Saç Dökülmesine Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre tedavisi günümüzde kanser tedavisinden estetik uygulamalarına kadar birçok alanda kullanılıyor. Saç ekimi yaptıran veya zayıf saçlarının güçlenmesini isteyen kişiler kök hücre uygulamasıyla daha gür ve sağlıklı saçlara kavuşabiliyorlar. Kök hücre tedavisi, saç ekimi uygulaması değil, zayıf saç tellerini güçlendiren destekleyici bir uygulamadır. Kendi kendini yenileme ve çoğaltma özelliği olan kök hücreler, vücudumuzun en değerli yapı taşlarından biridir. Zayıf saç köklerine uygulanan kök hücre tedavisi sayesinde daha canlı ve parlak saçlara kavuşabilir, seyrek saçların sizde yarattığı psikolojik çöküntüden kurtulabilirsiniz.

Kök hücre nedir?

Kök hücre tedavisi, hastanın kendi vücudundan temin edilir. Kök hücre, vücudumuzdaki birçok farklı organdan ve dokudan elde edilebilen kemik iliğinden alınır. Kemik iliğinin dışında göbek kordonu, yağ dokusu, kan dokusu, bebek dişinden de kök hücre alınabilir. Kök hücrenin kendi kendini çoğaltma, yenileme ve değiştirme özelliği olduğu için yıpranmış saç tedavisinde olumlu sonuçlar alabiliyoruz. Kendini ve bulunduğu ortamı onarabilen kök hücreler sayesinde saç kökleriniz de yenilenme süreci başlayacaktır.
Saç dökülmesinde kök hücrenin etkisi var mıdır?
Günümüzde hala genetik temelli saç dökülmelerinin sebebi tam olarak bulunamamıştır. Bu nedenle kalıcı saç dökülmelerinin önüne henüz geçilemedi. Fakat bilinen bir gerçek ise genetik olarak kellik görünen kişilerin kafa derisinde hala kök hücreler yer almasıdır. Buradaki kök hücrenin onarıcı hücre yenileyici özelliğinden faydalanarak saç dökülmesini azaltması amaçlanır. Güçlü kök hücreleri, sağlıklı saçlar için uygun bir ortam yaratacaktır.

Kök hücre tedavisi saç ekim uygulaması mıdır?

Kök hücre tedavisi, saç ekim uygulaması değildir. Kök hücre tedavisi, destekleyici ve saçların güçlenmesine yardımcı olan bir yöntemdir. Bu yöntemle yeni ekilen saçların daha hızlı bir şekilde büyümesi amaçlanır. Sadece saç ektiren değil, zayıf ve seyrek saçlara sahip olan kişiler de kök hücre tedavisi ile daha güçlü saçlara kavuşabilirler.
Kök hücre tedavisi doktorun da onayı ile tekrarlanabilir.Bu tedavi yöntemi, dökülmemiş saçların daha gür çıkmasını ve ekim yapılan bölgelerin daha hızlı iyileşmesini sağlar. Böylece saç ekiminin başarısı katlanarak artar.

Saç dökülmesinde kök hücre tedavisi nasıl yapılır?

Kök hücre tedavisinde öncelikle kişiden doku örneği alınır. Bu işlem ortalama 20-30 dakika sürer ve lokal anestezi altında yapılır. Doku örneğinin içinden alınan 60-70 cc lik kök hücre, laboratuvarda çoğaltılarak saç derisi için uygun bir hale getirilir. Kök hücrenin laboratuvardan gelmesi 1-3 hafta arasında sürer.
Çoğaltılmış kök hücre hazır olduğunda kök hücre tedavisine başlanabilir. Kök hücre saç diplerine hastane ortamında enjekte edilir. İşlemden sonra kök hücreler aktif olur ve saç tellerini, saç köklerini onarmaya başlar. Bu işlem 15 gün arayla 3 kere tekrarlanır. 3 seansta biten kök hücre tedavisi saçlarda canlı ve sağlıklı bir görünüm yakalamanıza yardımcı olur. Saç köklerine lokal anestezi altında enjekte edilen kök hücrelerin etkisi bir ay içinde görülecektir.

Kök hücre tedavisinin avantajları nelerdir?

Kök hücre saç ekiminde dikiş kullanılmaz. Bu nedenle işlem sonrasında başınızda iz kalmaz ve hızlı bir iyileşme görülür. Kök hücre tedavisinden sonra hızlı ve etkili sonuçları bir ay içinde görebilirsiniz. Saçlarınızın ön kısmında seyrelme varsa kök hücre tedavisi ile ön saç çizginizi gençleştirebilir, daha dinamik bir görünüm sağlayabilirsiniz. Kök hücre tedavisi, PRP tedavisi ile birleştiğinde daha kalıcı sonuçlar yaratacaktır.

Diğer saç tedavileri yerine kök hücre neden seçilmelidir?

Kök hücre tedavisi, yüksek bir iyileşme ve canlandırıcı olma potansiyeli ile saç dökülmesine karşı korumak ya da saç kaybını engelleyerek hastaların güvenlerini geri kazanmalarını sağlar. Enjekte edilen kök hücreler ölü ya da yıpranmış saç foliküllerini aktive ederek saç büyümesine ve erkekler ile kadınlar için saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırır.

Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir