Bacak germe, iç bacak bölgesindeki sarkmayı gidermek için yapılan fazla derinin çıkarılarak bacak derisinin gerilmesidir. Fit ve sıkı bacaklar herkesin hayalidir.

Yaş faktörü, yerçekiminin etkisi ve derinin zamanla elastikiyetini kaybetmesi bacakların iç kısmındaki derinin kasıklara doğru sarkmasına ve yürürken sallanmasına yol açabilir.

Elastikiyetini kaybeden ve yürürken sarkan bacak derisinden kurtulmanın en kısa yolu bacak germe estetiğidir. Bunun yanında kişilerde yoğun kilo da varsa bu problem pişik gibi cilt sorunlarını da beraberinde getirir.

Daha fit görünüme ve düzgün bacaklara sahip olmak isteyen kişiler bacak germe estetiğinden faydalanarak kusursuz görünebilir, daha sıkı bacaklara sahip olabilir.

Bacak İçi Sarkma Neden Olur?

Yaşın ilerlemesi veya fazla kilo kaybı sonrası iç bacaklarda sarkma ile birlikte tüm vücutta sarkmalar görülebilir. Cilt elastikiyetinin azalması, yeterli derecede spor yapılmaması cilt dokusunun sarkma sürecini hızlandırır. Deri altındaki yağ tabakasının da azalmasıyla birlikte sarkma kaçınılmaz bir hale gelir.

Bazı durumlarda sadece yaşlanma değil, sık kilo alıp vermek, fazla kilo almak veya ani kilo kaybı da bacak içinde sarkma olmasına neden olur. Bunun en önemli nedeni üst iç bacaklardaki derinin daha ince olması ve bağ dokusunun bu bölgede gevşek olmasıdır.

Zamanla bu sarkma bacakların birbirine sürtmesi ile sonuçlanabilir. Bu gibi durumlarda cilt problemleri ve koyulaşmalar ile de karşılaşmak mümkündür.

Bacak Germe Ameliyatı Nedir?

Bacak germe ameliyatı üst bacağın iç kısmında oluşmuş dize doğru görülen sarkmanın giderilmesi için iç bacakların gövdeye bileşkesinden bir kesi ile fazla derinin çıkarılmasıdır ve bu bölgenin daha gergin hale getirilmesidir.

Bacak germe estetiği özellikle iç bacaklarda deri gevşemesi nedeni ile çirkin görünümden kurtulmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

bacak germe izBacak Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Bacak germe bacaklarındaki bollaşan deri nedeni ile bacak görünümünden hoşlanmayan kişiler için uygundur. Aşağıdaki durumlarda bacak (Uyluk) germe uyapılabilir:

  • Bacak asimetrisi;
  • Bacak içi selülit oluşumları;
  • Yaşa bağlı iç bacakların dize doğru sarkması;
  • Bacak liposuction sonrası iç bacaklarda sarkma;
  • Aşırı kilo kaybı nedeni ile iç bacaklarda deride bollaşma

Bacak Germe Ameliyatı Öncesi

Bacak germe ameliyatının sonuçlarının düzgün olması ve iyileşmenin hızlı olması için bacak germe öncesi sigara ve alkolün bırakılması yara iyileşmesini iyi yönde etkileyecektir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçların ve hormonların ameliyat öncesi kesilmesi gerekir.

Bacak germe öncesi doktorunuz ile ameliyat sonuçlarını ve beklentileriniz konuşmak önemlidir. Doktorunuz ameliyatınızı sizin beklentileriniz doğrultusunda planlayacak ve size ameliyat sonuçlarını önceden anlatacaktır.

Bacak Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

bacak germeBacak germe ameliyatı genel anestezi altında hastane ortamında yapılır.  Genellikle bacak germe kasık bölgesinden yapılan çamaşır izi ile uyumlu bir kesi ile yapılır. Fazla deri bu bölgeden çıkarılarak bacak derisi gergin hale getirildikten sonra estetik olarak dikilir.

Bacak kasık bölgesindeki iz iç çamaşırı altında gizlenir. Bu izler zamanla silinerek azalır, eğer yine de görünür şekilde belirgin ise lazer tedavileri ile azaltılabilir.

