Liposuction Nedir?

Liposuction, vücudun farklı bölgelerinde biriken yağların kalıcı olarak giderilmesini sağlayan cerrahi yağ alma ameliyatıdır. Liposuction uygulaması ile vücutta yağ fazlalığı bulunan bölgeden kanüller yardımı ile yağ hücreleri emilerek alınmaktadır.

Kontrollü bir şekilde yapılan yağ emilimi sayesinde belirli alandaki yağlar giderildiği için kişiler daha ince görünür.

Yağ hücrelerinin sayısı ergenliğe kadar artmaktadır. Ergenlikten sonra yağ hücrelerinin sayısında bir artış olmaz sadece hücre içi yağ depolanması artar. Kişilerde kilo alımı yağ hücrelerinin sayısına bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Yağ hücreleri erkeklerde ve kadınlarda bölgesel olarak farklı alanlarda bulunmaktadır. Genellikle kadınlarda ve erkeklerde göbek ve bel kısımlarında yağ hücresi sayısı, vücudun diğer bölgelerindeki yağ hücrelerine oranla daha fazladır.

Çeşitli nedenlerden dolayı fazlalaşan yağlar, yağ hücrelerin içinde hacim olarak büyümesine neden olurlar.

Liposuction ile yağ hücrelerinin sayısı azaltılmakta ve yağ birikmelerinin önüne geçilmektedir. Liposuction, vücudun her bölgesine uygulanabilen estetik cerrahidir.

İnatçı bölgesel yağlardan kurtulmak için oldukça etkili bir yöntem olan Liposuction hastalara hızlı bir iyileşme süreci sunmaktadır. Bu bakımdan hastaların vücut şekillendirme ameliyatları arasında birinci tercihi olmaktadır.

Liposuction uygulamasında yağ vakumlama sayesinde hücre sayısı yarı yarıya azaltıldığı için sonraki zamanlarda kişinin vücudunda kilo alsa bile liposuction yapılan bölgede fazla kilo alımı olmayacaktır.

Liposuction uygulamasında ince mikro kanüller kullanıldığı için ameliyat sonrası belirgin bir iz kalmaz.

Liposuction uygulamasından sonra kişideki incelme hemen fark edilecek şekilde belirgin olmaktadır. Operasyon sonrasında ödem ve şişlik oluşması beklenen bir durumdur.

Operasyon sonrası ödem liposuction sonrası hastaları yanıltabilir. Fakat bu durum beklenen bir sonuçtur. Tam iyileşme operasyondan 3 ay sonra belli olmaktadır.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction NedirLiposuction yöntemi uygulama alanının büyüklüğüne, kişinin hassasiyetine göre genel anestezi veya lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirilir.

Liposakşın işlemi, bir ameliyat uygulaması olduğu için mutlaka hastane ortamında yapılmalıdır.

Ameliyat öncesinde plastik cerrah tarafından kişinin hangi bölgesinden ne kadar yağ alınacağı belirlenerek kişinin ideal formu vücuda işaretlenir.

Uygulamadan önce, cerrah tarafından ameliyat planı için çizim yapılır.

Çoğunlukla genel anestezi altında uygulanan Liposuction uygulamasında, öncelikle cilt üzerine İşaretleme bölgesine göre 1,5-2 milimetre büyüklüğünde kesiler açılır.

Açılan kesilerin içine daha minik boyutlarda kanüller yerleştirilir. Kanüller sayesinde bölgedeki fazla yağlar vakumlanarak vücuttan alınır ve kanüllerin bağlı olduğu alette toplanır. Gereken miktarda yağın çıkartılmasıyla işlem kesi yerlerine dikiş atılarak tamamlanır.

Operasyondan sonra vücut içerisinde oluşan sıvının dışarı akmasını sağlamak aynı zamanda ödem oluşumunu da engellemek amacıyla kesiler bir süre açık bırakılabilir yada diren konulabilir. Uygulamanın tamamlanmasından sonra kesilere dikiş atılır.

Daha sonra liposuction yapılan bölge sıkı bir şekilde kullanılacak korse giydirilir. Liposuction korsesi yaklaşık 4-6 hafta süreyle giyilmesi önerilir.

Liposuction, uygulama alanının büyüklüğüne göre 30 dakika ile 6 saat arası sürebilen bir işlemdir. Ameliyatın süresi Liposuction yapılan alanın büyüklüğüne ve sayısına bağlı olarak değişebilir.

Liposuctionın başarısı kişinin vücut kitle endeksi ve cilt kalitesine bağlıdır.

Liposuction Teknikleri

Liposuction pek çok teknik ve cihazla yapılabilen bir işlemdir. Uygulama öncesinde hastaya en uygun ve işlem bölgesinden en verimli sonucun alınacağı teknik seçilerek ameliyat yapılmaktadır. Liposuction teknikleri:

 • Klasik Liposuction: Bu uygulama sırasında öncelikle yağ hücrelerine sıvı enjekte edilir ve şişmeleri sağlanır. Ardından vakum cihazı aracılığıyla ileri geri hamleler yapılarak yağ hücreleri emilir ve istenen incelme sağlanmış olur.
 • Vaser (Ultrasonic) Liposuction: Bu yöntemde deri altındaki yağ hücrelerine ultrasonik dalgalar gönderilerek yağ hücrelerinin arasındaki bağların bozulmasını ve böylece ince borular yardımıyla kolayca emilmesi sağlanır. Bu yöntemin avantajı damar ve sinirlere zarar vermeden etkin yağ almayı sağlamasıdır.
 • Laser Liposuction: Bu uygulama esnasında lazer yardımıyla yağ hücreleri parçalanır ve emilerek vücuttan uzaklaştırılır.  Bu da etkin bir yöntemdir.
 • Lipomatik Liposuction: Titreşimli ince kanüllerle önce deri altına girilir ve bu kanüller aracılığıyla titreşim uygulanarak yağlar parçalanır. Parçalanan yağlar eş zamanlı olarak kanüllerin yardımıyla emilir ve istenen sonuç elde edilmiş olur.

Liposuction Kimlere Uygundur?

Liposuction uygulaması hareketsiz hayat biçimi ve yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkan bölgesel vücut yağlanmalarını gidermek için yapılan vücut şekillendirme ameliyatıdır. Unutulmaması gereken Liposuction uygulamasının bir zayıflama yöntemi değildir.

Liposuction, diyet ve spor ile bir türlü gitmeyen inatçı yağların alınması ve vücut şekillendirilmesi işlemidir. Vücutta basen, kalça, karın altı, göbek, diz, gıdık, ense gibi bölgelerdeki yağlanmalar oldukça zor kaybolan bölgesel yağlardandır.

