Nazolabial dolgu, dudak kenarlarında zamanla derinleşen nazolabial kıvrımları doldurarak yüzün daha genç görünmesini sağlayan dolgu enjeksiyonudur.

Nazolabial kıvrımlar, yanaklarınızın iç yanında burun kenarından dudak kenarına uzanan oluşan derin kırışıklıklardır. Herkesin belli bir dereceye kadar bu kırışıklıkları vardır, ancak dış etmenler, kalıtsal faktörler, yoğun mimik kullanımı ve yaş faktörleri ile birlikte derinleşme eğilimindedirler.

Bu çizgiler zamanla derinleşir ve yüz ifadesi bozar. Derin izler için çok sayıda tedavi mevcut olsa da, hyaluronik asit bazlı dermal dolgu maddeleri önerilen ilk ve en etkili tedavi yöntemidir. 

Nazolabial Dolgu Nedir?

Nazolabial kıvrımlar için en yaygın dolgu türleri hyaluronik asit içeren çapraz bağlı dolgulardır. Uygulama alanı derin dermis ve subkutanöz olan bu berrak madde ciltte doğal olarak üretilir, sıkılığa ve nemlenmeye yardımcı olur.

Hyaluronik asit bazlı dermal dolgular, yüz kırışıklıklarının tedavisinde kullanılan enjekte edilebilir bileşiklerdir. İnce çizgilerin ve derin kırışıklıkların daha pürüzsüz görünmesi için cilt bölgesini “dolgunlaştırarak” çalışırlar. 

Her tür dolgu maddesi, yaşla birlikte doğal olarak kaybettiğiniz cilt dolgunlaştırıcı bir protein olan kolajeni uyarmaya ve tetiklemeye yardımcı olur.

Cilt altı uygulamalarında yüksek bir kaldırma kapasitesine sahip olan stabilize hyalüronik asit dermal dolguları nazolabial kıvrımların yanı sıra yanaklar, elmacık kemikleri, çene hattı ile yatay çene çizgileri, buldog tipi sarkma ile çok derin marionette çizgilerinin 18 aya kadar yok edilmesini hedefler. Ancak zamanla azalır ve ciltte bu azalmaya bağlı olarak çizgilenmeler artar.

Nazolabial Kıvrımlar Nedir?

nazolabial dolguNazolabial kıvrımlar burun kenarlarından ağız kenarlarına uzanan iç yanak bölgesinde gülmeye bağlı gelişen kıvrımlardır.

Herkesin nazolabial kıvrımları vardır, ancak doğal kollajen kayıpları nedeniyle yaşlandıkça daha belirgin hale gelir ve derin çizgi şekline gelebilirler. 

Yaşlanmayla beraber cildin elastikiyeti de azalır. Kolajeni kaybettiğinizde cildiniz daha az sıkı ve esnek hale gelebilir ve bu nedenle bu tür kırışıklıklar derinleşir. Cilt çok daha çabuk sarkma eğilimi gösterir.

Nazolabial kıvrımların yaşla birlikte daha belirgin hale gelmesinin bir başka nedeni de yanaklardaki cilt altı yağ doku kaybına bağlı olarak düzleşme eğilimidir. Bu meydana geldiğinde, cildiniz aşağı doğru sarkar ve yanaklarınızın etrafındaki kıvrımları derinleştirir.

Kontrol edebileceğiniz başka faktörler de var. Kronik güneşe maruz kalma ciltteki elastin ve kolajeni yok ederek cilt yaşlanmasına (foto yaşlanma) katkıda bulunur.

Bu da nazolabial kıvrımlar gibi cilt kırışıklıklarını daha belirgin hale getirir. Her gün güneş kremi kullanmak kanserleri ve foto yaşlanmayı önlemek için bir zorunluluktur.

Nazolabial Dolgu Nasıl Uygulanır?

Nazolabial dolgu uygulamalarında uzman hekim, hastanın burun çizgisi, yanak, dudak ve çene yapısını analiz eder. Hastanın hyalüronik asit dolgusunu kaç seansta ve hangi dozda alınacağına yönelik uygulama planı çıkarır.

Hyalüronik asit dolgusu için daha detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret ediniz.

Nazolabial dolgu uygulamalarının diğer dolgu uygulamalarından farkı tek doz şeklinde değil, birden fazla seanslar halinde uygulanması tavsiye edilir.

Tek dozda yapılan uygulamalarda bu bölgedeki kıvrımlar derinleşmemiş ise yeterli olacaktır ancak derin ve fazla miktarda dolgu gerektiren derin nazolabial kırışıklıklarda tek seferde dolgu ile doldurmak dudak bölgesini öne doğru çıkarır ve yüzde maymunsu bir ifade oluşur. 

