Liposuction - Yağ Alma

Kim kusursuz bir vücuda sahip olmak istemez ki? Kusursuz ve ince bir vücuda giden yol klasik yöntemlerle oldukça uzun sürebilir. Diyet ve egzersiz rutinleri hem zamanınızı alır hem de her zaman size kusursuz bir vücut yaratmaz. Kişinin bazı bölgelerindeki bölgesel yağların erimesi oldukça zor olduğu için bazen diyet yapmak hatta zayıf olmak bile bu yağların erimesine yardımcı olmaz. Vücudun bazı bölgelerinde depolanan yağlar hormonal ve ya genetik sebeplerden olabilir. Kadınlarda karın yağların, basen bölgesindeki ve kalçadaki yağların erimesi oldukça zordur. Aynı durum erkeklerde göbek ve bel bölgesi için de geçerlidir. Bölgesel yağların giderilmesinde Liposhaping yani Liposuction sizlere en iyi sonucu verir. Sadece tek bir seansta bile fazla olan inatçı yağlarınız alınır, sizlere çok daha ince bir görünüm kazandırılır.

Liposuction Nedir?

Liposuction, bölgesel yağların kalıcı olarak giderilmesini sağlayan yağ vakumu uygulamasıdır. Kontrollü bir şekilde yapılan yağ emilimi sayesinde kişiler daha ince görünür. Liposuction, vücudun her bölgesine uygulanabilir. İnatçı bölgesel yağlardan kurtulmak için oldukça etkili bir yöntem olan Liposuction hızlı bir iyileşme süreci sunduğu için hastaların vücut şekillendirme ameliyatları arasında birinci tercihi olur. Liposuction uygulamasında ince mikro kanüller kullanıldığı için ameliyat sonrası belirgin bir iz kalmaz. Bu uygulama yağ birikimi olan alanda anestezik bir ilaç kullanılarak bölgesel yağlar akışkan bir duruma getirilir. Böylece yağların dışarı çekilmesi çok daha pratik bir hale gelir.

Hızlı sonuç alabilir miyim?

Liposuction işleminden hemen sonra kişideki incelme gözle görülebilir. Ameliyattan hemen sonra aynaya baktığınızda daha ince göründüğünüzü fark edeceksiniz. Fakat ameliyatın etkilerinden dolayı hastalarda ödem oluşabilir bu nedenle en etkili sonuç,  ameliyattan 3 ay sonra belirir. Liposuction’dan 3 ay sonra vücut kontürünüzün ortaya çıktığını ve vücut hatlarınızın daha çekici olduğuna şahit olacaksınız.

 Liposhaping (Liposuction) kimlere uygundur?

Unutulmamalıdır ki Liposhaping (Liposuction) bir zayıflama operasyonu değildir. Bu uygulama spor ve diyetle incelmeyen bölgedeki fazlalıkların alınması ve şekillendirilmesi işlemidir. İdeal hasta adayı fazla kilosu olmayan ve deri elastikiyeti iyi olan hastalardır. 18 yaşından itibaren liposuction yapılabilir. Bu operasyon için çok fazla kilosu olan kişiler uygun değildir. Vücut kitle indeksinize göre liposuctiona uygun olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Bunu bulmak için boyunuzu kendisiyle çarpın ve çıkan sonucu kilonuza bölün. Çıkan sonuç 32’den fazla ise bu operasyon için uygun değilsiniz demektir.

Tabi ki Liposuction kilolu hastalara da uygulanabilir. Fakat bu noktada şunu belirtmekte yarar var; Liposuction uygulaması kilo vermeye yardımcı olmaz, vücut hatlarının daha ince görünmesini hedefler. Cilt kalitesi de Liposuction için çok önemlidir. Cilt altı yağ dokusu da Liposuction’da dışarı çekildiği için derinin kendini toplaması için elastikiyetinin iyi olması gereklidir. Sık kilo alıp veren kişilerin cilt elastikiyeti deforme olur, çatlaklar görülebilir. Bu tip kişiler için Liposuction uygun değildir. Cilt elastikiyeti yok olan kişiler için karın germe ameliyatını önerebiliriz.