Liposuction spor ve diyet uygulamalarına direnen formdaki yağların eritilmesine ve vücuttan dışarı çekilmesine yönelik yapılan cerrahi bir müdahaledir.

Liposuction uygulaması için ideal hastalar kilo fazlalığı olmayan ve deri elastikiyeti iyi durumda olan hastalardır. 18 yaşından itibaren liposuction yapılabilir. Bu operasyon BMI’i 30 un altında olan kişiler için uygundur.

BMI dene vücut kitle endeksi değerlerinize göre Liposuction uygulaması için uygun bir aday olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Vücut kitle indeksinizi hesaplamak için boyunuzu kendisiyle çarpın ve çıkan sonucu kilonuza bölün. Elde edilen sonuç 30 birim değerinden fazla ise bu operasyon için uygun değilsiniz demektir.

Liposuction Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi GerekenlerLiposuction Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Liposuction yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar tüm cerrahi operasyonlar ile aynıdır.

Doktorunuz operasyon öncesi size mutlaka detayları aktarır ancak ben yine de bazı önemli noktaları belirtmekte yarar görüyorum. 

Cerrahi operasyon yaptırmadan en az 2 hafta önce aspirin gibi kan sulandırıcı özelliğe sahip ilaçların kullanımına ara vermeniz gerekir.

Ayrıca vitamin desteği, yeşil çay gibi besinler de kanı sulandırdığından cerrahi işlem öncesi kullanılmamasında fayda vardır.

Bunlara ek olarak sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarınız var ise bunlara da ara vermelisiniz. Zira tütün ürünleri ve alkol kullanmak ameliyat sonrası vücudunuzda oluşan yaraların iyileşme süresini geciktirecektir.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci

Vaser Liposuction ameliyatında iyileşme süresi liposuction yaptıracağınız bölge sayısına ve alınan yağ miktarına göre değişkenlik gösterir. Tek alan Vaser liposuction yaptığımız hastaların iyileşme süresi kısayken, 2-3 alan Vaser liposuction yaptığımız hastaların daha uzun sürmektedir.

Bazı hastaların sadece karın bölgesine yaparken bazı hastalarda total tüm vücut yapıyoruz. Tek alan Vaser liposuction yapıldığında hastanede kalmanız gerekmezken, 2-3 alan vaser liposuction yaptığımızda hastanede 1 gece yatış gerekiyor.

Ameliyat sonrası vücutta ödem ve şişlik oluşabilir, bu ödemlerin azalması için medikal masaj seansları uygulanır. Lenf drenaj seanslarına girilir. Medikal masajlar özellikle ameliyat sonrası ilk 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde yapılır.

Liposuction işleminden sonraki 4 hafta boyunca özel olarak üretilmiş korse giymeniz önerilir. Gece-gündüz giyeceğiniz bu korse ameliyat olan bölgenin sıkılaşmasına yardımcı olacak ve ödem oluşumunu azaltacaktır. Aynı zamanda sonrasındaki form verilen bölgenin şeklinin korunması sağlanır.

Hasta özelliklerine göre ve hastadan alınan yağ oranına göre korselerin çeşitli kullanım süreleri bulunmaktadır. 6-8 haftaya kadar çıkabilen kullanım süresini doktor belirlemekte ve önermektedir.

3.Günden itibaren duşunuzu alabilirsiniz. 4. Günden itibaren günlük aktivitelerinize, yürüyüş yapmaya başlayabilirsiniz. 1 ay sonrasında hafif sporlar yapmaya başlayabilirsiniz.

Hatta bu süreçte yürüyüş yapmanız ödeminizin hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olacaktır. 2 hafta sonrasında iş hayatınıza dönebilirsiniz. Fakat ortalama iyileşme süresi 1 ay diyebiliriz. 1 ay sonunda izler ve yaralar geçmeye başlar. 4 hafta sonra denize girmeye başlamanız da sakınca yoktur.

Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

liposuctionLiposuction sonrası genellikle hastanede kalmadan eve dönülebilir. Uygulama bölgesinde şişlik, kızarıklık, karıncalanma, kaşınma gibi etkiler görülebilir. Bu etkilerin giderilmesi için soğuk kompres uygulaması yapılır. 

İyileşme döneminde korse kullanımı zorunludur. Uygulama alanına göre özel üretilmiş korse çeşitleri ilk 3 haftalık süreçte mutlaka kullanılmalıdır.

Sıcak banyo, hamam, sauna gibi yerlerden uzak durmak, havuza girmemek, güneşlenmemek, uygulama alanını darbelerden korumak, üstüne yatmamak bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Bol su tüketimi ve dengeli beslenmeye özen gösterme önemlidir. Liposuction sonrasında ideal kilonun korunmasına dikkat edilmelidir. Hareketsizlik ve aşırı kilo alma nedeniyle liposuction yapılan bölgede yeniden yağlanma oluşmaması için sağlıklı yaşamaya özen gösterilmelidir.

Liposuction sonrası vücutta ödem artışı söz konusu olabilir. Bu sebeple ödemin vücuttan atılmasını hızlandırmak için bol su ve sıvı gıdalar tüketin. Tuz tüketimini azaltın. Alkol kullanmayın. Tatlı ve hamur işi gıdalardan uzak durun.

Protein açısından güçlü olan et, tavuk, süt ürünleri gibi ürünler tüketin. Hafif tempolu yürüyüşler yapın. Doktorunuz size zaten operasyon sonrası muayeneniz dahilinde bazı önerilerde bulunacaktır. Bu önerilere hassasiyetle uymaya özen gösterin. Şimdiden geçmiş olsun.

Liposuction ameliyatından sonraki iyileşme süreci ameliyatın hangi bölgeye uygulandığına ve ne kadar yağ çekildiğine bağlı olarak değişir. Liposuction ameliyatı sonrasında genellikle hastalar aynı gün taburcu olabiliyorlar.

Birden fazla noktadan yağ çekimi yapıldıysa bir gece hastanede kalmanız daha doğru olacaktır. Ameliyat sonrasında hastaların evde 3-4 gün dinlenmesi yeterli olur.

Bu süreçte doktorunuzun önerdiği korseyi kullanmak Liposuction yapılan bölgenin daha hızlı toparlanmasına yardımcı olur. 4 ila 6 hafta boyunca korse takmanız gerekir. Liposuction ameliyatından 5 gün sonra işe başlayabilir, günlük aktivitelerinizi yapabilirsiniz.

Liposuction Fiyatları

Liposuction uygulamasının fiyatları yapılan bölgeye, uygulanan tekniğe ve alınacak olan yağ miktarına göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin karın bölgesiyle sırt bölgesine yapılacak olan liposuction uygulamasının fiyatlarının aynı olamayacağı gibi, Vaser liposuction ile klasik liposuction ‘in fiyatları da aynı olmayacaktır.