En sağlıklı ve en naturel sonuçlar için 6 aylık seans uygulamaları ile yapılmalıdır. Dermal dolgunun ilk uygulandığı andan itibaren nazolabial bölgenin takibi başlar ve hyaluronik asitin vücut tarafından absorbe edildiği anda uygun miktardaki nazolabial dolgu işlemi tekrar edilir.

Bazı kişilerde kalıtsal sebepler, zayıflık ya da yatış pozisyonuna bağlı olarak bazı kişilerde özellikle yanak bölgesinde çökme görülebilir. Yanak yapısının bu şekilde olması nazolabial çizgilerin çok daha görünür olmasına sebep olur.

Bu tür bir yanak yapısına sahip olan kişilere uygulanan nazolabial dolgu uygulamalarının yanı sıra elmacık kemiği dolgusu ve lifting dolgusu desteği ile cilt yukarı kaldırılarak daha aydınlık bir yüz ifadesi kazandırılması hedeflenir.

Nazolabial dolgu uygulamaları, orta yüz bölümünde uygulanmasından dolayı, uygulama aşamasında çok daha dikkatli olunması gereken bir bölgedir. Orta yüz bölümü, yüz asıcı destek dokusunu en kolay kaybeden ve dolayısıyla sarkmaya en meyilli bölümdür.

Nazolabial dolgu uygulamasında seçilen doğru teknik ile yüzü kaldırmaya yönelik lifting etkisi yaratan adımla başlanması tavsiye edilir. 

Öncelikle elmacık kemiğinin desteklenmesi ile orta yüzün gerilmesini ve kalkmasını sağlamak ikinci hamlede ise nazolabial derin çizgisinin doldurulması uygulamadaki en doğru yaklaşım olarak belirlenmiştir.

Nazolabial Dolgu Kimlere Uygundur?

Nazolabial dolgu işlemi 18 yaşından büyük, sağlıklı kişiler için cinsiyet ayırt etmeksizin kullanılabilir.

Estetik kaygıları çok daha fazla yaşayan kadınlar tarafından sıklıkla yaptırılması tercih edilse de erkeklerin de son yıllarda sıklıkla tercih ettiği dolgu işlemlerindendir. Nazolabial dolgu için uygun zaman tanımlaması yapılamaz.

Nazolabial olukların tam olarak derinleşmeden müdahale edilmesi ile sonuçlar çok daha anlamlı olmaktadır. Bu işlem için kırışıklıkları oluşmasını beklemek gereksizdir.

Cildin yukarı kalkmasını dolayısıyla, kişinin olduğundan daha genç görünmesini sağlayan nazolabial dolgu uygulamaları, kişinin yüz ifadesinde dinamik etki gösterir. 

Cildin nem dengesini koruyucu özellikte olan bu dolgular ile yaşlanma belirtileri çok daha geç oluşmaktadır.

Kimi kişilerde yapısal olarak burun kenarı nasolabial çizgileri çok daha fazla derindir. Mutsuz, yorgun ve üzgün bir ifadeye sebep olan bu çizgiler erken yaşlarda nazolabial dermal dolgular ile kolayca ve kısa sürede giderilebilir.

Nazolabial Dolgu Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Nazolabial dolgu uygulaması sonrası;

 • Sıcak banyo, sauna, hamam, solaryum gibi yerlerden kaçınmalısınız,
 • Güneş altında kalmamalısınız,
 • Ağır spor yapmamalı, 
 • Yüze darbe gelme ihtimali olan her durumdan sakınmalısınız
 • lk gün alkol ve sigara kullanımına dikkat etmelisiniz,
 • İlk günler uygulama bölgenizde şişlik ya da topaklanma oluşursa hafif masajla bu rahatsızlığı giderebilirsiniz. 

Dolgunun yüzünüze yerleşmesi ve son şeklini alması 14 gün içerisinde gerçekleşecektir.

nazolabial dolgu

Nazolabial Dolgu Etkileri Ne Zaman Başlar?

Yapılan dolgu uygulamasından hemen sonra yüzdeki pozitif etkileri görmek mümkündür.

Uygulamadan sonra enjeksiyon yapılan bölgenin iyileşmesi, kendine gelme süresi, dolgunun dokulara tam olarak nüfuz etmesi ile beraber dolgunun tam olarak oturması ortalama olarak iki haftayı bulabilmektedir.

Kişiden kişiye değişiklik gösterse de nazolabial bölge uygulamadan iki hafta sonra son halini alır.

Dolgu uygulamasının etkisi kişinin mimik kullanımı ve vücut tarafından emilmesi ile doğru orantılıdır.

