Bişektomi son yıllarda en çok yapılan yüz inceltme estetiklerinden biridir. İlk olarak Hollywood’da popüler olan bu ameliyat artık günümüzde Türkiye’de de oldukça yaygındır. 

Yanak içi yağ alımı olarak da bilinen Beşiktomi ameliyatında kişinin yanaklarında bulunan yağ yastıkçığı dışarı çıkarılarak elmacık kemiklerinin ortaya çıkması amaçlanır. 

Yüze yapılan yağ alımı uygulamaları yüzün daha ince görünmesini sağlar ve yüz hatlarının ön plana çıkmasına yardımcı olur. Eğer siz de dolgun yanaklarınızdan ve yuvarlak yüz hattınızdan rahatsızlık duyuyorsanız Bişektomi sizin için doğru yüz estetiği olabilir. 

Bişektomi Nedir?

Bişektomi, yanaklarda bulunan ve herkeste var farklı büyüklüklerde var olan yağ yastıkçıklarının alınması işlemidir.

Bu işlemde, yanak bölgesindeki yağ dokusunun alınmasıyla yüz hatlarının daha orantılı hale gelmesi, elmacık kemiklerinin belirginleşmesi ve çene hattının yeniden şekillendirilmesi amaçlanır. 

Yanaklardaki yağ birikimi, kiloyla doğrudan ilişkili olmayan bir durumdur. Bu nedenle, zayıf vücut hatlarına sahip olan kişiler bile tombul yanaklara sahip olabilirler.

Yanaklardaki fazla yağ, genetik faktörler, yaşlanma süreci veya hormonal değişiklikler gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu durum, kişinin yüzünün genel görünümünü etkileyebilir ve bazı kişilerde istenmeyen bir görüntüye yol açabilir.

Bişektomi Kimlere Uygundur?

bişektomiBişektomi ameliyatı, yanak içlerindeki yağ yastıklarının yüz hatlarını daha kilolu gösterdiği durumlarda yapılır. Bazı kişilerin yanakları daha çökükken, bazılarımızda ise yanaklardaki yağ dokusu normalin üzerinde oluyor. 

Güzellik tarihine baktığımızda geçmişte tombul yüz hatları modayken, günümüzde zayıf hatta çökük denilebilecek yüz hatları daha popülerdir. Hollywood yanak trendinde yüz hatları üçgen formda görülür ve çene hattı çok daha keskindir. 

Bu nedenle sağlık durumu iyi olan ve gerçekçi beklentilere sahip yüzünü inceltmek isteyen kişiler bişektomi için uygundur.

Bişektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bişektomi ameliyatı lokal anestezi veya sedasyon yardımı ile yapılabilir. Kişinin yanak içinden 1 cm kesi açılarak bişektomi ameliyatı başlatılır. Yanak içinden açılan kesiden içeri girilerek yağı yastığı dediğimiz belirli bir kılıfla çevrili yağ dokusu çıkarılır.

Bu bölgeye liposuction uygulanmaz. Yağ yastığı çekilerek bütün olarak çıkarılır.  Daha sonra kesi dikilerek kapatılır. 

Ağız içini birkaç gün temiz tutmak ve enfeksiyonu önlemek için sıvı beslenmek önemlidir.

Yağ yastıkçıkları genellikle eşit büyüklüktedir, nadirde olsa farklı büyüklükte olabilir.

Bir yüz inceltme ameliyatı olarak hastanın yüzüne altın oran dengesi kazandırmak için kişinin elmacık ve çene kemiğinin daha belirgin olması amaçlanır. 

Yanaktan yağ alma ameliyatında hastanın yüzüne V şekli verilmesi ve çenenin daha ince görünmesi sağlanmalıdır. Bu nedenle her operasyon hastanın kendi yüz hattına ve yağ oranına bağlı olarak tasarlanır. Bazı hastalarda bu etkiyi elde etmek için çene estetiği, Jawline dolgusu, çene dolgusu gibi kombine estetik önerileri yapılabilir. 

Bişektominin Avantajları Nelerdir?

Diğer cerrahi yöntemlerle kıyaslandığında, bişektominin sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Operasyon süresi kısa olup hastanede yatış gerektirmez,
  • Lokal anestezi altında gerçekleştirilir,
  • Yuvarlak ve tombul yüz hatlarına sahip kişilerin diyet, rejim veya sporla elde edemediği yüz hatları hızlı bir şekilde kazanılır,
  • Dolgu veya protez uygulaması gerektirmez,
  • Yanak içerisindeki yağ dokusu alındığı için kilo alınca yüz hatlarının eski haline dönmesine yol açmaz,
  • Ameliyat sonrası iyileşme süreci hızlıdır ve cilt yüzeyinde herhangi bir kesik olmadığından estetik açıdan bir sorun teşkil etmez.

