Alın germe estetiği, alında oluşan çizgileri düzeltmek ve sarkan kaşları kaldırarak alın bölgesini daha genç göstermeyi amaçlayan cerrahi uygulamalardır.

Alın bölgesi yüzümüzde en çok mimik yaptığımız yerlerin başında geliyor.Kaşları yukarı kaldırmak, çatmak, güneşe bakmak gibi gün içinde yaptığımız reaksiyonlar alında kırışıklık olmasını artırır.

Alın germe estetiğine 35 yaşından itibaren yapılabilir. Deri altında kolajenin azalması ve kas dokularının sıkılığını yitirmesiyle alındaki çizgiler derinleşiyor ve alın aşağı doğru sarkmaya başlıyor.

Alın germe estetiği bu kaslar onarılarak daha düz, pürüzsüz ve aynı zamanda doğal bir görünüm hedeflenir. Alın bölgesindeki mimik çizgileri zamanla derinleşerek dikey veya yatay çizgiler meydana getirir. Bu görünüm yorgun, yaşlı ve solgun bir ifadeye neden olur.

Alın Germe Ameliyatı Kimlere Ne Zaman Yapılır?

Alın germe ameliyatı alın bölgesinde kırışıklık, sarkma sorunu yaşayan kişilere yönelik yapılan bir cerrahi yöntemdir. Alın germe ameliyatı için kişinin uygun olup olmadığı yapılacak muayene sonucu belirlenebilir.

Alın bölgesinin açıklığı, alındaki kırışıklığın ve sarkmanın derecesi, hangi nedenden kaynaklandığı ve hangi işlemin kişi için en uygun olduğu bu inceleme sonucu tespit edilir.
Alın germe ameliyatı genellikle yaşlanma etkilerinin ortaya çıktığı 50 yaş üzeri kişilere uygulansa da istisnai durumlarda daha genç yaştaki kişilere de uygulanmaktadır. Alın germe ameliyatı ile kişi alın bölgesindeki yaşlanma etkilerinden kurtulup genç, pürüzsüz, gergin bir cilt yapısına kavuşur.

Alında ciddi ve derin kırışıklıklar bulunan, alın derisinde sarkma problemi yaşayan ve genel sağlık durumu ameliyat olmasına engel teşkil etmeyen herkes alın germe ameliyatı olabilir. Uygun tedavi yöntemini belirlemede kişinin rahatsızlık derecesi çok önemlidir. Eğer kırışmalar çok derin değilse botoks gibi medikal tedavi yöntemleri yeterli olabilir. Ancak derideki sarkma medikal işlemlerle çözülemeyecek oranda fazlaysa o zaman alın germe ameliyatına başvurmak gerekebilir.

Alın Germe Teknikleri

Alın germe estetiğinde farklı yaşlarda farklı sorunlara farklı çözüm önerileri vardır. Alın germe medikal, teknolojik, ip askı yada cerrahi yöntemler ile yapılabilir. Hangi yöntemin uygulanacağında hastanın beklentileri ve doktorun soruna yaklaşımı önemlidir. Alın germe estetiği uygulamaları :

  • Ameliyatsız Uygulamalar
  • İp Askı ile alın daraltma
  • Alın germe ameliyatı

Alın Germe EstetiğiAmeliyatsız Alın Germe Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyat olmayı istemeyen ya da yaşı genç ancak hafif sarkması olan ve kırışıklık tedavisi ile beraber sarkmadan kurtulmak isteyen kişilere ameliyatsız alın germe seçenekleri önerilir.
Botoks, Ulthera, Thermage, altın iğneli radyofrekans ve fraksiyonel lazer uygulamaları sayesinde alın bölgesinde erken yaşlarda etkili sonuçlar alınır Botoks uygulaması ile 6 ay süreyle alın bölgesindeki kırışık görünümden kurtulabilir ve kaşları hafifçe yukarı kaldırmak mümkündür.
Ulthera ve Thermage ameliyatsız tedavi edici tek seanslık bir teknolojik cihaz uygulamalarıdır, Morpheus 8 de bu yönden altın iğneli radyo frekans başlığı ile etkili olur. Ancak 35-55 yaş arası tercih edilen ameliyatsız alın germe uygulamaları ilerleyen yaşlarda yeterli olmayabilir. 50 yaş üstünde alın germe ameliyatı önerilir.

İp Askı ile Alın Germe Nasıl Yapılır?

Kullanılan PDo lu ya da kalıcı ip askılar ile kaşlar yukarı doğru çekilerek alın gerilmiş gibi görünüm elde edilir. İp askı ile alın germe daha çok 35-45 yaş arası sarkmanın fazla olmadığı kişilerde tercih edilir. İpler kaşların dış kenarından ya da dışa yakın orta hattan ipler ile platysma kaslarına asılır. Bu ip askıların kalıcılık süresi 6-8 ay ile 5 yıl arasında kullanılan ipe göre değişir.

