Masseter BotoxMasseter botoksu yüzü inceltmeyi sağlayan ve aynı zamanda diş sıkmasına tedavisinde etkili bir estetik işlemdir. 

Masseter kası (çiğneme kası) olarak bilinen bir kas büyük veya aşırı gelişmiş olduğunda, çene hattı kare bir görünüm alır ve erkeksi görünür. 

Masseter botox kişilerin daha ince bir yüz görüntüsüne sahip olmasını sağlıyor. Yüzü yeniden şekillendirmeye yönelik bir uygulama olan bu teknik ile kadınlarda daha estetik ve çekici bir çene yapısına sahip olunması sağlanır. 

İdeal çene şekli erkekler ile kadınlar arasında büyük oranda farklılık gösterir. Erkeklerde kare yüz yapısı güçlü bir ifade sağlarken, kadınlarda daha yumuşak ve estetik görünüm sağlayan ince yüz hatları tercih edilmektedir.

Yumuşak ve çekici bir yüz ifadesine sahip olmak isteyen yuvarlak ya da kare yüz hatlarına sahip kadınlar masseter çene botoksuna başvurmaktadırlar.

Cerrahi operasyonlarla çene küçültme ameliyatı olmak yerine izsiz ve ameliyatsız çene küçültmek isteyen kadınlar masseter botox işlemini tercih etmektedirler.

Anestezi endişesi olmadan, iyileşme süreci probleminden uzak bir uygulama için masseter botox değerlendirilmelidir. Çene botox uygulaması, kesi izi ve dikiş izi olmadan, neştersiz, ağrısız bir biçimde yeniden şekillenmesine yardımcı olur, çene hattının ideal ebatlarına ulaşmasını sağlar.

Masseter Botox Etkisi NedirMasseter Botox Etkisi Nedir?

Masseter botoks, botulinum toksini kullanılarak çene deki masseter kasını küçültülmesine verilen isimdir.

Masseter reduction / V-line botoks uygulaması sayesinde kişinin çenesi incelerek daha küçük görünüyor. 

Masseter botoxu acısız, ağrısız ve iz oluşmadan gerçekleştirilir. Sadece 10-15 dakika süren çene botox uygulamasını öğle aranızda yaptırabilir, anında günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Bu uygulamada morluk riski olmamakta, ağrı ya da sızı hissedilmemektedir.

Kısa süre içerisinde uygulama kolaylığı sağlayan bu yöntem ile konforlu şekilde çene hattınıza şekil vermek mümkündür. Botoxun etkisini 2 hafta sonra en iyi şekilde görebilirsiniz.

Masseter Botox ile estetik, simetrik, uzun ömürlü ve çekici çene yapısına sahip olabilirsiniz.

Masseter Kası Neden Büyür?

Çene kası bilinenin aksine kişinin alışkanlıkları tarafından doğrudan etkilenir. Aşırı sakız çiğnemek, şeker, sert kuruyemiş, buz gibi sert cisimleri çiğnemek, sert et çiğnemek gibi eylemler masseter kasının büyümesine neden olur. 

Bu nedenlerin yanı sıra, uyku sırasında farkında olmadan diş sıkılması da çene kaslarının büyümesine neden olabilir.

Masseter Botox  Nasıl Yapılır?

Masseter kasına botoks enjeksiyonu işlemi olan masseter botoks yapılmadan önce iki taraflı kasların büyüklüğü kontrol edilir. Yüzü dengelemek için hangi tarafa ne kadar botoks enjekte edileceği belirlenir. 

Enjeksiyon yapılacak alan temizlendikten sonra belirlenen miktarda botoks tek seferde kas içinde enjekte edilir. Herhangi bir ağrı ve acı oluşmaz. Dişlerinizi sıkabilir ve çiğneyebilirsiniz. Etkisi 14. günde netleşir. Kaslarınızın elinize daha az geldiğini hissedersiniz. 

Masseter kasına botulinum toksini kullanılarak yapılan, botox uygulamasının estetik yararının dışında, diş sıkma problemi ile rahatsızlık çeken kişilerde çene kaslarının gece uykuda istemsiz olarak kasılmasını önler, kontrol dışı dişlerin sıkılmasını sonlandırır.

