Liposuction - Yağ Alma

Herkes zayıf ve kusursuz vücut hatlarına sahip olmak ister fakat bu hayale ulaşmak klasik yollarla her zaman mümkün olmayabilir. Vücudun bazı bölgelerindeki yağlar kolay kolay gitmez ve kişinin orantılı vücut görünümünü riske sokar. Vücudumuzdaki cilt altı yağ dokusu her bölgede eşit yoğunlukta değildir. Hormonal ve genetik nedenlere bağlı olarak bu yoğunluklar değişebilmektedir. Normal ya da normalin üzerinde kilosu olan ancak bölgesel yağlanma problemi olan hastalarda Liposhaping (Liposuction) en iyi sonucu verir. Özellikle kadınlarda inatçı karın yağları, basen bölgesi, bacaklar ve kalça bölgelerinde, erkeklerde ise göbek ve bel bölgesinde tercih edilir.

Liposuction Nedir?

Liposhaping (Liposuction), hastanın kalıcı olarak bölgesel yağlarından uzaklaşması ve vücut konturunu şekillendirmeye yönelik bir girişimdir. Vücudun her bölgesine uygulanabilen son derece güvenli bir işlem olan Liposhaping (Liposuction), egzersiz ve diyete direnç gösteren inatçı yağlardan kurtulmak için en uygun yöntemdir. Liposhaping uygulamasında kullanılan mikrokanüllerin ince olması ve cilt altına verilen sıvı miktarının emilenden çok olması sonucun izsiz olmasını sağlamaktadır. Yağın biriktiği bölgeye uygulanan bir çeşit anestezik solüsyon ile yağ kitlesi akışkan hale getirilirken, emilimin daha homojen olması sağlanmaktadır.

Hızlı sonuç alabilir miyim?

Liposhaping (Liposuction) operasyonu sonrası gözle görülür sonuçlar elde etmek mümkündür. Hasta Uzman doktor muayenesi sonrasında belirlenen bölgelerin inceldiğini ve şekillendiğini anında görebilir ve farkedebilir. Ancak 3.ayın sonunda nihai vücut hatlarının ortaya çıktığı görülür. 

 

Liposhaping (Liposuction) kimlere uygundur?

Unutulmamalıdır ki Liposhaping (Liposuction) bir zayıflama operasyonu değildir. Bu uygulama spor ve diyetle incelmeyen bölgedeki fazlalıkların alınması ve şekillendirilmesi işlemidir. İdeal hasta adayı fazla kilosu olmayan ve deri elastikiyeti iyi olan hastalardır. 18 yaşından itibaren liposuction yapılabilir. Bu operasyon için çok fazla kilosu olan kişiler uygun değildir. Vücut kitle endeksinize göre liposuctiona uygun olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Bunu bulmak için boyunuzu kendisiyle çarpın ve çıkan sonucu kilonuza bölün. Çıkan sonuç 32’den fazla ise bu operasyon için uygun değilsiniz demektir.

Bunun dışında kilolu hastalara da uygulanabilen işlem, kilo vermeye yönelik değil vücudun daha biçimli bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır. İşlemin başarısını hastanın deri elastikiyeti belirler. Cilt altı yağ dokusu alındığında derinin tekrar kendini toparlayabilmesi için elastikiyetinin çok iyi olması gerekir. Çok kilo alıp vermiş olan hastalar ve derinin üst yüzeyinde çatlağı fazla olan hastalar operasyon için iyi bir aday değildir. Hastaların elastikiyetini tekrar kazanması ve gergin bir görünüm için karın germe  ameliyatı daha uygun olacaktır.

Liposhaping (Liposuction) Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Operasyonun tarihini takip eden 15 gün gece-gündüz, diğer 15 gün hastanın isteğine bağlı olarak gece ya da gündüz korse giymesi zorunludur. Liposhaping (Liposuction) operasyon sonrası minimal morluk ve şişlikler normaldir. Liposhaping (Liposuction) girişimi sonrasında hemen normal hayatınıza dönebilir, 4-6 hafta sonra denize girmeniz de herhangi bir sakınca yoktur.

Liposuction (Liposakşın) Uygulaması Nasıl Yapılır?