Alın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Alın germe ameliyatı farklı teknikler ile yapılabilir. Bu teknikler uygulanırken alın bölgesinin genişliği ve darlığının yanı sıra sarkma derecesi yöntemi belirler

Coronal Alın Germe

Alın bölgesi normal darlıkta olan kişilere uygulanır. Saç ların içinde kafanın tepe noktasından kulaklara doğru kesi yapılarak bir miktar deri çıkarılır ve tekrar dikilirek kapatılır. Dikişler saçlı deri içinde kalacağından yara izi görünmez. Ancak alın genişliği fazla olan kişiler için uygun değildir.

endoskopik alın germeEndoskopik Alın Germe

Kişinin sağ ve sol şakaklarına birer tane, alın bölgesinin sağ ve soluna da birer tane olacak şekilde 4 minik kesi açılır. Minik endoskopik kamera sayesinde bu kesilerden içeri girilir ve alın derisi kemikten ayrıştırılır. Alında kırışıklığa neden olan ve kaşların aşağı sarkmasına yol açan kaslardan kaynaklanan sarkıklık yukarı doğru gerilerek, kaşlar kaldırılarak kemik dokuya sabitlenir. Ancak fazla deri çıkarılmaz. Alın bölgesinde sarkması az olan ve alın açıklığı normal olan kişilere uygulanır. Endoskopik alın germe ameliyatında oldukça minik dikişler kullanıldığı için belirgin bir iz kalmaz.

Saç Çizgisinden Alın Germe

Alın derisi saç çizgisi dediğimiz saçların başladığı yerden kesilerek fazla deri çıkarılır. Alın hem daralmış hemde gerilmiş görülür. Dikişler saç birleşme çizgisi üzerinde kalır. İzler az görünürdür. Saç çizgisinden yapılan alın germe özellikle alın açıklığı fazla olan ve sarkmadan dolayı kaşları düşmüş kişilere yapılır. Böylece alın bölgesi gerginleştirilerek daha sıkı ve genç bir görünüm elde edilir.

Alın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Alın germe ameliyatları genellikle genel anestezi altında 2-3 saat arası sürer. Hasta ameliyattan bir gün sonra hastaneden taburcu edilir. Alın germe ameliyatından sonra ikinci günden itibaren banyo yapılabilir.

Her estetik ameliyattan sonra olduğu gibi yüz bölgesinin şişmemesi ve morluk kalmaması için buz uygulanması önerilir.

Operasyon sonrası 1-2 hafta içinde hastanın yüzündeki ödem iner. İkinci haftadan itibaren günlük hayatınıza geri dönüş yapabilirsiniz.
Hastanın saçlı derisi içindeki tel dikişler 10. gün alınır. Alındaki uyuşukluk birkaç hafta içinde düzelir.

Spor, eğilme, ağır ev işi ve cinsel ilişki gibi kan basıncını arttıran yoğun fiziksel aktivitelerden birkaç hafta boyunca kaçınmak gerekmektedir.
Üç ay boyunca güneşlenme, sauna ve solaryumdan uzak durmanızı öneriyoruz.

Alın Germe Fiyatları

Alın germe fiyatları kullanılan uygulamaya ya da cerrahi tekniğe göre değişkenlik gösterebilir. Bu konuda doktorun tecrübesi, kullanılan cihazlar ya da ameliyatın yapıldığı hastane fiyatları değiştirebilir.

Her operasyon eşsizdir ve hastaya göre tanı ve tedaviler belirlenmelidir. Burada hastanın beklentileri, kullanılacak teknik fiyatları etkileyecektir.

Alın Germe Ameliyatında İz Kalır mı?

Alın germede kalan izler kullanılan tekniğe göre görünür olabilir. Bu tekniklerin farkı kesi yerlerinin farklı yerlerden belirlenmesidir.

Koronal alın germe ameliyatında şakaklar arasında saçlı deri içinden tek ve büyük bir kesi oluşturulur. Alın germe yönteminde ameliyat izi dışarıdan belli olmayacak şekilde gizlenmektedir.

Endoskopik alın germe ameliyatında ise minik minik 1 cm’lik kesiler saçlı deri içerisinden açılır. Endoskopik teknikte kesi izi gözle fark edilemeyecek kadar minik olduğu için iz zamanla yok olmaktadır.

Özellikle alın daraltma olarak da uygulanan saç çizgisinden yapılan kesilerde iz zamanla görünür olabilir. Özellikle erkek hastalarda bu bölgeden alın germe yapılması önerilmez. Çünkü saçlar erkeklerde ön bölgeden dökülmeye başlar. Saçlar döküldükçe izler daha görünür olacaktır.

Alın Germe Ameliyatında Fazla Deri Kesilir Mi?

Koronal ve saç çizgisinden yapılan alın germe ameliyatında saçlı deri içinden sağ şakaktan başlayarak sol şakağa kadar yaklaşık 5- 6 cm uzunluğunda tek bir kesi yapılır. Hastanın ihtiyacı olduğu kadar deri gerilir ve fazla deri de kesilerek çıkarılır
Kesiler saçlı deri altında olduğu için görüntüde bir iz oluşmaz. Genel sağlık durumunuz uygunsa bu ameliyatı olabilirsiniz.

