İp Askı Yüz Germe ile Ameliyatsız Yüz Germe Mümkün!

İple yüz germe son yıllarda teknolojik gelişmeler ile üretilmiş özel ipler ile ameliyatsız olarak yüzdeki sarkmayı gidermeye yönelik yapılan uygulamadır.

İnsan vücuduna uygun olarak tasarlanan bu ipler, cilt altına küçük bir kanül yardımıyla girilerek, sarkık olan dokuyu kaldırma görevini üstlenir. Bu yöntem sayesinde kişinin cilt kalitesi artar, hücreleri yenilenir ve daha genç bir görünüme kavuşur.

İple Yüz Germe Nedir?

İp askı yüz germe (thread lift) özel kalıcı ipler sayesinde yüzdeki sarkmalara yönelik ameliyatsız yüz germe uygulamasıdır. Kullanılan ipler özel kılçıklı bir yapıdadır ve bu yapı sayesinde sarkmanın olduğu bölgede, sarkma yönüne ters istikamette uygulanan bölgede germe etkisi yaratır.

İple yüz germede kullanılan ipler, kaş, gıdı, elmacık, çene hattında kullanılabilir. Yüzdeki hacim kaybının toparlanmasında en yeni ve en efektif tedavi yöntemlerden biridir.

Yaş ilerlemesi, genetik faktörler ve cilde negatif etkileri olan bazı alışkanlıklar yüzde sarkmaya, göz ve dudak çevresindeki çizgiler derinleşmeye başlar.

Elastikiyetini yitiren cilt kasları deriye bağlı olduğundan yer çekimine karşı koyamaz ve cilt yaşlandıkça sarkar. Bunun yanı sıra sigara kullanımı, stres, beslenme düzensizliği de yüzün sarkmasının nedenlerinin başında gelir.

İp Askıda Kullanılan İp Çeşitleri

 • PDO İp Askı: PDO(Polidioksanon),  vücut tarafından emilebilir bir malzemedir ve tıpta uzun süredir ameliyat dikiş ipliği olarak kullanılmıştır. PDO ipleri, cilt altına yerleştirildikten sonra 6 ay kadar kalır ve bu süre zarfında tamamen erir ve vücut tarafondan emilir. PDO ipler erirken, eridiği bölgede cildin kollajen ve elastin üretimini uyarır. Bu, cildin sıkılaşmasını ve gençleşmesini uyarır. Özellikle yüz ve boyundaki minimal sarkmaların tedavisinde tercih edilir.
 • PLLA İp Askı: PLLA (Polilaktik Asit), tıpta uzun yıllardır kullanılan ve vücut tarafından emilen bir malzemedir. Bu ipler cilt altında sarkmaya karşı kaldırma etkisi yaklaşık 18-24 ay dır. PLLA ipler erirken, cildin kollajen üretimini uyarır, cildi sıkılaştırır ve su tutma yeteneği ile hacim kazandırır. Ciltteki derin kırışıklıklar, yüzde ve boyunda sarkmalar için kullanılır.
 • PCL İpAskı : PCL(Polikaprolakton), vücut tarafından emilebilir bir malzemedir ve cilt altında 2 yıla kadar kalabilir. PCL, cildin kollajen üretimini uyarır, böylece cildin gençleşmesine ve sıkılaşmasını sağlar. Yüz, boyun, el ve diğer bölgelerdeki sarkmalar için kullanılabilir.
 • Silikon ipler: Polyester güçlü bür ip yapısı etrafında silikon ile kaplı iplerdir. Bu ipler erimez ve kaybolmazlar. Etraflarında konik yapılar ile asılır.  Etki süresi 5-7 yıl arasındadır. İpler yaşlanma devam ettiği için zamanla cildi taşıyamaz. Eğer cilt iyi korunursa bu süre uzayabilir. İpler erimediğinden bu bölgede kalır ancak cerrahi olarak çıkarılabilir.

Bu iplerin kullanılacağı bölge, kişinin ihtiyaçlarına ve istediği sonuçlara bağlı olarak doktor ile beraber belirlenmelidir. 

