Liposuction

Kim kusursuz bir vücuda sahip olmak istemez ki?
Liposuction ile Daha Kıvrımlı Vücuda Kavuşun
Bölgesel yağların giderilmesinde Liposuction sizlere en iyi sonucu verir. Sadece tek bir seansta bile fazla olan inatçı yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bize danışmadan karar vermeyin!

lipo

Liposuction Nedir?

Liposuction, vücudun farklı bölgelerinde biriken yağların kalıcı olarak giderilmesini sağlayan yağ alma operasyonudur. Liposuction uygulaması ile vücutta bulunan fazla yağlar değil, içlerinde yağ bulunan hücreler emilerek alınmaktadır.

Kontrollü bir şekilde yapılan yağ emilimi sayesinde kişiler daha ince görünür. Yağ hücrelerinin sayısı ergenliğe kadar artmaktadır. Ergenlikten sonra yağ hücrelerinin sayısında bir artış olmaz. Kişilerde kilo alımı yağ hücrelerinin sayısına bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Yağ hücreleri erkeklerde ve kadınlarda bölgesel olarak farklı bölümlerde bulunmaktadır. Genellikle kadınlarda ve erkeklerde göbek ve bel kısımlarında yağ hücresi sayısı, vücudun diğer bölgelerindeki yağ hücrelerine oranla daha fazladır. Çeşitli nedenlerden dolayı fazlalaşan yağlar, yağ hücrelerin içine yerleşerek hacim olarak büyümesine neden olurlar.

Liposuction ile yağ hücrelerinin sayısı azaltılmakta ve yağ birikmelerinin önüne geçilmektedir. Liposuction, vücudun her bölgesine uygulanabilen estetik bir müdahaledir. İnatçı bölgesel yağlardan kurtulmak için oldukça etkili bir yöntem olan Liposuction hastalara hızlı bir iyileşme süreci sunmaktadır. Bu bakımdan hastaların vücut şekillendirme ameliyatları arasında birinci tercihi olmaktadır.

Liposuction uygulamasında yağ vakumlama operasyonu sayesinde hücre sayısı yarı yarıya azaltıldığı için sonraki zamanlarda kişinin vücudunda yağ birikimi olsa bile bu fazla oranda olmayacaktır. Liposuction uygulamasında ince mikro kanüller kullanıldığı için ameliyat sonrası belirgin bir iz kalmaz. Bu uygulamada yağ birikimi olan alana anestezik bir ilaç kullanılarak bölgesel yağlar akışkan bir duruma getirilir. Böylece yağların dışarı çekilmesi çok daha pratik bir hale gelir.

liposuction

Liposuction ile Hızlı Sonuç

Liposuction uygulamasından sonra kişideki incelme hemen fark edilecek şekilde belirgin olmaktadır. Operasyon sonrasında ödem ve şişlik oluşması beklenen bir durumdur. Operasyon sonrası ödem liposuction sonrası hastaları yanıltabilir. Fakat bu durum beklenen bir sonuçtur. Tam iyileşme operasyondan 3 ay sonra belli olmaktadır. Vücut kontürünün daha belirgin olarak ortaya çıktığı ve vücut hatlarının çekici bir incelikte olduğuna üç ay sonra siz de şahit olacaksınız.

Liposuction kimlere uygundur?

Liposuction uygulaması hareketsiz hayat biçimi ve yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkan bölgesel vücut yağlanmalarını gidermek için yapılan vücut şekillendirme operasyonudur. Unutulmaması gereken Liposuction uygulamasının bir zayıflama ya da zayıflatma operasyonu olmamasıdır.

Liposuction, diyet ve spor ile bir türlü gitmeyen inatçı yağ kütlelerinin alınması ve şekillendirilmesi işlemidir. Vücutta basen, kalça, karın altı, göbek, diz, gıdık, ense gibi bölgelerdeki yağlanmalar oldukça zor kaybolan bölgesel yağlardandır. Liposuction spor ve diyet uygulamalarına direnen formdaki yağların eritilmesine ve vücuttan dışarı çekilmesine yönelik yapılan cerrahi bir müdahaledir.

