ihtiyacı olabilir. Bu operasyona hastanın ihtiyacına göre göz kapağı operasyonu da eklenebilir. Kaş kaldırma estetiği ile yapılan kombine estetikler yüzünüzü daha genç gösterecek ve daha iddialı değişimler yaratacaktır.

Kaş Kaldırma Estetiği Fiyatları

Kaş kaldırma fiyatları yapılan medikal veya teknolojik uygulamaya ve cerrahiye göre değişebilir. Ayrıca kullanılan malzeme ve doktor tecrübesi de bu konuda fiyatları değiştirecektir.

Burada en önemli şey fiyattan önce yüzünüze en uygun kaş şeklini belirlemektir. Bu nedenle doktorunuzla beklentilerinizi paylaşmak ve bunların uygulanabilir olacağından emin olmak gerekir.

Kaş kaldırma ameliyatı estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılır. Ancak cerrahi olmayan yöntemler dermatologlar tarafından da yapılabilir.

Kaş Kaldırmanın Sonuçları Kalıcı mı?

Kaş kaldırma için yapılan uygulamaya göre etki süresi değişebilir. 8 ay ile 8 sene arasında farklar olabilir. Bu nedenle doktorunuz ile hangi işlemin tercih edileceği ve hepsini kalıcılıkları tek tek konuşulmalıdır.

Botoks, dolgu gibi uygulamalar 4-18 ay arası kalıcı iken Ulthera ve Morpheus 8 etkisinin bir yıl devam ettirir.

İp askı da kullanılan ipe göre 6 ay ile 5 sene arasında kalıcılık değişiklik gösterir.
Kaş kaldırma ameliyatında kalıcılık 8-10 sene devam eder. Sonrasında yaşlanma devam ettiği için kaş kaldırma ameliyat etkileri azalacaktır.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Sonrasında İyileşme

Kaş kaldırma ve alın germe operasyonları sonrasında bu bölgeye birkaç gün süre ile bant ve pansuman uygulanmaktadır. İyileşme sürecinde alnınıza buz kompres yaparak süreci hızlandırabilirsiniz.

Kaş kaldırma ameliyatı sonrasında alın bölgesinde hafif şişlik olabilir. Bu durum normal ve geçicidir. Morluk çok karşılaştığımız bir durum değildir.

Kaş kaldırma sonrasında 3. gün saçınızı yıkayabilirsiniz. Yaklaşık bir hafta içinde dikişleriniz alınacaktır. İlk haftanın sonunda şişlikler de indiği için hastalar kendilerini iyileşmiş hissederler.

Alınızı ve kaşlarınızı hareket ettirmekte bir süre zorlanmanız normaldir. Bazı hastalar hissizlikte yaşayabilir. Bunların hepsi iyileşme sürecinde beklenen durumdur.

Kaş kaldırmada eğer temporal lift gibi cerrahi bir teknik yapıldıysa iyileşme süresi 1 haftayı bulabilir. İlk gün ödem ve kızarıklık hatta bazen morarma görülmesi normaldir. Kesilerin tamamen iyileşmesi bir on günü bulabilir.

Endoskopik kaş kaldırma ameliyatında ise bölgede oluşan ödemin geçmesi 1 ayı bulabilir. Ancak görünüm deki etki 4-6 hafta sonra net görünür hale gelecektir.

Kaş Kaldırma ameliyatlarında izler saçlı deri içine gizlendiğinden herhangi bir iz kalmaz. Sadece direk kaş kaldırma yapılırsa kaş üstünde iz kalabilir. buda genellikle kaş içinde izler gizlenir. Ancak sonrasında iz kalırsa lazerler ile geçirilebilir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Sonrası İfade Değişir mi?

Gözlerimizin üzerinde alın hattımızın alt bölümünde duran kaşlarımız, yüz ifademizi etkileyen en önemli bölgeden biridir. Kaşların düz ya da kavisli olması, aşağıya doğru eğik ya da yukarıya doğru kalkık olması, inceliği kalınlığı hatta uzunluğu ve kısalığı bile yüz ifadesini etkiler.