Liposakşın vücutta belli bölgelerde toplanmış cilt altı yağ dokularının vakum ve kanüller (metal borular) yardımıyla alınmasını sağlayan (vakumla yağ alma) bir ameliyattır.

Liposuction vücudun belli bölgelerinde, diyet ve diğer zayıflama yöntemlerine yanıt vermeyen artmış yağ dokularının alınması ve vücut kontürlerinin daha iyi şekillendirilmesi için yapılan cerrahi bir yöntemdir. Bir zayıflatma ameliyatı değil şekillendirme ameliyatıdır. İstenmeyen yerlerdeki yağların emilerek alınması işlemi olarak tanımlanan liposuction; suction =emmek ve lipos =yağ sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur ve vakumla yağ emmek anlamına gelmektedir.

Vakumlu bir pompaya bağlı özel tasarlanmış kanüller aracılığıyla vücudun çeşitli bölgelerinden yağ alma tekniğidir. İşlem genel anestezi altında gerçekleşir. Klasik lipostuction işleminde ciltte öncelikle küçük kesiler açılır. Beklenmeyen bir kanama veya travmanın önlenmesi için steril bir sıvı solüsyon enjekte edilir. Daha sonra ince ve kısa borular veya kanüller kullanılarak bu kesilerden içeri girilir. Kanüllerle yağları ileri geri ittirerek yağ fazlalığı gevşetilir. Yerinden oynayan yağlar, medikal vakum veya şırınga yardımı ile dışarı çekilir. Kanüller kullanılarak yapılan liposuction tekniğinin temelinde vücut şekillendirme yatar. Liposuction ile istenmeyen bölgelerden yağlar alınır ve alınan yağlar hacmini kaybetmiş bölgelere verilir. Aslında, tüm yapılan işlemlerde amaç, vücudun çizgilerini değiştirmektir.  

Birçok teknik kullanılarak yağ emme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Klasik liposuction, Ultrason Yardımlı liposuction (UAL), Lazer Yardımlı liposuction teknikleri bunların arasında sayılabilir.

İşlemin başarısını etkileyen en önemli etken cildin esnekliğidir. Liposuction küçük alanlarda lokal anestezi (sadece o bölgenin uyuşturulması) ile, daha geniş ve birden fazla alanda ise genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon süresi ve ameliyat sonrası süreç ne kadar geniş alandan yağ alındığına bağlıdır. Operasyon sonrasında, 6 hafta süreyle, operasyon sahasına baskı uygulayan korseler ile cildin kendini toparlaması desteklenir.

Liposuction’da ne kadar yağ alınabilir?

Öncelikle liposuciton yapılacak bölgeye çizimler yapılarak operasyonun taslağı oluşturulur. Ortalama olarak bir liposuction seansında 3-4 kilo yağ alınabilir. Bu alınan yağ, vücuttaki saf yağdır ve insan vücudunda ortalama 5-6 kiloya denk düşer. Tek bir liposuction seansında birden fazla bölgeden yağ çekilebilir. Genellikle tek seans yağ çekim işlemi için uygun olur fakat hastadan 4 kilo ve üzeri yağ çekilmesi gerekiyorsa aynı hafta içinde ikinci seans yapılmalıdır. Eğer aynı bölgeden yağ çekimi yapılacaksa ortalama olarak 40 gün beklenmelidir.

Liposuction sonrası tekrar yağlanma olur mu?

İnsan vücudu sürekli olarak yağ üretir. Bu nedenle liposuction sonrası tekrar yağlanma olmaz diye bir kural yoktur. Bu aşamada önemli olan sizin diyet ve beslenme programınızdır. Liposuction operasyonu genellikle yağ oranının yüksek olduğu bölgelerden alınan yağ hücrelerinin etkinliği üzerinde olumsuz bir etki oynar. Bu nedenle operasyon sonrası yoğun bir yağlanma görülmez.  

Etkisi ne kadar sürer?

Liposuction’un etkisi kalıcıdır. Kişi beslenme düzenine dikkat ettiği sürece yağlanma tekrarlanmaz ve vücut konturu tekrar bozulmaz.

Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir?