Uzman doktor tarafından hasta muayenesi olmadan genel bir fiyat verilmesi uygun olmamaktadır. Liposakşın fiyatları yapılan bölgeye ve bölge sayısına göre değişiklik gösterir.

Liposuction Nereye YapılabilirLiposuction Nereye Yapılabilir

Liposuction en çok uygulandığı bölgeler:

 • Gıdı bölgesi
 • Kolların iç bölgesinde
 • Kalça, uyluk, baldır, diz ve bilekler
 • Karın ve göbek 
 • Bel bölgesi
 • Erkeklerde meme büyümesinde
 • Sırt bölgesinde
 • Pubis üstü

Liposuction Kimlere Yapılır?

Liposuction yöntemine en uygun kişiler, diyet ve sporla kilo vermiş ya da zaten uygun kiloda olan fakat bazı vücut bölgelerindeki fazla yağlardan kurtulamamış kişilerdir.

Liposuction ameliyatının amacı kişiyi fazla yağlı bölümlerden arındırarak tüm vücudun orantılı ve estetik bir görünüm içinde olmasını sağlamaktır.

Liposuction zayıflama amacı taşımaz. Kilosu normalin çok üstünde, obez kişilere uygulanması doğru değildir. Liposuction uygulamak için kişinin ideal kilosunda ve sağlık değerlerinin iyi düzeyde olması gerekir. Hamile, yeni doğum yapmış, emziren, diyabet, kalp, kronik hastalığı olan kişilere ve 65 yaş üstüne liposuction yapılmaz.

Liposuction uygulanması için doktor muayene ve tetkiklerinden geçmeli, bu işlem için uygun olup olmadığınız uzman bir görüşle belirlenmelidir.

Liposuction Kimlere Yapılmaz?

Liposuction uygulaması diğer birçok estetik operasyonda olduğu gibi;

 • Sağlık durumunda bozukluk olan hastalarda,
 • Kalp hastalarında, diyabeti olan kişilerde,
 • Metabolizma hastalıkları ya da rahatsızlıkları olan hastalarda,
 • Anesteziye karşı duyarlı olan hastalarda uygulama endikasyonu koyulmadan önce mutlaka bir dizi testler uygulanmalı ve risk faktörleri belirlenmelidir. Risk faktörleri giderilmeden uygulanmaması gerekir.
 • Gebelere ve yeni doğum yapmış kadınlara uygulanmamaktadır.
 • Sigara bağımlılığı yaşayan hastalar sigarayı bırakmadan liposuction operasyonu uygulanması doğru değildir.
 • Çok sık kilo alıp veren hastalarda, vücut elastikiyeti zarar gördüğü ve derinin içi boşalttığı için liposuction uygulaması çok mümkün değildir. Bu hastaların öncelikle kilo almamaya karşı istikrar sağlaması gereklidir. Eğer deri çok fazla sarkmışsa, toparlanması zor görünüyorsa o zaman diğer germe içeren estetik operasyonların uygulanması daha doğru olmaktadır.

Bunun yanı sıra cilt kalitesi de Liposuction için çok önemlidir. Sık kilo alıp veren kişilerin cilt elastikiyeti deforme olur, çatlaklar görülebilir. Bu tip kişiler için Liposuction uygun değildir.

Cilt altı yağ dokusu da Liposuction ’da dışarı çekildiği için derinin kendini toplaması için elastikiyetinin iyi olması gereklidir. Cilt elastikiyeti bozulan kişiler için karın germe ameliyatını önerebiliriz.

LIPOSUCTION HAKKINDA

Amaç Fazla yağların alınması.
Operasyon Süresi 2 – 4 Saat
Hastanede Kalış Süresi 1 Gün
Anestezi Genel Anestezi Uygulanır.
İyileşme Süresi 2 – 4 Hafta
Kalıcılık Süresi Kilo koruma ile süresiz
Korse Giyme Süresi 4 Hafta
Ağrılı mı? İlk 3 gün ağrı kesici ile geçer
Operasyon Riskli Midir? Herhangi bir riski bulunmamaktadır.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır?Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır

Liposuction sadece vücutta yağlanmanın fazla olduğu bölümlere uygulanabilir. Her vücutta farklı bölgelerde yağlanma görüldüğü için tek bir uygulama bölgesi yoktur.

Yağlanmanın en sık görüldüğü bölgeler; gıdı, boyun, kol, göğüs, karın, bel, kalça, basen, bacak olarak sayılabilir.

Gıdı, boyun bölgesi: Bazı kişiler vücutları normal görünümde olsa bile sadece gıdı boyun bölgesinde oluşan yağ nedeniyle kilolu görünebilirler.

Bu olumsuz durum kişilerde yaşlı, kilolu bir görünüme ve mutsuzluğa yol açar. Liposuction yöntemiyle bu fazla yağlı kısım alınarak kişi olması gereken ideal çene, boyun hattı görüntüsüne kavuşur, gıdı ve boyun vücudun diğer bölümleriyle orantılı bir hale gelir.

Kol ve bacak bölgesi: Kilosu normalin çok üzerinde olan kişilerde ya da genetik nedenlerle kol ve bacak alanlarında aşırı yağlanma görülebilir.

Bu nedenle kol (özellikle kol arkası, üst kol) ve bacak (üst bacak, diz) bölgelerine liposuction uygulanarak fazla yağın alınması; kol, bacak bölümlerinin şekillendirilmesi sağlanır.

Göğüs bölgesi: Özellikle erkeklerde göğüs yağlanması (büyük meme görünümü) hoş bir görünüm oluşturmaz. Erkeklerde meme bölgesinin yağlanması sadece deri altında oluşmuşsa bu durum liposuction uygulanarak çözümlenebilir. Bu nedenle liposuction işlemini kadınlar kadar erkekler de tercih etmektedir.

Karın, bel bölgesi: İnsan vücudunda en fazla yağ birikiminin olduğu bölüm karın ve bel çevresi bölümüdür. Çok hareketli bir bölge olmadığı için sabit ve inatçı yağların bu bölümde birikmesi olağandır.

Dışarıdan bakıldığında da kişiyi kilolu gösteren ilk bölgedir. Karın, göbek, bel bölgesindeki yağların liposuction yöntemiyle giderilmesi sıklıkla yapılan bir işlemdir.

Kalça, basen bölgesi: Kimi kişilere kalçalı ve basenli olmak yakışsa da normalin üzerinde yağlanma aslında sağlıksız bir durumdur. Kalça ve basen bölgesindeki fazla yağlar zamanla sağlığı tehdit edebilir.