Alın Germe Ameliyatı Kaş Kaldırır Mı?

Alın germe ameliyatında, alın bölgesindeki deri yukarı doğru çekildiği için kaşlar da doğal olarak daha yukarıda görünecektir. Böylece kaşlardaki düşük ve sarkık ifade giderek daha genç ve dinamik görünüm sağlanır. Eğer kaşlarınızda daha kalkık bir görüntü isterseniz alın germe ameliyatı ile kaş kaldırma ameliyatını birleştirilebilir.
Ancak kaşların fazla kalkması yüze şaşkın bir ifade verebilir. Bu nedenle kaş kaldırma miktarına dikkat etmek gerekir.

İple Alın Germe Mi? Alın Germe Ameliyatı Mı?

Alın germe ameliyatı ve iple alın germe uygulaması alına pürüzsüz ve gergin bir görünüm kazandırmak için en çok tercih edilen yöntemlerdir. İki uygulama sonrasında da oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Burada iple alın germe ve alın germe ameliyatı arasında seçim yapmamızı sağlayacak şey hastanın alındaki sarkma miktarı ve beklentisidir. Eğer alın bölgesindeki sarkma çok ilerlediyse ve deride kesilmesi gereken fazlalık varsa alın germe ameliyatı daha etkili bir sonuç verir.
Ancak alındaki sarkma fazla değilse iple alın germe yöntemiyle alın bölgesine gergin ve pürüzsüz bir görünüm kazandırmak mümkündür.

Alın Germe Ameliyatı Yazın Yapılır mı?

Alın germe ameliyatları yazın da yapılabilir. Herhangi bir mevsim ayrımı yoktur. Sadece, ameliyat kesileri güneşin zararlı UV ışınlarından korumanız gerekli. Her ne kadar kesiler saçlı deri içinde olsa da yara izlerinin tam iyileşmeden güneşle doğrudan teması istenmez. Güneş ışınlarından korumak koşuluyla yazın ameliyat olunabilir.

Endoskopik Alın Germe ile Klasik Alın Germe Arasındaki Fark Nedir?

Endoskopik alın germe ve klasik alın germe arasındaki farktan kısaca bahsedecek olursak, endoskopik alın germe ameliyatında, saçlı deri içinde minik kesiler açılır. Bu kesiler sağ ve sol şakaklarda birer tane, alın bölgesinin sağında ve solunda da birer tane olmak üzere toplamda dört tanedir. Bu kesilerden mini endoskopik kameralar yardımıyla içeri girilir ve alnın daha düz görünmesi için gerekli işlemler yapılır.

Klasik alın germe ameliyatında ise saçın içinden kesi açılarak alın bölgesi gerdirilir ve fazla deri kesilerek atılır. Izler saçlı deri içine gizlenir. Endoskopik alın germe ameliyatında fazla deri çıkarılmaz sadece kamera girişi için açılan kesi alanları oldukça küçük olduğu için belirgin bir iz kalmaz.

Alın Germe Ameliyatı ile Birlikte Yapılan Ameliyatlar Nelerdir?

Alın germe ameliyatında hastanın kaşlarında düşüklük varsa kaldırılabilir. Eğer üst göz kapağınızda sarkma problemi ve gözlerin altında torba görünümü oluştuysa alın germe ameliyatı sırasında göz kapağı ameliyatı da yapılabilir.

Operasyon öncesi muayene sırasında hastaların çeşitli mimikler yaparak her adalenin hareketine dikkat edilerek alın ve üst göz kapağınız incelenir. Daha sonra kaşlarınızın düşüklük oranı, yüzünüzdeki sarkmalar ve göz kapağındaki fazla deri analiz edilerek size en uygun ameliyatlar önerilir. Bu ameliyatlar çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Alın germe ameliyatı, yüz germe ve göz kapağı estetiği ile kombine yapılabilir.

Alın Germe Ameliyatı Kalıcı Mı?

Alın germe ameliyatı kalıcıdır. Sonuçları 8-10 yıl devam eder, ancak yaşlanmanın etkisi durmayacağı için sarkma yeniden olacaktır.
Alın germek için kullanılan medikal uygulamalarda kalıcılık süresi 1-2 yıl ile sınırlı iken cerrahi uygulamalarda bu süre 8-10 yıla çıkmaktadır. İp askı uygulamalarında ise kalıcılık süresi kullanılan ip materyaline göre 1-5 yıl sürebilir.

KAYNAK

  • Endoscopic forehead lift. Marchac D, Goni S. Acta Chir Belg. 2001 Sep-Oct;101(5):210-7. PMID: 11758102 Review.
  • Forehead-lift: a 10-year review. Patrocinio LG, Patrocinio JA. Arch Facial Plast Surg. 2008 Nov-Dec;10(6):391-4. doi: 10.1001/archfaci.10.6.391. PMID: 19018059
  • Mid Forehead Brow Lift. Patel BC, Malhotra R. 2023 Apr 3. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–. PMID: 30571073