İp Askı da Kullanılan İp Markaları

Yüz germe için kullanılan ip askı yöntemleri son yıllarda popülerlik kazanmıştır ve bu alanda birçok farklı marka bulunmaktadır. İşte yüz germe için kullanılan bazı popüler ip markaları:

 • Silhouette Soft®: İpler çift taraflı konik yapıdadır ve hem kaldırma hem de gençleştirme etkisi sağlar. İplerin üzerindeki konikler cildin alt dokusuna tutunarak kaldırma etkisini  güçlendirir.
 • MINT (Minimal Invasive Nonsurgical Thread)®: Güçlü ve dayanıklı PDO iplerin üretimi ile bilinir. Özellikle kaldırma etkisi için kullanılır.
 • Ultra V Lift®: Ultra ince PDO ipleridir. Hem kollajen üretimini teşvik eder hem de cildi kaldırmada kullanılır.
 • NovaThreads®: ABD menşeili bir markadır ve PDO ipleri üretir. NovaThreads, cildi sıkılaştırmak ve kaldırmak için kullanılır.
 • Cog Threads®: Bu ipler, özel bir şekilde tasarlanmış konik dikenli tel yapısındadır. Cildi sıkılaştırmak ve kaldırmak için kullanılır.
 • Aptos®: Bu marka, estetik iplik uygulamalarında kullanılan birçok farklı ip çeşidini üretmektedir. Bu nedenle farklı alanlarda kullanımı yaygındır.
 • Infinite-Thread®: Kalıcı iplerdir. Polyester çevresinde silikon ile üretilmiş koniler vardır. Cildi uzun süreli kaldırma etkisi için kullanılır. 

Bu markaların her biri, belirli özelliklere, avantajlara ve tekniklere sahiptir. Hangi markanın veya ip türünün seçileceği, hastanın ihtiyaçlarına, beklediği sonuçlara ve uygulamayı yapacak uzmanın tavsiyesine bağlıdır.

Eğer iplikle yüz germe tedavisi düşünüyorsanız, bu konuda deneyimli bir dermatolog veya estetik cerrah ile görüşmenizi öneririm.

İp Askı Yüz Germe de Kullanılan Kalıcı İp Nedir?

İple Yüz GermeKalıcı ipliklerin polyester bir ipin etrafına sarılı silikon bileşenleri vücut ile uyumlu, erimeyen ve güçlü kaldırma etkisi ile kalıcı niteliktedir.

Kalıcı ipler alerjik değildir ve yapısındaki konik kılçıklar sayesinde istenildiği gerilimde ve yönde uygulanabilir. İpliklerin içeriğinde bulunan çift yönlü koniler bir miktar fibrozis oluşturarak dokuya sağlamca tutar ve çevresinde yenilenme etkisi oluşturur. 

Bu materyaller sertifikalıdır ve cerrahi alanında yıllardır güvenle kullanılmaktadır.

İlk bir ay eğer istenmezse kolayca çıkarılabilir. Ancak bu süre sonrasında çıkarmak için cerrahi müdahale gerekir. 

İple Yüz Germe Ameliyatı Kimlere Uygundur?

İple yüz germe ameliyatı özellikle 25 yaş sonrası uygulanabilecek kısa süreli ve hemen etkisi görülen bir yöntemdir. Yüzündeki görünümden ya da sarkmadan memnun olmayan ve kolay bir uygulama ile bunu iyileştirmek isteyen kişiler için uygundur.

Özellikle yüzündeki sarkmanın fazla olmadığı 35-50 yaş arası uygundur. Sarkma derecesi fazla ise etkinliği daha az ve kısa süreli olacaktır ve bu kişilere yüz germe ameliyatı önerilir. 

Aynı zamanda kaş kaldırma gibi sarkma dışında da kullanılabilir. Botox ya da yağ transferi, peeling gibi cilt soyma işlemleriyle birlikte kolayca kombinlenebilir. Böylece daha etkili bir sonuç alınır.

