keçi memesiErgenlik çağında bazı genç kızlarda meme gelişiminde çeşitli problemler gelişebilmekte ve bu problemler zaman içerisinde hem estetik hem de psikolojik sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

Görülen bu sorunlardan biri de keçi meme olarak da bilinen tübüler meme veya bir başka deyişle tüberoz meme sorunudur.

Tübüler meme sorununda genç hastanın memesi bir tüp halini alarak şekil itibariyle keçi memesine benzer hale gelir.

Peki bu tübüler meme nedir, nasıl düzeltilir ve neden olur gibi merak edilen pek çok soruyu açıkladık:

Tübüler Göğüs (Tübüler Meme Deformitesi) Ne Demektir?

Tübüler göğüs, genç kızlarda ergenlik çağı ile beraber ortaya çıkan, meme başının normal boyutlarından daha büyük olup meme tabanının dar olduğu ve meme şeklinin keçi memesine benzediği bir şekil bozukluğudur.

Ayrıca iki meme arasındaki asimetri de sıklıkla görülmektedir. Ergenlik çağındaki genç kızlarda görülme sıklığı genellikle % 7- % 25 arasında olmaktadır. İlk görülme zamanı genellikle ergenlik çağının başlangıcı olarak görülen ve memelerin gelişmeye başladığı 10-11 yaş arasıdır. 

Tübüler Meme Ciddi bir Sağlık Sorunu Mudur?

Tübüler meme durumunun çeşitli seviyeleri mevcuttur. Meme deformitesinin az olduğu durumlar olduğu gibi ileri derecede bozukluğun meydana geldiği durumlar da mevcuttur.

Tübüler meme ileri seviyede olduğunda hem fiziksel görünüm açısından hem de psikolojik açıdan oldukça rahatsızlık verebilmektedir ancak fonksiyonel açıdan bir sorun yaratmaz.

Tübüler Meme Görünümü Nasıldır?

Tübüler MemeTübüler göğüs durumunda, memenin alt ve üst genişliğine birbirine yakın ölçülerde olup memenin alt tarafı büzülmüş durumdadır.

Bu meme görünümünde en dikkat çekici kısımlardan biri normal halinden çok daha geniş olan meme başı görünümüdür.

Memenin kahverengi kısmı dikkat çekecek şekilde büyük ve geniş bir görünüme sahiptir.

Ayrıca memenin alt kısmının dar olması ve memelerin normalden daha küçük olması nedeniyle sağ ve sol meme görünümü birbirinden ayrık vaziyettedir.

Ayrık olan meme görünümüne ek olarak boyut farkı da görünüme eşlik edebilmektedir. 

Tübüler Meme Nasıl Anlaşılır?

Tübüler meme görünümünün farklı seviyeleri mevcuttur. Hafif derecedeki deformitenin varlığında anlaşılmama ihtimali yüksektir. Kişi yalnızca küçük memelere sahip olduğunu düşünüp bu doğrultuda çözüm arayışına girer.

Ancak ileri formunda ise memede belirgin şekil bozukluğu mevcuttur. Bu nedenle rahatlıkla ilk bakışta bile anlaşılır. İleri formunda belirgin meme başı büyüklüğü ile dar ve sıkılmış bir meme tabanı görünümü vardır. 

Tübüler Meme Nasıl Düzeltilir?

Tübüler memenin ne yazık ki cerrahi operasyon dışında herhangi bir çözümü bulunmamaktadır. Kişinin memesindeki deformiteye bağlı olarak uygulanacak olan ameliyatın tekniği değişkenlik gösterebilmektedir.

Tübüler memenin düzeltilmesi için yapılan ameliyatın temel mantığı meme tabanını sıkıştırıp dar görünmesine neden olan halkanın gevşetilerek büzüşük görünümün düzeltilmesi, normalden büyük olan meme başının normal ebatlara getirilmesi, özellikle memenin dar olan tabanına müdahale edilerek genişletilmesini ve bu sayede de normal meme görünümüne kavuşturulmasıdır.

Tüm bunlar ise hastanın meme bölgesine uygun silikon protezin yerleştirilmesiyle mümkün olmaktadır. Ancak silikon protezin yerleştirme mantığı meme büyütme ameliyatlarından farklı olarak ele alınmalı ve deformitenin hastayı tatmin edecek seviyede düzeltilmesi için hasta özelinde çok daha kişisel çözümler üretilmelidir. 

Tübüler Meme Ameliyatının Amacı Nedir?