Bacak germe ortalama 2-4 saat süren ameliyattır ve sonrasında hasta bir gece hastanede kalır, ertesi gün taburcu olabilir.

Ameliyatta konulan drenler, ameliyattan sonraki gün çıkartılır. Bacak germe ameliyatından iki gün sonra duş alabilirsiniz. Bir ay boyunca bacak bölgesi için özel korse giymeniz ve bacakları dikişlerin açılacağı şekilde gerilmemesi önerilir.

Öncelikle kişinin bacaklarındaki deri sarkma oranı ve deri altındaki yağ dokusunun kalınlığına göre yapılacak olan ameliyata karar verilir. Eğer yağlanmada var ise liposuction ile yağların fazla olduğu bölge inceltildikten sonra bacak germe yapılır.

Kişideki deri sarkması sadece kasık bölgesinde değil tüm bacakta görülüyorsa ve deri bolluğu kasıklarından bacak iç orta kısmına kadar torbalanma şeklinde ilerliyorsa bacak içi germe işlemi dikey bir kesi ile yapılabilir.

Ameliyat sonrasında bacakların yan kısmında dikey bir iz kalır. Bu iz önden ve arkadan bakıldığında belli olmaz. Ancak yürürken ve bacaklar açıldığında görülebilir. Bu izler zamanla kaybolur. Kaybolmaz ise lazer tedavileri ile görülmez hale getirilebilir.

Bacak Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

İlk birkaç gün yatarak dinlenmeli, daha sonraki günlerde mümkün olduğunca bacaklarınızı kalp hizasında tutmalısınız.

Bacak germe sonrası ameliyat kesileri tam iyileşene kadar dikkat edilmesi gereken bir operasyondur. Bacaklar fazla açılırsa dikişler açılarak enfeksiyona neden olabilir. Bu dönemde doktorun talimatlarına uymak ve yara bakımına dikkat etmek çok önemlidir.

Bacak germe ameliyatı sonrası yara iyileşmesini bozacak sigara ve alkolden uzak durmak gerekir.

Bir hafta boyunca varis çorabı giymeli, pamuklu çamaşır kullanmalısınız. Spor yapmaya bir ay sonra başlayabilirsiniz.

Bacak Germe Fiyatları

Bacak germe fiyatları yapılan cerrahi işleme göre değişkenlik gösterir. Doktorun tecrübesi, hastanenin donanımı ve hastanede kalış süresi bacak germe fiyatlarında değişikliklere neden olabilir. Bacak germe başka bir bacak estetiği ile beraber yapılıyor ise fiyatlar değişebilir.

Bacak Germe Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Bacak germe ameliyatları sonrasında oluşan görünümün son halini alması 3-6 ay sürebilir. Sonuçlar son halini aldıktan sonra kalıcıdır. Ancak yaşlanma süreci devam ettiği sürece bu bölgede bir süre sonra sarkma yine görülebilir.

Ayrıca kilo alıp verme sonuçları değiştirebilir, bu nedenle kilo kontrolü ameliyat sonrası sonuçların kalıcılığı açısından önemlidir.

Ameliyatsız Bacak Germe Yapılır Mı?

Bacaklardaki sarkma minimal düzeyde ise ameliyatsız bacak germe Thermage ile yapılabilir. Thermage bir radyofrekans uygulamasıdır ve tek seans ile etkin ameliyatsız bacak germe yapılabilir. Ancak ileri düzeydeki sarkmalar için cerrahi tek seçenektir.

Kombine Bacak Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bacakların tamamında kusursuz görünümün sağlanması için bacak içi estetiği ile bacağın diğer sarkan bölümleri de toparlanabilir. Bacaklardaki sarkma genellikle uyluk derisinde meydana gelir.

Bacak iç üst kısımları derinin en ince olduğu yer olduğu için yaşlanma süresinde bu bölgelerde sarkma görülür. Bu durumlarda kişinin kalça ve sırt derisinin de toplanması tavsiye edilir.

Kombine ameliyat sırasında popo dokusu belirginleştirilir, uyluk ön ve arka yüzündeki deride gerilme sağlanır. Genellikle aşırı kilo alıp vermeler sonrası görülür ve bu hastalarda vücut germe ile birleştirilebilir.