Kaşların kalkık olması yüze genç bir ifade verirken, aşağıya doğru eğimli bir kaş yapısı kişiyi yorgun, bitkin, mutsuz gösterebilmektedir. Kaş kaldırma operasyonu uzman bir cerrahın ellerinde yapıldığı takdirde kaşlarda aşırı bir gerilme ve yüzde de şaşkın birçok daha iyi şekil alabilmektedir.

Kaş kaldırma fazla yapıldığı zaman yüzde şaşkın bir ifade olabilmektedir. Kaşların bitiş noktasının fazla kaldırılması durumunda da kişi sinirli görünebilmektedir.

Kaş kaldırma operasyonunu uzman bir hekim tarafından gerçekleşmesi, sürpriz sonla karşılaşmamak adına önemlidir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Göz Kenarlarındaki Kırışıkları Etkiler mi?

Kaş kaldırma ameliyatı göz kenarındaki kırışıklıklar için etkili bir çözüm yolu değildir. Ancak kaşın dış kenarı yukarı kalkınca göz ile kaş arası mesafe açıldığından kırışıklıklar bir miktar düzelir.

Ancak kırışıklıklara yönelik kaş kaldırma yapılmaz. Bunun için botoks ya da dolgu gibi medikal ya da lazer uygulamaları daha etkili olacaktır.

iple kaş kaldırmaİple Kaş Kaldırma İşlemi Kalıcı Mıdır?

İple kaş kaldırma işleminin kalıcılığı eriyen iplerin kullanıldığı uygulamalarda 6-12 ay gibi kısa bir süredir; ancak bu işlem için yeni teknoloji ile özel olarak üretilen Fransız iplerinin kullanıldığı iple kaş kaldırma uygulamalarının etkisinin kalıcılığı yaklaşık olarak 5-7 yıl arasında değişmektedir.

Bu süreç içerisinde yerçekiminin ve yaş almanın devam eden etkileri nedeni ile kaşlardaki kaldırma etkisi kaybolur ve kaşlar yavaş yavaş düşmeye başlar.

Hastanın istemesi halinde iple kaş kaldırma uygulamasının tekrar edilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

İple Kaş Kaldırma Uygulamasıyla Nasıl bir Görünüm Sağlanır?

İple kaş kaldırma uygulamasıyla kaşın dış kenarları yukarı kalkarken, göz kapakları ve kaş çevresi daha gergin ve daha canlı bir görünüme kavuşur.
Cilt altına yerleştirilen iplerin kolajen üretimini uyarmasıyla beraber kırışıklıklarda azalma, cildin canlılığında ve elastikiyetinde artış ile tüm yüz genelinde yaşlılık izleri silinerek daha dinç bir görünüm sağlanır.

İple Kaş Kaldırma Uygulamasında Kullanılan İplerin Özelliği Nedir?

İple kaş kaldırma uygulamasında insan vücuduyla tamamen uyumlu olan, herhangi bir reaksiyona neden olmayan ve zaman içerisinde vücut tarafından eritilip yok olan veya kalıcı olsa da herhangi bir zarara neden olmayan ipler kullanılmaktadır.

Uygulama esnasında kullanılan bu ipler, cilt altında kaldıkları süre boyunca ciltteki kolajen üretimini destekleyerek cildin elastikiyetinin artmasını, deformasyon ve sarkıkların azalmasını ve daha canlı daha dinç bir yüze ve cilde sahip olunmasını sağlar.

Eriyen ipler ile yapılan iple kaş kaldırma uygulamalarında kullanılan iplerin süreleri 6-12 ay gibi kısa bir süre olduğundan dolayı, bu sürenin sonunda işlemin etkisi bitip kaşlar eski haline gelir. Ancak kolajen aktivasyonu sağladığından bir miktar gençleşme etkisi kalır.

Özel olarak üretilen Fransız iplerinin vücuttaki etkileri 5-7 yıl arasında olup hastalarda çok daha memnun edici sonuçlar sağlar.

İple Kaş Kaldırma Uygulamasının Avantajları Nedir?

İple kaş kaldırma uygulaması yaklaşık olarak 20 dakika kadar sürer ve lokal anestezi altında yapılır. Bu sayede genel anestezinin taşıdığı riskleri ve iyileşme sürecindeki zorlukları taşımaz.

