Liposuction - Yağ Alma

Herkes zayıf ve kusursuz vücut hatlarına sahip olmak ister fakat bu hayale ulaşmak klasik yollarla her zaman mümkün olmayabilir. Vücudun bazı bölgelerindeki yağlar kolay kolay gitmez ve kişinin orantılı vücut görünümünü riske sokar. Vücudumuzdaki cilt altı yağ dokusu her bölgede eşit yoğunlukta değildir. Hormonal ve genetik nedenlere bağlı olarak bu yoğunluklar değişebilmektedir. Normal ya da normalin üzerinde kilosu olan ancak bölgesel yağlanma problemi olan hastalarda Liposhaping (Liposuction) en iyi sonucu verir. Özellikle kadınlarda inatçı karın yağları, basen bölgesi, bacaklar ve kalça bölgelerinde, erkeklerde ise göbek ve bel bölgesinde tercih edilir.

Liposuction Nedir?

Liposhaping (Liposuction), hastanın kalıcı olarak bölgesel yağlarından uzaklaşması ve vücut konturunu şekillendirmeye yönelik bir girişimdir. Vücudun her bölgesine uygulanabilen son derece güvenli bir işlem olan Liposhaping (Liposuction), egzersiz ve diyete direnç gösteren inatçı yağlardan kurtulmak için en uygun yöntemdir. Liposhaping uygulamasında kullanılan mikrokanüllerin ince olması ve cilt altına verilen sıvı miktarının emilenden çok olması sonucun izsiz olmasını sağlamaktadır. Yağın biriktiği bölgeye uygulanan bir çeşit anestezik solüsyon ile yağ kitlesi akışkan hale getirilirken, emilimin daha homojen olması sağlanmaktadır.

Hızlı sonuç alabilir miyim?

Liposhaping (Liposuction) operasyonu sonrası gözle görülür sonuçlar elde etmek mümkündür. Hasta Uzman doktor muayenesi sonrasında belirlenen bölgelerin inceldiğini ve şekillendiğini anında görebilir ve farkedebilir. Ancak 3.ayın sonunda nihai vücut hatlarının ortaya çıktığı görülür. 

 

Liposhaping (Liposuction) kimlere uygundur?

Unutulmamalıdır ki Liposhaping (Liposuction) bir zayıflama operasyonu değildir. Bu uygulama spor ve diyetle incelmeyen bölgedeki fazlalıkların alınması ve şekillendirilmesi işlemidir. İdeal hasta adayı fazla kilosu olmayan ve deri elastikiyeti iyi olan hastalardır. 18 yaşından itibaren liposuction yapılabilir. Bu operasyon için çok fazla kilosu olan kişiler uygun değildir. Vücut kitle endeksinize göre liposuctiona uygun olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Bunu bulmak için boyunuzu kendisiyle çarpın ve çıkan sonucu kilonuza bölün. Çıkan sonuç 32’den fazla ise bu operasyon için uygun değilsiniz demektir.

Bunun dışında kilolu hastalara da uygulanabilen işlem, kilo vermeye yönelik değil vücudun daha biçimli bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır. İşlemin başarısını hastanın deri elastikiyeti belirler. Cilt altı yağ dokusu alındığında derinin tekrar kendini toparlayabilmesi için elastikiyetinin çok iyi olması gerekir. Çok kilo alıp vermiş olan hastalar ve derinin üst yüzeyinde çatlağı fazla olan hastalar operasyon için iyi bir aday değildir. Hastaların elastikiyetini tekrar kazanması ve gergin bir görünüm için karın germe  ameliyatı daha uygun olacaktır.

Liposhaping (Liposuction) Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Operasyonun tarihini takip eden 15 gün gece-gündüz, diğer 15 gün hastanın isteğine bağlı olarak gece ya da gündüz korse giymesi zorunludur. Liposhaping (Liposuction) operasyon sonrası minimal morluk ve şişlikler normaldir. Liposhaping (Liposuction) girişimi sonrasında hemen normal hayatınıza dönebilir, 4-6 hafta sonra denize girmeniz de herhangi bir sakınca yoktur.

Liposuction (Liposakşın) Uygulaması Nasıl Yapılır?