Sakız çiğneme, sert et çiğneme, buz gibi sert maddeleri çiğneme gibi bir dizi alışkanlıklar masseter kasının genişlemesine ve büyümesine yol açar.

Masseter Botox uygulaması hem bu sorunları hem de bruksizm yani diş gıcırdatma sorununu da çözer. Geniş çiğneme kaslarının oluşturduğu erkeksi görünüm masseter botox ile incelir, daha kadınsı hatlara dönüştürülür.

Masseter Botoks Sonrası İyileşme Nasıldır?

Botox kozmetik enjeksiyonu yaptıran hastaları işlemden sonra 2 saat yatmamaları ve o gün yorucu egzersizler yapmamaları konusunda uyarıyoruz.

İnsanlar etkiyi 24 saat içinde görmeye başlayabilir, ancak tam etkinin fark edilmesi 4 gün kadar sürebilir. Masseter kasının küçülmesi bir süre alabilir.

Uygulama sonrası kişi sosyal hayatına dönebilir. Yemek yenilme sırasında ve günlük rutinde herhangi bir ağrı veya eksiklik hissedilmez. Masseter kası botoxunun etkisi 3-6 ay arasında değişir. Daha kalıcı bir etki için hastaların 2-4 ay sonra tekrar botox yaptırılması önerilir.

Masseter Botoks Kimlere Yapılır?

Çenesinde kare görünümü olan ya da asimetrisi olan kişilerde özellikle masseter kası büyümüş ise masseter botoks yapılabilir.

Basitçe söylemek gerekirse, masseter tıpkı vücudunuzdaki diğerleri gibi bir kastır. Düzenli egzersiz veya kullanımla daha da güçlenebilir ve büyüyebilir.

Bazı bireylerin doğal olarak güçlü bir kitle ve belirgin bir çene hattı vardır. Bu genellikle kemik yapısından dolayı bu şekilde görünebilir. Bu kişilerde tek başına masseter botoks etkili olmayacaktır. 

Masseter Botoksu Fiyatları

Masseter çene botoksu fiyatları kullanılan botoks miktarına göre belirlenir. Yüz botoksundan farklı olarak masseter kası içine yapılan botoks miktarı kasın büyüklüğüne göre daha fazla olabilir. 

Masseter Botoksu Ne Zaman Etki Eder?

Masseter botoksu sizin gibi diş gıcırdatma sorunundan muzdarip hastalarım için yaygın olarak uyguladığım başarılı yöntemdir. Masseter botoksu uygulandıktan 1 hafta sonra etkisini hissettirmeye başlamaktadır.

Diş sıkma ve gıcırdatma problemi belirgin bir şekilde kaybolur, işlemin tam olarak etki etmesi ise 2 haftayı bulabilir.

Masseter botoks uygulaması büyük, kare, yuvarlak çenelerde küçük bir çene hattı, oval ve sivri bir yüz görünümü sağlamak için uyguladığımız bir işlemdir.

Çene yamukluğu, asimetrik görünüm, diş gıcırdatması gibi çeşitli sorunların çözümünde de masseter botoksu başarıyla uygulanır. Uygulama süresi 15-30 dakika sürmektedir.

Önceden randevu alarak dilediğiniz saat aralığında uygulanabilir. İşlem sonrası hemen iş ve sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Masseter botoks etkisi tam anlamıyla kendini 2 hafta içerisinde göstermektedir.

En iyi sonucu almak için masseter botoks uygulaması sonrası şunlara dikkat etmeniz tavsiyemizdir:

* Uygulama sonrası 2 saat yatmamanız
* Ağır egzersizden kaçınmanız
* İlk hafta uyurken sırt üstü yatmanız ve yüzü yastıkla temas ettirmemeniz
* Güneşte kalmamanız
* Bol su içmeniz
* Sıcak banyo, hamam, sauna gibi yerlerden uzak kalmanız

Masseter Botox ile Yüz Zayıflatma Mümkün mü?