Bazı kişilerde ise vücudun diğer bölümlerine oranla kalça, basen bölümünün fazla büyük olması orantısız bir görünüme yol açar. Böyle durumlarda liposuction yöntemiyle kalça ve basen bölgesi yağları alınarak yeniden şekillendirilebilir.

Liposuction Sonrası En Sık Şikayetler

 • Uygulamanın yapıldığı bölgede uyuşma hissi olabilir; ancak bu genellikle geçici bir histir.
 • Deri enfeksiyonları gelişme riski çok nadirdir. Bu ihtimalin önüne geçebilmek için doktorun uygun görmesi halinde operasyondan sonraki bir hafta antibiyotik kullanılarak bu risk tamamen ortadan kaldırılmış olur.
 • Uygulama esnasında kullanılan ince kanüller cilt altı dokuda geçici bir hasar yaratıp cildin benekli görünmesine neden olabilirler; ancak zaman içerisinde doku iyileşmesi tamamlandıkça bu görünüm kaybolur.
 • Uygulamanın yapıldığı bölgelerde geçici yara izleri olabilir; ancak doktorun önereceği merhem ve krem uygulamalarıyla iyileşme süreci hızlandırılır.
 • Morarmanın eşlik ettiği operasyon sonrası durumlarda ten renginde geçici değişiklikler olabilir; ancak iyileşme sürecinin tamamlanması ile beraber cilt eski rengine geri döner.
 • Liposuction uygulamaları uzmanlık gerektiren uygulamalardır. Buna uygun doktor seçimi yapılmadığında, operasyon esnasında bilinçsiz bir şekilde düzensiz yağ alımı gerçekleşirse ciltte kontur düzensizlikleri ve inişli çıkışlı dalgalı bir görünüm meydana gelebilir. 
 • Deri altında verilen hasardan dolayı geçici sıvı birikmeleri meydana gelebilir; ancak bu sıvılar iğne yoluyla boşaltılarak kolaylıkla giderilir.
 • Bazı hastalarda liposuction uygulamalarıyla kombine olarak birden fazla işlem yapılabilmektedir. Bu işlemlerde komplikasyon oluşma riski daha fazla olduğundan dolayı, uygulamanın daha dikkatli yapılması gerekir. Daha detaylı bilgi için Liposuction Komplikasyonları sayfamızı ziyaret ediniz.

Yukarıda sayılan tüm riskler, operasyon sonrası kısa süreli risklerdir. Liposuction uzun vadeli risk ve yan etkiler değişebilmektedir.

Liposuction Uygulamasının Risklerini Azaltmak İçin Doktor Tarafından Neler Yapılabilir?

 • Kullanılacak olan kanüllerin seçimine dikkat edilmesi,
 • Toplam ameliyat süresinin 6 saati geçmemesi,
 • Alınacak toplam yağ miktarının kişinin kilosunun %10 undan fazla olmasına özen gösterilmesi,
 • Operasyon öncesi cilt kalitesini ve mevcut selülit durumunu anlayabilmek için topografik inceleme yapılması,
 • Tüp mide ameliyatı geçiren hastaların tekrar bir operasyona alınmadan kilo verme sonrası sabit kilosunda en az 6 ay bekleme şartının uygulanması,
 • Tüm operasyon öncesi ve sonrası süreçler ile ilgili olarak hastaya detaylı bir bilgilendirme yapılması oluşabilecek riskleri azaltmak adına doktorun dikkat etmesi gereken başlıca noktalardır.

Liposuction Kilo Verdirir Mi?

Liposuction kilolu hastalara da uygulanabilir ancak bu noktada şunu belirtmekte yarar var, Liposuction kilo vermeye yardımcı olmaz, bir zayıflama tedavisi değildir.

Vücut kıvrımlarının belirginleştirilerek daha ince görünmesini sağlar. Liposuction ile vücut hatları inceltilerek daha düzgün formda bir vücut oluşturulur.

Bölgesel ve erimeye direnç gösteren yağlanmalar haricinde kilo problemi yaşayan hastaların ilk önce doktor kontrolünde diyet programına başlamaları, spor programına uyarak fazla kilolardan kurtulmaları liposuction öncesinde önerilmektedir.

Liposuction Riskli Mi?

Genel anestezi altında uygulanan liposuction, bir cerrahi işlemdir ve riskli olabilir. Genç ve orta yaş grubunda olup, aşırı kilolu olmayan ve iyi bir cilt kalitesine sahip kişilere rahatlıkla uygulanmaktadır.

Genel anesteziyi kaldıramayacak sağlık durumu olanlar, liposuction yapılacak olan bölgeye yakın olan vücut bölgelerinden birinden yakın zamanda ameliyat olmuş olanlar, kalp damar, diyabet, immün yetmezlik hastaları ile pıhtılaşma sorununa yönelik tedavi gören kişiler için bu uygulama riskli olabilmektedir.

Liposuction uygulaması yapılmadan önce uzman doktor tarafından muayene edilirken hastanın sağlık geçmişi ile ilgili tüm detayları doktoru ile paylaşması oldukça önemlidir.

Liposuction Tehlikeli Bir Ameliyat mı?

Liposuction ameliyatı dünyada en sık yapılan girişimdir. Genel olarak herhangi bir sağlık sorunu olmayan, kilosu ideale yakın olan ve 65 yaş altında olan hastalar riskli grupta yer almaz.

Eğer ameliyat, deneyimli uzman bir cerrah tarafından ve uygun şartları sağlayarak yapılırsa komplikasyon riski yok denecek kadar azdır.

Liposuction olmasında risk bulunan kişiler muayene esnasında tespit edilerek bu ameliyatın o kişilere yapılması önlenir. Liposuction ameliyatı hamileler, emzirme dönemindekiler, kronik rahatsızlığı olanlar, vücut kitle endeksi 30’un altında olmayanlar için tehlikelidir ve yapılmaz.

Ameliyat sırasında ve sonrasında oluşabilecek istisna durumların oluşmaması için ayrıca önlem de alınmaktadır. Liposuction uygulamasının uzman bir hekim kontrolünde ameliyathane koşulları altında yapılması oldukça önemlidir. Böylelikle sağlık ve estetik açısından istenmeyen sorunların önüne geçilmiş olunur.

Estetik operasyonlardan biri olan liposuction tehlikeli bir ameliyat değildir ancak her cerrahi işlemin riskleri vardır. Özellikle kişinin yaşı ve sağlık durumu bu noktada çok büyük önem taşır.

Kalp, şeker gibi rahatsızlıkları olan hastalar için oluşabilecek bazı riskler vardır, bu riskler ortadan kaldırılmadan liposuction yaptırılmamalıdır.