Liposhaping (Liposuction) Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Liposuction işleminden sonraki 15 gün boyunca korse giymeniz önerilir. Gece-gündüz giyeceğiniz bu korse ameliyat olan bölgenin sıkılaşmasına yardımcı olacak ve ödem toplamanızı önleyecektir. Her ameliyat sonrasında olduğu için Liposuction sonrasında da ödem ve şişlik görülmesi normaldir. Ameliyattan sonra hızlıca günlük hayatınıza dönebilirsiniz, 4-6 hafta sonra denize girmeye başlamanız da sakınca yoktur.

Liposuction (Liposakşın) Uygulaması Nasıl Yapılır?

Liposuction uygulamasında kişilerin bölgesel yağları, belli bölgelerde toplanan cilt altı yağ dokuları vakum ile dışarı çekilir. Bu ameliyatta kanüller kullanılarak yağlar vücuttan atılır.

Liposuction kelime kökeni yağ - emmek anlamına gelir. Yani vücudunuzdaki bölgesel yağlar emilerek dışarı atılır. Herhangi bir spor yapmadan, diyet yapmadan Liposuction ile zayıflayabilirsiniz. Liposuction’da kullanılan vakum gücüyle çalışan kanüller, kişinin bölgesel yağlarına odaklanarak bunların dışarı atılmasını sağlar. Liposuction genel anestezi altında gerçekleşir. Öncelikle hastanın vücudunda minik kesiler açılır. 1,5-2 mm genişliğindeki bu kesiler ameliyat sonrasında görünmeyecek kadar küçüktür. Daha sonra ince kanüller ile bu kesilerden içeri girilir. Kanüller hafifçe oynatılarak kişinin vücudundaki inatçı yağların yerinden oynaması ve gevşetilmesi sağlanır. Böylece Liposuction uygulamasında maksimum verim sağlanır.

Liposuction ameliyatının başarısı kişinin vücut kitle endeksi ve cilt kalitesine bağlıdır. Ameliyatın süresi Liposuction yapılan alanın büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir.

Liposuction’da ne kadar yağ alınabilir?

Öncelikle liposuciton yapılacak bölgeye çizimler yapılarak operasyonun taslağı oluşturulur. Ortalama olarak bir liposuction seansında 3-4 kilo yağ alınabilir. Bu alınan yağ, vücuttaki saf yağdır ve insan vücudunda ortalama 5-6 kiloya denk düşer. Tek bir liposuction seansında birden fazla bölgeden yağ çekilebilir. Genellikle tek seans yağ çekim işlemi için uygun olur fakat hastadan 4 kilo ve üzeri yağ çekilmesi gerekiyorsa aynı hafta içinde ikinci seans yapılmalıdır. Eğer aynı bölgeden yağ çekimi yapılacaksa ortalama olarak 40 gün beklenmelidir.

Liposuction sonrası tekrar yağlanma olur mu?

İnsan vücudu sürekli olarak yağ üretir. Bu nedenle liposuction sonrası tekrar yağlanma olmaz diye bir kural yoktur. Bu aşamada önemli olan sizin diyet ve beslenme programınızdır. Liposuction operasyonu genellikle yağ oranının yüksek olduğu bölgelerden alınan yağ hücrelerinin etkinliği üzerinde olumsuz bir etki oynar. Bu nedenle operasyon sonrası yoğun bir yağlanma görülmez.  

Etkisi ne kadar sürer?

Liposuction’un etkisi kalıcıdır. Kişi beslenme düzenine dikkat ettiği sürece yağlanma tekrarlanmaz ve vücut kontürü tekrar bozulmaz.

Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir?