İple kaş kaldırma uygulaması esnasında açılan kesi yeri oldukça küçük olduğu için uzun süren bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmaz. Dolayısıyla uygulamadan maksimum 2 gün sonrasında hasta günlük yaşamına kolaylıkla geri dönebilir.

İşlem esnasında herhangi bir dikiş atılmadığı için işlem sonrasında pansuman yapma ve dikiş aldırma süreçleri de yoktur.

İple kaş kaldırma uygulaması esnasında kullanılan ipler sayesinde kaşlardaki düşüklük ve rahatsız edici görünüm ortadan kaldırılırken, kolajen üretiminin desteklenmesi sayesinde ciltteki ince kırışıklıklarda ve cildin canlılığında da düzelme yaşanır.

İple kaş kaldırma uygulaması sayesinde kaşlarındaki ve göz kapaklarındaki düşüklükten rahatsız olan kişiler bıçak altına yatmalarına ve genel anestezi almalarına gerek kalmadan istedikleri görünüme kısa süre içerisinde kavuşurlar.

Hastanın mevcut kaşlarında asimetri mevcutsa, iple kaş kaldırma uygulaması esnasında bu asimetrilerde de düzenlemeler yapılabilir.

İple kaş kaldırma işlemi sayesinde görüş açısını daraltan göz kapağı düşüklüğünden de kısmen kurtulunur. Bu sayede hastanın yalnızca psikolojisi düzelmekle kalmaz, yaşam kalitesi de yükselmiş olur.

İple kaş kaldırma uygulaması kaşlarının mevcut görünümünden ve yüz ifadesinden rahatsız olan ancak cerrahi olarak kaş kaldırma ameliyatını istemeyen olan kişiler için daha uygun ve ulaşılabilir bir çözümdür.

İple Kaş Kaldırma Uygulamasının Dezavantajları Var Mı?

İple kaş kaldırma uygulaması vücut tarafından zaman içerisinde emilen iplerle yapıldığında etkinliği 6-12 ay arasında süren geçici bir işlemdir.

İple kaş kaldırma uygulaması, bu işlem için yeni teknolojiyle özel olarak üretilmiş Fransız ipleriyle yapıldığı takdirde kalıcılığı 3-5 yıl arasında süren bir işlemdir.

Ancak bu sürenin sonunda lifting etkisi ortadan kalkacak ve yüzün ifadesi, göz kapağı düşüklüğü, yüzdeki sarkıklık ile kaşların görünümü geri dönecektir.

İple kaş kaldırma uygulaması genellikle en çok faydayı 35-55 yaş arasındaki hastalarda vermektedir. 55 yaşın üstündeki kişilerde cilt elastikiyetinin azalması, sarkma ve kırışıklıklar ile göz kapağı düşüklüğünün ise artması nedeniyle işlemden tam olarak istenen verim alınamayabilir.

Bu hasta grubu için eğer sağlık durumları müsaade ediyorsa kaş kaldırma veya yüz germe ameliyatının yapılması çok daha tatmin edici olur.

İple kaş kaldırma uygulaması, kaş ve yüz bölgesinde kişiyi mutlu edecek minimal değişimleri sağlar; ancak kişi yüz hatlarında, ifadesinde, kaşlarında ve göz kapaklarında radikal değişimler bekliyor ve uygulama sonrasında bambaşka bir görünüme kavuşmak istiyorsa, bu uygulamanın sağladığı faydalar bu kişiyi memnun etmeye yetmeyebilir.

İple kaş kaldırma uygulaması maliyet açısından karşılaştırıldığında kaş kaldırma estetiğine nazaran çok daha uygun fiyatlıdır; ancak kaş kaldırma ameliyatlarının etkisi kalıcı olurken ve işlemde ara ara yenileme gerektirmezken, kalıcı iple kaş kaldırma işleminin pozitif etkileri maksimum 5-7 yıl arasında değişen bir kalıcılığa sahiptir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

İple kaş kaldırma uygulamasının hemen ardından 1-2 gün içerisinde geçecek düzeyde hafif kızarıklık, şişme veya morluk yaşanabilir. Bu dönemde doktorun tavsiyelerine uymak, sürecin hızlanmasında fayda sağlar.