Aynı zamanda yeni doğum yapmış kişilerin liposuction yaptırmaması gerekir. Sigara yaraların geç iyileşmesine neden olduğu için operasyon öncesinde sigaraya ara verilmeli ve iyileşme sürecinde sigara içilmemelidir. Gerekli önlemler alındığında ve uygun şartlar oluşturulduğunda liposuction tehlike oluşturmaz.

Liposuction ile Kaç Kilo Yağ AlınırLiposuction ile Kaç Kilo Yağ Alınır?

Ortalama olarak bir liposuction seansında maksimum 5-8 litreye kadar yağ alınabilmektedir.

Tek bir liposuction seansında birden fazla bölgeden yağ çekilebilir. Genellikle tek seans yağ çekim işlemi için uygun olur.

Ancak yağlar vücudumuzun bir parçası olduğundan kilomuzun %10 undan fazla miktarda yağ alınması önerilmez, sağlık açısından tehlikeli olabilir.

Liposuctionda yağlar kilo değil litre olarak belirtilir. Kilo olarak litrenin ¾ üne denk gelir. Ancak alınan yağlar belirli bölgelerden alındığı için daha fazla alınmış gibi görünebilir.

Liposuction Sonrası Tekrar Yağlanma Olur Mu?

İnsan vücudu yapı olarak devamlı yağ üretir. Bu sebeple liposuction ameliyatından sonra tekrar yağlanma olabilir. Operasyon sonrası en önemli aşama kişinin diyet ve beslenme programıdır.

Liposuction operasyonu sonrasında tekrar kilo almamak için diyetinize uymanız yaşam şeklinizi değiştirmeniz ve sporla desteklemeniz oldukça önemlidir.

Eğer çok sık kilo alıp verme durumu olursa Liposuction operasyonu tekrarlanabilir. Operasyon genellikle yağlanmanın yoğun olduğu bölgelere yapılır ve oradaki yağ hücrelerine olumsuz etki eder.

Bundan dolayı işlem sonrası tekrar yoğun bir yağlanma söz konusu olmaz. Liposuction yağ hücrelerini hedef alan bir operasyondur bu nedenle etkisi kalıcıdır. Kişi yemesine dikkat ettiği sürece tekrar kilo alma yağlanma olmayacaktır.

Liposuction Sonrası Deri Sarkması Olur mu?

Liposuction sonrası cilt kalitesi önemlidir ve cilt yumuşaksa sarkma olabilir. Sıkı ciltlerde özelliklerle erkeklerde her zaman daha iyi sonuçlar görülür.

Liposuction yaparken cilt kalitesine bakmak çok önemlidir. Cilt kalitesinin en hızlı bozulduğu yerler bacak içleridir. Bu bölgelerde liposuction tek başına yeterli olmayabilir, germe ameliyatları ya da J plasma gerekebilir. İlk başta çok güzel gözükürken sonrasında sarkmalar görülebiliyor.

Liposuction Sonrası Dalgalanma Nasıl Giderilir?

Liposuction sonrası dalgalanma oluşmasının pek çok nedeni vardır. Liposuctionun deneyimli bir hekim tarafından uygulanmaması, hastanın kötü cilt kalitesi (yaşlılıktan veya genetikten kaynaklanan), liposuction sonrası cildin nemsiz kalması, hastanın kendine gereken özeni göstermemesi gibi farklı nedenler dalgalanma oluşturabilir.

Dalgalanma durumu herkeste yaşanan bir durum değildir, nadiren görülmektedir. Dalgalanmayı gidermek için J plazma, Thermage CPT (radyo frekans), Ulthera (ultrason), yağ dolgusu, lazerle cilt sıkılaştırma, VelaShape işlemleriyle çözüm sağlanabilir.

Bu sistemlerin yöntem ve teknolojileri farklı olsa da uygulanan bölgede sıkılaşma, gerginlik, pürüzsüzlük sağlarlar. Kişiye hangi yöntemin fayda sağlayacağı yapılacak muayene sonrası belirlenebilir.

Liposuction Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Ameliyat sonrası vücutta ödem oluşabilir. Ameliyat esnasında kanamayı en aza indirmek ve yağların parçalanmasına yardımcı olması için vücudunuza bir sıvı verilir.

Aynı zamanda verilen bu sıvı ameliyat sonrası ağrı ve acı hissetmemenizi sağlar. Fakat bu durum ameliyat sonrası ödem oluşmasına da neden olmaktadır.

Özellikle ameliyattan sonraki ilk günlerde ödem şişlik ve morluklar oluşuyor. Bu ödem zamanla azalır. Bu süreçte bol bol yürüyüş yapmak ödemin atılması için çok önemlidir. Belli aralıklarla gün içinde yürüyüş yapabilirsiniz, zorlanırsanız yardım alarak yürüyüş yapabilirsiniz. 

Aynı zamanda su tüketimi de çok önemlidir. Bol bol su içmeniz ve vücutta ödem oluşmasını arttırabilecek tuzlu gıdaları tüketmemeniz gerekmektedir.

Yine karbonhidrattan fakir beslenmeniz ödeminizi minimalize edecektir. Alkol ve sigarayı bir ay boyunca hayatınızdan çıkarmanızı ya da en azından azaltmanızı öneriyoruz.

Alkol normal zamanda bile vücutta ödem yaparken ameliyat sonrası bu ödemi iki katına çıkarır. Sigara ise hem ödemi arttırır hem de yaralarınızın iyileşmesini geciktirir. Tamamen kesemeseniz bile en aza indirmenizi öneririm. 

Ameliyat sonrası size giydirmiş olduğumuz korseyi ise 4 hafta boyunca kullanmanız derinize baskı yapacağı için ödemin atılmasına yardımcı olacaktır.

Hastaneden çıkış yaptıktan sonra 2 günde bir düzenli olarak medikal lenfatik drenaj masaj randevularınıza gitmeyi ihmal etmeyin. Ödeminizin azalmasına yardımcı olacak en önemli yöntem medikal masajdır. 

Ayrıca Bromelain yani ananas ekstresi ameliyat sonrası tavsiye ettiğimiz besin takviyelerinden, ödemi önlemek için düzenli kullanabilirsiniz. Bütün bunları dikkatli bir şekilde yerine getirirseniz ödeminiz en kısa sürede azalıp yok olacaktır.

Liposuction ameliyatları sonrasında vücutta şişlik ya da hafif morluklar oluşması, vücudun ödem tutması beklenen durumlardır. Endişe etmenize gerek yok. Bu etkiler 10- 15 gün sonra azalacak, 3- 6 ay sonunda ise tamamen kaybolacaktır.

 Doktorunuzun önereceği ödem atıcı ilaçları da kullanabilirsiniz.

Liposuction Sonrası İz Kalır mı?