Liposuction uygulaması için ideal hastalar kilo fazlalığı olmayan ve deri elastikiyeti iyi durumda olan hastalardır. 18 yaşından itibaren liposuction yapılabilir. Bu operasyon için çok fazla kilosu olan kişiler uygun değildir.

Liposuction uygulaması vücut kitle indeksine göre değişebilmektedir. Vücut kitle endeksi değerlerinize göre Liposuction uygulaması için uygun bir aday olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Vücut kitle indeksinizi hesaplamak için boyunuzu kendisiyle çarpın ve çıkan sonucu kilonuza bölün. Elde edilen sonuç 32 birim değerinden fazla ise bu operasyon için uygun değilsiniz demektir.

liposuction

Liposuction Kilo Verdirir Mi?

Liposuction kilolu hastalara da uygulanabilir ancak bu noktada şunu belirtmekte yarar var, Liposuction kilo vermeye yardımcı olmaz, bir zayıflama tedavisi değildir. Vücut kıvrımlarının belirginleştirilerek daha ince görünmesini sağlar. Liposuction ile vücut hatları inceltilerek daha düzgün formda bir vücut oluşturulur.

Bölgesel ve erimeye direnç gösteren yağlanmalar haricinde kilo problemi yaşayan hastaların ilk önce doktor kontrolünde diyet programına başlamaları, spor programına uyarak fazla kilolardan kurtulmaları liposuction öncesinde önerilmektedir. Bu aşamadan sonra Liposuction tedavisi daha uygun olacak ve bir türlü kurtulamadığınız yağ fazlalıklarından bu şekilde vücudunuzdan uzaklaştırabileceksiniz.

Liposuction uygulaması diğer birçok estetik operasyonda olduğu gibi;

 • sağlık durumunda bozukluk olan hastalarda,
 • kalp hastalarında, diyabeti olan kişilerde,
 • metabolizma hastalıkları ya da rahatsızlıkları olan hastalarda,
 • anesteziye karşı duyarlı olan hastalarda uygulama endikasyonu koyulmadan önce mutlaka bir dizi testler uygulanmalı ve risk faktörleri belirlenmelidir. Risk faktörleri giderilmeden uygulanmaması gerekir.
 • Gebelere ve yeni doğum yapmış kadınlara uygulanmamaktadır.
 • Sigara bağımlılığı yaşayan hastalar sigarayı bırakmadan liposuction operasyonu uygulanması doğru değildir.
 • Çok sık kilo alıp veren hastalarda, vücut elastikiyeti zarar gördüğü ve derinin içi boşalttığı için liposuction uygulaması çok mümkün değildir. Bu hastaların öncelikle kilo almamaya karşı istikrar sağlaması gereklidir. Eğer deri çok fazla sarkmışsa, toparlanması zor görünüyorsa o zaman diğer estetik operasyonların uygulanması daha doğru olmaktadır.

Bunun yanı sıra cilt kalitesi de Liposuction için çok önemlidir. Sık kilo alıp veren kişilerin cilt elastikiyeti deforme olur, çatlaklar görülebilir. Bu tip kişiler için Liposuction uygun değildir. Cilt altı yağ dokusu da Liposuction ’da dışarı çekildiği için derinin kendini toplaması için elastikiyetinin iyi olması gereklidir. Cilt elastikiyeti yok olan kişiler için karın germe ameliyatını önerebiliriz.

Liposuction Operasyonu Sonrası İyileşme Nasıldır?

Liposuction işleminden sonraki 15 gün boyunca özel olarak üretilmiş korse giymeniz önerilir. Gece-gündüz giyeceğiniz bu korse ameliyat olan bölgenin sıkılaşmasına yardımcı olacak ve ödem toplamanızı önleyecektir. Yapılan işlem sonrasındaki form verilen bölgenin şeklinin korunması sağlanır.