Eğer yüzün alt bölgesi kalın görünüyorsa ve bu kareleşme etkisi kemiklere bağlı değil ise masseter botoks ile yüzü inceltmek mümkündür. İncelme etkisi masseter kasındaki büyüklüğe bağlı değişebilir. 

Çene Asimetrisi Masseter Botox ile Düzelir Mi?

Çene asimetrisinde kas büyüklüğünün iki taraflı farklı olması asimetri sorununa neden olabilir. Tek taraflı çiğneme ve uyku esnasında aynı tarafın sıkılması sebebi ile yüksek oranda asimetri masseter kası hipertrofisine bağlı olabilir.

Muayenede doktor kontrol ettiğinde belki de tek taraflı bir masseter botoksu tedavisi ile eşit yüz hatlarına sahip olmanız mümkün olabilir ya da her iki taraftaki masseter kasları farklı boyutlarda hipertrofiye uğrayabilir.

Bu durumda bu kasların içine botoks farklı dozlarda yapılarak çene simetrik yapıya kavuşturulur, keskin ve kare çene hattı yumuşayarak yüz kadınsı çizgilere kavuşur.

Masseter Kasının Büyüdüğü Nasıl Anlaşılır?

Dişlerinizi sıktığınızda iki çene yanınızı eliniz ile bastırdığınızda elinizi altında sert kasları büyümüş olarak hissedersiniz. Bu kaslar iki tarafta farklı büyüklüklerde olabilir. 

Masseter ve Üst Yüz Botoksumu Birlikte Yaptırabilir miyim?

Evet, mutlaka bir ziyarette her iki bölgeye de Botoks yaptırabilirsiniz. Sadece yüzdeki botoks etkisinin başlangıcının, çene çizginizdeki değişimden çok daha hızlı olduğunu unutmayın. Bunun nedeni, masseter kasının vücudunuzdaki en güçlü kaslardan biri olmasıdır.

Başlangıçta botoksun etkisine direnmeye çalışır, ancak sonunda kas yenilir ve sonuçları 2-4 hafta içinde aşamalı olarak görürsünüz.

Daha önce de belirtildiği gibi, orijinal tedaviyi ilk kez güçlendiriyorsanız, bölgede ek botoksa ihtiyacınız olabilir.

Masseter Botoxu Sonuçlarımı Nasıl Korurum?

Masseter botoksunun tekrarlayan etkisi olarak, daha az kullanılan kasların atrofisi nedeniyle, aynı harika sonuçları zaman içinde korumak için tekrarlayan çene botoks uygulamalarında muhtemelen daha düşük dozda botoksa ihtiyacınız olacak.

Yine de çenenizi normal şekilde kullanabilirsiniz, çünkü masseter zayıflama enjeksiyonları çiğnemeyi bozmaya yönelik değildir.

Botoksun kasılmayı engelleyici etkisi geçtikten sonra, kaslar genellikle önceki boyutlarına yükselir. Bunu engellemek için çiğneme işlemini çift taraflı yapmak ve gece diş sıkmalarını engelleyici tedaviler almak önemlidir.

Sakız ve sert yiyecekler gibi masseter kaslarını çalıştıran faaliyetlerden kaçınarak sonuçlarınızı bir şekilde koruyabilirsiniz.

Masseter Botoks Gülüşü Etkiler Mi?

Masseter botoksu gülüş kaslarını etkilememektedir, gülme kaslarına herhangi bir etkisi yoktur. Sadece masseter kasının içine yapılır. Masseter kası çiğneme ile ilgili bir kastır.

Diş gıcırdatma rahatsızlığı yaşayan hastalar için bu uygulama yapılır. Dolayısıyla gülüş kaslarına müdahale yapılmadığından gülüşünüzde bir değişim olmayacaktır.

Ancak her enjeksiyon gibi burada da kendinizi uzman ellere teslim etmeniz son derece önemlidir. Ayrıca  gülerken diş etlerinin görünümünden rahatsızsanız gummy smile botoks yaptırabilirsiniz.

Masseter Botoks Devlet Karşılıyor Mu?