Liposuction işlemi vücuttaki yağların alınarak kişinin ideal formuna kavuşmasını sağlar. Liposuction sonrası iz kalmamaktadır. Ameliyat minimal kesiler açılarak ince ve minik kanüllerle gerçekleştirilir.

Kesiler çok minik olduğu için ameliyat sonrasında kalan izler silinip gitmekte, belli olmamaktadır. Liposuctionla beraber germe işlemi de yapılacaksa kesi izi kalabilir.

Geliştirilen tekniklerle kesi izinin en az belli olacağı ya da görünmeyeceği noktalardan yapılarak iz görünümü engellenmektedir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin hızlanması ve ameliyat izlerinin giderilmesi için doktor tavsiyelerini uygulamak oldukça önemlidir.

Günümüzde kullanılan kanüller eskisine göre çok daha ince yapılıdır. Bu kanüller vücuda 0,5 ile 1,0 cm lik kesiler ile girer. Bu kadar küçük alanında kapanmasını 1 veya 2 dikiş ile sağlayabilmekteyiz. Bu dikişler alındıktan sonra da belli belirsiz ancak çok dikkatli bakıldığında fark edilebilecek iz kalır.

Ameliyat sonrasında çökme gibi istenmeyen görüntü hekimin kullandığı yöntem ve kişinin yapısına göre değişmektedir. Günümüzde çok farklı Liposuction yöntemleri ile bu tip sorunları en aza indirmek mümkündür.

Liposuction Korsesi Kullanımı Nasıl Olmalı?

Medikal korseler, iyileşmeyi kolaylaştırmak ve sonuçları iyileştirmek için özel olarak yapılmış daha gelişmiş, yüksek teknolojili tasarımlardır.

Kompresyon dediğimiz sıkıca sarma etkisi, liposuction iyileşme sürecinin önemli bir bileşenidir. Kompresyon giysileri dediğimiz korseler, liposuction ve diğer vücut şekillendirme prosedürlerinden sonra iyileşen kadın ve erkeklere birçok fayda sağlar.

Özellikle cerrahi sonuçlarda çarpıcı bir fark yaratabilir. Bir korsenin doğru kullanımı, elde etmeyi umduğunuz daha ince ve istenen fiziği şekillendirmek için yapabileceğiniz en önemli iyileşme süreci unsurlarından biridir.

 • Korse Gibi Basınçlı Giysiler Şişmeyi Azaltmaya Yardımcı Olur

Liposuction sonrası korse giymek vücudun toparlanmasına yardımcı olur ve iyileşme sürecinde daha rahat hareket etmenizi sağlar. Vücut, iyileşme sırasında doğal olarak liposuction yapılan bölgelerde doku arasında sıvı üretir.

Bu sıvılar bu alanlarda birikebilir ve bu da ödem ve gerginlik hissine neden olur ve iyileşme sürecini uzatır. Birçok liposuction hastası, birkaç hafta süren operasyon sonrası ödem yaşar.

Bir korse liposuction yapılan alan boyunca eşit basınç uygulayarak sıvı birikmesini önler ve vücudunuzun biriken sıvıları tutmasın önleyerek, var olan sıvıları emmesine yardımcı olur.

 • Korse Morlukları Azaltabilir

Uygulanan liposuction sonrası ödem ile beraber uygulama alanında morarma olması normaldir. Morluğun çok yada az olması ve kalıcılığı hastadan hastaya değişir, ancak bir korse giyerek en aza indirilebilir.

Kan damarların liposuction sürecinde hafif zedelenmesi ile morluklar oluşur. Kan damarları yaralandığında, kan çevreleyen dokuya girer ve yaralanma bölgesinin üzerindeki görünür cildin rengini değiştirerek kırmızıdan başlayarak bozar.

Ancak bu renk değişimi 1 hafta içinde önce mora sonra yeşile dönerek kaybolur. Bir korsenin dengeli basıncı hem kanamayı durdurmaya yardımcı olur hem de morlukların görünümünü azaltmak için kanın cilt yüzeyine doğru hareket etmesini önler.

 • Korseler Yara İzlerinin Hızlı İyileşmesini Sağlar

Yara izi konusunda endişeleriniz varsa, korse giymek basınç ile liposuctionın zaten belli olmayan yara izlerinin yumuşatılmasına, düzleşmesine ve görünümünün daha da azaltılmasına yardımcı olur.

 • Korse- Basınçlı Giysiler Sonuçlarınızı İyileştirebilir

Bir korse giymek, liposuction alanının hatlarını iyileştirebilir ve en iyi liposuction sonuçları elde etmenize yardımcı olabilir. Korsenin sıkıştırıcı desteği, vücudunuzun yeni aerodinamik şekline uyum sağlamasına yardımcı olur ve cildinizin gevşek veya dalgalı bir görünüm geliştirme riskini azaltır.

Bu, daha pürüzsüz, daha sıkı, daha çekici liposuction sonuçları anlamına gelebilir. Bazı hastalar ayrıca bir korse giymenin liposuction ile vücut şekillendirmede sonra duruşlarını iyileştirdiğini ve daha kolay hareket ettiklerini bulmuşlardır.

Liposuction Korsesi Nasıl Giyilmeli?

Liposuction sonrası iyileşmede korse önemli bir rol oynar. Vücudun hemen hemen her bölgesi için çeşitli stil ve bedenlerde korseler vardır. Liposuctiondan hemen sonra ve iyileşme dönemini kapsayan birkaç hafta boyunca korsenin düzenli giyilmesi gerekecektir. 

Ameliyat sonrası yüksek sıkılık ile başlayıp daha sonra daha düşük bir sıkılık derecesine geçilerek devam eder. Ayrıca gün içi giyme süresi giderek azaltılır. Korseyi tamamen çıkarmadan önce doktorunuz gerekli bilgiyi verecektir.

Sonuçların ve liposuctionın etkili olması için, korsenin tam oturması sizin için bedeninize uygun olması gerekir. Korse liposuction alanının tamamını kapsamalı ve açıkta bir bölge bırakmamalıdır.

Eğer açıkta bir alan kalırsa buradaki iyileşme farklı olacağından iz kalabilir. Bu nedenle korse bedeninin sizin için doğru belirlenmesi ve istene bölgeleri sıkması önemlidir.

Liposuction Yaptırdıktan Ne Kadar Sonra Hamile Kalabilirim?

Liposuctionda iyileşme süreci yaklaşık olarak 1,5 aydır, bu süreçten sonra gündelik hayatınıza geri dönmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Liposuctiondan sonra hamile kalmanız sorun oluşturmayacaktır aynı zamanda liposuction işleminden sonra da hamile kalmanızı engelleyecek biri durum oluşması da söz konusu değildir. 