Hasta özelliklerine göre ve hastadan alınan yağ oranına göre korselerin çeşitli kullanım süreleri bulunmaktadır. Dört ile sekiz haftaya kadar çıkabilen kullanım süresini doktor belirlemekte ve önermektedir. Her ameliyat sonrasında olduğu için Liposuction sonrasında da ödem ve şişlik görülmesi normaldir. Zaman geçtikçe morluklar geçer ve şişlikler de inmeye başlar. Ameliyattan sonra hızlıca günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Operasyondan 3-4 hafta sonra normal egzersizlerinizi yapmanızda, 4-6 hafta sonra ise denize girmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Liposuction (Liposakşın) Uygulaması Nasıl Yapılır?

Liposuction uygulamasında kişilerin bölgesel yağları, belli bölgelerde toplanan cilt altı yağ dokuları vakum ile dışarı çekilir. Bu ameliyatta kanüller kullanılarak yağlar vücuttan atılır. Liposuction kelime kökeni yağ – emmek anlamına gelir. Yani vücudunuzdaki bölgesel yağlar emilerek dışarı atılır. Herhangi bir spor yapmadan, diyet yapmadan Liposuction ile kolaylıkla vücudunuza şekil verebilir ve fazlalıklarınızdan çok kolay ve konforlu bir biçimde kurtulabilirsiniz. Uygulamadan önce, cerrah tarafından belirlenen bölgeye çizgiler çekilerek verilecek form belirlenir.

Çoğunlukla genel anestezi altında uygulanan Liposuction uygulamasında, öncelikle cilt üzerine yaklaşık 1,5- 2 milimetre boyunda kesiler açılır. Bu minik kesilerin içerisine kesilerden daha ince olan kanüller yerleştirilir. Kanüller hafifçe oynatılarak kişinin vücudundaki inatçı yağların yerinden oynamasını, parçalanmasını, gevşetilmesi ve en hızlı biçimde boşaltılması sağlanır.

Liposuction’da kullanılan vakum gücüyle çalışan kanüller, kişinin bölgesel yağlarına odaklanarak bunların dışarı atılmasını sağlar. Böylece Liposuction uygulamasında maksimum verim sağlanır. Operasyondan sonra vücut içerisinde oluşan sıvının dışarı akmasını sağlamak aynı zamanda ödem oluşumunu da engellemek amacıyla kesiler bir süre açık bırakılır. Uygulamanın tamamlanmasından sonra kesilere dikiş atılır. Daha sonra liposuction yapılan bölge sıkı bir şekilde bandajlanır.

Liposuction ameliyatının başarısı kişinin vücut kitle endeksi ve cilt kalitesine bağlıdır. Ameliyatın süresi Liposuction yapılan alanın büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir.

Liposuction ile kaç kilo yağ alınır?

Liposuction yapılacak bölgeye çizimler yapılarak operasyonun taslağı oluşturan cerrah, ortalama olarak bir liposuction seansında maksimum 5-8 litreye kadar yağ alınabilmektedir. Tek bir liposuction seansında birden fazla bölgeden yağ çekilebilir. Genellikle tek seans yağ çekim işlemi için uygun olur. Eğer aynı bölgeden yağ çekimi yapılacaksa ortalama olarak 40 gün beklenmelidir.

Liposuction sonrası tekrar yağlanma olur mu?

İnsan vücudu yapı olarak devamlı yağ üretir. Bu sebeple liposuction ameliyatından sonra tekrar yağlanma olmaz diye bir şey yoktur. Operasyon sonrası en önemli aşama kişinin diyet ve beslenme programıdır. Liposuction operasyonu sonrasında tekrar kilo almamak için diyetinize uymanız yaşam şeklinizi değiştirmeniz ve sporla desteklemeniz oldukça önemlidir.

Eğer çok sık kilo alıp verme durumu olursa Liposuction operasyonu tekrarlanabilir. Operasyon genellikle yağlanmanın yoğun olduğu bölgelere yapılır ve oradaki yağ hücrelerine olumsuz etki eder. Bundan dolayı işlem sonrası tekrar yoğun bir yağlanma söz konusu olmaz. Liposuction yağ hücrelerini hedef alan bir operasyondur bu nedenle etkisi kalıcıdır. Kişi yemesine dikkat ettiği sürece tekrar kilo alma yağlanma olmayacaktır.

Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir?

Liposuction bir kilo verme veya zayıflama uygulaması değildir. Liposuction, bir yağ aldırma uygulamasıdır ve vücudun orantısını düzeltmeyi amaçlar. Bu nedenle yalnızca bölgesel yağlanma sorunu olan yani yağların biriktiği bölgeler için uygulanır. Bölgesel yağlanmanın sıklıkla görüldüğü basen, bel çevresi, karın, kollar, iç bacak, sırt bölgesi için meme büyümesinden şikâyet eden erkek hastalar için meme bölgelerinde sıklıkla uygulanmaktadır.

gıdı lipo

 • Kadın ve erkeklerin vücutlarında biriken inatçı yağ depolarında
 • Yanak, boyun, çene altı ve ense bölgesinde
 • Kolların iç bölgesinde
 • Kalça, uyluk, baldır, diz ve bileklerde
 • Karın, göbek ve bel bölgesine
 • Erkeklerde meme büyümesinde

Liposuction uygulamasının çeşitleri nelerdir?

 • Klasik Liposuction: Bu uygulama sırasında öncelikle yağ hücrelerine sıvı enjekte edilir ve şişmeleri sağlanır. Ardından vakum cihazı aracılığıyla ileri geri hamleler yapılarak yağ hücreleri emilir ve istenen incelme sağlanmış olur.
 • Vaser (Ultrasonic) Liposuction: Bu yöntemde deri altındaki yağ hücrelerine ultrasonik dalgalar gönderilerek yağ hücrelerinin bozulması ve böylece ince borular yardımıyla emilmesi sağlanır. Emilen yağ hücreleri sayesinde bölge istenen inceliğe kavuşturulur.
 • Laser Liposuction: Bu uygulama esnasında sıvı enjeksiyonu veya ultrasonik dalgalarla hücre bozulmasını sağlamak yerine, lazer yardımıyla yağ hücrelerinin katı halden sıvı hale geçmesi sağlanır. Sıvılaşan yağ hücreleri ince kanüller aracılığıyla emilerek vücuttan uzaklaştırılır. Böylece arzu edilen bölgesel incelme sağlanmış olur.
 • Lipomatik Liposuction: Titreşimli ince kanüllerle önce deri altına girilir ve bu kanüller aracılığıyla titreşim uygulanarak yağlar parçalanır. Parçalanan yağlar eş zamanlı olarak kanüllerin yardımıyla emilir ve istenen sonuç elde edilmiş olur.

Liposuction çeşitlerinin avantaj ve dezavantajları

 • Klasik liposuction yöntemi yeni teknoloji liposuction yöntemleriyle kıyaslandığında belirgin herhangi bir avantaja sahip değildir. Çok eskiden uygulanan, günümüz teknolojisinde güncelliğini yitirmiş ve kullanımı gittikçe azalan bir yöntemdir.
 • Vaser liposuction uygulaması esnasında ultrasonik dalgaların kırdığı ve ince borular aracılığıyla toplanan yağlar ayrıştırılarak vücudun popo, elmacık kemiği, çene ve yanak gibi dolgunluğun istendiği bölgelerde kullanılabilir. İyileşme süreci hızlıdır. Uygulama sonrasında oluşabilecek çökme, selülit veya dalgalanma riski oldukça düşüktür.
 • Laser liposuction yönteminde ince borular yerine lazer kullanıldığı için katı halden sıvı hale geçen yağların vücudun başka bir bölgesinde kullanılmak üzere değerlendirilmesi mümkün değildir. Ancak sıvı hale gelen yağlar ince borular yerine kanüller aracılığıyla emilerek vücuttan uzaklaştırıldığından dolayı açılan kesi yerleri ve izleri çok daha küçüktür. İyileşme süreci diğer yöntemlere göre çok daha kısadır. Vücudun toparlanması da daha kısa sürer.
 • Lipomatik liposuction yönteminde, uygulama ince borular yerine kanüller aracılığıyla yapıldığı için hem kesi yeri çok daha küçüktür hem de toplanan yağların vücutta dolgunluk istenen başka bir bölgede ayrıştırılarak kullanılması mümkündür. Kesi yeri küçük olduğu için iz kalma ihtimali de yok denecek kadar azdır. İyileşme süreci oldukça hızlıdır. Vücudun istenen şekle kavuşması da kısa sürer.