İple Yüz Germe Nasıl Yapılır?

İp askı yüz germe öncesi yapılan muayenede sarkmanın derecesi ve  ip askı yöntemleri ve uygulama alanları belirlenir. Hastanın beklentisi ve kaç ip uygulanacağı belirlenir.

İplerin hangi yönde nasıl bir etki oluşturacağı planlanır ve hastanın onayı lokal anestezi sonrası iplerin uygulanacağı bölge temizlenir. 

Kalıcı ipler hangi yöne doğru kalkması isteniyorsa ipin yerleştirileceği yön belirlenir ve ipler deri içinde küçük bir kesiden girilerek uygun alanlara daha önce ihtiyaca göre belirlenen sayıda ipler yerleştirilir.

Steril koşullarda, klinik ya da hastane ortamında estetik ve plastik cerrahı tarafından yapılan bu işlemde Thread lift kalıcı iplerin (Fransız İp askı) kullanılması tercih edilir.

Kalıcı özellikli ipler istenen bölgeye ve istenen etki yaratılana kadar gerilir. Ve fazla olan ipler kesilir. İplerin sarkma yönünün tersinde yerleştirildiği için etkisi hemen görülür ve istendiği şekilde ayarlanabilir.

Yüz germe etkisi için kullanıldığı bölgeler alın, yanaklar ve çene hattı olabilir.

Yüzdeki sarkık, ağırlaşmış ve hantal görüntünün yerini, yeniden gerginleştirilmiş bir yüz almaktadır. Kalıcı ipler ile yüzdeki çöküklük ve kırışıklıklar giderilir, yüz yeniden şekillendirilerek dinamik bir etki yaratılır.

Kalıcı İple Yüz Germe Etkileri 

 • Kalıcı iplikleri ile yapılan yüz germe işleminde kesi yoktur.
 • Uygulama süresi 30 ile 45 dakika arasındadır.
 • Tedavi hızlı ve sonuçları doğaldır.
 • Yüzde soft bir ifade oluşur.
 • Uygulama sonrasında hastane ya da klinikte kalma ya da yatış gibi işlemler olmaz.
 • Hasta iş ya da sosyal hayatına rahatlıkla geri dönebilir
 • Özellikle orta yüz bölgesinde olmak üzere yüz genelinde gençleşmiş ve tazelenmiş bir görünüm oluşur.
 • Yüzde gençleşme sağlanır ve yüze canlılık gelir.

İple Yüz Germe İyileşme Süreci

İp askı yüz germe uygulaması medikal iplikler aracılığıyla ciltte açılan küçük deliklerden yapılan bir minimal invazif uygulamadır. Deriden açtığımız ufak deliklerden medikal iplerle cilt gergin hale getirilir.

Bu işlem yaklaşık 35- 40 dakika kadar süren hızlı ve ağrısız bir uygulamadır. Aynı gün normal günlük hayata dönülebilir.

Uygulama sonrasında etkileri hemen görülebilen tek seanslık bir uygulamadır, ancak morluk ve ödem oluşabilir. İlk gün buz uygulanabilir. Doktorunuzun verdiği ağrı kesiciler ve diğer ilaçlar düzenli ve önerildiği şekilde kullanılmalıdır. Morluk ve ödem 7-10 gün içinde geçecektir. 

Kesiler iplerin gireceği kadar küçük olduğundan iz kalmaz. İşlem sonrası yüzünüzde hafif bir gerginlik hissedebilirsiniz. Bu çok normaldir. Kısa süre içerisinde geçer. 2- 3 gün içerisinde günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. 

Sadece yüz masajı ve yüz egzersizleri bir süre boyunca yapmayın. Yoğun mimik kullanımlarından kaçının. Tam sonucu görmek için ödemin geçmesi yaklaşık 2-4 hafta sürebilir.

İple Yüz Germe Sonrası

İple yüz germe ameliyatının en büyük etkisi hastaya doğal bir görünüm kazandırmaktır. Yüz hatlarınız daha az yorgun, yüzünüz yenilenmiş olur ve kişi kendisini yeni görüntüsünden dolayı iyi hisseder. Bu gençleşme, tüm ifadesinin canlı olmasını sağlar.