Masseter botoksu uzmanlığına sahip olan klinikler ve özel hastaneler bu uygulamayı yapmaktadır. Fakat masseter botoksu kişiye özel bir estetik işlemidir.

Dolayısıyla bu operasyonu devlet hastanelerinde yaptırmanız mümkün değildir. Bu nedenle de devlet tarafından ücreti karşılanmamaktadır.

Özel hastanede ve kliniklerde işinin ehli doktorlar tarafından bu uygulamayı yaptırarak başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Eğer ilgileniyorsanız sizi kliniğimize bekleriz.

Masseter Botoks Zararları Nelerdir?

Alanında uzman hekimler tarafından uygulandıkça, uygulaması yeterli doz verilerek yapıldığında masseter botoksu işleminin herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Nadir durumlarda kas dışı yayılım ya da gülme az miktarda etkilenebilir ancak bu etkiler geçici olmaktadır. Bu durumlar genellikle yanlış uygulama ya da doz miktarından kaynaklanır.

Masseter botoksu estetik amaçlı uygulamalar haricinde diş sıkma alışkanlığı kontrol altına alınamadığı sürece düzenli olarak uygulandığında zarardan ziyade sağlığa önemli yararlar sağlamaktadır.

Masseter Botoksu Hangi Doktor Yapar?

Masseter botoks çene küçültme, oval, kalp, sivri biçimli çene biçimlerine ulaşmak için uygulanan bir yöntemdir. Bunların yanı sıra çene kasılması, diş gıcırdatma, kırışıklık, orantısızlık, yamukluk gibi pek çok çene sorununa da masseter botoks ile çözüm sağlanabilmektedir. 

Masseter botoks uygulamasını plastik cerrahlar ve dermatologlar yapabilir. Diğer branş doktorlarının, aile hekimlerinin veya estetisyenlerin yetkinlik alanında botoks ve dolgu uygulamaları yer almamaktadır.

Botoks uygulaması öncesi uzman hekim tarafından kişi muayene edilerek uygulamanın o kişi için sakıncası olup olmadığı, hangi doz botoks içeriği kullanılacağı ve hangi uygulama noktalarına uygulanması gerektiği belirlenir.

Botoks uygulaması doğru kişilerce uygulanmadığında istenmeyen sağlık sorunlarına yol açma riskini taşır. Bu nedenle botoks, dolgu gibi uygulamaları sadece plastik cerrah ya da dermatolog olan hekimlere uygulatmanız tavsiyemizdir.

Çene Kasılması Nasıl Geçer?

Çene kasılmaları için massater (diş sıkma) botoxu uygulanabilir. Çene kasları aşırı derecede güçlüdür özellikle dişlerinizi sürekli sıkan birisiyseniz bu kasların fazlalığı, alt yüzün kare şeklini almasıyla sonuçlanır. 

Çene kası bilinenin aksine sizin alışkanlıklarınız tarafından doğrudan etkilenir. Aşırı sakız çiğnemek, buz gibi sert cisimleri çiğnemek, sert et çiğnemek gibi eylemler masseter kasının büyümesi ve çenenizin kasılmasına yol açar.

Bu nedenlerin yanı sıra, psikolojik kaynaklı diş sıkmak da çene kaslarının büyümesine neden olabilir ve çeneniz kasılabilir. 

Botoks ile kasları zayıflatarak, çene çizgisi daha ince, daha oval bir şekle dönüşebilir. Bununla birlikte, Botox yuvarlak veya tombul bir yüzü daha zayıf ve belirgin bir hale getirir. Elmacık kemiklerini ortaya çıkarır, çene bölgesini daha ince gösterir. Botoks doğrudan masseter kasına enjekte edilir. 

Bu işlem on dakikadan az sürer. Çoğu hasta anestezik krem ​​olmadan bile botoks iğnelerine dayanabilir. Uygulamadan sonra iş hayatına dönüş yapabilirsiniz. Tam etkiyi görmek için iki hafta beklemenizi öneririz. Botoksun etkisi yaklaşık altı ay sürer. 6 ayda bir tekrarı önerilir.