Siyah nokta ergenlik dönemi ile birlikte çoğu kişide görülebilen bir cilt problemidir. Özellikle cilt gözenekleri daha büyük veya geniş olan kişilerde daha fazla görülebilmektedir.

Siyah nokta yüz kısmında direk olarak göze çarptığı için estetik açıdan kötü bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Siyah noktaları kendiniz temizlemeye kalktığınızda cilt lekelerinin oluşmasına neden olabilirsiniz.

Siyah nokta ve akne oluşumunda her ne kadar cilt tipi veya cilt yapısı etkili olsa da çevresel faktörlerin de etkisi bulunmaktadır.

Cildin temizlenmemesi, bakımsızlık, gözeneklerin içinin kir dolması, yanlış bakım ürünlerinin kullanılması gibi nedenler dolayı da siyah noktalar oluşabilmektedir.

Siyah noktalar özellikle yüz bölgesinde çok fazla ise bir dermatoloğa muayene olup sebebini öğrenmek gerekir. Siyah noktaların oluşma sebebi öğrenildikten sonra uygun tedavi seçilmelidir.

Genellikle internetten veya kulaktan dolma bilgileri yüzünüzde uyguladığınızda daha farklı sorunların oluşma riskini yaratabilirsiniz. Cilt problemlerinde doktor kontrolünde tedavi her zaman daha başarılı ve kalıcı sonuçlar verecektir.

Siyah Nokta Oluşma Nedenleri

Siyah nokta oluşmasına en fazla sebep olan durumlar; 

 • Cildin yağlı olması, 
 • Ergenlik dönemi,
 • Cildin aşırı sebum üretmesi,
 • Alkol ve sigara kullanımı,
 • Cilt gözeneklerinin geniş ve büyük olması, 
 • Cildi temizlememe, 
 • Yanlış bakım ürünlerinin kullanılması, 
 • Yanlış epilasyon uygulamaları,
 • Sağlıksız ve dengesiz beslenme,
 • Hormonal değişimler,
 • Çok fazla makyaj yapmaktır. 

Yukarıda yer alan durumlardan dolayı hem erkek hem de kadınlarda siyah nokta sorunu görülebilmektedir.

Siyah Nokta Oluşmasını Engellemek İçin Öneriler

Cildinizde siyah nokta oluşumunu engellemek için bakım rutininizde birkaç değişiklik yapabilirsiniz. Siyah nokta oluşumunu engellemek için önerilerimizi sıralayacak olursak; 

 • Düzenli ve günlük olarak cildinizi temizleyin,
 • İçerisinde salisilik asit olan bakım ürünlerini tercih edin,
 • Çok fazla makyaj yapmaktan kaçının, 
 • Düzenli beslenin ve günlük yeterli miktarda su tüketin,
 • Stres ve üzüntüden mümkün olduğu sürece uzak kalmaya çalışın,
 • Cilt tipinize uygun olan bakım ürünleri kullanın,
 • Çok fazla yağlı ve yabancı madde içeren kozmetik, bakım ürünlerinden uzak durun,
 • İçeriği doğal olan bakım ürünlerini kullanmaya özen gösterin, 
 • Gözeneklerinizi sıkılaştırmaya ve temizlemeye yönelik olan ürünleri rutin olarak kullanmaya çalışın,
 • Düzenli olarak örneğin ayda bir kez medikal cilt bakımı yaptırmaya çalışın. 

Bu önerileri uyguladığınız takdirde siyah nokta oluşumunu ve artışını mümkün düzeyde engellemiş olursunuz. Bu önerilerin her cilt tipinde veya herkeste etkili olacağı kesin değildir. 

Siyah Nokta Temizleme Tedavi Yöntemleri 

Siyah Nokta Temizleme TedavisiSiyah nokta temizleme için dermatologlar birçok farklı yöntem kullanmaktadır. Bu yöntemler; 

Medikal Cilt Bakımı Tedavisi

Ayda bir kez olarak uzman bir dermatoloğa gidip medikal cilt bakımı yaptırmanız siyah noktalarınızı ciddi şekilde azaltacaktır. Medikal cilt bakımında cilt nemlendirilir, gözeneklerin içi temizlenir, nemlendirme ve gözenek sıkılaştırma işlemleri yapılır.

Hydrafacial ile Siyah Nokta Temizleme Tedavisi

Bu yöntemde kullanılan cihaz vakum görevi görmektedir. Vakumlama işlemi ile gözeneklerin içi temizlenir. Ayrıca işlem sırasında kullanılan sıvılar sayesinde cilt yenilenir, daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşur.

Ayrıca sebum oluşumunu azaltıcı etkisi de vardır. Cilt yapınıza göre değişkenlik göstermekle birlikte ayda bir kez bu temizlemeyi yaptırabilirsiniz.

Uygulamanın nasıl yapıldığını öğrenmek ve ayrıntılı bilgi için Hydrafacial sayfamızı ziyaret ediniz.

Medikal Siyah Nokta Temizleme Tedavisi

Bu yöntemde nazik bir şekilde cilt derisi soyulur. Sonrasında güzellik uzmanı tarafından gözenekler içerisinde yer alan siyah noktalar el ile temizlenir. Bu yöntemde vitamin, serum ve kolajenler kullanılmaktadır.

Bu maddeler ile cilt yenilenir, leke ve siyah nokta oluşumu en aza indirgenir. Düzenli yapıldığında sağlıklı, canlı ve gözenekleri sıkı olan bir cilde sahip olabilirsiniz.

Peeling ile Siyah Nokta Temizleme Tedavisi

Eğer siyah noktalar büyük ve çok derinde ise yukarıda yer alan yöntemlere ek olarak peeling işlemi de yapılmaktadır. Peeling işlemi ile derinde olan siyah noktaların daha kolay bir şekilde gözeneklerden atılması amaçlanmaktadır.

Yukarıda ki yöntemlere ek olarak peeling yapılması daha kısa sürede siyah noktalardan etkili bir şekilde kurtulmayı sağlamaktadır.

Siyah Nokta Temizleme Tedavi Fiyatları

Siyah nokta temizleme fiyatları hangi yöntemin hangi cihazlar ile uygulanacağına bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca cildinizin hangi bölgelerinde, ne kadar yoğunlukta siyah nokta olduğu da önemlidir. Doktor tecrübesi, klinik donanımı ve seans sayısı gibi unsurlar ücret konusunda ciddi değişimler yaratmaktadır. 

Sağlık Bakanlığı kuralları gereği internet sitelerinde fiyat vermek doğru değildir. Siyah nokta temizleme fiyatları ve muayene ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve doktorlar Siyah nokta temizleme fiyatları hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır.

Daha sağlıklı olmanız ve kendinizi daha mutlu hissetmeniz için birçok hastalığın tedavisinde alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Siyah nokta temizleme fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.