Tübüler meme ameliyatlarında hastanın meme bölgesine yerleştirilen silikon protezler ile meme bölgesine kişiye özel yapılacak olan müdahaleler ile;

  • Meme bölgesindeki sarkıklığın giderilmesi, 
  • Meme tabanını sıkan halkayı genişleterek buradaki doku eksikliğinin giderilmesi ve sonuç olarak hastanın büzüşük meme görünümünden kurtulmasının sağlanması,
  • Meme başının küçültülerek normal boyutlarına getirilmesi, 
  • İki meme arasındaki ayrık ve asimetrik görünümün düzeltilmesi,
  • İki meme büyüklüğünün eşitlenmesi 
  • Kişinin zarar gören psikolojisini onarmak ve hayalini kurduğu meme görünümüne kavuşturarak özgüvenini yükseltmek amaçlanmaktadır. 

Tüberoz Meme Neden Olur? 

Tüberoz meme, gelişimsel bir sorundur. Ergenlik çağıyla beraber ortaya çıkar. Gelişme çağında kişinin memelerinde şekil bozukluğu, asimetri ve keçi meme görünümü meydana gelir.

Tüberoz memenin genetik bir aktarımı olup olmadığına yani ailesel bir aktarımına dair ise herhangi bir kanıt yoktur. 

Tübüler Memeye Hangi Silikon?

tübüler-memeTübüler meme probleminin tek çözümü cerrahi operasyondur. Silikon protezlerin yerleştirildiği ve meme başına yeniden şekil verilen bu ameliyatlar, diğer göğüs estetik ameliyatlarından farklı olarak çok daha fazla dikkat gerektiren ve tamamen kişinin mevcut meme durumuna özel olarak tasarlanan ameliyatlardır.

Tübüler meme ameliyatlarında kullanılan protezler genelde yuvarlak ve pürtüklü yüzeye sahip protezlerdir.

Bu ameliyatlarda yine kişiden kişiye göre değişmekle beraber anatomik protezler pek fazla tercih edilmezler.

Protezin vücuda yerleştirildiği kısım ise yine hastanın ihtiyacına ve mevcut meme yapısına göre belirlenir.

Tıpkı meme büyütme ameliyatlarında olduğu gibi tübüler meme ameliyatlarında da silikon protezler meme başı, meme altı veya koltuk altından girilerek hastanın meme bölgesine yerleştirilir. 

Tübüler Meme Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Tıpkı diğer meme estetiği ameliyatlarında olduğu gibi tübüler meme ameliyatlarında da silikon protezlerin hastanın vücuduna yerleştirilebilmeleri için meme altı, meme başı veya koltuk altından küçük bir kesi açılması gerekmektedir.

Bu kesi aracılığıyla protezlerin istenen bölgeye yerleştirilmesinin ardından kesi yerleri estetik dikişlerle kapatılır. Bu dikişler ilk 6 ay boyunca daha belirgin haldeyken, ameliyatın üzerinden yaklaşık bir sene geçmesiyle ve iyileşme sürecinin tamamlanmasıyla beraber yavaş yavaş solarak hastanın normal cilt rengine yaklaşırlar.

Tübüler meme ameliyatlarında asıl amaç kişinin rahatsız olduğu ileri boyutta şekil bozukluğu ve asimetrik görünümü bulunan memelerin görünümünü iyileştirirken aynı zamanda his sorunu olmayan ve ileride çocuk olduğunda rahatlıkla emzirebilecek sağlıkta memelere kavuşulmasıdır.  

Tübüler Meme Ameliyatı Sonrasında Hasta Emzirme Sorunu Yaşar Mı?

Tübüler meme ameliyatları, tıpkı diğer tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi alanında uzman estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılması gereken ameliyatlardır.

Tecrübeli doktorlar, bu ameliyat esnasında süt kanalları ile meme başı ve meme dokusu arasındaki bağlantılara herhangi bir şekilde müdahale etmez ve zarar vermezler.

Bu nedenle tübüler meme ameliyatlarının sonrasında hastanın emzirmesine engel oluşturacak herhangi bir risk de bulunmaz. Yalnızca iyileşme dönemi boyunca meme bölgesindeki ödem ve kesi yerinden dolayı geçici bir his kaybının oluşması mümkündür.

Ancak bu his kaybı da ameliyatın üzerinden 6-12 ay geçmesiyle beraber iyileşme dönemi tamamlanırken tamamen geçmektedir. 

Tübüler Meme Ameliyatı Fiyatları

Tübüler meme bir diğer adıyla keçi memesi ameliyatı Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas tarafından Quartz Klinikte yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Aynı zamanda tübüler meme ameliyatının fiyatı hastanın mevcut meme durumuna, ihtiyacına, tübüler meme probleminin seviyesine, yerleştirilecek olan protezin özelliklerine, doktorun tecrübesine ve kliniğin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir.

Bu nedenle gelişme sorunu nedeniyle keçi meme görünümüne sahip olan ve hem fiziksel hem de psikolojik sorunlar yaşayıp mevcut keçi meme görünümüne çözüm bulmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.