Liposakşın vücutta belli bölgelerde toplanmış cilt altı yağ dokularının vakum ve kanüller (metal borular) yardımıyla alınmasını sağlayan (vakumla yağ alma) bir ameliyattır.

Liposuction vücudun belli bölgelerinde, diyet ve diğer zayıflama yöntemlerine yanıt vermeyen artmış yağ dokularının alınması ve vücut kontürlerinin daha iyi şekillendirilmesi için yapılan cerrahi bir yöntemdir. Bir zayıflatma ameliyatı değil şekillendirme ameliyatıdır. İstenmeyen yerlerdeki yağların emilerek alınması işlemi olarak tanımlanan liposuction; suction =emmek ve lipos =yağ sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur ve vakumla yağ emmek anlamına gelmektedir.

Vakumlu bir pompaya bağlı özel tasarlanmış kanüller aracılığıyla vücudun çeşitli bölgelerinden yağ alma tekniğidir. İşlem genel anestezi altında gerçekleşir. Klasik lipostuction işleminde ciltte öncelikle küçük kesiler açılır. Beklenmeyen bir kanama veya travmanın önlenmesi için steril bir sıvı solüsyon enjekte edilir. Daha sonra ince ve kısa borular veya kanüller kullanılarak bu kesilerden içeri girilir. Kanüllerle yağları ileri geri ittirerek yağ fazlalığı gevşetilir. Yerinden oynayan yağlar, medikal vakum veya şırınga yardımı ile dışarı çekilir. Kanüller kullanılarak yapılan liposuction tekniğinin temelinde vücut şekillendirme yatar. Liposuction ile istenmeyen bölgelerden yağlar alınır ve alınan yağlar hacmini kaybetmiş bölgelere verilir. Aslında, tüm yapılan işlemlerde amaç, vücudun çizgilerini değiştirmektir.  

Birçok teknik kullanılarak yağ emme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Klasik liposuction, Ultrason Yardımlı liposuction (UAL), Lazer Yardımlı liposuction teknikleri bunların arasında sayılabilir.

İşlemin başarısını etkileyen en önemli etken cildin esnekliğidir. Liposuction küçük alanlarda lokal anestezi (sadece o bölgenin uyuşturulması) ile, daha geniş ve birden fazla alanda ise genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon süresi ve ameliyat sonrası süreç ne kadar geniş alandan yağ alındığına bağlıdır. Operasyon sonrasında, 6 hafta süreyle, operasyon sahasına baskı uygulayan korseler ile cildin kendini toparlaması desteklenir.

Liposuction’da ne kadar yağ alınabilir?

Öncelikle liposuciton yapılacak bölgeye çizimler yapılarak operasyonun taslağı oluşturulur. Ortalama olarak bir liposuction seansında 3-4 kilo yağ alınabilir. Bu alınan yağ, vücuttaki saf yağdır ve insan vücudunda ortalama 5-6 kiloya denk düşer. Tek bir liposuction seansında birden fazla bölgeden yağ çekilebilir. Genellikle tek seans yağ çekim işlemi için uygun olur fakat hastadan 4 kilo ve üzeri yağ çekilmesi gerekiyorsa aynı hafta içinde ikinci seans yapılmalıdır. Eğer aynı bölgeden yağ çekimi yapılacaksa ortalama olarak 40 gün beklenmelidir.

Liposuction sonrası tekrar yağlanma olur mu?

İnsan vücudu sürekli olarak yağ üretir. Bu nedenle liposuction sonrası tekrar yağlanma olmaz diye bir kural yoktur. Bu aşamada önemli olan sizin diyet ve beslenme programınızdır. Liposuction operasyonu genellikle yağ oranının yüksek olduğu bölgelerden alınan yağ hücrelerinin etkinliği üzerinde olumsuz bir etki oynar. Bu nedenle operasyon sonrası yoğun bir yağlanma görülmez.  

Etkisi ne kadar sürer?

Liposuction’un etkisi kalıcıdır. Kişi beslenme düzenine dikkat ettiği sürece yağlanma tekrarlanmaz ve vücut konturu tekrar bozulmaz.

Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir?

Kadın ve erkeklerde vücudun belli bölgelerinde orantıyı bozan yağ depolarının alınmasında,

Yanaklar, boyun, çene altının şekillendirilmesinde,

Kolların iç kısmında,

Kalça, uyluk, baldır ve bilek şekillendirmede,

Karın ve bel bölgelerinin şekillendirilmesinde,

Erkeklerde meme büyüklüğünün tedavisinde kullanılır.

 

33 Yorum
Asuman
İyi günler Liposuction sonrası toplanan ödemler ne zaman gider? Teşekkür ederim.
Merhaba, her ameliyatta olduğu gibi liposuction sonrası kişilerde ödem oluşabilir. 3-5 gün içinde ödemin çoğu gidecektir. Ameliyattan sonra kalan kızarıklık ve morluk 2-3 hafta sonra azalacaktır. Ödemlerin tamamen gitmesi 3-4 haftayı bulabilir. Sevgiler.
Sıla
Hocam iyi çalışmalar benim yoğum miktarda selülitlerim var. Liposuction ile selülit tedavisi farklı işlemler midir? bilgilendirirseniz memnun olurum. Teşekkürler.
Merhaba, Liposuction, vücut şekillendirme uygulamasıdır. Bu uygulamada vücuttaki fazla yağ çekilerek kişinin vücut kontürü inceltilir. Liposuction, selülit görüntüsünü değiştirmez, kişideki selülitleri tedavisi etmez. Selülit tedavisi için farklı uygulamalarımız mevcuttur. (Velashape III, Thermage CPT, Prime İncelme gibi) Medikal uygulamalarımızdan yararlanarak selülit görünümünü en aza indirebilirsiniz.Sağlıklı günler dilerim.
Şafak
Leyla hocam merhaba ben daha Liposuction operasyonu geçirdim ama sonuçlarından memnun kalmadım. Liposuction yaptırdıktan sonra ikincisini ne zaman yaptırabilirim? cevaplarsanız sizinle bu konuda görüşmeyi çok isterim. Teşekkür ederim.
Merhaba, Tek seansta istediği verimi alamayan hastalarımız bir ay içinde ikinci seans Liposuction yaptırabilirler. Eğer kişinin farklı bölgesinden yağ alımı yapılacaksa ilk seanstan sonraki hafta diğer bölgenin liposuction ameliyatı yapılabilir.Sevgiler.
Yasemin
İyi günler hocam ben Liposuction olmak istiyorum. Liposuction ameliyatı ne ile kombinlenebilir?bilgilendirir misiniz?Teşekkür ederim.
Merhaba, Liposuction işlemi vücut şekillendirme, karın germe, bacak şekillendirme gibi ameliyatlarla kombinlenebilir. Aynı şekilde liposuction işleminden elde edilen yağlar kişinin göğüs büyütme, pop büyütme ve yüz dolgularında kullanılabilir.Sevgiler.
Buse
Leyla hocam merhaba ben 33 yaşındayım basen bölgemde fazla yağlanma var aynı zamanda dudak dolgusuda yaptırmak istiyorum. Liposuction ile alınan yağlar vücudun başka bölgesine transfer edilir mi? bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.
Merhaba, Vaser Liposuction ile alınan yağlar, yüz dolgusu, dudak dolgusu, kalça dolgusu gibi işlemlerde kullanılabilir. Bölgesel fazlalıklarınızdan kurtularak aynı zamanda vücudunuzu yeniden şekillendirebilirsiniz. Sevgiler.
Buket
İyi günler, Liposuction yazın yapılır mı? Teşekkür ederim.
Merhaba, Liposuction ameliyatı için herhangi bir mevsim yoktur. Kişiler istediği zaman ameliyat olabilirler. Ama genelde hastalarımız sonbahar kış aylarını tercih edebiliyorlar. Yaz mevsiminde ameliyat olan hastalar için iyileşme süreci çok konforlu geçmeyebilir. Ama bu tamamen hasta ile ilgili bir durumdur. Sevgiler.
Halide
İyi günler hocam Lazer Liposucton’dan sonraki süreç nasıldır? bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.
Merhaba, Lazer liposuction sonrasında her ameliyatta olduğu gibi şişlik ve ödem görünebilir. Ameliyat sonrasında 4-6 hafta boyunca korse takmanız gerekecektir. 6. Haftanın sonunda korseyi çıkardığınızda en etkili sonuç ile karşılaşacaksınız.Sevgiler.
Gülhan
Merhaba hocam Lazer Liposuction kimlere uygundur? Teşekkür ederim.
Merhaba, Lazer destekli liposuction, daha ince katlara kavuşmak isteyen herkese uygundur. Lazerli liposuction hem kadınlara hem de erkeklere yapılabilir. Tek bir seansta daha fazla yağ aldırmak isteyen kişiler lazer liposuctionı seçebilir.Sevgiler.
Melek
İyi günler Leyla hanım, Liposuction ameliyatından ne zaman sonra etkisini görebilirim? Teşekkür ederim iyi çalışmalar
İyi günler, her ameliyatta olduğu gibi liposuction ameliyatından sonra da ödem görünebilir. Ameliyat sonrası ödemleriniz 1 ay içinde inecektir. 1 ay sonra deri altında bazı sertlikler görünebilir, bu normaldir. Bu sertlikler 6 ay sonra geçecek ve yeni vücudunuzla kimse liposuction olduğunuzu anlamayacak. Sevgiler.
Banu
İyi günler hocam, Lazer destekli Liposuction ameliyatının klasik Liposuction’dan farkı nedir? Teşekkür ederim.
Lazer destekli olan liposuction ameliyatında yağlar lazer ışını ile önce eritilerek sıvı bir forma getirilir. Sıvılaştırılan bölgesel yağlar daha ince kanüllerle dışarı atılır böylece klasik liposuction ameliyatına göre daha az iz kalır. Aynı zamanda lazer destekli olan liposuctionda tek seferde daha çok yağ alınabilir.Sevgiler
 • The PowerX® Liposuction