Ortalama olarak 9 ile 18 ay arasında dolgu maddesi etkisini sürdürmektedir. Düzenli aralıklarla tekrar edilen uygulama ile nazolabial çizgilerin görünürlüğü yüksek oranda yok edilmektedir. 

İşlem tekrarı için hyalüronik asit içerikli dolguların tamamen erimesini beklemeden tekrar uygulamaları yaptırmak, dolgunun ömrünü uzatmaktadır. Böylelikle kırışıklıkların derinleşmesine müsaade edilmez.

Nazolabial Dolgu Avantajları

Tipik olarak, cerrahi gibi daha invaziv prosedürler yerine nazolabial kıvrımlar için dolgu maddeleri önermek hem daha hızlı hem daha konforlu sonuçlar elde eder. Bireysel sonuçlar değişiklik gösterse de, dermal dolgu maddeleri genellikle aşağıdaki faydaları sağlar:

 • Hedeflenen bölgeyi dolgunlaştırmaya yardımcı olan ciltte artan kolajen
 • Dudak çevresinde artan hacim
 • Ciltte genel bir “kaldırma” etkisi
 • Daha pürüzsüz ve daha yumuşak bir cilt görünümü
 • Yüz ifadesinin gençleşmesi
 • Minimal yan etkiler
 • Anında sonuçlar
 • İstenirse tedavinizden sonra makyaj yapma seçeneği

Nazolabial Dolgusu Riskleri ve Olası Yan Etkileri

Nazolabial kıvrımlar için yüz germe gibi büyük ameliyat yerine dolgu çok daha etkileyici bir konfor sağlar çünkü bu tedavi seçeneği nadiren enfeksiyon, kanama ve ameliyatların yapabileceği diğer yan etkiler riskini ortaya çıkarır.

Bununla birlikte, dermal dolgu maddelerinin küçük yan etkilere neden olabileceğini bilmek yine de önemlidir. Bu yan etkiler ortalama birkaç gün içinde kaybolma eğilimindedir;

 • Enjeksiyon bölgesinde morarma
 • Şişme
 • Kırmızılık
 • Deri döküntüsü
 • Kaşıntı

Nadir görülen olası yan etkiler şunlardır:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Nekroz (doku ölümü)
 • Akne benzeri lezyonlar

Nazolabial Dolgu Fiyatları Nedir?

Nazolabial dolgu fiyatları, kullanılan dolgu markasına ve içeriğine göre değişkenlik gösterir. Genel olarak dolgular 1 ml üzerinden fiyatlanır. Nazolabial bölgeye uygulanan dolgu miktarı genellikle 1-2 ml dir.

Ancak elmacık kemiğine yapılacak dolgu ile desteklenmesi gerekiyor ise bu miktar artabilir. Nazolabial dolgu fiyatlarını etkileyen bir diğer faktörde doktorun bu konudaki tecrübesi ve kliniğin hizmet kalitesidir.

Nazolabial Dolgu Sonrası Masaj Yapılır Mı?

Nazolabial dolgu enjeksiyonu sonrası doktorunuz dolgu yapılan bölgeye masaj yaparak dolguların yerleşmesini sağlar. Eğer bu masajı sonrasında yapmak gerekirse doktorunuz size masaj yapmanızı ve nasıl yapmanız gerektiğinin size anlatacaktır. 

Düzenli yüz masajı yaptırıyorsanız dolgu uygulaması öncesi doktorunuza bunu iletmeniz ve faydası veya zararı olup olmadığını yada ne şekilde yapılması gerektiğini anlatacaktır.

Kaynak

 • Tissue Fillers for the Nasolabial Fold Area: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials. Stefura T, Kacprzyk A, Droś J, Krzysztofik M, Skomarovska O, Fijałkowska M, Koziej M.Aesthetic Plast Surg. 2021 Oct;45(5):2300-2316. doi: 10.1007/s00266-021-02439-5. Epub 2021 Jul 13. PMID: 34255156 Free PMC article. Review.
 • Hyaluronic acid, a promising skin rejuvenating biomedicine: A review of recent updates and pre-clinical and clinical investigations on cosmetic and nutricosmetic effects. Bukhari SNA, Roswandi NL, Waqas M, Habib H, Hussain F, Khan S, Sohail M, Ramli NA, Thu HE, Hussain Z. Int J Biol Macromol. 2018 Dec;120(Pt B):1682-1695. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2018.09.188. Epub 2018 Oct 1. PMID: 30287361 Review
 • Injectable Filler Techniques for Facial Rejuvenation, Volumization, and Augmentation. Bass LS. Facial Plast Surg Clin North Am. 2015 Nov;23(4):479-88. doi: 10.1016/j.fsc.2015.07.004. PMID: 26505544 Review.