Kadın ve erkeklerin vücutlarında biriken inatçı yağ depolarında

Yanak, boyun ve çene altında

Kolların iç bölgesinde

Kalça, uyluk, baldır ve bileklerde

Karın ve bel bölgesine

Erkeklerde meme büyümesinde

40 Yorum
Kübra
Hocam iyi çalışmalar, ben bir süre önce liposuction operasyonu geçirdim. Liposuction sonrası ameliyat bölgesinde sıvı gelmesi normal midir? yardımcı olun lütfen teşekkür ederim.
Merhaba, Liposuction sonrası ilk 6-12 saat kanül girişlerinden sıvı gelmesi normaldir. Bu kanüllerden sıvılaştırılan yağlar akabilir. Liposuction sonrası yağ akması normal görülür, 12 saati geçen bir yağ sızıntısı olduğunda doktorunuzu aramanız önerilir.Sevgiler.
Sevgi
İyi günler hocam sormak istediğim başka bir hastadan alınan yağlar diğer hastada kullanılabilir mi? Teşekkür ederim.
Merhaba, Başka kişiden alınan yağlar sizin için vücut şekillendirme amaçlı kullanılmaz. Sadece kişinin kendi yağları ile vücut şekillendirme yapılabilir. Sevgiler.
Melisa
Merhaba Leyla hanım, Liposuction ile alınan yağlar ile meme büyütme yapılabilir mi? bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.
Merhaba, Lazer liposuction ile alınan yağlar vücut şekillendirme için kullanılabilir. Kişinin kendi yağları ile meme büyütme yapılabilir fakat enjekte edilen yağlar zamanla eriyeceği için kalıcı bir etki beklemek zordur. Bunun yerine meme protezleri ve yağ enjeksiyonunu kombine yaparak daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.Sevgiler.
Hale
Hocam merhaba ben 34 yaşındayım yaklaşık 6 ay sonra düğünüm olacak yağ aldırmak istiyorum. Liposuction sonrası hamile kalabilir miyim? Bilgi verirseniz mutlu olurum. Teşekkür ederim.
Merhaba, Evet, liposuction sonrası hamile kalabilirsiniz fakat karın bölgenizdeki büyüme tekrar karında deformasyona sebep olacaktır. Bu nedenle liposuction planlarınızı hamilelik sonrasına erteleyebilirsiniz. Sevgiler.
Arzu
İyi günler Leyla hanım, Vücudun neresi liposuction için en uygun bölgedir? Teşekkür ederim.
Merhaba, Vücudun her bölgesi liposuction için uygun olsa da en iyi sonuçları yanak bölgesinden, boyun bölgesinden, kalçadan, göbek bölgesinden ve baldırlardan alırız. İnce kanüllerin girebileceği her yerden yağ çekimi yapılabilir. Sevgiler.
Sadık
Merhaba hocam ben özel sektörde çalışıyorum sporla gitmeyen fazla yağlarım için Liposuction operasyonu düşünüyorum. Çalıştığım iş dolayısıyla sürekli araç kullanmam gerekiyor. Liposuction ameliyatından ne zaman sonra araba kullanabilirim? yanıtlarsanız sevinirim çok teşekkür ederim.
Merhaba, Liposuction uygulandığı bölgeye bağlı olmakla birlikte çok zor bir ameliyat değildir. Hastanede yatmanız gerekmez. Ameliyattan sonra eve dönebilirsiniz.Hekiminize danışarak 2.günden itibaren ayağa kalkabilir ve araba kullanmaya başlayabilirsiniz. Sevgiler.
Meliha
Merhaba hocam, Liposuction’un karın germe ameliyatından farkı nedir? Teşekkür ederim.
Merhaba, Liposuction’da sadece vücudunuzda ki yağlar alınır. Karın germe ameliyatında ise karın bölgenizdeki yağlar alınır, fazla deri kesilerek çıkarılır. Eğer karın bölgeniz de sarkma görünüyorsa karın germe ameliyatı sizin için daha doğru olacaktır. Sevgiler.
Asuman
İyi günler Liposuction sonrası toplanan ödemler ne zaman gider? Teşekkür ederim.
Merhaba, her ameliyatta olduğu gibi liposuction sonrası kişilerde ödem oluşabilir. 3-5 gün içinde ödemin çoğu gidecektir. Ameliyattan sonra kalan kızarıklık ve morluk 2-3 hafta sonra azalacaktır. Ödemlerin tamamen gitmesi 3-4 haftayı bulabilir. Sevgiler.
Sıla
Hocam iyi çalışmalar benim yoğum miktarda selülitlerim var. Liposuction ile selülit tedavisi farklı işlemler midir? bilgilendirirseniz memnun olurum. Teşekkürler.
Merhaba, Liposuction, vücut şekillendirme uygulamasıdır. Bu uygulamada vücuttaki fazla yağ çekilerek kişinin vücut kontürü inceltilir. Liposuction, selülit görüntüsünü değiştirmez, kişideki selülitleri tedavisi etmez. Selülit tedavisi için farklı uygulamalarımız mevcuttur. (Velashape III, Thermage CPT, Prime İncelme gibi) Medikal uygulamalarımızdan yararlanarak selülit görünümünü en aza indirebilirsiniz.Sağlıklı günler dilerim.
Şafak
Leyla hocam merhaba ben daha Liposuction operasyonu geçirdim ama sonuçlarından memnun kalmadım. Liposuction yaptırdıktan sonra ikincisini ne zaman yaptırabilirim? cevaplarsanız sizinle bu konuda görüşmeyi çok isterim. Teşekkür ederim.
Merhaba, Tek seansta istediği verimi alamayan hastalarımız bir ay içinde ikinci seans Liposuction yaptırabilirler. Eğer kişinin farklı bölgesinden yağ alımı yapılacaksa ilk seanstan sonraki hafta diğer bölgenin liposuction ameliyatı yapılabilir.Sevgiler.
 • The PowerX® Liposuction