  The PowerX® Liposuction Günümüz teknolojisi ile gelişen liposuction cihazlarının en yeni ve etkili uygulamalarından biri de PowerX oluyor. Diğer cihazlara göre daha hassas vücut şekillendirme imkânı sağlayan The Power X Liposuction hem minimal hem de büyük yüzeylerdeki yağların azalmasına yardımcı oluyor.

 • Bölgesel yağlarınızdan Liposuction ile kurtulabilirsiniz!

  Bölgesel yağlarınızdan Liposuction ile kurtulabilirsiniz! Egzersiz ve diyetle vücudunuzda olan fazla yağlardan kurtulamıyor musunuz? O halde Liposuction tam size göre. Bu yöntem ile bölgesel olarak depolanmış yağlar alınarak vücuda daha orantılı bir görünüm kazandırmak hedeflenir.

 • Vaser Liposuction ile Klasik Liposuction'ın Farkı Nedir?

  Vaser Liposuction ile Klasik Liposuction'ın Farkı Nedir? Liposuction en fazla merak edilen ve estetik cerrahide en çok talep edilen operasyonlardan birisidir. Liposuction'ın kelime anlamı ‘yağ çekme'dir. Vücudumuzdaki cilt altı yağ dokusu vücudumuzun her bölgesinde eşit yoğunlukta değildir. Hormonal ve genetik nedenlere bağlı olarak bu yoğunluklar değişebilmektedir. Normal ya da normalin üzerinde kilosu olan ancak bölgesel yağlanma problemi olan hastalarda Liposuction en iyi sonucu verir

 • Lazer Liposuction Nedir? Nasıl Uygulanır?

  Lazer Liposuction Nedir? Nasıl Uygulanır? Üçlü bir etki mekanizması vardır. İlk etkiyle; lazer enerjisi uygulanan bölgedeki yağ hücrelerinin bütünlüğünü bozar. Eriyen yağ hücreleri ve içeriği sıvı haline gelir.Klasik yağ çekme işlemlerine kıyasla daha fazla yağ kaybı, sıkılaşma oranı ve hızlı bir iyileşme süreci sunan Lazer Liposuction, zayıf vücut hatlarına sahip olmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri oluyor.