Liposuction uygulamasının olası yan etkileri nelerdir?

Operasyon sonrasında uygulama yapılan bölgede ağrı, şişlik ve morarma görülebilir. Bu süreç ağrı kesicilerle rahatlıkla atlatılır. Doktorun tavsiye etmesi halinde, hastanın şişlik için özel korse giymesi gerekebilir. Kanül girişini sağlayan kesilerin etrafında tahriş veya ufak yara izlerinin olması mümkündür. Ancak bunlar doğru bir bakımla beraber kısa sürede geçecek yan etkilerdir.

Operasyon sonrasındaki iyileşme döneminde cilt yüzeyinde dalgalanmayı andıran görüntüler meydana gelebilir. Birkaç ay içerisinde cilt dokusunun sıkışmasıyla beraber bu dalgalanma görüntüsü de geriler. Genelde ileri yaşlardaki kişilere yapılan uygulamalarda cilt elastikiyetinde azalma olduğundan dolayı bu tip yan etkilere rastlanır. Tüm bu şikayetler birkaç hafta içerisinde azalır. Dikişlerin alınmasının ardından iyileşme süreci de yavaş yavaş tamamlanmış olur.

Liposuction uygulamasının riskli olduğu kişiler kimlerdir?

Genel anestezi altında uygulanan liposuction, bir cerrahi işlemdir. Genç ve orta yaş grubunda olup, aşırı kilolu olmayan ve iyi bir cilt kalitesine sahip kişilere rahatlıkla uygulanmaktadır. Genel anesteziyi kaldıramayacak sağlık durumu olanlar, liposuction yapılacak olan bölgeye yakın olan vücut bölgelerinden birinden yakın zamanda ameliyat olmuş olanlar, kalp damar, diyabet, immün yetmezlik hastaları ile pıhtılaşma sorununa yönelik tedavi gören kişiler için bu uygulama riskli olabilmektedir. Liposuction uygulaması yapılmadan önce uzman doktor tarafından muayene edilirken hastanın sağlık geçmişi ile ilgili tüm detayları doktoru ile paylaşması oldukça önemlidir.

Liposuction uygulamasının riskleri nelerdir?

 • Uygulamanın yapıldığı bölgede uyuşma hissi olabilir; ancak bu genellikle geçici bir histir.
 • Deri enfeksiyonları gelişme riski çok nadirdir. Bu ihtimalin önüne geçebilmek için doktorun uygun görmesi halinde operasyondan sonraki bir hafta antibiyotik kullanılarak bu risk tamamen ortadan kaldırılmış olur.
 • Uygulama esnasında kullanılan ince kanüller cilt altı dokuda geçici bir hasar yaratıp cildin benekli görünmesine neden olabilirler; ancak zaman içerisinde doku iyileşmesi tamamlandıkça bu görünüm kaybolur.
 • Uygulamanın yapıldığı bölgelerde geçici yara izleri olabilir; ancak doktorun önereceği merhem ve krem uygulamalarıyla iyileşme süreci hızlandırılır.
 • Morarmanın eşlik ettiği operasyon sonrası durumlarda ten renginde geçici değişiklikler olabilir; ancak iyileşme sürecinin tamamlanması ile beraber cilt eski rengine geri döner.
 • Liposuction uygulamaları uzmanlık gerektiren uygulamalardır. Buna uygun doktor seçimi yapılmadığında, operasyon esnasında bilinçsiz bir şekilde düzensiz yağ alımı gerçekleşirse ciltte kontur düzensizlikleri ve inişli çıkışlı dalgalı bir görünüm meydana gelebilir. Bu nedenle bu işlemlerin işin uzmanı tarafından yapılması oldukça önemlidir.
 • Deri altında verilen hasardan dolayı geçici sıvı birikmeleri meydana gelebilir; ancak bu sıvılar iğne yoluyla boşaltılarak kolaylıkla giderilir.
 • Bazı hastalarda liposuction uygulamalarıyla kombine olarak birden fazla işlem yapılabilmektedir. Bu işlemlerde komplikasyon oluşma riski daha fazla olduğundan dolayı, uygulamanın daha dikkatli yapılması gerekir.