Kadın ve erkeklerde vücudun belli bölgelerinde orantıyı bozan yağ depolarının alınmasında,

Yanaklar, boyun, çene altının şekillendirilmesinde,

Kolların iç kısmında,

Kalça, uyluk, baldır ve bilek şekillendirmede,

Karın ve bel bölgelerinin şekillendirilmesinde,

Erkeklerde meme büyüklüğünün tedavisinde kullanılır.

 

10 Yorum
Serap
Operasyon süresi ne kadardır?
Op. Dr. Leyla Arvas
Liposuction uygulanacak bölgenin sayısı ve büyüklüğüne göre operasyon süresi 1-4 saat arasında değişiklik göstermektedir.
Melis
Liposuction sonrası iz kalır mı?
Op. Dr. Leyla Arvas
Liposuction işlemi sırasında vücutta küçük kesiler açılır; fakat Vaser Liposuction tekniğinde yağlar ince kanüller yardımı ile vücuttan dışarı atılır. Dolayısıyla herhangi bir kesi izi oluşmaz. Daha gelişmiş ve güvenilir bir teknik olduğu için Vaser Liposuction tekniğini tercih etmenizi öneririz.
Mustafa
Erkeklere de Liposuction yapılabilir mi?
Op. Dr. Leyla Arvas
Evet, yapılabilir. Kilosu normal ya da normalden biraz fazla olan ve fakat vücudun belli bölgelerinde diğer bölgelere göre daha fazla yağ birikimi gözlenen erişkin kişiler Liposuction için en ideal adaylardır.
Fuat
Hocam merhaba, 3 hafta önce Liposuction ameliyatı geçirdim ancak hala ödem ve şişlikler mevcut. Normal midir?
Op. Dr. Leyla Arvas
Merhaba, operasyon sonrası dönemde Liposuction yapılan alanda ve çevresinde bir miktar ödem ve morluklar görülmesi kaçınılmazdır. O nedenle endişelenmeyin, bunlar 6-8 hafta içerisinde büyük ölçüde geriler. Kalan az miktardaki şişlik ise daha yavaş gerileme gösterir. Nihai sonuç ortalama altı ay sonunda ortaya çıkacaktır.
Akif
Merhaba, 2 yıl önce doğum yaptım, karın bölgemde çatlak ve sarkıklıklar var, Liposuction benim için uygun bir yöntem mi?
Op. Dr. Leyla Arvas
Doğumlardan sonra karında meydana gelen çatlak ve sarkmaların giderilmesi için de Liposuction uygun bir yöntem değildir; çünkü Liposuction sonrasında vücuttaki fazla yağı aldığımızda da vücudunuzdaki çatlak ve sarkmalar devam edecektir. Size tavsiyemiz Liposuction ameliyatı ile birlikte karın germe ameliyatı da olmanızdır. Bu kombine ameliyat sayesinde hem göbek deliğinizin alt hizasında kalan çatlaklardan hem de vücudunuzdaki sarkmadan kurtulmanız mümkün olacaktır.
Sertaç
Liposuction'da hangi yöntemi tercih etmeliyim?
Op. Dr. Leyla Arvas
Liposuction Lazer Liposuction ve Vaser Liposuction olarak iki ayrı teknikle uygulanır. Lazer Liposuction lazer teknolojisini kullanırken, Vaser Liposuction ultrasonik ses dalgalarını kullanır. Son teknoloji Vaser Liposuction yağ seçici özelliğinden dolayı işlem sırasında herhangi bir damar ya da sinire zarar vermez ve işlem sonrasında çok daha minimal düzeyde ödem, morluk ve şişlik oluşur. Vaser Liposuction diğer Liposuction tekniklerine oranla daha güvenli bir teknik olduğu için onu tercih etmenizi öneririz.
Mehmet
Liposuction ile zayıflamak istiyorum?
Op. Dr. Leyla Arvas
Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. Kilosu normal ya da normalden biraz fazla olan ve fakat vücudun belli bölgelerinde diğer bölgelere göre daha fazla yağ birikimi gözlenen kişiler liposuction için en ideal adaylardır.
Ayfer
Liposuction sonrası korse giymek zorunda mıyım?
Op. Dr. Leyla Arvas
Liposuction operasyonları sonrası vücudun şeklini en doğru şekilde alabilmesi ve oluşabilecek şişlik ve morlukların minimal düzeyde olması için bir ay boyunca korse giyilmesi zorunludur.
Yıldız
Genel anestezi olmadan da liposuction yaptırabilir miyim?
Op. Dr. Leyla Arvas
Liposuction ameliyatlarında seçilecek olan anestezi yöntemi vücuttan alınacak olan yağ oranına ve bölgelerin büyüklüğüne göre şekillenir. Lokal anestezi altında da gerçekleştirilebilen bu yöntemde en doğru anestezi yöntemi seçimine doktorunuz sizinle beraber sizin için en doğru ve konforlu olanını düşünerek karar verecektir.
Hande
Düzenli spor yapıyorum fakat basenlerimdeki yağlardan kurtulamıyorum, ne yapmalıyım?
Op. Dr. Leyla Arvas
Liposuction ile basen bölgenizdeki inatçı yağlardan kurtulabilirsiniz. Özellikle Vaser cihazı ile yapılan liposuctionı klasik liposuctiona oranla daha güvenli ve daha az yan etkiye sahip bir teknik olmasından dolayı öneririz.
 • The PowerX® Liposuction

