Selamlar doktor hanım, burun kenarlarımdan başlayan ve dudaklarıma kadar uzanan kırışıklıkları yok etmek için nazolabial dolgu yaptırmayı kafaya koydum lakin yine de kafamda bazı şüpheler yok değil. Mesela nazolabial dolgu sonrası topaklanma geçer mi? Ya da herkeste topaklanma oluyor mu? Şişlik veya ödem gibi yan etkiler yaşar mıyım?

Merhabalar, nazolabial dolgu yapılış amacı ve yapılış bölgesi dışında aslına bakarsanız diğer dolgu uygulamalarından pek farklı değildir. Yarım saatten bile az sürede, tek seansta halledilebilen bu uygulamada hyalüranik asitten yararlanılır. Hyalüranik asit insan vücudunda doğal olarak bulunan bir madde olduğundan ciddi hiçbir yan etkisi yoktur.

Dolgu maddesi ince uçlu kanüller yardımı ile enjekte edilmeden önce bölge lokal anestezik krem ile iyice uyuşturulur ve hastanın uygulama sırasında hiçbir acı veya ağrı yaşamaması sağlanır. Anestezinin etkisi geçtikten sonra ise uygulama bölgesinde kısa süreli ağrı görülebilir. Nazolabial dolgu sonrasında ortaya çıkan ödem, şişlik veya topaklanma gibi yan etkiler 14 gün içinde tamamen kaybolur. Bu yan etkiler kişiden kişiye değişir herkeste görülmez. Anıda etki gösteren bu işlemi 18 yaşını geçmiş ve genel sağlık durumu müsait herkes rahatlıkla yaptırabilir. Sevgiler.

Leyla Hocam merhaba, ben 1 hafta önce nazolabial dolgu yaptırdım ama sonuçlar şu an benim için biraz endişe verici oldu. Sanki cilt altında topaklanma gibi şeyler oldu. nazolabial dolgu sonrası çıkan topaklanma geçer mi?

Merhaba, nazolabial çizgiler genelde yaş ilerlemesine bağlı olarak burun kenarlarından dudak kenarlarına doğru aşağıya doğru uzanan çizgilerdir. Nazolabial dolgu uygulamasından önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezik kremler yardımıyla uyuşturulur. Böylece hasta uygulama esnasında ağrı veya acı hissetmez. Uygulamada çok ince uçlu iğneler yardımıyla hyaluronik asit etken maddesi enjekte edilir. Hyaluronik asit insan vücudunda doğal olarak bulunduğu için hiçbir yan etkisi olmaz. Uygulanan anestezik kremlerin etkisi geçtikten sonra şiddetli olmayan kısa süreli ağrı görülebilir.

Nazolabial dolgu sorasında ortaya çıkabilecek topaklanma, ödem ve şişlik gibi etkiler en geç 14 gün içinde tamamen kaybolurlar. Bu yan etkiler herkeste görülmez. Hastadan hastaya farklılıklar gösterir. Sizde oluşan etkiler için 1 hafta daha bekleyin. Eğer geçmezse ya da artma olursa, farklı yan etkiler de kendini göstermeye başlarsa doktorunuzla tekrar iletişime geçin mutlaka. Sağlıklı günler dilerim.

Sevgili Leyla Hanım, ağız kenarlarındaki çizgilerim için nazolabial dolgu yaptırmayı düşünüyorum. Bazı kişilerde dolgu sonrası deride topaklanma, ödem gibi etkiler oluyormuş. Bu konudan dolayı endişe duyuyorum, yüzümün daha kötü olmasını istemem. Nazolabial dolgu sonrası topaklanma geçer mi? Bu konudaki bilgi ve tecrübenizden faydalanmak isterim.

Merhaba, Dolgu uygulaması içeriği insan vücudunda var olan hyarülonik asittir. Bu nedenle herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmaz. nazolabial dolgu sonrası bazı kişilerde hiçbir olumsuz etki görülmezken, bazı kişilerde ödem, topaklanma, kızarıklık gibi etkiler görülebilmektedir.

Bu etkiler birkaç gün içerisinde tamamen yok olmaktadır. Bu etkileri masaj ve soğuk kompres ile azaltıp ciltte rahatlama sağlayabilirsiniz. Burada doktorun tecrübesi ve kullanılan dolgu markasıda çok önemlidir. Sağlıkla kalın.