Nefertiti (boyun) botoks, boyun bölgesinde  gençleştirici ve canlandırıcı boyun botox uygulamasına verilen isimdir. Uzun boyunlu ve keskin çene hattına sahip olan Mısır Kraliçesi Nefertiti boyun estetiği denince akla ilk gelen isimdir.

Mısır döneminden beri kadınların güzellik anlayışlarının başında uzun ve pürüzsüz boyun görünümü geliyor. Günümüzde de boyun estetiği denince, bu güzellik akımı devam etmekte.

Bu uygulamada kişilerin boyun ve çene çizgisi hedef alınarak daha genç ve sıkı bir boyuna sahip olmaları amaçlanır. Yüzün gölgesinde kalan boyun bölgesi oldukça hassas ve incedir.

Kadınların çoğu, yüzlerine gösterdiği önemi boyun bölgesine göstermez. Bu nedenle ilk olarak kırışan ve sarkan bölgelerden biri boyundur.

Nefertiti Botoxu Nedir?

Nefertiti botoksu, cerrahi müdahaleye gerek bırakmadan kişinin boyun bölgesindeki sarkmaları toparlamak boyun bölgesindeki kırışıklıkları azaltmak için,platisma bantlarının olduğu kaslara yapılır.

Platizma bantlarının görünümünü yok eden botoks, daha genç bir boyun görünümü yaratır. Nefertiti botoksu, aynı zamanda çenen hattının yeniden yapılanmasına da yardımcı olur.

Boyun bölgesinin cilt dokusu hassas ve ince olduğu için buradaki kırışıkları tedavi etmek zordur. Zamanla yaş alma ile beraber platisma denilen boyun bantları da görünür hale gelir ve bunlar deri üstünden görünen dikey çekilmeler oluşturur.

Bu çekilmeler başın hareketleri esnasında daha görünür hale gelir ve yaşlı bir görünüm oluşturur. Özellikle kırışıkların yoğunlaştığı durumlarda kozmetik kremlerle bu görünümü yok etmeniz neredeyse imkansızdır.

Boyun Botoksu Kimlere Uygundur?

Boyun botoksu, boyun bölgesinde kırışıklık ve hafif deride gevşeme ile beraber platysma bantları görünen kişiler için uygundur. Platisma bantları genellikle hareket ederken ya da konuşurken görünür.

Özellikle zayıf kişilerde daha belirgindir. Bu belirgin görünüm botoks ile giderilebilir.

Nefertiti-BotoxNefertiti Botoksu Nasıl Yapılır?

Botoks enjeksiyonu yapılacak bölge temizlendikten ve gerekli botoks miktarı hesaplandıktan sonra Nefertiti botoxu iki alana uygulanır.

İlk botoks enjeksiyonu alt çene hattı boyunca, diğeri ise boyun bölgesindeki platizma denilen kas bantlarına uygulanır.

Sonrasında kremler sürülerek işlem tamamlanır. Botoksun etkisi kullanılan markaya göre 3 gün ile 15 gün içinde son halini alır.

Boyun botoksu ile boyun ve çene çizgisindeki gerilen kas bantları gevşer ve deri daha gergin bir hale gelir.

Bu da kişiye daha sıkı, gergin ve pürüzsüz bir boyun görünümü sağlar. Nefertiti botoks işleminden sonra kişiler daha canlı ve estetik görünecektir.

Nefertiti Botoksu Sonrası

Nefertiti botoksu, cerrahi bir işlem olmadığı için acısız olarak gerçekleşir. Botoks sırasında çok ince uçlu iğneler kullanılması, enjeksiyon sırasındaki acı hissini minimuma düşürür. Kişinin acı eşiği düşükse, botox yapılacak olan bölgeye topikal anestezi uygulanabilir.

Nefertiti botoksunun ilk etkisini tedaviden sonraki 2 hafta sonra görebilirsiniz. 2 haftadan sonra çene hattınızın daha belirgin ve şekilli olduğunu ve boyun batlarının kaybolduğunu göreceksiniz.

Botoksun etkisi kişiye bağlı olarak 4-6 ay arasında sürer. İşlemin etkisini uzatmak için enjeksiyon işlemini tekrarlatmanız önerilir. Böylece kalıcılığını daha uzun süre arttırmış olursunuz.

Nefertiti (Boyun) Botoks Fiyatları

Nefertiti (Boyun) BotoksBoyun botoks fiyatları kullanılan botoks miktarına göre değişkenlik gösterir. Ayrıca doktorun bu konudaki tecrübesi de fiyatları değiştirebilir. Fiyatlarda değişkenlik orijinal botoks içeriklerinin kullanımına bağlıdır.

Boyun Botoksu Kaç Günde Etki Eder?

Öncelikle diğer botoks işlemleri gibi boyun botoksu da anında etki etmeyen bir işlemdir. Bunun bilincinde olarak yaptırmanızı öneririm.

Yaklaşık 15 dakika süren uygulama sonrası ilk etkileri 3 ila 4 gün arasında yavaş yavaş boynunuzda hissetmeye başlarsınız. Ancak tam olarak etkisini hissedeceğiniz günün gelmesi için en az 2 hafta geçmesi gerekmektedir.

Boyun botoksunda botoks enjeksiyonu kırışıklık ve sarkmaların yoğunlaştığı bölgelere enjekte edilir. Böylece cildinizde lifting etkisi yaparak çok daha estetik ve gergin bir boyun görünümüne sahip olmuş olursunuz.

Boyun botoksu geçici bir uygulamadır. 4 ila 6 ay arasında işlem kalıcılığını korusa da genellikle 4.aydan itibaren botoksun etkileri yavaştan azalmaya başlar.

6.ayda ise tamamen kaybolmaktadır. Elbette süreler kişi başında değişse de ortalama olarak bu şekildedir. Boyun botoksu ne kadar sık tekrar edilirse etkisi o kadar artar.

Boyuna Botoks Yapılır Mı?

Botoks genellikle yüze uygulanan bir işlem olarak bilinse de boyun bölgesine de sıklıkla uygulanmaktadır. Nefertiti botoksu adı verilen bu uygulama ile çene altından başlayarak gıdı ve boyun bölgesindeki kırışıklıkların giderilerek sıkı, pürüzsüz olması sağlanır.

KAYNAK

  • Microbotox of the Lower Face and Neck: Evolution of a Personal Technique and Its Clinical Effects. Wu WTL. Plast Reconstr Surg. 2015 Nov;136(5 Suppl):92S-100S. doi: 10.1097/PRS.0000000000001827. PMID: 26441119 
  • Botulinum toxin: a review of applications for the head and neck. Seidman LM, Brooks JK, Bashirelahi N. Gen Dent. 2019 Mar-Apr;67(2):55-58. PMID: 3087530
  • Non-aesthetic uses of botulinum toxin in the head and neck. Watson NA, Siddiqui Z, Miller BJ, Karagama Y, Gibbins N. Eur Arch Otorhinolaryngol. 2021 Nov;278(11):4147-4154. doi: 10.1007/s00405-021-06750-4. Epub 2021 Mar 18. PMID: 33738565