Bişektomi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Bişektomi ameliyatından sonra aynı gün taburcu olabilirsiniz. Ancak ağız hijyenine çok dikkat etmelisiniz. Dikiş yerlerinin enfeksiyon kapmaması için günde iki kere dişlerinizi fırçalamalı ve ağız gargarası kullanmalısınız. 

Yanaktan yağ alımı ameliyatından bir hafta sonra kesi yerleriniz iyileşir fakat ağız ve yanak çevresindeki ödemlerin tamamen geçmesi 2-3 haftayı bulacaktır. Ameliyatın en iyi sonucunu görmek için bir ay beklemenizi öneririz. 

Bişektomi Ameliyatı Fiyatları Nelerdir?

Bişektomi fiyatları işlemi yapan doktorun tecrübesine, kliniğin veya hastanenin donanımına göre değişir. Fiyatların değişiminde doktor tecrübesi oldukça önemlidir. Bu bölgeden yüz siniri geçer, eğer bu sinire zarar verilirse ağız görünümü değişebilir. Bu nedenle fiyattan önce tecrübeyi gözetmek gerekir. 

Bişektomi Sonrası Ödem ve Şişlik Ne Zaman Geçer?

Bişektomi ameliyatı ile yüzde inceltme etkisi yaratılarak elmacık ve çene kemiklerinin daha belirgin görünümü sağlanmaktadır. Bu ameliyat sonrasında ağız ve yanak çevresinde ödem oluşumu normal bir etkidir. Her kişide farklı derecelerde görülen şişlik ve ödem, çok rahatsız edici durumlarda etkisini daha az hissetmek için soğuk kompres uygulanabilir.

Şişliklerin geçmesi 2 haftayı bulmakta ve yüzün en son halini alması 1 ay sürmektedir. 1 ayın sonunda kişi bişektominin sonucunu net bir şekilde yüzünde görebilir, beğendiği görünüme kavuşabilir.

Bişektomi Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Günümüz estetik dünyasında son gelişmeler eşliğinde en sık uyguladığımız estetik işlemlerden biri de bişektomidir. Aslında hemen hemen birçok estetik işlemde olduğu gibi bişektomi işleminin sonrasında da belirgin ve fark yaratan bir sonucun elde edilmesi için bir süre geçmesi gerekmektedir.

Hastalarımız işlemin ardından yaklaşık 2 gün içerisinde gündelik yaşamlarına rahatlıkla geri dönerken, müdahalenin yapıldığı cilt altı dokusunda hafif ödem ve şişlik meydana gelebilmektedir. Bu nedenle nihai sonuca ulaşılabilmesi için bu hafif yan etkilerin tamamen geçmiş olması önemlidir.

Bu süre genellikle 1 aylık bir zaman dilimini kapsamaktadır. Ödem ve şişlikler ancak bu zaman içerisinde iner ve yüz şekli yavaş yavaş belli olmaya başlar. Bişektomi işleminin ardından 6-12 ay kadarlık bir sürenin geçmesiyle beraber hastanın yüz şekli istediği keskin ve çekici görünüme ulaşmış olur.

KAYNAK

  • Comparison of Bichectomy Techniques Through a Clinical Case and 6-Month Follow-up. de Sena YRB, Rabêlo Júnior PMS, Gonçalves LM, Lago ADN. J Lasers Med Sci. 2022 Jan 15;13:e2. doi: 10.34172/jlms.2022.02. eCollection 2022. PMID: 35642236
  • Extended buccal lipectomy (bichectomy) for extreme cheek contouring. Pokrowiecki R. Int J Oral Maxillofac Surg. 2022 Jul;51(7):929-932. doi: 10.1016/j.ijom.2021.09.003. Epub 2021 Sep 29. PMID: 34598850
  • Comparing the esthetic impact of virtual mandibular advancement, bichectomy, jawline, and their combination. Camcı H, Salmanpour F. Am J Orthod Dentofacial Orthop. 2023 Jun;163(6):756-765. doi: 10.1016/j.ajodo.2022.06.024. Epub 2023 Jan 14. PMID: 36646559