Kaş kaldırma ardından 2 gün boyunca yüz bölgesinin zorlanmaması, makyaj yapılmaması, basınç uygulayacak işlemlerden uzak durulması gerekir.

Yüz üstü yatmak yüz bölgesinde basınç artışına neden olacağından dolayı işlem sonrasında oluşan şişliği arttırabilir. Bu nedenle iple kaş kaldırma uygulamasının ardından en az bir hafta boyunca sırt üstü yüksek yatılmasında fayda vardır. Bu şekilde iyileşme süreci hızlandırılmış olur.

Kaş kaldırma uygulamasının ardından yaklaşık 3 hafta boyunca sauna, hamam, spa, masaj, sert hareketler, sık mimik yapılması ve ödem artışı yapacağından dolayı sıcak ortamlardan uzak durulmasında fayda vardır.

Kaş kaldırma uygulamasının ardından yaklaşık bir ay boyunca yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalı, güneşin zararlı ışınlarına direkt olarak maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

İple Kaş Kaldırma Uygulamasının Riskleri Nelerdir?

İple kaş kaldırma uygulamasının riskleri oldukça düşüktür. Uygulama öncesinde yapılan muayene esnasında hastanın uygulamadan beklentileri şekillenirken, doktor ise hastaya özel tedavi planı oluşturmaktadır.

Bu süreç atlandığı takdirde hasta ve doktor beklentileri konusunda birbirlerini anlayamayabilir ve hasta işlemin sonucundan memnuniyetsiz olabilir.

Bu nedenle doktorun hem hastanın beklentilerini iyi anlaması hem de yüz analizini en doğru şekilde yaparak hasta için en uygun olacak doğallıkta kaş ve uygulama şekline karar vermesi gerekmektedir.

İple kaş kaldırma uygulamasının sonrasında uygulamanın yapıldığı bölgelerinde morarma, şişme ve ağrı gibi hafif yan etkiler görülebilir.

Ancak tüm bu hafif yan etkiler ağrı kesicilerle kontrol altına alınıp maksimum 2 gün içerisinde de kaybolurlar. Ciddi yan etki olarak da enfeksiyon görülebilir. Antibiyotik tedavisi ile bu risk ortadan kaldırılabilir.

Kaş Kaldırma Estetiğinde Hangi Teknik Daha Avantajlı?

Uygulama teknikleri arasındaki farklar kişiye göre değişmek ile beraber her zaman daha uzun süreli kalıcı etki için cerrahi teknikler daha avantajlıdır.

Ancak ip askılardaki güncel teknolojilerdeki gelişmeler ile ip askı ile kaş kaldırma da cerrahi kadar etkili olmaktadır. Aynı zamanda kolay uygulanabilir olması ve etkisinin hemen görülmesi de kullanım avantajıdır.

KAYNAKLAR

 • Endoscopic Brow Lift. Raggio BS, Winters R. 2023 Jul 4. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–.PMID: 31424804
 • Current concepts in brow lift surgery. Yeatts RP. Curr Opin Ophthalmol. 1997 Oct;8(5):46-50. doi: 10.1097/00055735-199710000-00010. PMID: 10174258
 • The Hairline Brow Lift. Dutton JW Jr, Chang IA, Zins JE. Clin Plast Surg. 2022 Jul;49(3):349-356. doi: 10.1016/j.cps.2022.01.004. Epub 2022 May 13. PMID: 35710150
 • Eyebrow lifting with barbed threads: A simple, safe, and effective ambulatory procedure. Santorelli A, Cirillo P, Fundarò SP, Cavallini M, Salti G, Avvedimento S. J Cosmet Dermatol. 2023 Jan;22(1):140-145. doi: 10.1111/jocd.15006. Epub 2022 May 16. PMID: 35441792
 • [Temporal lift]. Belhaouari L, Quinodoz P, Braccini F, Niforos F. Rev Laryngol Otol Rhinol (Bord). 2006;127(1-2):87-90. PMID: 16886537 Review.