Yukarıda sayılan tüm riskler, operasyon sonrası kısa süreli risklerdir. Liposuction uygulamasında uzun vadeli risk ve yan etkiler değişebilmektedir.

 • Uygulama esnasında hedeflenen bölgedeki yağ hücreleri kalıcı bir şekilde vücuttan uzaklaştırılır; ancak ilerleyen zamanlarda tekrar kilo alımı ve yağlanma söz konusu olursa, vücut bu yağları farklı bir bölgede depolayacak ve bu durumda depolandığı bölgede yağ birikmeleri meydana gelip belirgin olarak görünecektir.
 • İşin uzmanı tarafından yapılmadığı takdirde, uygulama sonrasındaki ödemin geçmesiyle beraber ciltte kalıcı girinti ve çöküntüler ile dalgalı bir görünüm oluşabilir. İkinci bir operasyonla bu görüntülerin düzelme şansı da pek yoktur. Bu nedenle doktor seçimi ve teknik seçimi oldukça önemlidir.

Liposuction uygulamasının risklerini azaltmak için doktor tarafından neler yapılabilir?

 • Kullanılacak olan kanüllerin seçimine dikkat edilmesi,
 • Toplam ameliyat süresinin 6 saati geçmemesi,
 • Alınacak toplam yağ miktarının en fazla 5.000cc olmasına özen gösterilmesi,
 • Operasyon öncesi cilt kalitesini ve mevcut selülit durumunu anlayabilmek için topografik inceleme yapılması,
 • Tüp mide ameliyatı geçiren hastaların tekrar bir operasyona alınmadan kilo verme sonrası sabit kilosunda en az 6 ay beklenme şartına uygulaması,
 • Tüm operasyon öncesi ve sonrası süreçler ile ilgili olarak hastaya detaylı bir bilgilendirme yapılması oluşabilecek riskleri azaltmak adına doktorun dikkat etmesi gereken başlıca noktalardır.

LİPOSUCTİON HAKKINDA

Amaç Fazla yağların alınması.
Operasyon Süresi 2 – 4 Saat
Hastanede Kalış Süresi 1 Gün
Anestezi Genel Anestezi Uygulanır.
İyileşme Süresi 2 – 4 Hafta
Kalıcılık Süresi Kilo koruma ile süresiz
Korse Giyme Süresi 4 Hafta
Ağrılı mı? İlk 3 gün ağrı kesici ile geçer
Operasyon Riskli Midir? Herhangi bir riski bulunmamaktadır.

Liposuction Fiyatları

Liposuction uygulamasının fiyatları yapılan bölgeye, uygulanan tekniğe ve alınacak olan yağ miktarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin karın bölgesiyle sırt bölgesine yapılacak olan liposuction uygulamasının fiyatlarının aynı olamayacağı gibi, Vaser liposuction ile klasik liposuction ‘in fiyatları da aynı olmayacaktır. Bunların yanı sıra Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internetten fiyat belirtmeleri yasal değildir. Uzman doktor tarafından hasta muayenesi olmadan genel bir fiyat verilmesi uygun olmamaktadır.

Liposakşın fiyatları yapılan bölgeye göre değişiklik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Liposuction  fiyatları ve yağ aldırma fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu: Liposuction (Yağ Aldırma)
Bu Yazılar İlginizi Çekebilir