  The PowerX® Liposuction Günümüz teknolojisi ile gelişen liposuction cihazlarının en yeni ve etkili uygulamalarından biri de PowerX oluyor. Diğer cihazlara göre daha hassas vücut şekillendirme imkânı sağlayan The Power X Liposuction hem minimal hem de büyük yüzeylerdeki yağların azalmasına yardımcı oluyor.

 • Bölgesel yağlarınızdan Liposuction ile kurtulabilirsiniz!

  Bölgesel yağlarınızdan Liposuction ile kurtulabilirsiniz! Egzersiz ve diyetle vücudunuzda olan fazla yağlardan kurtulamıyor musunuz? O halde Liposuction tam size göre. Bu yöntem ile bölgesel olarak depolanmış yağlar alınarak vücuda daha orantılı bir görünüm kazandırmak hedeflenir.

 • Vaser Liposuction ile Klasik Liposuction'ın Farkı Nedir?

  Vaser Liposuction ile Klasik Liposuction'ın Farkı Nedir? Liposuction en fazla merak edilen ve estetik cerrahide en çok talep edilen operasyonlardan birisidir. Liposuction'ın kelime anlamı ‘yağ çekme'dir. Vücudumuzdaki cilt altı yağ dokusu vücudumuzun her bölgesinde eşit yoğunlukta değildir. Hormonal ve genetik nedenlere bağlı olarak bu yoğunluklar değişebilmektedir. Normal ya da normalin üzerinde kilosu olan ancak bölgesel yağlanma problemi olan hastalarda Liposuction en iyi sonucu verir

 • Lazer Liposuction Nedir? Nasıl Uygulanır?

  Lazer Liposuction Nedir? Nasıl Uygulanır? Üçlü bir etki mekanizması vardır. İlk etkiyle; lazer enerjisi uygulanan bölgedeki yağ hücrelerinin bütünlüğünü bozar. Eriyen yağ hücreleri ve içeriği sıvı haline gelir.Klasik yağ çekme işlemlerine kıyasla daha fazla yağ kaybı, sıkılaşma oranı ve hızlı bir iyileşme süreci sunan Lazer Liposuction, zayıf vücut hatlarına sahip olmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri oluyor.

 • Liposuction Ameliyatı

  Liposuction Ameliyatı Liposuction vücutta belli bölgelerde toplanmış cilt altı yağ dokularının vakum ve kanüller (metal borular) yardımıyla alınmasını sağlayan (vakumla yağ alma) bir ameliyattır. Liposuction vücudun belli bölgelerinde, diyet ve diğer zayıflama yöntemlerine yanıt vermeyen artmış yağ dokularının alınması ve vücut kontürlerinin daha iyi şekillendirilmesi için yapılan cerrahi bir yöntemdir. Bir zayıflatma ameliyatı değil şekillendirme ameliyatıdır. İstenmeyen yerlerdeki yağların emilerek alınması işl