  The PowerX® Liposuction Günümüz teknolojisi ile gelişen liposuction cihazlarının en yeni ve etkili uygulamalarından biri de PowerX oluyor. Diğer cihazlara göre daha hassas vücut şekillendirme imkânı sağlayan The Power X Liposuction hem minimal hem de büyük yüzeylerdeki yağların azalmasına yardımcı oluyor.

 • Bölgesel yağlarınızdan Liposuction ile kurtulabilirsiniz!

  Bölgesel yağlarınızdan Liposuction ile kurtulabilirsiniz! Egzersiz ve diyetle vücudunuzda olan fazla yağlardan kurtulamıyor musunuz? O halde Liposuction tam size göre. Bu yöntem ile bölgesel olarak depolanmış yağlar alınarak vücuda daha orantılı bir görünüm kazandırmak hedeflenir.

 • Vaser Liposuction ile Klasik Liposuction'ın Farkı Nedir?

  Vaser Liposuction ile Klasik Liposuction'ın Farkı Nedir? Liposuction en fazla merak edilen ve estetik cerrahide en çok talep edilen operasyonlardan birisidir. Liposuction'ın kelime anlamı ‘yağ çekme'dir. Vücudumuzdaki cilt altı yağ dokusu vücudumuzun her bölgesinde eşit yoğunlukta değildir. Hormonal ve genetik nedenlere bağlı olarak bu yoğunluklar değişebilmektedir. Normal ya da normalin üzerinde kilosu olan ancak bölgesel yağlanma problemi olan hastalarda Liposuction en iyi sonucu verir

 • Lazer Liposuction Nedir? Nasıl Uygulanır?

  Lazer Liposuction Nedir? Nasıl Uygulanır? Üçlü bir etki mekanizması vardır. İlk etkiyle; lazer enerjisi uygulanan bölgedeki yağ hücrelerinin bütünlüğünü bozar. Eriyen yağ hücreleri ve içeriği sıvı haline gelir.Klasik yağ çekme işlemlerine kıyasla daha fazla yağ kaybı, sıkılaşma oranı ve hızlı bir iyileşme süreci sunan Lazer Liposuction, zayıf vücut hatlarına sahip olmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri oluyor.