Ancak Liposuction bölgesel olarak vücudun yeniden şekillendirildiği bir estetik operasyondur. Ama bu tekrar kilo almayacağınız ve vücudun bu bölgesinde tekrar yağlanma oluşmayacağı anlamına gelmez. 

Hamile kalma durumunda kilo almamanız söz konusu olmayacağı için liposuction yapılan bölgede tekrar yağlanma oluşabilir. Bu nedenle yakın bir zamanda hamile kalmayı düşünüyorsanız liposuction işlemi yaptırmadan önce tekrar düşünmenizi tavsiye ederim.

Liposuction Sonrası Ağrılı Bir Süreç mi?

Operasyon sonrasından sizi çok zorlu bir süreç beklemez. Ameliyat sonrası kendinizi yataktan kalkmaması gereken bir hasta gibi düşünmeyip evin içinde çok ağır olmayan işlerinizi yapabilirsiniz.

Sizi çok huzursuz edecek ve dayanamayacağınız bir ağrınız olmayacaktır. Hekiminizin önerdiği ağrı kesiciler ile bu süreyi daha konforlu geçirebilirsiniz.

Yaklaşık bir hafta sonra ağrı kesici kullanmaya bile gerek duymaya bilirsiniz. Ancak yaraların mikrop kapmaması ve iltihaplanmanın önüne geçmek için doktorunuzun verdiği antibiyotikleri istenilen süre boyunca düzenli almanız önemlidir.

Kendinizi iyi hissetmeye başladığınızda çok ağır işler yapmamak şartı ile iş hayatınıza da dönebilirsiniz.

Liposuction ile Alınan Yağlar Başka Birine Enjekte Edilebilir Mi?

Liposuction ile yağları alınan kişinin yağları farklı bir kişiye hiçbir şekilde enjekte edilemez. Liposuction ile alınan yağlar sadece kişinin kendi ihtiyacı dahilinde kendi vücuduna enjekte edilebilir.

Liposuction Kaç Beden İnceltir?

Liposuction bir kilo verme yöntemi olarak değil, bölgesel incelme ve vücut şekillendirme yöntemi olarak değerlendirmeleri gerektiğidir. Düzenli diyet ve spora rağmen gitmeyen dirençli yağların çıkarılması için uygulanır.

Liposuction uygulaması sonucunda kaç beden incelme elde edileceği tamamen kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Uygulama esnasında kişinin vücut yapısına ve şekline bağlı olarak bir ile üç beden arasında incelme elde edilebilir.

Genellikle tercih edilen, liposuction operasyonu öncesinde kişinin ideal kilosuna en yakın kiloda olmasıdır.

Yaklaşık 2-3 ay içerisinde ödemin tamamen inmesiyle beraber vücutta istenen incelme sağlanmış olur.

Tüm bunlara ek olarak Liposuction yalnızca kozmetik amaçlı bir işlem değil aynı zamanda da tedavi amaçlı bir işlemdir. Lenfödem, lipodistrofi sendromu, jinekomasti, lipom alımı ve obezite sonrasında tedavi amaçlı uygulanmaktadır.

 • Lenfödem hastalarında uzun süreli ve kronik olarak dokular arasında lenf sıvısı birikmektedir. Bu sıvı birikmesi genellikle kol ve bacaklarda meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda ödemli ve bağ dokulu kısım liposuction yöntemi aracılığıyla vücuttan çıkarılabilir. Özellikle ileri evre lenfödem hastalarında lenf bypass ameliyatları etkili olmadığından, hastanın kol ve bacaklarındaki fazlalık yapan hacmi küçültmenin tek yolu bağ dokusu ile sarılan ödemli bölgenin liposuction yöntemi ile vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Hasta bu sayede hissettiği rahatsızlık ve ağrılardan kısmen kurtulmuş olur.
 • Lipodistrofi sendromunda hastanın vücudunda bir bölgede aşırı yağ birikmesi meydana gelirken, vücudunun diğer bir bölgesinde ise yağ dokusu tamamen kaybolmaktadır. Bu durumda liposuction uygulaması sayesinde kişinin vücudunda rahatsız olduğu bölgelerdeki yağ birikmesinin çıkarılmasıyla daha doğal bir vücut formu sağlanmış olur.
 • Jinekomasti yani erkeklerde görülen meme büyümesi hormonal sebepler veya yağ dokusunun fazlalığı nedeniyle oluşmaktadır. Meme dokusundaki fazla yağ birikimi tek memede olabileceği gibi her iki memede de meydana gelebilir. Bu durumda jinekomasti ameliyatını olmak istemeyen hastalara liposuction uygulaması yapılabilir. Sonuçta her iki memenin büyüklüğünde eşitlik sağlanırken, kişi meme bölgesindeki fazla yağ birikiminden ve memedeki hacimsel büyümeden kurtulmuş olunur.
 • Lipomlar genellikle genetiksel olarak kişinin vücudunda bulunan, zarar vermeyen ancak kozmetik bir sorun oluşturarak kişiyi rahatsız eden iyi huylu yağ tümörleridir. Bu iyi huylu yağ tümörleri liposuction yöntemiyle alınarak kişinin rahatsız olduğu görünümünden kurtulması sağlanır.
 • Yüksek miktarda kilo veren obezite hastalarının vücutlarında anomaliler meydana gelebilmektedir. Özellikle bölgesel olarak yağlanmanın fazla olduğu kısımlarda kilo kaybının ardından kişiyi rahatsız eden bir görünüm oluşabilmektedir. Liposuction sayesinde vakumla bu yağ birikmelerinin olduğu bölgelerde düzelme sağlanarak kişinin genel görüntüsünün iyileştirilmesi ve vücut formunun düzeltilmesi mümkün olmaktadır.

Doğumdan Ne Kadar Sonra Liposuction Ameliyatı Olabilirim?

Doğum sonrası en az altı ay geçtikten sonra liposuction yaptırabilirsiniz. Ancak bu dönemde emzirme döneminin bitmiş ve üzerinden 3 ay geçmiş olması istenir. Bu dönemde hem vücut toparlanmış, fazla kilolar verilmiş olur hem de hormonlar dengelenir.

Liposuction Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Liposuction ameliyatının ne kadar süreceği istediğiniz bölgelerden alınacak yağ oranına ve bölge büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. Fakat ortalama 1-4 saat sürmektedir.

Kol bölgesi ortalama 45 dk sürer. Karın veya bacak bölgesi alınacak yağ oranına göre 1-2 saat sürmektedir. Tüm vücut yaptırmayı düşünüyorsanız 3-4 saat sürer.