İpaskı yüz germe sonrasında hastalar için en büyük avantaj iyileşme sürelerinin hızlı olmasıdır. Böylece kişiler sosyal hayatlarından kopmadan işlerine de devam edebilmektedir. 

İple yüz germe sonrası iplerin yapısı sayesinde 18 aya kadar etkilerinin arttığı görülür ve etki süresi 5-7 yıldır. 

İple Yüz Germe Fiyatları

İple yüz germe fiyatları kullanılan ip sayısına ve uygulayan doktorun tecrübesine göre değişkenlik gösterir. Özellikle kullanılan ipin markası fiyatları değiştirebilir.

Üretilen ipler farklı ülkelerde farklı teknolojiler ve materyaller ile üretilmektedir. Kullanılan ipin Ce belgesi almış olması ya da FDA onayının olması ip askı yüz germe fiyatını değiştirebilir.  

Kalıcı İpler Başka Hangi Bölgelere Uygulanır?

Kalıcı iplikler kullanılarak iple yüz germe dışında boyun germe, badem göz, kaş kaldırma işlemi de uygulanabilmektedir. Özellikle geniş, ağır ve sarkık boyunlarda liposuction teknolojisi ile yağ alma işlemiyle beraber iple boyun germe işlemi kısa süreli yapılan kombine tedaviler arasındadır. Ayrıca yüz germe ameliyatları ile de kombine edilebilir. 

İp Askı Yüz Germenin Yüz Germe Ameliyatından Farkı Nedir?

Kalıcı ipler ile yapılan yüz germe, yüz germe ameliyatı sonucuna benzer ancak farklı olarak cerrahi iz/skar yoktur ve ameliyat sonrası morarma, şişlik, ödem gibi komplikasyonlar daha az görülür. 

İyileşme süreci kişinin cilt yapısına bağlı olarak değişse de klasik yüz germe den daha hızlı iyileşir.

Kalıcı ipler ile yüz germe yaş alma sürecinin doğal bir sonucu olarak deri kalitesinde bozulmaya bağlı cilt düşmesi, sarkıklığı ve hacim kaybının sonuçlarını toparlanmak için kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir.

Kalıcı İple Yüz Germe Riskli Mi?

İp askı yüz germe özellikle yüzdeki hacim kaybına karşı etkili sonuçlar yaratır. Prosedür bütün cilt tipleri için uygun olup, profesyonel olarak yapılan klinik araştırmalar ve alerji reaksiyon testlerinden geçmiş, %100 güvenli alerjen olmayan içeriğe sahiptir.

Ancak uygulamadan kaynaklı riskler içerir. Bu riskler, enfeksiyon, kanama, morarma gibi erken riskler veya asimetri gibi geç risklerdir. Bu nedenle tecrübeli doktorlar tarafından uygulanması önerilir.

KAYNAK

 • Innovative techniques for thread lifting of face and neck. Rezaee Khiabanloo S, Jebreili R, Aalipour E, Eftekhari H, Saljoughi N, Shahidi A. J Cosmet Dermatol. 2019 Dec;18(6):1846-1855. doi: 10.1111/jocd.12969. Epub 2019 May 3. PMID: 31050152
 • Expert consensus on the facial rejuvenation using the Mint Lift® in Koreans: Perspectives of plastic surgeons. Kim TS, Kim SS, Jeong C, Song YK. J Cosmet Dermatol. 2021 Jul;20(7):2224-2231. doi: 10.1111/jocd.14072. Epub 2021 Apr 29. PMID: 33721393
 • Thread-Lift Sutures: Still in the Lift? A Systematic Review of the Literature. Gülbitti HA, Colebunders B, Pirayesh A, Bertossi D, van der Lei B. Plast Reconstr Surg. 2018 Mar;141(3):341e-347e. doi: 10.1097/PRS.0000000000004101. PMID: 29481392