Liposuction ile beraber kaslarınızın belirginleşmesini de isterseniz ameliyat süresi biraz uzayabilir. Sadece gıdı ya da sadece kol bölgesini aldırmak isteyen hastalarıma lokal anestezi ile işlem yapmayı tercih ediyorum ve aynı gün taburcu oluyorlar. Küçük bölge olduğu için maximum 1 saat sürmektedir.

Liposuction İçin En Doğru Zaman?

Liposuction şu dönemde yaptırılmalı dediğimiz bir dönem yok, her zaman liposuction yaptırabilirsiniz. Ama operasyondan sonra dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta var.

Birincisi operasyondan sonra vücudunuzda açılmış olan minik kesilerden dolayı oluşacak küçük yara izlerini güneşten korumanız gerekir. Aynı zamanda ameliyat sonrasında elde edilen vücut formunu korumak için bir süre korse giymeniz gerekir.

Bu süre vücudunuzdan alınan yağ miktarına ve korselerin çeşitlerine göre değişkenlik gösterir fakat genellikle 4 ila 6 hafta arasında kullanılması gerekir.

Bu nedenle yaz aylarında yara izlerini korumak zor olduğu için ve korse kullanımı konforlu olmadığı için liposuction işleminizi, iyileşme sürecini daha kolay geçirebileceğiniz kış aylarında yaptırmanızı tavsiye ederim.

Ama yara izlerinizi koruduğunuz ve korsenizi kullandığınız takdirde yaz aylarında da liposuction yaptırmanıza engel yoktur.

Liposuction her mevsim yapmaya uygundur. Liposuction sonrası iyileşme sürecinin kolay geçmesi için kış ve sonbahar ayları ameliyata daha uygundur.

Yaz mevsiminde Liposuction olan hastaların ortalama 1 ay boyunca denize veya havuza girmemesini öneriyoruz. Dikişleriniz tam olarak kapandıktan sonra deniz/havuza girmeye başlayabilirsiniz.

Liposuction olduktan sonra ameliyat bölgenize uygun olan korseyi mutlaka 2-4 hafta arasında takmalısınız. Korse kullanımı yaz aylarında her ne kadar zor olsa da ameliyat sonrası hızlı iyileşme için korse kullanımı öneriyorum.

Liposuction Bir Zayıflama Yöntemi midir?

Liposuction kesinlikle bir obezite ve zayıflama tedavisi değildir. Liposuction bir vücut şekillendirme yöntemidir. Bel, basen, karın bölgesi gibi inatçı yağların vücutta bölgesel olarak yerleştiği kısımlara uygulanır.

Ayrıca çene altı, sırt, üst kollar, memeler, bacaklar, diz içi, gibi bölgelere de uygulanabilir. Spor ve diyetle incelemeyen bölgedeki fazlalıkların alınmasını sağlar.

Liposuction ne yazık ki kilo verme yöntemi değil. Elbette ki uygulama sonrası kilonuzda bir azalma söz konusu olur ama Liposuctionda asıl amacımız bölgesel yağlara müdahale ederek vücudu şekle sokmak.

Liposuction Sonrası Kaslarda Erime Olur mu?

Liposuction, vücuttaki yağların dışarı çekilmesini sağlar. Liposuction ile kaslara zarar verilmez. Liposuction ile kasların etrafını koruyan bağ dokusu bulunur, sadece fazla olan bölgesel yağlar dışarı çekilir.

Spor yapan, kol kaslarının etkilenmesinden endişe duyan kişiler için Liposuction tamamen güvenli bir uygulamalıdır. Liposuction ile kollarınızdaki yağlar alınarak kaslarınız daha çok ön plana çıkarılır.

İşlem sonrası spor hayatınıza döndüğünüzde kollarınızdaki kas kütlesini arttırmak, eskisine göre çok daha kolay ve rahat olacaktır.

Liposuction Etkisi Ne Kadar Sürer?

Liposuction spor ve diyet yaparak kurtulamadığınız vücut yağlarından kurtulmanızı sağlayan bi vücut şekillendirme yöntemidir. Liposuction ile çok kısa bir zamanda kişi istediği vücuda sahip olabilir ancak ameliyat sonrasında eğer kişi kilo alıp vermeye devam ederse Liposuction yapılan alanın tekrar yağlanması söz konusu olabilir.

Bu nedenle Liposuction yaptıran biri, ameliyat sonrasında mutlaka yaşam biçimini değiştirmeli ve sağlıklı bir şekilde yaşamaya özen göstermelidir.

Kişi öncelikle sağlıklı beslenmeye başlamalı; yağlı, tuzlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durmalı ve protein ağırlıklı beslenmelidir. Ayrıca tekrar kilo almanın önüne geçmek için hareketli bir yaşam tarzı seçilmeli ve hatta mümkünse egzersiz yapılmalıdır. Ayrıca gün içinde mutlaka yeteri kadar su tüketilmelidir.

Ancak kilo alırsanız Liposuction yapılan alanlarda da değişim yaşanması normaldir.

Vücudumuzdaki yağlardan kalıcı olarak kurtulmamızı sağlayan bir yöntem yoktur, vücudun tekrardan yağlanma riski her zaman olacaktır. Ancak Liposuction özellikle inatçı bölgesel yağlardan kurtulmak için tercih edilebilecek oldukça etkili bir yöntemdir ve sonuçları kalıcıdır.

Çünkü Liposuctionda asıl hedeflenen vücuttaki yağ hücrelerini azaltmaktır. Vücuttaki yağ hücreleri azaldığı için de kilo almak eskisi kadar kolay olmayacaktır.

İnsan vücudundaki yağ hücreleri büyümenin tamamlandığı ergenlik dönemi ile son bulur, ondan sonra vücuttaki yağ hücrelerinde bir artış görülmez.

Sadece kilo aldıkça var olan yağ hücrelerinin içindeki yağ miktarının hacmi artacaktır. Liposuction ile bu yağ hücrelerini azalttığımız için yağlanma düzeyi de eskiye oranla az olacaktır.

Liposuction Güvenli Bir Teknik midir?

Liposuction vücudunuzdaki fazla yağ hücrelerini ortadan kaldırmada en etkili yöntemdir. Cerrahi bir operasyon olan liposuction uygulaması sonrasında uygulamaya özel olarak sizi bekleyen bir yan etki veya risk bulunmaz.

Yalnızca her cerrahi uygulamada olduğu gibi, liposuction ameliyatı sonrasında da belli başlı komplikasyonlar görülebilir. Enfeksiyon, kanama, geç yara iyileşmesi gibi durumlar nadir de olsa karşılaştığımız durumlardır.

Ancak genellikle uygun antibiyotik tedavisi ve doktorunuzun önerilerine uyarak bu sorunların önüne geçilebilir. Geçmeyen komplikasyon durumlarında mutlaka en kısa sürede doktora gitmelisiniz.